Rede van den nieuwen commissaris der provincie Utrecht Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop BELANGRIJK BERICHT f l.OOO.000.000.- Een C.A.0. in de textielindustrie Spoedig eindstemming over steunwet? Gelijke rechten en gelijke plichten Wasschen zonder zeep ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 Restaurant DORRIUS WIJZIGINGEN IN DE JACHTWET De boer en de omzetbelasting Verzekering fffil Maatschappij GRIEP - GRIEP - GRIEP Bescherming van dieren Hulp aan Engeland zou 1012 milliard dollar bedragen De sterkte van het Ameri- kaansche leger SWANSEA WEER MET BOMMEN BESTOOKT Britsche vliegers boven Duitsch kustgebied De buitenlanders te Vichy Storm in Spanje begint te luwen DE OPVOLGER VAN MGR. ORSENIGO Potocki wil Amerikaansch burger worden N.S.B. in oorlogsdagen Berechting aanklachten wegens terreur Kettingtocht 1941 door Twente het beproefde hoest-geneesik" Nederlandsche Kappersbond vijftig jaar WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 23 Februari Maandag 24 Februari Wie kennis maakt met HET LIED DER DUISTERNIS Onderlinge De volledige opbrengst van onze heffingen mag voor half- jaarUjlcsche schade-uitkeering boven de Rijksbijdragen wor den aangewend. Deze meerdere dekking komt volledig tot haar recht door ons systeem van schade-berekening op basis van de kosten van herbouw en nieuw-aanschaf. AFD. A. AFD. B. AFD. C. AFD. D. AFD. E. AFD. L 800.000.000 170.000.000 20.000.000 10.000.000 10.000.000 10.000.000 BLOEDTRANSFUSIEDIENST TE ROTTERDAM Overzicht der werkzaamheden tijdens de oorlogsdagen Werkgeversorganisaties zijn in beginsel daartoe bereid Handel in landbouw- en zuivelwerktuigen Machinisten-examen KERKELIJK LEVEN Mgr. dr. G. J. Vesters Missio Canonica Academische examens Belangrijke bijeenkomst te Den Haag Hoe de behandeling met bleek- poeder moet geschieden IJSHOCKEY A.Y.H.G. verliest met 190 van Zwitserland! Zweden slaat Italië met 103 WASHINGTON, 22 Febr. (S.P.T.) De stemming in den JSenaat over de leen- en pachtwet aan Engeland wordt tegen het einde van de volgende week verwacht. Al gemeen is men van oordeel, dat de opposi tie tegen Dinsdag hare uiteenzettingen zal hebben beëindigd, zoodat Woensdag en Donderdag de slot besprekingen en de eind stemming zullen plaats hebben. De gewoonlijk goed ingelichte publicist Paul Mailon schrijft in de American Journal, dat de Congresleden, die de hulp aan Engeland op 3 tot 4 milliard dollar schatten, van schrik zouden omvallen, als zij van de werkelijke cijfers op de hoogte waren. De eerste phase van de hulp aan Engeland vertegenwoordigt het astronomische bedrag van 10 tot 12 milliard dollar. Slechts Roosevelt, Knudsen en Morgenthau kennen de juiste cijfers, ofschoon in de conferenties van de verdedigingscommissie gewoonlijk 10 tot 1? milliard genoemd wordt. Volgens een bericht van de Internationa. News Service wordt in welingelichte senaats,krin gen te Washington beweerd, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Hull, in het Senaats debat ingegrepen en dringend gewaarschuwd heeft, deze wet niet te beperken tot hulp aan Engeland, China en Griekenland, omdat de ooriog zich nog kan uitbreiden. Naar S.P.T. verder meldt, schat het Ameri- kaansche departement van Oorlog de sterkte van het Amerikaansche leb er op 867.000 man. Daarbij zijn inbegrepen 62.000 officieren, waar- Van er 14.000 tot het staande leger behooren, 14.000 tot de nationale garde en 34.000 tot de reserve. Van de 805.000 manschappen zijn er 434.000 in actieven dienst, 22(3.000 in de na tionale garde en 128.000 als recruten in op leiding. De Amerikaansche minister van Marine, ko lonel Knox, heeft verklaard dat het 35.000 ton metende slagschip „Washington" in Mei a.s. in dienst zal worden gesteld, dat is zes maanden eerder dan aanvankelijk werd gedacht. De i .North Carolina", een zusterschip van de „Washington", zal een maand later aan de Vloot worden toegevoegd. Op de conferentie van burgemeesters, die te St. Louis is gehouden, heeft de vertegen woordiger van de commissie van advies voor de verdediging