SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht han9et,y 'akKERWS. BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 UIT DEN OMTREK BEVERWIJK „Het duistere punt" R.K. Vrouwenbond VELSEN Filmvoorstelling aangeboden Applicatiecursus „De Engelmundertjes" AANBESTEDING Schadeloosstelling aan militairen Veiling Kostelooze inenting SANTPOORT IJMUIDEN 45.000 kg. zout op de straat Rioolwaterpompstation Gymnastiekclub voor ambtenaren Weer voldoende melk Sluitingsuren modemagazijnen HILLEGOM Vastere markt, maar weinig handel Verder verloop MARKTEN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 DOOR CH. CARVICE De kath. tooneelver. Kunst door Oefening", geeft haar 2e uitvoering in dit seizoen* a.s. Dinsdag 25 Febr. in het gebouw der K.S.A. De bezoekers zullen dien avond kunnen ge nieten van het aardige blijspel „Het Duistere Punt". Dit kostelijke stuk, waarin optreden de dames M. de Goede, A. Tesselaar, A. Sneekes, A. Groeneveld en F. Burger en de heeren N. J. van Galen, F. Brakenhoff, F. Maenhout, W. Tesselaar, J. Slotemaker, C. de Goede en W. Meyer, staat onder regie van F. Hiinsche. De voorstelling zal om half acht beginnen. De afdfeeling Beverwijk van den R.K. Vrou wenbond hield Maandag een bijeenkomst in het K. S. A.-gebouw, onder leiding van mevr. AdmiraalTromp. De presidente, mevr. Ver meulen, was verhinderd. In de plaats van den heer Van Willige, uit Haarlem, die verhinderd was, trad als spreker op de WelEerw. heer kapelaan Willemse, die een interessante causerie hield over het onder werp „De menschen hebben ook gebreken", waarbij hy gelegenheid vond om de aandacht te. vestigen op de opvoeding van het kind. Het kind is als een plant, die de kracht in zich heeft om te groeien. Men moet er voor zorgen, dat niets de ontwikkeling belemmeren kan en het is de taak van den opvoeder om het kind tot activiteit aan te moedigen, waardoor het zelfvertrouwen krygt. Kapelaan Willemse be sprak verder het boek „De menschen hebben ook gebreken", waarna hy verschillende frag menten voorlas. Mevr. Admiraal dankte aan het slot den in leider en sloot daarna de bijeenkomst op de gebruikeiyke wijze. De directies van het Thalia Theater en Bios coop „De Pont" hebben aan de medewerkers (sters) van de Winterhulpcollecte een gratis filmvoorstelling aangeboden. Het onderwijs in lichameiyke oefeningen is verplichtend gesteld.. Voor sommige leden van het onderwyzend personeel worden nu herha lingscursussen gegeven. De onderwijzers en on- derwyzeressen van de R.K. scholen uit Ken- nemerland zijn thans reeds aan deze applicatie cursus bezig en wordt door bijna alle leerkrach ten uit de omliggende gemeenten deelgenomen. Deze cursus staat onder lefding van den heer Dazert, leeraar M. O. gymnastiek. In de parochie van de H. Engelmundus heeft men onlangs een kinderkoor opgericht. Men was het er blijkbaar niet over eens welken naam men het zou geven. Thans heeft men haar getiteld: „De Engelmundertjes". Donderdagmorgen is door 't gemeentebestuur aanbesteed het overeenkomstig Rijksvoorwaar den in werkverruiming bouwen van het ge bouw voor een rioolwaterpompstation, met be komende werken. Laagste inschrijvers waren J. J. de Korte en C. G. Waleveld te Haarlem voor f 19732. De Burgemeester vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgende: Door den Secretaris-Generaal van het De partement van Financiën is een schade- enquête-commissie voor militairen te velde ingesteld, welke tot taak heeft genoemden Secretaris-Generaal van voorlichting te die nen. ten aanzien van het verleenen van scha deloosstellingen aan militairen, die geduren de de oorlogsdagen te velde eigendommen, welke zy in hun mobilisatiestandplaats by zich hadden, verloren hebben. Militairen van Land- en Zeemacht, die meenen op schadeloosstelling voor de te velde verloren gegane eigendommen