v De „Canadian Cruiser" in den Indischen Oceaan tot zinken gebracht „HEER, DAT IK ZIEN MOGE!" De debatten in den Senaat der V.S. Verduistering Luchtaanvallen op Benghazi Britsche aanvallen op Dzjaraboeb en Koefra St. Franciscusziekenhuis te Rotterdam Bijeenkomst van den Franschen ministerraad Generaal Weygand opnieuw op inspectie Zondag Quinquagesima Duitsch weermachtsbericht Eden ook naar Turkije en Griekenland? „Tokio's politiek gebaseerd op driehoekspact" Britsche schip Voer onder Amerikaansche vlag Hardnekkig verzet aan de Joeba VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 23 FEBRUARI 1941 r OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28^4 ct- per week, per kwartaal 3.75^ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22869 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Zaterdag de definitieve stemming over de hulp aan Engeland? De Amerikaansche export embargo's J- Interview met den Japanschen ambassadeur in Rome Ds. MARTIN NIEMöLLER 9 f r 8 I X O It al. weermachtsbericht Artillerie-duel bij Cher en Italiaansche luchtdienst over den Oceaan Inspectiereis van Churchill De aanval op de Canadian Cruiser ■n TIP VAN BOOTZ Aanvallen op convooi KARDINAAL FAULHABER Lord Harlech wordt Hooge Commissaris voor Z.-Afrika Een hartelijk dankwoord van den geneesheer-directeur De fooi DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bonaanwijzing voor petroleum Toestand van ex-koning Alfonso achteruitgaande NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK, 22 Febr. (D. N. B.) Nadat de republikeinsche senator White in den Senaat het „Washington's farewell address" had voor gelezen. dat der traditie getrouw op den ver jaardag van den eersten president der Veree- nigde Staten en den „bevrijder van Amerika van het Engelsche juk" wordt voorgelezen, be gon de Senaat den zesden dag der debatten over de wet tot hulpverleening aan Engeland. Als eerste spreker waarschuwde ook senator Capper, dat de wet aan president Roosevelt dictatoriale macht verleent. De leider der op positie tegen de wet_ de democratische senator Wheeler, verklaarde: „Zienderoogen winnen wij aanhangers". Hetzelfde verklaarde de democratische frac tieleider en mede-opsteller van de wet tot hulpverleening aan Engeland, senator Barkley, die als zün meening te kennen gaf, dat woens dag de eerste stemmingen over de amendemen ten zullen beginnen. Senator Taft gelooft, dat de definitieve stemming over de wet geschie den zal op Zaterdag van de komende week. Taft verklaarde o.a., dat door deze wet aan een enkelen man de volmacht gegeven wordt, de Ver. Staten in een oorlog te storten. Taft stelde voor, Engeland een crediet van twee mil liard dollar te verleenen voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Ver. Staten en daarvoor het wetsvoorstel in te trekken. Het is een feit, dat de minister van Oorlog, Stim- son, en de minister van Marine, Knox, in deze functies benoemd zijn omdat beiden opkwamen voor een deelneming aan den oorlog. Knox heeft er sinds het begin van den oorlog naar gestreefd, dat Amerikaansche schepen onder convooi van Amerikaansche oorlogsschepen de havens van oorlogvoerende landen zullen aan doen. Zou Amerika de politiek van den mi nister van Marine gevolgd hebben, dan zou den de Ver. Staten zich thans reeds in oorlog bevinden. De New York Herald Tribune meldt uit Washington, dat Roosevelt in de eerstvolgen de dagen nieuwe exportgoederen onder licen- tiedwang zal plaatsen, teneinde de verscheping van mogelijk oorlogsmateriaal naar Japan te stuiten. Voor het Witte Huis is het Vrijdag tot de monstraties van zes vredesorganisaties tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog gekomen. Op het Witte Huis werd een petitie overhandigd. Officieel wordt te New York bekend ge maakt, dat het aantal arbeiders op de werven sedert het uitbreken van den oorlog met 60 procent is verhoogd. Zonsondergang 23 