De Engelsche bomaanval op Rotterdam a Aanmeldingsplicht beroepsofficieren r -\r Het noodweer in Spanje Benoemingen in Vichy De spanning in het Verre Oosten Auto door goederentrein gegrepen Britsch vliegtuig neergehaald Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rouw over vele gezinnen J Duitsch—Italiaansche vloot- bespreking De luchtaanvallen op Kreta De Britsche mijnen bij Singapore Ernstige overstroomingen in Hongarije NEDERLANDSCH SCHIP NAAR HONGKONG J' V DINSDAG 18 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - TEL. 12108 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28Y2 ct. per week, per kwartaal 3.75y2 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22859 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. j Osjima arriveert te Berlijn Wonderbare vischvangst aan de kust van België en Frankrijk V.. De Rassemblement Popu laire te Parijs Voor alle ontslagenen van de voormalige land- en zeemacht HOPKINS BIJ ROOSEVELT Wendell Willkie zou naar China gaan Vertrek van Amerikahen uit Europa Osoesji bestempelt Japans Zuid- zeepolitiek als alleszins vredelievend" De Britsche onderdanen in het Verre Oosten Matsoeoka over de gemengde economische commissies Palestina en het Britsche Rijk Dankbaarheid Ongeval op bewaakten overweg liep buitengewoon gelukkig af Schip voor Schotsche kust getroffen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het A.N.P. meldt: Rood-wit geblokte hekken versperren in de Rotterdamsehe binnenstad een gedeelte van de Schiekade, den Provenierssingel en den Molenwaterweg. Nog steeds beweegt zich een groote menigte er langs, om een glimp op te vangen van de vreeselijke resultaten, die Zaterdagavond Engelsche vliegers weer heb ben te weeg gebracht. Het is een troostelooze aanblik en er heerscht verontwaardiging in Rotterdam, maar ook begrijpelijke vrees. Veertien slachtoffers, onder wie elf jeugdige menschen, zijn ten offer gevallen aan Brit- sche onverantwoordelijkheid en bovendien liggen nog vier zwaargewonden in de zieken huizen. Verschillende woonhuizen zijn voor een groot deel vernield, terwijl het Sint Franciscusgasthuis aan de Schiekade door bomtreffers ernstig beschadigd werd. En alsof dit nog niet voldoende was vijf zus ters, die zich op de bovenste verdieping be vonden, vonden daarbij den dood brak een uur later, circa 12 uur 's nachts, een groote brand uit in het ziekenhuis, waarin 450 patiënten werden verpleegd. De omvang deed groote vrees koesteren, dat het geheele ziekenhuiscomplex een prooi der vlammen zou worden en men achtte het dan ook wenschelijk, den brandweren van Overschie, Hillegersberg, Schiebroek, Schiedam en Delft om assistentie te verzoeken. De Rotterdamsehe beroepsbrandweer, de vrijwillige brandweer en de Feuerschutzpolizei in Rotterdam hadden een uur tevoren reeds met vereende krachten den brand, uitgebroken in de panden 14, 16 en 18 aan den Provenierssingel, aangepakt, maar om 12 uur, toen alarm werd gemaakt voor het Sint Franciscusgasthuis, had men op den tegenover- liggenden singel de handen nog vol werk. Het was een chaotische toestand. Hulpploegen van den G.T.D., voorzien van bergingsmateriaal, doktoren, verpleegsters, de G.G.D. en een groot aantal auto's, o.a. die van de posterijen, van de R.E.T. en van enkele groote firma's, spoedden zich naar het terrein van het onheil, om assisten tie te verleenen bij deontruiming van het zoo zwaargetroffen ziekenhuis, waartoe de genees heer-directeur zonder dralen bevel gaf. Deze ontruiming is onder de boven geschetste omstandigheden een prachtig