Leo Speet ten grave gedragen Haarlem, 21 Febr. De raad weer op toeren MAKELAARDIJ MACKAAY SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM bennebroek Darlan te Vichy terug VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 STADSNIEUWS Groote deelneming en belangstel ling, vooral uit de kringen der journalistiek STILLE OMGANG Een bijeenkomst met een devote stemming CABARET-AVÖND OP „KAREOL" Georganiseerd door een Haarlem's comité BURGERLIJKE STAND UITSPRAKEN RECHTBANK VERKOOPINGEN UITBREIDING VAN „DE WOLBAAL" Willie Lewis voor „The American Club" Fietsendief gepakt Dienstbode te water geraakt en verdronken Uit den Schotersingel opgehaald Dronken man nam een bad Tasschen en sleutels gevonden Recollectieclub voor Haarlem en omstreken UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE ONZE KANTOREN, GEVESTIGD: ZIJN TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER DE NUMMERS: EN DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DAMMEN -J Harwijnen 20, J. Broersma—K. Broers- ma 2—0 Weekoverzicht Haarlemsche Damclubs Damclub Haarlem Oosterkwartier Kwartetwedstrijden D.O.S. VOETBAL T.Y.B.B.Zandvoort LIJNDEN LISSE VIJFHUIZEN ZANDVOORT AGENDA Bioscopen 22 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Hoog water bedreigt de stad Kalocsa De dood van Ghiappe Ook aardschokken in Turkije Tijdelijke electrificatie van groot dieselgemaal Machinisten-examen Onder groote deelneming van collega's, Trienden en kennissen, is het stoffelijk over schot van wijlen den heer Leo Speet, in leven hoofdredacteur van de Nieuwe Haar- lemsche Courant, hedenmiddag op het R. K. Kerkhof „St. Barbara" in Haarlem- Noord ter aarde besteld. Vrijdagmorgen weid om 10 uur in de St. Antoniuskerk te Aerdenhout-Bentveld de plech tige H. Requiem-Mis opgedragen door Pater Michael van der Zijde, een zwager van den over ledene. Als diaken fungeerde pater Policarpus van der Zijde en als sub-diaken kapelaan C. Camfens van Bentveld. In de parochiekerk waren aanwezig de Hoog eerwaarde heer A. J. C. Melchers, Deken van Haarlem, de Zeereerwaarde heer W. Bosch, pastoor der parochie, de beide directeuren van de Vereenigde Katholieke Pers, de heeren J. J. Boerrigter en L. J. Stolwijk, de hoofdredacteur van De Nieuwe Dag, de heer H. Baron van Lamsweerde, de verschillende chefs van de kan toren der Vereenigde 'Katholieke Pers, de waar nemend-hoofdredacteur van de Nieuwe Haar- lemsche Courant, de heer W. van Willige, die tevens het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten vertegenwoordigde, de oud-hoofdredac teur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, de heer J. H. v. Oosten, de heer A. Laudy, oud-hoofd redacteur van De Tijd, en redacteuren van de V. K. P.-bladen. Verder de heeren G. H. Weus- ting, oud-inspecteur van lager onderwijs, L. P. M. Lautenslager en H. B. van der Sande, na- mens de hoofdredactie en redactie van de Katholieke Illustratie, N. Andriesma, chef redacteur van het Noord-Hollandsch Dagblad, F. Oremus, hoofdredacteur van Het Centrum. A. van Oorschot, chef-redacteur van de Gooi- sche Courant, Herman Moerkerk, Arthur Ter- vooren en Leo Vierhout. De R. K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" was vertegenwoor digd door de heeren G. Nielen en J. L. van Dijk. Nog waren aanwezig: de R.K raadsleden H. Klein Schiphorst en Th. Hooy en de heer H. van de Weijer, inspecteur van het lager onder wijs. Onder leiding van den heer Olivier Koop, mu ziekrecensent van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, zong een versterkt koor de Missa da Re quiem van Don Lorenzo Perosi. De tenorsolo werd gezongen door den heer Vincent Vambers, de bassolo door den heer Van der Kolk. De muzikale begeleiding was in handen van den organist Joop Schneider. Om half een had de begrafenis plaats op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem-Noord. De absoute werd verricht door den zeereerw. Pater Michael van der Zijde. Hierna werd het stoffelijk overschot naar de groeve gedragen, waar o.m. Haarlemsche collega's en