De visscherij iii moeilijken tijd Installatie graaf d'Ansembourg w Dalende aanvoer en stijgende prijzen MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 Kerkelijk leven AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT DE BRITSCHE TROEPEN AAN DE GRENS VAN THAILAND Mislukte militaire putsch in Paraguay? Nieuwe bomaanvallen op Malta Britsche vliegtuigen h Zeeland neergehaald GEEN TOUW? SLECHT PLAKBAND? CONTIMETA N.V. - ZEIST Uitgaande van de stichting „Winterhulp Nederland" werd in Zeist Zaterdag een- groot kinder}eest georganiseerd. In de versierde zaal van het Vereenigingsge- bouw werd aan een groot aantal kinderen een soepmaaltijd aangeboden, welke de kleintjes zich best lieten smaken iFoto Pax-Holland) Wacht niet tot U Oerhooging krijgtI Als commissaris der provincie Limburg WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 18 Februari BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Kloosterfeest Broeder Caspar VERBOND NEDERLAND- SCHE JOURNALISTEN Kring Limburg opgericht Bü onze besprekingen aldus spreker zal het dienen der gemeenschappelijke beroepsbe- langen in geestelijken en materieelen zin van de journalisten en publicisten in Limburg steeds op den voorgrond staan. Daarnaast zullen wij, in den geest van kameraadschap, hebben te on derzoeken, op welke wijze wij gezamenlijk en ieder van ons afzonderlijk op zijn eigen post de belangen van Limburg in het kader van het Nederlandsche vaderland op de beste wijze kunnen dienen. Dag der Duitsche politie in Groningen Omvangrijk herdenkings programma Te Tilburg MEISJE DOODGEREDEN Jongeman ernstig gewond LIJK OPGEHAALD GYMNASTIEK Veteranencorps gymnastiek- verbond bijeen WIELRENNEN Groote bedrijvigheid op de Duit. sche openlucht-wielerbanen inierhulp Nederlands één voor allen, allen één. ORDE IN ROEMENIë OVERAL HERSTELD Staat van beleg te Boekarest aanzienlijk verzacht Te Genua vielen 144 dooden Verpak met pakketten-bandstaai. (Van onzen Haagschen redacteur) „Wijting of schar, anders hea ik niet" zegt de vischboer en de huisvrouw kijkt gering schattend naar de zilverachtige vischjes en de armetierige scharretjes. Als de prijs genoemd wordt, schrikt zij en zegt argwanend: „Zoo veel voor dat zoodje visch? D'r blijft zeker heel wat aan den strijkstok hangen tegenw"oor- dig. Ja, ja, die zeelui en de vischboeren worden er vet van. Worden er zulke hooge besommingen ge maakt? Hoe komt het dat de visch zoo duui is? Wie varen er ter vangst de Noordzee op? Wij hebben deze vragen voorgelegd aan een deskundige op het gebied der zeevisscherij. „Waar was onze visschersvloot bij het uitbre ken van den oorlog?" was onze eerste infor matie. „Door een toevallige omstandigheid was onze haringvloot zoo goed als geheel binnen. Zij zou op 8 Mei zijn uitgevaren, maar de Visscherij- centrale stelde dit vertrek e en week uit in ver band met den nog aanwezigen voorraad haring Toen de oorlog uitbrak, was een deel van de IJmuidenvloot op zee en zocht een Engelsche haven op. Ook een deel der nog binnenliggendt schepen is volgens opdracht in de oorlogsdagen naar dit land overgestoken. Ge begrijpt, dat na den 15en Mei in verband met de gevaren op zee de haringvisscherij geen voortgang kon vinden. Wel werd de kustvis- scherij vrijgegeven. De schepen mogen dan 30 tot 50 mijl uit de kust gaan, doch moeten 's avonds binnenvallen. Namen vroeger slechts kleine kotters of schokkers en n enkele Urker botter aan deze visscherij deel. thans ging ook een aanfal motortrawlers, die anders de haringvisscherij beoefenden, tot dit „vrijbuiters"- bedrijf over." „U spreekt van vrijbuiters?" „Nou ja, zoo kan men dit ,m aeel"-varen noemen, zonder echter den minsten schijn van minder appreciatie hieraan te willen geven. De kleine kustvaarders waren hoofdzakelijk be mand met een familie of gezin. De schipper was eigenaar van zijn schuit en trok er op eigen risico uit Waren de vangst en de besom ming goed, dan Varen de loonen idem. Maar werd er niets verdiend, dan was de rest na venant. Bovendien moesten de opvarenden zelf den kost inbrengen. U begrijpt, dat er van eenige sociale zorg geen sprake aon zijn." „Bestond er dan heel geen controle van bovenaf?" „Voor de uitvaart moest een certificaat van zeewaardigheid van het schip overgelegd wor den. Maar overigensJuist dezer dagen heeft de uitspraak van