Maatregel en Achtergrond D B Dr. Wimmer in Noord-Brabant Vele armen moeten geholpen worden Verduistering r TURKENBURG JV iPelihan BODEGRAVEN ZADEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I I DE VRIJSPRAAK VAN EEN „KORREPIKKER" "V Het Grieksche verzoek om hulp aan Washington Spoedige uitvoering sociaal program door Vichy Het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam Scheepsmodellen als speldjes Voor de nieuwe collecte KORTE BERICHTEN ENGELSCHEN GAAN OOK THAILAND VERLATEN HENK TH. FIBBE in 't Hof brau City Hotel Café Roma ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD ALGEMEENS FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22868 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. iÜ siffli Eerzaam bedrijf in de Rotter- damsche haven Bezoek aan 's Hertogenbosch, Tilburg, Breda en ver schei- dene kleinere plaatsen Londen vroeg niet om bemiddeling inzake Iersche steunpunten VIJFTIENJARENPLAN IN RUSLAND Antonescoe geeft richtlijnen aan de pers Proces over Garltonhuis te Boekarest begonnen Washmgtons voorwaarden voor verzoening met Tokio Mengelberg ongesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN LAAT UW HUIZEN BEHEEREN UW CADEAU f 12.50 VRAAGT PRIJSCOURANT OPPLAKVELLEN Beider garantie voor alle verzekerden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT e wantoestanden op het gebied van I het 'sinds jaar en dag zwaar be knibbelde en stiefmoederlijk be handelde onderwijs, dat ondanks alle nood- en alarmkreten steeds gehouden werd in de weinig benijdenswaardige positie van het kind van de niet klop pend te maken nationale huishoudreke- ning, hebben bij herhaling onze pen met oprechte verontwaardiging in beweging gebracht. Maar hoe vaak en hoe klem mend er ook geschreven is over de el lende der te groote klassen, waarvan zoowel de onderwijzers als de leerlingen en het onderwijs zelf de dupe werden, over de sociale schande van de volwaar dige uitbuiting van onvolwaardig be taalde kweekelingen met acte en de groote werkloosheid onder het onder wijspersoneel, elk sterk geargumenteerd betoog stuitte af op het onverzettelijke motto „Er is geen geld". Ook nu is er blijkbaar officieel geen geld, en dat zal niemand, die eenigszins bevroedt voor welke enorme lasten ons land zich ge steld ziet, verwonderen. En omdat er ook nu nog geen geld is en men toch in bo vengenoemde misstanden bij het onder wijs eenige verbetering wil brengen, heeft men bij verordening zijn toevlucht genomen tot een andere verdeeling van voor onderwijsdoeleinden beschikbaar geld. Alle in gemeenschap levende on derwijzers en onderwijzeressen, dus practisch nagenoeg uitsluitend de ka tholieke kloosterlingen, die zich aan het onderwijs wijden, zullen ingaande 1 Maart a.s. een salariskorting van 40 pet. ondergaan en met het daardoor vrijko mende geld zullen meer dan 2000 on derwijskrachten te werk worden gesteld en de leerlingenschaal dienovereenkom stig worden verlaagd. Deze maatregel gaat niet uit van het beginsel: loon naar praestatie, maar van het beginsel: loon naar behoefte, terwijl onder normale omstandigheden een rechtvaardig loon berekend dient te worden zoowel naar praestatie als naar behoefte. De onder wijskrachten, die thans wel zwaar in hun loon gekort gaan worden, bezitten dezelfde wettelijk vereischte akten als degenen, aan wie het geld dier korting straks ten goede zal komen. Bij gelijk heid van praestatie zal dus een ongelijk heid van belooning ontstaan. Dit is op zichzelf zeer wel te verdedigen, indien het vast staat, dat de in gemeenschap levende onderwijskrachten inderdaad minder loon behoeven om een met hun functie overeenkomenden levensstan daard op te houden. Intusschen zal dit misschien niet altijd en overal het ge val zijn en vooral orden en congrega ties, wier leden zich hoofdzakelijk op het geven van onderwijs toeleggen, zouden tengevolge van dezen maatregel wel eens in een financieelen toestand kunnen ge raken, waarover „Het Volk" dan wel weer bereid zal zijn den staf van zijn slecht