vrienden van den overledene aanwezig waren. Wij noemen den hoofdredacteur van Haarlems Dagblad den heer R. Peereboom, den heer G'. M. Nieuwenhuis, redacteur van het Algemeen Han delsblad te Haarlem en den heer A. Overmeer namens de Oprechte Haarlemsche Courant. Nadat het „Ego Sum" gezongen was, baden de aanwezigen vijf Onze Vaders en Vijf Wees gegroeten voor de zielerust van den overledene. De familie Speet mocht van vele zijden hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen, o.a. van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de ka tholieke wethouders Van Haarlem mr. dr. F. A. Bijvoet en W. J. B. van Liemt, den voor zitter van den K.R.O., Pater Lector Dito, den hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courant, den heer T. Adema, den directeur van de R.K. Leeszaal en bibliotheek te Haarlem dr. J. van der Velden, de professoren A. Cleophas en Hen- neman van het Groot-Seminarie te Warmond, dr. Th. Koot, chirurg aan de Mariastichting en vele anderen. HYPOTHEKEN AANGEBODEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 Er hing gistermiddag om half twee, toen de Voorzitter de tweede begrootingszitting opende, een lustelooze stemming in den raad. De Volkshuisvesting was aan de orde en gezien de aandacht, die aan dit hoofdstuk in de afdee- lingen was besteed, mocht men een flink debat verwachten. De raad is echter onberekenbaar en om twee uur werden de openbare werken al onder de loupe genomen. De ophooging van de spoorbaan kwam in het geding, hoe kon het anders! De heer Noordhoff zou nu eindelijk eens van Den Haag willen hooren „Ja" of „Neen", omdat een zwevende spoorbaan min of meer griezelig is. Wethouder Reinalda gaf prompt ten antwoord, dat het zijn indruk was, dat in 1941 de plannen een eind dichter by de oplossing zouden komen. Wie kan op zooveel positieve woorden nog iets in het midden bren gen? De raad zweeg dan ook. De heer Klein Schiphorst verklaarde, dat het bij Openbare Werken naar zijn zin gaat, hij vermaande den dienst echter hard door te werken aan groote plannen, die vlug moeten worden goedgekeurd, opdat bij het aanbreken van den vredestijd on middellijk met de uitvoering begonnen kan worden. De wethouder maakte ons weer blij met de komende groote verkeerswegen, die het centrum van teveel verkeer zullen ontlasten; hij noemde o.a. een weg Amsterdamschevaart Bloemendaal, met een nieuwe brug over het N. Spaame. De animo tot debat groeide pas bij het hoofdstuk onderwijs en toen de Werkloos- heidszorg aan de beurt kwam, was de raad op toeren, zoodat wethouder van Liemt Woensdag aan de beurt komt en de bedrijven ook in de derde zitting bekeken worden. Bij „Onderwijs" (voerde geen katholiek het woord. De discussie culmineerde in Lichamelijke Oefeningen, die momenteel in het brandpunt der belangstelling Staan. Men drong aan op onderwijzers met mid delbare vakbekwaamheid en wethouder Wester- veld was het daarmede eens, al wist hij nog niet, waar de gelden vandaan moeten komen. Beslist ontstellend waren zyn onthullingen ©ver het gymnastiekonderwijs op een tiental scholen, die hij met den heer Warnier bezocht. Het wordt hoog tijd, dat in vele gymnastiek lokalen eens een frissche wind gaat waaien! De wethouder zou ook gaarne zien, dat de stadsbibliotheek in de Vleeschhal werd onder gebracht, maar zonder geld is er helaas weinig in de wereld te beginnen. Bij het hoofdstuk „Ondersteuning aan be- hoeftigen en werkloozen" kwam de katholieke fractie los. Liefst drie sprekers meldden zich en sloegen spijkers met koppen. De heer Klein ver dedigde zijn motie betreffende een betere rege ling van het verhaal en amuseerde den raad met een paar staaltjes, die zelfs wethouder van Liemt deden schuddebuiken. Hij vertelde, dat een weduwe met een paar kinderen tot een bedrag van f3400 steun had getrokken, toen ze hertrouwde met een gemeente-ambtenaar. Maatschappelijk Hulpbetoon kwam met „ver haal" inplaats van met een bouquet bloemen, hoewel de vrouw nu niet meer ondersteund be hoefde te worden. Zoo gaat het, mijnheer