m ZUIGELINGENMELK k ^2 Mosselen en Champignons De bereiding van in de Ver. Staten otten en pannen Over Maak U niet bezorgd over vitaminen Een nieuw recept tegen hoest, verkoudheid en influenza THEE, KOFFIE op? G. SCHOORL De voedingsraad waakt t Zonder bon te verkrijgen NIEUWE UITGAVEN Gooi geen sinaasappelenschillen Weg r Hoe brengen wij snijboonen uit bet zout op tafel? U kunt het zelf klaar maken PRACHTVOLLE BONTMANTELS Fa. SPIER, F 125.0© F 150.00 F 195.00 „WHO" in de kop! SEGER Co. - A'dam INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde DE VROUW EN HAAR TIJD Het is toch maar goed, dat onze geest elas tisch is. Iedere tijd brengt zoo zijn eigen ge woonten mee en nu is het aan de orde van den dag, dat we met allerlei nieuwe woorden begrippen aan leeren duiden, waar we vroeger niet bij stilstonden. D.w.z., nieuw zijn die woorden niet eens altijd, maar ze worden nu eens uit hun hoekje gehaald en voor de speciale functie, die ze te verrichten krijgen, nader belicht en dan in de gesprekken losgelaten. Het woord „waardeering" kennen we natuurlijk al van jongs af aan, niets bijzonders en niets nieuws is het dus. Je kunt voor zoovéél waar deering hebben: voor een ander, voor een mooi boek, voor een goede daad, voor hulp van een onverwachten kant, voor de trouw van je hond, enfin, voor de meest heterogene dingen. Maar als „woord 1941" is die waardeering ook nog van een ander belang en het is een eigenschap geworden, die onverbrekelijk verbon den is aan de Puntenkaart, die nu haar nieu we levensperiode heeft ingezet. Tegenwoordig kan een punt hoog of laag gewaardeerd wor den, gunstig of ongunstig. Dat is maar een kwestie van opvatting van de verschillende menschen, die met die punten te maken heb ben, hetzij, dat ze er een bepaalde waardee ring aan moeten geven, hetzij, dat ze met die toe gekende waardeering genoegen moeten nemen. Toen de laatste „waardeering" bekend gemaakt werd, luidde over het algemeen het oordeel, dat ze „ongunstig" was. Anders is ze wel en daarmee zullen we rekening moeten houden, want dat is nu ook weer een eigenschap van die modem geworden woorden, dat ze zich zéér wel van hun waarde bewust zijn en onwrik baar op hun standpunt blijven staan, dus daar dienen we wel degelijk aan te denken, *n loopje er mee nemen kunnen we niet. De Waardeering van de textielpunten staat rotsvast op haar stuk en weet van zichzelf: aan mij valt niet te tornen en er kan geen inbreuk gemaakt worden op het aantal punten, dat ik waardeer voor een paar kousen of een zakdoek of een jurk. In zooverre is dat een heel goede eigenschap van die Waardeering, want je weet in ieder geval precies, wat je aan haar hebt, al is ze dan misschien ook wat streng. Maar hoeveel te meer waardeeren we nu niet het heele lijstje van de vrijgestelde artikelen. Daar is toch altijd allicht iets bij, dat ons juist goed van pas komt. Ik geef toe, dat er met den besten wil van de wereld van een paar sokop houders voor ons niet veel te maken valt of dat boorden van papier met stofovertrek voor vrouwen van geen belang zijn bij wijze van flatteuze halsgameering; evenmin, dat er veel bestaansmogelijkheden of vormveranderingen te verzinnen zijn voor parapluie-hoesjes. Maar in deze dingen hoeven we het ook niet precies te zoeken en die kunnen we veilig overlaten aan hen, die nu juist erg veel behoefte daar aan hebben en voor wie ze dus wél van veel nut kunnen zijn. Maar als u het vrije lijstje zoo eens bekijkt, dan zult u toch moeten toe geven, dat we zelfs een tekort aan bordendoe ken zouden kunnen aanvullen met nieuwe stof doeken, al zullen dat misschien niet zulke pri- Den meesten lezers is in groote trekken de samenstelling van ons voedsel bekend. Voor een goede voeding zijn onmisbaar voldoende hoeveelheden koolhydraten, vetten, eiwitten, zouten en vitamines. In het brandpunt van de belangstelling staan de vitamines. Deze belangstelling geeft aanlei ding hierover iets naders te zeggen en wel in het bijzonder