Hoe het buitenland oordeelt over het pact Sofia-Ankara Voor alarmeerende berichten bestaat geen reden, verklaart Japan Duitsche luchtaanval op Malta Darlan te Parijs Verduistering r De Engelsche bomaanval op Rotterdam Fabrieksbrand te Utrecht Het standpunt van Berlijn en Rome J- Hoog water bedreigt tal van Hongaarsche dorpen Ohasji over de positie van Ned.-Indië Senaat der V.S. beraadslaagt over hulp aan Engeland Onrust in Britsch-Indië Oberbefehlsleiter Friednchs in Nederland I HEERKENSTHIJSSEN&Co j VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG IS FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - TEL. 12108 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75y2 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22841 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents Der regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract rterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. In Bulgarije In Joego-Slavië In Amerika De meening der Fransche pers Britsch koopvaardijschip ten Oosten van Harwich getroffen De oorlogsschade in Frankrijk Belangstelling van autoriteiten voor het St. Franciscus- gasthuis Een der gewonden aan zijn verwondingen overleden DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN Amerika en de Philippijnen Reclame Groote boschbrand in Mexico Botsingen o.m. tusschen Hindoes en Mohammedanen De toestand in Hadramaut Guerillabenden in China plegen aanslag op trein Belgische economie onder Staatsleiding Japan en Binnen-Mongolië ROOSEVELT EN HOPKINS I COLLECTIEVE I I PERSONEELSVERZEKERINGEN DAMRAK GO AMSTERDAM-C Telef. 45014 45016 Bovenste verdieping van het pand uitgebrand D.A.Z. over Engeland en het plan-Hoover Nieuwe politieke partij in Denemarken DE SCHADE TE SANTANDER LONDENS ANTWOORD OP ZWITSERSCH PROTEST HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 18 Febr. (A.N.F.). De officieele tekst van de BulgaarschTurksche vriend- Schapsverklaring is, naar vanmiddag in de Wil- helmstrasse werd verklaard, pas hedenochtend hier ontvangen, zoodat men nog niet officieel zijn standpunt kon bepalen. Voor zoover men de dingen kan over zien. aldus voegde men er in politieke krin gen te Berlyn reeds aan toe, kan de Bul gaarschTurksche vriendschapsverklaring beschouwd worden als een „positieve bij drage tot stabilisatie der toestanden in Z.O.- Europa". Waartoe dit in bijzonderheden in de practijk zal leiden, kan slechts de toe komst leeren. Men ziet er in bedoelde kringen van af, bij de beoordeeling van het BulgaarschTurksche accoord verder te gaan dan de verklaringen der beide betrokken mogendheden, doch men wijst op. de zenuwachtigheid, waarmede vooral En geland er op reageert en trekt daaruit de con clusie, dat dit accoord blijkbaar niet past in de bekende oorlogsplannen der regeering te Londen. Men stelt er hier prijs op, de vriend schapsverklaring van Bulgarije en Turkije, die blijkbaar de uitdrukking is van den wil der bei de regeeringen om in hun levensgebieden de handen vrij te houden, te beschouwen buiten het verband van alle combinaties en te beoor- deelen als een oplossing van een probleem, Waartegenover Duitschland steeds zijn bekende standpunt heeft ingenomen. In officieele Italiaansche kringen heeft men, zoo meldt het D.N.B., nog geen standpunt be paald ten aanzien van het TurkschBulgaar- sche accoord. Men geeft echter in politieke kringen te Rome te kennen, dat de mogelijkheid, die thans wellicht geschapen is om de vreed zame betrekkingen tusschen Bulgarije en Tur kije te handhaven, met sympathie beschouwd wordt. De nieuwe overeenkomst bevestigt, zoo schrijft de Giornale d'Italia, dat de politiek der Bal- kanstaten van Engelschen invloed en druk be vrijd is. De overeenkomst levert een essentieele bijdrage tot ontspanning der betrekkingen tus schen beide landen