de voorzitter! De heer Hooy belichtte den Steeds nijpender nood van den middenstand. Verleden jaar werd uitverkoop tegen goede prijzen gehouden, maar nu komt de ellende. Hij wenschte een overbrug- gings-erediet in te stellen, als afdeeling van het Borgstellingsfonds, teneinde den ondergang van vele winkeliers te voorkomen. De heer v. d. Veldt, die verleden jaar zoo'n uitstekende speech hield, plaatste nu weer eenige gezonde opmerkingen. „Laat men", zoo sprak hij „nu men overal zooveel uiterlijke waardeering voor den arbeid demonstreert, ook eens innerlijk goeden wil toonen, door te erken nen, dat „mannen in de werkverschaffing in feite werkloozen zijn." De motie-Klein werd nogal grondig bestre den door mevrouw Scheltema-Conradi en ge deeltelijk door den heer Happé. Wij zullen moe ten afwachten wat de wethouder er namens het college van zeggen zal. Tot slot nog wat kleingoed. De burgemeester gaf met klem zijn ontstemming te kennen over burgers, die de grachten en singels verontreini gen en verstoppen. Er is maar één mogelijk heid om er een eind aan te maken, voegde 2. Edelachtbare er bij; proces verbaal! Wethouder Reinalda deelde mede, dat de stratenmakers zich dit jaar zullen bezig hou den met „kousen stoppen'. Wat dat is? Wel, met oude klinkers slechte bestratingen her stellen. Wat zit er anders op in oorlogstijd? Voor een matige opkomst hield het Genoot schap van den Stillen Omgang zijn jaarver gadering in het gebouw „St. Bavo", onder voor zitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum, die de aanwezigen welkom heette en hun dank bracht voor de moeite, welke zij zich getroost hadden door de duisternis. De voorzitter herdacht nog degenen, die voor het vaderland gevallen waren; een kort gebed werd gestort voor hun zielerust. Na het voorlezen van de regeling voor de bedevaart van den Stillen Omgang op Zondag 16 Maart, werd door den secretaris, den heer H. N. J. Neelissen het jaarverslag uitgebracht. De heer J. Adelaar las zijn financieel jaarver slag voor, dat sloot met 1029,35 aan inkom sten en uitgaven. Hierna werd een lezing met lichtbeelden ge houden door den voorzitter van den Stillen Omgang afdeeling Leiden, waarin deze een uiteenzetting gaf van het ontstaan van den Stillen Omgang en hoe steeds Haarlem de eerste was geweest bij. deze vereering van het H. Sacrament en waaruit ook blijkt, dat Haar lem bij het Genootschap een vooraanstaande plaats inneemt. Na eerst eenige projectieplaat jes op het doek gebracht te hebben uit 't leven van Jezus, kreeg men te zien de bedevaart van den Stillen Omgang na het nachtelijk Lof in de kerk van St. Jan aan de Amsterdamstraat tot de stoet in Amsterdam was. De geestelijke adviseur, de zeereerw. heer P. Roovers, zea dan in zijn dankwoord aan den voorzitter van de afdeeling Leiden, dat allen heden een mooien avond beleefd hebben. Na een korte rondvraag en een dankwoord van den voorzitter, werd de vergadering gesloten met het zingen van het lied „Roomsche Blijd schap". Gisteravond werd voor de op „Kareol" ver pleegde Hollandsohe soldaten een feestavond gegeven, georganiseerd dooT een Haarlemsen Oomité, onder leiding van mevrouw Hessen, die den avond met eenige hartelijke woorden open de en verder het woord liet aan heit Cabaret „Oké", leider Ton Romfoouts, dat een zeer gees tig en allround programma bood. Zoowel de sketches als de show en zang werden in vlot tempo en met bravour gebracht. Vermelding dienen de songs, gebracht door de „Twinkling Serenaders" en de geestige sketch „de Spoed- reparatie". Verder werd deze avond nog opgeluisterd door zang van mej. T. Vrugt, die enkele Hol landsohe liederen ten cehoore bracht. Ook zij oogstte veel succes. Als speciale attractie zorgde het ijverige co mité voor wijn en gebak in de pauze, hetgeen door onze landverdedigers zeer op prijs werd gesteld. Het enthousiaste applaus aan het einde van de voorstelling getuigde van de waardeerinc. die het „Oké"-oabaret bij haar optreden mocht ondervinden. De avond werd besloten met een dankwoord van