staaltje van be leid en doorzicht geweest. Aan deze ontruiming, die in snel tempo werd uitgevoerd, hebben colonnes van het Duitsche militaire Roode Kruis medegewerkt. Zoo goed en zoo kwaad als men kon ar beiden, werd hulp geboden, waar deze noodig was. Behalve de ernstig gewonden, voor het leven van eenigen waarvan men vreest, zijn bij dezen aanval gedood de 19-jarige vrouw J. M. G. KuykVerhoogh, wonende in de Schepenstraat, die zich in pand 12 aan den Molenwaterweg bevond, de 64-jarige man W. J. C. v. d. Broeck, in pand 16, de 31- jarige mevr. A. C. Boons—Ditters, in pand 20b en voorts aan den Provenierssingel de 29-jarige mevrouw L. van Zandbergenv. d. Tooien in pand 21, de 49-jarige mevrouw C. J. Gardeniervan Nijnatten en haar zoon, de 21-jarige C. Gardenier, beiden in pand 16b en voorts in pand 18 aan den Prove nierssingel twee jeugdige dochtertjes van de familie Koenen, de 5-jarige W. A. K. Koe nen en een kindje van 8 maanden, K. M. Koenen. Ook de 19-jarige dienstbode van het gezin, mej. W. H. v. d. Starre, verloor bij dezen bominslag het leven. Aan den Molenwaterweg waren in een wijden omtrek van het getroffen pand ruiten en spon ningen vernield. O.a. heeft een school groote schade opgeloopen. Brisant- en brandbommen hebben aan den Provenierssingel de panden 16, 18, 20 en 22 grootendeels vernield. Toen hier brand ontstond, was het vernielingswerk bin nen een uur geheel voltooid. Een bom viel nabij pand 83 aan de Schie kade en had vreeselijke gevolgen. Alle achter gevels van de panden 83, 85 en 87 werden totaal uiteengerukt en vernield, terwijl aan pand 3 aan den Provenierssingel eveneens groote schade werd aangericht. Het Sint Franciscusgasthuis is eveneens zwaar getroffen. Op de bovenste verdieping van den Zuidelijken vleugel sloeg een brisantbom in de zustersverblijven. waar vijf leerling-verpleegsters onmiddellijk werden gedood. Het waren de 17- jarige J. E. T. I. M. Sweegers, de 20-jarige J. C. H. Ooms, de 20-jarige A. M. van Son en haar 22-jaxige zuster C. C. M. van Son en de 21-jarige E. C. M. Verbeke. Voorts sloegen bommen in in het rijdek van de Schiekade en vlak achter het ziekenhuis in den tuin, waardoor aan de buitenzijde eveneens groote schade werd aangericht. De Rotterdamsehe beroepsbrandweer heeft on middellijk na aankomst uit een der brandende panden aan den Provenierssingel nog door kor daat optreden een bewustelooze gered. De in het begin ontstane brand in eenige materialen op de plaats van den inslag in het ziekenhuis werd door het snel optreden van de Rotterdamsehe brandweer onmiddellijk ge- bluscht. Tusschen het dakbeschot en de ka merbeschieting moeten echter nog vonken, on zichtbaar voor het oog, hebben voortgesmeuld, Want ongeveer een uur later werd de brand weer wederom gealarmeerd. Fel sloegen de vlammen weer uit het groote ziekenhuis en onmiddellijk kwamen de Duitsche, de Rotter damsehe vrijwillige en de beroepsbrandweer gezamenlijk in actie, om het vuur te bestrijden. In totaal heeft men met circa 13 stralen het snel voortvretende vuur ingesloten, maar men kon niet verhinderen dat het grootste gedeelte van de bovenverdieping uitbrandde. Bij den linkertoren echter heeft men de vlammen we ten te bedwingen en ofschoon de nablussching hog vrijwel den geheelen Zondag in beslag heeft genomen, was het vuur in den nanacht onder de knie. Een ernstig feit was nog, dat in het ziekenhuis door de brisantbom de wa terleiding onklaar was geraakt, zoodat men van binnenuit in de eerste oogenblikken geen wa ter kon geven. In totaal hebben 2 ladderauto's, vier