De lijdensweg der distributiebonnen befp&i*? Friesland en de Noord-Oost-Polder hulstkamp „Belangrijke factor tot bevordering van vrede op den Balkan w De Rijks-Messe te Leipzig Voldoening ook in Duitsche bladen Handelaren moeten secuur zijn Kerkdijk leüen Rapport der Friesche commissie verschenen 50.000ste octrooi verleend Turksche pers over het nieuwe pact Herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 14.000 brieven per maand aan hen, die inlichtingen vragen en wenschen hebben Van drukkerij tot destructor PHILIPS LAMPEN Mr. E. van der Kun f Werkverruiming in Drente DIPHTERIE-EPIDEMIE TE LANGENBOOM Venlo voert den zwem- plicht in Nederlandsche land- en tuinbouw producten s BROEDER CASPAR Veertigjarig kloosterjubileum gevierd WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 20 Februari GEEN TOUW? SLECHT PLAKBAND? CONTIMETA N.V. - ZEIST inierhulp Nederland, Voor hei volk, door hei volk. Geen gunsi maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hei volk. VOLGEND JAAR JAPANSCHE VERKIEZINGEN Britten en Amerikanen blijven rustig te Hankau Landingen van Britsche vliegtuigen BRITSCHE MIJNENVEGER TOT ZINKEN GEBRACHT 1502 Engelsche burgers gedood door luchtactie in Januari Ex-Koning Alfons Giraldi ter aarde besteld (Van onzen Haagschen redacteur) Zooals wij reeds in ons vorig artikel betoogden draagt heft C. D. K. er zorg voor, dat de be schikbare voorraden zoo billijk mogelijk over de bevolking worden verdeeld. Da nog steeds in de eerste levensbehoeften kan worden voorzien, is zeer zeker niet op de laatste plaats te danken aan het tijdig in werking stellen van het distri butieapparaat. Via het C. D. K. vinden 70 pCt. van de voe- dings- en genotmiddelen en 90 pCt. van de kleë- ding hun weg naar den consument en dienten gevolge staat het C. D. K. van alle overheids instanties wel het dichtst bij het publiek. Toch wordt zijn taak en omvangrijke arbeid over het algemeen slechts weinig begrepen. Dit is mis schien verklaarbaar, maar daarom niet minder ongewenscht. Het is niet te voorkomen, dat de enkeling wel eens een offer zal moeten brengen ten bate van het algemeen, want niettegenstaan de het feit, dat het C. D. K. volkomen inziet, dat niet elk huisgezin gelijk is aan het andere en dat niet iedereen in dezelfde omstandigheden verkeert, is het niet mogelijk aan alle bijzondere gevallen steeds tegemoet te komen. Men moet n.l. niet vergeten, dat wat aan de één extra wordt verstrekt, omdat hij in bijzondere om standigheden verkeert) ook billijkerwijs aan an deren (en dit is in de meeste gevallen aan zeer vele anderen!), die in dezelfde omstandigheden verkeeren, moet worden gegeven. De beschikbare voorraden gebieden echter de grootste voorzichtigheid. Daarom is het dan ook zeer goed te begrijpen, dat het C. D. K. moeilijk van eens genomen maatregelen kan afwijken, omdat, zooals reeds hierboven gezegd, een bij zondere behandeling aan iemand toegekend, al tijd duizendvoudig moet worden vermenigvul digd. De weg, die de bonnen volgen, gaat van druk kerij tot destructor. Zij gaan door vele handen en moeten overal met zorg worden bewaard en behandeld. Eerst worden ze via het Centraal Distributie kantoor verzonden aan de kringbureaux, die ze op hun beurt ter distributie aan de bijkan toren rondzenden. Als ze eenmaal bij de 9 mil- lioen Nederlanders zijn terecht gekomen (tus- schen haakjes mag hier worden opgemerkt, dat het aantal bonnen voor de Duitsche soldaten heelemaal niet zoo ruim is als booze tongen wel eens beweren), dan gaan zij hun weg terug. Wij mogen hierbij opmerken, dat er zoo nu en dan wed eens critiek wordt uitgeoefend op het formaat van de distributiebonnen; het valt dan ook niet te ontkennen, dat er aan deze kleine bonnen enkele bezwaren zijn verbonden. Doch het formaat van de bonnen is o. a. een gevolg van zuinigheidsoverwegingen. Dat deze niet overbodig zijn, blijkt wel uit het feit, dat bij de. uitreiking van de nieuwe distributiebe scheiden 60 millioen kaarten en kaartjes gemoeid waren> waarvan het drukken en verzenden onge veer 4 maanden in beslag heeft genomen. De nieuwe bonnen zijn daarom dan ook iets kleiner van formaat dan de oude; men zal tevens be merkt hebben, dat de kwaliteit van het papier niet zoo goed meer is als vroeger. Men is nu echter bekend