dr. Kroon. Het was al met al een gezellige en vlotte avond. Geboren:, 18 Februari: D. Eilers—Kleibrink, zoon; 19 Februari: A. de LangeSijmons, zoon; 20 Februari: M. C. KaestnerGroeneveld, zoon; W. van der MeerenOudshoorn, doch ter; 21 Februari: H. Kok^Hendriks, dochter; J. M. van Wees—Hoogland, dochter; J. M. Hage- manSchrijver, dochter; H. J. M. van Acker-— Krause, dochter. Overleden: 18 Februari: J. Oudtde Haas, 43 jaar, Korte Annastraat; 20 Februari: G. J. BanninkBolland, 70 jaar, Junoplantsoen; G. E. BlokExmann, 74 jaar, Lange Poellaan; N. E. 21 maanden, dochter van F. J. de Visser, Kam, Onnesstraat, J. S., los arbeider, wonende te Zaandam, thans ged.; J. O., chauffeur, wonende te Zaan dam, thans u.ah. ged.; J. N. P., fabrieksarbei der, wonende te Koog aan de Zaan, thans ged. Diefstal in vereeniging; sub 1: acht maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.V.; sub 2: vier maanden gev.straf o.v.; sub 3: een jaar gev.straf met aftrek prev. hecht. o.V. J. O., chauffeur, wonende te Zaandam, thans ged. „Verduistering"; vier maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. C. de B., schildersknecht, zonder vaste woon plaats, thans ged. .Poging tot diefstal door middel van verbreking en inklimming"; zes maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. I. C. I., bloemistknecht, wonende te Hille- gom, thans ged.; G. B„ werkman, wonende te Hoofddorp, thans ged. „Diefstal in vereeni ging; een jaar en zes maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.V.; negen maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. S. S., expediteur, wonende te IJmuiden. „Mishandeling"; f 10 boete subs. 6 dg. hecht.o.v. Th. T., tuindersknecht, wonende te Ter Aar. „Meineed"; drie maanden gevstraf o.v. P. v. G. S., wonende te Heemskerk. „Appèl ov'ertr. Motor- en Rijwielreglement." Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. P. C. B., koopman, wonende te Deemster „Verduistering"; vier maanden gev.straf o.v. Gisteren weiLen in het notarishuis de vol gende huizen geveild: Een werkplaats met bovenverdieping en erf te Haarlem, Gravmnesteeg 8zw. en rd., voor totaal f 3300. J. D. Philippo qq. Een wei kpiaats en erf re Haarlem, Lange Annastraat 18, voor totaal f 1475. G. H. Hout- xamp. Een huis met erf te Haarlem, Burgwal 19, voor totaal f 1275. J. J. G. Anschütz qq. Een huis met tuin, De Clerqstraat 140, voor totaal f 3700. H. Koelemeyer. Een huis met erf te Haariem, Vaartstiaat 13, voor totaal f 3725. Th. Byman qq. Een huis met erf te Haarlem, Vaartstraat 17, voor totaal f 3725. Th. Byman qq. Een huis met erf te Haarlem, Vaartstraat 19, voor totaal f 3725. Th. Byman. Een huis met afzonderlijken opgang, met bo venwoning, erf en tuin, te Haarlem aan de Leidscheslraat 48zw. en rd., voor totaal f 5800. Th. Byman qq. Een huis met afzonderlijken opgang, met bo venwoning, erf en tuin, te Haarlem, Leidsche- straat 50, voor totaal f 5315. A. Cornelissen. Een huis met erf te Haarlem, Verspromckweg 38, voor totaal f 8525. K. Jongert. Een huis met erf en grond te Ha riem, Nieu we Gracht 44, voor totaal f 5025. A. H. Postma. Een buis met afzonderlijk opgaande boven woning, erf en tuin te Haarlem, Westergracht 87, voor totaal f 6575. D. J. Zuurendonk. Een huis met erf en tuin te Haarlem, Voor zorgstraat 37, voor totaal f 3635. L. G. G. Kem- I>er. Een heerenhuis met schuur, poort, erf en tuin te Haarlem, Assendelverstraat 57, voor totaal f 3570. L. G. C. Kemper. Een heerenhuis met schuur, poort, erf en tuin, Bosch- en Vaarstraat 25, voor totaal f 6580 N. J. Schmidt qq. Een blok, bestaande uit een winkelhuis en vier woonhuizen en erven, Dr. Schaepmanstraat 14/1 en van Nievelstraat nos. 1, 3, 5 en 7 te Haarlem; een blok van vijf woonhuizen en er ven van Nievelstraat 9, 11, 13, 15 en 17, een blok van vyf woonhuizen en erven, van Nievelstraat 19 en 21 en Cremerplein 38, 37 en 36, voor totaal f 60.125. E. Honderdos. Een winkelhuis, melkhuisje, koelbak, norton- put, te Haarlem, Romolenstraat 50, voor totaal f 4350. P. J. van Goor. Gisterenmiddag