Rotterdamsehe autospuiten, 1 Hillegers- bergsche autospuit en een autospuit van de Feuerschützpolizei aan het blusschingswerK deelgenomen, behalve de vele slangenwagens van de vrijwillige brandweer een aantal baby spuiten en de bloktrandweer in de omgeving. Zoo is door wel onverklaarbaar, maar in ieder geval grenzeloos onverantwoordelijk optreden van de Britsche luchtmacht in Rotterdam weer rouw over vele gezinnen gebracht en niet alleen over de betrokken gezinnen, maar ook over tal- looze burgers, die dezen aanval hebben bijge woond en begaan zijn met het smartelijk lot van stadgenooten. Twee jeugdige kinderen zijn ver brand en verschillende andere jonge levens, o.a van vijf verpleegsters, zijn afgesneden Bommen zijn weer van groote hoogte geworpen in een dichtbevolkt stadscentrum, waar bovendien een der grootste ziekenhuizen staat, dat duidelijk gekenmerkt is door groote wit-roode geschilderde kruisen op het dak. Dat desondanks op deze plaats bommen zijn geworpen door haar leden, beteekent weer een zwarte bladzijde te meer in de geschiedenis van de Britsche Royal Air Force. MADRID, 17 Febr. (D.N.B.). Als gevolg van den zwaren storm in Spanje zijn ook de verbin dingen van Madrid met het Noorden van Spanje verbroken. Uit alle deelen des lands komen be richten binnen over verkeersstoringen, alsmede over storingen in de lichtleiding en het telefoon verkeer, als gevolg van het omvallen' van boo- men en palen. Het verkeer in de Straat van Gi braltar en Algeciras ligt stil. De haven van Se- villa is gesloten. Het stadsbestuur van Sevilla heeft maatregelen genomen tegen het gevaar voor overstrooming van den Guadalquivir. De telefoonverbindingen met Portugal, die door den hevigen storm geheel verbroken zijn, kon den nog niet hersteld worden. De omroepsta- tions te Lissabon zenden niet uit wegens storm schade. Op vele spoorlijnen is Het verkeer ge stremd. Er is ook in verschillende steden aan zienlijke schade aangericht. BERLIJN, 17 Febr. (O.NB De nieuwe Ja- pansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, is vanmiddag te Berlijn aangekomen. Gewonden-transport Per auto naar het vliegveld gebracht, worden de ge bonden behoedzaam in de voor ver trek gereedstaande machine geladen (Foto Weltbild) BRUSSEL, 17 Febr. (A.N.P.) Aan de Vlaamsche kust en de kust van Noord-Frankrijk is dezer dagen een school haringen aangespoeld, die door het hooge getij waren aangevoerd. Toen het water zich terugtrok, is een deel van de school nog blijven steken. Zoo werd dit voor de kustbevolking tot een ware wonderbare vischvangst. De burgers en Duitsche soldaten, die langs de kust liggen, maakten van deze gelegenheid een gretig gebruik om een rijken oogst aan visch op te doen, welke een welkome afwisseling zal uitmaken op het dagelijksch menu. Spoedig ook kwamen echte visschers ter plaatse met hun netten. Op som mige plaatsen was de school zoo com pact dat men de haringen met heele karrevrachten kon wegvoeren. Zulks was onder meer het geval te Boulogne. Weldra deed de mare van dit onge woon gebeuren de ronde en van hein de en verre, tot van Brussel toe, kwa men de koopers naar de kust. Natuur lijk bleven ook hier weer de woe keraars niet achterwege, en zoo ge beurde het dat de haringen, die in den namiddag nog werden verkocht tegen anderhalven frank per stuk, den zelfden avond reeds tegen 3 tot 4 frank werden aangeboden. VICHY, 17 Febr. (D.N.B.). Het Fransche staatsblad vermeldt de samenstelling van het kabinet van Admiraal Darlan in zijn functie van vice-president. Directeur van hët