der V. S., Hoan, medege deeld, dat het ministerie van Oorlog plan nen heeft ontworpen voor den bouw van schuilgelegenheden in de steden. Verder zijn maatregelen voorbereid voor de be scherming der burgerbevolking tegen gifgas. BERLIJN, 22 Febr. (D. N. B.) Naar het D. N. B. verneemt, zijn gisteravond opnieuw door afdeelfngen Duitiche gevechtavliegers aanvallen' gedaan op de havenstad Swansea aan den ingang van het Kanaal van Bristol. Men kon eenige ontploffingen en verscheidene groote en kleine branden waarnemen. Nog aan de Zuidkust van Engeland was de vuurgloed te zien. De actie van het Britsche afweerge schut was opnieuw gering. Verder zijn in den afgeloopen nacht naar het D. N. B. verneemt, eenige Britsche vliegtuigen boven het Duitsche kustgebied in de Duitsche Bocht verschenen. Door brandbommen ontstond brand in een boer derij. Andere bommen kwamen op het open veld of in zee terecht, zonder schade aan te richten. Een bommenwerper van het type Vickers-Wellington werd door marine- geschut- neergeschoten. ROME, 21 Febr. (A.N.P.) De Osservatore Ro mano verneemt uit Vichy, dat de 29.000 buiten landers, die zich de laatste maanden in de re sidentie van de Fransche regeering hebben ge vestigd, thans aan de politie redenen voor hun aanwezigheid te Vichy nauwkeurig moesten op geven. Deze maatregel, die krachtens een regee- ringsdecreet het verblijf van buitendanders te Vichy van een speciale vergunning afhankelijk stelt, heeft er toe geleid, dat 550 menschen de stad uit eigen beweging verlieten, terwijl om streeks 1400 werden uitgenoodigd Vichy te ver laten en 600 met den sterken arm verwijderd Werden. Doch 21.000 menschen hebben vergun ning gekregen zich te Vichy te vestigen. MADRID, 22 Febr. (D.NB.) De hevige 6torm aan de Spaansche noord- en westkust is geluwd. De scheepvaart is hervat en de vis- schersbooten konden weer uitloopen. Uit Barcelona wordt daarentegen gemeld, dat de storm aan de kust van de Middelland- sche Zee is toegenomen. Uit El Ferrol del Cau- dillo wordt gemeld, dat de vuurtoren van Lo- beira niet meer werkt als gevolg van zware beschadigingen door het noodweer. Verder heeft de onderstaatssecretaris van het Spaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken in opdracht van den Caudillo een bood schap gericht tot de bevolking van de stad Santander,waarin verklaard wordt: „De ge- haralissimus spreekt zijn diepste meegevoel hit met de vreeselijke ramp en belooft, dat de tegeering zal zorgen voor een zoo spoedig mo gelijk herstel van het normale leven te San tander." N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE BERLIJN, 22 Febr. CA. N. P.) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat in voor aanstaande Katholieke kringen der Rijkshoofd stad thans druk de vraag wordt besproken, wie de opvolger zal zijn van den tegenwoordigen apostolischen nuntius Mgr. Cesare Orsenigo, die spoedig zijn ambt zal neerleggen om naar Rome terug te keeren. De naam van den nieuwen nuntius wordt nog geheim gehouden, maar in bovengenoemde kringen geeft men toch te ver staan, dat het gaat om een jongeren vertegen woordiger der Vaticaansche diplomatie, die tot nu toe geen buitenlandsch ambt heeft bekleed. Hij zou behooren tot de meer onmiddellijke omgeving van den H. Vader, die in hem een groot vertrouwen stelt, en zou in den laatsten tijd herhaaldelijk bijzondere opdrachten heb ben vervuld. WASHINGTON, 22 Febr. (D. N. B.) Als eer ste der in ballingschap levende diplomaten heeft de vroegere Poolsche ambassadeur, Po tocki, stappen gedaan ter verkrijging van de Amerikaansche nationaliteit, De „Times Herald" meldt dat Potocki een hezoek heeft gebracht aan Roosevelt, die daar op den bevoegden autoriteiten opdracht heeft begeven de vervulling der formaliteiten te be spoedigen Potocki heeft tegenover een verslaggever verklaard geen hoop meer te hebben, dat Po ten weer zelfstandig zal worden en dat hij ooit ^eer op zijn landgoed zal kunnen terugkeeren. Naar wij vernemen, is op het oogenblik een ingrijpende wijziging van de Jachtwet in voor