met het verloop van de distri butie en weet precies hoe lang een bonboekje moet worden gebruikt. Daarom was het niet noodig een kwaliteit papier, welke jaren goed blijft, te maken voor iets, dat hoogstens een paar maanden in gebruik is. Wanneer de winkelier de bonnen heeft ont vangen moet hij deze sorteeren, opplakken en op bepaalde tijden inleveren bij de kringkan toren. Een heele administratie inderdaad! Doch 't voor en tegen weegt tegen elkaar zoo op, dat de voordeelen wel den doorslag geven. Ondanks enkele bezwaren, aan het distributie systeem verbonden, is den handel een maximum aan vrijheid gelaten; want dank zij dit (bij zondere) systeem is men nog altijd vrij bij iede- ren koop opnieuw te bepalen, wien men zijn be stellingen wil gunnen, terwijl de handel over de geheele linie bleef ingeschakeld. De bezwaren, welke er nog zijn, kunnen groo- tendeels ondervangen worden' door de werk zaamheden, welke bijv. aan het plakken der bonnen zijn verbonden, over de geheele ween te verdeelen en deze werkzaamheden niet, zoo als nog zoo dikwijls gebeurt, tot het laatste moment uit te stellen, waardoor alles gehaast moet geschieden en vergissingen niet zijn uit gesloten. Vergissingen zijn fataal: de ambtenaar kan van verre niet zien of hij met opzettelijke of met ongewilde vergissingen te maken heeft en moet streng optreden. Vroeger mochten winkeliers, voornamelijk bak kers, de van de consumenten ingenomen brood bonnen voor het verkrijgen van toewijzingen in zakjes van 720 stuks inleveren, maar tenge volge van de reeds hierboven genoemde en helaas Veelvuldig voorkomende vergissingen, om van fraude niet te spreken, was de leiding van het C. D. K. gedwongen van deze methode af te stappen en de inlevering van broodbonnen op opplakvellen verplicht te stellen. Op deze manier was het mogelijk een strengere controle uit te oefenen. Nadat de opplakvellen met de consumenten bonnen door den détaillist bij een van de plaat selijke distributiekantoren zijn ingeleverd, over handigt men hem in de eerste plaats het ori gineel van het, door hem zelf in duplo ingevuld, ontvangstbewijs en in de tweede plaats ontvangt hij de toewijzingen voor dé artikelen, waarvoor hij bonnen heeft ingeleverd. Deze coupures geeft de détaillist weer op zijn beurt aan zijn leverancier, in de meeste gevallen dus zijn grossier, die daarna de op de coupures vermelde hoeveelheden kan afleveren. Nadat deze de toewijzing of coupures voor de verschillende artikelen van de détaillisten ontvangen heeft, levert hij deze weer in bij het plaatselijk distributiekantoor en ontvangt hij daarvoor de zoogenaamde verzameltoewijzingen of verzamelcoupures. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat hij ook consumentenbonnen ont vangt, is de gelegenheid opengesteld deze op een bepaalden dag in de week bij het Distributie kantoor in te wisselen. De verzamelcoupures kan hij weder bij den groot-grossier of fabrikant inwisselen tegen de daarop vermelde hoeveel heden distributieartikelen. Nadat de opplakvellen door de distributie diensten in ontvangst genomen zijn, worden de aantallen bonnen op verzamelstaten overge bracht. De verzamelstaten met opplakvellen, alsmede het copie-ontvangstbewijs, worden daarna naar het C. D. K. gezonden, waar zij terecht komen op de afdeeling Bonnencontröle, welke in het gebouw Vlietstraat 10 gevestigd is. Een uitzondering op dezen regel maken echter de opplakvellen met brood- en vleeschbonnen, alsmede met de petroleumzegels, welke ter plaatse gecontroleerd en vernietigd worden. Sedert eenigen tijd is bepaald, dat de 5 groote steden van ons land, ter verlichting van de Werkzaamheden van het C. D. K., de controle onbruikbaarmaking van alle ontvangen bon nen en opplakvellen in eigen beheer uitvoeren. Deze maatregel bespaart hert C. D. K. wekelijks een toevloed van ruim 10 ton papier. Inmiddels ontvangt deze sectie toch nog per week 5 a 600 postzakken met bonnen, welke zak ken 8 a 900.000 opplakvellen met 6 a 700 millioen .consumentenbonnen bevatten. Na de controle hebben de consumentenbonnen hun diensten gedaan en om misbruik te voor komen worden zij grondig vernietigd. De ver nietigingsmachines, welke in het gebouw Vliet straat te Den Haag staan opgesteld, verwerken wekelijks ruim 12 ton papier. De snippers