aanspraak te r In een kamer van den grenswachter werden ze opgesloten. Angstig piepte de Toekan en de jongens begonnen hard te hui len. Laten we die rare wezens wat eten geven," stelde een der wachters voor. En dat hielp. Nadat ze gegeten hadden, konden ze weer met elkaar overleg plegen en het was prettig, dat nie mand hen kon verstaan. In den nacht probeerden ze door het raampje te klimmen. Maar Jan kon er niet doorkomen en Flip ook niet. „Laat ud) er uit," stelde Toekan voor. „Ik ga hulp halen." Dat lukte en weg vloog de Toekan. De maan lachte nu mee en dacht: Die jongens weten overal raad op. Ik ben nieuwsgierig hoe dat avontuur met die jongens zal afloopen. kunnen maken, dienen zich vóór 1 Maart aa. te wenden tot den Secretaris der Schade- Enquête-Commissie, Ja'vastraat 4 te 's Gra- venhage. met verzoek om toezending van een aangifte-formulier. Ten overstaan van den candidaat-notaris W. Boerlage werd een woonhuis verkocht met poort, erf en grond, gelegen aan de Kanaalkade 27 te Velsen Noord, groot 1.10 Are. Dit perceel werd opgeboden door M. Ouds hoorn te Velsen voor 3025,en gemijnd op 150,door D. Bus q.q. te Velsen. Een aantal woonhuizen, gelegen aan de Voor straat te Wijk aan Zee, hetwVlk was opgeboden tot 7400,werd door den heer D. Bus q.q. te Velsen gemijnd op 10,Opbrengst 7410. Op Maandag 3 Maart, Dinsdag 4 Maart en Donderdag 6 Maart a.s. zal onderscheideniyk te Velsen, IJmuiden en Santpoort gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze inenting tegen pok ken. Voor byzonderheden raadplege men de ad vertentie in ons blad van heden. M.V. Tommio«'-.Etst-QwufuOatM«ra Sportnieuws Zondag a.s. zal de R. K. S. V. „Santpoort" na een zeer lange rustperiode haar goede kansen op de bovenste plaats gaan ver dedigen tegen Onze Gezellen I. Ou. kan Santpoort dezen wedstryd winnen en kan Santpoort er tevens „in" komen voor de wedstrijden tegen haar concurrenten voor de lste plaats. Het volledige programma van Zondag 23 Februari luidt: Onze Gezellen ISantpoort I, 2 uur. Santpoort IIDe Zeemeeuwen, 2 uur. Santpoort IIIv. Nispen, 12 uur. Het bestuur heeft tevens een gezelilg avondje georganiseerd voor de seniorleden met dames' in het Huis te Velsen, aanvang 7 uur. Concert Op Zondag 23 Febr. geeft de R. K. Harmonievereeniging „Soli Deo Gloria" haar 2e concert in café „De Weymen" aan de Hoofd straat. Na het concert is er nog een gezellig samenzijn, waaraan de Elsnerus Band haar medewerking zal verleenen. De gemeentelijke Reinigingsdienst heeft in de zen winter ondanks vele moeilijkheden een zeer groote activiteit aan den dag gelegd. Wanneer Koning Winter straten en pleinen met een dik pak sneeuw heeft bedekt, dan ziet een ieder gaarne dat dit witte tapijt maar weer zoo gauw mogelijk verdwenen is. De gemeentelyke Reinigingsdienst heeft de ietwrat ondankbare taak om in onze zeer uitge strekte gemeente wegen en pleinen begaanbaar te houden, niet alleen om de sneeuw te verwijde ren, doch ook bij gladheid te zorgen dat er zand gestrooid wordt. Dat er in dezen afgeloopen winter volop werk aan den wrinkel is geweest, moge wel blijken uit de kwanta zout en zand, welke men over de wegen heeft uitgestrooid. Naar men ons mede deelde heeft de G.R. niet minder dan 45.000 kilo zout uitgestrooid en een nog grootere hoeveel heid zand. Uit deze cijfers blijkt wel dat men ook daar van een „druk seizoen" kan spreken. Deze cyfers hadden nóg grootere afmetingen aangenomen indien men over meer benzine de beschikking had gekregen. Uiteraard is men ook bij den G.R grootendeels afhankelijk van de extra toewij zingen welke him door de Rijksverkeersinspectie worden toegewezen. Van den GR. dienst zelf zijn steeds 5 eigen auto's en 3 van O.W. voor het sneeuwvrij maken der wegen disponibel geweest en m actie geko men, terwijl ook Openbare Werken in belangrij ke mate steun daarbij verleend heeft. Een staf van 30 man van den G.R. heeft naar best vermo gen de wegen begaanbaar gehouden voor het verkeer en is daarvoor van 's morgens tot 's a- vonds en des Zondags in actie geweest. Een aan tal manschappen van O.W. assisteerde hen daar bij. 