over het vitamine-C. Vitamines zijn stoffen, die in kleine hoeveelheden in het voedsel voorkomen en onmisbaar zijn voor het leven. Vele van deze stoffen zijn chemisch be kend en kunnen zelfs bereid worden. Een te weinig van deze stoffen of geheel afwezig zijn doet een bepaalde ziekte ontstaan. Een afwezig zijn van het vitamine-C in de voeding roept de al sinds eeuwen aan zeelieden bekende en beruchte scheurbuik te voorschijn. Vroeger deden zich vaak scheurbuikepidemieën voor aan het einde van den winter, meestal na het mis lukken van den aardappeloogst. Ook bij zuige lingen, die te eenzijdig gevoed worden, kunnen zich door gebrek aan vitamine-C ernstige ziek teverschijnselen voordoen. Een tekort aan vi tamine-C geeft bovendien minder weerstand tegen infectieziekten. Tot nu toe hebben zich in Nederiand geen ziekten als gevolg van een gebrek aan vitamine-C voorgedaan. Het viwamine-C bevindt zich in ruime hoe veelheden in de meeste vruchten, waarbij bo venaan staan sinaasappelen, grape fruit of pompelmoes, citroenen, rijpe tomaten en aard beien. Gis volksvoedsel bij uitnemendheid, de aardappel, bevat aanmerkelijke hoeveelheden, evenals de meeste groenten, zooals spruitjes, boerenkool, prei en koolrapen. Nu heeft de meening post gevat, dat er in Nederland een tekort is aan vitamine-C bij de bevolking. Onder meer werken suggestieve il lustraties in de dagbladen, waarbij vitamine-C tabletjes worden uitgereikt, niet geruststellend. Zooals de toestand echter op het oogenblik is, is er nog geen tekort aan vitamine-C. Dat de bevolking aan dit tekort zal gaan lijden, moet echter voorkomen worden. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat de raadgevingen, uit gaande van den Voedingsraad, met betrekking tot het bereiden van voedsel, zorgvuldig wor den opgevolgd. Niet minder dan 50 tot 60 pet. van het vitamine-C gaat verloren bij ondoel matige bereiding van de voeding. Langdurig en onjuist koken en het ondoelmatig gebruik van de hooikist vernietigen het vitamine-C. Dit alles kan voorkomen worden en waarborgt bij doelmatige samenstelling van de voeding een voldoende vitamine-C-voorziening van den mensch. Gevallen zijn bekend, waarbij gezinnen gul dens per week uitgeven aan vitamine-C ta bletjes zonder medisch voorschrift en waarbij dit geld onttrokken wordt aan het gezinsinko men. Hiervoor in de plaats konden beter voe dingsmiddelen gekocht worden, die naast vi tamine-C alle overige bestanddeelen bevatten. De Voedingsraad is voortdurend waakzaam om een onverhoopt tekort te kunnen achter halen en heeft zijn maatregelen hiervoor reeds genomen Dit geldt evenzoo voor de overige vi tamines. 'o:. '5 ma droogdoeken zijn als hun versleten voor gangers. We leeren het waardeeren als t met een beetje behelpen óók gaat, een beetje an ders misschien, dan we het gewend waren, en het kost wellicht wat meer moeite we moe ten misschien in dit geval wat harder of wat langer op de borden wrijven maar we leven nu eenmaal in een tijd van vernieuwing en van andere waardeering. Waarmee ik niet zeggen wil, dat de oude waarden meteen maar voor goed afgedaan hebben, dat natuurlijk niet, het zou zelfs heel ondankbaar zijn om oude getrou wen, die ons lang en goed gediend hebben, zóó maar aan den dijk te zetten. Maar ze zijn wel voor veranderingen vatbaar en we moeten mee met den nieuwen koers, dien ons schip heeft gekozen, dat kan niet anders. Het is niet de bedoeling het lijstje van de vrijgestelde artikelen hier voor u te gaan over schrijven, maar het schiet me toch te binnen, U er op te wijzen, als U een klein stukje stof noodig hebt om een paar aardige motieven op een jurk te fes- tonneeren en u hebt geen enkel lapje meer over, uw voorraaddoos toont hatelijk grijnzend een leegen bodem en u wilt er ook niet een paar zoo zeer gewaardeerde punten aan op offeren, waarom u dan niet een goedkoop vil ten mutsje in de gewenschte kleur koopt, dan hebt u genoeg voor twee rozetten of bloemen; de mutsjes zijn