WILLIE LEWIS Uit het Haarlemsche voetbalkamp Haarlem, 17 Febr. Laatste Nieuws Pastoor J. de Vlieger gehuldigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SMEPESTBAAT 5 I.E.V. verdringt Geel Wit Negentien slachtoffers van bomaanvallen MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 opZaterdag22Febr.v.6-11 u. opZondag23Febr.v.2-5.30u. ZAANDAM AGENDA K. Z. Machinegaren /onder bon DE GROOT N.V. De grijze herder van de Spaarne- parochie is een vriend voor allen „POLLY PERKINS" Geslaagde opvoering van „St. Genesius" Met ingang van 17 Februari zijn onze kantoren van NASSAUPLEIN 1 verplaatst naar (tusschen HEMA en Politiebureau) Voorloopig telefoonnummer 12108 Het kantoor is geopend van 8 uur v.m. tot 18 uur n.m. DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Residentie-orkest i Soliste: Maria Neuss 9 Peer Gynt op Dinsdag 18 Februari HET RAADSLID CASTRICUM Woont deze zittingsperiode de vergaderingen niet meer bij Middenstanders brachten 2781.33 bijeen VERSCHIL VAN MEENING LEIDDE TOT SNIJPARTIJ Kath. Grafische Bond Elf zilveren jubilarissen gehuldigd JAARFEEST „ST. DEUS DEDIT" BURGERLIJKE STAND Mgr. Möllmann lichtelijk ongesteld Gevonden voorwerpen bioscopen 18 Februari bioscopen Apotheekdiensten GROOTE HOUTSTRAAT 98 - HAARLEM Het aantal gewonden bedraagt 30, waaronder 11 zwaar VELSEN LE.V. I—Geel Wit I 3—2 STAD De grijze herder van de Spaarneparochie, pastoor J. de Vlieger, de jeugdvriend bij uitnemendheid, is gisteren door al zijn parochianen bij gelegenheid van zijn kope ren pastoraat in Haarlem op enthousiaste wijze gehuldigd. Om half elf werd in de parochiekerk een So'.emneele Hoogmis opgedragen aan het feeste lijk versierde altaar door den jubilaris met assistentie van pastoor Peters uit Limburg als presbyter assistens, kapelaan Jac. J. Eeken, diaken, kapelaan J. Veerman, sub-diaken en kapelaan M. H. Kuipers, ceremoniarius. Het mannen- en jongenskoor zeng onder lei ding van den dirigent, den heer E. H. van Em merik, de Missa „Cantate Domino" van Re- fice en het Veni Creator van Jac. de Jong. Het kerkelijk feest werd ingeluid met de March Triomphale van Lemmens, door den organist Jac. de Jong. Dss avonds werd de jubilaris in het Jeugd huis aan de Koningsteinstraat een huldigings avond aangeboden, waarbij het pastoor Peters, de kapeiaans der parochie, het voltallig Kerk bestuur, het bestuur van het Armbestuur en do Vincentiusvereeniging en vele parochianen tegenwoordig waren Nadat kapelaan Jac. J. Eeken den avond met een welkomstgroet tot den jubilaris en de aan wezigen geopend had, was het woord aan dr. Th. Koot. chirurg aan de Mariastichting, die' Pastoor de Vlieger namens alle parochianen met zijn koperen pastoraat geluk wenschte. In zijn huldigingsrede wees spreker er op, dat het eigenlijk geen tijd was om feest te vieren, maar dat de parochianen toch besloten hadden om bun herder voor zijn groote verdiensten te hul digen. Pastoor de Vlieger, die uit Amsterdam kwam, wist wat het beteekende als de stadsjeugd niet aan de banden der Kerk is gebonden. Toen htj in Haarlem kwam begon hij allereerst met de inrichting van een nieuwe pastorie, omdat hij er van overtuigd was, dat zijn kapelaans een gezellig tehuis bij hem moesten vinden. Verder besteedde hij veel aandacht aan de innerlijke restauratie van de kerk en de sacristie. Gedu rende zijn pastoraat is er belangrijk veel ver beterd in deze parochie. Van nog grootere waar de is echter zijn geesteltlke arbeid geweest, waarvoor hij kracht vond in zijn vurige ver eering tot Maria. Steeds heeft hij er naar ge streefd om zijn parochianen het goddelijk huis gezin als voorbeeld te stellen Gelukkig geniet onze pastoor een goede ge zondheid en zijn liefde voor de natuur is alge meen bekend. Boven alles uit gaat echter zijn liefde tot de jeugd, voor wie hij een lichtend voor beeld en een ware vader is, die allen over hun moeilijkheden heen weet te helpen. In de schaduw, die thans over de wereld gaat, ls hij lichtend punt. Geen wonder dan ook dat alle parochianen tevreden over hem zijn en met vreugde zijn nieuwe jubileum, waarin