om twee uur werd de nieuw gebouwde verkoopruimte van den Haarlem- schen Wolhandel „De Wolbaar", Gen. Cronjé- straat 129, in gebruik genomen. Het mag zeker een prestatie genoemd wor den van den eigenaar, den heer A. J. Kaan, om in dezen tijd zijn zaak uit te breiden. Maar hij is er in geslaagd. En uitstekend! Hef geheel is er zeer op vooruit gegaan. De cliënten kunnen zich nu ruim bewegen en makkelijker een keus maken uit de groote sorteering wol en anders zins, die in overzichtelijke wandkasten is opge borgen. Te kust en te keur vindt men wol, in vele soorten en kleuren. De meeste bezoekers zullen dan ook zeker slagen. Den heer Kaan zij veel succes toegewenscht met den nieuwbouw! Het vermaarde negerdansorkest van Willie Lewis zal morgenavond van 611 uur in de Concertzaal optreden voor „The American Club". Dat het succes van dit vastavondfeest groot zal zijn, valt niet te betwijfelen. Voor velen zal wel licht de duisternis een moeilijk te overwinnen bezwaar vormen. Geen nood! Ook Zondagmid dag houden Willie Lewis c.s. receptie en wel van 2 uur tot half zes, eveneens in het Con certgebouw. Om 7.15 gisterenavond heeft de recherche aangehouden een 27-jarigen Haarlemmer, die in het bezit was van een te dezer stede ont vreemd heerenrijwiel. De man bekende het rijwiel ontvreemd te hebben. Hij is ingesloten en krijgt een proces verbaal. Gisterenavond is een 22-jarige dienstbode uit Vijfhuizen uit de Ringvaart opgehaald. Het slachtoffer was Woensdagochtend per fiets van haar woning vertrokken, om naar haar betrekking te Haarlem te gaan en werd se dertdien vermist. Gisterenmiddag om half vier is uit het wa ter van den Schotersingel achter het Staten Bolwerk het lijk opgehald van een 70-jarige dame, die sedert 22 Januari werd vermist. Omstreeks elf uur gisterenavond is bij het Veilinggebouw een 5l-jarige bankwerker die ©enigszins onder invloed .van eterken drank verkeerde, in het water van de Koudenhorn geraakt. Voorbijgangers hebben hem op het droge ge bracht en naar huis geleid. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Rol kopergaas, Tromp, Aagje Dekenstraat 16; horloge, Kenniphaas, Dr. Leydsstraat 67; heerenhoed, Bureau van Politie Smedestraat; distributiekaarten, Nijssen, Gasthuislaan 117; Muts, Tollenaar, Allanstraat 82; portemonnaie m.i., Oomen, Linschotenstraat 51 rd.; para- pluie, Christiaans, V. d. Vinnestraat 5 zw.; ring, Nijboer, Vosmaerstraat 59; moersleutel, Fre- vel,- Spaamelaan 11; sleutels, Haanze, Kerk straat 10 rd.; actentasch m.i., Bruggink, Ko ningstraat 54; damestasch m.i., Windth, Eiken straat 30. Op a.s. Zondag 23 Februari zullen wederom de maandeljjksche recollecties worden gehou den en wel één om 3 uur en één om 4 uur in de kapel van de Eerw. Broeders van H. Johan nes de Deo in de Maerten v. Heemskerckstraat te Haarlem. Komt allen op en brengt nog een nieuw lid mede. Het Bestuur Begrafenis C. A. Honig. Onder zeer groote belangstelling had Donderdagmiddag op de openbare begraafplaats te Heemstede de be grafenis plaats van wijlen den heer C. A.'Honig uit Overveen, in leven directeur van de beken de oliefabrieken vil. A. Honig te Zaandam. Onder de talrijke aanwezigen zayen wij o.m. den burgemeester van Zaandam, den heer In 't Veld, den heer J. Rustige, wethouder van Amsterdam, den heer G. Harremaker, dijkgraaf en J. v. d. Stad, heemraad van den poider Westzaan, waarvan de overledene hoofdingeland was, baron A. H. Hardenbroek van Ammerstol, directeur der Kunstzandsteenfabriek Amoult te Hillegom, waar de overledene de functie van president-commissaris had bekleed, den he ei Twijnster, vertegenwoordigend de Vereeniging Woensdagavond werden de wedstrijden om het clubkampioenschap in café Louw aan de Spekstraat voortgezet. De uitslagen waren H. A. van AbsJ, J. P. Kraaijer 02, G. Ga brielR. C. Broekmeijer 02, L. P. HugesC. P. Heek 02, J. F. C. van AbsC. P. Heek 0—2, J. Holm—J. Hartel 0—2, B. C. Broek meijer—H. A. v. Abs 20, J. H. BurghoutJ. J. P. Kraaijer 02, H. A. van Abs—C. v. d. Werff 02; C. BouwensC. v. d. Werff 02. Donderdagavond jX is de onderlinge wed strijd voortgezet in het clublokaal aan de Zo- mervaart. De uitslagen luidden als volgt: C. M. BeckP. Poppen 2—0, W. 