't Materiaal van den GR., om de sneeuw op te ruimen, blijkt inmiddels te zijn uitgebreid met een zwaren sneeuwruimer met voorspan, welke alleen bij een zeer zwaren sneeuwval gebruikt zal worden. Wanneer men de sterkte van den staf actieve werkers van G.R. en O.W. in aanmerking neemt en onze uitgestrektheid, dan kan men niet an ders dan lof hebben voor het verrichte werk dat naar wij meenen belangrijk beter en uitge breider is dan in menige andere gemeente van Kennemerland. Gistermorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van het gebouw voor een rioolwaterpomp station met bijkomende werken. Hoogste inschrijver was de fa. Dinaar met 25.400. Laagste inschrijfster firma J. J. de Korte en C. Waaleveld te Haarlem voor 19.732. Dezer dagen heeft een aantal ambtenaren van de diverse overheidsbedrijven het initiatief genomen om een eigen gymnastiek- en sport club op te richten. Woensdagavond a.s. zal van 8 uur tot half tien in de P. Vermeulenschool aan den Stationsweg de eerste oefenavond wor den gehouden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren C. Hillebrink, voorzitter; C. J. de Goede, secretaris en A. J. Seydel, penningmeester. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de beperking van melkaflevering is opgeheven, zoodat vanaf heden de normale hoeveelheden kunnen worden geleverd, stagnatie in den aan voer voorbehouden. De melkleveranciers kregen 80 procent van het verbruik over December, terwyi dit rantsoen thans verhoogd is tot 100 procent van het ver bruik van September-October. Een aantal modemagazijnen hebben in onder ling overleg be.-loten, hunnen magazijnen op eenzelfde uur te openen en te sluiten. De firma's Gebr. Bischoff, P. Botman, C. Böttger, Mag. Nederland, G. v. Praag, Mag, „De Magneet" en Joh. de Waard zullen dage- ïyks geopend zyn van 9.00—12.30 en van 2—6 uur. Des Zaterdags tot 7 uur. Om het perso neel voortaan den wettelijken voorgeschreven vryen tyd te geven, zyn deze magazijnen des Maandags tot 2 uur gesloten. De bloembollenbeurs. Het aantal bezoe kers was ongeveer 150. Kalme handel in gla diolen. De firma Jonkheers bloembollenbedrijf had tentoongesteld een paar kistjes met dubb. vr. tulpen „Scotland" en verder een kist met Poë- tieus „La riante." De firma N. Heemskerk was er met een pot met Inc. „Fortune", een bekende soort. De firma C. Nieuwenhuis „Noordduin" te Lisse zond een kist met prachtige roode Triumphtulpen „Crater." Gevonden. Aanwezig op het Politie Bureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de volgende als gevonden aan gegeven voorwerpen:: een koperen tabaksdoos. Te bevragen aan o.s. adressen: G. v. d. Plas, Steenfabriek, ryw.bel.merk; Van Roode, Meer straat 92, grijze kinderwant; N. Degenaars, 3e Loosterweg 52, portemonnaie met inhoud; J. Corbee, Ambachtstraat 10, ladder; H. Seijsener, Meerdorpstraat 13, paar donkerblauwe wanten; J. v. d. Wolf, Havenstraat 49, bruin kinder wantje; D. v. d. Wolf, Havenstraat bruine riem van damesmantel; M. Esveld, Meerstraat 127, zilveren rozenkrans; allen te Hillegom, R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrouwenbond hield Donderdagavond een feestavond. Dit jaar was het niet gemakkelyk om zulk een avond te organiseeren, maar tenslotte was het bestuur er in geslaagd tooneelisten met een aar dig stuk te vinden, die bereid waren in Hillegom op te treden. Het was het R. K. Tooneelgezelschap Luda- mus uit Haarlem dat het stuk „De Wrekende God", van R. Veterman", op de planken bracht. Toen om zeven uur de presidente den avond opende