Laatste Nieuws UIT AMSTERDAM „Maria Boodschap" Luchtaanvallen op Britsche doelen Hardnekkige gevechten in Albanië Klimaat-rassen bij boomen Vischaanvoer Scheveningen Een katholiek drama bij uitstek De Raad en het Tunnelplan WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 WAARSCHUWING AAN HOUDERS VAN POST- EN SIERDUIVEN NEDERL. AMATEUR- TOONEEL-UNIE Afdeeling Haarlem Expositie schilderijen en teekeningen Faillissementen Kindervoeding Gevonden voorwerpen „VOLKSHUISVESTING" Het zilveren jubileum Gelaarsde kat gevonden? BLOEMENDAAL HILLEGOM LISSE ZANDVOORT Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht DE EERSTE NIEUWE CHAMPIGNONS ZIJN ER! BOTE VAN NOORD OVERLEDEN SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS JOODSCHE BLOEDGEVERS ALLEEN VOOR JODEN (Gedeeltelijk gecor-igeerd) INBRAKEN BERECHT Dief en helers voor de Rotter- damsche rechtbank Winterhardheid en suikergehalte bij den groven den Voorstel om de voordrachten aan te houden STAD Namens den burgemeester van Haarlem deelt de commissaris van politie mede, dat de door de Duitsehe militaire overheid aangewezen be windvoerder over het duivenwezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post en sierduiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt: Van 21 Februari a.s. af moet iedere post- duivenhouder in het bezit zijn van een officieele, door de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders, Prinsen gracht 407, Amsterdam, afgegeven hoklijst en van een lidmaatschapskaart van het Nationaal Verbond van Postduivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of andere officieele instanties mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout alsnog te herstellen, zoodat alle ver langde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, wordt onverwijld proces-verbaal opgemaakt met onmiddellijke inbeslagneming van alle voor handen zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel wordt toegepast, ten aanzien van alle soorten sierduiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren iedere tamme tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van Inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, af gegeven door den secretaris van de N. B. S. (Nederlandsche Bond van Sierduivenhouders- vereeniging) den heer C. A. M. Spruyt, van Eeverninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N. M.-ring van het Nederlandsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring-1941. JWS De afd. Haarlem van de Ned. Amateurtooneel- Unie houdt een vergadering op Zondag 2 Maan a.s. in de Studio van ,.Alberdingk Thijm", Lan ge Wijngaardstraat 17. De vergadering vangt aan precies 11 uur voorm. en zal uiterlijk te 1 uur geëindigd zijn. Het bestuur verwacht, dat van elke aangesloten tooneelvereeniging min stens 2 vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Op deze vergadering zal o.m. van gedachten worden gewisseld over de oprichting van een Centraal Gezelschap, samengesteld uit de aan gesloten tooneelvereenigingen, teneinde te ko men tot de instudeering van een open'uchtspel, waarvan de opvoering in de omgeving van Haar lem zou kunnen plaats hebben. Deze openlucht- voorsteling zou aDereerst toegankelijk kunnen zijn voor de donateurs der medewerkende too- neelclubs. Vertegenwoordigers van nog n'et aangesloten tooneelkringen zijn eveneens op deze vergade ring welkom, doch moeten vooraf een uitnood'- ging vragen aan den secretaris, G. Nielen, Has- selaersplein 35. In Kunsthandel Leffelaar aan den Wagen weg is een tentoonstelling geopend van werken door Lizzy Ans ngh (schi'derijen en teekenin gen) en door Marius Heynes (schilderijen). De expos'tie is geopend tot 11 Maart, dage lijks van 10—5 uur, Zondags van 2—4 uur. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit; Th. van der Vlugt, tuinder, wonende te Vijf huizen, gem. Haarlemmermeer, Vijfhuizerdijk no. 205. Curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem. P. Woestenburg, concierge, wonende te Wor- tner. Dorpsstraat no. 227. Curator mr. J. Verlooy te Heemstede. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller te Haarlem (in beide faillissementen). Door „Kindervoeding" werden in de week Ivan 10 Febr. tot en met 15 Februari 1941 4761 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 1138, Soendastraat 935, Zoete- straat 1219. Kamperstraat 592, Teijlerplein 649, Voorm. Spaamdam 228. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluiten tusschen 11 en 13 uur. Armband, Jonker. Koudenhorn 10; armband, Heidenreich, Sophiastraat 29 zw.; bril, Caste- lein, Hoofdstraat 166, Santpoort; heerenhoed, letters B. W. H., Kriege, van Oosten de Bruyn- straat 77; halsband, Daalder. Eendjespoort straat 7; halsband, Schotel, Westerhoutstraat 33; dameshorloge, van Iersel, Eikenlaan 35 Heemstede; trajectkaart t. n. v. Meurs, Nagel, Ostadestraat 14; oorbel, bureau van politie Smedestraat; passer, Hilhorst, Verbindingsweg 9 b Bloemendaal; portemonnaie, bureau van politie Smedestraat; portemonnaie m. i., Zuu- rendonk, Oranjestraat 12; rijwielplaatje, Disco, Donkere Spaame 50 rd; rijwielplaatje, Wester broek, Korte Lakenstraat 26 rd; rijwielplaatje, van Amerongen, Seringenstraat 7; Actentasch m. i., Rutte, Molijnstraat 36; kruiwagen, Ver- kes, Dr. Schaepmanstraat 4; wanten, Meijer, Spiegelstraat 8; zak waschgoed, Haarleveld, Nagtzaamplein 16. Zaterdag 22 Februari 1941 zal het 25-jaar ge leden zijn, dat de Coöp. Woningbouwver. „Volkshuisvestinig" werd opgericht. Na vele moeilijkheden te hebben overwonnen, werd met de medewerking van de autoriteiten van het toenmalige Schoten, een bouwvoorschot verkregen voor het bouwen van 68 arbeiderswo ningen aan de Kastanje- en omliggende straten. Het ontwerpen en de uitvoering daarvan was in handen van het architectenbureau Gulden en Geldmaker en in 1920 kon tot den bouw worden overgegaan. Na eenige jaren kreeg men van de gemeente Schoten nog 50 en daarna 29 woningen in exploitatie, resp. aan het Meidoorn plein en Elzenplein, terwijl in 1930 wederom aan de architecten Gulden en Geldmaker een nieu we opdracht werd verstrekt voor het bouwen van 61 woningen aan de Wilgenstraat. Thans exploiteert de vereeniging 208 wonin gen. Nader vernemen wij, dat het bestuur de jaar vergadering heeft vastgesteld op Vrijdag 21 Fe bruari. dan zal tevens het 25-jarig bestaan in intiemen kring worden herdacht. Kat, AsyL Ridderstraat 11 Laars, Bureau van Politie, Smedestraat; Autoped, Zuiderwijk, Schoterboschplein 27; Armband, Warning, Gen. Bothastraat 29; Bril, Zadelhof, KI. Houtstraat 76; Distributiebon en geld, Zomerdijk, Nagtzaam- straat 6 zw.; Bril, Koster, Eschschilderstraat 18 zw.; Kerkboekje, Tanis, Smedestraat 17; 'v Bril, Kronenburg, Baan 43; Halsdoek, Kortenhof, Schoterweg 200; Hond, Boogaart, Steenbokstraat 20; Hanger, Bureau van Politie Smedestraat; Handschoenen, Bakker, Bilderdijkstraat 12; Drie honden, Asyl, Ridderstraat 11; Halsband, Smalt, Boekenrodestraat 2; Handschoenen, Schraal, Sophiastraat 16; Handschoen, Kiosk, Stationsplein; Mes, Spijker, Raadhuisplein 7; Portemonnaie m.i., v. d. Burg, Sophiastr. 33 rd.; Rijwielplaatje, de Ronde, Marnixstraat 11; Rijwielplaatje, Boeltjes, Kleverlaan 222; Rijwielplaatje, Bureau van Politie Smedestraat; Muziekstandaard, Loots, Emmastraat 18; Benzinetoewijzing, Teilegen, van 't Hoffstr. 