en tot een realistische taxee ring van de wederzijdsche principieele belan gen. Binnen het bestek van de huidige oorlogs- phase, van haar politieken achtergrond en van haar toekomstige ontwikkeling, komt aan de overeenkomst een bijzondere beteekenis toe. Italië kan de tusschen de beide landen tot stand gekomen opheldering en de daarmede gepaard gaande bekrachtiging van hun politieke onaf hankelijkheid slechts toejuichen. De Bulgaarsche ochtendbladen staan geheel en al in he. teeken van de vriendschaps- en hiet-aanvalsverklaring. In Sofia heerscht groote jubel over de onder- teekening van het pact. In politieke kringen Wjjst men er op, dat vriendschap tusschen Bul garije en Turkije den geheelen Balkan ten goe de komt. In de uitvoerige Perscommentaren wordt er op gewezen, dat Bulgarije en Turkije tijdens den Wereldoorlog zij aan zij hebben gestreden. Ke mel Ataturk heeft in 1931 verklaard, dat de vijanden van Bulgarije ook de vijanden van Turkije zijn. Men ziet in de onderteekening van het pact een bewijs, dat de tegenwoordige pre sident Inonoe deze opvatting deelt. De Joego-Slavische bladen van Dinsdagmor gen publiceeren de onderteekening van het ver drag tusschen Bulgarije en Turkije onder sen- sationeele koppen. Zij onthouden zich echter, Zoo meldt S.P.T., van iederen commentaar. In politieke kringen verwondert men zich hierover, omdat de berichten uit Sofia en Ankara toch Wel op tijd binnengekomen zijn om een korte beoordeeling te schrijven. De pers der Vereenigde Staten publiceert de onderteekening van de Bulgaarsch Turksche hiet-aanvalsverklaring onder sensationeele kop pen en spreekt van een diplomatieke nederlaag Van Engeland op den Balkan. Berichten uit Washington wijzen er op, dat de Amerikaansche regeering de ontwikkeling op den Balkan met spanning volgt. In dit ver band verluidt, dat diplomatieke kringen te Washington hierin een mislukking van het di plomatieke offensief der Vereenigde Staten tot steunverleening aan Engeland zien. S. P. T. meldt uit Vicny: Ook de Fransche pers schenkt veel aandacht aan het tot stand komen van het Bulgaarsch-Turksche verdrag. De Petit Dauphinois, het officieuze blad van de regeering van Vichy, spreekt van een be vestiging der Turksch-Bulgaarsche vriendschap. Het blad teekent hierbij aan, dat politieke krin gen te Vichy de meening zijn toegedaan, dat Joego-Slavië nu nog veel meer op den voor grond treedt dan tot dusver het geval was, daar het als Adriatische mogendheid en als corridor naar de Egeïsche Zee van groote stra tegische beteekenis is voor het oorlogstooneel in het Zuidoosten van Europa. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B.). Beschermd door torpedovliegtuigen zijn Dinsdagmiddag sterke formaties Duitsche bommenwerpers opgestegen om Malta aan te vallen. Uit de eerste radioberichten der aldaar opereerende toestellen blijkt, dat het optreden tegen mi litaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen belangrijke resultaten heeft opgele verd. Dinsdagmiddag heeft een Duitsch gevechts vliegtuig een gewapend vijandelijk koopvaardij schip van 2000 a 3000 b.r.t. ten Oosten van Harwich aangevallen. De neergeworpen bom men waren voltreffers op het voor- en achter schip. Een andere bom reet de zijwand open. Aangenomen kan worden, dat het schip verlo ren is gegaan Een Duitsche mijnenveger is op 1T Februari Joor een Britsch vliegtuig met bommen aange vallen, welke alle hun doel misten. Het vlieg tuig werd terstond onder vuur genomen, verscheidene treffers gaf het den aanval Na op. PARIJS, 18 Febr. (D. N. B.) Admiraal Dar lan is Dinsdagmiddag in Parijs aang'komen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met am bassadeur de Brinon. Naar in gewoonlijk goed ingelichte kringen verklaard wordt, zal Darlan tijdens zijn opont houd te Parijs ook met Laval besprekingen