was de zaal van hotel van Dril tot in alle hoeken bezet. Mej. C. Hoogervorst heette allen welkom en in het bijzonder den zeereerwaarden geestelijken adviseur Pastoor B. F. Kosters en de kapelaans Beugelsdijk en van der Heijden. Na het zingen van het Bondslied ging het doek op en ving het spel „De Wrekende God" ■aan. De regie berustte in handen van den heer Jan Kraakman, die tevens een der voornaamste rol len, die van mr. Kingstone, den detective, uit stekend vertolkte, 'tWaren allen goede spelers: butler Johnson (Ben Bunders), Mai Kaffo (Gé Hurkmans), van Wien het alleen maar jammer was dat hij een kaffer was met blanke handen en armen, wat met zijn gebarenvoi spel erg in de gaten liep, vervolgens de dames Dora v. d. Linden, Nel v. Bruggen, Leni Telman en Emmy Holzhaus. Zeer zeker was pastoor Kosters de tolk der aanwezigen toen hij de leden van Ludamus dankte en lof bracht voor het mooie spel. R. K. Schaakclub. Voor de wintercompeti tie zyn nog de volgende uitslagen te melden: M. v. d. PolR. J. J. Heerman 10; R. J. J. HeermanE. Th. La Fieder 1—0. De eerste uitslagen van de nieuwe wedstrij den zyn: A. HeermanE. Th. La Feber 10; J. Schra- maP. Sohrama 10; J. LangeveldTh. War merdam 10; 9. LieverseJ. v. d. Zwet afgebr. Zondag a-s. wordt om 2 uur een wedstryd ge speeld tegen St. Bavo uit Heemstede. Volgende week is de clubavond op Woensdag 8 uur. Amsterdam, 21 Febr. 1941 De reactie, welke in het begin der week ter New Yorksche beurze op het gedeeltelijk tech nisch* herstel is gevolgd, bleek blijkens het ver loop van de markt van gisteren te vroeg te zyn geweest. Wellicht zou genoemd herstel verde ren voortgang hebben gemaakt, ware het niet, dat de berichten uit het Verre Oosten bezorgd heid wekten, waardoor de opgaande koersbewe- ging te New-York werd belemmerd. Nu de be richten in de laatste dagen van dien aard zijn, dat men aan eenige politieke ontspanning in het Verre Oosten durft te gelooven, althans geen verdere vrees aanjagende gegevens omtrent de verhoudingen in den Grooten Oceaan worden gemeld, was dit gisteren in Wallstreet een aan leiding, wat ruimer adem te halen. Geruchten tevens, volgens welke een vrij groote verlichting der belastingen op de overmatige winsten te Washington wordt overwogen, verleenden op hun beurt steun aan de markt. Men is echter in Wallstreet evenals ten on zent verstandig genoeg, op eventueele gunstiger omstandigheden niet vooruit te loopen, omdat de wereld-situatie uiterst ingewikkeld is en de internationale vooruitzichten door niemand vallen te berekenen. Intusschen is de beurs steeds voor een be tere stemming ontvankelijk, wanneer de be richten hiertoe aanleiding mochten geven en versterkt dit haar weerstandsvermogen, hetwelk zij tot dusverre steeds getoond heeft. Uiteraard namen gisteren in Wallstreet Staal- en Koper fondsen in het technisch herstel de leiding, en rillerig? Opgepast - Griep dreigtl Direct 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag). Onder de wol. De Griep zet niet doorl aangezien deze de grootste reacties boekten in vorige dagen. De hooger afkomende New Yorksche slotkoer- sen waren vandaag op het Damrak welkom. Men is echter niet geneigd een langdurige periode van een opgaande koersbeweging ter New Yorksche beurze te verwachten, overtuigd, dat onder de huidige wisselvallige omstandigheden met een afwisselende markt dient rekening te worden gehouden. Men kan daarom een gezonden koop lust vooreerst niet verwachten en waarschijnlijk zal het publiek nog lang zich aangewezen zien, terughoudendheid bij het doen van zaken in acht te nemen. Ook vandaag kenmerkte onze beurs zich door een zeer geringe belangstelling van het publiek, dat zich door de vastere houding van Wallstreet niet liet beïnvloeden. De markt opende daarom andermaal in een kalme houding, terwijl de stemming