112; Vulpotlood, Tiemyer, Delftlaan 99; Vulpen, Kienjit, Byzantiumstraat 53; Vulpen, van Maurik, Kijkduinstraat 6 Woningen aan de DompvloedsIaan B. en W. schrijven aan den raad. Bü raadsbesluit van 19 December 1940 werd aangekocht van C. A. M. Jonckbloedt en Joh. Brink voor f 30.000 een rij van 20 woningen met erven en een aangrenzend onbebouwd per ceel, onder bepaling, dat eventueel verschul digde waardevermeerderingsbelasting, als ge volg van de eigendomsoverdracht, door de ge meente zal worden betaald of vergoed, evenwel tot een maximum van f 3.000. Deze laatste clausule acht de voorzitter van Gedeputeerde Staten niet voldoende scherp ge redigeerd in verband met de mogelijkheid van meerdere overdrachten door verkoopers, waar bij winst zou worden gemaakt, binnen een tijd vak van een jaar. In dat geval toch worden de winsten te zamen geteld en wordt de be lasting, welke dientengevolge terzake van een vroegeren overgang te weinig is geheven, inge vorderd. Deze opmerking is juist, want het heeft uiter aard niet in de bedoeling gelegen in dat geval in de lasten van verkoopers verder bij te dra gen. Mitsdien wordt voorgesteld, onder intrekking van het raadsbesluit van 19 December 1940, ter zake een nieuw besluit te nemen met een toe voeging. Aankoop van grond B. en W. schrijven aan den raad der gemeente Bloemendaal: Gelet op het raadsbesluit van 21 November 1940 tot aankoop voor de som van f 25 van P. van Leeuwen Boomkamp van een stuk grond zijn B. en W. van oordeel, dat het voor de ge meente raadzaam is bedoeld erfpachtsrecht over te nemen tegen den bedongen prijs en onder het voorbehoud van toestemming en medewerking van den eigenaar. Zandvoortcrweg B. en W. stellen aan den raad der gemeente Bloemendaal voor, om met het oog op de normalisatie van den Zandvoor- trrweg enkele strookjes grond aan de Noord zijde van den Zandvoorterweg in de bocht schuin tegenover de Grenslaan aan den weg toe te voegen; gelet op de bereidverklaringen van den heer H. Fruitema, te Aerdenhout en den heer F. M. E. van der Valk, eveneens te Aerdenhout. R. K. Vrouwenbond. Donderdag a.s. houdt de R. K. Vrouwenbond de feestvergadering in hotel „Flora" des avonds om half zeven. Door het R. K. tooneelgezelschap „Ludamus" uit Haarlem, zal opgevoerd worden het tooneel- stuk „De wrekende God". Kruisvaart „Cohort St. Aloysius". In den St. Aloysius-Burcht zal Zondag a.s. worden opgevoerd „Een geslaagde Generale". De Kruisvaart is bekend om de aardige uitvoerin gen, zoodat een aansporing om dit stuk te gaan zien, overbodig is. Daarbij komt nog, dat het onze katholieke jeugd is, die iets laat zien van haar kunnen, wat voor de ouders vanzelf de aandacht moet trekken. De aanvang is precies om 8 uur. R. K. Volksbond. De afdeeling van den R.K. Volksbond hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. P. de Koning. Deze heette allen, in 't bijzonder den geeste lijken adviseur, kapelaan J. Schoonebeek, wel kom. In een korte doch krachtige openingsrede bracht de voorzitter dank aan de bestuurders der onderafdeelirigen en alle leden, welke het vaandel zijn trouw gebleven. Voor de zielerust van hen, die ons door den dood zijn ontvallen, werd een kort gebed gestort. Op 15 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de afdeeling werd opgericht. Zoo mogelijk zal in den loop van het jaar dit feestelijk worden herdacht. Na het lezen der notulen volgde het jaarver slag van den penningmeester. Hieruit bleek, dat was ontvangen 4076,59 en uitgegeven 4082,24 alzoo een tekort van 5,65. De exploi tatie Eigen gebouw gaf een sluitend slot. Bij monde van den heer H. v. d. Vlugt rapporteer den de kasnazieners alles accoord. Aan de orde was voorts de bestuursverkiezing. De aftredende leden, de heeren C. Bon, J. H. Slobbe, P. Verdoorn, Jac. v. d. Zwet en T. v. Kesteren werden bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl in de vacature-J. H. v. d. Voet werd gekozen de heer H. J. de Bruin. De voor zitter deelde mede, dat t.z.t. wederom de ze gening der gereedschappen zal plaats hebben, waarvoor de voorzitter de volle medewerking verzocht. Aan Moederzorg zal 25,subsidie worden verleend, evenals aan de Kath. Actie. De heer Jer. Koelewijn, zal met