hij zijn veertigjarig priesterschap herdenkt, tegemoet ziet. Hierna werd door leden van de St. Canisius- schooi het Bijbelsch blijspel „Aser ben Aser", onder regie van den heer W. Janse, voor het voetlicht gebracht. Merkwaardig goed hebben de jonge spelers zich geweerd en zeker is hier een woord van lof voor hun verdienstelijk spel op zijn plaats. De decoraties en muzikale begeleiding waren van goede kwaliteit en een warm en enthou siast applaus was dan ook we"verdiend. De heer G. Jansen Hendriks bracht tu'schen de bedrijven door den jubilaris zijn hartelijken dank voor zijn steun, dien hij aan de armen der parochie verleende. Spreker hoopte, dat pas toor De Vlieger ook in de toekomst dat edele werk zou voortzetten. Namens alle jeugdverenigingen sprak de heer A. Corstanje en wees er op, hoe de jubi laris stormenderhand de harten van de jon geren heeft gewonnen door zijn begeesterend woord. Ontzaglijk veel hebben de jeugdleiders van hem kunnen leeren en daar zul'en zij hem steeds dankbaar voor blijven. Zijn Juist oordeel en inzicht is voor het jeugdwerk steeds van het grootste belang geweest. Spreker hoopte dan ook, dat de jubilaris nog vele jaren zijn vruchtbaar werk voor de Spaarneparochie. niet in het minst voor de jeugd, zou voortzetten. Tot slot van den avond sprak pastoor J. de Vlieger een dankwoord tot allen, die em dezen avond met zooveel vriendelijke en welgemeende woorden hadden toegesproken. Hieruit is geble ken, dat het goede irï den priester door de parochianen gewaardeerd wordt. Door de voort durende volgzaamheid en medewerking is het geestelijke, leven in onze parochie tot grooten bloei gekomen. Na God bracht spreker zijn groo ten dank aan het Kerkbestuur, dat steeds met zijn practischen kijk voorlichting heeft gege'-en Voorts bracht spreker dank aan de dames van den Naaikrans, de leiders van aUe jeugdver- eenigitigen en aan de spelers van de St. Cani- siusschool. Laten wij blijven samenwerken, zoo besloot de jubilaris zijn toespraak, dan zal God ons werk blijven zegenen. JWS STADSSCHOUWBURG REBECCA In dit drama van Daphne du Maurier draait alles om Rebecca. Zij was de eerste vrouw van Maxim de Winter, maakte met hem, in het oog der wereld, een gelukkig paar uit en liet een zwaar geschokten man achter, toen na een een zaam zeiltochtje haar ontzielde lichaam was aangespoeld. Maxim ging op reis, om over zijn leed heen te komen, en blijkbaar bereikte hij daarmee zijn doel, want hij komt op zijn land goed Manderley terug met een jong aanhanke lijk vrouwtje. Onervaren en onzelfstandig als zij is, staat de nieuwe mevrouw de Winter hulpeloos tegen over den geest van Rebecca, „de eerste", aan wie haar man niet herinnerd wil worden en wier gedachtenis voor de huishoudster en den butler zóóveel beteekent, dat zij met opzet hun jonge meesteres tegenwerken en grieven. Als net vrouwtje al meent, dat zij nooit een beduidende plaats naast haar echtgenoot zal innemen, komt er een onverwachte omkeer. Maxim, door de omstandigheden in het nauw gebracht, bekent haar, dat Rebecca in werke lijkheid een slechte vrouw is geweest, dat hij haar heeft gehaat en tenslotte vermoord. Het is allemaal zware romantiek, die in dit spel den loop de gebeurtenissen regelt, waarbij logi ca en psychologie naar den achtergrond wor den gedrongen en dus laat het zich hoo ien, dat man en vrouw door die bekentenis dicht tot elkander worden gebracht en dat de laatste voorloopig maar één doel kent: haar echtgenoot te redden van ontdekking en ver oordeeling. Even valt de schijn van schuld op Maxim en zelfs als na een kort proces de jury al heeft uitgemaakt, dat Rebecca door zelfmoord om het leven is gekomen, daagt er nog een vijand op, die de misdaad meent te kunnen bewij zen. Maxim houdt echter koelbloedig zijn on schuld staande en hij treft het bijzonder met den bevrienden commissaris van politie, die hem liever uit dan in de moeilijkheden helpt, ter wijl er ook nog een dokter is, die zoo maar door de telefoon een verklaring over een geneeskundig onderzoek aflegt, waardoor de verdachte bijzon der wordt ontlast. Van