op de meeste punten vaster whs. Het herstel hier en daar was evenals gisteren in Wallstreet van technischen aard. Op de Amerikaansche afdeeling konden Steelr 13/815/8 dollar herwinnen en boekte Bethl. Steel een herstel van a 1% dollar. Republic Steel verbeterde a en ïn ger noemde soorten was de handel niet uitgebreid. Koperfondsen waren ook vaster van toon, maar hadden een stille markt. Voor Anaconda Copper trad een verbetering in van a en Kenne- cott kon verbeteren. Carfoundry, General Motors Vliegtuigaandeelen werden eveneens op vastere prijzen geadviseerd, terwijl ook Spoor - wegshares iets hoogere pryzen konden bedingen. De locale markt opende eveneens zeer kalm. Op de Petroleum-afdeeling kon Koninklyke Olie het verlies van gisteren met 1 a 3% herwinnen. De vraag was gering en de handel kromp spoe dig na opening in. Shell Union, Tidewater en Continental Oil hadden een prijshoudenden on dertoon. Shell Union was eerder vaster. In den Suikerhoek werd voorloopig niet meer dan een enkele transactie afgesloten en H.V.A. welk fonds de vorige verliezen met 6% inhaal de. Vorstenlanden Cultuur voorloopig zonder be langstelling. De ondertoon bleek echter ook hier vaster te zijn. Rubberaandeelen werden weer grootendeels buiten beschouwing gelaten. De algemeen betere marktstemming kwam echter ook hier tot uiting in A'dam Rubber welk fonds het verlies van gisteren met 6 pet. herwon. Tabaksaandeelen waren niet geanimeerd, we gens gebrek aan belangstelling. Oude Deli werd 3 pet. lager geadviseerd, Deli Batavia 2 pet. en Senembah 2 a 3 pet. Scheepvaartaarideelen openden eveneens zeer kalm maar er was geen aanbod aanwezig waar om ook hier een gedeeltelijk technisch herstel zich voltrok. Voor Scheepvaart Unie trad een verbetering in van 33%. Booten liepen 4 pet. op. Holl. Am. Lijn kon 2 pet. hoogeren prijs bedingen en Japanlijn herstelde circa 3 pet. Voor binnenlandsche industrieelen was de ondertoon wel iets vaster, maar er ontwikkelde zich slechts zeer weinig handel. Unilever kon circa 1 pet. monteeren, Aku >4 en Philipslam- pen 1 y, pet. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederiandsche Staatsfondsen nauwelijks prys- houdend wegens gebrek aan voldoende animo. De nieuwe leening bewoog zich op ongeveer het laagste punt van gisteren en de 33% pet. 1938 werd 3/8 lager geadviseerd. Het verder verloop was een weinig afwisse lend, maar feitelyk van geen belang. Ko ninklyke Olie brokkelde iets in koers af, her stelde weer iets en sloot niet vaster. H.V.A. kon 1 a 2 monteeren en Vorstenlanden werd 1 a. 1)4 hooger dan gisteren verhandeld. A'dam Rubber moest weer 3 pCt. prijsgeven, om weer een weinig te herstellen. Oude Deli en Senembah hadden later een iets vasteren on dertoon. Unilever brokkelde 1 pCt. af. Aku We dit bora voor zich ziet moet éxtr voorzichtig zijn, want tri} nadert 'n voor- rangsweg (óók bet verkeer van Unks laten vóórgaan en Fhilipslampen bleven vrywel onveranderd. Nederl. Staatsfondsen verliepen zeer stil. De 3—3'A pCt. 1938 noteerde Vi—3/8 lager. Prolongatie 2% pCt. ZWOLLE, 21 Febr. Boter. Aanvoer S kg., waar van 6 1/16 vaten f 2.20. Handel: kalm. 25000 Kip eieren 1.07 per kg. Huiden. Koehuiden 13,5, Pinkenvellen 14,5, Stierenvellen 9,5, Vette vellen 22, Grasvellen 20 ct. per kg. Paardenhuiden 8.50 per stuk. Handel: regelmatig. Veemarkt. Aangevoerd 3635 stuks, waaronder 1506 Runderen. 129 Graskalveren, 1502 Nuchtere kalveren, 44 Schapen, 2 Geiten, 298 Schrammen, 154 Biggen. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koelen 350.00450. Dito vaarzen en schotten 250.00285. Dito vaarzen 220.00 265, 1%-jarige pinken 140.00185, Jonge fok- kalveren 100.00—145, Dito schapen 30.00—60, 14- weeksche biggen 14.00—17, Drachtige varkens 17.00—26. Overzicht: Gebruiksvee handel stug met lagere pryzen. Vaarzen en pinken handel statlonnair, loopers handlel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Febr. Aange voerd 12000 K.G. roode kool f 6.50; 68000 K.G. gele kool f 5.20; 21500 K.G. Deensche witte kool f 4.70; 300 K.G. uien f 5.50. LEEUWARDEN, 21 Febr. Veemarkt. Stieren 18 Enter. 