een bestuurslid de afdeeling op den Centralen Raad vertegen woordigen. De geestelijken Adviseur hield hier na een lezing over de Encycliek „Summi Pon- tificatus" van Paus Pius XII en vond een aan dachtig gehoor! In de pauze werd een gratis verloting gehouden. Tooneelavond ten bate van Winterhulp Van het Comité der plaatselijke tooneelvereenigingen is het initiatief uitgegaan om een tooneelavond te geven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting Winterhulp. Dit aanbod is door de leiding van Winterhulp in dank aanvaard en de voorbereidingen voor dezen avond, welke georganiseerd zal worden in de tooneelzaal van „Groot-Badhuis", zijn reeds in een vergevorderd stadium. Op 15 of 22 Maart zal deze avond worden gegeven. Opgevoerd zal worden het blijsp"! ,,'t Cafétje" 'n stuk uit de bekende Fransche school met haar bijzonder fijn cachet. Getracht zal worden den entréeprijs zoo laag (Berichten reeds geplaatst in een deei van >nze vorige oplaag) Het wijst niet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op Richtingaanwijze is een nuttige helpet -GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT mogelijk te stellen, b.v. 60 cent, zoodat ieder in staat zal zijn iets goeds te zien en tevens iets goeds te doen. Ook worden pogingen in het werk gesteld den avond met een bal te besluiten. Burgerlijke Stand Geboren; Ingrid Juliana d. van H. M. Hansen en J. A. G. Jonckheer. Ondertrouwd: A. Cluwen en R E. Niedorp. Getrouwd: J. P. Prinsen en J. Molenaar. Overleden: J. H. Buens, 39 jaar (te A'dam) J. M. C. Michon, echtg. van P. G. Overduin, 31 jaar; J. A. van den Enden, 79 jaar; D. de Nes, 15 mnd. (te Haarlem)M. v. d. Plasj 64 jaar. SCHEVENINGEN. Aan de markt waren heden ochtend 25 motorloggers met ƒ2677, 11 kotters met 1134 en 62 motorschokkers met tezamen f 2297. In totaal besomden hedenochtend 98 kustvisschers 6108. De besommingen van de motorloggers waren; Sch. 210, B. Rog met ƒ126, Sch. 30, C. de Graaf met 102, Sch. 87, J. den Duik met 147, Sch. 89, A. Rog met 120, Sch. 73, J. Klein met 145, Sch. 102, J. Westerduin met 101, Sch. 81, A. den Duik met 98, Sch. 284, P. den Heyer met ƒ93, Sch. 285, M. Pronk met ƒ118, Sch. 14, W. Rog met 144, Sch. 302, A. Taal met 103, Sch. 245, C. den Heyer met 42, Sch. 57, A. Roeleveld met 101, Sch. 201, M. Taal met 114, Sch. 96, M. den Heyer met 102, Sch. 23, A. Taal met ƒ86. Kw. 97, D. Kuit met 127, Kw. 175, J. van Duin met 114, Kw. 107, J. van Duin met 89, Kw. 166, H. van der Plas met 78, Kw. 52. J. de Haas met 98, Kw. 89, J. Schaap met 76, Kw. 151, T. van der Plas met 117, Kw. 144. P. Varkevisser met 116. Van de kotters waren jde besommingen; Hd 75, T. Kooren met ƒ36, Sch. 12, G. den Hêyer met 48, Sch. 70, F. van der Zwan met 84, Sch. 177, A. Blok met 85, Tx 33, J. Drijver met 122, Tx 4, J. van der Vis met 254, Tx 39, R. van der Vis met 172, Tx 19, F. Krijnen met 142, R. O. 2, G. van Noord met 67, Kw. 116, D. Haasnoot met ƒ81. De aanvoer van versche visch uit zee was hedenochtend iets beter dan de vorige dagen. De vangsten bestonden ook hedenochtend hoofd zakelijk weer uit schar, terwijl ook enkele par tijtjes schol aangebracht werden. De kwaliteit van deze kustschol is echter niet mooi en de visch is mager. Eerst bij warmer weer kan van deze soort een betere kwaliteit verwacht wor den. In de afgeloopen week besomden 87 motorlog gers 9451, 36 kotters 3309 en 169 motorschok kers 5912. In totaal werd in 292 reizen voor 18.672 van uit zee aangevoerde visch besomd. HH Ontwerp voor de opvoering van „Maria Boodschap" door het gezelschap van Studio van Albert van Dalsum en Paul Storm „In mijn nieuwe- roman krijgt het jonge paar elkaar na veel wederwaar digheden, toch eindelijk." „Zoo, dat is tenminste eens een geheel aieuw onderwerp, Het drama „Maria Boodschap" (L'Annonce faite a, Marie) van den grooten katholieken