kabinet is ka pitein Tracous, chef van het kabinet voor inlich tingen corvettenkapitein Duvivier en chef van het kabinet de majoor bij het luchtwapen, Steh- lin. Tot secretaris-generaal van het vice-presi- dentschap is de vroegere directeur van het Ka binet van het ministerie van Marine, Henry Moysset, benoemd. Moysset is ook directeur ge weest van het kabinet van Tardieu. De afgetre den minister van Binnenlandsche Zaken, Pev- routon, die tot ambassadeur in Argentinië be noemd is, zal reeds over eenige dagen uit Vichy naar zijn nieuwen post vertrekken. Uit Parijs meldt het D.N.B., dat de Rassemble ment- Populaire op het oogenblik, naar een lid van het directorium heeft medegedeeld, 10.000 leden telt. Een aantal hiervan is individueel toe getreden; de overigen waren lid van organisa ties, die collectief tot de beweging zijn toegetre den. Dit zelfs voor de Fransche partijgeschiede nis unieke succes in den korten tijd van nog geen drie weken wordt buitengewoon genoemd. De weermachtsbevelhebber in Nederland heeft den aanmeldingsplicht voor de ontsla gen beroepsofficieren der voormalige Ne- derlandsche land- en zeemacht gelast. Alle beroepsofficieren der voormalige Ne derlandsche land- en zeemacht, die sinds 15/5/'40 den actieven dienst hebben verlaten, zijn verplicht zich aan te melden. Vrijgesteld van deze aanmelding zijn al leen die beroepsofficieren, die in actieven dienst van het hoofdregelingsbureau en het regelingsbureau departement van Defensie staan. Voor de aanmelding moet de aanmeldings- plichtige persoonlijk op het bureau van den stafofficier der Ordnungspolizei bij den gevol machtigde van den rijkscommissaris voor de provincie in die provincie verschijnen, waar de aanmeldingsplichtige zijn woonplaats heeft. Bij de aanmelding is een vragenlijst in duplo in te vullen. De aanmelding moet als volgt geschieden: De aanmeldingsplichtigen der provincie Gro ningen op 24/2/'41 in Groningen, Groote Markt 27, als volgt: beginletters v. d. familienaam A—K: 9—12 uur, LZ: 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Over ijssel op 24/2/'41 in Zwolle, Potgietersingel 4, als volgt: beginletters v. d. familienaam A—K: 912 uur, a a LZ; 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Fries land op 24/2/'41 in Leeuwarden, Zaailand 106, van 9—12 en 15—18 uur. De aanmeldingsplichtigen der provincie Dren the op 25,'2/'41 in Assen, Beilerstraat 11, van 912 en 1518 uur. De aanmeldingsplichtigen der provincie Gel derland op 24 en 25/2/'41 in Arnhem. Huis An- gerenstein aan den Velperweg, als volgt: beginletter v. d. fam.-naam A—E: 24/2 9—12 uur F—K: 24/2 15—18 uur a a LR: 25/2 9—12 uur a a SZ: 25/2 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Utrecht op 24 en 25/2/'41 in Utrecht. Maliebaan 10, als volgt: beginletter v. d. fam.-naam A—E: 24/2 912 uur n FK: 24/2 1518 uur ,i a L—R: 25/2 912 uur n a a SZ: 25/2 15—18 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Noord- Holland op 24 en 25/2/'4l in Haarlem, Kenau park 19, als volgt: beginletter v. d. fam.-naam A—E: 24/2 9—12 uur n FK: 24/2 1518 uur n ,i L—R: 25/2 912 uur n a SZ: 25/2 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Zuid- Holland op 24 en 25/2/'41 in Den Haag, Wehr- machtheim, Kazernestraat 38b, als volgt: beginletter v. d. fam.-naam A—E: 24,2 912 uur F—K: 24 2 15—18 uur L—R: 25/2 9—12 uur SZ: 25/2 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Noord- Brabant op 24 en 25/2/'41 in 's-Hertogenbosch- Vught, Huis Roucouleur, als volgt: beginletter v. d. fam.