345 Vette koeien. 803 Melk- en Kalfkoeien 170.00415, 94 Pinken 90.00215, 3 Vette kal veren, 1253 Nuchtere talveren, 77 Vette scha pen, weideschapen en lammeren, 39 Magere varkens en loopers, loopers 20.0055, 124 Kleine biggen 12.0018, 20 Bokken en geiten. Totaal aangevoerd 2776 stuks. Overzicht: Stieren en vette koeien geen no teering. Melk- en kalfkoeien aanvoer iets ruimer, handel langzaam, prijzen niet geheel prijshou dend'. Pinken aanvoer kort, handel minder, prij zen lager. Vette kalveren, graskalveren, nuchtere kalveren en vette varkens geen noteering. Drach tige varkens en magere varkens geen noteering. Loopers en biggen aanvoer kort, handel lang zaam, pryzen prijshoudend. Wolvee en lammeren geen notéerlng. De Nederiandsche Veehouderij Centrale kocht 450 koeien en 1400 nuchtere kal veren. De N.V.C. nam 323 varkens over. LEEUWARDEN. 21 Febr. Vereeniging van Zui- velmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 44.00, idem 40 plus 67.0050, Goudsche kaas 20 plus 44.00. Idem 4o plus 67.50, Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 21 Febr. Aange voerd 19500 K.G. roode kool f 6.50; 7400 K.G. geie kooi f 5.20; 66200 K.G. Deensche witte kool f 4.70; 9000 K.G. uien, grove uien en drieling f 5.50, nep f 1.50, stek f 1.10; 1750 K.G. peen f 3.90. HOOFDDORP, 20 Februari 1941 (Boerenno- teeringen) Granen en zaden B witte tarwe 12.05, rogge 11.05, brouw 11.55, chevalier gerst 10.95, wintergerst 10.55, haver 9.05, duiveboo- nen 14.55, paardeboonen 12.80, bruine boonen 23.05, schokker 15.55, groene erwten 13.05, Wy- ker vale 15.55, vale erwten 19.55, gele mosterd 18.55, kanariezaad 12.55, karwijzaad 31.55, blauw- maanzaad 4344, koolzaad 17.05 per 100 kg. zonder baal. SCHAGEN, 20 Febr. 325 Geldekoeien (vette) centrale, 29 Kalfkoeien 350.00430, 4 Vaarzen 245.00400, 3 Graskalveren, 359 Nuchtere kal veren centrale, 25 Overhouders 30.00—40, 6 Var kens (magere) 34.0038, 16 Biggen 20.0028, 4 Konijnen 1.00—6, 10 Kippen 1.50—2.25. IJMUIDEN, 21 Febr. Vischbericht. Wijting 19.5022.50, Schar 2632, Kleine schar 2122, Pufschar 3.205.20, Bot 2932, Kleine bot 23 —26, Kleine schol 18—37, Pufschol 14.0016.50, alles per 50 kg. Kabeljauw 6.0018 per stuk. Besommingen logger: KW. 103 f 2092. Kotters: IJm. 214 f 2385, IJm. 210 f 2805. Vorige Slotk. Staatsleeningen 4% Nederl. 1940 n 94 f 4% Nederl. 1941 96 3% Nederl. 1896—05 72 3 pet. Nederl 1937 77} 3—3K Nederl 1938 84 f 2% N.W Schuld 62} 3% Indië 1937 85# Banken Koloniale Bank 162 Ned. Ind. Handelsb. 112 Cert. Handel-My112} Industrieën Unilever 110} Calvé Delft 67 Alg. Kunstzyde 97 Van Berkei's Pat. *7 Philips 195 Ned. Ford Fokker Industrieën Buitenland Anaconda 26 Kennecott 33 Bethlehem Steel 76} U. S. Steel 60} Rep. Steel 22} Intern. Nickel 23 f N. Am. Aviation 151 Am. Car Foundry 27 Genera] Motors 48# Am. Enka 47# Petroleum Kon. Olie 224 Continental Oil 17# Shell Union Oil 11} 5 Onderhands- en executiekoers Slotk. Heden 94} 96# 72 77} 84# 62} 85 312 179 162 113 113 110} 67} 98} 47 197 310 180 27} 34} 78} 61 23} 25 16 28} 49 47} 224} 17} 11} Vorige Slotk. Slotk. Heden 9# 10 Rubber 241 245 199} 202 Deli Batavia Rubber 19D 201 113 113} 104 104} V. I. C. O '62 163 Interdontin Rubber 4} 4} Scheepvaart 143 146 HollandAmerika Lijn 110} 112} Kon. Ned. Stoomb 142 146 Scheepvaart-Unie 158 161 Rott. Lloyd 131 133 131 133 Suiker 393 400} 238 238} N. I. S. U. 236} 236} HO 111} Tabak 178} 177 230 23o 145 145 196} 196 Spoorwegen 9} 9} 14} 14} 24# 24} 10} 0} 13} 13} t ex dividend o nominaal Ze drongen allen om haar heen, pratend en