gespeelde verontwaardiging te breken in den trant als het onlangs gedaan heeft over de zgn. kerkelijke leeningen van „de grootste kapitalistische onder neming der wereld". Op zichzelf echter achten wij een redelijke verlaging van het salaris der in gemeenschap levende onderwijzers en onderwijzeressen, waar door het mogelijk wordt een aanzienlijk aantal onderwijskrachten 'n bestaan en een toekomst te verzekeren, gezien het feit, dat er geen nieuw geld beschikbaar is, sociaal te verantwoorden. Bovendien zal het te brengen offer den katholie ken kloosterlingen psychologisch het minst zwaar vallen, aangezien offervaar digheid en offerbereidheid de stelregel van hun aan God gewijd leven is. edenkelijk mogen wij onzerzijds echter noemen den achtergrond, dien verschillende commentatoren hebben meenen te moeten schilderen achter dezen maatregel. Deze commen tatoren gewaagden van een eerste schre de op den weg naar afschaffing van het Katholiek bijzonder onderwijs, dat dan niet geschikt werd genoemd om ons volk op te voeden in den vereischten „nieu wen en positieven geest", van een re presaille tegen het Bisschoppelijk schrijven betreffende de door de Katho lieken aan te nemen houding ten aan zien van bet marxistisch socialisme en communisme, het liberalisme en de N.S.B. De verordening zelf biedt geen enkel aanknoopingspunt voor dergelijke commentaren en wij hopen van harte, dat de achtergrond, waartegen deze maatregel door bedoelde commentatoren werd geplaatst, slechts een op eigen ver antwoordelijkheid en naar eigen smaak geschilderd gelegenheidstooneeldecor is, dat na één keer gebruikt te zijn gewor den voor goed naar den politieken rom melzolder zal verhuizen. De g ener aal-commissaris dr. Wimmer heelt "Vrijdag een "bezoek gébracht aan de provincie Noord-Brabant. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van den Bosch, begroet den hoogen bezoeker bij zijn aankomst aan de veemarkthallen in de Brabantsche hoofdstad. Geheel rechts de commissaris in de provincie Noord- Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel (foto „Het Zuiden') (Van onzen correspondent) Van Daale geeft geen antwoord op de vraag wat een „korrepikker" is, maar iedere rechtge aarde Rotterdammer kan een beschrijving geven van dit typisch Maasstedelijk beroep. Overigens helpt Van Daale ons al een eindje op streek door zijn uitlegging, dat „korre" de vakterm is voor een bepaald soort schepnet. Welnu dan: de „kor- repikker" maakt er zijn werk van om voorwer pen van waarde uit het water op te visschen en als belooning daarvoor een gedeelte van de op brengst te incasseeren. De 58-jarige L. A. van der H. oefent dit ber gingsbedrijf in miniatuur al jarenlang uit en is in Rotterdamsche binnenhavens dan ook al eet? bekende figuur, hetgeen hij met een lange serie testimonia van Rotterdamsche firma's, die zich van zijn capaciteiten hebben bediend, kan bewij zen. In het gerechtsgebouw aan den Noordsingel kent men hem echter niet en waarschijnlijk had hij zelf ook nooit gedroomd, daar nog eens als. verdacht van diefstal te moeten terechtstaan. De dagvaarding legt dezen „korrepikker" ten laste, dat hij op Zaterdagmiddag 14 September j.l. zich zou hebben schuldig gemaakt aan dief stal van lood, koper en zink ten nadeele van de gemeente Rotterdam en poging tot diefstal van een liftmotor ten nadeele van de distilleerderij Blankenheym en Nolet aan de Zalm haven, uit het water waarvan hij deze voorwerpen zou heb ben opgevischt. Hoeveel moeite verdachte's raadsman mr. A. Boekwinkel ook deed om de door zijn cliënt gegeven voorstelling van zaken als zou het hem ten laste gelegde slechts gewoon „korrepikkerswerk" en geen diefstal zijn, te doen aanvaarden, het O. M. was van een andere mee ning en wilde deze vraag door de rechtbank uit gemaakt zien. En laten we den afloop maar vast verklappen: de officier heeft het loodje gelegd en de „korrepikker" is met een onbesmeurd bla zoen uit den strijd gekomen. Tpen de bedrijfsleider van genoemde distil leerderij, die door de