Franschen dichter Paul claudel, heeft een lange voorgeschiedenis gehad, die men voor een deel kan volgen in de uitgaven van 's dichters wer ken. De oudste lezing van dit spel, getiteld „La Jeune Fille Violaine" dateert uit het jaar 1892, de tekst, die thans wordt opgevoerd, Is van 1912. In de twintig jaren, die hier tusschen liggen, heeft de dichter nog een „tweede lezing" ge maakt van „La Jeune Fille Violaine"; deze werd geschreven in China in 18991900. Het onder werp heeft Paul Claudel dus niet losgelaten. Hij heeft het steeds weer ter hand genomen en ver volmaakt, totdat hij den definitieven vorm had gevonden van dit christelijke mysteriespel, door velen bewonderd als het mooiste katholieke drama, dat in de twintigste eeuw werd ge schreven. Toen hij eraan begon te werken, in 1892, had Claudel twee spelen voltooid: „Fête d'Or" en La Ville"; in deze stukken zag men de christe- ijke levensgedachte als het ware verhelderen, maar nog niet schitteren, gelijk dat ten volle gebeurt in „Maria Boodschap". Het speelt in de vijftiende eeuw, in den tijd, waarin Jeanne d'Arc leefde, maar het historische oogenblik der han deling is door den dichter slechts vaag aange geven, want hij wilde niet een geschiedkundig feit uitbeelden op de planken, doch een grootsch zinnebeeld scheppen van de bovennatuurlijke geloofskracht. Het drama speelt zich af in de omgeving, waar Claudel zijn Jeugd heeft door gebracht. De boerderij, die Combernon heet. staat op korten afstand van Villeneuve-sur- Fère, en de nadere aanduidingen, in het spel genoemd, zooals de dikke boom met de rust bank, het weidsche uitzicht op het landschap, dat zich uitstrekt naar Soissons, komen overeen met de werkelijkheid. Heel het décor is geleverd door jeugdindrukken van den schrijver. De grondgedrachte van dit drama is betrek kelijk eenvoudig, maar buitengewoon diepzin nig. Het behandelt de zelfopoffering van een vroom meisje, in dubbel opzicht. In zuiver na tuurlijk opzicht offert Violaine zich op, wanneer zij weigert te trouwen met Jacques Hury. den man, dien zij bemint, omdat ook haar harts tochtelijke zuster Mara op dezen jongen man verliefd is. Dit is het bewijs van haar natuur lijke goedheid, waarin de bovennatuurlijke deugdzaamheid wortelt. Violaine doet afstand van haar bezittingen, wordt kluizenares in de rotsen van Géyn, en daar komt Mara, die haar haatte, haar toevlucht tot haar nemen. Het kindje van Mara is blind geworden. Door een wonder geneest Violaine haar neefje. Dit is de gang van zaken in alle drie de tek sten, doch wie ze vergelijkt, zal aldra zien, dat de motieven rijker en de gedachten weelderiger worden, totdat het duistere en troebele, dat in „La Jeune Violaine" nog aanwezig was, geheel is verdwenen in „L'Annonce faite a Marie" Toch heeft dit stuk. gelijk alle werken van Paul Claudel. zijn symbolische beteekenis, die eischt, dat lezer of toeschouwer opmerkzaam blijven van het begin tot het einde. De dichter lijke taal en het breede rhythme van den auteur vergemakkelijken dit weliswaar door hun ge durig boeiende schoonheid, maar vragen ander zijds toch, dat men op zijn qui vive blijft bij het luisteren. Heel de dialoog wordt namelijk ge voerd in de taal der symbolische poëzie. Paul Claudel is een tegenstander van het naturalis tische tooneel. Hij voert dus ook geen gesprek ken op, die lijken op den alledaagschen conver satietoon. Zijn figuren spreken een eigen, prach tige, maar door haar rijkdom veeleischende tooneeltaal, die men wel eens heeft vergeleken met de taal van den Bijbel. Het spel bestaat uit vier bedrijven en een proloog. In dezen proloog maken wij kermis met den bouwmeester Pierre de Craon, een dier mid- deleeuwsche naamlooze kunstenaars, die van landstreek naar landstreek trokken om te wer ken aan den opbouw van de kathedralen. Mees ter Pierre is verliefd op Violaine, maar