gesticuleerend en ze raakte heelemaal ln de war. De dame, die haar al had toegesproken, nam haar by den arm en leidde haar uit het groepje. Neem me niet kwalyk, juffrouw Howard, zei ze. En jullie, rustig, wat, hè? riep ze over haar schouder. U wordt verlegen van dit rumoer. Kom, lieve kind, ik ben ouder dan jy en heb heel wat van de wereld gezien. Je bent in twee strijd, nietwaar? Ja, zei Iris. Dat zie ik wel, ging mevrouw Berry voort, er zyn twee redenen, waarom de menschen in de kunst gaan; óf ze hebben er roeping voor, óf ze doen het om hun brood te verdienen, als ze een beetje talent hebben, jy hebt er geen roeping voor, maar toch heb je talent. Je zingt mooi, je hebt een goed begrip en zelfbeheer- sching. (Ik zag, hoe je tegen Alfrede sprak!) Verder spreek je duidelyk, je bent heel mooi en hebt een goed figuur. Dat alles beteekent succes. Ik ben trotsch op myn beroep en zal blij zyn, als je ja aegt. Nu dan waarom neem je het niet aan? Iris keek haar zwygend aan. Mevrouw Berry (een kunstenares van den eersten rang, en wel bekend) streelde Iris' hand. Ik zie, dat je geen reden hebt om te wei geren, zei ze glimlachend. Zeg het maar aan den directeur en laat de rest gerust aan hem over. Hy is gul en goedhartig en dankbaar voor de wijze, waarop je ons wilde helpen. Toe, mijn kind! Iris' hart en verstand waren bewogen door deze moederlijke raadgeving. Ze ging op Staple- son toe. Ik neem het aan, zei ze zacht en ik ben u zeer dankbaar. En ik zeg u eerlijk, dat het my veel ge noegen doet, juffrouw Howard. Iris stak haar hand uit, die hy in de zyne nam en hartelijk schudde. De zangers hieven een hoeraatje aan. Ja, dames en heeren, zei Stapleson, juf frouw Howard is nu lid van dit gezelschap en zal de hoofdparty overnemen. Nou dan dit weer op zyn gewonen ongeduldigen toon laten we doorgaan! Jongen, jongen, wat is het al laat!! Vooruit! Dien avond, toen Iris druk bezig was haar party in te studeeren op Paul's kamer en nauwe- lyks besefte, dat zij, Iris Knighton van de Revels nu Mabel Howard van het Lyric Gebouw was, werd er een bal gegeven in het gebouw van de Fransche Ambassade. Tusschen de gasten waren Lord Toyle en zyn dochter en Lord Ooverdale Lady Lilian had er nooit zoo mooi uitgezien als dien avond. Haar schoonheid werd verhoogd door een uitdrukking van afwachting, en besef van komenden triomf, die haar oogen deed glan zen en haar lippen glimlachen. Maar het was lang na middernacht en ze stond in een kring van aanbidders, toen ze Lord Coverdale en Lord Toyle in een druk gesprek gewikkeld zag. Spoedig daarop kwam haar vader naar haar toe. Zoekt u mij, vader? vroeg ze, en. de kring opende zich om hem door te laten. 't Is nogal laat, zei hij met een beschaafden geeuw, en ik verlang naar bed. De hertogin zal je wel onder haar hoede nemen, .Lilian. Veelbeteekenend keek hij haar aan en ze liet den arm van haar partner los. Ik zal u tot de deur brengen, zei ze en toen ze zich verwyderden, vroeg ze: Ben ik geen zoet kind geweest, vader? Wat is er? Heeft u me iets te zeggen? Lord Toyle vormde het woord „ja" met zyn lippen. Hy was een lange, magere man, met een zeer artistocratisch voorkomen; maar er was iets in zijn oogen en om zyn scherpgelynde lippen, dat de menschen by een eerste ontmoeting ge reserveerd en voorzichtig maakte. Hy is gekomen! zei hy, ik heb met hem gesproken. Het wordt een teleurstelling Een teleurstelling? Ik begrijp niet ik heb dat altyd gezegd waarom jy zoo zeker was, vervolgde hij. Hy is attent voor je, dat geef ik toe, maar ik ben een oude vriend van hem byna de eenige vriend, dien hy in society heeft en Heb ik ooit beweerd dat ik zeker was? vroeg ze byna onhoorbaar. Dien indruk maak je op me. Misschien was de wensch vader van de gedachte; want je weet, wat er afhangt voor mij van van je succes met hem. Eerlyk