die uit deze machines te voor schijn komen, zijn echter nog niet geheel waar deloos, want zij worden in balen geperst én daarna voor redelijke prijzen aan den man ge bracht. De administratie van het heele handeldrijvende Nederland, dat met de distributie te maken heeft, is een van de modernste inrichtingen, welke men hier kan bewonderen. Men kan gerust zeggen, dat de adminstratie geheel me chanisch gebeurt, met prachtige, door stroom gedreven machines, die met groote nauwkeurig heid werken. Het 'zou te ver voeren, daarom trent een nadere uiteenzetting te geven, daar zij wellicht slechts eenige vakmenschen zou inte resseeren. Voor wie echter bekend is met de mogelijkheden van een zoodanig werk, is deze administratie een verrassing. Een paar cijfers! De distributiedienst beschikt over een klein eigen postkantoor, dat allerlei paperassen en bekendmakingen moet verzenden. Meer dan millioen circulaires gingen reeds uit. Dagelijks komen behalve de ambtelijke be scheiden 18 zakken met aangeteekende stukken en 12 zakken met gewone post binnen. Per maand gaan niet minder dan 14.000 brie ven uit, welke op een speciale correspondentie afdeeling worden behandeld. Dertig of veertig lieftallige jonge dames zitten schouder aan schouder te ratelen op hun schrijfmachines om de bergen correspondentie klaar te maken. Houdt men echter voor oogen, dat het per soneel van het C. D. K. op het oogenblik uit nog geen 500 personen bestaat, waarvan 264 meisjes, terwijl het personeel van alle distributie kringen over het geheele land uit ongeveer 5000 personen bestaat, dan blijkt hieruit wel duide lijk, dat de behaalde resultaten gunstig zijn te noemen en dat er, voorzoover dit noodig en mogelijk blijkt, nog steeds verbeteringen aan gebracht worden. Da grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Naar wij vernemen is te Vught overleden mr. E. van der Kun, die kort voor het uitbreken van den oorlog benoemd werd tot auditeur militair bij den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch. Naar wij vernemen zal Maandag 24 Februari het werk bij de werkverruimingswerken in Dren te worden hervat. Misschien zal die hervatting overal nog niet mogelijk zijn, daar speciaal in den veenachtigen grond aan de Noordzijde da vorstlaag nog wel sterk zal zijn. Wanneer het weer echter zoo blijft, zal het bij een zeer groot aantal werkverruimingswerken mogelijk zijn den arbeid te hervatten. Het mooie weer van de laatste dagen doet ook de vrees voor overlast van water belangrijk verminderen, daar het wa ter zichtbaar daalt en ook het water op de over stroomde weilanden, die bij den dooi in het laatst van Januari ondergeloopen zijn, bij den dag lager wordt, terwijl de hoogere gedeelten zelfs al droog liggen. Te Langenboom heerscht een ernstige diphthe- ritis-epidemie onder de jeugd. Vele kinderen zijn aan deze gevreesde ziekte lijdende, aldus bericht het Volk. Reeds drie kinderen zijn bezweken, terwijl de toestand van een viertal anderen van dien aard is, dat de geneesheer het noodig heeft geoordeeld, hen ter verpleging in een ziekenhuis te doen opnemen. Teneinde het gevaar voor be smetting tegen te gaan, is men er toe overgegaan de scholen tot nadere aankondiging te sluiten. Het gemeentebestuur van Venlo heeft beslo ten om voor de leerlingen der lagere scholen den zwemplicht in te voeren. Hierdoor zullen wekelijks ruim 1700 kinderen in het Sportfond- senbad te Venlo zwemonderricht ontvangen. De gemeente zal de kosten hiervan geheel voor haar rekening nemen. SPREUK VAN DEN DAG Kleine raad doet groote baat Laat U door vrienden raden vraag niet meer om en 'n oude klare maar zeg: „Ober, m'n Hulstkamp" De groote baat is voor Uw tong, die door het kostelijke aroma van Hulstkamp's zeer oude genever ge streeld zal worden. Het rapport over eventueel te verwachten be trekkingen tusschen Friesland en den Noord- Oost Polder is onlangs verschenen in verband waarmede ten provinciehuize te Leeuwarden een persconferentie is gehouden, waarop de voor zitter der Friesche Commissie voor den „Noord- Oost Polder", de heer G. Boelens, lid van Ge deputeerde Staten, een uitvoerige uiteenzetting gaf over den stand van zaken. Van 1936 af hebben verschillende instanties in Friesland zich bezig gehouden met de gevol gen van het tot stand