een proefproces plaats gevonden, waarbij een Urker visscher is ver oordeeld, omdat hij geen monsterrol kon over leggen. Immers moet er bij een schip boven de 50 ton worden aangemonsterd, hetgeen tevens wil zeggen, dat aan de monsterrol een arbeids contract gehecht dient te zijn. Dit laatste brengt mede, dat zekere sociale verplichtingen moeten Worden nagekomen. We verwachten dat binnenkort aan dezen monsteringsplicht strenger de hand zal worden gehouden." „Bestond er veel animo voor de kustvis- scherij?" „Inderdaad! Er wordt langs Je kust zoo in tensief gevischt als nooit te voren. Ook al zijn de beperkende bepalingen zooals het 's mor gens uitvaren en 's avonds binnenzijn voor de grootere schepen een handicap. Daarbij komt, dat b.v. de haven van Scheveningen een getijhaven is, zoodat het kan gebeuren, dat de schepen eerst om 11 uur voormiddag, het ruime sop kunnen kiezen. Daar gaat veei kostbare tijd mee verloren, want u begrijpt, dat ieder uur wordt uitgebuit. Was het vroeger, toen men 6 a 8 dagen op zee bleef, niet zoo erg, wan neer het eens slecht weer was, zoodat men stil ging liggen, thans is time money. Om u een in druk te geven hoe intensief er gevischt wordt, moet u weten, dat er na Nieuwjaar 20 schepen uit Scheveningen, 24 uit Katwijk en 3 uit IJmil- den motortrawlers aan de kustvisscherij deel nemen naast een aantal kotters, schokkers en botters. Deze schepen varen de geheele week in dien het weer dit toelaat. In de wintermaanden komt het voor dat men slechts 2 a 3 dagen er op uit kan trekken. Dit hangt af van de weersomstandigheden en van de zeewaardigheid van het schip. Wij denken aan den vischboer en den schame- len inhoud van zijn karretje. „Wat wordt er gevangen?" is de vraag, die vanzelf naar voren komt. „Wijting, schar, spiering, ook wel wat kabel jauw of bot. Dat hangt van het weer af. Is het koud, dan trekt de visch van de kust af, naar dieper water. De kustvaarders mogen niet ver der dan 30 a 50 mijl weg, zoodat op zulke da gen de vangst slecht wordt. Dit intensieve vis- schen heeft tot gevolg, dat er al heel wat klein grut wordt opgehaald, zoodat aangenomen mag Worden, dat op den duur de vischvoorraad zeer gerng zal zijn. Bovenden, wat vroeger n de puf ging, wordt nu ter consumptie aangeboden. Het „pufverbod" is tengevolge van het uit breken van den oorlog niet geratificeerd. Van daar, dat u zulke kleine visschen in de winkels of op de karren ziet. Vroeger accepteerde men dat niet, maar tegenwoordig, nu visch een (bon loos) volksvoedsel bij uitnemendheid is, wordt er niets „weggegooid", terwijl de prijzen, naar mate de aanvoer minder wordt, stegen. Op het oogenblik zijn de kustvisschers sterk aangewe zen op de weersgesteldheid; straks, als het war mer wordt, kunnen ze dichter bij de kust te recht, maar, gelijk ik reeds zeide, de voorraad Wordt duchtig uitgedund. De besommingen zijn in vergelijking met an dere jaren, inderdaad zeer goed te noemen. Daar staat tegenover, dat de lasten zeer gestegen zijn. Wanneer vroeger een net scheurde of verloren ging, was dat ook wel een schadepost, maar tegenwoordig zijn die materialen goud waard. De risico der kustvisschers is groot, terwijl het verplichte in en uitvaren op één dag, ook al is te weinig gevangen, de bedrijfskosten aanzienlijk doet stijgen. Daarbij moet men de gevaren, die getrotseerd worden, niet uit het oog verliezen. „Zijn deze schepen onbewapend? Kwamen er reeds ongelukken voor?" „De schepen zijn onbewapend. Zij dragen op den boeg en aanbak- en stuurboord, ter hoogte van de stuurhut, een geschilderde rood-wit- blauwe vlag, terwijl de witter letters HOLLAND de nationaliteit van het schip van verre ken baar maken. Er varen Duitsche patrouillesche pen, die een oogje in t zeil houden, maar overi gens is van eenigerlei bescherming of bewaking geen sprake. Dit behoeft trouwens niet, daar de schepen vlak bij de kust blijven. Het mijnen gevaar is betrekkelijk gering. Behalve toen met de KW. 55 is er, bij mijn weten, geen ongeluk gebeurd. Het gebeurt natuurlijk, dat bij storm achtig weer mijnen losslaan, maar op ieder schip :s een wachtsman, die de zee afspeurt. Daar de schepen uitsluitend overdag varen, is er dus weinig kans op „verrassingen". Pa ravanes of dergelijke anti-mijnen-maatregelen kunnen op deze kleine schepen met weinig snelheid, niet