Febr. 19.07 Zonsopgang 24 Febr. 8.39 23 Febr.: Maanopkomst 7.01; ondergang 16.34 VICHY, 22 Febr. (D. N. B.) De Fran- sclie ministerraad die Vrijdagmiddag on der voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeen is gekomen heeft, naar verluidt, be raadslaagd over problemen betreffende het Verre Oosten en over kwesties van bin- nenlandsche organisatie. VICHY, 22 Febr. (D.N.B.) De alge- meene gedelegeerde van de Fransche regee ring in Noord-Afrika, generaal Weygand, is, naar uit Algiers gemeld wordt, aan een nieuwe inspectiereis begonnen, waarbij hij verscheidene steden in Marokko zal bezoe ken. Het uiteindelijke reisdoel van Weygand is Dakar De Japansche generaal Yamashita heeft vergezeld van een militaire missie een bezoek gebracht aan het bezette gebied (foto Deutscher Verlag Recla) MILAAN, 22 Febr. (D.N.B.). Het Turijn- sche dagblad „Gazzetta del Popoio" publiceert den inhoud van een interview met den Japan- schen ambassadeur te Rome, Horikiri, over ac- tueele problemen. Ten aanzien van de alarmeerende Engelsch— Amerikaansche propaganda verklaarde de am bassadeur, dat zij Japan kalm, om niet te zeg gen onverschillig laat. Engeland bevindt zich in een uiterst moeilijken, zoo niet wanhopigen toestand. Daarom behoeft men zich er niet over te verwonderen, dat het grijpt naar alle uit wegen der propaganda om indruk te maken in Amerika. Japan heeft zijn onderdanen in de Vereenigde Staten nooit aangeraden naar het vaderland terug te keeren. Er is ook geen aan leiding voor den terugkeer van Amerikaansche of Engelsche onderdanen uit Japan of uit de door Japan bezette gebieden van China. Japan heeft geenerlei aanvalsbedoelingen. Amerika moet echter weten, dat iedere daad, die het in een oorlog met de spil zou kunnen verwikkelen, zou leiden tot een conflict met Japan. De Japansche buitenlandsche politiek is ge baseerd op de overeenkomsten van Berlijn. Het driemogendhedenpact is niet gesloten ten be hoeve van een uitbreiding van den oorlog, maar integendeel ten behoeve van de vestiging van een duurzamen vrede. De versterking van Guam en Samoa door de Vereenigde Staten vormt voor Japan geen be dreiging, aangezien deze strategische punten zeer ver van de kusten van Japan verwijderd liggen. Amerika schijnt op het oogenblik onder den druk te staan van de Britsche propaganda. Alles hangt thans af van de beslissingen van Roosevelt. Met Nederlandsch-ïndië worden onder handelingen gevoerd over de levering van de voor Japan onontbeerlijke grondstoffen rubber en petroleum. Noch Engeland, noch de Vereenigde Staten hebben het recht zich daarin te mengen. De wapenstilstandsonderhandelingen tusschen Thailand en Indo-China zijn kort onderbroken om den beiden landen tijd te geven. De kwestie zal stellig geregeld worden, omdat zij thuis hoort in het program van de nieuwe orde, die Japan een leefruimte in het Verre Oosten moet verzekeren. Deze nieuwe orde is gegrondvest op het feit, dat de wereld ni'et statisch kan blijven, zooals Groot-Brittannië en Amerika dat wilden. Op een vraag betreffende de Japansche be trekkingen met Rusland antwoordde de am bassadeur, dat deze den laatsten tijd belangrijk verbeterd zijn. Een handelsovereenkomst tus schen Tokio en Moskou is in zicht. Ten slotte verklaarde de ambassadeur, dat hij een uitstekenden indruk heeft van de hou ding van Italië. Het Italiaansche volk toont een bewonderenswaardige discipline en een onwrik baar geloof aan de overwinning. De overwin ning van de spil is zeker. Een Amerikaansche inmenging kan den gang van het conflict op geenerlei- wijze veranderen. De Japanners zijn er van overtuigd, dat de uren van Engelana ge teld zijn en dat een nieuwe, groote tijd van vrede, samenwerking en arbeid beginnen zal. Japan is verheugd en trotsch daaraan te kunnen medewerken. STOCKHOLM, 22 Febr. (D.N.B.) Volgens een bericht van „Svenska Morgenbladet" uit Londen verwacht men in de Engelsche