komen van den Noord- Oost Polder. Op 24 Mei 1940 installeerden Ge deputeerde Staten een commissie, die tot taak kreeg een advies in te dienen over aangelegen heden, Friesland en den polder betreffende. Vooropgesteld werd. dat de kolonisatie van dit gebied in wording niet slechts een technisch probleem is, doch tevens cultureele en maat schappelijke vragen raakt. Friesland heeft naast de sterk ontwikkelde nijverheid, welke verband houdt met landbouw en veeteelt, weinig andere industrie. Het steeds toenemen der bevolking en de ondernemings geest van de Friezen doen ieder jaar velen van hen besluiten buiten het gewest een bestaan te zoeken. Uit dé statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1938 blijkt dan ook, dat van alle provinciën Friesland het grootste vertrekoverschot per 1000 inwoners heeft. De commissie heeft zich dan ook de mede werking verzekerd van diverse organisaties in de provincie, terwijl ook het provinciaal be tuur zich met een belangrijke bijdrage niet onbetuigd heeft gelaten. Ir. Vondeling, lid der commissie, heeft reeds veel werk verzet. Het vraagstuk is voor Fries land buitengewoon belangrijk; de drooglegging is aanstaande, in dit najaar mag n.l. verwacht worden, dat de polder droog komt, waarna men met het in cultuur brengen kan beginnen. Van zeer veel belang is de vraag, hoe de polder zal worden ingedeeld. De provincie Overijsel heeft te dien aanzien een uitstekend' rapport samengesteld doch het ademt een an deren geest dan ons rapport, zoo zeide spreker Het Overijsselsch rapport tracht n.l. aan te toonen, waarom de polder bij die provincie moet worden ingedeeld. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hierover echter geen oordeej willen vellen; voor dit college is primair het belang van den polder zelf. De voorzitter wees nog op een uitlating in een rede van ir. Rispens, waarin deze gezegd heeft, dat Gedeputeerde Staten van Friesland den Noord-Oost Polder gebruiken uit zuiver egoïstische motieven. Tegen deze tendens kwam spreker op: het college heeft het vraagstuk zeer zeker bezien in het belang van Friesland, maar daarnaast de algemeene belangen van den pol der niet uit het oog verloren. Deze zaak moet nationaal worden bezien en daarom hebben wij ons ook op een breed standpunt geplaatst, al dus spr. Ir. Vondeling wees er vervolgens op, dat het Friesche rapport zich niet keert tegen het Overijselsch rapport; ons uitgangspunt is ge weest aldus spreker, dat niet alleen de econo mische verhoudingen moesten worden bestu deerd, maar dat ook de toekomstige bevolking een woordje meespreekt. Wat de geaardheid betreft, merkte hij op, dat Friesland een boe- dit Ook op de komende voorjaarsbeurs te Leip zig zullen in den representatieven stand, welke de Economische Voorlichtingsdienst met mede werking van de Nederlandsche landbouwhan delskamers verzorgt, op zeer aantrekkelijke wijze land- en tuinbouwproducten worden geëctpo- seerd. In het bijzonder is voor bloembollen een belangrijke plaats ingeruimd, zoodat zelfs bi) een zeer vluchtig bezoek aan de Nederlandsche afdeeling de door het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem beschikbaar gestelde tulpen en hyacinten door hun rijke kleurschakeerin- gen onweerstaanbaar de aandacht zullen trek ken. Onwillekeurig zal bij het zien van een dergelijke bloemenpracht de wensch naar ve ren komen, eigen huis of tuin daarmede op te vroolijken. Aan de bezoekers zal een brochure worden uitgereikt, waarin duidelijk wordt uit eengezet, op welk een eenvoudige wijze bloem bollen tot bloei kunnen worden gebracht. Aan deze uiteenzetting gaat vooraf een overzicht van de hooge eischen, welke aan den kweeker worden gesteld voor het verkrijgen van bollen van een dusdanige uitstekende kwaliteit als de Nederlandsche. Een beschrijving van de verzorging van snij bloemen is aan deze brochure toegevoegd. De expositie van gladiolenbollen zal de aan dacht der bezoekers er op vestigen, dat er niet alleen bollen zijn, die in het najaar moeten worden geplant, doch ook, welke in het voor jaar kunnen worden uitgezet. Aan belangstel lende bezoekers zal een pakje gladiolenbollen gratis worden uitgereikt, zoodat zij zich van de goede hoedanigheid van het Nederlandsche product kunnen overtuigen. De te exposeeren bloeiende