bereiding, welke er op gericht zal zijn het jagen in het algemeen op een hooger plan te bren gen. Het ligt in de bedoeling het lidmaatschap van een algemeene Nederlandsche jagersver- eeniging verplicht te stellen. Deze vereeniging zou dan den burgemeester advies uitbrengen in alle gevallen, waarin een jachtacte wordt aan gevraagd. Tevens denkt men aan de benoeming van een eereraad, voor welken alle overtredin gen zullen worden gebracht. Het zal dan ver der uit zijn met de z.g. kantjes jagers. Ook is het niet uitgesloten, dat scherpere bepalingen tegen de strooperij zullen worden uitgevaardigd. Bfj de uitgeverij R. v. d. Velde te Leeuwarden is verschenen een boekje, getiteld: De boer en de omzetbelasting, een handleiding voor landbou wers, veehouders, tuinders, kweekers en pluim veehouders met tabellen van belastbare en vrij gestelde producten. Het boekje bevat tevens een algemeene inleiding. Het is geschreven door J. Evenhuis en J. L. van Veeren, inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Leeuwarden. Deze gids stelt zich ten doel de belangen van den landbouwer te dienen door de verschillende verplichtingen, welke het besluit op de omzet belasting 1940 den boer oplegt, te bespreken en samen te vatten in een boekwerkje in zoodani- gen vorm, dat het in de practijk gemakkelijk te raadplegen is. Een tabel met de voor een groot aantal producenten der landbouwbedrijven gel dende percentages zal de practische bruikbaar heid van dezen gids zeer zeker verhoogen. In een te Heerlen gehouden vergadering heeft de leider der N. S. B., ir. Mussert, mede gedeeld, sprekend over de terreur tea en de N. S. B. in de oorlogsdagen, dat van de vier duizend aanklachten, die zijn ingediend, ruim vijfhonderd van de belangrijkste binnenkort zullen worden berecht. Evenais in 1940 heeft de Bond voor Vreem delingenverkeer in Twenthe gezeteld te Almelo ook voor het komende seizoen weer een ketting- tocht georganiseerd. Tengevolge van het uit breken van den oorlog in 1940 kon voor den tocht 1940 eerst in Juni 1940 met het maken van propaganda voor dezen tocht worden be gonnen, zoodat het aantal deelnemers uiter aard niet bijzonder groot was (80). Het en thousiasme echter waarmede de deelnemers dezen mooien tocht gemaakt hebben, geeft de B.V.T. alle verwachting voor een toenemend toerisme in Twente door meerdere bekendheid aan dezen tocht. Ieder die deelnemen wil aan den Kettingtocht 1941 vTage met opgave van naam en woonplaats een z.g. Toerboekje aan, waarin persoonlijk moeten worden verzameld de stempelafdrukken van een 14-tal gemeen ten waarover deze tocht leidt, alsmede de stempelafdruk van het „Verkeershuis Twente" te Almelo. Ieder deelnemer (ster) is vrij in de keuze van zijn of haar transportmiddel: te Voet, per fiets, motor of auto. De gelegenheid tot afstempeling van de toerboekjes is open gesteld van 1 Mei tot 15 September. De tocht leidt over de volgende plaatsen: Almelo, Die- penheim, Goor, den Ham, Hellendoorn, Hol ten, Markelo, Ommen, Ootmarsum, Rijssen, Tubbergen, Vriezenveen, Weerselo, Wierden. ff In het gebouw van het provinciaal be stuur te Utrecht heeft de onlangs be noemde commissaris der provincie Utrecht, de heer ir. F. E. Muller, Zaterdag een groote rede gehouden. In deze bijeenkomst waren aanwezig de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, leden van gedeputeerde en provinciale staten, vele burgemeesters en een groot aantal gasten. In zijn rede gaf ir. Müller zijn opvatting ten opzichte van de uitoefening van zijn ambt in dezen voor ons land zoo moeilijken tijd. Spr. ontveinsde zich niet, dat hij gesteld is voor een moeilijke taak, te meer nog omdat op het oogenblik zijn levensbeschouwing belangrijk afwijkt van die van de meeste zijner medewer kers. Van sprekers kant kan men op een royale samenwerking rekenen, maar daar staat tegen over, dat hij van ieder een welwillende mede werking verlangt. Spr. zeide, dat zijn eerste gedachte zal uit gaan naar het verkrijgen van een billijke ver goeding van de door de inwoners van de pro vincie Utrecht