-naam A—E: 24/2 912 uur F—K: 24/2 15—18 uur L—R: 25'2 9—12 uur h SZ: 25 2 1518 uur De aanmeldingsplichtigen der provincie Zee land op 24/2/'41 in Middelburg, Dam 6, 912 en 1518 uur. De aanmeldingsplichtigen der provincie Lim burg op 24/2/'41 in Maastricht, Graaf v. Wal deckstraat 2, 9—12 en 1518 uur. Ieder aanmeldingsplichtige heeft zich over zijn persoon te legitimeeren door het too- nen van het legitimatiebewijs en zijn acte van aanstelling; bovendien moet hij twee pas kort geleden in burgerkleeding gemaak te pasfoto's medebrengen. Indien een aanmeldingsplichtige op den voor geschreven dag van aanmelding niet verschijnt of de vragenlijst onjuist invult, worden de straf bepalingen van de verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederlar.dsche ge bied nr. 20 van 7/2/'41 van kracht, welke open baar zijn gemaakt in het Verordeningenblad stuk 5 van 10 Februari 1941. NEW YORK, 17 Febr. (D.N.B.). De uit Engeland teruggekeerde bijzondere afgezant van president Roosevelt, Hopkins, is na zijn onder houd met den voor Londen bestemden ambas sadeur Winant naar Washington doorgevlogen, v/aar hij terstond door president Roosevelt werd ontvangen. De New York Herald Tribune meldt, dat zij het onderhoud des nachts gehouden hebben. De Associated Press verneemt uit betrouw bare bron, dat Willkie zich naar China zal be geven, om den toestand aldaar te bestudeeren. Volgens de Associated Press heeft Wendell Willkie de jaarmedaille gekregen van den Jood- schen bond van oudstrijders voor zijn verdien sten wegens de bevordering der belangen van Amerika en van de democratie. Uit San Sebastian meldt D.N.B.: Zaterdag en Zondag zijn hier via Irun vele Amerikanen aangekomen. Zij zijn afkomstig uit verschillen de Europeesche landen en zullen van Lissabon per vliegtuig naar de Vereenigde Staten reizen. BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.). Tusschen den onderstaatssecretaris der Italiaansche marine, admiraal Riccardi, en den opperbevelhebber der Duitsche marine, groot-admiraal Rader, zijn 13 en 14 Februari te Merano besprekingen ge voerd. Bij deze door een kameraadschappelijken geest bezielde gedachtenwisseling bleek de vol ledige eensgezindheid ten aanzien van de ge meenschappelijke oorlogvoering ter zee tegen Engeland. ROME, 17 Febr. (D.N.B.). Over de luchtaan vallen, die de laatste dagen op Kreta zijn on dernomen, melden speciale correspondenten een aantal bijzonderheden. De nachtelijke aanvallen, in de afgeloopen week door de Engelschen op Rhodos gedaan, zijn door de Italianen beantwoord met een aan val overdag op het vliegveld Spelia op Kreta. In de ochtenduren vloog een afdeeling driemo- torige vliegtuigen, die een aanzienlijke hoeveel heid brand- en brisantbommen bij zich hadden, op een hoogte van eenige honderden meters over het vliegveld. De drie over het veld ver spreid staande tweemot orige bommenwerpers en twee andere vliegtuigen werden gebombardeerd, terwijl andere vliegtuigen aanzienlijke schade opliepen ten gevolge van scherven. Vroeg in deri middag werd het vernielings werk door een tweede afdeeling herhaald. Een vijandelijk vliegtuig werd in brand geschoten De terreininstallaties werden ernstig bescha digd. Nog voor zonsondergang volgde een derde aanval, in twee golven uitgevoerd, waarbij men geen v'ijandelijken afweer meer ondervond TOKIO, 17 Febr. (D.N.B.) Over 't leggen van Britsche mijnen bij Singapore schrijft de Tokio Asahi Sjimboen, dat dit een ernstig ge vaar beteekent voor de koopvaardij scheep va art van Japan en andere landen van het Verre Oosten in hun verkeer met de westelijke 