hij is melaatsch geworden, toen hij haar aanraakte. In den proloog treedt Violaine hem tegemoet, terwijl de Engel des Heeren slaat zij bidden samen het Angelus, het gebed van Maria Bood schap. De sfeer en de mystieke zin van dit gebed beheerschen de geheele handeling van het drama. Deze figuur van den bouwmeester, die gezondigd heeft, vertegenwoordigt in het spel den zin voor het geheimzinnige en bovennatuur lijke. In het eerste bedrijf vertrekt Violaines vader, Annevercors als pelgrim naar het Heilige Land; tijdens zijn afwezigheid speelt zich dan het drama af, waarvan wij reeds de korte samen vatting gaven. Het stuk eindigt met den dood van Violaine, die echter haar zuster Mara ver lost heeft van de boosheid des harten door vrij willig te lijden. Dit treffende mirakelspefl, aangrijpend van eenvoud en tevens raadselachtig van mysterie is een bij uitstek katholiek tooneelspel Wij hopen, dat talrijke katholieken de gelegenheid zullen waarnemen om dit meesterwerk te gaan zien. jERLIJN, 18 Febr. (D. N. B.) Het opperbevel .r weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goea jevolg strategische doelen op de Britsche eilan den aangevallen. Bomtreffers veroorzaakten branden en verwoestingen in havens aan de Oostkust. Bij een aanval in soheervlucht op eer. fabriek ten Zuid-Oosten van Huil veroorzaak ten voltreffers hevire ontploffingen. Aan de Moray-Firth in Noord-Schotland werd een olie-opslagplaats in brand geworpen. Voorts werden geslaagde aanvallen ondernomen op pakhuizen op de Shetland-eilanden en op scheepsdoelen. Een vijandelijk schip van 4000 br. ton werd tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke for maties gevechtsvliegtuigen brand- en brisant bommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklichtstellingen aan de Zuid- en Oostkust aangevallen. De vijand heeft noch boven het Duitsehe rijksgebied, noch boven de bezette geb.eden ge vlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een ge vechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De marine heeft eveneens een vij andelijk toestel neergeschoten. Nachtvliegers hebben in het Kanaalgebied vijf drijvende ver sperringsballons vernietigd. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Van de in het weermaohtsbericht van giste ren als vermist opgegeven vijf eigen vliegtuigen is er inmiddels een teruggekeerd. ERGENS IN ITALIË, 18 Febr. (Stefani) Het 256ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben zich gisteren den geheelen dag hardnekkige gevechten afge speeld in den sector van het elfde leger, waarbij de vijand zeer groote verliezen leed en er niet in slaagde, ons uit onze stellingen te verdrijven. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk geweest. Onze luchtmachtafdeelingen hebben den ge heelen dag met de troepen tactisch samenge werkt en vijandelijke detachementen met bom men en machinegeweervuur bestookt. Escadrilles van het Duitsehe vliegercorps heb ben de achterwaartsche verbindingen en de troepenkampen van den vijand in Cyrenaica ge bombardeerd. In de Aegeïsche Zee hebben vijan delijke vliegtuigen brisant- en brandbommen op Italiaansche eilanden laten vallen. In Oost-Afrika actie van plaatselijk karakter aan het front van Erythrea. Aan het front in Kenya heeft een onzer colonnes gevechtswagens en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vij and op de vlucht gedreven. Aan den beneden loop van de Joeba zijn heftige aanvallen van den vijand, die de rivier wilde oversteken, af geslagen. Na de haven volkomen versperd te hebben, hebben onze dekkingstroepen in Somali- land de basis Kisimaio ontruimd. In dezen sector duurt de strijd voort. De luchtmacht van het Rijk heeft de bewon dering van het Italiaansche volk verdiend voor haar bijdrage tot den strijd, haar volharding en het bloed, dat zij sedert het begin der opera ties grootmoedig heeft geofferd, en in het bij zonder voor de stoutmoedigheid en de offers in de laatste slagen. De eerste champignons van den nieuwen oogst zijn weer gearriveerd. De Proeftuin Z. H. Glasdistrict te Naaldwijk bracht ze Maandag aan de veiling Naaldwijk. De prijs was 3.