geleden oorlogsschade. Het zal daarbij zijn streven zijn te voorkomen, dat be paalde groepen bij de schadevergoeding zou den worden bevoordeeld Spr. zal spoedige uit- keering dezer schadevergoedingen bevorderen, omdat hij dit een zaak van de eerste orde acht. Daarbij zal minder moeten worden ge let op abstracte, wetenschappelijk uitgedachte formules, dan wel op de schade, zooals zij zich voor een belanghebbende voordoet. Daarin zal moeten worden verdisconteerd de factor, dat het belang van het land en van de bevolking niet is gediend met een door de toepassing van abstracte formules verpauperiseerde bevolking doch met eene, welke in staat is zich in ons leven staande te houden. Tenslotte zal hij er naar streven, dat in de periode welke ligt tusschen dit oogenblik en den tijd waarin de schadevergoeding zal worden uitbetaald, een billijke overbruggingsregeling tot stand komt. Het inzicht zal moeten baanbreken, dat er geen sprake mag zijn van het verleenen van een cre- diet, waardoor de getroffene schuldenaar wordt van de gemeenschap, doch dat het gaat om een vooruitbetaling van schuld van de ge meenschap aan den getroffene. Hieruit zullen de noodige consequenties moeten worden ge trokken. Wat in het bijzonder den herbouw van ge- is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagschc wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu Op 23 Februari 1941 bestaat de Nederland sche Kappersbond (Algemeene Organisatie van Kappers) een halve eeuw. Deze organisatie, die thans 3500 leden telt en 80 afdeelingen in den lande heeft, bracht groote veranderingen in de hygiënische toestan den' in het bedrijf, leerde den kapper maat regelen van socialen aard waardeeren en wist met succes concurrenten tot kameraadschap pelijke collega's te maken. Door middel van het orgaan ,,Het Kappershad" en den in vloed van 20 vakscholen in Nederland werd en wordt steeds getracht het ontwikkelingspeil van den kapper op te voeren. Het 50-jarig bestaan 1 rem Ho foo stuurs- vergadering herdacht; het feest voor de leden is met het oog op de tijdsomstandigheden uit gesteld. Dit jaar zullen alle leden een Gedenk- i boek ontvangen, waarin de geschiedenis van j 50 jaar weergegeven wordt, terwijl de resulta ten van een kortelings gehouden landelijk be- drijfsonderzoek er in verwerkt worden. troffen panden betreft, zal daarbij rekening worden gehouden met het feit, dat het aan deel in de herbouwkosteni dat noodzakelijk op de eigenaren moet blijven rusten, in de afge loopen maanden aanzienlijk is gestegen door het oploopen van de materiaalprijzen. In hef. vervolg van zijn rede zeide spr., dat het steeds zijn streven zal zijn, in goede ver standhouding met de bezettende overheid zijn ambt uit te oefenen. Mocht iemand meenen, deze aanwijzing niet voor de volle honderd pro cent te kunnen volgen, dan doet hij beter, thans reeds heen te gaan, want vroeg of laat zal zijn houding voor spr. aanleiding zijn de samenwerking te verbreken. Met volle overtui ging is spr. nationaal-socialist. Het geeft hem voldoening dat hij het hooge ambt van Com missaris der Provincie r*ag aanvaarden in het gewest, waar hij in de eerste plaats geboren en ■getogen is, maar waar tevens het Nederland sche nationaal-socialisme zijn ontstaan vond. Utrecht is de stad van de beweging en zal daardoor ook in belangrijkheid steeds toenemen. Wij Nederlanders hebben allen gelijke rech ten, maar ook gelijke plichten, en dan is het onsociaal een bepaalde categorie hiervan uit te sluiten. Spr. staat op de bres voor al zijn me dewerkers, die blijk geven eerlijk het algemeen belang voor het groepsbelang en het persoon lijk belang te behartigen. Voor de belangen van het bedrijfsleven zal spr, een open oog hebben. Men moet beseffen, dat tot nu toe twee derde van de arbeidende bevolking ran Nederland zijn bezigheid vond in het bedrijfsleven en daarom is het zoo van be lang, dat ook de arbeiders, hiermede bedoelt spr. zoowel werkgever als werknemer, moeten begrijpen, dat de wijzigingen, welke thans door den heer Woudenberg worden