hoofdstad, dat de minister van Buitenlandsche Zaken zich van Caïro ook naar Griekenland en Turkije zal be geven. S. P. T. meldt uit Caïro, dat Eden en Sir John Dill gisteren den geheelen dag besprekingen hebben gevoerd met de Britsche civiele en mi litaire autoriteiten in Egypte. Behalve met ge neraal Wavell had Eden ook een onderhoud met den opperbevelhebber van de vrije Fransche strijdkrachten in het Nabije Oosten, generaal Catroux. Officieel wordt medegedeeld, dat Eden en Sir John Dill op hun reis naar Egypte een tusschen- landing op Malta hebben gemaakt. BERLIJN, 22 Febr. (D.N.B.) Naar van be trouwbare zijde bekend wordt, heeft de vroegere predikant van Berlijn-Dahlem, ds. Martin Nie- möller, zich door de bevoegde Katholieke in stanties religieuze geschriften van den meest verschillenden aard doen zenden, met de ver klaring, dat hij ze voor studiedoeleinden npodig heeft. De in aanmerking komende instanties hebben gevolg gegeven aan het verzoek van ds. Niemöller. Zij weigeren echter eenigerlei ver dere inlichtingen te geven omtrent het „geval Niemöller", in het bijzonder over de vraag, of ds. Niemöller toetreedt tot de Katholieke Kerk of niet. Tot dusver schijnt alleen vast te staan, dat de vroegere predikant van de Belijdeniskerk in briefwisseling is getreden met toonaangeven de katholieke instanties, omtrent welker in houd door alle betrokkenen het strengste stil zwijgen in acht wordt genomen. BERLIJN, 22 Febr. (DN.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; Op den Indischen Oceaan hebben Duit sche zeestrijdkrachten den bewapenden Brit- schen koopvaarder „Canadian Cruiser", groot 7178 b.r.t., tot zinken gebracht. Het schip had als camouflage de vlag der Ver eenigde Staten geheschen en Amerikaan sche merkteekens op den scheepswand ge schilderd. Een duikboot meldt het in den grond bo ren van een koopvaarder van 4350 b.r.t. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren Britsche koopvaardijschepen aan de Oost- en Westkust van Engeland aangevallen. Zij brachten een 4000 b.r.t. metend stoomschip tot zinken en be schadigden twee groote tankschepen en ver scheidene andere schepen zwaar. In den nacht van 21 op 22 Februari hebben formaties gevechtsvliegers de haveninstallaties van Swansea doeltreffend met bommen bestookt. Aan de Britsche Westkust zijn voor twee havens mijnen gelegd. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht op de kade-installaties in Benghazi, op het vliegveld Berka en op troepenconcentraties ten Zuiden van Ben ghazi. MIDDELLANDSCHE BARCC PER NGASJ 50L0EK ZUETWA AGEDABTA BAH Dl A Et AGHEILA t C AUGILA BH» NA!M_ L yblsch* Sênr Calanscio woestijn ED ÖAKAA DAHÓEA CL*GE2WE K O .^haoeri 'DZjpr~ï>J*OE MA 4 TAHEIDA J>' BBCAftlA (4706) dzjaraboeb en de OASE KOEFRA Spoorweg wegen Karavaanwegen 0 SO TOOkrh ANGLO EGYPT SOEDAN Sahara Sinds de ontruiming van Benghazi door de Italianen zijn de Britten verder op gerukt tot aan El Agheila, een plaats gelegen aan de Golf van Sydra. Verder zijn de Britten via Lebba opgerukt naar de zone van Dzjaraboeb en in de rich ting van de oase Koefra. In de omgeving van Bir-ed-Dakar ten Noorden van de oase werden talrijke Britsche strijd krachten door de Italianen aangevallen en gedwongen met talrijke verliezen terug te trekken. De Italianen te Dzjaraboeb houden al van 10 Dec. 1940 af tegen de Britten stand, die vroeger reeds gepoogd hadden van uit Siwa de stelling aan te vallènmaar tot op he den werden door de Italianen alle aanvallen afgeslagen. Het kaartje geeft de ligging van het operatieterrein in Cyrenaica en Libysche woestijn weer ERGENS IN ITALIË, 22 Febr. (Stefani). Het Italiaansche hoofdwartier publiceert weer machtsbericht no. 260. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front geenerlei» actie van belang. Onze vliegtuigen .hebben doeltreffend een der vijandelijke bases bestookt. Nn Noord-Afrika bij Dzj araijoeb acties van pa trouilles en artillerie. Op de Egeïsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk mailschip aangevallen. Doeltref fend zijn Grieksche militaire installaties op het eiland Mytilene gebombardeerd. In Oost-Afrika vuur van de wederzijdsche ar tillerie bij Cheren. In den Soedan zijn vijande lijke colonnes, die getracht hadden onze stellin gen te naderen, met een snellen tegenaanval op gevangen en gedwongen met ernstige verliézen terug te trekken. Aan de Beneden-Joeba gaat de vijandelijke druk voort, waartegen onze troe pen hardnekkig verzet bieden. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Massaoea en Di- redaoea zonder belangrijke schade aan te rich ten. BUENOS AIRES, 22 Febr. (D.N.B.) De Argen- tijnsche regeering heeft aan de Italiaansche luchtvaartmaatschappij Ati verlof gegeven een vliegdienst voor passagiers, post en vracht te openen tusschen Rome en Buenos Aires over Afrika, Brazilië en Uruguay. De lijn kan tot Santiago in Chili worden doorgetrokken. Iedere week zal minstens een vlucht in beide richtin gen gedaan worden. De eerste vlucht zal binnen es maanden tijds geschieden. In de desbetref fende wet wordt gezegd, dat de rechtstreeksche» verbinding door de lucht tusschen Italië en Ar gentinië moet dienen om de traditioneele ban den van vriendschap tusschen beide landen te verstevigen. STOCKHOLM, 22 Febr. (D.N.B.). Volgens berichten van den Britschen omroep heeft Churchill gisteren versterkingen aan de En gelsche Zuidkust bezichtigd. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noord- en West-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Slechts een boerenhofstede werd vernield. Marinegeschut heeft in de Duitsche 'Bocht een Britsch vliegtuig neergeschoten. Over het in den grond boren van de Canadian Cruiser wordt van bevoegde zijde aan het D.N.B. medegedeeld: Dit voorval is een teeken des tijds. De camou flage heeft het schip niets gebaat. De identiteit van het verkapte Britsche schip is vastgesteld en de Britsche koopvaardij werd een waardevol schip van ruim 7000 b.r.t. armer. De Canadian Cruiser behoort volgens Lloyds Register aan de Canadian National Steamship Company en hoort thuis in Halifax in Nieuw Schotland. Het schip is onder Britsche vlag geregistreerd. Het incident werkt in verschillende opzichten verhelderend. De Britsche scheepvaart voelt zich op de wereldzeeën niet meer veilig en kruipt weg achtér een neutrale vlag.«Dergelijke mislei dingsmanoeuvres zullen de Engelschen nauwe lijks kansvol achten. Daarom komt de vraag op, of de Engelschen een dergelijke vlaggenzwen- delarij in scène zetten in de hoop, dat daaruit bij gelegenheid eenigerlei verwikkeling tusschen Duitschland en een neutrale mogendheid voort vloeit. Wanneer het voorbeeld van de Canadian Cruiser school mocht maken, zou hec een zaak der Amerikanen zijn om er zorg voor te dragen, dat het misbruik van de Amerikaansche vlag door Britsche gewapende koopvaarders de vei ligheid van de vreedzame Amerikaansche scheep vaart niet benadeelt. Van dit zakelijke gezichtspunt beschouwd, doet zich de interessante factor voor, dat Canada zich klaarblijkelijk onder de vlag van de Ver. Staten veiliger voelt dan onder de Britsche vlag. Bij gelegenheid van den ruilhandel der torpedo jagers heeft de Amerikaansche regeering im mers reeds voor vele maanden een hypotheek gelegd op de Britsche vloot. Engeland moest zich bereid verklaren om zijn vloot naar Ame rika te sturen, zoodra de thuiswateren niet vei lig meer zijn. Dit perspectief is zeker niet zon der effect op de denkwijze van de Canadeesche reeders geweest, die den gezagvoerder van hun schip bij wijze van voorzorg bevolen hebben van vlag te veranderen. Het incident toont dus, hoe de kansen van het moederland in de Britsche Dominions aan gene zijde van de zee worden beoordeeld. Als de blinde bedelaar uit het Evangelie zit de menschheid langs de wegen der wereld. Aarze