Japansche kers geeft een indruk van hetgeen de Nederland sche boomkweekerü heeft aan te bieden. Ieder, die zich voor dezen tak van tuinbouw interesseert, zal in het tentoongestelde aanlei ding vinden naar andere producten wan de Boskoopsche kweekerij te informeeren. De fruitexpositie ontleent haar beteekenis in het bijzonder hieraan, dat zij zal laten zien hoe de Nederlandsche fruitteelt zich de laatste ja ren met succes op de teelt van die appelen heeft toegelegd, welke in koelhuizen langen tijd bewaard kunnen worden. De rood gekleurde Jonathan, een appelvarië teit, welke vroeger uit Amerika in groote hoe veelheid door Europa werd ingevoerd, blijkt zich hiertoe uitstekend te leenen; ook het ty pisch Nederlandsche product, de Schoone van Boskoop of goudrelnette, ontbreekt niet. Naast enkele tuinbouwproducten zullen te Leipzig diverse landbouwproducten een be langrijke plaats innemen. Verschillende melkproducten kaas en bo ter met de Nederlandsche rijkscontrólemerken, gecondenseerde melk zullen, op smaakvolle en doeltreffende wijze opgesteld, een goed beeld geven van de voortbrengselen der Nederland sche zuivelindustrie. Eveneens zal de aandacht worden gevestigd op de drie Nederlandsche veeslagen. Levend te exposeeren koekoek-kraaikoppen benevens eieren in de verschillende gewichts klassen zullèn de afdeeling pluimvee vormen. Het gedeelte van de inzending, dat betrekking heeft op den akkerbouw, zal zaaizaden en poot- goed omvatten. Ook vlas wordt geëxposeerd; den bezoekers zal door het toonen van een aan tal uit linnen vervaardigde voorwerpen een beeld worden gegeven van de belangrijkheid van de vlasteelt. Van warm- en koudbloed- paarden zullen eenige foto's te zien zijn. Verder zullen producten der agrarische in dustrie aardappelmeel en stroocarton worden geëxposeerd; de beteekenis van deze voortbrengselen zal in een brochure worden toegelicht. De stroocartonindustrie zal verschil lende soorten verpakkingsmateriaal tentoon stellen. Hier zal een indruk worden gegeven, hoezeer de mogelijkheden tot toepassing van stroocarton nqg steeds voor uitbreiding vatbaar blijken te zijn. De golfcartonindustrie als be langrijke verbruiker van stroopapier zal even eens in deze afdeeling een plaats vinden. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat in een model van een huis toepassingsmoge lijkheden van bouwplaten zullen worden gede monstreerd. renland ls en dat de Noord-Oost Polder ook zal worden. Aan het ons overhandigde rapport ontlee- nen wij hat volgende: Over enkele jaren zal een nieuw gebied ont staan, ten deele grenzend aan Friesland, waar hoofdzakelijk landbouw zal worden bedreven. ,De hoedanigheid van den grond, de kennis van den boer, het peil van de landbouwweten schap en de ervaring, die men hier te lande heeft bij het in cultuur brengen van jonge poldergronden. doen verwachten, dat in den Noord-Oost Polder een landbouwgebied zal ontstaan, dat aan een ieder ten voorbeeld kan worden gesteld. Het laat zich aanzien, dat de akkerbouw in dezen polder zal overheerschen. De verwachting is uitgesproken dat de polder op den duur een inwonertal van on geveer 50.000 zal verwerven. Gezien de ont wikkeling in de Wieringermeer kan worden aangenomen, dat, bij een eenigszins normaal verloop van de werkzaamheden In den nieu wen polder, het aantal inwoners in 1950 om streeks 10.000 zal bedragen, hetgeen geduren de een tijdperk van tien jaren gemiddeld een vestiging van 1000 personen per jaar betee- kent. De bewoners van de wieringermeer zijn voor een belangrijk gedeelte afkomstig uit Fries land. Het aangrenzende Noord-Holland was de laatste woonplaats van de meeste bewoners van de Wieringermeer. Na Noord-Holland volgde Friesland in de rij van provincies, die inwoners naar de Wieringermeer zagen ver trekken. Gezien de belangstelling voor cursus sen, die in Friesland worden gehouden voor jonge boeren, met het oog op de werkzaam heden in den Noord-Oost Polder, is het te voorzien, dat het aantal gegadigden voor het pachten van een boerderij in den Noord-Oost Polder en het aantal landarbeiders, dat daar werk hoopt te vinden, in Friesland zeer groot zal zijn. Ook is te verwachten, dat de veeteelt, die Friesland in de wereld mede beroemd heeft gemaakt in den polder in sterke mate onder invloed