ramp in de Meidagen halt werd vernield, op dien Zaterdagmiddag de Zalmhaven passeerde, zag hij den „korrepikker' daar in zijn roeiboot bezig met alle macht te sjorren aan een bijzonder zwaar voorwerp, dat hij al half boven water had gekregen en dat aan een zwaar bint vastzat, waarvan de man in de boot bezig was het af te schroeven. Het bleek een liftmotor uit het gebouw der distilleerderij te zijn, waarvan een muur met iift en al in het water van de Zalmhaven was gestort. De be drijfsleider, die meende, dat hier een brutal® diefstal werd gepleegd, haalde er een agent bij, die een eind aan het bergingswerk maakte. „Ik zal Maandag wel even de officieele vergunning gaan vragen en dan ga ik ermee verder", had de „korrepikker" rustig aangekondigd. Maar je kon toch wel zien, dat die motor niet zoo maar in het water lag? trachtte ctr president mr. K. de Bie hem thans te overtuigen, Ik dacht, dat het een motor was van eer der scheepjes, die door het bombardement waren getroffen en brandend gezonken. Pas toen ik het geval half boven water had, zag ik, dat het een liftmotor w'as, en juist toen kwam de politie, is verdachte's verweer. „Als ik 's Maandags aan de distilleerderij vergunning was gaan vragen, had ik die zeker gekregen en mijn deel van de op brengst ontvangen, waarop ik recht had. Meer wilde ik niet." Inderdaad kennen de rivierpolitie en de strandvonder u als „korrepikker", maar u hadt toch beter gedaan eerst de vergunning te gaan vragen. Het „korrepikken" is niet verboden, edel achtbare! Ja, maar er is nog verschil tusschen bergen en „korrepikken". De bedrijfsleider heeft ver klaard, dat de motor een 700 K.G. woog en on geveer achthonderd gulden waard was. Bij voor zichtige berging was hij misschien nog bruikbaar geweest, maar je hebt er ruwweg eenige stukken afgeslagen en nu is hij nog maar goed voor de sloop! Mr. J. O. V. Meischke toonde zich in zijn re quisitoir niet zoo overtuigd van verdachte's goe de trouw; niet al-leen door de ruwe wijze, v.harop met den opgevischten motor was omgesprongen, maar ook door het feit, dat bij een huiszoeking stukjes koper, lood en zink bij verdachte zijn gevonden, die volgens beweren van den Gemeen telijken Technischen Dienst uit het puin afkom stig moeten zijn en niet uit het water kunnen zijn opgevischt, zooals verdachte beweert, tegen wien de officier drie maanden eischte. Maar de rechtbank heeft een andere beslissing gegeven en sprak den „korrepikker" overeenkom stig de conclusie van zijn raadsman vrij. De eer der Rotterdamsche „korrepikkers" is gered!.... In gezelschap van den gevolmachtigde voor de provincie Noord-Brabant, kringleider Ritterbusch, bezocht de commissaris-gene raal staatssecretaris dr. Wimmer van 1719 Februari j.l. de provincie Noord-Brabant en vertoefde o.a. te 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda en verschillende kleinere plaatsen. Tot zijn begroeting waren overal de bur gemeesters en andere locale autoriteiten verschenen. Bjj het begin der rondreis gaf de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor den com missaris-generaal in zijn bureau te- Vught een kort overzicht aangaande zijn arbeid en de or ganisatie van zijn bureau. De commissaris-generaal reed vervolgens naar de provinciale griffie, waar de commissaris der provincie, jhr. mr. dr. A. B. C. M. van Rycke vorsel, hem wachtte. De commissaris-generaal liet zich door hem over land en volk, voorts over de geschiedkundige en staathuishoudkun dige ontwikkeling der provincie en haar tegen woordige bestuursorganisatie uitvoerig inlich ten. Jhr. van Ryckevorsel gaf hierbij een bree der eer het winnen van nieuw land in den Biesbosch, waar men meer dan duizend nieuwe boeren hofsteden hoopt te bouwen. In dit verband liet de commissaris-generaal zich over de organi satie en de taak van het waterstaatsbestuur, alsook over de verschillende waterschappen en de overeenkomstige organisatie van landbouw kundigen aard, uitvoerig inlichten. Tevens ge bruikte de commissaris der provincie de gele