Vooral xm W tev '2a Haarlem, 20 Febr. JjuLs Wonderen van het „zesde zintuig" J. P. Nijssen 60 jaar VASTENAVOND- BAL WILLIE LEWIS E-REST. m. Verg. Kruisweg h DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 DE RAAD BEGROOT IN MEMOR1AM LEO SPEET VERKEER SCHOTERSINGEL. KENAUPARK Ventweg niet voor auto's Gecostumeerd Vastenavondbal Rijwieldief ingerekend Dr. Schieffer's Stofwisselingszout i GECOSTUMEERD Séance van André du Lancêlle in het Concertgebouw UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Meineed Verduistering Boterdieven Druk bezoek bij den Kantonrechter Uit onderzoek van organen bleek frauduleuze slachting Een goede klant Een kroetgeschiedenis Met de zegen door de Ringvaart 1 Verdienstelijk werker met een veelzijdig arbeidsveld AGENDA Bioscopen 21 Februari Bioscopen Apotheekd iensten ELGKERLYC-OP VOERING Als de drank is in de man BURGERLIJKE STAND DOOR CH. GARVICE STAD Na elf zittingen is de begrooting aangenomen. Dat schreven we verleden jaar en we vonden dat het toch maar verbazend vlug was. Vroe ger werden er wel eens vijftien vol gepraat. De ti'den zijn echter veranderd en het ziet er nu naar uit,- dat de vroedschap door het even dik ke begrootingsboek bfnnen drie zittingen een gat zal boren. In zekeren zin heeft de behandeling ditmaal een bijzondere bekoring. Er wordt grootendeels over zuiver Haarlemsche aangelegenheden ge sproken, politiek blijft buiten de muren en voor uitstapjes naar andere landen hebben de dames en heeren geen visum. We behoeven dus geen lange kolommen vol te schrijven met de batten, die slechts een klein deel der lezers interesseeren. Enwe mogen zeggen, dat het stadsbelang niet minder dan anders behartigd wordt. Maar voor de politieke strijders, die van scherpe, principieele, knock out-slaande de batten houden is de aardigheid er af. Zy vin den den raad een dood element, een onder onsje van stadgenooten, die voor hun buurt op komen, of hun vakkennis willen luchten of hun waardigheid willen toonen jegens onder- danigen, die via den mond van den edelacht bare bepaalde gunsten willen ontvangen. Gisteren is bewezen, dat er ook nu wel de gelijk opbouwend en voor de Haarlemsche ge meenschap zegenrijk werk door den raad ver richt kan worden. De wethouder van financiën, mr. dr. F. A. Bijvoet ontnam het laatste sprankje hoop op vruchtbare algemeene beschouwingen door een circulaire van het Departement van Binnen- landsche Zaken te citeeren, waarin een nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en oe~ rr.eenten ontvouwd wordt. Voor onze stad ko men deze maatregelen hierop neer, dat het tekort van bijna l'/3 millioen zal stijgen tot 2.140.000. Dit tekort zal voorshands ongedekt moeten blijven, maar er worden in Den Haag maatregelen onder 't oog gezien. Het onaangename voor den gewonen burger is, dat hij meer prsoneele belasting krijgt te betalen, omdat het aantal opcenten tot 200 moet worden opgevoerd. De voorzitter stelde als gevolg van deze cijfer- revolutie de financieele debatten uit tot de vol gende week. Vier sprekers hadden B. en W. slechts te beantwoorden en ze hadden er geen moeite mee. De maidenspeech van den nieuwen ka tholieken fractieleider, den heer A. Angenent. was forsch, recht op het doel af en van dezen tijd. Men leze deze uitstekende principieele uiteenzetting waartegen niemand iets in bracht, en waarvoor wethouder Reinalda ziju groote waardeering uitte nog eens zorgvul dig in ons ochtendblad na. Pro Juventute had een goeden middag, want deze vereeniging, die wy waariyk niet behoeven te introduceeren en- die zulk uitstekend, zegenrijk werk verricht, kreeg een subsidie van 500 en kan nu haar arbeid voortzetten. Dat heeft ze tie danken aan de vereeniging „Volksuniversiteit", die alt jaar niets kan presteeren en van subsidie afzag. De salarissen van de musici der H. O. V. kwamen weer in het debat, waarna wethouder Westerveld toezegde eens een onderzoek te zul len instellen naar de verdeeling van de extraatjes. Het orkest krijgt 25.000.