zal komen te staan van hetgeen in Friesland is bereikt op technisch en organi satorisch gebied. Gezien de ligging en de grondgesteldheid van den nieuwen polder en de kundigheid en belangstelling van den Frieschen boer en zijn organisaties, zal de akkerbouw in Friesland in meerdere mate dan in andere gewesten, be trokken worden in het toekomstige landbouw gebied van den Noord-Oost Polder. Ten opzichte van de industrie, den handel en de verzorgende bedrijven wordt in het rap port gezegd, dat deze in Friesland nagenoeg geheel in dienst van den landbouw staan. Daar in den polder weinig industrie kan wor den verwacht, zal op verschillend gebied Friesland een taak te vervullen krijgen. De land- en waterwegen bij Lemmer krijgen Cen belangrijke functie te verrichten; ook de landwegen langs de Wortsloot naar Schoter- zijl en Langelille en die bij Kuinre zijn van belang voor de voorziening in goede vervoer- mogelijkheden, welke aan hert uitwisselen van gedachten en den ruil van goederen bevorder lijk zijn. Het droogkomen der gronden en het bewer ken daarvan zijn slechts de grondslagen voor een geordende cultureele ontwikkeling en vor men niet het uiteindelijk doel. Baar de Neder landsche plattelandsbevolking allerminst een cultureele eenheid is, bestede men groote aan dacht aan het bevolkingsvraagstuk van den polder, waarbij veel, wat waardevol is, behou den kan blijven. De omstandigheid dat de polder aan Fries land komt te grenzen en zeer vele Friesche in woners zal krijgen, geeft de gelegenheid tot het stichten van een hechte gemeenschap, door te bevorderen, dat de Friezen zooveel mogelijk in het noordelijk gedeelte van den polder komen te wonen. Het is daarbij gewenscht het landschap in overeenstemming te brengen met den aard der bevolking. Onze wetgeving schrijft niet voor, dat het nieuwe gebied direct provinciaal zou moeten worden ingedeeld. Daar het gedurende de ont ginningsperiode van het grootste belang is, dat bet gebied als een volstrekte eenheid wordt bestuurd, is deze indeeling voorloopig ook on gewenscht. Zoowel de rapporten van de com missie-Vissering als die van den Zuiderzeeraad spreken zich uit voor een krachtig centraal bestuur, dat °°k de provinciale taak kan waar nemen. Een provinciale indeeiing moet in over eenstemming zijn met de wenschen van de be volking en ook zooveel mogelijk met de econo mische oriëntatie. Het is vrijwel onmogelijk een ongewenschte indeeling weer ongedaan te ma ken, waarom het doelmatiger is met de admi nistratieve indeeling geen haast te betrachten. Het rapport besluit met de opmerking, dat, indien het voorstel betreffende de administra tieve indeeling in de praktijk onuitvoerbaar zou blijken te zijn en de Noord-Oost Polder reeds nu bij de bestaande provinciën zou moe ten worden ingedeeld, er alle reden is om een aansluiting bij Friesland te bepleiten en te bevorderen. Dit gewest is een landbouwgebied bij uitnemendheid, waar talrijke en invloedrijke landbouworganisaties, in samenwerking met, het provinciaal bestuur, krachtigen steun kunnen verleenen aan een bevolking die eveneens in hoofdzaak haar bestaan in den landbouw zal moeten vinden en voor een zeer groot gedeelte uit het Noorden van ons land afkomstig zal zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat omtrent het systeem van de kolonisatie nog geen mededeelingen konden worden gedaan. Wat de financieele zijde bij het pachten be treft streeft de commissie er naar het daar heen te leiden, dat ook bekwamen krachten, die slechts een deel kunnen bekostigen wordt tegemoet gekomen. De eerw. Broeder Caspar, overste Van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten en hoofd der Bisschoppelijke Nijverheids school te Voorhout, heeft Dinsdag in intiemen kring zijn veertig-jarig klooster jubileum her. dacht. Maandagavond was den jubilaris bij zijn terugkeer te Voorhout door de inwonenden der Bisschoppelijke Nijverheidsschool een feestelijke ontvangst bereid, waarbij een plechtig Lof, door den rector der B. N. S., den weleerw. heer L. M, v. d. Griendt, gecelebreerd, de ontvangst be sloot. Dinsdagmorgen te 10 uur werd een plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen door den zeereerw. heer A. J. J. Leusen, pastoor te Ztoetermeer, broeder van den jubilaris, met assistentie