voeren. Maandagavond, voor zijn vertrek naar Panjs, had Darlan nog een langdurig onderhoud g~- had met maarschalk Pétain en den minister van Oorlog Huntziger. Uit Vichy meldt D. N. B.: Vice-admiraal Fer net, vroeger secretaris-generaal van het mi nister-presidium en intiem medewerker van Pétain, is tot secretaris-generaal voor den mi nisterraad benoemd. S. P. T. verneemt van officieuze zijde te Vichy, 'dat Belin, de minister van Arbeid, voor- loopig niet zal aftreden. De Fransche minister van Verkeer, Berthelot, heeft Maandag in een radiorede verklaard, dat gedurende de oorlogshandelingen 60.000 gebou wen verwoest en 180.000 beschadigd zijn. Het overwonnen en verarmde Frankrijk kan de oorlogsschade echter niet volledig dragen. Niet temin heeft de staat reeds verschillende wet ten afgekondigd om naar mogelijkheid finan- cieelen steun bij het herstel der gebouwen te verleenen. Reeds op 5 Augustus is een wet tot stand gekomen, op grond waarvan voor het herstel van beschadigde huizen bedragen tot 50.000 frank verstrekt kunnen worden. De wet van 11 October staat voor den herbouw van vernielde huizen steunbedragen van 80 pro cent en leeningsfaciliteiten toe. Bovendien voor ziet zij in financieelen steun voor den aankoop van meubelen enz. BOEDAPEST, 18 Febr. (S.P.T.) Tengevolge Van het hooge water voor de ijsbarricade op den Öonau is de Donaudijk ongeveer 120 K.M. ten Zuiden van Boedapest op verscheidene plaatsen doorbroken. Het water bedreigt de dorpen Aposta, Doena- Vecse en Solt. De bevolking heeft haar bezittin gen in den steek gelaten en is naar hooger ge- tegen plaatsen gevlucht. Groote militaire afdeelingen werken aan de dijken. Volgens de berichten van Dinsdagmor gen zijn zij erin geslaagd, de schade weer voor- teopig te herstellen; maar men vreest, dat er een catastrophe op komst is, indien tenminste de ijsdam in de rivier niet gebroken wordt. Het water stroomt snel en onstuimig langs de dijken en een verder herstel is moeilijk. Wat Teeds gedaan is, is met levensgevaar uitgevoerd. De premier graaf Teleki en rijksminister Von Tlonveth hebben zich naar het overstroomde gebied begeven. Von Honveth heeft de leiding van het reddingswerk op zich genomen. In het gebied tusschen Donau en Theiss is hok het grondwater sterk gestegen. De plaatsen Szabadka en Zombor zijn reeds overstroomd; 8 huizen zijn te Szabadka ingestort en te Zom eer moesten 200 huizen ontruimd worden, om- er instortingsgevaar bestaat. Zonsondergang 19 Febr. 19.00 Zonsopgang 20 Febr. 8.17 Maanopkomst 3.30 ondergang 13.32 Dinsdagmiddag heeft dr. C. Volckers, Beauf- tragte van den Rijkscommissaris, met enkele medewerkers, onder wie de heer Hank, een be zoek gebracht aan het Zaterdagavond door den Engelschen bomaanval getroffen St. Franciscus- gasthuis te Rotterdam. Tevens waren hierbij tegenwoordig de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Den Haag, mr. R. van Genechten, en de waarnemende hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, de heer P J. Roszbach De directeur-geneesheer, dr. Deelen, ontving de autoriteiten, waarna een bespreking aanving in een der zalen, waaraan tevens deelnamen leden van het bestuur van het gasthuis, de pre sident, pastoor Zandvoort, en de regenten, de heeren mr. G. Middendorf, H. J. M. Vrijmoed, Moussault en J. van der Cammen. De moeder overste, zuster Hendrika, en het hoofd van de administratie, zuster Aniseta, waren mede aanwezig. Dr. Volckers betuigde namens den Rijkscom missaris het bestuur diens medeleven met het vele leed, aan patiënten en verplegend perso neel berokkend. Vervolgens besprak men het voortreffelijke werk van de Rotterdamsche en Duitsche brandweerkorpsen onmiddellijk na dg bominslagen, zoodat de ontstane branden spoe dig konden worden gebluscht. Hulpvaardigheid werd voorts betoond door Duitsche