meestal van een stevige stof, die zich heel goed als garneering laat verwer ken. Ik bedoel maar, zoo zijn er ideeën genoeg. Alleen gaat u in uw enthousiasme nu niet in eens allerlei oude hoeden óók verknippen en omzetten in gestyleerde bloemenranken of druiventrossen, u moet wél zuinig blijven met materiaal, het kan misschien nog eens voor heel andere dingen moeten dienen, dan u nu met mogelijkheid zoudt kunnen veronderstel len. Om nog even op die waardeeriwg terug te Op een jurkje van Schotsche ruit wordt een donker manteltje gedragen met geruite zakken. Een practisch wandelpakje voor voor jaarsdagen. komen, cfie laat ons nu toch wel duidelijk in zien, hoe betrekkelijk alles eigenlijk is. Wan neer we zooals de jongedame op bijgaand plaatje nu nog in het gelukkig bezit zijn van twee verschillende lappen of van een effen jas je en een geruit rokje, die oorspronkelijk ieder een anderen partner hadden, hoe veel geluk kiger zijn we dan nu niet met zoo'n ensemble, dan we het een jaar geleden geweest zouden zijn? Waaruit dus wel blijkt, dat de waardee ring van kleedingsstukken of van het materi aal, waaruit ze zouden kunnen worden ver vaardigd, afhankelijk is van de omstandigheden. Mij persoonlijk maakt zooiets al klinkt dat misschien wat dwaas altijd blij, d.w.z. dat de waardeering van het kleine of van het niet- getelde door den loop van de gebeurtenissen zooveel grooter wordt. We leeren daardoor zooveel meer dingen om ons heen apprecieeren, ik bedoel niet alleen op kleeren-gebied natuur lijk, maar ook bijv. de houding van diverse menschen, die we vroeger wel eens over het hoofd zagen en die nu blijken veel waardevol ler te zijn, dan we meenden, omdat we aan hun wezen geen aandacht hadden geschonken. Werkelijk, waardeering heeft niet alleen zelf een nieuwe waarde gekregen, maar ze leert óók nieuwe waarden toekennen, met andere maten meten; het is een woord met veel facet ten, met veel mogelijkheden, en wie er mee ver trouwd raakt, die heeft er veel steun aan. JOSEPHINE NASCHRIFT Met waardeering voor hetgeen Josephine schrijft, moet het ons toch van 't hart, dat het woord „punten-waardeering" in plaats van punten-waardetoekenning een zeer on-Nederlandsche zegswijze is en blijft. Red. Er zijn voedingsmiddelen en gerechten, die door velen worden miskend; waar ze niets van weten willen, ook, al hebben ze ze nog nimmer geproefd. Zoo hébben som migen een tegenzin in mosselen. En toch vormen deze met hun hoog eiwitgehalte een uitnemend voedsel. Om producten van veel geringere waarde in verhouding tot den prijs te verkrijgen, wordt allerlei moei te gedaan en nog weinige huisvrouwen zien wat zoo nabij ligt de mogelijkheden van een smakelijk mosselgerecht in veler lei variaties. De angst voor ziek worden door mosse- lengebruik behoeft niet te bestaan, wan neer men de voorzorg neemt, alléén ge kookte mosselen te eten. Ongewenschte verschijnselen, die zich bij sommige mos selengebruikers kunnen voordoen, moeten toegeschreven worden aan de overgevoelig heid van den gebruiker en niet aan de mossel; het is een verschijnsel, dat verband houdt met de overgevoeligheid voor mos- séleneiwit. Iemand die nog nooit mosselen gegeten heeft doet dus verstandig eerst enkele moselen te eten en dan de gevolgen af te wachten. Blijven deze uit, dan kan hij gerust de volgende maal gewoon mede eten. MOSSELENSTOOFPOT MET GROENTE Voor vier personen. 