genheid, de omvangrijke ontwikkelingsplannen te schilderen, die thans in de provincie Noord- Brabant uitgevoerd worden of begonnen zullen worden. Ook de met de buitengewoon snelle industrialiseering van de provincie samenhan gende bevolkingspolitieke problemen en pro blemen van bestuursbeleid konden breeder be sproken worden. Ten slotte geleidde jhr. Van Rijckevorsel den commissaris-generaal door de griffie en stelde hem de leiders der verschil lende afdeelingen voor. Den volgenden morgen werden de middelbare technische school en de ambachtsschool te 's-Hertogenbosch bezocht, waarbij de leiders der scholen den commissaris-generaal over ont staan en ontwikkeling, taak en toekomstplan nen dezer inrichtingen mededeelingen deden. Hierby werd de vraag van het verkrijgen van meer lokaliteiten aangeroerd. In aansluiting aan dit onderhoud bezichtigde de commissaris- generaal de scholen, waarbij hij over de presta ties van de leeken- en kunstnijverheidsafdeeling van zijn bijzondere belangstelling blijk gaf en de beteekenis van het bijeenbrengen der prac- tische, technische en kunstnijverheidsvakken in één inrichting met waardeering opmerkte. Voorts bracht de commissaris-generaal een breeder bezoek aan de lagere school te Helvoirt, waar hij zich door de leerkrachten mededeelin gen liet doen over de vatbaarheid der leerlin gen en de resultaten van het onderwijs. Ten slotte bezocht de commissaris-generaal den Nederlandschen schilder R. Pijnenburg te Vught in zijn atelier en kocht het olieverf portret van een Brabantschen visschersjongen aan. Mede werd de merkwaardige bloemkwee- kerij van den heer Van Beuningen bezichtigd. Den volgenden dag trof men den Ministerial- direktor van het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Berlijn, dr. Weber, aan, die zich in gezelschap van den deskundige voor veterinaire vragen in het commissariaat-generaal voor be stuur en justitie, Oberregierungsrat dr. Pschorr, den eersten veterinairen officier in den staf van den Opperbevelhebber in het bezette Neder land. dr. Ohl, en den directeur van den rijks diergeneeskundigen dienst, dr. C. van den Berg, op een studiereis door het bezette Nederland- sche gebied bevond. Gemeenschappelijk vond de bezichtiging van de veemarkt te 's-Hertogen bosch en het technisch en hygiënisch uitstekend ingerichte stadsabattoir te Breda plaats. Aan deze bezichtigingen werd behalve door den com missaris, jhr. Van Rijckevorsel, ook deelgeno men door de burgemeesters mr. F. G. van Lan schot, van 's-Hertogenbosch, en B. W. Th. van Slobbe, van Breda, alsook door den directeur van het abottoir in Breda. Op den terugrit naar Den Haag werd Rotter dam aangedaan en te zamen met Ministerial- direktor dr. Weber en zijn gezelschap het aldaar zich bevindende rijksseruminstituut, directeur dr. B. J. C. te Hennepe, bezocht. Zonsondergang 22 Febr. 19.06 Zonsopgang 23 Febr. 8.41 22 Febr.: Maanopkomst 6.20; ondergang 15.28 Zonsondergang 23 Febr. 19.07 Zonsopgang 24 Febr. 8.39 23 Febr.: Maanopkomst 7.01; ondergang 16.34 WASHINGTON, 22 Febr. (D.N.B.) Onder staatssecretaris Welles heeft als vertegenwoor diger van den minister van Buitenlandsche Za ken, Cordel Hull, die wegens verkoudheid nog steeds zijn kamer moet houden, tegenover pers vertegenwoordigers bevestigd, dat de Grieksche regeering den Vereenigden Staten opnieuw om hulp in den vorm van materiaal heeft verzocht. Welles verklaarde dat de principieele bereidwil ligheid van de Amerikaansche regeering in dezen bekend is, doch dat hij niet kon zeggen in hoe verre hulpverleening inderdaad te verwezenlijken is. Vervolgens dementeerde Welles het gerucht, dat de Engelsche regeering Washington heeft ver zocht om bemiddeling bij Ierland inzake afstand van steunpunten. Welles bevestigde, dat de Amerikaansche re geering zich evenals de meerderheid van de Pan- Amerika-staten heeft aangesloten bij het Brazi- liaansche protest tegen de schending van de neutraliteitszone in de Mendoza-affaire. Volgens de opvatting van de Amerikaansche regeering komen