de belangrijke gewetensvraag heeft de schrijver van „Rebecca" zich gemakkelijk afge maakt om niet te zeggen, dat hij den weg oer immoraliteit inslaat maar hij heeft zijn spel zóó knap opgebouwd en maakt van het laatste bedrijf zóó handig een spannend crimi neel geval, dat de toeschouwer, geboeid, alle onwaarschijnlijkheid op den koop toeneemt en uit sympathie voor het tragisch bedeelde jonge vrouwtje zelf den deerniswekkenden moor denaar zijn vrijspraak gunt. Onnoodig misschien, h;er aan toe te voegen, dat met deze grove romantiek het stuk voor strikt volwassenen moet worden voorbehouden. Nuchter beschouwd is „Rebecca" een drakerig spel, maar het biedt aan de tooneelgroep Het Masker de gelegenheid om sterke staaltjes van tooneelspeelkunst te kunnen geven, terwijl de fijne regisseurshand van Ko Arnoldi aan het geheel een beschaafd aanzien verleent. In John Gobau is de juiste acteur gevonden voor de rol van Maxim de Winter, die nu eens forsch dan weer teeder zijn gemoed openlegt en zelfs als moordenaar zonder berouw geen afkeer wekt. Gevoelig, over het geheel wat te slap naar het ouderwetsche genre van het stuk, beeldde Heieen Pimentel het jonge vrouwtje uit. De spookachtige huishoudster vond in Nel Oosthout, aie als gast optrad, een sterke vertolkster. Ko Arnoldi was weer bewonderenswaardig als de vriendelijke oude commissaris en Gruys Voor- bergh teekende den verraderlijken neef Jack in toon en houding bijzonder goed. Aan Adolphe Rijkens dankten we een trouwen vriend-rent meester, Georgette Reyewsky en Lucas Wen sing zorgden voor de komische noot en Jan Retél zag kans, zich een goed karakterspeler te toonen in de kleine rol van den imbecielen Ben. De andere medewerkenden sloten zich daarbij behoorlijk aan en het tooneeldecor van Lucas Wensing was zoo goed verzorgd, dat men met genoegen de zes tafereelen in dezelfde om geving zag afspelen. Ef was Zaterdag veel belangstelling voor deze opvoering en het bleek ook duidelijk uit de spanning in de zaal en uit het levendig applaus, dat een sterk speelstuk op prijs wordt gesteld. H. B. V. d. S. Het vroolijke weeuwtje, dat zich in het kleed v'an haar kamermeisje steekt om een schatrij ken jongen erfgenaam uit Canada te leeren, dat liefde niets met geld te maken heeft en daarvan tenslotte het zekere bewijs persoon lijk levert, huppelt nog trouw op de planken van vele tooneelzalen rond. Dan is ze wat ma ger, maar heerlijk knap, dan flink mollig en uitgerust met veel sex appeal, dan gevaarlijk onstuimig, dan zelfverzekerd-geraffineerd.Maar ze huppelt De R.K. Gem. TooneelVereeniging „St. Gene sius" heeft haar voor de derde tconeeluitvoe- ring in dit seizoen uitgekozen en gisterenavond hebben velen van haar genoten. Het komt me voor, dat de schrijver de jonge weduwe bedoeld heeft zooals Elly Koning haar tot levten bracht. De vertolking was subliem, haar uitspraak was onberispelijk, heel haar optreden was natuur lijk, vlot, geestig en innemend. De vraag mag gesteld worden hoe het toch komt, dat de Haarlemsche dilettanten-ver- eenigingen bijna alle zulke uitstekende vrou welijke krachten hebben? De heeren komen voor het grootste deel ver achter, terwijl onze katholieke vereenigingen toch jaren een kader hebben kunnen vormen in de dagen, dat het spel niet gemengd was. „Folly Perkins" staat of valt met de drie hoofdpersonen: het weeuwtje, haar neef Ifcib een naïeveling die nooit wat heeft uitge voerd en de Canadees, die zijn erfenis wil laten varen, omdat hij op het kamermeisje verliefd is geworden. De rol Van den neef is uiterst dankbaar en die van den Canadees wat onnatuurlijk. H. Elferink heeft als neef méér gegeven dan in het boekje stond en hij heeft dan ook bijna alle lachsuccessen op zijn reke ning staan. Toch mag niet gezegd worden, dat hij overdreef, juist omdat hij kracht zocht in het duidelijk zeggen van droge waarheden, juist omdat hij zijn mimiek binnen de grenzen van het gemaakt-kluchtige wist te houden. Een waardevolle kracht Voor Genesius! Ben de Goede was geen ruwe Canadees, die den geheelen dag met honderden paarden en koeien