2 K.G. aardappelen; 1 K.G. mosselen; 2 middelmatig groote stoofbieten; 1 ons molsla; 2 afgestreken eetlepels boter; 1 ons kwark; 1 ui, 1 appel; 1 kopje melk; zout, water. Borstel de mosselen schoon en kook ze in een weinig water tot de schelpen open gaan. Voeg 15 gr zout per halven liter water toe. Boen de aardappelen schoon, snijd ze in stukken en kook ze met een bodempje wa ter en een weinig zout gaar. Doe de mos selen, de melk en de boter erbij en stoof de massa gedurende tien minuten op een zacht vuur, het liefste in een vuurvasten schotel. Stroop het vel van de bieten en schaaf ze in dunne plakken. Snipper den ui, zoek de molsla uit en wasch ze goed schoon. Snijd den appel in kleine blokjes. Werk de bieten met den ui, den appel, de molsla en de kwark door elkander en maak het mengsel op smaak met wat zout en desgewenscht een weinig peper. Dien den stoofpot heet op en geef de ge mengde salade er bij. De huisvrouw, die haar gezin in dezen tijd van vleeschschaarschte eens tractee- ren wil, bereide: CHAMPIGNONGEHAKT. Voor vier personen: 2 ons champignons; een half ons kaas; een half ons boter; 1 ons (is twee sneden) oud bruinbrood; een ei, een ui; zout, peper, aroma. Snijd het zanderige uiteinde van de champignonwortéls. Spoel ze flink schoort en snijd ze in stukjes. Snipper den ui, maak een afgestreken eetlepel boter heet en bak de champignons te zamen met den ui licht bruin. Week het brood in een weinig melk en vermeng het met de gebakken champig nons, het ei, de geraspte kaas en wat zout, peper en aroma naar smaak. Vorm vier platte bollen van het mengsel, haal deze desgewenscht door een weinig paneermeel en bak ze op een zacht vuur aan alle kan ten lichtbruin. Maak dé saus af door ze aan te lengen met wat aardappel- of groentenat en te binden met een weinig aardappelmeel. custardpudding, griesmeelpudding, rijstebrij wij koken ze mee in pruimen, appeltjes, stoof peren, terwijl de olie, die er bij het staan van zelf uitloopt, door het beslag voor drie in de pan, appelkoekjes e.d. verwerkt kan worden. Een practisch brochuurtje voor de huisvrouw tuinierster is verschenen bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos", Amsterdam. „Kweekt zelf greenten in tijden van nood" geeft ter inlei ding enkele wenken over de grondbewerking en vervolgt met een overzicht van de werkzaam- 1 heden in den groententuin, die elke maand, het jaar rond, moeten gebeuren. Tenslotte wordt de juiste verhandeling be schreven van de meest populaire groentensoor- ten in den tuin van den leek. In een tijd, dat het op peil houden van de garderobe voor driekwart neerkomt op ver maken, herzien, herscheppen, zijn we al spoe dig geneigd een modetijdschrift ter hand te nemen om nieuwe ideeën te vinden. Het Pebruari-nummer van „Beyers Mode filr Alle" opent met enkele blouses in het spor tieve genre en laat ons op de volgende blad zijden zien, dat de mode in de groote lijnen onveranderd is. De taille mag dan wat laag vallen, het casaque-silhouet z'n invloed doen gelden, de gameering mag dan wat romantisch of streng zijn, de Inslag blijft: jeugdig, spor tief, practisch. Als eerste voorjaarsboden zien we de korte en halflange mantels. De hoeden zullen dezen zomer waarschijnlijk Ureede, zwierige randen vertoonen. Als gewoonlijk zijn rader-bladen bijgevoegd. Het nieuwe tijdschrift „Die Mode" verschijnt met een Pebruari-nummer, waarin twee open slaande pagina's eenige tientallen modellen toonen van Weensche en Berlijnscl:t mode huizen. Niet alle modellen zijn even eenvoudig en aangepast aan den tijd. Talrijke foto's laten mantelmodellen, middag- en avondtoiletten zien, alsmede sportieve ensembles, hoeden, handschoenen, tasschen enz. Twee pagina's zijn gewijd aan de nieuwe zomerstoffen, die in kleurige patronen bedrukt zullen zijn. Verscheidene bladzijden geven in woord en beeld de uniforme kleeding, gedragen in de talrijke vrouwenberoepen, die het land kent. Tenslotte wordt de lof van den eenvoud gezongen door een tiental foto's van verfijnde modellen voor de „buiten "vrouw. Ook sinaasappelenschillen kunnen ons nog goede diensten bewijzen en aan verschillende gerechten geur en aroma geven. Zelfs een voorraadje kunnen wij er van maken! De schillen worden daartoe flink afgewas- schen en het bittere witte gedeelte wordt met een scherp mesje geheel afgesneden. De schil letjes worden dan in 'n schoongemaakten jam pot met laag om laag een schepje suiker ver zameld. De schilletjes zelf trekken wij af in de melk gebruikt voor bijvoorbeeld een custardvla of Boven den af ge- dankten