worden aangebracht. Bovendien loopen schepen met geringen diepgang toch over verankerde mijnen heen. Wordt er ver moed, dat in de trawl een mijn „geslopen" is, omdat het net zoo wonderbaarlijk zwaar voelt, dan volgt het onverbiddelijke commando: „kap pen!" want deze risico neemt de schipper- eigenaar niet. „Al mag er dan een grooter aantal kust visschers dan vroeger de zee opgaan, toch zul len niet alle Scheveningers of Katwijkers een plaats kunnen krijgen?" „Neen, dat niet. Als u rekent, dat voorheen een Scheveningsche trawler ter haringvangst een bemanning van 14 koppen had, doch dat men het thans met 5 a 6 man af kan, dan begrijpt u, dat, ook al omdat een klein ge deelte der visschersvloot kan uitvaren, er vele visschers werkloos aan land moeten blijven. Een groot deel van hen is in de werkverschaffingen geplaatst. Maar een zeer bedenkelijke zijde van dit vraagstuk is dat de jonge generatie geen ge legenheid krijgt, zich in het vak te bekwamen Wel zijn er eenige jongelui uit Scheveningen geplaatst op een opleidingsschip, waar zij een cursus in de Rijn- en binnenvaart volgen, ter wijl in Noordwijk een cursus in het nettenboe ten is gehouden. Doch laatstgenoemd instituut moest stopgezet worden bij gebrek aan mate riaal (garen). Men zal dus na den oorlog voor de groote moeilijkheid komen te staan, dat de aankomende visschershanden voor veel werk onwennig zullen staan. De samenwerkende or ganisaties houden zich dan ook met dit pro bleem bezig, al is een oplossing voorshands moeilijk. „Hebben deze organisaties zich ook bezig ge houden met zekere aanvullende bepalingen voor de sociale zorg der visschers, speciaal voor de zen toch altijd gevaarlijken tijd?" Juist vorige week is een besluit van den waarn. Secretaris-Generaal van het Departe ment van Sociale Zaken afgekomen, dat voor ziet in een leemte. De samenwerkende organi saties ijverden reeds lang voor deze verbete ring en u begrijpt, dat het bereikte resultaat ons een voldoening is. De zaak zat zoo: voor de loggers (dus de grootere schepen, die ter haringvangst uitvoe ren) geldt een collectief contract, waarbij een extra bepaling kwam, welke gericht was op eventueele ongevallen in oorlogstijd. Voor deze schepen was de Zee-ongevallenwet van 1919 van toepassing. Er vólgde na een ongeval een uit- keering volgens een door de Regeering vastge stelde tabel. De schipper kreeg zooveel, de ma troos zooveel enz.; er werd dus niet de gemaak te besomming als basis aangenomen, de tabel stond daar los van. Voor de schepen, die onder de kust varen, geldt de Ongevallenwet van 1921, waarbij het in de week aan het ongeval voor afgaande verdiende loon als basis voor de uit- keering wordt aangenomen. Ge begrijpt, dat de ze vaststelling juist voor schepen als deze, die een zeer onstabiel inkomen hebben, uitermate bezwaarlijk is, omdat het kan voorkomen, dat er niets verdiend is, zoodat de uitkeering nihil zal zijn. De samenwerkende organisaties hebben toen in September 1939 er bij de Regeering op aan gedrongen, dat de uitkeeringen, over de geheele linie, met 50 pet. zouden worden verhoogd. Men redeneerde aldus: als iemand zijn leven in de waagschaal stelt, om mede te werken aan de voedselvoorziening van het volk, hebben zijn nabestaanden recht op een betere zorg, dan welke voortvloeit uit de desbetreffende wet. De eisch der organisaties is ingewilligd zoodat een weduwe 45 pet. en voor ieder kind 22</, pet. kon uitgekeerd krijgen. Na den 15en Mei vielen ech ter de loggers niet meer onder de Zeeongeval lenwet. maar onder de Ongevallenwet 1921. omdat zij de kustvisscherij gingen beoefenen. De reeders, die premie betaalden, stonden dus voor zwaardere lasten dan de schippers-eigenaars die zich van een dergelijke sociale zorg afzijdig kon den houden. Besprekingen met het Departement van Sociale Zaken hebben er tenslotte toe ge leid, dat een besluit is afgekomen, waarbij be paald wordt, dat degene, die als deelvisschers (dus schipper-eigenaar plus familie of gezin) het visschersbedrijf buiten de rivier- of bin nenwateren uitoefent, geacht wordt te zijn in loondienst. Derhalve moeten dus de schippers- eigenaars voortaan eveneens premie betalen en worden bij ongevallen uitkeeringen gedaan naar tabellen van de Zeeongevallen wet. Voor de overigte visschersschepen, dus de kotters, schok kers en