doorgevoerd, in de organisatie van het N. V. V. een aanpassing beteekent aan den nieuwen tijd, opdat hun be langen als een algemeen belang daardoor ge waarborgd en behartigd worden. Het probleem der ordening kan slechts wor den opgelost door een stelselmatig geleid be drijfsleven. Aangezien Utrecht als een der oudste univer siteitssteden een middelpunt vormt van het wetenschappelijk en cultureele leven zal spr. deze belangrijke peilers van de intellectueele op voeding met al zijn krachten steunen. Spr. hoopt en verwacht, dat juist in deze bewogen tijden professoren en studenten zich slechts in hoofd zaak zullen bezighouden met de hun toegewe zen taak: de belangen van wetenschap en cul tuur op de beste wijze dienen. In het vervolg van zijn rede maakte spr. zijn gedachten kenbaar over de stichting Winter hulp Nederland. Alleen reeds in de provincie Utrecht wonen 54.000 behoeftige menschen. Elf procent van de bevolking verkeert in nood. Winterhulp vraagt nu van de andere 89 procent om op te komen voor deze landgenooten, niet door te geven, maar door te offeren. Maar helaas: er mocht ver wacht worden, dat de overwegingen van hoofd en van hart zouden leiden tot een broe derlijk hand in hand gaan van het geheele volk ten bate van den zwakke en den verslagene. Wij zien evenwel, dat nog te veel beurzen ge sloten blijven, dat nog te veel gaven ver be neden het peil van het werkelijk offer blijven. Er is behoefte aan medestrijders voor de Win terhulp Nederland en juist in het vormen van deze medestrijders ligt een bijzondere taak voor den Commissaris der Provincie. Spr. zette nog eens uiteen welke de leidende gedachten in onze winterhulporganisatie zijn. Het oogmerk van de Winterhulp is een geheel ander dan dat van Armenzorg, Maatschappelijk Hulpbetoon, t.b.c.-bestrijding, drankbestrijding enz. Spr. had voor de uiteenzetting van het lei dend beginsel der Winterhulp een bijzondere reden en wel deze, dat hij ten opzichte van de Winterhulp voor de burgemeesters in de pro vincie Utrecht een bijzondere taak ziet wegge legd. Het geheele volk dient deel te nemen aan de Winterhulpactiviteit.Met klem drong spr. er op aan, dat allen hun taak in de winterhulp met enthousiasme blijven vervullen. In het slot van zijn rede sprak spr. het ver trouwen uit, dat allen die in dezen zin het goede willen, een onvergankelijke bijdrage zullen le veren in ons onwrikbaar geloof in een Neder land, waarin wij kunnen wonen als een vrij en fier volk, maar dan in goede nabuurschap met Duitschland. HILVERSUM I, 415 M. Neder! andsch programma 8.00 VARA, 12.00 VARA, 2.00 KRO 8.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Gramo- foonmuziek, 12.15 Esmeralda en solisten 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Zang en orgel. 1.45 Nederlandse!: Verbond' voor Sibbekunde: Lezing „Wie en wat waren onze voorouders", 2.00 Causerie „Voorrang van het algemeene welzijn" 2.15 Pianovoordracht, 2.302.50 Cyclus „Land en volk van West-Afrika", 3.05 Col legium „Musica Divina", 3.30 Uit Berlijn: 62e Verzoekconcert voor de Duitsche Weer macht, 6.00 Eugen Wollf en zijn solisten en zangsollste, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Gramofoonmuziek 7.15 Sport van den dag, 7.45 Gramofoon muziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Reportage, 3 45 „Auf grosser Fahrt", ope rette, 9.40 Wij sluiten den dag, 10.00 Nieuwsberichten ANP sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO, 8.45 KRO, 9.45 AVRO, 2.00 VARA, 5.157.15 VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.45 Geestelijke muziek (gr.pl.), 9.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Omroeporkest, 10.45 Kinderkoor „Zanglust" met. pianobegeleiding, 11.05 Omroeporkest en solist, 12.00 Cyclus „On ze volksdichters". 12.20 AVRO-Amuse- mentsorkest en solisten, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Vervolg van 12.20. 