'de JongA. de Jong 20, C. BerkhoutH. Oepkes 20, J. Neele J. Harwynen 11, Y. de JongJ. Broer.ma 2—0, J. Neele—Ch. Bottelier 2—0, W. v. Pelt Gisterenavond werden deze wedstrijden voort gezet bij Damclub „Kijk Uit." De uitslagen wa- ïen: Haarlemsche Damclub—Oosterkwartier 42. Kijk Uit—D. O. S. 5—3. Het Noorden—Damclub Haarlem I3. Zondag ontvangen de geel-zwarten op hun terrein aan den Rijksstraatweg te Haarlem-N. het eerste elftal van Zandvoort, een der meest ernstig gegadigden voor den eeretiteL De thuisclub speelt in de navolgende op stelling: P. State J. Smit, J. ten Bosch F. Buschman, W. Verhallen, G. Zandstra J. Mul, J. Huneker, J. van Riel, C. Vessles, A. v. d. Drift van Oliefalbrikanten en vele directeuren van fabrieken en andere instellingen. Als eerste van de rij van sprekers voerde het woord de heer J. A. Honig, mede-directeur der fabrieken en broeder van den overledene, die uitvoerig schetste het werk van den overledene in de 45 jaren, welke hij leiding heeft gehad in het bedrijf. Baron van Hardenbroek sprak woorden van lof over datgene, wat de overledene gedaan heeft in het belang van de Hillegomsche fa briek, onder zoo moeilijke omstandigheden ver richt, daarbij de verzekering gevend, dat „De Amoud" dit werk steeds zal blijven gedenken Namens den bond van fabrikanten voerde her woord de heer Twijnster, daarbij tot uitir.g brengend het vruchtbare werk en het vaak ver lossende woord bij geschillen op vergaderingen. Diep onder den indruk, sprak de heer S. Kaper, fabriekschef, woorden van afscheid, evenals de heer M. J. Ridder, procuratiehou der, en de heer G. H. Haremaker namens het bestuur van den polder Westzaan, waarna ds. Korff voor ging in gebed. Na de bijzetting in het familiegraf dankte mr. A. J. Honig, broeder van den overledene voor de belangstelling tijdens de ziekte en by deze laatste droeve plechtigheid. Feestavond Meisjes-congregatie. Donder dagavond gaf de Meisjes-congregatie haar tweeden feestavond in het R.K. Vereenigings- gebouw, ditmaal voor ouders, genoodigden en belangstellenden. De zaal was geheel gevuld, toen de Z.E. pastoor Lauwrier een welkomst woord sprak. De aanwezigen hebben zich koste lijk geamuseerd met de aardige blyspelletjes „Liefde per televisie" en „Een gezellige betrek king." Het zangclubje gaf eenige mooie liederen ten beste en een zangspel „De geleende koekepan" dat eveneens zeer in den smaak viel. Ook deze tweede avond de eerste was uit sluitend voor de leden is uitstekend geslaagd. Nieuws van B.S.M. Zondag a.s. ontvangt het eerste elftal van B.S.M. bezoek van Vlie gende Vogels uit Haarlem, een der sterkste ploegen in deze afdeeling, en B3.M. zal dan ook alle krachten moeten inspannen om de overwinning uit het Vuur te sleepen. Deze wed strijd begint te 2 uur. B.S.M. 2 krijgt te 12 uur bezoek van D.S.S.H. 2. Ook deze wedstrijd is door de Bennebroe- kers nog niet gewonnen. Als er nog liefhebbers zijn, die willen assistee- ren bij het in orde maken van het terrein op Zaterdagmiddag as. kunnen zij zich heden avond opgeven bij den penningmeester. Poging tot inbraak. In een der laatste nachten is gepoogd in te breken in de woning van mej. de Wed. van Nieuwkoop aan den Lijndersdyk. Het slot van de woning werd ge forceerd maar daar de deur ook met een haak gesloten was is het den dief niet gelukt binnen te dringen. Wel werd een paar klompen mede genomen die in een schuurstonden achter op het erf. K. J. M. V. —r In luet café-restaurant „de Nachtegaal" hield de K. J. M. V. een ouder avond. De zaal was voor deze gelegenheid met bloemen getooid. De voorzitter, de heer J. Schoorl, heette al len welkom en wel in het bijzonder den Zeer eerw. heer pastoor G. P. A. van Zuylen, den Weleerw. heer kap. Schoonebeek en de hee ren W. Quint, cultuurleider bisdom Haarlem, en van Werkhoven uit Noordwijkerhout als af gevaardigde van de K. J. M. V. aldaar. Het