'ander,. Vooral de Japansche lijnen op Indië en Airika loopen hierdoor gevaar. Indien Engeland het leggen van mijnen tot andere gebieden wil uit breiden, moet men van een blokkadelinie tegen Japan gaan spreken. NEW-YORK, 17 Febr. (D.N.B.)Volgens be richten uit Sydney heeft de Australische minis ter van Marine, Hughes, verklaard, dat de toe stand in het Verre Oosten van de gebeurtenis sen in Europa en de houding der Vereenigde Staten afhangt. Hughes noemde den toestand ernstig. De voormalige Hooge Commissaris voor de Philippijnen, Macnutt, die thans administrateur is van de Federal Security, heeft, naar de New- York Times meldt, in een radiorede aangedron gen op een krachtiger politiek der Vereenigde Staten in het Verre Oosten en op grooteren eco- nomischen steun aan China. De Chineesch-Ja- pansche oorlog, beweerde hij, neemt thans den vorm aan van een inleidende actie tegen de Philippijnen. Daarom dient China alle mogelijke hulp te krijgen. Uit Tokio meldt het D.N.B.: De plaats vervangende minister van Buitenlandsche Zaken van Japan, Osoesji, heeft in het La gerhuis de Japansche Zuidzeepolitiek als al leszins vredelievend bestempeld. Japan wenscht, zoo verklaarde hij, dat alle onder handelingen, welke de Zuidzeegebieden be treffen, op vreedzame wijze gevoerd wor den. Met betrekking tot Nederlandsch- Indië zijn bjj de eerste besprekingen zekere misverstanden gerezen, die echter intus- schen weder opgehelderd zijn. De onderhan delingen worden thans hervat. Bepaalde ^pogingen van Britsche zijde, de at mosfeer te verontrusten, zijn er op gericht, de Zuidzeegebieden in het geweer te brengen te gen militaire operaties van Japan, die zooge naamd te verwachten zouden zijn, en de V.S. in steeds scherpere tegenstelling tot Japan te brengen. Het Zuidzeeprobleem is geen politiek probleem. Daarom dient men in een zoo sterk gespannen atmosfeer als de tegenwoordige uiterst voorzichtig te zijn om Japan niet tot tegenmaatregelen te provoceeren. Voor de Phi lippijnen heeft Japan de natuurlijke belang stelling van een buurland en het hoopt daarom, dat van deze zijde alle eventueele provocaties achterwege zullen blijven. De Britsche onderdanen te Sjanghai zijn. naar Domei meldt, hevig verontwaardigd over het feit, dat de Britsche ambassade gisteravond aan de Britsche onderdanen den raad heeft ge geven China zoo spoedig mogelijk te verlaten. Men gelooft, dat aan alle Engelschen in het Verre Oosten dezelfde raad gegeven zal wor den. Naar uit Kanton gemeld wordt, zullen de vol gende maand ongeveer tweeduizend Engelschen en Amerikanen Hongkong verlaten als gevolg van een door hun regeeringen ontvangen aan wijzing. Het Amerikaansche consulaat alhier heeft onlangs aan alle Amerikanen in en rond de stad Kanton, die geen dringende reden heb ben, den raad gegeven, einde Maart te vertrek ken. Men verwacht, dat de Engelsche en Ameri kaansche zendelingen zullen blijven. Naar uit Tientsin wordt gemeld, heeft de Brit- (sche consul-generaal aldaar vandaag verklaard dat de evacuatie-order, die hij in den afgeloo pen herfst heeft gegeven, nog steeds van kracht Is. Ongeveer veertig leden van de wacht van het Amerikaansche gezantschap alhier hebben gisteren Peking verlaten om naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Een aantal officieren zal binnenkort volgen. Uit Tokio meldt' D.N.B.: In het Japansche Lagerhuis zijn de samenstelling en de taak van de technische commissies ter sprake gekomen, die bestaan krachtens art. 4 van het driemogend- hedenpact. De minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka, verklaarde, dat