kotters is een afwijkende loontabel vast gesteld, zoodat thans alle opvarenden verzekerd zfin. „En de vooruitzichten, mijnheer v. d. Wal?" De toekomst vervult ons met eenige zorg. Niet temin mag met dankbaarheid geconstateerd worden, dat de geest onder onze zeevisschers goed is, daar men zich de omstandigheden dui delijk realiseert. maar neem Aspirin zoodra U zich grieperig begint te gevoelen. Aspirin werkt snel en afdoende I Zaterdagmorgen heeft onder zeer groote belangstelling van burgemeesters van Lim burg van provinciale diensten en van leden uit de N. S. B. te Maastricht de installatie plaats gevonden van M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, com missaris der provincie Limburg. Bij de aankomst van den nieuwen bewindsman aan het gouvernementsgebouw inspecteerde hij eenige vendels van de W.A. der N.S.B. Deze waren gevormd uit groepen uit de geheele pro vincie, een muziekcorps en een vertegenwoor diging van den natonalen jeugdstorm stonden tar zijde opgesteld. De commissaris, die gekleed was in het uniform van gevolmachtigde van den leider der N. S. B.. werd in de zittingszaal van de Provinciale Staten vergezeld van den Beauf- tragte van den rijkscommissaris, den heer W Schmidt, den plaatsvervangend griffier der Sta ten, den heer J. H. de Lesche en mr. J. G. C. H. Dubois, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch. In de zaal waren vrijwel alle burgemeesters van Limburg, een aantal leden van de Provin ciale Staten, van den provincialen waterstaat en vooraanstaande functionarissen der N S. B aanwezig. Het Stedelijk Orkest van Maastricht speele eenige stukken, waarna de nieuwe com missaris een toespraak hield, waarin hij in groote lijnen de vervulling van zijn taak uitstip pelde. Spreker schetste, dat wij nog in een overgangs tijd leven, waarin de nieuwe toestand nog niet volkomen is geconsolideerd. Thans meer dan ooit wil de nieuwe commissaris zijn Limburgsch volk helpen, den nieuwen koers te nemen, zonder daarbij iets uit het verleden te wilier, prijs geven, dat werkelijk waaide heeft. Spreker vertrouwde, dat de tijd gekomen is om niet meer te denken aan hetgeen ons vroeger verdeelde, maar aan betgeen ons thans ver- eenigt: dat is de liefde voor ons volk en de wil om het te dienen. De eemmissaris richtte zich verder tot hen. die met hem hebben gestreden en recht hebben wederom als gelijkberechtigde, volwaardige volksgenooten te worden beschouwd. Van den anderen kant verwachtte hij, dat zij voorgaan in de deugden c'ie de leider hun heeft geleerd. Broodroof, laster, achterstelling van nationaal-socialisten in welken vorm ook, zal in Limburg tot het verleden moeten behooren. De commissaris vertrouwde er op, dat vooral de burgemeesters het hierin met hèm volmaakt eens zouden zijn. Graaf de Marchant et d' Ansembourg belicht te de speciale positie van Limburg, dat met zijn begrenzing internationale vraagstukken heeft, en de wenscheltjkheid van goede gemeenschap met de Vlaamsche volksgenooten, terwijl in het oosten, Duitschland als buurman, ook bloedver- bondenheid beteekent. Er is geen provincie in Nederland, die meer zou kunnen profiteeren van een algemeene Europeesche economie dan Lim burg met zijn sterk ontwikkelenden landbouw. In het vervolg van zijn rede wees de nieuwe commissaris o.a. op het belang van het groote gezin en op de geestelijke verheffing van de arbeiders als voorwaarde van een goede volks gemeenschap. Ook op het gebied van cultuur opende de spreker verschillende aspecten en uitte hij eenige verlangens, welke hij zal na streven. Aan het slot sprak de commissaris het ver trouwen uit in de solidariteit van goedwillende menschen, hij aanvaardde zijn nieuwe ambt met de bede tot God om zijn zware taak te vervul len tot heil en zegen van Limburg. In de groote receptiezaal van het gouverne mentsgebouw heeft de nieuwe commissaris met zijn echtgenoote een openbare receptie gehou den, waar o.a. de beauftragte van Limburg en eenige andere leidende Duitsche militaire en burgerlijke autoriteiten het eerst hun opwach- HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgym nastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Och tendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Concertgebouworkest (opn.), 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Ensemble Jonny Kroon, 11.00 Huis houdelijke wenken, 11.20 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuz- 12.15 De Jonge Acht en solist, 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP, 1.00 AVRO-Aeolian- orkest, 1.301.40 Cyclus „Groote Nederlan ders" 2.00 Zang eh orgelconcert, 2.20 Re portage. 