1.30 Gramofoonmuziek met toe lichting, 2.00 De Ramblers, 2.30 Radiotoo- neel. 3.30 Klein vrouwenkoor „Vox Jubi- lans" met pianobegeleiding, 5.15 Wekelijk- sche gedachtenwisseling ANP, 6.00 VARA- orkest, 6.40 Gramofoonmuziek, 6.45 Ac tueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Gramofoonmuziek, sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nedèrlandsch programma NCRV 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.00 Pianovoordracht, 12.00 Zang en orgel, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 Amster- damsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 2.35 Amsterdamsch Salonorkest, 3.15 „De cultuur van erwten en peulen. Tusschen- culturen en nateelten", causerie, 3.45 Gra mofoonmuziek, 4,00 Handenarbeid voor de jeugd, 4.30 Molto Cantabile, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.05 NCRV- orkest, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.00 Friesch praatje ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Bel Canto (opn.), 8.45 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 8.55 „Motorbrand stoffen, die normale benzine kunnen ver vangen", causerie, 9.15 Bach-cantate (opn.), 10 00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. HILVERSUM II, 301.5 M VARA 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Och tendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. Hierna: Gramofoonmuziek, 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 11.00 Declamatie. 11.20 Esmeralda en solisten, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 1.00 Schrammelkwartet en soliste, 1.2o Orgelspel, 1.45 Arnhemsch strijkkwar tet, 3.Ö0 Gramofoonmuziek, 4.00 Gramo foonmuziek met toelichting, 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP, 5.30 „Carnaval In het Rijnland", vraaggesprek. 6.25 Gramofoonmuziek, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP. sluiting. dat de blinde schrijfster Alice Bretz gezongen heeft in haar praehtigen roman, zal er een bemoedigenden toon in beluisteren en er den weg door kunnen vinden om ook een onafwendbaarleed toteenbronvan vreugde en geluk te herscheppen Vraagt Uwen boekhandel. OORLOGSSCHADE GEVESTIGD TE TELEFOON SGRAVENHAGE 11.30.41 De wijzigingen en aanvullingen van onze voorwaarden van deelneming in verband met de Rijksbijdragen in Oorlogsschaden zijn thans door den Secretaris- Generaal van Financiën ten volle goedgekeurd. Het is dan ook van belang zich voor deze kosten voldoende te dekken en daarom verhoogen vele verzekerden het bedrag hunner deelname. In de afgeloopen week werd voor 80 millioen bijverzekerd, zoodat de stand thans is: Woningen, inboedels enz. tot 50.000.— Andere risico's tot 1.000.000.— Persoonlijke Ongevallen door molest Gevaariyke Risico's Bedrijfsschade, en Huur- derving door molest Kleinere inboedels en derg tot 7500.- Totaal in alle afdeelingen dus reeds meer dan verdeeld over ruim 85.000 posten. WENDT U TOT UW ASSURANTIE-BEZORGER (Van onzen correspondent). Toen de krijgverrichtingen hier te lande een aanvang namen, telde Rotterdam ruim zeven duizend bloedgevers, van wie er door den bloedtransfusiedienst ongeveer 5000 goedge keurd waren. Op den tienden Mei werden in de stad direct alle ziekenhuizen opgebeld met de vraag, of er voldoende bloed voorradig was. Alleen het Zui- der Ziekenhuis viel niet meer te bereiken. Men deelde den Geneeskundigen Dienst mede, dat de doktoren van d« bloedtransfusie-commis sie eventueel ter plaatse, waar dit noodig was, een bloedtransfusie zouden kunnen verrich ten, zoodat een onnoodig en gevaarlijk vervoer der gewonden zou kunnen worden voorkomen. Van den kant der legerautoriteiten kwamen geen aanvragen binnen, aangezien Rotterdam reeds direct van het front was geïsoleerd. De bloedtransfusiediénst was ingericht in een vleugel van het St. Franciscusgasthuis. Hij moest onmiddellijk naar een der kelders wor den overgebracht. Op den veertienden Mei werd het noodig, het geheele ziekenhuis te ontruimen. Gelukkig kon de dienst er blijven werken. De ontruiming geschiedde immers voornamelijk met het oog op het brandgevaar. Na het bombardement en het staken der vijandelijkheden zond de leider van den dienst, dr. van Dijk, een aantal doktoren naar Bra bant, Limburg