lend en onzeker moet zij op den tast den weg zoeken, die voert naar redding, rust en veilig heid. En de menschheid zal blind blijven en arm, zoolang zij het licht des geloofs en den rijkdom der liefde niet heeft gevonden. Blinde bedelaars! Bij tientallen kennen wij de theorieën, die den weg heeten te wijzen naar een gelukkiger wereld en een nobeler menschen- geslacht. Maar al die theorieën zijn als het hul- pelooze tasten .va-n den blinde, een aarzelend voortschrijden op den weg, die misschien voert naar het doel, misschien naar een afgrond. Wie echter het licht der waarheid bezit, wie met beide oogen den weg duidelijk afgebakend voor zich ziet, gaat met vasten tred het doel tegemoet. „Heer, dat ik zien moge!" Het geloof in Jezus Christus geeft zekerheid. Het geloof geeft het licht der waarheid, dat ons den weg doet kennen, waarlangs wij gaan moeten. „U w geloof heeft U gered." Wat echter van den blinden bedelaar geschreven staat, geldt ook voor ons: „Hij zag en volgde Hem." Het geloof is voorwaarde, maar op zich niet vol doende- Het geloof moet ook bron worden van leven en licht. Het geloof schept licht, maar de liefde doet het licht uitstralen, maakt ons zelf tot lichtdragers. Het geloof is beginsel, liefde voltooiing. Het geloof dient slechts, om ons te brengen in die wereld van God, waar de liefde ontspringt. Het sterke geloof doet ons Christus volgen op den weg der liefde; uit het sterke geloof komt voort een onwankelbaar vertrou wen en een liefdevolle overgave: „Zoo blijven bestaan geloof, hoop en liefde, drie in getal, maar de grootste daarvan Is de liefde." De liefde is het wezenskenmerk van Christus' Kerk; zij alleen is een deugd voor tijd en eeuwigheid. Als ons bovennatuurlijk leven volgroeid zal zijn in het schouwend bezit van God, dan hebben alle andere deugden en gaven, te zamen met het geloof, waarop zij steunden, haar tijd gehad. Het geloof zal zijn overgegaan in aanschouwen, de hoop in bezit, maar de ge meenschap der liefde blijft, „want de liefde vergaat nimme r." Slechts de nederige liefde vereenigt met God- Kennis en gaven, zelfs geloofsovertuiging, kan samengaan met hoog moed en egoisme, de liefde tot God en den naaste alleen niet: „Zjj handelt niet onedel Zij zoekt zichzelve niet." Alle dogma's, alle Sacramenten, de gehoor zaamheid aan Paus en Kerk verliezen hun glans en hun diepste beteekenis, wanneer zij ons niet voeren tot de liefde. Dan wordt het geloof tot een dor formalisme en krijgt het de holle leegte van een louter uiterlijke kerkelijkheid, waaraan de ziel ontbreekt. Dan kan het geloof worden tot een wapen, dat de liefde doodt. Het groote geheim van de liefde is het zoe ken van het welzyn van anderen. Daarom brengt ook alleen de liefde de oplossing van alle problemen, die de menschheid verdeelen. Die problemen lijken soms zoo ingewikkeld en lijvige boeken zijn geschreven, om een oplossing te brengen voor de crises, die de menschheid moet doormaken. Maar er is slechts een oplos sing, die zoo eenvoudig is, dat kinderen haar kunnen begrijpen: „Hebt elkander lief!" Daar aan hangen heel de wet en de profeten. Als van nu af aan de wereld zich zou bekommerén om het welzijn van anderen, dan zou het gedaan zijn met alles wat haar verdeelt. Als slechts de Christenen elkander liefhadden: zij zouden het aanschijn der aarde vernieuwen. Waarom geldt voor ons niet meer, wat gold voor het wezens kenmerk der eerste Christenen: „Ziet, hoe zy elkander liefhebben"? Zoolang wij de liefde niet bezitten, doen wij tekort aan den geest van Christus en van Zijn Mystiek Lichaam. Zoolang zijn "wij arm en blind als de bedelaar op den weg naar Jericho en past het ons slechts te roepen: „Jezus, Zoon van David, ont ferm U mijner!" Dan zullen wij eerst door het lijden gelouterd moeten worden, voor het geloof weer de vrucht van liefde draagt. Zonder de liefde zullen kennis en wetenschap de wereld niet verbeteren