2.35 Pianovoordracht, 3.0o Repor tage, 3.15 Cabaretprogramma, 5.00 Gramo foonmuziek, 5.14 Nieuws- economische en oen' berichten ANP, 6.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en solisten, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Duitsche les, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Filmmuziek (opn.), 8.45 Omroeporkest en soliste, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgym nastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.00 Wij beginnen den dag, 8.20 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoon muziek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.), 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze muziek, (gr.pl.), 12.00 Berichten. 12.15 Ge rard Lebon en zijn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gra mofoonmuziek, 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Vrou wenuurtje 3.00 Gramofoonmuziek, 4.15 Nieuw Hollandsch Strijkkwartet, 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Dansmuziek (gt.pl.), 6.00 Nieuw Hollandsch strijkkwar tet, 6.35 Gramofoonmuziek, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. ting maakten. Alle burgemeesters van Limburg en een groot aantal N.S.B.-functionnarissen be zochten eveneens deze receptie. Wij merkten o.a. op den secretaris-generaal van de N.S.B., ir. Huijgen, mr. dr. A. Kessler, den persoonlijken adjudant van ir. A. Mussert, voorts den secre taris-generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. T. Goede- waagen, de procureurs-generaal van Den Haag en Arnhem, dr. ,R van Genechten en mr. W de Rijke, gemachtigden van den leider in Noord- Holland, Gelderland en Noord-Brabant, leiders van verschillende hoofdafdeelingen der N.S.B. en tallooze andere lagere functionarissen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H. M&ria-Magd.) den Weleerw. heer J. J. A. Kuilman; tot Pastoor te Schoorl den Weleerw. heef J, N. A. Beenakker, thans Rector te 's-Graven- nage (St. Annagesticht) tot Pastoor te Langendijk den Weleerw. heer C. A. Moons; tot Pastoor te Zevenhoven den Weleerw. beer J. p. Doeswijk, thans Kapelaan te Am sterdam (H. Vincentius) tot Assistent te Rijpwetering den Weleerw. heer S. H. Linthorst. 18 Februari zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Zeereerwaarde Broeder Caspar, Algemeen Overste van de Congregatie der Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, het kleed van de Moeder van Smarten ontving. Als derde in de rij der op te richten kringen van het Verbond van Nederlandsche journalis ten, had Zaterdagmiddag te Roermond in het Oranje-hotel de stichting plaats van den kring Limburg. Een groot aantal leden had gevolg gegeven aan den oproep voor deze bijeenkomst, die in zeer kameraadschappelijken geest ver liep. De vergadering werd geleid door den alge- meenen voorzitter van het Verbond, den heer P. J. van Megchelen. Aanwezig was ook de heer J. Learbuch, alg. secretaris. In zijn inleidend woord verklaarde de voor zitter, dat het hem een genoegen was als noor derling en protestant te vertoeven tusschen de katholieke Limburgers, maar waarbij allen zich voelen als leden van één volk. Hij schetste ver volgens de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en gaf de plaatsbepaling van de geheele pers in dit tijdsgewricht aan en van den journalist in het bijzonder. Hierbij wees spr. er op, dat de journalist een veel zwaardere taak heeft gekre gen. Ook voor hem werkt de nieuwe ordening, waardoor hij meer rechten krijgt, maar ook zwaarder plichten. Daarna kwam spr. op het onderwerp, dat de samengekomen journalisten bijeen waren gebracht voor de vorming van een gewestelijken kring. Elk gewest stelt uiteraard zijn eigen eischen en normen en de bedoeling is, dat de verschillende kwesties an vraagstuk ken in den kring worden besproken en tot op lossing gebracht, een en ander in samenwerking met het Verbond. Tenslotte installeerde de heer Van Megchelen het bestuur in den kring Limburg, bestaande uit de heeren H. van den Broeck, voorzitter; J. Tho