verheugde hem, dat zoovel® ouders van K. J M. V'ers aanwezig zijn. Hieruit blijkt hun me deleven met hun kinderen en dat zij levendige belangstelling hebben voor het werk van de K. J. M. V. Hiervoor zijn wij u dan ook dank baar, temeer daar u die belangstelling ook metterdaad steunt, hetgeen spr. ook hoopt voor de toekomst. Deze avond staat in het tee- ken van den arbeid en laat ons zien, dat de arbeid het middel is om God te dienen. Spr besloot zijn openingswoord met krachtig woord van propaganda voor de K. J. M. V. Hierna werd de verwelkoming voortgezet in aen artistiek welkom in 4 gedeelten n.l.: a. Ouderhulde van Jan Muller: b. Wat Moe der is, van Paul Haiman; c. Moederken, van Guido Gezelle; en d. De Boschgeest van Goe the. Deze declamattee werden voortreffelijk weergegeven. Ons arbeidsprogramma, bestaande uit: a. Het Licht der Kerk, van Jan Mulder; b. Roem van den Arbeid, van Jan Mulder en c. Arbeidslied van Martlen Bevensluis, een drie voudig declamatorium werd op zeer kunstzin nige wijze naar voren gebracht en boeide de goed gevulde zaal ten volle. In een woord het was prachtig en treffend. De moderator, kap. J. H. M. van Ingen, sprak ter installatie van nieuwe leden, de ouders toe, waarop hij wees op de werking van de K. J. M. V. Deze jeugdorganisatie is voor de rijpere jeugd onmisbaar en werkt aan de vorming van hun karakter. Hierop werd een tiental adspl- ranten door spr. als lid van de K. J. M. V. ge ïnstalleerd. Deze installatie werd besloten met het Verboddslied der K. J. M. V. Een vroolijk en luchtig halfuurtje besloot den avond. Tragisch ongeval. Woensdagavond heeft alhier een droevige gebeurtenis plaats gehad. Het zal ongeveer 10 uur geweest zijn dat de 22-jarige mej. M. Boer wonende aan den Vijf- huizerdijk 41 de woning van haar ouders verliet om op de fiets naar Haarlem te gaan waar zij in betrekking was. Mén begrijpt de schrik van de fam. Boer toen er Donderdagmorgen een telefonisch bericht kwam dat M. niet in haar betrekking was aan gekomen. Daar direct aan een ongeluk werd gedacht werd rijkspolitie-agent Buizert gewaar schuwd, die na eerst een onderzoek te Haarlem te hebben ingesteld in de omgeving van de Nieuwe Brug de Ringvaart ging afdreggen. Dit werk bleek te vergeefs zoodat besloten werd het dreggen voort te zetten nabij de ouderlijke wo ning van M. Dit had tot resultaat dat vrij spoe dig haar rijwiel èn een paar schoenen die ze had mede genomen werd gevonden. Toen was alle twijfel weggenomen en werd het diepe vaar water met een drietal schuitjes verder afge- vischt met gevolg dat het stoffelijk overschot van het meisje om zeven uur 's avonds op ongeveer 200 Meter van haar woning werd op gehaald. De verslagenheid in ons dorp waar men elkaar zoo goed kent was groot toen dit vreeselijk gebeuren bekend werd en een ieder was begaan met het lot van deze zoo zwaar getroffen familie die op zoo'n noodlottige wijze hun dochter en zuster hebben moeten afgeven als slachtoffer van de duisternis. Weer melk op school. Met ingang van Dinsdag 25 Februari a.s. wordt weer met de verstrekking van melk op school begonnen Sedert de Kerstvacantie moest dit nuttige werk blijven rusten. Nadat het Schoolmelkco- mité zich tot alle bevoegde instanties heeft gewend, wordt aan den leverancier voor dit Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Raadzaal Prinsenhof: Begrootingszitting, 1.30 uur. Rembrandt: „De baas in huis", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Douanepost no. 3", 2, 6.30, en 8.45 uur. Luxor: „Het masker valt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een meisje voor alles", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Dat komt ervan", 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur, ge wone zittingen, 46 uur. Stadsschouwburg: „Elökerlick", 3 uur; „Fras- quita", 7.