en zal iedere nieuwe theorie een nieuw falen brengen. Slechts het falen van het egoïsme brengt de redding. Geheel het den ken van de wereld is egoïstisch en daarom moet de weield het leven van den Christus wel als een mislukking bechouwen. Geen groote. dwaas heid kent de wereld dan die van den Koning, die een kruis koos tot zyn Koningstroon. „Na Hem gegeeseld te hebben zul len zij Hem ter dood brengen en ten derden dage zal Hij verrijze n." (Evang.) Zelfs de Apostelen begrepen dit niet, voordat de Geest der liefde hen op Pinksterdag ver lichtte. „Dit woord bleef hun duister en zij verstonden niet wat er ge zegd werd" Maar nadat de Geest der liefde over hen was neergedaald, zijn zij Christus zon der aarzelen gevolgd op den weg van kruis en mislukking. Diezelfde Geest van liefde, door alle eeuwen heen levende en werkende in Christus' Kerk, moge ook thans in de harten van alle geloovi- gen het vuur Zijner liefde ontsteken, opdat zy zonder te versagen voortgaan op den weg van liefde en gerechtigheid, die alleen het aanschijn der aarde kunnen vernieuwen. Profetieën: zij houden op, En talen: zy zullen verstommen, En kennis: zij zal vergaan, Maar de liefde vergaat nimmer. K. Daar was eens 'n heer uit Herwijnen, Die moest voor den rechter verschijnen. Hij vond maar geen rust, Want hij was schuldbewust, Tot 'n glas TIP zijn angst deed verdwijnen! Inz. mej. A. W. v. L. te Den Haag, ontvangt een fL TIP. Duitsche lange-afstands-bommenwerpers heb ben Zaterdagochtend op den Atlantischen Oceaan ten Noordwesten van Schotland een groot Britsch convooi aangevallen, een stoom schip van 7000 b.r.t. tot zinken gebracht en twee schepen van elk 5000 b.r.t. zwaar beschadigd. Het afweervuur der Engelschen was krachtig maar kon geen schade doen ontstaan. Duitsche lange-afstands-bommenwerpers zijn Vrydag ook tot de Far-Oer doorgedrongen. Zij ontmoetten een in Engelschen oorlogsdienst staand 4000 b.r.t. metend schip bij Thorshavn. Het schip zonk na de ontploffing van een bom van gemiddeld kaliber binnen een minuut, aan gezien de bom het schip in het midden open scheurde. Lichtere bommen werden nog gewor pen in een fjord van de Far-Oer op een klein schip. Van het resultaat kon echterniets wor den waargenomen. De acties van het Duitsche liichtwapen boven Engeland waren in den nacht van Vrydag op Zaterdag gericht op voor den oorlog belangrijke doelen in de havens van Plymouth en Bourne mouth. Bovendien zijn Londen, Norwich eri de havenstad aan het Bristolkanaal, Swansea, aan gevallen. Verscheidene branden zijn hier ont staan. BERLIJN, 22 Febr. (D.N.B.) Zooals reeds in ons blad werd medegedeeld, heeft de H. Vader aan Kardinaal Faulhaber te München aangebo den voor het herstel van diens gezondheid vrij te beschikken over het zomerverblijf van het Vaticaan, Castel Gandolfo. In Duitsche Katholieke kringen verklaart men, dat Kardinaal Faulhaber tot dusverre niet uit München is vertrokken. Indien hij aan de uit- noodiging van Z. H. den Paus gevolg geeft, zal de Bisschop van Berlijn, Mgr. graaf von Prev- sing, zijn ambt waarnemen. STOCKHOLM, 22 Febr. (D N3.) Naar Reuter uit Londen meldt, is Lord Harlech, die onder zijn vroegeren naam Ormsby-Gore vele jaren lid van het kabinet is geweest, benoemd tot Hoogen Commissaris in de Unie van Zuid- Afrika en voor Basoetoland, Betsjoeanaland en Zwaziland. De geneesheer-directeur van het St. Francis cusziekenhuis te Rotterdam schrijft: Mede namens het college van regenten, de Eerw. Overste en Eerw. Zusters brengen wij on zen oprechten dank aan allen, die in den nood- lottigen nacht van 15 op 16 Februari IJL met uiterste inspanning hun krachten gegeven heb ben tot redding van onze slachtoffers en onze zieken. In de allereerste oogenblikken is door onze eigen medewerkers de eerste hulp verleend en zijn enkele zwaar gewonden gered kunnen wor den. Op het onmiddellijk gegeven alarm aan de brandweer, daarna uitgebreid