— sub sidie Het hoofdstuk „Algemeen Beheer" passeer de zonder discussie den hamer en ook het hoofdstuk „Openbare Veiligheid" bezorgde den burgemeester geen moeiiykheden. De heer Ge luk wilde een verordening waardoor overma tige belading van bakfietsen voorkomen zou worden, maar de heer Hooy vond, dat het be drijfsleven al voldoende last van benzine gebrek heeft. Er zal wel niets van komen. Voor „Volksgezondheid" was meer belangstel ling. Een heele rü sprekers, met aan het hoofd hoe kan het anders Dr. van Kersbergen, diende zich aan. De oud-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis kwam met een idee naar voren, dat de geheele vroedschap mitsgades de pers groo- te oogen deed opzetten. Dokter meende, dat in dezen oorlogstyd velen het geestelijk evenwicht verliezen en hunkeren naar goede adviezen. Deze menschen, zoo zei hy, moeten raad en bystand kunnen vinden in een consultatie bureau, door de gemeente in het leven geroe pen. De gedachte is waarlijk modern, maar de uitvoering zal op groote moeiiykheden stuiten. De burgemeester gaat er eens met den direc teur van den Geneeskundigen Dienst over pra ten en deze staat er, naar wy vernamen, geens zins afwyzend tegenover. Wethouder van Liemt kreeg van den voor zitter een stevige en kleurige pluim op den hoek voor zijn bemoeïngen met de Centrale Keukens. We steken er graag een by en de klanten zullen ongetwyfeld de opengebleven ruimte aanvullen. De gaskookcursussen, de slntelbaan, de zwem inrichtingen etc. werden in de debatten betrok ken, maar nieuw licht was niet te ontdekken. De yveraars voor een sintelbaan zullen geduld moeten hebben tot de landingslichten op Schip hol weer normaal zullen branden. Vanmiddag stortte de raad zich op de volks huisvesting; een dankbaar oorlog'onderwerp, waarop wy morgen terugkomen. Een zware slag: Onze vriend Leo Speet over leden Ik heb hem gekend in zijn ijver voor de Hon- gaarsche en OostenrUksche kinderen, wier be langen hy ginds in de hoogere kringen kon be hartigen. Daar had hy overal toegang en was er een gaarne geziene bezoeker. Ik was er getuige van hoe de autoriteiten in Weenen en Budapest hem dankten en vereerden voor alles wat hij in dat opzicht gedaan had en deed. Zij kenden de veelheid van zyn arbeid. De Oostenryksche Regeering schonk hem het Kruis van verdienste, de Hongaareche maakte hem officier van het Crux Rubra Hungaria. Als er een was die dat verdiende dan was hy het. Hij heeft er voor gearbeid In liefdedienst, veel. Hij was een warmvoelend mensch, begaan met het lot van behoeftigen. God zal hem daarvoor loonen! En Hij zal aan zijn in rouw gedompelde vrouw en kinderen kracht en troost geven om te bidden: Gods wil geschiedde! Hy ruste in vrede! CH. L. VAN DE BILT. B. en W. hebben geconstateerd dat het weg gedeelte Schotersingel tusschen den Verspronck- weg en het viaduct „Kenaupark West" (zgn. ventweg) loopende langs de huizen ter plaatse in de richting Noord-Zuid veel gebruikt wordt door auto's. Dit weggedeelte is te smal om daarop auto verkeer toe te staan, zoodat het, ter voorko ming van ongelukken in het belang van de vry- heid en veiligheid van het verkeer is, om te bepalen, dat bovengenoemd weggedeelte ge sloten wordt verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Bovendien is het gewenscht een algemeene ontheffing te verleenen ten behoeve van motor rijtuigen op meer dan twee wielen, welke be stemd zyn voor de bewoners van perceelen aan dat weggedeelte. Daarom heeft het college besloten: 1. Gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, uitge zonderd die welke bestemd zyn voor een der perceelen schotersingel nummers 157, 159, 161, 163, 165 en 167. het weggedeelte Schotersingel tusschen den Verspronckweg en het viaduct .Kenaupark West" (den zgn. ventweg loopende langs de huizen ter plaatse in de richting noord-zuid). Zondagavond organiseert de R. K. Amuse- mentsvereeniging „Davoka" voor leden en in- troducé's In de feestelijk versierde Concertzaal een gecostumeerd vastenavondbal. By deze ge legenheid zal de bekende Willie Lewis met zijn vermaarde dansorkest In een volledige 10-mans bezetting optreden. Het programma belooft een alleszins unieken avond. Gisteren is door de politie een 4'3-jarige koop man in Verzekerde bewaring gesteld, die zich in Haarlem had schuldig gemaakt aan rijwiel- diefstal. Toen hij de fiets in Amsterdam pro beerde te verkoopen is hij aangehouden en naar Haarlem overgebracht, waar hij den dief stal bekende. voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, ónz. door grondige zuivering van bloed en Inge» wanden met Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.08. Oubbale