van den zeereerw. heer W. J. Vas tenhoven, pastoor te Voorhout, als diaken, en den weleèrw. heer rector v. d. Griendt als sub diaken. Tal van familieleden van den jubilaris, broe ders en leerlingen der school, woonden de plechtigheid bij, terwijl mede van hun belang stelling blijk gaven de hoogeerw. heer J- H. Borsboom, Deken van Noordwijk en burge meester G. van Berckel van Voorhout. Het zangkoor voerde de feestelijke driestem mige Mis van Perosi uit. In den middag werd receptie gehouden voor de leerlingen der school en overige bewoners van het huis, daarna voor verdere belang stellenden. Te half vijf vond een plechtig danklof plaats, waarmede de feestelijkheid werd besloten. voor groot en klein Is VERWEKT GEEN KRAMP BI) apothekers en drogisten In verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. Het 50.000ste octrooi is 17 Februari j.l. ver leend aan den heer Louis van Stolk te Rotter dam, voor een wissel voor monorail-hangspoor met twee wisseltongen, elk individueel behoo- rende bij een bepaald raüstuk. De octrooige machtigde hierbij was de heer H. W. Daen- dels, Laan Copes van Cattenburch 24, 's-Gra- venhage. Het eerste octrooi werd verleend op 3 April 1913, het 10.000ste op 17 Augustus 1923, het 25.000ste op 16 Augustus 1931. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag, 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsoerichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.), 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest, 12.3012.33 Almanak, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, l.Oo Gramo foonmuziek, 2.00 Orgelspel en zang, 2.45 Reportage, 3.00 De Kamermuziekspe lers, 3.304.15 Gramofoonmuziek, 4.35 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economi sche en beursberichten ANP, 5.30 Cyclus „Vorming van de rijpere jeugd" 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.20 Eugen Wolff en zijn solisten, 6 42 Almanak, 6.45 Reportage, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Berichten Engelsch, 7.45 Eugen Wolff en zijn solisten, 8.00 Nieuwsberich ten ANP. 8.15 Eugen Wolff en zijn solis ten, 8.45 Radiotooneel, 9.25 Rococo-cctet (opn.), 9.40 Wij sluiten den dag, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Orgel concert, 11.00 Declamatie, 11.20 Gramo foonmuziek, 11.30 Viool en piano, eventueel gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Omroeporkest en gramofoonmu ziek, 2.15 Philharmonisch kwartet, 3.10 Or gelspel, 3.30 Omroeporkest, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Puszta-orkest, 6.20 De Speellieden, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP en slui ting. Verpak met pakketten-bandstaai. ISTANBOEL, 19 Febr. (D.N.B.). In het sluiten van het Bulgaarsch—Turksche vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag zien de Turksche bladen een belangrijken factor tot behoud en versteviging van den vrede op den Balkan. Tegelijkertijd zien de bladen in de overeenkomst een concrete uitdrukking van de vreedzame intenties der Turksche po litiek. De Ikdam spreekt de meening uit, dat de po litiek van Turkije een politiek is van vrede, ver trouwen en veiligheid. Turkije noch Bulgarije willen den oorlog, maar werken voor den vrede. In gelijken zin schrijft de Tasviriefkiaj, dat de BulgaarschTurksche verklaring verwelkomd moet worden in het belang van den vrede op den Balkan en in het belang van alle andere vrienden van den vrede. Va tan wijst op de vreugde en voldoening van de Turksche openbare mêening over het sluiten van het verdrag der beide nabuurlanden en ziet in het accoord een bewijs, dat Turkije en Bul garije het voornemen hebben den oorlog verre te houden van den Balkan. Het is niet alleen een bilateraal beperkt verdrag, het dient de veilig heid van het geheele Balkangebied. De Duitsche pers noemt het vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag tusschen Bulgarije en Turkfje een even belangrijk als opmerkelijk element voor het oprichten van een nl.euwe, vreedzame levensorde op den Balkan. In het bijzonder zien de bladen in het verdrag een afwijzen van alle Engelsche plannen tot stichting van onrust en verwarring in het zuid-oosten van Europa. „Wij constateeren met voldoening" zoo schrijft de Völkischer Beobachter „dat door de vriendschapsverklaring