vïlthoed staat een vraag- teeken. Wegdoen, weggeven, iets van maken? De teekeningen laten zien, hoe men er met een scherpe schaar lange smalle reepen van kan knippen, die tot een ceintuur worden gevloch ten. Misschien gaat het knippen niet feilloos recht, maar eventueele bochtige randjes verdwijnen in het gevlochtene. Twee of drie ver schillende kleuren geven een aardi ger effect dan wanneer 't cein tuurtje in één toon gehouden is. In „Het Algemeen Zuivel- mi Melkhygiënisch Weekblad" treffen wfl onderstaande uiteenzet ting aan over speciaal gesteriliseerde melk als babyvoeding. Men kent de enorme waarde van de koemelk voor het pasgeboren kind, wanneer dit om een of andere reden de natuurlijke borstvoeding moet ontberen. Indien vooraanstaande kinder- physiologen het ons niet reeds lang leerden, voelen wij bij intuïtie, dat de natuurlijke voe ding van den zuigeling zoo mogelijk bij de (eigen) moeder gezocht moet worden. Is haar melk niet van de gewenschte samenstelling, of niet in voldoende mate aanwezig, dan zijn er nog de mogelijkheden om den zuigeling door 'n ander te doen zoogen óf geheel „met de flesch" groot te brengen. Elke moeder, die de laatste methode heeft gevolgd om haar baby te voeden, heeft dit ge daan met de volle overtuiging, dat deze kunst matige voeding geen nadeelige gevolgen voor haar kind zou behoeven te hebben. Integendeel, er zijn voorbeelden legio aan te wijzen, waar bij zelfs betere resultaten inzake groei en weer standsvermogen bereikt zijn bij zuigelingen, welke kunstmatig werden gevoed. Het is van zelfsprekend dat bij dergelijk vergelijkend on derzoek uitgegaan moet worden van gezonde moeders en gezonde zuigelingen. Wanneer wij zien met hoeveel moeite en zorg de dagelijksche kunstmatige voedingen sa mengesteld moeten worden, dan kunnen wij begrijpen, dat dit niet ieders werk is. Vooral voor de dikwijls met werk overladen jonge moeders mag het met recht een uitkomst wor den genoemd, dat men in de Vereenigde Sta- ten kortgeleden begonnen is met het fabriceeren van zuigelingenmelk volgens doktersrecept, ook voor oudere zuigelingen, die in het begin wel borstvoeding kregen, terwijl men dagelijks deze melk van de gewenschte samenstelling thuisbe zorgd krijgt, waarbij men gebruik maakt van het wijdvertakte bestelsysteem zooals men dat alleen in Amerika aantreft. De zuivelinrichting, welke het eerst is over gegaan tot instelling van een afzonderlijken dienst op het terrein van de zuigelingenvoeding is de bekende Richmond Dairy Co. te Rich mond in Virginia. Behalve dat deze maatregel in een belangrijke behoefte voorziet, is het weer een echt staaltje van Amerikaansche za kelijkheid, want zij weet het hart der huis vrouwen en -moeders te treffen en dat is iets waar het voor een zuivelbedrijf op aankomt. Het streven van de directie der Richmond Dai ry Co. heeft dan ook reeds in andere deelen der Ver. Staten navolging gevonden. Men is begonnen door middel van vertrou- wen-wekkende advertenties en folders het pu bliek bekend te maken met het instellen van den nieuwen dienst, welke onder leiding staan de van 'n geschoolden dieetkundige, bijgestaan door gediplomeerde laboranten, tot doel had dagelijks aan de clientèle zuigelingenmelk te verstrekken, geheel voor het gebruik gereed en naar formule volgens voorschrift van den be trokken huisarts samengesteld. Het laboratorium houdt een volledige naam- en adreslijst bij van alle clientèle met de aan vullende recepten en formules van den kinder arts, zoodat men zeker is van 'n nauwkeurige na leving der voorschriften. Men gebruikt ook aparte capsules met het opschrift „Voorschrift- melk, speciaal vervaardigd zooals voorgeschre ven door uw dokter." Verschillende laboratoria 'zijn reeds voor dit doel in enkele steden als Cleveland, Philadel phia en Atlanta ingericht. Als voorbeeld geven wij hier een beschrijving van de inrichting en de methode van werken in het laboratorium te Atlanta. Opgericht in Maart 1939, is de dienst reeds