massen, bestuurslid en M. van Eyk, secretaris. De kringvoorzitter, de heer H. Van den Broeck, aanvaardde met een woord van dank de hem opgedragen taak, die begrensd is door het ka rakter en de beteekenis der gewestelijke organi satie, zooals deze door de leiding van het Ver bond zijn bepaald. Limburg verkeert in een bevoorrechte positie De bevolking van dit gewest is zuiver Neder landsch en vrijwel homogeen katholiek. Tegen stellingen op religieus eebied, die men in an dere deelen van het vaderland ontmoet, doen zich hier weinig of in het geheel niet gelden. Dit maakt de te vervuilen taak een stuk ge makkelijker. Op dit laatste wil spreker den nadruk leg gen. Er wordt wel eens de schijn gewekt, dat het juist voor katholieke Nederlanders eenige moeilijkheid zou «even, zich aan te paseen bij de nieuwe orde. Niets is minder juist. De ka tholiek stelt aan elke staatkundige arde prin- cipieele eischen. Hij erkent, dat het nationale leven zich moet voltrekken naar eigen wet, dat de Staat en het gezag in den Staat souverei- niteit geniet in eigen kring. Hij belijdt met volle overtuiging, dat de leiding der Staatsza ken moet gericht zijn op het welzijn, het aard- sche welzijn van de burgers en van de volks gemeenschap, maar hij voegt er bij, dat dit wel zijn slechts dan naar waarheid welzijn mag bee ten, wanneer Staat en Staatsbestuur gee nerlei belemmering leggen op den weg naar de hoogere levensbestemming van den mensch Voor den katholiek is het geloof in God en het leven naar Gods wet het beste middel om volk en vaderland te dienen. Ook in meer coccreten zin komt de opvat ting der katholieken in Limburg en in Neder land tegemoet aan wat men den geest van den nieuwen tijd noemt. Met voldoening zien wij aldus spreker dat de ontbindende krach ten van liberalisme en marxisme worden terug gedrongen en gemeenschapszin de overhand krijgt. Wij zullen met vreugde den dag begroe ten, waarop het kapitalisme niet slechts met enkele uitwassen, maar met tak en wortel, met heel zijn verderfelijke leer en practijk, wordt uitgeroeid. Met hart en vurigheid zullen wij steun geven aan een bewind, dat de sociale rechtvaardigheid bevordert en dat den arbeid boven het geldbezit tot den troon der men- schelijke waarden verheft. Limburg kent zijn plaats in Nederland. Door zich zelf te blijven wil het de volksgemeenschap dienen. In en met Nederlar.d wil Limburg door harden arbeid voor geheel ons volk een zelf standige plaats in het nieuwe Europa verove ren. Ook als journalisten zullen wij daaraan meewerken. Spreker deelde mede, dat de heer J. Thomas sen, hoofdredacteur van de Nieuwe Koerier te Roermond, bereid werd gevonden als bestuurs lid den voorzitter van den kring Limburg bij te staan en dat de heer M. van Eijk, redacteui van den Limburger Koerier te Roermond, als secretaris zal optreden. Evenals de Duitsche politie-afdeelingen in verschillende andere plaatsen van ons land, is het bataljon van de Grüne Polizei, dat in Groningen en naaste omgeving zijn dienst ver richt. Zaterdag en Zondag ter gelegenheid van den „Dag der politie" in de Groninger hoofdstad met een omvangrijk herdenkingsprogramma vcy den dag gekomen. Op den middag van den eersten dag werd de herdenking aangevangen met een propaganda- marsch van het bataljon door de stad. Op de Groote Markt werd een défilé gehouden voor den bataljon-commandant, major Wieprecht, verder vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht en de N.S.D.AP., alsmede Neder landsche autoriteiten van gemeentepolitie en marechaussee. Op het marktplein formeerde de troep caxré, waarop in afwisseling een kapel van de luchtmacht en een politie-zangkoor zich lie ten hooren. Des avonds werd in het harmoniegebouw een bonte avond gegeven waaraan zoowel leden van het Nederlandsche als het Duitsche politiecorps medewerking verleenden. Een duizendtal genoo- digden woonde den avond bij, waarvan de netto opbrengst ten goede zal komen aan het Duit sche oorlogswinterhulpwerk. Onder de aanwezi gen bevonden zich behalve talrijke Duitsche politie-officieren en minderen, eveneens ver scheidene vertegenwoordigers van leger en partij, terwijl van de zijde der Nederlandsche overheid aanwezig was de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, alsmede leden van de rechterlijke macht en politieautoriteiten