hij de grootste beteekenis hecht aan de gemengde economische commissies. Zij moeten, behalve de oorlogseco nomie, vooral ook de grondslagen der eco nomie in vredestijd bestudeeren, daar alleen een gezonde en goed georganiseerde vredeseconomie op den duur een fundament voor de landsverde diging kan zijn. Ook gezien van het standpunt der versterking van de Japansche economie en van het opbouwende werk binnen Groot-Azië is de gemengde economische commissie van de grootste beteekenis. Japan moet naar de presta ties van de oorlogseconomie streven en wel zoo snel mogelijk en met steun van Duitsche tech nici. Om dit doel te bereiken moeten uit het be drijfsleven van Japan en Mandsjoekwo vooraan staande personen gekozen worden, die goede be trekkingen met Duitschland en Italië onderhou den. De regeering. zoo vervolgde Matsoeoka, heeft een milliard yen voor de gemengde commissies van het driemogendhedenpact in het nieuwe be- grootingsjaar uitgetrokken. Het is mogelijk dat de uitgaven van de Japansche delegaties in Ber lijn en Rome het drie- en viervoudige van het uitgetrokken bedrag zullen bereiken. NEW YORK, 17 Febr. (D. N. B.) Te Phila delphia heeft de voorzitter van het Ameri kaansche Joodsche Congres de rabbijn Wise den eisch gesteld dat Palestina ais Joodsche na tionale staat in het verband van het Britsche j Rijk zal worden opgenomen. i BOEDAPEST, 17 Febr. (Stefani). De toestand in de door den Donau overstroomde gebieden is zeer ernstig. In de omgeving van Koskmet zijn ruim 150 woningen vernield. De verbindingen met Boedapest zijn op eenige plaatsen verbro ken. De minister-president heeft zich vannacht ^aar het commissariaat voor de overstroomingen re ge ven om zich op de hoogte te stellen en richt lijnen aan te geven. Talrijke ministers hebben zich naar de geteisterde streken begeven, Men denkt aan al de kinderdeugden die Hieronymus van Alphen zoo prui kerig, maar toch eigenlijk zoo levens waar. in 't licht heeft gestela. Een dergenen, die tegenwoordig t zwaarst in ae verdrukking komen, is ae aan/c- baarheid. De „vei lichte", de sportieve mensch van tegenwoordig, de mensen zonder voorooraeeien, de flinke en mannelijke mensen die de wreeaheia van het leven verkondigt, weet met meer wat aankoaarneid is. Hij zorgt voor zich-zelf, hij heeft memana noo dig, hij slaat erop desnoods, hij voeit tmmers voor alles wat nieuw, jong en frisch is. Hij is zonder scrupuies. Zal hij dan bekennen dat hij aan zijn ouders, aan zijn leermeesters, aan zijn patroons, aan zijn vrienden, aan de geschiedenis van zijn vaderland iets te danken heeftZe behooren immers allemaal tot het zieke verleden en de toekomst alleen is gezond. Dankbaar heid is goed voor de kleine hondjes, die om brood bedelen. Men moet om brood niet bedelen, men moet het ne men. Maar met dat al blijft het waar, dat men, om dankbaar te kunnen wezen, een weinig grootheid in de ziel moet hebben. Want de dankbaarheid is. volgens La Bruyère de schoonste overdrijving die ter wereld moge lijk is. Maandagmiddag omstreeks half vier is op den bewaakten spoorwegovergang bij het Provinciaal Electriscb Bedrijf te Groningen een auto-on geluk gebeurd, dat wel buitengewoon gelukkig is afgeloopen. Een auto van het Provinciaal Electrisch Be drijf bevond zich op dien tijd voor den gesloten overweg. Het is de gewoonte, dat wachtende automobilisten signalen geven, waarna de over weg wordt geopend. Het rangeerverkeer daar ter plaatse is zeer druk. De boomen gingen in derdaad omhoog, doch toen de auto ongeveer in