— per K.G. Te Maassluis is op 82-jarigen leeftijd over leden Bote van Noord, die, hoewel het reeds lang geleden is, dat bij zijn laatsten schipbreu keling wist te redden, toch als één van de helden onzer gevaarlijke kusten gekenmerkt moet worden. Van 1870 tot 1880 voer hij op 12- tot 22-jarl- gen leeftijd op de reddingboot, die te Maas sluis gestationeerd was en bij noodseinen den Waterweg werd afgesleept. In dit tijdvak wist hij 80 schipbreukelingen te redden. Van de bark „Lodewij'k" in 1876 haalde hi] 16 man in 3 loodsen af, van de Duitsehe kof „Wodan" in 1876 6 man. van het ss. „Stelling" in 1879 18 man. De redding van de bemanning van het Engelsche ss. „Luna" in 1879 was zijn mooiste werk. Aan zijn optreden was het te danken, dat toen 18 man, benevens de loods, na veel moeite uit de masten van het gekap seisde schip in de reddingboot konden springen. Hiervoor kreeg de overledene van het Engel sche gouvernement de gouden-medaille „For galantry and humanity", terwijl de Nederland sche regeering hem de bronzefl reddingsme daille overhandigde. Nadat hij geruimen tijd als eigenaar van een schokker de kustvisscherij beoefend had, trol van Noord in 1929 een ongeluk en was hij ge dwongen, zijn levensavond met een klein pen sioentje aan wal te slijten. Maandagavond is de 24-jarige mej. J. L. vlak ij haar woning aan de Middelstegracht te Leiden in de duisternis te water geloopen. Zij werd spoedig door handreiking op het droge geholpen en verloor geen oogenblik het bewust zijn, zoodat het scheen, dat dit avontuur geen onaangename gevolgen zou hebben. Vermoedelijk heeft zij evenwel verkeerde stoffen binnenge kregen. Dinsdagnacht is zij althans in het Aca demisch Ziekenhuis aan de gevolgen van dit bad overleden. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, heeft den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken verzocht te bepalen, dat joodsche bloedgevers en bloedgeefsters uit de bloedgeverslijsten wor den verwijderd. Joden kunnen nog slechts als bloedgevers voor hun joodsche rasgenooten optreden. De verwijdering van joodsche bloed gevers uit de lijsten moet voor 1 Maart zijn geschied. De officier van justitie bij de Rotterdamsche rechtbank, mr. Meischke, eischte Dinsdag tegen den 28-jarigen varensgezel D. V. te Rotterdam, een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens een drietal inbraken in de maanden November en December van het vorige jaar. Ten huize van V. was een zeer groote hoeveelheid goe deren, afkomstig van deze inbraken, aangetrof fen, maar de politie vond er ook aanwijzingen, die er toe leidden dat een aantal helers werd aangehouden. Voorts vond men een hoeveelheid morfine. Verdachte bekende de inbraken, ont kende evenwel in verdoovende middelen te heb ben gehandeld. De morfine had hij, naar hij beweerde, juist te voren van iemand in bewa ring gekregen. Tegen zeven personen, verdacht van heling, eitsche de officier straffen, varieeremde van twee tot zes maanden gevangenis. Het is bekend genoeg, dat men planten en dieren verdeelt in een groot aantal „soorten", waarbij dan tot iedere soort meestal ook een groot aantal individuen behoort. Deze soorten zijn vaak door hun kenmerken duidelijk onder scheiden. Toen men echter in den loop der vo rige eeuw deze kenmerken zoo scherp mogelijk trachtte te bepalen, bleek, dat binnen een enke le „soort" meestal erfelijke verschillen voorko men, waardoor het mogelijk is ondersoorten, ras sen en variëteiten te onderscheiden. Deze kleine verschillen binnen eenzelfde soort kunnen zooals bijvoorbeeld