van Bulgarije en Tur kije weer een haard van onrust is opgeruimd en een stap vooruit is gedaan op den weg naar de reorganisatie en de definitieve pacificatie van ons werelddeel". De Börsenzeitung noemt de overeenkomst een onaangename verrassing voor allen, die gemeend hadden, dat het Grieksche voorbeeld op den Bal kan nog eens kon worden herhaald. Weer is een Britsche wenschdroom in rook opgegaan, aldus het blad. De Bulgaarsch—Turksche verklaring vormt een platform voor de uitbreiding der we- derzijdsche betrekkingen en de veilige basis voor de komende ontwikkeling, die ook voor Turkije een positief gerichte rol als nabuur van Zuid- Oost-Europa en daarmede van Europa in het al gemeen mogelijk maakt. De Berliner Lokalanzeiger noemt de overeen komst een „overwinning van de krachten der orde". Voor Duitschland zoo schrijft het blad beteekent het BulgaarschTurksche verdrag een positieve bijdrage tot behoud van de orde ln Zuid-Oost-Europa. Dit accoord is volkomen in harmonie met het streven van de spilmogendhe- den om den vrede in dit gebied te verzekeren. Het is bijzonder verheugend, dat de nabuurschap- pelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Tur kije verbeterd zijn, aangezien juist aan deze grens de Britsche opruiing de krachtigste acti viteit ontplooid had en een groote nervositeit aan beide kanten was ontstaan. TOKIO, 19 Febr. (D.N.B.). De minister van Binnenlandsche Zaken, baron Hiranoema, heeft vandaag in de Kamer verklaard, dat met het oog op de algemeene ernstige situa tie het voornemen bestaat de huidige zitting van den Rijksdag zoo spoedig mogelijk te be ëindigen. Vervolgens kondigde de minister tegen volgend jaar herfst algemeene Rijksdagver kiezingen aan en verklaarde in dit verband, dat de regeering zich nog steeds het recht voorbehoudt een Rijksdag te allen tijde te ontbinden. Uit Hankau bericht Domei dat, ofschoon on der de Britsche inwoners aldaar onrust heerscht als gevolg van de jongste herhaling van den raad der Britsche autoriteiten om te vertrekken, de Engelscheri na herhaalde besprekingen hebben besloten geen van allen de stad te verlaten. In deze stad bedraagt hun aantal meer dan 150, en hun zakenrelaties zijn meestal zoo omvattend, dat met hun vertrek zeer veel tijd gemoeid is. Ook het vertrek der Amerikanen uit deze stad vertoont geen voortgang. Sinds den eersten raad hiertoe zijn er slechts dertig weggegaan. Meer dan 140 Amerikanen blijven in de stad en wach ten rustig af, zonder dat Iets op hun vertrek duidt. BERLIJN, 19 Febr. (D.N.B.). Dinsdagochtend is een Britsch gevechtsvliegtuig in België ge dwongen geworden te dalen. Een officier en drie verdere inzittenden werden gevangen genomen. Volgens bericht uit Lissabon heeft een Engel sche bommenwerper, die op weg was haar Gi braltar, in de nabijheid van Setubal een nood landing moeten maken, waarbij het vliegtuig werd beschadigd De bemanning van elf koppen werd te Lissabon geïnterneerd. BERLIJN, 19 Febr. Zooals V.P.B. bericht Jb de eerste herderlijke brief van de Duitsche bis schoppen in dit jaar laatstleden Zondag reeds in vele diocesen voorgelezen. In de overige ka tholieke kerken za.1 dit as. Zondag geschieden. In dezen herderlijkrn brief wordt de nadruk gelegd op de beslissende phase in den strijd om de vrijheid van het Duitsche volk, die wel is waar van eiken volksgenoot zware offers zal eischen, maar daarom ook na afloop van den oorlog een langdurigen vrede zal waarborgen. BERLIJN, 19 Febr. (D.N.B.). De Engelsche ad miraliteit heeft Dinsdagochtend medegedeeld, dat de Engelsche mijnenveger Huntley tot zinken is gebracht. De naaste bloedverwanten der opva renden zijn op de hoogte gebracht. Volgens een te New York ontvangen bericht uit Londen heeft het Engelsche ministerie van Bin nenlandsche Veiligheid bekend gemaakt, dat bij de luchtaanvallen in Januari 1502 burgers ge dood en 2012 gewond zijn. ROME, 19 Febr. (Stefani). Uit het ^Dinsdag door professor Frugoni uitgegeven bulletin over den gezondheidstoestand van ex-koning Alfons XIII blijkt, dat een lichte verbetering is inge treden. ROME, 19 Febr. (D.N.B.). In Florence heeft gisteren de staatsbegrafenis voor den overleden ssnator en iriaarschalk van Italië, Giraldi, plaats gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5