en Zeeland. Die drongen zelfs tot de Peel door, maar moesten terugkeeren, zonder ergens hulp te hebben kunnen verlee nen. Te Oudewater werden echter vier daar heen gebrachte kolven met gunstig resultaat gebruikt. Wanneer er door de ziekenhuizen om bloed gevraagd werd, kon hieraan steeds worden vol daan. Dr. Van Dijk merkt in het verslag van den Centralen Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis op, dat tot en met Juni te Rotterdam totaal 196 transfusies wer den verricht. Het aantal gevallen van „shock" was betrekkelijk gering. Het meerendeel der transfusies werd verricht voor bloedingen en nabloedingen. Dr. Van Dijk brengt hulde aan de Rotterdamsche bloedgevers en bloedgeef- sters. Zelfs tijdens de hevigste bombardemen ten heeft er niet een geweigerd, naar het gast huis te komen, om er zijn of haar bloed af te staan. Direct na het verschijnen der nieuwe Loon- verordening hebben de besturen der samenwer kende textielarbeidersbonden zich op 19 Decem ber 1940 tot de grootste werkgeversorganisaties in die industrie gewend met de vraag om bespre kingen te openen over het invoeren van collec tieve contracten. Deze besprekingen hebben inmiddels plaats gehad. Naar „De Textielarbeider" meldt hebben alle bovenbedoelde werkgeversorganisaties zich in beginsel bereid verklaard tot het af sluiten van collectieve contracten. Een door de besturen der samenwerkende bon den ontworpen voorloopig concept-contract is aan de werkgeversvertegenwoordigers toegezon den. In dit concept is in groote trekken, dus nog niet in onderdeelen, uitgewerkt, welke wen- schen de textielarbeidersorganisaties koesteren ten aanzien van een C. A. O. Vrijdag is te Utrecht de vereeniging van han delaren in landbouw- en zuivelwerktuigen in Nederland opgericht. Uit de besprekingen is ge breken, aldus bericht het A.N.P., dat het drin gend noodzakelijk is, dat er een ordening komt op dit terrein. Men besloot om ten spoedigste diverse punten te gaan bespreken, opdat in den ehaotischen toestand, welke hier heerscht, spoe dig een wending zal komen. Het voorloopig bestuur zal thans alle maat regelen treffen voor een vergadering, weike in Maart zal worden gehouden en waar statuten enz. nader zullen worden vastgesteld. Het voorloopdge correspondentie-adres is plantsoen Laanhorn 16, Amsterdam-Z. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma F, eerste gedeelte de heeren: P. C. Otte, Middel burg, J. Dekker, Amsterdam. Voor diploma A B: J. C. Hubert, Den Haag. Men zal zich nog de berichten herinneren, die onrust wekten over de gezondheid van Mgr. dr. G. J. Vesters, oud-Apostolisch Vicaris van Rabaul. Toch is hij toen die ziektecrisis te boven gekomen. Vanuit de Waltham Street in Coogee N.S.W. schreef Mgr. Vesters nJ. kort voor den oorlog aan de „Annalen van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs": „U zult wellicht intusschen vernomen heb ben, dat voortdurend slechte gezondheid mij gedwongen heeft mijn ontslag te nemen als Apostolisch Vicaris van Rabaul. Op 3 October heb ik mijn opvolger geconsacreerd en ben thans sinds 20 October hier in Australië." Monseigner hielp nog contact op de goede plaats in te schakelen, schrijvend: „Uw verzoek zal ik opzenden aan den Hoogeerw. Provicaris P. Seelen, ook een Hollander, die u wel zal schrijven en met wien u aan het missie-adres in Nieuw-Guinea kan correspondeeren." Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan den heer A. Ol- vers te Rotterdam. Door nun kou. Koorts en oijnuitdrnvende werking hglpen hierbij altyd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 CL Cachets, genaamd ..Münhardtjes" Doos 10 en 50 et.. AMSTERDAM. (Vrije Universiteit.) Geslaagd voor het Candida atsexamen in de rechtsweten schappen: U. Qffringa (Amsterdam). In verband met de voorbereiding eener wet telijke regeling van de dierenbescherming, wel ke door het departement van Sociale Zaken is ter hand genomen en waarvan de uitvoering is opgedragen aan den veterinair-hoofdinspecteur van de volksgezondheid tevens directeur van den veeartsenijkundigen