in zijn farm omgaat. Hij speelde zijn roi te fijn, hij had behoefte om er eens even uit te springen, maar dat mocht weer niet, zoodat hij in verschillende scènes te nadrukkelijk cha grijnig was. Maar, zooals gezegd, deze hoofd rol is ondankbaar ten opzichte van de twee anderen, die geladen zijn van humor en meer met het werkelijke leven overeen komen. Niet minder dan zes bijrollen komen in dit stuk Voor, er was echter alle aandacht aan besteed, zoodat van een verzorgde opvoering gesproken mag worden. Ria de Goede gaf een goed-begrepen voorstelling der hooghartige, zure zuster van den Canadees: haar naam dient van de zes genoemd te worden. De regisseur wil misschien wel een tip aan vaarden. Hij liet zijn menschen bijna aanhou dend staan en als er eindelijk eens iemand ging zitten in de Vele gemakkelijke stoelen, stond hij binnen vijf tellen weer op. Wat rust doet den dialoog beter tot zijn recht komen. Het was een genot om naar „The Jolly Jo kers" te luisteren, die de entre-actes met ge zellige muziek vulden. v. W. Op het derde ,.Bach"-concert werd ons een driekwart Russisch programma aangeboden, dat twee standaardwerken bevatte: het vioolcon cert in a mineur van Glazounow en de vijfde symphonie van Tschaikowsky. Werken van twee alhier zeer bekende com ponisten, die echter beiden verre van echt-na- tionale muziek schreven. Glazounow in nog meerdere mate dan Tschaikowsky, al stond hij in den aanvang on der invloed van de nieuw-Russische school: Moussorgski, Rimski, Korssakoff. e.a. Glazounow geraakte later onder West-Euro- peeschen invloed, onder dien van zijn tijdge- nooten Wagner en Brahms. Hij schreef tame lijk geleerd (het oer-Russische volkslied had geen invloed meer op hem), veelal niet sterk ge ïnspireerd, wel handig en zaakkundig. Tschaikowsky kan men niet beter karateri- seeren dan met de woorden van den Russischen violist, Alexander Schmuller: „T is het medium der psyche van het beschaafde intellectueel® Rusland." Of Moussorgsky en zijn volgelingen uitslui tend het onbeschaafde, het niet-intellectueele Rusland vertegenwoordigen, laten we hans bui ten beschouwing. Vast staat echter dat alleen oodr hem de zuivere, nationale muziek van Oost- Europa is herleefd en een zeer hoogen ontwik kelingsgraad hééft bereikt. Ondanks genoemde bezwaren tegen Glazou now moet erkend worden, dat het thans ge speelde concert zuiver violistisch en grooten- deels dankbaar is geschreven. Mooie lyrische melodieën wisselen met meer markante, frappante af. Het technische passage- werk doet briliant aan en de groote cadens is niet alleen virtuoos, doch ook muzikaal van vorm en inhoud. De soliste: mevrouw Maria Neuss droeg het werk met fraaie toonvorming, volle beheersching en zoo muzikaal mogelijk voor. Waar de span ning in het werk verslapt (in het eerste deel ldra en de finale is wel klankrijk, maar toch oppervlakkig), gelukt het vanzelfsprekend geen enkelen vertolker er mede te boeien. Bijzonder de cadens blon door haar spel uit; bij de forto-deelen zou men tegenover orkest begeleiding en zaalruimte iets meer klankvolume hebben gewenscht. Dirigent Schuurman zorgde voor een bij de solo-partij correct aansluitende begeleiding en gaf Tschaikowsky's symphonie met een zekere reserve weer. De Valse klonk althans bijna in getogen-charmant. Alleen in het slotdeel hoor den we klankvolumes, die het werk wel kan ver dragen. doch die het gemis aan verdieping toch niet vergoeden. Ter inleiding ging in eerste uitvoering een nieuw werk van den nestor der Nederlandsche componisten: Dr. Johan Wagenaar. Een Sym- phonisch Gedicht. Ehverhoi genaamd, vrij naar een Oud-Deensche legende. Zöoals men van dezen componist kan ver wachten: muziek, degelijk opgebouwd, steeds mooi van klankkleur, afwisselend van stemming, dus muziek, in alle opzichten aantrekkelijk, immer tot het harte sprekend. Schuurman zorgde voor een weloverwogen vertolking. Vooral viel het juiste klankeven wicht tusschen de orkestgroepen onderling op. Het concert, dat door treinvertraging een half uur later aanving, werd zooals gewoonlijk door een groot aantal Bach-leden bijgewoond en met -oUe aandacht' gevolgd. O. K. komt m. z'n beroemd Amer. Negerdansorkest in de sprookjesachtig versierde Concertzaal voor Haarlems grootste Amusementsvereen. Kaarten v. Bal 1.00 p. r., Thé-dansant 0.60 p. r., bij Alphenaar, Kruisweg 49, G. M. Oord, Gr. Houtstr. 