militairen, door de Rotterdamsche po litiemannen en vele burgers. Men kwam tot de slotsom, dat de geboden hulp zeer doeltreffend is geweest. Ten slotte pleegde dr. Volckers met den voor zitter van het bestuur overleg over de te ne men maatregelen en over het aanschaffen van inventaris en verdere materialen voor de om vangrijke herstelwerkzaamheden. Hierna maakte het gezelschap een rondwan deling door het ziekennuiscomplex. Een groot aantal zalen, kamers en gangen Is ernstig ge troffen en ook leidingen van het ketelhuis naar het ziekenhuis zijn door ingeslagen bommen ernstig beschadigd. Vooral de verwoestingen in de zustersvertrekken, waar 'n voltreffer is neer gekomen, zijn omvangrijk. Met de herstelwerk zaamheden is reeds een begin gemaakt en men hoopt binnen korten tijd weer een klein aan tal patiënten te kunnen opnemen. De autoriteiten begaven zich hierna naar den getroffen Provenierssingel, waar eveneens de verwoestingen in oogenschouw genomen werden In een der hospitaalschepen te Rotterdam is de 47-jarige heer W. J. van Dijk uit de Tweede Gijsinghstraat aan zijn verwondingen, opgeloo- pen bij het jongste luchtbombardement, over leden. Het slachtoffer bevond zich tijdens den Engelschen luchtaanval op Rotterdam in de ge troffen Provenierswijk en werd door bomscher ven ernstig gewond. TOKIO, 18 Febr. (D.N.B.) In de bui- tenlaiiidsche-persconferentie heeft de woord voerder van het Japansche regeeringspers- bureau, gezant Isjii, betreffende den toe stand in het Verre Oosten een verklaring af gelegd, welke naar de woordvoerder be toogde, beschouwd diende te worden als een verklaring van de Japansche regeering. Verscheidene alarmeerende geruchten, aldus de verklaring van gezant Isjii, wekken den in druk alsof de toestand in Oost-Azié uiterst ge spannen geworden is. Japan is /errast dat fenige vreemde landen zich met deze beweerde spanning bezig houden en wensc.it daarom na drukkelijk te verklaren, dat er geen reden voor alarmeerende berichten over den toestand in het Verre Oosten bestaat. Japan herhaalt, cat het doel van het driemogendhedenpact vreed zaam is. Het kan daarom niet nalaten een zekere bezorgdheid, om niet te zeggen groote vrees, te koesteren ten aanzien van de oorlogs voorbereidingen der Britsche en der Amerikaan sche regeering De pers maakt melding van Britsch en Ame- rikaansch optreden. De hierdoor ontstane ernstige vrees heeft in Japan tot de opvatting geleid, dat Japan geen tijd mag verliezen om de noodige stappen te ondernemen ten einde aan de ergste hiogeüjkheden in den Stillen Oceaan het hoofd te bieden. De tegenwoordige toestand vereischt een hoogst verantwoordelijke staats leiding. Japan is bereid, als bemiddelaar op te treden of op andere wijze werkzaam te zijn, ten einde normale toestanden te herstellen, en wel niet alleen in Groot-Oost-Azië, maar ook elders ter wereld. De leiding gevende mogendheden hebben een groote verantwoording ten aanzien van het herstel van den wereldvrede. Een der gelijke verantwoording kan echter alieen door een verstandige staatsleiding in groot ver band worden bereikt, welke bereid is ook te luis teren naar de verlangens en meeningen van anderen. Op de vraag wat verstaan moet worden onder oorlogsvoorbereidingen van de Engelsche en Amerikaansche regeering, verwees de woord voerder naar de versterkingen van Samoa, Guam, het leggen van mijnen bij Singapo e enz. Het is niet verstandig van andere landen, zoo vervolgde de woordvoerder, Japan uit te dagen Op een andere vraag bevestigde Isjii, dat de Britsche ambassadeur Craigie de laatste dagen een onderhoud met Matsoeoka gehad heeft, waarbij de algemeene toestand is besproken. Een verzoek aan Japan om als bemiddelaar voor het verkrijgen van vrede op te treden, heeft Craigie daarbij evenwel niet gedaan. Domei meldt verder uit