flacon.1.78 bij apothokora on vakdroglstan. A. NAÏTERMANN CIE, KoLN-BRAUNSFELD «K.AMl/5£M£N7"V£/? biedt U op ZONDAG 23 Febr. van 6.1511 uur in de feestclyk versierde zaal van het GJEMVl. CONCERTGEBOUW, een Eén van 's werelds beste dansorkesten And His Entertainers verzorgt het muzikale gedeelte. Haalt tijdig Uw kaarten bij één dezer adres sen Zocherstraat 22. Brouwersvaart 58, Delft laan 7. Botermarkt 5 (na 7 uur). Costumering niet verplicht. De tuinzaal van het Concertgebouw in Haar lem is meerdere malen getuige geweest van de meest 'vreemdsoortige vertooningen, d'e een mensch zich kan voorstellen. De slanke jonge man, die gisterenavond binnen haar muren ver scheen en zijn gasten psychografologtsche en telephatische experimenten ten beste gaf, be wees echter al spoedig een unicum in zyn soort te zijn. Eeriyk gezegd hebben wy zyn prestaties ge volgd met een nuchterheid, die alleen een Haar lemmer hefet te hebben. Maar reeds spoedig heb ben wij die strenge gereserveerdheid laten va ren, omdat in de eerste minuten reeds heel duidelijk bleek, dat van speldjeszoekcrij en mas sasuggestie geen sprake was en wij resultaten te zien kregen van een lang'oeproefde studie, die hoe argwaanwekkend zij ook moge lyken, niets anders dan respect kan afdwingen. André du Lancêlle behoort tot een van de weinige begunstigden, die met het „zesde zin tuig" geboren zijn. Reeds op jeugdigen leeftyd ontwikkelde hij zijn bijzondere ta'enten en slaagde er in de meest verbiisterende staaltjes van helderziendheid en telepathie voor het voet licht te brengen. Hij werkt geheel zelfstandig en verstaat de kunst zijn auditorium te boeien. Hy zoekt zijn toevlucht niet tot tactische ma noeuvres. om daarmede zijn toehoorders om den tuin te leiden, maar wekt een vertrouwen, dat absoluut noodig is om een goed begrijpen tus- tusschen publiek en telephaat moge'yk te ma ken. Succesvol waren zijn grafologische experimen ten, waarmede hij velen op de hoogte bracht van den toestand, waarin familieleden of ken nissen, in het buitenland verkeerden. Waren zijn bevindingen van vertrouwelyken aard, dan deelde hy deze onder vier oogen mede. Na de pauze vergastte hij zijn auditorium op verbluffende staaltjes van telepathie en wat hier door André du Lancêlle geboden werd be hoort tot een van de verrassende oogenblikken, die de doorsnee mensch kan beleven. Binnenkort hopen wij dit Nedêr'andsche won derkind weer in de bloemenstad te kunnen be groeten en dan is. het boven allen twijfel of Haarlem zal met belangstelling voor de tweede maal zijn experimenten volgen. Veertien dagen er. den stond voor de Haar lemsche Rechtbank een 58-jarige expediteur uit IJmuiden terocht wegens mis pandeling, Toen een der fietsers, die op den Ssten November na bij Velserbeek hem by het passeeren iets toe riep. meende hij een scheldwoord gehoord te hebben en sprong daarop uit zijn wagen en ging den jongen te lijf. De Officier elschte een geldboete van f 25.-- of 15 dagen hechtenis De Rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot een boete va,n f 10.of 6 dagen hechtenis. Tegen een 22-jarigen bloembollenkwesker uit Ter Aar. die wegens meineed terecht stond, èischte de Officier van Justitie zes maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie eischte 14 dagen geleden tegen een chauffeur uit, Zaandam, die er van verdacht werd 300.— bil een melkhan- delaar verduisterd te hebben, acht maanden ge vangenisstraf. Verd. beweerde, dat zijn baas hem nooit de overuren wilde vergoeden. Hij zag maar één mogelykheid om het geld terug te krijgen en dat was het achterhouden van het geld der kwi tanties. die de melkafnemers betaalden. Verd. werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. Twee jeugdige dieven probeerden met een handlanger een pakhuis in Koog aan de Zaan binnen te sluipen om. zich van een kistje mar garine meester te maken. Toen hun dit gelukt was. poogden zij voor de tweede maal boter uit het pakhuis te halen. Een schaduw achter de ruiten dreef he,n echter op de vlucht. Tegen den hoofdschuldige eischte de Officier van Justitie veertien dagen geleden, toen de dieven voor de rechtbank verschenen, één jaar gevangenisstraf. Tegen den tweeden requlreerde hij een gevan genisstraf van acht maanden en tegen den handlanger vier maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde deze boterdieven conform den eisch. Bij een slager in Nieuw Vennep werd door een keuringsmeester van net openbare slacht- nuis een onderzoek ingesteld naar de herkomst van verschillende organen. Geconstateerd werd. dat deze organen van frauduleus geslachte die ren afkomstig waren. Tegen den slager die hedenmorgen op het matje had moeter komen voor den Kanton rechter. werd verstek verleend. De getuige Br., keuringsmeester. verklaarde, dat het wel degelyk frauduleus geslacht vleesch moest zyn. Hi) had namelijk de organen onder zocht, waarby bleek, dat de milt geen insnijding vertoonde. Het vleesch was dus niet gekeurd De slager had tegen hem gezegd, dat de organen op den dag van zijn bezoek reeds een week oud waren. Getuige had kunnen waarnemen, dat ze echter verscn waren. De ambtenaar van het O. M. achtte het feit bewezen, op grond van de verklaringen van den deskundige, dat het vleesch van frauduleuze slachting afkomstig'was. Ei zijn, aldus de amb tenaar, blykbaai buitengewoon groote minsten aan verbonden, want het clandestien slachten houdt maar aan. Daarom moet er voorgoed een eind aan gemaakt worden. Hy eischte, omdat verdachte zich al eens eerder had schuldig ge maakt aan ditzelfde feit, een boete van 150,— of zes weken. Het vonnis van den Kantonrechter luidde 120,boete of vier weken hechtenis. I Op zijn slofjes kwam een volgende verdachte naar voren. Hy was een oude bekende. 7 Januari van dit jaar had deze verdachte A. uit de Haarlemmermeer vier varkens clan destien geslacht. Een controleur, die als getuige optrad, had bij een onderzoek 25 K.G. varkensvleesch in een schuurtje gevonden, dat ongekeurd was. In een daar dicht bystaande mand vond hy ook nog beenderresten en afval. De controleur had het vleesch in beslag ge nomen en naar net openoaar slachthuis laten transporteeren. Daar werd geconstateerd, dat het vleesch in derdaad van vier varkens afkomstig was. De ambtenaar van het O. M. tot verdachte: „Wanneer komt er by u eens een einde aan dat frauduleus slacnten?" Verdachte: „Ik ben er nou mee uitgescheiden, want het gaat niet meer. De verdiensten waren nu ook niet zoo byzonder groot." De ambtenaar. „Dan heeft U het ook niet nandig gedaan...." In zijn requisitoir zei hij dat by het clan destien slachten altijd een onzuivere en onhy giënische behandeling van het vleescn voorkomt; daar het altijd in het geheim moet gebeuren heeft het slachten plaats in hokjes of schuur tjes, die nu niet altija net toppunt van oropei heid zijn. Dikwyls wordt het vleesch nog m vunzige kasten of bedden gelegd, om ze vooi het oog van een steeds te verwachten controleu: te verbergen. Dit vleesch is meestal ook onge keurd. Het is meermalen voorgekomen, dat var kens met de pest onder het publiek zyn ge bracht. Bovendien zijn de winstmogelykheden zoo groot, dat met zeer groote straffen moet worden opgetreden. Daarom eischte hij vier geldboetes van t 150,— of viermaal één maand hechtenis De Kantonrechter vonniste verdachte conform den eisch. Op 18 November 1940 reed een man met een bakfiets op den Kruisweg in de Haarlemmer meer. Dit Is allemaal niet erg, maar wanneer de bakfiets dingen bevat, die ze met mag be vatten, dan wordt de zaan wel een beetje anders. Deze man vervoerde namelyk twee kisten kroet d.w.z. gekneusde appelen, die slechts geschikt zijn om er appelmoes van te koken. Een ambtenaar van den Cnsis-contróle dienst vroeg hem naar een vervoer vergunning. Die haa hij niet, hy dacht, dat kroet wel vry vervoerd mocht worden. De ambtenaar van het O. M. achtte de zaak bewezen. Hy eischte 5,— of twee dagen; de Kantonrechter veroordeelde hem conform den eisch. Dezelfde ambtenaar van den Crisis-controle dienst betrapte op 25 November van het vorig jaar een zekeren S„ die in Haarlem op zijn bakfiets ook kroet vervoerde. Deze had echter de „kneusjes" onder een kist met citroenen ge zet. Verdachte S. bekende, dat hy van het ver- voerverbod op de hoogte was. De ambtenaar van het O. M. eischte voor dezen verdachte een hoogere straf, omdat hij met opzet de kroet onder het kistje met citroe nen verborgen had, en wel 10,of vyf dagen waarvan de Kantonrechter 8,boete of drie dagen hechtenis maakte. De Waterpachtcommissie, bestaande Uit ver- eenigingen gevestigd te Haarlem, zal Zaterdag 22 Februari laten zegenen