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 10.4 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Raadszaal Prinsenhof: Begrootingszitting, 130 uur. Rembrandt: „De baas in huis", 2.30, 630 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Douanepost no. 3", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Het masker valt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een meisje voor alles", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Dat komt ervan", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de voteende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, telef. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, telef. 10354; Noorderapotheek, Jan Gyzenkade 181, telef. 13821; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telef. 28320. doel extra melk beschikbaar gesteld. Het is te wenrchen dat de verstrekking regelmatig kan doorgaan. Raadsvergadering. De gemeenteraad komt niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, bijeen op Maandag 24 Februari, doch op Woensdag 26 Februari a.s. half vier ten stad- huize. De onsthans verstrekte volledige agen da vermeldt naast de reeds eerder genoemde punten 't voorstel tot tewerkstelling van werk- looze hoofdarbeiders en de voorstellen tot wij ziging van de gemeentebegrooting van 1940 en 1941. Gemeentebegrooiing 1940. Doordat de kosten van straatverlichting belangrijk beneden de raming zijn' gebleven is het mogelijk geble ken het reeds door extra bezuinigingen tot 40732 terug gebrachte tekort op de begroo ting van 1940, met ƒ2232 te verminderen. ,,'t Cafétje". Deze tooneelvoorstelling ten bate van de „Winterhulp" is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 22 Maart in Theater „Groot Badhuis." VICHY, 20 Febr (D.N.B.). De vice-presi dent van Frankrijk, admiraal Darlan, is Don derdagmiddag om zes uur uit Parijs terugge keerd. Hij begaf zich onverwijld naar maar schalk Pétain om dezen van het resultaat van zijn besprekingen te verwittigen. BOEDAPEST, 20 Febr. (Stefani). De situa tie van de stad Kalocsa, die op drie punten door het water wordt bedreigd, is zeer ernstig. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet en drie vliegtuigen trachten het grootste deel der menschen uit het overstroomde gebied in veilig heid te brengen. De Donau-motorbooten wer ken bij de evacuatie mede. In de gebieden, die door de Tisza zyn overstroomd, is de toestand ernstig. BERLIJN, 20 Febr. (D.N.B.). De dood van den Hoogen Commissaris van Syrië, Chiappe, is thans definitief opgehelderd, naar in welin gelichte kringen verluidt. Een onderzoek heeft ondubbelzinnig aangetoond, dat de Britsche Geheime Dienst heeft gezorgd voor neerschie ting van het vliegtuig, waarmee Chiappe 27 November j.l. over de Middellandsche Zee vloog. Met volstrekte zekerheid is Vastgesteld, dat Engelsche agenten te Beiroet er destijds in ge slaagd waren de code van de luchtvaartmaat schappij Air France te bemachtigen. Zij heb ben zich nauwkeurig op de noogte gesteld van de diensten der Air France naar Noord-Afrika en Syrië, dus ook van de vlucht van Chiappe. Aan de hand van deze gegevens is de aanslag toen uitgevoerd. Engeland zoo wordt betoogd wilde onder alle omstandigheden verhinde ren, dat Chiappe, die als zeer energiek bekend staat, zijn ambt als commissaris van Syrië zou aanvaarden. Men verklaart voorts, dat hiermee alle pogingen van de Engelsche propaganda oni de schuld aan den dood van Chiappe aan Italië in de schoenen te schuiven, mislukt zijn. ISTANBOEL, 20 Febr. (D.N.B.). In Smyrna en omgeving zijn eenige hevige aardschokken gevoeld. Enkele huizen werden beschadigd. De vereenigde vergadering van het hoogheem raadschap „Delfland" te Delft heeft besloten, het groote dieselgemaal aan de Vijfsluizen, de „mr. dr. v. d. Schalk" tijdelijk te electrificeeren. De levering, van de motoren zal over zes maan den geschieden. De hoofdingenieur deelde mede, dat men tot dien tijd nog olie beschikbaar heef.t Geslaagd voor het eerste gedeelte van diplo ma b de heeren: C. J. J. Geluk, Amsterdam, en L. Th. van Essen, Gouda. Geslaagd voor diploma b de heeren: B. Wij- benga, Alphen aan den Rijn, H. Kersten, Am sterdam, en J. R. Meijer, Gorsseï.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2