Tokio: Tsjoetsji Ohasji, de Japansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, heeft heden m den Landdag verklaard, dat Japan op het oogen- blik onderhandelingen voert met de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen ais de auto riteit, welke het bestuur uitoefent over Neder- landsch-Indië. Ohasji erkende, dat de positie van de uitgeweken Nederlandsche regeering „zonder precedent" was en wees er op, dat Japan thans de onderhandelingen voortzet met de regeering van Nederlandsch-Indië, die haar orders ontvangt van de uitgeweken regeering te Londen. In antwoord op een interpellatie in een vergadering van een commissie uit het La gerhuis, gaf Ohasji vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van het verband tusschen de Nederlandsche regeering te Londen en Ne derlandsch-Indië alsmede tusschen de re geering te Vichy en Fransch Indo-China, waarbij hij opmerkte, dat Nederlandsch- Indië een deel vormt van het Nederland sche grondgebied, terwijl Indo-China een Fransche kolonie is. Vervolgens gaf Ohasji als zijn meening te kennen, dat normaliter verwacht mocht worden, dat de Nederlandsche regeering haar toevlucht zou zoeken in Nederlandsch-Indië, dat een deel vormt van haar grondgebied, in plaats van in Engeland. Thans bestaat daardoor de onna tuurlijke toestand, dat de Nederlandsche re geering zich in Engeland bevindt, terwijl Ne derlandsch-Indië haar grondgebied vormt. Tenslotte vroeg een interpellant aan den heer Ohasji, hoe deze toestand in verband gebracht kon worden met artikel 2 van het driemogend hedenpact, waarbij Duitschland en Italië er in toestemden het leiderschap van Japan bij de vestiging van een nieuwe orde in Groot-Oost- Azië te erkennen en te eerbiedigen Hierop antwooidde Ohasji door als voorbeeld aan te halen de Japansche bemiddeling in het geschil tusschen Thailand en Fransch Indo- China, waaraan hij toevoegde: „Het beteekent, dat Japan de verantwoording op zich neemt om er voor te zorgen, dat er geen geschil zal ont staan tusschen de verschillende volkeren in dit deel van de wereld, ten einde hun geluk en welvaart te bevorderen. Het beteekent niet, dat Japan er toe zal overgaan van geweld ge bruik te maken om ze te bezetten of te ver overen S.P.T. meldt uit Washington: In politieke kringen te Washington is de verklaring van den plaatsvervangenden Japar.schen minister van Buitenlandsche Zaken, Ohasji, in het Lager huis, dat Japan bezig is de noodige voorberei dingen te treffen om te zorgen, dat de Philip pijnen niet langer een gevaar voor Japan zijn, niet in goede aarde gevallen. Men zegt, dat de spanning in het Verre Oosten hierdoor grooter is geworden. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington schrijft in dit verband o.a.: „Wat de Japansche minister bedoelt is iog niet duidelijk. De Amerikaansche regeering be seft nu beter dan ooit, dat de Philippijnen voor ons bewaard moeten blijven en dat wij iederen aanslag zonder pardon en zonder te letten op de gevolgen moeten afslaan." Reclame beheerscht ondenkbaar veel uitingen van het moderne leven. Groote spreuken, opvallende slagzin nen, pakkende voorstellingen, ze ha meren er bij de menigte in dat een bepaald artikel onmisbaar is om ge lukkig te leven. Altijd door hameren dan gelooft op 't laatst iedereen het. Dan groeit een massa-suq gestie, waartegen slechts enkele sterke gees ten bestand zijn, die zich hebben aan gewend ieder verschijnsel tegemoet te treden met critisch verstand en lo gica, die de gewoonte aannamen van iederen vorm den inhoud na te speuren. Reclame bespaart de massa het zelfstandig denken. Anderen denken voor u, en dat is een bijzondere tege moetkoming aan de gemakzucht. Dat voorkomt slijtage der hersenen maar verhindert ook het scherpen van de hersenen. Maar ieder mengsel kan op 'n zeker oogenblik verzadigd