dienst, heeft de Ne derlandsche vereeniging tot bescherming van dieren de verschillende bij de centrale contact commissie aangesloten vereenigingen op dieren- beschermend gebied, het hoofdbestuur, ver schillende commissies voor bepaalde onderdee len van het dierenbeschermingsgebied, de af deelingen der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren en de veterinaire auto riteiten uitgenoodigd tot een bijeenkomst, wel ke gehouden zal worden op Zaterdag 1 Maart te half drie in Pulchri Studio te 's-Graven- hage. De gevolmachtigde voor veterinaire aange legenheden van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Oberregierungs- rat dr. Pschorr, heeft zich bereid verklaard in deze bijeenkomst een voordracht fe houden over hetgeen in Duitschland, waar op het ge bied der dierenbescherming reeds veel baan brekend werk is geschied, in de laatste jaren is tot stand gekomen en hoe de organisatie daar te lande in rijksverband werkzaam is. In deze bijeenkomst zulen tevens eenige ge deelten van de film „Een S.O.S. voor h'et dier" worden vertoond. In de dagbladen van Januari van dit jaar wer den de resultaten beschreven van een door den Riiksvezeldienst ingesteld onderzoek naarde mogelijkheid, in de huishouding te Wasschen zonder zeep. Daarbij werd gewezen op de geva ren van bleeken met bleekpoeder, namelijk dat onopgelost gebleven korreltjes bleekpoeder (chloorkalk) in het waschgoed gaatjes bijten. Van de zijde der bleekpoederfabrikanten ver zocht men ons er de aandacht op te vestigen, dat dit gevaar op gemakkelijke wijze kan worden voorkomen. Wanneer men het bleekpoeder vóór het gebruik oplost in een kleine hoeveelheid wa ter en deze voldoenden tijd laat staan, zinken alle onopgelost gebleven bestanddeelen naar den bodem en vormt zich boven het neerslag een heldere, geconcentreerde oplossing van chloor kalk. Door voorzichtig af te schenken, zoodat het bezinksel achter blijft, en vervolgens de oplossing tot de juiste sterkte te verdunnen, krijgt men een vloeistof, waarmee het waschgoed zonder gevaar voor gaatjes kan worden gebleekt. Men moet daarbij rekening houden met de omstandigheid, dat het neerslag niet snel be zinkt. Minstens enkele uren voor het gebruil: moet daarom de oplossing worden gemaakt; bij voorkeur op den avond voor het wasschen. Heeft men verzuimd de oplossing tijdig te maken, dan kan het gevaar voor het ontstaan van gaatjes aanzienlijk worden verminderd door het bleek poeder in een dicht geweven lapje te binden en dit zakje door het water heen en weer te bewe gen, dus op dezelfde wijze als waarop men blauWselwater maakt. De eerstgenoemde metho de is echter beter; men vindt haar dan ook veelal in de gebruiksaanwijzing 00 de pakjes ver meld. Met betrekking tot de te gebruiken hoeveel heid bleekpoeder kan nog worden vermeld, dat een pakje met 65 gram bleekpoeder voldoende is voor het maken van ongeveer 4 emmers bleek- vloeistof. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 21 Febr. (A.N.P.) Op den derden dag van het interna tionale ijshockey-toumooi te Garmisch-Parten- kirchen speelde Nederland tegen Zwitserland. Tegen de zeer homogeen spelende Zwitsers konden de Nederlandsche spelers zich niet handhaven. Zij kregen geen kans door de hech te verdediging heen te breken. Het werd een nederlaag met 190. In de eerste periode konden onze landgenoo ten zich nog vrü goed handhaven met een re sultaat van 20 voor de tegenstanders. Daarna werd het overwicht der Zwitsers allengs groo- ter, zoodat in de tweede periode een score van 9—0 tegen ons werd geboekt en in het derde gedeelte van 80. Individueel waren de Zwit sers een klasse beter, slechts Lammerts en de doelverdediger van Os konden het peil van de Zwitsers eenigszins benaderen. 's Avonds speelde Zweden tegen Italië, welke wedstrijd eindigde in een buiten verwachting vrij hooge zege van Zweden met 103 (11. 4—1, 51). Dit spel kenmerkte zich door een buitengewoon vlug en mooi ijshockey, alhoe wel de baan moeilijk te bespelen was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5