tot alle Rot- terdamsche en Duitsche hulpdiensten, is de hulpverleening, onder de komende dreiging van verwoesting door brand, uitgebarsten tot den waren burgerzin van het persoonlyke offer. Onze eigen zieken hebben daarbij het voorbeeld gegeven, door hun rustige overgave aan degenen, die kwamen helpen. Er was geen paniek, er was weldra een georganiseerde evacuatie, waar- by onze zieken, toegedekt door het ruimschoots aanwezig eigen materiaal en vervoerd door het even overvloedige transportmateriaal, veilig en weldadig in de andere ziekenhuizen aankwa men. Niet alleen voor de opneming, maar even eens voor de directe deskundige verzorging van deze voor den geneeskundigen en verpleegkun digen staf onbekende patiënten, betuigen wij onze groote waardeering. Bovendien brengen wij dank aan de particuliere ziekenhuizen, die onze geneesheeren in staat blijven stellen, hun patiënten te behandelen. Een bijzonder woord van erkentelijkheid voor onze omwonenden, die met name vele kinderen liefderijk in den eigen familiekring hebben ondergebracht. Ten slotte brengt de Eerw. Overste dank aan de particu lieren, die velen Eerw. Zusters een gastvry on derdak verleenen. Naast het niet te herstellen verlies van vijf leerlingen en naast de ellende, die onze overige slachtoffers en onze zieken doorstaan hebben, niettegenstaande deze deernis, mogen wij ge wagen van de grootsche demonstratie, die deze nieuwe Rotterdamsche zieke'nhuisramp aan edele menschlievendheid te aanschouwen heeft gege ven. De vertegenwoordiger van den Rykscommis- saris, dr. Volckers, die namens den Rykscom- missaris deelneming is komen betuigen, heeft ons diens volle medewerking toegezegd tot le vering van het benoodigde materiaal. Dankbaar zullen wij daarvan gebruik maken, om ons Fran ciscusziekenhuis voor Rotterdam onmiddeliyk op .te bouwen. Geef den keidenier wat des keide niers is! Hij loopt en draaft voor u, hij brengt u koele dranken voor de dorsti ge keel en pittige schoteltjes voor de hongerige maag. Hij zwiert met zijn blaadje vol vlekkenwater tusschen de stoelen en tafeltjes door, tusschen de tinnegieters en de zwetsers met de breede armgebaren, dat het is om den adem in te houden en zet de bestelling ongerept op het sneeuwwitte amelaken. Hij staat met eindeloos geduld te wachten als gij uw keuze niet kunt doen uit spijs kaart en drankcataloog en met nog meer geduld als gij uit vestzakjes, portefeuilles en portemonnaies de dubbeltjes en kwartjes opdiept, als mede de vieze distributiebonnetjes. Hij maakt een zéér langen werkdag en hij moet leven van uw gunst, hij, die ook vrouw en kinderen heeft en voor hen de eindjes aan elkaar moet knoopen. Verhaal op hem dus niet de enkele centen die de Groote Nieuwe Tijd ons meer doet betalen dan vroeger en waarmee wij immers allemaal zoo blij zijn, want het is voor de groote nieu we gemeenschap, voor de groote nieuwe economische orde, voor de groote nieuwe liefde der menschheid. Geef den keidenier zijn fooi en be knibbel niet! De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Maandag 31 Maart a.s. de met periode „E" gemerkte petroleum- zegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 31 Maart geen petroleum meer voor verlich- tingsdoeleinden beschikbaar zal worden gesteld, zoodat de met periode „K" gemerkte zegels ko men te vervallen. Voorts geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 20 April as. de met periode „9" gemerkte petroleum- zegel recht op het koopen van twee liter petro leum voor kookdoeleinden. ROME, 22 Febr. (Stefani). De gezondheids toestand van ex-koning Alfonso is Zaterdag middag verslechterd. Zaterdagavond om kwart voor zeven hebben de Koning-Keizer van Italië en zijn gemalin den patient bezocht en een tiental minuten aan zijn ziekbed vertoefd. Om 8 uur was de toestand van den ex-koning van Spanje opnieuw slechter geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1