uit de Noordelijke provincies. De bataljons-kommandant, major Wieprecht, sprak op dezen avond het openingswoord. Een aantrekkelijk en afwisselend programma werd vervolgens afgewerkt, waarbij voor elk wat wils was. Tot besluit van den eersten dag werd in de verschillende zalen van het gebouw een gezellig tal gehouden. Des Zondags werd op de Groote Markt nog maals een concert gegeven do y de kapel van de luchtmacht. In aansluiting op deze uitvoering onthaalde de Grüne Polizei, Groninssche en Duitsche jongens en meisjes in de Harmonie op een warmen maaltijd, welke werd opgeluis terd door zang en muziek. In het kader van den dag der Duitsche po litie heeft het te Tilburg liggende reserve- tataljon politie-tröepen, meer dan 400 kinderen uitgenoodigd voor een warmen maaltijd in den stadsschouwburg. Reeds lang voor het vastgestelde uur verzamel den zich de kinderen, waarvan velen vergezeld waren van him ouders, in de zaal van den schouwburg. Te kwart voor twaalf reden drie veldkeukens voor, twee waren gevuld met een smakelijke rijstsoep, de derde met choco'ade. Klokslag 12 uur verscheen de bataljonscom mandant, majoor Martin, met zijn officieren. Na begroeting door de vertegenwoordigers van weermacht, partij en andere autoriteiten, werden de kleine gastien door de manschappen van het bataljon verzorgd. Voor de muzikale omlijsting zorgde de eigen muziekkapel van het bata'jon, alsmede het zang koor en de groep mondharmonicaspelers. Toen de tijd van afscheid nemen was geko men, werden nog de meegebracht kannen en pannen gevuld met porties soep. Ook bij deze spijziging der kinderen bleek wederom het nauwe contact, dat bestaat tus schen de manschappen van de Duitsche politie en de Nederlandsche kinderen. Op den rijksweg te Neer is Zondagavond een wandelend paartje door een uit de richting Venlo komenden luxe-auto aangereden. Het meisje, mej. L. N., werd vrijwel op slag gedood, terwijl de jongeman met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Roermond is overge bracht. Nadat de postboot Nes—Ameland—Holwerd vice-versa sinds 31 Januari j.l. niet had kunnen varen tengevolge van het ijs, heeft deze Vrijdag voor het eerst weer de heenreis naar Holwerd volbracht. Zaterdag is de boot teruggekeerd met post van negen dagen. Men hoopt, dat hier mede weer een geregelde dienst zal zijn hersteld. Ook de beurtvaartdienst Hollum—Leeuwarden het plan, Maandag weer van Ameland te ver trekken. Met de opening van deze vaart zal het isolement van het eiland geheel opgeheven zijn en zullen de eilandbewoners weer van alles voorzien kurmen worden. Zondagmiddag is te Zaandam het lijk opge haald van den 50-jarigen verzekeringsagent P. G. K., die sedert 30 November werd vermist. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. Een bedrag aan incasso-geld werd nog op hem gevonden. Zondag kwam het veteranencorps van het Nederlandsch Gymnastiekverbond te Utrecht bij een. Het geheele bestuur werd herkozen. Het verdere gedeelte van den middag werd gewijd aan de vraagstukken betrekking hebende op de propaganda en de techniek. Volgens de gegevens, welke ons ter beschik king staan, kan men aannemen, dat de Duitsche openlucht-wielerbanen tijdens het komend zo merseizoen bijzonder bedrijvig zullen zijn. Zoo zuilen op de volgende groote banen regelmatig wedstrijden worden georganiseerd: Erfurt, Frankfurt, Wuppertal, Hannover, Nürnberg, Bochum, Brunswick en Herzogenrath. Ook op de wielerbanen van Keu en, Düren, Leipzig, Zittau, Plauen, Dresden, Riesa, Bres- lau, Gladbeck, Berlijn en Brandenburg zullen regelmatig wielerwedstrijden worden georgani seerd. TOKIO, 17 Febr. (D. N. B.) De Brit- sche strijdkrachten, die zijn samengetrok ken aan de grens van Malakka en Thai land en tusschen Birma en Thai and, worden, naar Domei uit Bangkok meldt„ geraamd op 20.000 man en 150 vliegtuigen. Tegelijk met deze concentratie van troepen, oefenen, volgens dit bericht, de Engelschen economischen druk on Thailand uit. Zij hebben in de eerste plaats de prijzen voor ri.fst, tn en rubber verhoogd. Deze goederen staan direct of indirect onder Britsche controle Bovendien tracht Engeland den invoer van olie en andere belangrijke materialen in Thailand te verhinderen. Daardoor zijn in Thailand reeds belangrijke storingen op de markt ontstaan. Engeland heeft dus, zoo wordt ten