108, Timorstraat 188, L. Coster- straat 23, Dr. Schaepmanstraat 10. Eindelijk, na ettelijke weken weer voetbal. De omstandigheden, waaronder men even wel gisteren voetbal moest spelen, waren echter allesbehalve aangenaam en boven dien bleken diverse velden nog voor voet ballen ongeschikt. Het gevolg van een en ander was, dat van het kleine programma niet veel terecht kwam. Enfin, het be gin is er Van de drie In de eerste klasse C vastgestelde wedstrijden gincen er twee door en beide brach ten een zeer belangrijk resultaat. De strijd om de bovenste plaats tusschen I. E. V. en Geel wit werd ditmaal in het voordeel van I. E V. beslist. De Pauselijken verloren met 32 en konden dus hun zege van 43, destijds op het R.K. Sportpark behaald, niet bevestigen. De club uit Velsen-Noord heeft zich nu van de bovenste plaats meester gemaakt vanwege het feit. dat zij thans één punt meer heeft dan Geel-Wih, maar de Haarlemmers hebben een wedstrijd minder gespeeld. Er kan dus van al les gebeuren en D. E.K. is er ook nogDaar om was het dubbel jammer, dat bij T. Y.B. B 2O. I. V. geen scheidsrechter aanwezig' was en deze ontmoeting geen doorgang vond. De tweede belangrijke ontmoeting vond plaats tusschen Vogelenzang en D.E.M. 2, maar haei was de onderste plaats mee gemoeid. De Wij- ker reserves deden uitnemend werk door de thuisclub met 5—3 te kloppen en hebben het dreilende gevaar voor een goed deel afgewend Voor Vogelenzang wordt het nu oppassen. Men zie den stand: I.E.V. XI 8 0 3 16 37—18 Geel-Wit 10 7 1 2 15 38—22 D. E. K. 10 6 2 2 14 34—21 T.Y.B.B. 2 9 6 0 3 12 33—29 O. I. V. 8 5 1 2 11 22—22 Onze Gez. 2 10 4 1 5 9 23—27 Alliance 10 2 3 S 7 24—33 D.E.M. 2 S 2 1 6 5 19—27 Concordia 10 2 1 7 5 19—27 Vogelenzang 9 0 2 7 2 15—38 Ook in de tweede klasse C gingen twee van de drie vastgestelde wedstrijden door. Gelukkig betrof het hier de beide wedstrijden, waarbij de kampioenscandidaten betrokken waren. Voor N.A.S. was het een goede dag, want de club uit Half wee bracht den lastigen uitwed strijd tegen V. V.E. 2 tot een goed einde en won daar met 4—1. T.Y. B B. 3 echter moest in Hoofddorp een veer laten aan de Boys. Te gen de verwachting in behaalden de Hoofddor per Boys een 3—3 gelijk spel. Hierdoor heeft N.A.S. een kleinen voorsprong verkregen. Hier luidt de stand: N.A.S. 9 8 0 1 16 59—15 T.Y.B.B. 3 9 7 1 1 15 35—17 Van Nispen 7 5 X 1 11 37—26 H.B.C. 3 8 4 1 3 9 20—29 T.Z.B. 8 3 2 3 8 29—24 Hoofdd. Boys 8 3 2 3 8 27—29 I.E.V. 2 8 2 1 5 5 13—17 V.V.E. 2 8 2 1 5 5 13—23 Santpoort 3 0 3 6 3 13—35 O.I.V. 2 8 1 0 7 2 16—47 De weinige wedstrijden brachten vervolgens de volgende resultaten: 1 C: VogelenzangD.E.M. 2 36, I.E.V.— Geel-Wit 3—2. 2 C: V.V.E. 2>—N.A.S. 1—4, Htoofdd. Boys^ T.Y.B.B. 3 3—3. 4 B: H.B.C. 4—H.B.C. 5 12—1. Junioren: G: I. E.V. aD.S. S. c 2—0, Santpoon a— V. V. E. 4—3. I: D. S.S b—I.E.V. h 7—1, D.E.M. c— I.E.V. C 14—0. Aangemoedigd door de zeldzaam groote be- 'angstelling voor de opvoeringen van Peer Gynt, welke door de pers warden bestempeld als „het grootste toorreelgebeuren van dit seizoen", zal het Nederlandsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, nog één herhaling van Ibsen's grootsche werk geven op Dinsdagavond 18 Fe bruari, om half zeven, in den Stadsschouwburg te Haar'em. De muziek van Edward Grieg zal vertolkt worden door de Haarlemsche Orkest- Vereenigtng, onder leiding van L. M. G. Amt- zenius. De Balletten Georgi werken wederom mede en de sopraansoli woeden gezongen door Corrie Bijster. Men wordt beleefd verzocht tijdig aanwezig te zijn, zoodat deze voorstelling precies om half zeven kan aanvangen en de ouverture niet wordt gestoord. Men weet, dat de heer J. Ph. H. Castricum Woensdag j.l. in den gemeenteraad een woor denwisseling had met den burgemeester. Hij werd tot de