den kinderschoenen ontwassen en kan zich reeds in een behoorlijk uitgebreide klandizie verheu gen, hetgeen alweer bewijst, dat hij in een be hoefte voorziet. Veel nut had men van de te Philadelphia opgedane ervaringen. Een van de eerste stappen welke men deed, was de plaatse lijke Maatschappij voor Kindergeneeskunde voor de idee te winnen, daar zonder de mede werking van de kinderspecialisten den nieuwen zuigelingenvoedingsdienst wel geen lang leven beschoren zou zijn. De samenstelling van een speciaal voorgeschreven zuigelingendiëet ver- eischt zulfj een wetenschappelijke zorg, dat ondanks alle nauwkeurigheid, bij 't nakomen der voorschriften betracht, veie doktoren het gebruik niet zullen stimuleeren. Het schijnt echter, dat de zuigelingspecialisten enthousiast zijn over dezen nieuwen dienst en dezen krach tig propageeren, indien zij overtuigd zijn van de goede leiding ervan. In de eerste annonce van de „Infant Formu la Laboratory", zooals de nieuwe dienst heet, brengt deze twee punten op den voorgrond. In de eerste plaats dat het laboratorium onder, toezicht staat van een speciaal comité, door de Maatschappij voor Kindergeneeskunde aan gewezen. Een tweede punt, waarop de aan dacht werd gevestigd, was het feit, dat elk in strument, gereedschap en ingrediënt ter be veiliging van den zuigeling gesteriliseerd wordt. Deze twee punten, vooral het laatste, zijn van groot belang bij het winnen van het vertrouwen van het publiek. Dat men hierin geslaagd is blijkt wel uit het aantal der ingeschreven clientèle. Na drie maanden was dit aantal tot 35 en na zes maan den tot over de 50 gestegen. De zuigelingen- dienst is niet voorbeschikt om tot een groo te organisatie uit te groeien. Deze groei is ge bonden en hangt af van de grootte van de plaats, waarin de dienst is gevestigd en van het economisch peil der bevolking. Het ge boortecijfer in de Ver. Staten was in 1936 ge middeld 16.7 per bevolking van 1000, hetgeen beteekent, dat in een stad met 100.000 inwo ners 1670 baby's jaarlijks ter wereld komen. Dit is dus ongeveer 139 per maand. Natuurlijk worden niet alle 139 baby's „klant" van het bureau voor zuigelingenvoeding. De meeste inschrijvingen ontving men van gezin nen uit den gegoeden middenstand. De mate van inschrijving hangt zooals gezegd natuur lijk af van het economische peil der bevolking der streek, maar ruw geschat kunnen wij wel zeggen, dat een vierde deel der geborenen voor inschrijving in aanmerking zou kunnen ko men. D.w.z. 34 nieuwe klanten per maand. Naar het laboratorium mededeelt blijft elke zuigeling ongeveer acht maanden ingeschreven. Op basis der bovengenoemde cijfers kan het laboratorium, werkend in een plaats met 100.000 inwoners dus rekenen op een aantal ingeschre venen dat tot 272 oploopt gedurende de eerste acht maanden. Daarna zal dit getal constant blijven. Het laboratorium van den dienst in Atlanta wordt bij voortduring met inbegrip van al het glaswerk en ander materiaal in hooge mate rein gehouden, als ware het een operatiekamer; ieder instrument en elk gebruiksvoorwerp wordt gesteriliseerd alvorens men er zich van be dient. Zooals vele moeders reeds in Amerika ge bruik maken van de wasscherijen, welke zich speciaal hebben toegelegd op het hygiënisch reinigen en gesteriliseerd terugzenden van de babywasch, waarvoor dan ook door het veel vuldig gebruik een speciale dienst is georgani seerd ten gerieve en tot behoud van de gezond heid dei moderne moeders, heeft ook de nieu we dienst der zuigelingenvoeding baanbrekend werk kunnen verrichten en ingang gevonden tot de harten der vele moeders, die toch al haar handen vol hebben met de verzorging der nieuwe wereldburgers. Wetenschappelijk samengestelde zuigelin genmelk op bovengenoemde wijze vervaardigd en gedistribueerd zal ongetwijfeld op den duur in een algemeene behoefte voorzien. (Op verzoek) 0 Om het overtollige zout uit de snijboonen te verwijderen kunnen wij twee wegen bewande len en wel de snijboonen