raken. Dan ver liest het zijn werking. Zoo kan de reclame gaan lijden aan overcompen satie. Aangemoedigd door het succes, maakt men zóóveel reclame dat zelfs de massa er vermoeid en beu van wordt. De verwijdering tusschen vorm en inhoud is te groot geworden. De reclame laat de belangstelling ster ven. De prikkels waren dl te grof. WASHINGTON, 18 Febr. (D.N.B.) -- De de batten in den Senaat der V S. over de wet tot hulp verleening aan Engeland werden geopend door den democratischen senator Clarx, die verklaarde, dat deze wet de Ver. Staten aan den rand van den oorlog zal brengen. Spr. betoogde voorts, dat de buitenlandsche politiek der Vei- eenigde Staten daardoor in geheel nieuwe banen zal geraken en dat Amerika stellig op een enkele kaart, n.l. de overwinning van Engeland speelt. Ciark zeide van de aanneming der wet een ver zwakking van het geheele Westelijke halfrond te vreezen en het prijsgeven van de Monroeleer. Ten slotte verklaarde hij, dat Engeland van het Amerikaansche volk offers verlangt, die het tot dusver zelfs niet van Canada. tiustralië en Nieuw-Zeeland geëischt heeft. Oberbefehlsleiter Friedrichs uit den staf van den plaatsvervanger van den Führer vertoeft sinds eenige dagen in ons land. Maandag bezocht hij het Arbeisbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden en liet zich door de verschillende afdeelingshoofden inlichten over hun werkterrein. Daarbij informeerde hij in het bijzonder naar den stand van het Win- terhilfswerk en van het werk der Nationalsozia- listische Volkswohlfahrt. Dinsdag heeft de heer Friedrichs de opening van de eerste Duitsche moederschool te Amsterdam bijgewoond. MEXIOO-CITY, 18 Febr. (SP.T.) In de groote wouden van Tulancingo in den staat Hi dalgo is een geweldige boschbrand uitgebroken Honderden hectaren bosch zijn reeds door het vuur verwoest. Eenige afdeelingen militairen zijn in allerijl naar het bedreigde gebied gezon den om te voorkomen, dat de brand naar an dere wouden overslaat. Een vrij hevige wind jaagt do vlammen voort. Zware rookwolken han gen boven den geheelen staat en maken het blusschingswerk uiterst moeilijk, omdat men de brandende bosschen bijna niet naderen kan. Het vuur is door de onvoorzichtigheid van •eenige houtskool-branders ontstaan. MOSKOU, 18 Febr. (D.N.B.) Uit Kaboel meldt Tass nieuwe botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen in Indië. Aanleiding hiertoe vormden religieuze optochten ter gelegenheid van een Mohammedaanschen feestdag. Volgens het Britsch-Indische blad Tribune is to Schag- [joer een groot aantal personen gewond. Te Djabbalpoer, waar elf personen werden gewond, is de politie er niet in geslaagd, de orde te her stellen, zoodat militairen moesten worden ont boden. Tenslotte werd in deze plaats de staat van beleg afgekondigd. Volgens een D.N.B.-bericht uit New-York heerscht er ook onrust in Waziristan. Associated Press meldt n.l. uit Bombay, dat de Engelsche autoriteiten twee stammen aan de grens van Waziristan een ultimatum hebben moeten stel len. Zij moeten binnen vijf dagen talrijke gijze laars stellen en hun wapens en munitie inleve ren. Als zij niet aan dezen eisch voldoen, zullen de noodige maatregelen genomen worden om „aan de wetteloosheid in Noord-Waziristan een einde te maken en den vrede te herstellen". Voorts wordt van de stammen verlangd, dan zij schadeloosstelling betalen voor de tot dusverre aangerichte schade. Naar Stefani uit Beiroet meldt, hebben de laatste maanden in het geheele gebied van Hadramaut in Zuid-Arabië hevige opstanden tegen de Engelsehen plaats gehad. De plaatse lijke Engelsche bezettingstroepen zijn in een moeilijke positie geraakt en hebben reeds ernstige verliezen geleden. ring gebracht. Het traject werd in den loop van den ochtend gezuiverd. De Chineesche pers maakt gewag van