orde geroepen, maar meende, dat de voorzitter hem als steeds, te spoedig lastig viel. „Krachtens mijn eed" sprak de heer Cas- stricum, „ben ik verplicht de belangen der gemeente te behartigen, maar mij wordt daar toe herhaaldelijk de gelegenheid ontnomen." De voorzitter stelde daarna voor den heer Castricum te ontzeggen de verdere zitting bij te wonen. De raad schaarde zich met 239 stemmen achter den burgemeester, zoodat de heer Castricum de vergadering moest verlaten. Deze heeft thans aan den Raad (en aan den Secretaris-Generaal voor Binnenlandsche Za ken een afschrift met toelichting) het volgen de schrijven gezonden: „Naar aanleiding van het, door het voltallig college van B. en W. ingediende voorstel, en het daarop gevolgde, met een meerderheid van stemmen genomen besluit door den Raad, om mij krachtens art. 72 v. d. Gemeentewet den toegang tot de vergadering te ontzeggen," deel ik hierbij het volgende mede. Art. 72 hetwelk o.m. luidt: „De Voorzitter kan den raad voorstellen aan een lid, dat door zijn gedragingen den gere- gelden gang van zaken belemmert, voor de eer ste maal voor den dag, waarop het besluit ge nomen wordt, en bij herhaling voor een be paalden tijd. doch niet langer dan voor vijf vergaderingen, den toegang tot de vergaderin gen te ontzeggen", is geheel ten onrechte toe gepast, tenzij men de eerlijke overtuiging van een politieken tegenstander als ongeoorloofd qualificeert. Overwegende, dat bii een dergelijke muffe domper-mentaliteit, ieder noodzakelijke uiting van mi), als een belemmering kan worden be schouwd, heb ik mij voorgenomen bij dit huidige college van B. en W- en deze hui dige samenstelling van den Raad, de open bare vergadering niet meer bij te wonen. De Middenstandscentrale te Haarlem heeft in 1940 totaal f 2781.33 bijeengebracht voor de ge troffen Middenstanders in de door den oorlog geteisterde gebieden. Het laatste gedeelte, dat is samengebracht, is nu ingezonden. Enkele Middenstanders zon den hun garen rechtstreeks in. Het juiste be drag hiervan is nog niet vastgesteld. Verschil lende bedrijfsgroepen droegen via hun vakbon den bij. Zaterdagmiddag omstreeks 12.45 uur is op de Bakenessergracht verschil van meening ont staan tusschen een 29-jarigen kappersbediende en een 63-jarigen bode over een betalingsaan- .jelegenheid. De kappersbediende wond zich daarbij zoozeer op, dat hij den bode met zijn scheermes te liji ging. Hij bracht hem een snede toe van 15 cM. op het gezicht en eenige wonden aan de armen. Het slachtoffer is, na door leden van den On- gevallendienst verbonden te zijn, naar de St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. De kappersbediende is aangehouden. Hij be kende dadelijk; vanzelfsprekend kreeg hij een proces-verbaal te incasseeren. Voor de kerkelijke jaarfeestviering der afdee- ling Haarlem van den Ned. Kath. Grafischen Bond is altijd een groote belangstelling, omdat zij op bijzondere treffende wijEe wordt ge vierd. Zoo ook gisteren. In de kapel van de eerw. zusters aan de Koningstraat werd een gezon gen H. Mis opgedragen, waaronder een alge- meene H. Communie der leden. De gezangen werden uitgevoerd door het zangkoor „Gregorius Magnus" van de parochie van St. Jan. Na deze kerkelijke plechtigheid was er voor de leden in het gebouw St. Bavo een ontbijt. Een aardig strijkje verhoogde de gezelligheid. Na het zingen van het lied „Roomsche Blijd schap" kreeg de Eerw. adviseur van den Kath. Volksbond, kapelaan C. M. Broers, het woord om een kort propagandawoord te spreken over de standorganisaties. Lid te zijn van een vak organisatie is goed, aldus de adviseur, maar dan hebt gij pas de helft gedaan. De andere helft vindt gij in de standsorganisatie, want daarin worden uw godsdienstige, cultureele en ook stoffelijke belangen behartigd. Hierna had de huldiging plaats van elf zil veren jubilarissen, waaronder de voorzitter. De bondssecretaris, de heer W. de Zwager, sprak de elf feestelingen toe, namens het hoofd bestuur van het Werkliedenverbond. Hij over handigde hun het diploma en een draag- medaille. Namens de afdeeling