zoo uit het vat op zetten, met ruim kokend water gaar koken, daarna afgieten en vervolgens zooveel malen afkoken tot de snijboonen niet zout meer smaken, óf de snijboonen uit het zout goed schoonwasschen, zooveel keer afkoken tot ze niet zout meer smaken en vervolgens ontzou- ten, dus gaar koken. Volgen wij de eerste methode, dan zijn de boontjes iets eerder gaar. De snijboonen kunnen daarna met boter en noot gestoofd, als groente aan het middagmaal, in combinatie met rundvleesch, indien moge lijk met varkensvleesch, opgediend worden. De groente wordt echter veel smakelijker als wij ze in stamppotten verwerken en wel op de volgende manier: Stamppot van snijboonen uit het zout met rookworst (vier personen). 1 kg. snijboonen, 2 kg. aardappelen, 300 gr. rookworst, 50 gr. boter of vet (zout). De snijboonen afkoken tot ze niet al te zout meer smaken. Intusschen aardappelen schillen, wasschen, in vieren snijden, onder in de pan leggen, daarop de bijna gaar gekookte snijboo nen en zooveel water tot de aardappelen voor de helft onder watèr staan. Hierbovenop de gewasschen, ingeprikte rookworst leggen en al les te zamen gedurende 45 minuten gaar en droog koken. De worst apart op een schotel opdienen, de bestanddeelen verder goed door elkaar stampen en den stamppot met het vet of de boter nog eenigen tijd zachtjes laten sto ven. Indien noodig den stamppot een weinig bij zouten. Stamppot van snijboonen uit het zout met witte boonen (vier personen) 1 kg. snijboonen, 11/2 kg. aardappelen, 406 gr. witte boonen. 100 gr. vet of boter (zout). De witte boonen wasschen, gedurende een nacht in ruim water weeken, gaar koken in het weekwater gedurende 111/2 uur. De snijboonen afkoken tot ze niet zout meer smaken. Intusschen de aardappelen schillen, wasschen, in vieren snijden, onder in de pan leggen, daarop de snijboonen en zooveel van het boonenwater tot de aardappelen voor de helft onder water staan. Aardappelen en snij boonen te zamen gedurende drie kwartier gaar en droog koken, door elkaar stampen en sto ven met de gaar gekookte witte booneiï, het vet of de boter. Indien noodig den stamppot een weinig bijzouten. Zoo mogelijk kan bij den snijboonenstamppot met witte boonen ook nog rookworst gegeven worden. De gewasschen ingeprikte rookworst wordt dan boven op de aardappelen en de snij boonen gelegd en mee gaar gekookt. Bij gebrek aan rookworst of witte boonen kunnen wij heel goed elk ander gebraden vleeschgerecht met desgewenscht een jusrest opdienen. Gebraden rundvleesch, gehakt e.d. smaken bij dezen stamppot uitstekend. UW KOKIN. Dit is een receptje dat snel verlichting brengt: Haal bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd) en vermeng het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker of stroop. Roer het goed door tot het geheel is opgelost. Deze hoest siroop is heel gemakkelijk te bereiden en zeer voordeelig. Dosis: volwassenen; een eetlepel! kinderen van 8 tot 12 jaar: een dessertlepel, 3 tot 8 jaar: een theelepel. (Na de drie voor naamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Vergeet niet een 30 grams-fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd) bij Uw apotheker of drogist te halen. Knip daarom dit recept uit en bewaar het zorgvuldig. (AdvJ WIJ KUNNEN NOG AANBIEDEN ecnigt van le KLAS FABRIKAAT en COUPE. Prima SEAL-mantel OCCASION Chique Castorette mantel Kalfsveulenmantel Veulen, Kalf, Echt seal electric Brettschwanz VOOR ENGROSPRIJZEN TELANUSSTRAAT 77 HUIS A'DAM (O.) Telefoon 55879 (Ook aanwezig ZONDAGS van 1—4) Vraagt uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKPOEDER en alle gnAere „WHO"-producten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 81494-35160-36918 VAN RUN'S MOSTERD UTRECHT NEEM METEEN *T ALLERBESTE. NEEM KABOUTERTJES! NUBO. AMSTERDAM AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAAT 51 vraagt UW WINKELIER ÓF DROGIST 11 CT. P. ZAKJEGELUK AAN 1 ROND SUUd*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6