In de Ringvaart. Het zegenen begint des morgens te 9 uur. Er wordt begonnen bij het pontje te Schalkwyk aan het einde van 't Zuider Buiten Spaarne en het zal zoo ongeveer tot des middags 3 uur duren. Zoo er vlsch gevangen wordt zal deze worden'over gezet in ons gepachte water de Leidschevaart. :ren middag en avond Zaterdag a.s hoopt de heer J. P. Nijssen. wethouder der gemeente velsen en een der meest vooraanstaande figuren in de tuin bouwstreek Kennemerland zyn zestigsten verjaardag te vieren Nu is in den regel het bereiken van de zes kruisjes, hoe vei heugend voor den betrokkene ook; geen aanleiding om er in wijderen kring bekendheid aan te geven, maar nu het den heer Nyssen geldt, is het bereiken van dit Kroonjaar een goede gelegenheid, even stil te staan bij het werk van den man, die zeer veel voor zijn tuin- ders-vakgenooten gedaan heeft en die daarneven nog op velerlei ander gebied verdienstelijk werk deed, al bleek daarvan niet zoo veel naar buiten. Wanneer we over den arbeid van den heer Nijssen spreken, dan denken we onwillekeurig in de eerste plaats aan het tuinbouwbedrijf. Hij is erin opgegroeid en hy heeft er zijn hart aan verpand, ook thans nog, al houden zijn maatschappelyke functies hem veelal van den akker verwijderd. Toen het organisatiewezen in den tuinbouw zich begon te ontwikkelen, trad de heer Nijssen al snoedig op den voorgrond. By zyn intrede, in 1918. in de R.K. Coöp. Tuinaersvereeniging .Kennemerland" te Beverwijk werd hij onmid dellijk 'tot bestuurslid gekozen en reeds vier Jaar later werd hy met de leiding van deze belang- rykste organisatie in deze tuinbouwstreek be last. Op dezen verantwoordelijken post heeft hij de vereeniging door vele zleer moeilijke jaren hel pen leiden. Daarbij genoot hij het vertrouwen van de honderden leden, die hem elk jaar op nieuw tot hun voorzitter hebben gekozen. Zijn verstand en praktisch inzicht leidden er toe dat hij niet alleen naar de top-organisaties werd afgevaardigd, maar daarnaast ook nog in tal van andere instellingen en commissies pen plaats kreeg toegewezen Zoo werd hij lid en later voorzitter van de Provinciale Commissie van de veiling in Noord- Holland en lid, tevens vice-voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland en tenslotte lid van de Ned. Groenten- en Fruit- centrale. Voorts kreeg hij zitting ln den Raad van Ad vies van het Centraal Bureau, in de Tuinders commissie van de Landbouw Crisisorganisatie, in de Algem. Groenten Conservenconsurr.ptie, ter wijl hij verder voorzitter is van de commissie- van wetenschappelijk tuinbouwonderzoek in de streek Kennemerland. By de samenvoeging van de vei lingen „Vrye Veiling" en „Kennemerland", in 1934, werd hij voorzitter van het bestuur der Vereenigde Veilingen. Het Bloembollenbedryf vertegenwoordigt hij allereerst in de Sierteeltcentrale, waarvan hij lid is en voorts in het surplusfonds en de con tactcommissie en in den Bond van Bloembollen- veilingen, waarvan hij bestuurslid is. Deze lijst zou wellicht nog wel aan te vullen zijn, maar wij kunnen er gevoeglyk mee volstaan Trouwens, het is niet op het aantal, waarop wij vooral de aandacht wilden vestigen, maar op het werk. dat de heer Nijssen op vooruitgescho ven posten verricht heeft en waar hy voor zijn vakgenooten en voor het bedrijf steeds op dé bres staat. Hy doet dat geheel belangeloos en soms nog met terzijdeschuiving van persoonlijke be langen. zyn medewerkers kunnen daarvan ge tuigen Zijn werkzaamheid bleef intusschen niet be perkt tot het gebied van den tuinbouw. Ook op politiek terrein trad hy naar voren. In 1919 deed hy zyn intrede in den gemeenteraad van Velsen als afgevaardigde van de R.K. staats party en in 1927 werd hij tot wethouder geko zen, waarby hem de portefeuille van financiën werd toevertrouwd. De gemeente Velsen be leefde ln dien tijd een periode van zeer snelle ontwikkeling en zoo moet het voor den heer Nijssen als geboren Velsenaar, een voldoening zijn geweest om in dezen, voor Velsen zoo be- teekenisvolle jaren, deel te mogen nemen aan het bestuur van zyn gemeente, wier ontwikke ling en groei hij van kindsbeen af heeft mee beleefd. Zyn werkzaamheid op politiek gebied tjracht hem ook in den Partijraad van de R.K S taatspartij. In het kerkelijke leven heeft de heer Nyssen eveneens zijn sporen verdiend. Als