bij schending van de neutraliteitszone uitsluitend diplomatieke stappen in aanmerking, doch geen sancties, zooals bijv. een verbod tot het gebruik maken van pan-Amerikaansche havens. VICHY, 22 Febr. (S.P.T.) De Fransche regee ring deelt mede, dat zy thans zeer binnenkort met de uitvoering van het groote sociale en eco nomische program, dat maarschalk Pétain op 10 October van het vorige jaar aankondigde, zal beginnen. In verband hiermede tieeft Admiraal Darlan bij zijn jongste bezoek aan Parijs, met de vak bonden aldaar onderhandeld. Met dit doel is eveneens een secretariaat-generaal voor Handel en Industrie ingesteld. Men heeft te Rotterdam reeds weer een begin gemaakt met het herstel van het door Engel sche bommen zoo zwaar getroffen St. Francis cusgasthuis. Aangezien er een groot tekort aan bedden bestaat, is het een dringende eisch, dat het ziekenhuis weer zoo gauw mogelijk in ge bruik zal kunnen worden genomen. Men werkt dan ook met man en macht. Men hoopt het eerst de barak voor de besmettelijke ziekten weer in gebruik te kunnen stellen. Het A.N.P. meldt: De offervaardigheid en de milddadigheid zijn altijd in de Nederlanders geprezen en terecht. Er is altijd veel in ons land zoowel in geld als in natura geofferd voor liefdadigheids doeleinden en voor de armen. Waren er straat collectes, en die waren er in het verleden zeer veel, steeds weer tastte men in den zak en de inzamelingen werden meestal een groot succes. Zoodoende kon in talrijke huisgezinnen, waar bittere armoede heerschte, veel schrijnend leed worden verzacht. Dat wil echter geenszins zeggen, dat er op het oogenblik geen armoede meer in ons land bestaat. Daarvoor hebben er te lang crisis en werkloos heid in Nederland geheerscht en waren de ruime giften van liefdadige volksgenooten nog lange na niet toereikend. Daarbij komt nog, dat vele huisgezinnen, die vroeger al was het dan niet ruim in hun levensbehoeften konden voorzien, door de oorlogsomstandighe den have en goed Verloren hebben en thans aangewezen zijn op hulp van buiten. Nu doet zich echter het bedroevende ver schijnsel voor, waaruit blijkt dat vele Neder landers hun reputatie van milddadigheid en liefde voor den medemensch gaan verliezen. Wat dit beteekent? Daar kunnen de meesten zich geen voorstelling van vormen en men denkt er ook niet verder over na. Doch de ar men in de achterbuurten van de groote steden zouden het u kunnen vertellen. Dat beteekent, dat vele gezinnen, die in deze buurten wonen onder veelal betreurenswaardige omstandighe den, niet meer geholpen kunnen worden aan de meest elementaire levensbehoeften en niet kunnen worden opgeheven uit toestanden, waar hygiëne e.d. ver of geheel niet te zoeken zijn. Hoe komt het dan, dat de collectes, en we hebben hier speciaal dan het oog op de Win terhulp-collectes, niet evenveel of nog meer opbrengen dan vroeger de vele andere collectes? Om de doodeenvoudige reden, dat de geruch ten hier te lande nog steeds opgeld doen. De een warmt den ander op en dikt een praatje, dat een derde heeft verzonnen, aan met het gevolg, dat velen hun nationalen plicht van gemeenschapszin voor hun arme medebewo ners verzaken en eenvoudig niets meer geven. Doch dengenen, die zoo in het verleden ge handeld hebben, zouden we willen aanraden hetzelfde eens te ondernemen, hetgeen wy de zer dagen hebben gedaan. Wij zijn n.l. op een middag naar een achter buurt in Den Haag getrokken en hebben hier en daar in de nauwe straatjes aan een scha mele deur geklopt en de levensomstandigheden gadegeslagen, waaronder deze menschen moe ten leven. Het eerste bezoek gold een woning in een van de zijstraten van de Boekhorststraat. Di rect van de straat staan we in een donker laag vertrek, waar het daglicht nauwelijks binnen dringt. Meubilair is bijna niet aanwezig: een houten tafel en eenige oude stoelen staan op een vermolmden vloer zonder vloerbedekking. Door een deur, welke met veel krachtsinspan ning opengaat, komen we in een achterkamer tje. Dit is dan de slaapkamer voor vijf men