gesproken, Lilian, ben ik ten einde raad. Je huwelyk met Coverdale 20a een uitkomst voor me zyn. Dacht u, dat ik dat niet wist! Dat ik niet hemel en aarde zon bewegen om myn doei te bereiken? U zegt, dat ik zeker van myn zaak ben; dat ben ik niet maar als ik hem niet kan winnen, wie van deze zou het wel kunnen? Met een trots, die bijna subliem was van stout moedigheid, wuifde ze in de richting van de menigte. Ja, je bent mooi. Ik ben er trotsch op; maar hy is lastig. Hij heeft me zoojuist gezegd, dat hy Londen gaat verlaten. Hy zegt, dat hy niet ziek is, maar hy ziet er moe en bleek uit. Als ik niet wist, dat hy niet drinkt of speelt, zou ik zeggen Londen verlaten? zei ze, en haar witte, gelyke tanden boorden zich in haar onderlip. Dat is een nieuw en plotseling besluit. Waarom? Haar vader haalde zyn schouders op en er kwam een harde, wreede uitdrukking in zyn oogen. Weet ik niet. Hy zei er niets van. Coverdale is gesloten. Misschien heeft hy er genoeg van. Een prettig compliment aan myn adres, zei ze met een kouden glimlach. Och! 't is toch de eenige reden. Neen, zei ze fluisterend, dat is zoo niet. Vader, er is een geheim in Coverdale's leven; iets, wat hem achtervolgt en hem verschillend maakt van andere mannen. Ik dacht, dat het een liefdeshistorie was; maar ik twijfel er nu aan. Ze zweeg, en haar vader keek ham- onderzoe kend aan. Nu? Als een man eenmaal heeft Heffeetoad, kan Ijy toch wel een ander Hefkrygen; en er is geen vrouw onder de zcm, met wie ik me niet zou durven meten! Lord Toyle keek haar aan. Bij Jupiter! mompelde hij. Ik geloof, dat je gelyk hebt. Maar stil! Daar komt hy aan. HOOFDSTUK XXII Drie paragrafen in de society-krant trokken veel aandacht. De eerste meldde, dat de graaf van Coverdale naar de Revels was vertrokken; de tweede, dat Lord Toyle een gemeubileerde villa in Beverley had gehuurd en de derde, dat de heer Stapleson een nieuwe ster had verbonden aan zyn ge zelschap, nJ. Mabel Howard, die zoo'n overwel digend succes had geoogst op een „at home" van Hertogin van Rossdale. Het derde bericht interesseerde zoowel de kunstwereld als de beau-monde. Er was iets mysterieus aan dat mooie, aristocratische meisje. Stapleson keek veelbeteekenend. als men naar haar vroeg, maar hiermee verborg hij zyn on wetendheid en hield hy de belangstelling, in het leven, die een zeer goede reclame $as voor zyn gezelschap. Ondertusschen werkte Iris hard. Het is origin, dat iemand in een zanger veranderd kan worden in één nacht, en de wereld stormenderhand ver overt zonder eenige ervaring. De jongedames, die Juliet spelen voor 't eerst zonder repetities, en schitterend succes behalen, ontmoet men nooit m het werkelyke leven. Stapleson wist dat heel goed. Iris studeerde ijverig thuis. Zy en Paul brachten uren door met het instudeeren van ver schillende gedeelten. Zijn vertrouwen in haar succes wankelde geen moment, maar werd eiken dag zekerder. Je kunt zingen! zei hy met nadruk, toen ze eens somber verklaarde, dat ze beslist zou blijven steken. Dacht je, dat ik niet wist, dat je ertoe in staat ben? Iris schudde glimlachend het hoofd. Paul, je ziet me door een rose bril. Als je die nu ook maar aan eiken toeschouwer wilt geven Ze zullen geen rose tril noodig hebben. Maar in ieder geval zal jouw Bed ten minste een succes worden. Tenslotte naderde de kritieke avond. Er was dien dag geen repetitie geweest, opdat Iris wat kon rusten. Stapleson stond Paul en haar op te wachten aan de deur. Niettegenstaande zijn ervaring en zelfvertrouwen, was de directeur bleek en gejaagd; maar Iris' kalme houding gaf hem eenigszins zijn zelfbeheersching terug. Er werd overal heen en weer geloopen en geroepen. Iris ontmoette veel nieuwsgierige blikken en vriendelyke groeten, tooi ze naar haar kleed kamer Hep. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6