lid van het Kerkbestuur van de parochie van St. Engelmun- dus in Driehuis, had hy een belangrijk aandeel in de voorbereiding van de stichting van de pa rochie van O. L. Vr. van Altydd. Bystand te Santpoort, waarvan hy thans nog kerkmeester is en waar men van zyn onvermoeide werkkracht nog dankbaar profiteert. Bij dit'alles is de heer Nijssen door de jaren heen dezelfde gebleven. Tijdens de vele beslom meringen, die hem bezig houden, kan hij %nog wel even heimwee hebben naar den tuin met zijn dagelijksch gedoe. Want het onafhankelijke leven van den kweker, die iederen dag met de natuur samenwerkt, is voor hem het mooiste gebleven en het is deze liefde voor het vak, welke hem er toe noopte voor allen, die er in arbeiden en wier moeilijkheden hij van zoo nabij kende, op de bres te staan. Natuurlijk zijn ook den heer Nijssen teleur stellingen niet bespaard gebleven, maar deze vallen weg tegenover de resultaten welke bereikt konden worden. Nu hij Zaterdag 60 jaar wordt moge hem bij voorbaat nog vele gezonde jaren worden toege- wenscht en wy twijfelen er niet aan, of er zullen hem op dien dag zeer vele wenschen van dezen aard bereiken. Raadzaal Prinsenhof: Begrootingszitting, i.30 uur. Gebouw St. Bavo: Algemeene ledenvergade ring van den „Stillen Omgang", 7 30 uur, Be stuur Spoorwegpersoneel, 7.30 uur, Federatie Groenten- en Frui handel, ledenvergadering Metaalbewerkers, 7.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoons elling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Ten oonstelling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Die Fledermaus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Carrousel", 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Frans Hals: Pygmalion", 2.30, 6.30 en 8.45 u. Spaarne: „Bleke Bet", 7.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken, 2—5 uur en van 78 uur. Frans Ha'smuseum: Expositie van 104 uur. Raadzaal Prinsenhof: Begrootingszitting, 1.30 uur. Rembrandt: „De baas in huis", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Douanepost no. 3", 2, 6.30, en 8.45 uur. Luxor: „Het masker valt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een meisje voor alles", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Dat komt ervan", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken ■uilen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, telef. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, telef. 10354; Noorderapotheek, Jan GU'zenkade 181, telef. 13821; C. Schotsman, Binnenweg 203, Heemstede, telef. 28320. Liefueouoi's van touneel en insiders weten ace dezen winter in verband met de verduis tering, de Zaterdagen en Zondagen in de schouwburgen overbelast ziln en niet alleen de schouwburgen: vele organisaties houden hun byeenkomsten eveneens bij voorkeur od deze lagen, zoodat wie het een wil bijwonen en het ander eigenlijk niet missen vaak voor 'n moeilijke keus komt te staan. In verband hiermee willen we even er op wijzen, dat de Elckerlyc-opvoering van a.s. Za terdagmiddag in den Stadsschouwburg om uiterlijk half 5 zeker geëindigd zal zijn. Zooals bekend, is het spel zoo gebouwd, dat zonder tusschenpoozen of pauze scène na scène elkaar opvolgen en het scherm opgegaan bii Gods cproep aan den Dood pas weer zakt bij de laatste klanken van den jubelzang, waarmee Elckerlyc het Paradijs wordt ingevoerd. Dit brengt met zich mee. dat het zeer moei lijk is voor laat-komers en storend voor het andere publiek.! als deze (wanneer het spel reeds begonnen en de zaal dus donker is en blijft!) nog een plaatsje willen zoeken, terwijl het bovendien jammer is voor dengene, die het eerste gedeelte, den inzet, van het geheele spel, mist Dringend wordt dus ieder, die plannen heeft cm deze uitvoering bij te wonen, verzocht uiter lijk om drie uur aanwezig te zijn. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan den Stadsschouwburg en bij Bloemhofstraat no. 1- tel, 21009. Een 40-jarige schippersknecht verkeerde gisterenavond om half twaalf onder den invloed van sterken drank. De duisternis was voor hem geen goede makker op zyn wiegelend pad en al spoedig raakte hy by de Kruisbrug in het water Kan de Nieuwe Gracht verzeild. Een vriend en passeerende burgers schoten te hulp en slaagden er in hem op het droge te bren gen. Na door leden van den Ongevallendienst te zyn behandeld, is hij per ziekenauto naar het Groote' Gasthuis overgebracht, waar hy ter observatie is opgenomen. Geboren: 18 Febr. W. C. BogaartNleuw- poort, zoon. 19 Febr. A. J. HakJansen, zoon: E. M. H. SchoutenVink, zoon; S. Hanzon \an der Bent, zoon. 20 Febr. J. M. BakIllert, genaamd Lösch, dochter. Gehuwd: 20 Febr. E. C. van Veenendaal en H. Rottschafer; J. P. G. Wisker en P. C. van der Wiel; N. P. L. A. Hutter en G van der Linden. Overleden: 17 Febr. J. M. Neumanvan den Hof, 79 jaar, Da Costastraat; C. Kok, 54 jaar, Kampei-laan. 18 Febr. j. Eggermond—Flipre, 49 jaar, Harmenjansweg; A., 9 jaar, zoon van A. de Jong, Jacobynestraat; C. Rol, 73 jaar, Potgieterstraat: J. van EssenBoelhouwer, 63 jaar, L. Co..terstraat. 19 Febr. J. Prook, 95 jaar, Gasthuissingel: H. van Brederode, 74 jaar, Rollandstraat; C. van Aste, 68 jaar. Burgwal; J. J. Giling—Heeremans, 79 jaar, Kamperstr.; M. Schweitzer—Kruup, 87 jaar, Koudenhorn. 40 Ja! schreeuwde de directeur, dat is net wat jullie allemaal willen! Maar ik zal julie eens wat zeggen, hy schudde zyn vuist tegen niemand in t byzonder nou is het uit ook. Dacht Je dat ik voor myn, pleizier hier sta. Ik geef heele- maal geen concert meer. Ik sluit de zaall Liever dan zoo'n behandeling te verduren! Ik riskeer een vermogen en sloof me dag en nacht uit en moet dan de grillen afwachten van een schep sel, dat ik als myn eigen kind behandeld heb! Nee, ik sluit de zaal en en ik begin een boerdery Deze climax deed allen in lachen uitbarsten. Stapleson in een boerderij was al te belachelijk, zelfs op zoo'n kritiek oogenblik. Dachten jullie, dat ik het niet meende? rroeg hy, werkelijk bleek van woede. Heeren en dames, ik geef Jullie drie maanden salaris en de Jjoel wordt gesloten! Adieu. Hy zette zyn hoed op en wilde weggaan. Ze lachten nu niet meer. De tenor vloog op hem toe en greep hem by den arm. Kan er niets gedaan worden, meneer Stap leson? vroeg hij, Alfrede komt morgen wel op de proppen Dat zou ik nog moeten afwachten! En en alles zal ln orde komen. Toe, kan niemand voor haar invallen? Dat helpt ons door deze repetitie heen. Haar party zingen? Zocj maar, van 't blad? Stapleson grinnikte minachtend. Wie van jul'ie kan dat? We kunnen niet zonder haar en ze maakt daar misbruik van. Ik sluit den boel en jullie nou gaan jullie maar ergens anders heen. Er waren dikwyls zulke scènes geweest, maar dit .relletje" bleek ernstiger dan gewoonlijk en de spelers keken angstig en bezorgd rond. Iris had medeiyden met hen, en evenzeer met den directeur. Met al zyn ruwheid en vulgairheid, was hy toch goedhartig en edelmoedig. Ze vroeg zich af, wat ze zouden gaan doen, toen ze voelde, dat Iemand haar arm aanraakte. Het was Paul. O, zei ze, even schrikkend, is het voorbij? Ga je mee? Hoorde Je wat er gebeurd is? vroeg hij fluisterend. Ja. Jammer hè? Jammer! Je weet niet wat het beteekent, zei hij treurig, voor allemaal is het een groot verlies; maar voor sommigen beteekent het hon ger. Het is een slechte tyd om een nieuw engage ment te krygen. Arme menschen! En voor my is het ook ellendig, Mabel, maar ik heb geen gezin te onderhouden, Voor jou?. Natuuriyk, ik ben myn engagement ook kwijt. O Paul! Is er niets aan te doen? Ja, er is iets aan te doen, Mabel, en jy bent daarvoor de aangewezen persoon, ant woordde hy snel. Je hc-j ie, dac Iemand zei: niemand kan haar rol van 't blad zingen. Dat is waar. Maar jy kan het! De repetitie zou dan tenminste doorgaan. O Mabel, zeg dat je 't wilt doen! Gauw! Ze gaan al weg, en dan is 't te laat. Mabel, laat lk het aan Stapleson zeggen! Denk toch aan al die stumpers, Mabel! Mag ik? Als je denkt fluisterde ze. Paul wachtte het slot van haar zin niet af; hij strompelde het tooneel op en riep Stapleson, Jie omringd was door de terneergeslagen zangers. Wel, wat heb jij? vroeg hy geërgerd. Juffrouw Howard wil Alfrede's plaats Inne men, vanmiddag, alstublieft, zei Paul verlegen. Hè? Juffrouw Howard? zei de directeur, oplettend den Jongen aankijken-'. Kan ze van het blad zingen? Probeert u het eens! O meneer Stapleson, het is niet voor haar-zelf. ik heb haar met moeite overgehaald maar voor ons en voor u. Stapleson sprong naar beneden en ging op Iris toe. Wilt u de party zingen, Juffrouw Howard? vroeg hy. Ik zal het probeeren, antwoordde ze