bij wilgen be trekking hebben op kleinere afwijkingen in blad- vorm e.d., die overigens van minder belang zijn. Soms ook gaat het over verschil in reactiever mogen op uitwendige invloeden, zooals bij de winterhardheid van verschillende tarwerassen, en dan is een onderzoek naar de eigenschappen dezer rassen van groot practisch belang. Dat het werkelijk om erfelijke kenmerken gaat, kan alleen door kruisingsproeven afdoende worden bewezen. En deze brengen soms weer groote moeilijkheden met zich mee, vooral bij boomen, die vaak na tientallen van jaren pas tot voort planting overgaan. Een onderzoek naar de eigenschappen van verschillende boomrassen werd reeds in 1821 in gesteld door den bekenden Franschen botani cus Louis de Vilmorin, die 30 rassen van den den van elkaar onderscheidde. Deze geleerde vond ook, dat ingevoerde rassen vaak minder goed voldoen. Een bepaald ras bleek vaak het beste geschikt voor een bepaald gebied, waar een bepaald klimaat heerscht. Zoo kwam men tot het begrip der klimaatrassen; hiervan zijn thans ve!e voorbeelden bekend. Zoo vertoont de Bergden (Pinus montana) vier ondersoorten, die resp. te vinden zijn in Pyre neeën en Westelijke Alpen; Midden- en Ooste lijke Alpen; Oostelijke Alpen en Balkanlanden; Balkanlanden en Karpathen. De imposante Ceder heeft ook verschillende vormen, die in het algemeen naar het Oosten toe langere naalden blijken te bezitten. Larix europaea is een berg bewoner, die drie duidelijk onderscheiden rassen vertoont, bekend als Alpenvorm, Sudetenvorm en Poolsche vorm. Het onderzoek naar ver schillende Larix-rassen wordt nog voortgezet; dit is zooals prof. dr. Schmucker uit Göttingen in de „Umschau in Wissenschaft und Technik" be toogt van practische waarde voor den bosch- bouw. Hetzelfde laat zich ook zeggen van de on derzoekingen naar klimaat-rassen bij den ge wonen groven den. Vooral in Zweden is hier over belangrijk onderzoek verricht, sinds in 1934 O. Langlet begon met de winterhardheid van verschillende denne-rassen te bepalen. Deze blijkt nogal eens te varieeren, en het bleek verder dat de winterhardheid des te beter is, naarmate het hout meer suiker bevat. Dit laat zich goed begrijpen, omdat bij hooger suikerge halte het celvocht ook minder snel zal bevrie zen. Verder bleek een hoog suikergehalte samen te gaan met een hoog drooggewicht van het on derzochte hout. Langlet vond nu, dat bij den groven den duidelijke klimaatrassen, juist in verband met winterhardheid en suikergehalte van het hout, worden aangetroffen. Zoo bleek een Zweedsch ras een tamelijk hoog suikergehal te te bezitten; een Laplandsch ras vertoon de nog hooger suikergehalte, en in verband hiermee: een nog grooter winterhardheid. Een denne-ras uit Hongarije daarentegen had het geringste suikergehalte, en was het minst tegen vorst bestand. Het verband tus schen het klimaat, waarin bepaalde rassen groeien, en het suikergehalte resp. de win terhardheid van het hout bleek soms zoo treffend te zijn, dat men uit klimatologische gegevens reeds het suikergehalte ongeveer kon berekenen! Het spreekt vanzelf dat dergelijke onder zoekingen van groote practische beteekenis kunnen blijken te zijn. Het raadslid W. F. Schokking heeft het vol gende voorstel bij den Raad ingediend: De Gemeenteraad noodigt B. en W. uit, prae- advies aan den Raad uit te brengen over de voorstellen van het lid van den Raad J. H. Mee- wezen van 12 Februari betreffende het Kanaal om de Noord en betreffende de Tunnel verbinding onder het U en besluit in verband daarmede de behandeling der nota van B. en W. in zake het Kanaal om de Noord en van hun nota en voordracht in zake een tunnelverbinding onder het IJ met bijbehoorende stukken, aan te houden, cotdat B. en W. in de gelegenheid zijn geweest vorenbedoeld praeadvies uit te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4