schen, t.w. twee volwassenen en drie kinderen, en er staat maar één ledikant met enkele oude matrassen, welke nauwelijks dezen naam nog Verdienen, 's Avonds worden deze matrassen op den grond gelegd en dan slaapt men in dit hok, waar ook nog eenig waschgoed op lijnen te dro gen hangt. In de keuken kan niet gesproken worden van eetgerei. Enkele gebarsten kom men en een paar kopjes maken den heelen in ventaris uit. Dit alles is niet te verwonderen, want de huisvader was werkloos van 1932 tot 1940 en kreeg f13 steun per week. Eenige straten verder krijgen we, na het be klimmen van een steil donker trapje, ongeveer hetzelfde beeld te aanschouwen. Een vrouw sust een baby Van 2'/2 maand, die in 'n scha mel wiegje ligt. De vader ventte 13 jaar langs de straat en krijgt nu werk in Frankrijk, ter wijl de Winterhulp reeds hulp verleent. „Nu komt het wel in orde", aldus deze moeder. In een van deze huisjes lazen we de spreuk: „Na regen komt zonneschijn." Dat dit gezegde bewaarheid wordt, hebben de Nederlanders zelf in handen, als men zijn vooroordeelen maar laat varen en door te geven bevordert, dat deze menschen kunnen worden geholpen. Tiendui zenden vragen den laatsten tijd steun bij de Winterhulp, doch velen zullen niet geholpen kunnen worden, indien niet iedere Nederlander in de toekomst daadwerkelijk medewerkt. 28 Februari en 1 Maart kan veel worden goedgemaakt, want dan zal weder een col lecte in ons land worden gehouden voor de hulpbehoevende Nederlanders. Dezen keer zullen de speldjes vijf verschillende scheeps modellen uitbeelden, n.l. een Vikingschip, een schoener, een Oost-Indië-vaarder, het vlaggeschip van Michiel de Ruyter en een mailboot. Ook het vervaardigen van deze speldjes geeft weer velen hnaden werk. Zoo waren bij het ver vaardigen van de speldjes voor de vorige col lecte 640 werklieden ingeschakeld, die te zamen 126.000 uren werk aan deze speldjes hebben ge had. Toont u dus 28 Februari en 1 Maart oprecht Nederlander door de collecte, welker opbrengst zooveel levensvreugde kan brengen, niet te ver geten. MOSKOU, 22 Febr. (D.N.B.) Overeen komstig de richtsnoeren van de 18e pan-Sovjet- partijconferentie heeft het centrale comité van de partij aan den Raad van Volkscommissaris sen opdracht gegeven een algemeen economisch plan voor de Sovjet-Unie gedurende de ko mende vijftien jaar op te stellen. BOEKAREST, 21 Febr. (A.N.P.) De Condu- cator heeft aan de pers richtlijnen verstrekt, waarin hij wijst op de beteekenis van de pers in de periode van den wederopbouw van Roe menië. Gezonde criiek is niet slechts geoorloofd, maar zelfs gewenscht. Het ligt in de bedoeling van den Conducator Statulul een politiek ré gime te vestigen, waaraan alle opbouwende krachten van de natie moeten deelnemen. Generaal Antonescoe is niet tegen de iegion- nairs. Ontketening van barbaarsche instincten, die de nationale gedachte zouden compromit- teeren, kan hij evenwel niet dulden. Daarom past hy strenge straffen op de opstandelingen toe, maar koestert vaderlijke zorg jegens alle eerlijke legionnairs. Volgens de nieuwe grondbeginselen van de binnenlandsche politiek geldt als algemeene richtlijn voor de pers het integrale nationalis me. Het Joodsche vraagstuk mag niet omzeild worden. Geweld lost het evenwel niet op. Het vreemde element moet worden vervangen door de eigen volkskracht. BOEKAREST, 22 Febr. (D.N.B.) Voor het gerechtshof in de hoofdstad is gisteren het proces begonnen tegen de architecten Canca- coezino en Achim, de aannemers Karl en Leo pold Schindel en hun employé's, Schneider, Schattenberg en Schuster, die verantwoorde lijk gesteld worden voor de instorting van het Carltonhuis, dat twaalf verdiepingen hoog was. bij de aardbeving van 10 November. Meer dan 140 menschen zijn bij de instorting om het leven gekomen. De beklaagden worden beschul digd van dood door schuld. Voorts hebben 104 personen, verwanten der slachtoffers, een ci viele procedure ingesteld om schadevergoeding te verkrijgen. De advocaten der civiele partijen verlangden