het midden van de spoorbaan was gekomen, werd hij gegrepen door een goederentrein, welke met vrij greote snelheid rangeerde. De wagen werd in de flank aangereden en 25 meter mee gesleurd. Eerst toen de trein tot stilstand was gebracht, bleek, dat de auto vlak voor de loco motief vastzat en totaal vernield was Met snij branders heeft men een half uur gewerkt om den bestuurder, den 39-jarigen M. J. de V.. uit Groningen, te bevrijden. Hij had slechts een gecompliceerde beenbreuk opgeloopen en werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Een onderzoek naar de schuldvraag is inge steld. Het verkeer over den overweg was gedu rende een uur gestagneerd. MANILLA, 17 Febr. (Domei). Met een zucht van verlichting heeft men op de Philippijnen vernomen, dat het schip van de Java-China- Japan Lijn, de „Tjitjalengka" (10.972 ton), 15 Februari van hier naar Hongkong vertrokken is. Er wordt aan herinnerd, dat de „Tjitjalengka" 13 Februari naar Manilla was teruggekeerd als gevolg van de instructies der Nederlandsche autoriteiten om een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. Inmiddels heeft de Nederland sche regeering te Londen tegengesproken, dat zi aan de Nederlandsche scheepvaart bevel heel gegeven, een schuilplaats te zoeken in een neu- j (trale haven. 1 BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.). Maandag middag heeft een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim onder bescherming der laaghangende bewolking het kustgebied van N.W. Duitschland trachten binnen te dringen. De luchtdoelartillerie bestookte het toestel met een hagel van granaten. Spoedig stortte het brandend neer. In een officieele Britsche publicatie betref fende de vliegtuigverliezen in de met den 15den Februari geëindigde week wordt beweerd, dat de Duitsche luchtmacht in genoemde week elf en de Royal Air Force 24 vliegtuigen heeft ver loren. Deze cijfers behoeven verbetering. Vol gens de weermachtsberichten van 10 tot 16 Fe bruari heeft de R.A.F. niet 24, doch bijna het drievoudige, namelijk 69 vüegtuigen, in den strijd met de Duitsche luchtmacht verloren De Duitsche verliezen bedroegen in dezelfde pe riode en volgens dezelfde bron tien, doch geen elf vliegtuigen. Verder meldt het D.N.B.: Op grond van recht- streeksche berichten van een vliegtuig is bekend geworden, dat voor de Oostkust van Schotland een schip van 6000 b.r.t. door de bommen van een Duitsch gevechtsvliegtuig is getroffen. Naar de inmiddels teruggekeerde vliegers rap porteeren, werd het vaartuig door een bom mid scheeps getroffen en brak uit elkaar. Binnen dertig seconden waren de wrakstukken gezon ken. De gevechtsgroep van het aanvallende vliegtuig heeft met dit schip, in het optreden tegen Groot-Brittannië, te zamen 150.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Een Duitsche duikboot meldt, naar het D.N.B. verneemt, het tot zinken brengen var. twee vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 1.000 b.r.t. Een andere duikboot, die reeds 20.000 b.r.t. vernietigd heeft, heeft thans opnieuw 4000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Zondagnacht zijn, naar het D.N.B. verneemt, noch van Duitsche noch van Engelsche zijde gevechtshandelingen ondernomen. Zondag heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen de vliegvelden in Zuidoost-Engeland aangevallen. De haven werken van Londen, Great-Yarmouth en Dover werden gebombardeerd. Zonsondergang 18 Febr. 18.58 Zonsopgang 19 Febr. 8.49 Maanopkomst 2.19 ondergang 12.42

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1