toege nomen guerilla-actie in het gebied van Sjang hai, Nanking en Hangtsjau, nadat deelen der Japansche bezettingstroepen teruggetrokken zijn. SJANGHAI, 18 Febr. (D.N.B.) Een Chinee sche guerillabenden heeft gisteren nabij Soetsjau een geslaagden aanslag gepleegd op een goede rentrein op het traject Nanking—Sjanghai. Door een ontploffing werden de locomotief van den trein en 13 met koeien, gevogelte en levens middelen geladen goederenwagens tot ontspo- BERLIJN, 18 Febr. (V.P.B.) In de Belgische Staatscourant is een verordening verschenen, waaruit valt af te leiden, dat het ministerie van Economische Zaken opdracht heeft gekre gen het economische bedrijf in heel België te reorganiseeren. Men zal daarbij aan de reor ganisatie, welke in Duitschland op dit gebied heeft plaats gevonden, een voorbeeld nemen, d.w.z. de nieuwe ordening krijgt een officieel juridisch karakter. Zij blijft echter een afzon derlijke organisatie onder leiding en de controle van staatswege. De verordening is gebaseerd op de noodzake lijkheid eener juiste verdeeling van de grond stoffen in de verschillende bedrijven en een productieve samenwerking in de verschillende takken van nijverheid. Tot dit doel kon de leider van het ministerie van Economische Zaken alle vereischte maatregelen nemen en de noodige verordeningen uitvaardigen. In het bijzonder heeft hij de bevoegdheid om publieke econo mische coöperaties op te richten en deze als de eenige vertegenwoordigers voor een bepaald economisch gebied te benoemen. De bevoegdheid en plichten dezer coöperaties, haar organen en leden worden eveneens door de leiders van het ministerie van Economische Zaken bepaald. Ds levensmiddelenvoorziening is echter bij deze nieuwe organisatie niet ingeschakeld, daar op dit gebied maatregelen voor productie en verdeeling genomen zijn. TOKIO, 18 Febr. (D.N.B.) De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft hedenmiddag een maaltijd laten aanrich ten ter eere van Prins Teh, den president der Bondsregeering van Binnen-Mongolië. Daaraan n'men deel de minister van Marine, de minis ter van Financiën en andere hooge autoriteiten Prins Teh had tevoren besprekingen ge voer:' met den minister van Oorlog generaal Tojo en den minister van Buitenlandsche Zaken, Mat soeoka, over den toestand in Binnen-Mongolië, WASHINGTON (SPT). De berichten in de Amerikaansche pers wijzen er op, dat president Roosevelt de kwesties die met de reis van Hop. kins naar Engeland verband houden, zoo stil mogelijk wenscht te behandelen. Tot nu toe vonden alle besprekingen tusschen Roosevelt en Hopkins in de particuliere vertrekken van het Witte Huis plaats. Hierdoor is de volkomen ge heimhouding verzekerd. Maandag heeft de pre sident met Hopkins en den minister van Finan ciën, Morgenthau, gedejeuneerd. Hopkins heeft hierbij eenige mededeelingen over den finan cieelen toestand van Engeland gedaan £JI!IIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 11)11 llil ilillllll 11 III III III II llllll 11 III IIH'j: I ASSURANTIEBEZORGERS niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiöT Dinsdagavond omstreeks half 12 heeft een korte, doch felle brand gewoed in Robbers' rol luiken- en markiezenfabriek aan de Wijde Be gijnenstraat. Het vuur moet, door nog onbekende oorzaag, ontstaan zgjn in de bovenste verdieping van het pand, waar zeer veel rolluiken en markiezen waren opgeslagen. Leden van den luchtbescher mingsdienst, die de ronde deden, hebben dezen brand ontdekt; zij waren het, die met primi tief materiaal het blusschingswerk ter stond, ter hand namen. De brandweer, die was ge alarmeerd voor een middelbrand, arriveerde tien minuten nadat de leden van den luchtbescher mingsdienst hadden gewaarschuwd. In allerijl werden drie slangen uitgelegd, de Magyrusladder in werking gesteld en teen kon het blusschings werk beginnen. Daar men vreesde, dat de naast het brandende perceel gelegen drukkerij van Boekhoven eveneens door het vuur zou worden aangetast, droeg de brandweer er zorg voor, d?t dit perceel goed nat werd gehouden. Dank zij het krachtige optreden van de brand weer werd uitbreiding van de vuurzee voorko men en brandde alleen de bovenste verdieping van het fabriekspand uit. Naourige perceelen liepen wel veel waterschade op, doch konden voor het vuur worden gevrijwaard. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant van de brandweer, den heer E. Priester. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt in de duizenden guldens. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B.) Naar aanleiding van het afwijzende Engelsche standpunt ten aanzien van het plan van Hoover voor steun verleening aan de bezette gebieden schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung het volgende: Lord Halifax, die op het oogenblik ambassa deur te Washington is, heeft zonder eenige menschelijke overweging te verstaan gegeven, dat het nieuwe plan van Hoover voor de Brit sche blokkade niet gelegen komt en dat van het uitvoeren van dit plan, voor zoover het aan Engeland ligt, geen sprake kan zijn. Het is niet de eerste maal, dat de bevolking van de in Europa bezette gebieden de Britsche praktijk in schrille tegenspraak ziet met de Britsche theorieën, die te Londen door de propaganda ge predikt worden. Engeland blokkeert de volken van Europa zonder eenig onderscheid en het is een geluk voor de bezette gebieden, dat het leven van zijn bevolking desondanks op grond van de continentale economische gemeenschap gewaarborgd kan worden. Hoover zelf heeft in ieder geval van Halifax een volledige ophelde ring ontvangen over den geest en het doel van de oorlogvoering van Engeland tegen het Euro- peesche continent. Dit aanschouwelijk onderwijs past bijzonder goed bij de debatten in den Se naat over de steunverleening aan Engeland door de Vereenigde Staten. KOPENHAGEN, 18 Febr. (D.N.B.). De Deen- che bladen maken melding van de stichting ecner nieuwe politieke partij, genaamd ..Het Deensche Front". De nieuwe partij geeft onder den naam „Deensch Front" een blad uit. SANTANDER, 18 Febr. (D.N.B.). Volgens de laatste berichten zijn als gevolg van de gewel dige brandkatastropne ongeveer 35.000 men- schen dakloos geworden. De scnade wordt op 250 millioen peseta's geraamd. Van de nundelsnui- zen is 95 procent verwoest, waaronder alle groo te zaken. In totaal zijn ruim 300 huizen uitge brand of ingestort. Voor Santander en omgeving is het oorlogsrecht afgekondigd en op plundering de doodstraf gesteld. Uit alle deelen van Spanje komen giften binnen in den vorm van levens middelen en geld. Ook in andere provincies hebben branden en instortingen ernstige gevolgen gehad. Te Sestao in de omgeving van Bilbao zijn 200 huizen door brand verwoest. Het dorp Trevijana in de pro vincie Logrono is geheel in de asch gelegd. BERN 18 Febr. (D.N.B.) De Bondsraad reeft in'zijn heden gehouden vergadering ken nis genomen van het antwoord, dat de Brit sche regeering gegeven heeft op de door het Zwitsersche gezantschap te Londen ingediende protesten wegens de bombardementen op Bazel en Zürich. Ofschoon de Britsche regeenr.g het esultaat van het ingestelde onderzoek niet vol komend bindend acht, verklaart zij zich met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tus schen de beide landen bereid, te erkennen, dat voldoende gronden aanwezig zijn om de verant woordelijkheid voor de bombardementen op zich te nemen. Zij spreekt haar diep leedwezen uit over de doodelijke gevolgen en de schade die door de beide „ongelukkige incidenten ontstaan zijn en verklaart zich bereid, de veroorzaakte schade te vergoeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1