ontvingen zij een kistje sigaren. De namen der jubilarissen zijn: H. Haver, P. de Wit, C. Verhaart, C. Sel- horst, J. Rotteveel, Th. Puts, W. Kemps, L. Hol, J Hoeboer, J. H. Cliteur en E. Diependaal. Een der jubilarissen dankten voor de huldiging en in het algemeene dankwoord werd ook het echtpaar Stevens betrokken, dat zich zooveel zorgen voor het ontbijt getroost had. Het jaarfeest van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Bloemist-, tuin- en landarbeiders „St. Deus Didit' werd Zondag ge vierd. Des morgens had in de parochiekerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt een H. Mis voor de overleden leden der afdeeling plaats. Des middags om vier uur had iin het Gebouw St. Bavo een gezellige bijeenkomst plaats. Het programma werd verzorgd door de Kliek-revue Amusement zonder end." De muziek stond on der leiding van den heer J. Nibbering. De zaal was goed bezet. Na afwerking van het programma bleef men nog eenigen tijd bij elkaar voor het maken van een dansje. Geboren: 14 Febr.: N. van CuijlenborgVis, z.; C. G. Gieles—Delissen, z.; G. B. Oude Aar- ninkhofMollink, d.; 15 Febr.: R. van Gend Schaaf, d.; A. N. van Dansik—Zuidema, z.; M. van den Bel—Faber, d.; 16 Febr.: J. M. van der Werff—de Graaff, z.; N. de Klerk—Rinkel, z.; G. J. Duin—Koelemeüer, d.; 17 Febr.: T. P. Wakka—Pot, z.: M. C. de Jongh—Veen, d.; C. J. K. HugtenburgGosen, d.; M. T. Mul lensvan Dijk, d.; C. C. M. Jansenvan Eg- mond, d Overleden: 12 Febr.: N. Claassen, 69 j„ m„ Hazepaterslaan; 13 Febr.: A. Jansen, 77 jaar, Spruitenboschstraat: J. J. de Jong, 6 m.. z. van J. J. de Jong. Graaf Willemstraat; 14 Febr.: F. Schmitz. 71 jaar. Kenaupark 33; M. J. v. Vree den, 81 jaar, Kempstraat; M. van Gulick—Bak ker, 65 jaar, Schotersingel: W. W. M. Post, 64 jaar, Zijlweg; M. J. van Zwol—Kroos, 88 jaar, Jan Gijzenkade; D. C. Rook—Dijkman, 81 jaar, Gasthuissingel; A. G. M., 2 m„ z. van J. H. M. van Emmerik, Colensostraat; M. H„ 2 d„ z. van A. Jansen, Leeuwerikstraat; C. J. Pels Ververs. 79 jaar, Dr. Leijdsstraat; R. Roden boog, 59 jaar. van 't Hoffstraat; S. Edelen- boschBeukman, 69 jaar, 2e Hoogerwoerd- dwarsstraat; 15 Febr.: J. J. Meijerink, 64 jaar. Schalkwijkerweg 9; A. W. van LuijkKnoet. 76 jaar, Santpoorterstraat; J. M. Bouwman Burgers, 47 jaar, Wouwermanstraat: G. van Beenenvan Voorthuijsen, 81 jaar, Altenastr.; J. S. Bretz, 87 jaar, Nachtegaalstraat; A. van Doorn, 90 jaar, Westerhoutpark; 16 Febr.: W. A. de GoeijenKoppe, 56 jaar, Gasthuisvest; M. HummelingWinters, 66 jaar. Kleine Hout straat; C. J. Rooze. 76 jaar, J. F. Helmersstr.; W. Kruithof, 86 jaar, Ripperdasteeg; E. Bretz- Troost, 87 jaar. Nachtegaalstraat; A. Vreeken, 76 jaar, Jansstraat; A. de Jongvan Ommen, 81 jaar, Keizer Karelstraat; J. Jansen, 22 j„ St. Anthoniesteeg. Mgr. M. P. J. Möllmarm, die morgen, Dins dag, zijn verjaardag viert, wenscht wecens een lichte ongesteldheid op dien dag geen bezoek te ontvangen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bankbiljet, Kok, Voorduistraat 28; broche, Oosterbeek, Tempeliersstraat 38; handschoen, Haak, Gaelstraat 1 A rood, na 18 uur; distribu tiekaart, de Nijs, Sperwerstraat 50; portemonnaie mi. v. Zanen, Baan 17; idem, Heemskerk, Jan Steenstraat 31; idem, Coops, Koninginneweg 100; idem, van Dam. Duinoordstraat 71; pet, Mod derman, van Nesstraat 95; sleutels, Massop, Bantamstraat 106. Waterpolo-wintercompetitie In het Sport- fondsenbad „Zaanland" te Zaandam werden Zondagmiddag de navolgende waterpolowed- strijden voor de Zaansche wintercompetitie ge speeld: De Ham 2—Nereus 4 2—1; Kroosdui kers 1—Nereus 2 (dames) 0—1; Neptunus 1— Nereus 2 2—2; Nereus 3—De Ham 1 5—1; D. A. W. X—Kroosduikers 7 5—L Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto de Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal; Tentoonstelling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Die Fledermaus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Carrousel" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Pygmalion", 2.30 6.30 en 8.45 u. Spaarne: Bleeke Bet" 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Kap pers, 8.30 uur, St. Caecilia, 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Telepatische experi menten door André du Lancelle, 7.