ook de dagvaarding van het gemeentebestuur, dat zij mede verantwoordelijk achten, omdat dit bestuur de bouwplannen, die in strijd met de voorschriften zouden zijn geweest, hebben goedgekeurd. Dit verlangen is ingewilligd Het proces werd verdaagd tot 20 Maart. De Zweedsche Raad van State heeft besloten tot afkondiging van de door het parlement goedgekeurde wijzigingen in de grondwet. Deze wijzigingen houden onder meer in veranderin gen in de inrichting der departementen en eén grootere verantwoordelijkheid van de uitgevers van drukwerken. Uit Bombay wordt gemeld, dat volgens de voorloopige uitslagen van de zevende volks telling in Britsch-Indië, dit gebied bijna 400 millioen inwoners heeft. TOKIO, 22 Febr. (D. N. B.) Naar Domei uit Bangkok meldt heeft de Engelsche ver- eeniging in Thailand besloten, dat alle Engelschen met uitzondering van die, wel ke met speciale opdrachten belast zijn, Thailand binnen twee maanden moeten ver laten. Zooals S. P. T. uit Bangkok bericht zijn aan de grens van Thailand en Birma 2000 Chinee- sche manschappen met 21 pantserwagens aan gekomen. Naar verluidt, zullen deze troepen tezamen met de Britsche strijdkrachten de be scherming van den Birmaweg op zich nemen. Over de levering van nieuwe, snelle Ameri kaansche bommenwerpers aan Engeland voor de verdediging van het Verre Oosten meldt de New York Post uit Washington, dat deze over den Pacific naar Singapore zullen worden gevlogen. Dit bericht is door den Britschen luchtvaartattachée bevestigd. De vliegtuigen zullen zich eerst naar Hawaii begeven, alwaar zy door Britsche piloten zul len worden overgenomen, en dan nar Singa pore gebracht worden. De vergoeding, die de bemanning voor deze vlucht krijgt, ligt tus schen 600 en 1000 dollar. In Washington ziet men in dezen maatregel een nieuw bewijs voor de verscherping van den toestand in het Verre Oosten. Volgens een bericht van den correspon dent te Tokio van de „Deutsche Allgemeine Zeitung". zouden de Vereenigde Staten naar de Japansche pers meldt reeds met voorwaarden komen voor een definitieve verzoening met Japan. Deze voorwaarden zouden niet meer of minder inhouden dan het opzeggen van het Driemogendheden- pact door Japan. Amerika immers wacht thans op daden, niet op woorden van het Japansche volk, zoo verklaart Washington. De Australische premier Menzies, die op het oogenblik in Engeland verblijf houdt, heeft vol gens S.P.T. een verklaring over den toestand in de Stille Zuidzee afgelegd. In zijn uiteen zetting betoogde Menzies, dat Australië den wensch koestert, den vrede in den pacific te handhaven. „Er wordt veel gesproken over de landing van Australische troepen in Singapore. Ik wil er echter met nadruk op wijzen, dat Australië tegen geen enkele mogendheid agressief wenscht op te treden. Ik heb reeds vroeger gezegd, dat Singapore als een voorpost van de Australische verdediging moest worden be schouwd. Het zenden van Australische troepen naar Malakka is dan ook een besluit, waarvoor Australië ten volle de verantwoordelijkheid draagt." Tenslotte wordt bericht, dat Australië is be gonnen met den bouw van vrachtschepen van 10.000 ton. Er is reeds een bedrag van zes mil lioen pond sterling voor dit doel in Australië ter beschikking gesteld. Een V.P.B.-correspondent meldt ons: Het groote symphonie-concert van de Berlijn- sche Philharmonie van Donderdag te Bruns wij ck werd afgezegd, wegens ongesteldheid van den dirigent Willem Mengelberg. DOOR MAKELAAR EN TAXATEUR NASSAUSTRAAT 14 HAARLEM TELEFOON 13781 AFGESPROKEN Wjj ontmoeten elkaar HET SNUFJE VAN DEN HAAG Kneuterdijk 16 Biedermeier Orkest Dir. A. H. REINDORP v/h Chef de Restaur, van Astoria. Amsterdam en Chateau Bleu. Den Haag Kamers met prima ontbijt v.a. f 2.50 p. p. Bezoekt tevens het gezellige CAFé ROMA Rembrandtplein 46 hogk Utrechtschestraat Amsterdam Tel. 3377244064 M.D. 18 op 268 bedrukt met naam, adres, nummer 2.25 p. 1000 st. Uitg. Mij. Rapiditas Okeghemstraat 22, Telef. 92726, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1