slotte in het genoemde Domeibsricht gezegd, nadat het heeft moeten inzien, dat het ondanks alle pogingen, Thailand niet kon winnen voor zijn doe einden tegen Japan, zijn tot dusver gevolgde politiek gewijzigd en tracht nu Thailand onder econo mischen druk te zetten en het militair te be dreigen. Verder meldt Domei uit Bangkok, dat, in verband met de concentratie van Britsche strijdkrachten in het zuidoosten van Birma en aan de grens van Thailand, zich van de bevol king van Zuid-Thailand een paniek meester heeft gemaakt. Er loopen daar geruchten, dat de Britsche troepen binnenkort Thailands ge bied zulen binnendringen. Daar komt bij aat de Thaiianders beweren Britsche oorlogssche pen in de wateren van Zuid-Thailand gezien te hebben. Zelfs loopen er onder de bevolking geruchten over een spoedige dreigende botsing tusschen Japan eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds. BUENOS AIRES, 17 Febr. (D.N.B.) De Ar- gentijnsche bladen publiceeren voorloopig nog onbevestigde berichten van reizigers uit Para guay, volgens welke aldaar pogingen gedaan zijn voor een militairen putsch. Het is de re geering echter gelukt den opstand meester te worden. De commandant van het garnizoen Clorinda, kolonel Ramos, had gepoogd het corps officieren van het garnizoen tot een opstand te bewegen. Een officier die weigerde aan den putsch deel te nemen was terstond doodge schoten. Vervolgens is er tusschen de officieren een regelrechte schietpartij ontstaan, waarbij nog een officier gedood en eenige andere gewond worden. Kolonel Ramos is gearresteerd. Van or- ficieele Paraguavsche zijde ziin deze berichten nog niet bevestigd. BOEKAREST. 17 Febr. (D.N.B.). Het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken heeft Zon dag zijn laatste communiqué over den binnen- landschen toestand uitgegeven. Voortaan zul len alleen nog communiqué's worden uitgege ven over het onderzoek naar de incidenten, daar de orde en rust overal hersteld zijn. Tot 14 Februari des avonds aldus werd gisteren gemeld, zijn in totaal 3545 én in de provincie 4377 personen gearresteerd. Verder zijn krachtens een bevel van den militairen commandant van Boekarest ge neraal Nicolescoe. de bepalingen van den staat van beleg, die na de onlusten in Ja nuari zijn ingevoerd, verzacht. Alle open bare gebouwen, theaters en bioscopen enz. mogen vanaf Zondag om 23 in plaats van om 21 uur sluiten. Het verkeer van voet gangers en voertuigen in de straten van Boekarest is in plaats van zooals tot dus verre tot 22 tot 24 uur toegestaan Tenslotte zijn krachtens een regeeringsver- ordening opnieuw, tot aan de definitieve re geling van de nieuwe binnenlandsche politieke ordening in Roemenië, alle politieke betoogin gen verboden. Tevens is het decreet van 14 September 1940, dat de grondwettelijke basis van Roemenië voorstelde, buiten werking ge steld. In dit decreet was Roemenië bestempeld tot den nationalen legionnairen staat de le gionnaire beweging tot de eenige politieke or ganisatie des lands, generaal Antonescoe tot leider van den staat en chef van het nationals legionnaire bewind, en Horia Sima tot chef van de legionnaire beweging en plaatsvervan gend ministerpresident. STOCKHOLM. 17 Februari. (D.N.B.). In Londen werd officieel medegedeeld, dat in den nacht op Zondag een reeks luchtaan vallen op Malta is ondernomen, waarbij talrijke bommen geworpen zijn. Daarbij is schade berokkend aan „regeeringsbezit" en aan gebouwen. Volgens een officieel communiqué uit Rome zijn bij het recente bombardement van Genua door Engelsche oorlogsschepen 144 menscheD om het leven gekomen en 272 gekwetst. BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.) Een Britseh vliegtuig vloog Zaterdagmiddag in scheervlucht boven de eilanden aan de monding van de Schel de. Duitsche ja/jers achtervolgden het toestel en schoten de Hurricane in de buurt van Vlis- singen omlaag. Kort nadat dit toestel was neer geschoten verscheen een tweede vijandelijke machine van hetzelfde type boven de Wester- Schelde. Het werd evenals het eerste door Duit sche jagers neergeschoten. Daarmede verloren de Britten op één dag reeds drie vliegtuigen aan de monding van de Schelde, daar in de ochtenduren, aooals eerder Is gemeld, eveneens een gevechtevliegtuig was neergehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5