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en Ieeszaa1: Tentoonstelling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt; „Die Fledermaus" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur.. Luxor: „Carrousel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: Pygmalion", 2.30 6.30 en 8.45 u. Spaarne: „Bleeke Bet", 7.30 uur. De Zondag, en avonddiensten dPr apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken; Bosch en Vaart-apotheek Bosch en Vaartstraat 26, telef, 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, telef. 10354; Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, telef. 13821; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede telef. 28320. Wij ontvingen: alléén zwart (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Engelsche luchtaanvallen in het afgeloopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben in ons land onder de burgerbevolking in totaal 19 dooden en dertig gewonden, onder wie elf zwaar gewonden, geëischt alsmede drie ver misten. Wederom moest Rotterdam het grootste aan deel dragen. In totaal zijn daar negen burgers gedood, acht zwaar gewond en elf lichtgewond Onder de dooden bevinden zich vier patiënten en drie verpleegsters van het St. Franciscus- ziekenhuis, dat door een voltreffer is getrof fen. Bovendien zijn een verpleegster en twee kinderen, die onder puin zijn .bedolven, vermist. Het dak van het Ziekenhuis is geheel ver brand. De brand was zeer hevig, zoodat de geheele Zondag aan het nablusschen moest wor den besteed. Een bom trof ook het zuster-ver- blijf, waar groote' verwoestingen zijn aange richt, Slechts aan het snelle en kordate optre den van leiding en personeel van het Zieken huis is het te danken, dat er niet nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Bij het begin van den luchtaanval is met de ontruiming van het ziekenhuis begonnen en ook na den bominslag is daarmede krachtig doorgegaan. In de om geving van het ziekenhuis zijn vier huizen ver nield. Buiten Rotterdam ls een groot aantal steden en dorpen aangevallen. Daarbij zijn verschillen de particuliere huizen en boerderijen bescha digd. Het aantal daarvan loopt in de honder den. Bijzonder droevig is het, dat in het Oos ten des lands een sanatorium door brandbom men is beschadigd. Vier Engelsche vliegtuigen zijn bij deze aan vallen door de Duitsche verdedigers neerge schoten. Het is den Rood-Blauwen Velsen-Noorders ge lukt in een uiterst spannenden wedstrijd revanche te nemen op e 43-nederlaag, welke zij tegen de kopploeg moesten lijden. Hierdoor hebben zij de bovenste plaats van G. W. over genomen, öoch de pauselijken staan nog een wedstrijd achter, zoodat van alles nog gebeuren kan. Intusschen is door deze overwinning be wezen waartoe de „Rooswijck"-bewoners in staat zijn en ofschoon het programma nog groot is, zal de strijd om den kampioenstitel spannend blijven. Trots het druilige regentje was de be langstelling vb t- deze ontmoeting groot. Het duurde een kwartier eer I.E.V. door een mooi doelpunt vaneen G. W-back, de lei ding neemt. Tien minuten later vergroot Nieuwenhuizen de voorsprong 20. Maar de gasten zitten ook niet stil. Bij een mooie aanval weet de rechts binnen den acherstand te verkleinen en met den stand 2—1 is het tijd voor de thee. De bezoekers hebben het eerst succes. Een diagonaal schot van linksbuiten wordt door Rumping onjuist beoordeeld en via de binnen kant van den staander verdwijnt de bal In het net. 22. Met den moed der wanhoop vecht G. W. voort Een drietal corners worden geforceerd, doch hoe zij ook zwoegen, het mag niet baten en als de -cheidsrechter voor; de laatste maal fluit, is LE.V. twee kostbare punten rijker. Santpoort 3I.E.V. 2 werd weer eens afgelast. I.E.V. a won met 20 van D.S.S. c. I.E.K. b ver overde beide punten op D.S.S. b 3. I.E.V. c streek met 14—0 de vlag voy D.E.M. c.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2