kalm. Ja, doe dat! riep hy uit. Ik verlang er even hard naar door te gaan als iedereen; maar tegen zoo'n eeuwigdurende ergernis en teleurstelling ben ik niet opgewassen. Kom, probeer het u zult allen zeer aan u verplichten. Iris volgde hem naar het podium. De zangers keken haar onderzoekend en nieuwsgierig aan. Deze dame, zei Stapleson, is een vriendin van Paul Foster en heeft gisteren by de herto gin van Rossdale gezongen. De oogen, die op Iris gericht waren, weraen nog belangstellender en zelfs vol respect. Ze is zoo vriendelyk, Alfre de's party op zich te willen nemen dat mis punt! (Ik bedoel Alfrede.) Nou dan, waar is de muziek? Kom, juffrouw Howard, zoo langzaam als u zelf wilt. Iris las het gesproken gedeelte van haar partij op uit het boekje, dat men haar gaf; en hoewel haar stem eenigszins trilde sprak ze zot) duide- iyk en goed van klemtoon, dat Stapleson zijn hoed over zyn oogen trok om zyn voldoening te verbergen. Toen kwam ze aan het vocale deel, en zonder aarzeling, hoewel zaclit en eenigszins lang zaam, zong ze de muziek. By de eerste solo had ze vertrouwen gekregen; haar klare, liefelijke stem verrees en vulde de zaal. Zonder één ver keerde noot. zonder één moment van weifeling, zong ze het lied ten einde; toen keek ze rond, angstig want er heerschte overal diepe stilte. Had ze verkeerd gezongen? Wat was er aan de hand? Ze volgde de richting van alle blikken en zag een slanke, overdadig-ryk gekleede jonge dame staan. Wat beteekent dat? vroeg deze gebiedend aan Stapleson. Morgen, Alfrede, «ei de directeur droog, wat bedoel Je? Hy keek quasi-onschuldig rond. Wat heeft dit te beteekenen? herhaalde woedend de jongedame, op den vloer stampend. We zyn aan 't repete'eren, antwoordde Stap leson koel. Met met. myn party? Met de jouwe. Tusschen haakjes, ik ben blij te hoven, dat je keel beter is. Je bent nog nooit zoo goed by stem geweest. Ah, ik zie het al, riep ze sarcastisch, ik ben niet meer noodig. 't Spijt me, dat ik stoorde. O, voor mij komt het er niet meer op aan! Iris werd rood, met haar beschaafde zelfbe- heersching en haar savoir-vivre kwam ze op de woedende zangeres toe en wilde haar de muziek overreiken. Ik ben heel bly, dat u gekomen is, zei ze vriendelyk, ik heb geprobeerd uw plaats in te nemen zonder veel resultaat, vrees ik. Iedereen is dankbaar, dat mijn diensten niet langer noodig zyn. Niémand keek erg dankbaar integen deel. O juist! riep Alfrede uit, Iris verachtelijk opnemend, u heeft m'n plaats ingenomen, hè? Nou, u kunt haar houden voor mijn part. O neen, neen, zei Iris, u begrijpt het ver keerd. Ik help alleen maar by deze repetitie. Ik ik ben blij, dat het niet meer hoeft! O Ja? Met u heb ik niets te maken. Maar wel met u ze keek Stapleson woedend aan u kimt het zonder me stellen, zie ik. Hoort u? Ik heb een aanbieding van de Coronet en ik neem die aan. Ik bedank er voor, hier tweede vlooi te spelen! Geen sprake van. Hier is het contract, en goelendag! Ze nam een papier uit haar taschje en scheurde het door, waarna ze het midden in Stapleson's gezicht gooide. Toen vertrok ze, ter wijl ze een uitdagenden blik op Iris wierp en vov de anderen verachtelijk haar neus op haalde. Stapleson brulde haar achterna: Adieu! Ik heb van jou ook genoeg! Toen, tot Iris, zei hy uitdagend: Nu, juffrouw Howard, ik houd Alfrede aan haar woord. Ik heb Iemand in haar plaats als u wilt! Er rees een gemompel van bijval en vol doening. U kunt zingen Ja, ja! riepen eenige enthousiaste stemmen. Ik neem het op myn verantwoording. Ik bled u een engagement aan. Over het salaris zul len we wel spreken. Als ik u de helft geef van dat van Alfrede, zult u ryk worden. Iris keek van hem naar de anderen, die om haar heen waren gaan staan. Neem aan, kind, zei een moederiyk uit ziende vrouw, de zwijgend had toegekeken; het is een prachtkans voor je. Maar maar, stamelde Iris, ik ben geen beroepszangeres, ik kan niet Laat dat aan mij over, viel de directeur in de rede, ik ken mijn zakén. Ik weet, wat goed materiaal is. Kom, zeg ja. Denk aan gisteren. Toen was u even aarzelend als nu en wat een succes is het geworden. Vertrouw maar op mijn oordeel, 't Is anders niet zoo lastig een jonge dame een engagement aan te praten, hè? voegde hij er aan toe, grinnekend tegen de anderen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2