DRIE PRACHTBOEKEN. Totaalprijs f 15.45 D. W. BRAND De verscherping van den duikbootenoorlog Voor elkander Destemd Hooge Oorlogsraad van Indo-China bijeen ZONDAG 23 FEBRUARI 1941 Streven naar toenadering LondenMexico Echter nog geen stappen tot herstel der betrekkingen Marine-luchtstation op de Bermuda-eilanden De beroepsorganisaties in Frankrijk 50.000 boomen in Vigo ontworteld De processen te Boekarest Willkie niet naar China Zarah Leander in Zweden DE VOORJAARSBEURS TE UTRECHT Deelneming van overheids instanties TRAUTONIUM IN NEDERLAND Fritz Zaun's positie in het Berlijnsche muziekleven IJmuider treilers zullen weer zee kiezen Uitbreiding kustvisschersvloot OUDE ROT TN DE VAL Inbraken te Tilburg opgehelderd Groote aanvoer van wijting te IJmuiden Roode Kruis New-Yorksche Beurs Jongetje doodgereden OFFICÏEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Peiroleumdistributae De oorlog en de Duitsche begrooting Dr. JULIEN: KAMPVUREN LANGS DEN EVENAAR in prachtband f 5.15 OLAV CULLVAG: 'T BEGON IN EEN MIDZOMERNACHT in prachtband f 5.15 DAPHINE DU MAURIER: REBECCA. in prachtband f 5.15 BESTELBILJET AMERIKA AN SCHE GOEDERENMARKT AFZET VAN KUIKENS HET TOURNOOI TE GARMISCH Ned. Clearinginstituut Clearingkoersen Academische examens MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN door BERTA RUCK De correspondent van V. P. B. meldt uit Berlijn Een van de bekendste Duitsche publicisten op het gebied van het marine-wezen, kapitein ter zee professor Von Waldeyer Hartz, liet zich in de Berliner Börsenzeitur.g zeer optimistisch uit over de mogelijkheden van den handels- oorlog ter zee. Hij herinnert aan de woorden van Adolf Hitler, dat de duikbootenoorlog in het voorjaar pas beginnen zal, en verklaart, dat de Duitsche marine in dezen oorlog alle krach ten zal inspannen, die haar ter beschikking staan. Omdat het duikbootwapen nog verder kan reiken dan het luchtwapen, zal dit wapen be langrijke successen kunnen behalen, niet alleen in het oorlogsgebied* rondom de Engelsche eilanden, maar ook daar buiten op den Atlan- tischen Oceaan. Met betrekking tot den duik bootenoorlog, zooals die tot nu toe werd ge- tvoerd en die, zooals bekend, reeds groote suc cessen heeft geboekt, merkte de schrijver op, dat dit nog geen oorlog op groote schaal is geweest. Deze oorlog komt eerst dan, wanneer men den voorbereidingstijd benut heeft, die noodig is, om het duikbootwapen zuiver ma terieel op een peil te brengen, dat kwantita tief een groote onderneming mogelijk maakt. Binnen afzienbaren tijd zal men er rekening mee moeten houden, dat de werkzaamheid der duikbooten in den handelsoorlog sterk zal toe nemen. De kans der Engelschen om dezen ver sterkten duikbootenoorlog af te weren achtte de schrijver niet groot en wel op dezen grond, dat de Engelsche maatregelen tot uitbreiding der bescherming moeilijker door te voeren zul len zijn, naarmate de kring der Duitsche aan vallen in den hande'soorlog tegen Engeland zich verwijdt. SAIGON, 22 Febr. (Domei). Vice-admiraal Jean Decoux, de gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, heeft gisteren den Hoogen Oorlogsraad bijeen geroepen. Aan wezig was generaal Mordant, de opperbevel hebber van de strijdkrachten in Fransch Indo-China, terwijl verder vertegenwoordi gers van het opperbevel van leger en vloot de vergadering bijwoonden. In weiingeLchte kringen gelooft men dat de raad besprekingen heeft gevoerd omtrent de houding van Fransch Indo-China, niet alleen ten aanzien van de vredesconferentie te Tokio, maar ook in verband met een mogelijke ontwik keling van de beweerde crisis in het Verre Oos ten. Van dezelfde zijde wordt er op gewezen, dat Ftar.sch Indo-China in een zeer moeilijken toe stand zal geraken, wanneer de z.g. crisis in het Verre Oosten mocht uitbreken tengevolge van invloeden in Singapore, Nederlandsch-Indië of elders tegen Japan. Men acht de resultaten van de beraadslagingen van den raad zeer belangrijk. Na de vergadering van den Hoogen Oorlogsraad te hebben gepresideerd, zal Decoux op 23 Fe bruari uit Saigon vertrekken voor een inspectie reis in de grensstreek tusschen Indo-China en Thailand. MEXICO, 22 Febr. (D.N.B.) Van toonaan gevende zijde verluidt, dat de geruchten, vol gens welke Mexico stappen zou hebben gedaan om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te herstellen, niet in overeenstemming met de feiten zijn. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken, Padilla, heeft tegenover verslaggevers dit punt aangeroerd en verklaard, dat Mexico op het huidige oogenblik nog geen stappen in die richting heeft gedaan. De mogelijkheid eener hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen op den grondslag van de souvereiniteit en het strikte wederzijdsche respect wordt echter van Mexicaansche zijde in sympathieken zin overwogen. In Mexicaansche politieke kringen wordt het spoedige vertrek van den broeder van den pre sident der republiek, generaal Camacho, naar de Bahama-eilanden op speciale uitnoodiging van den gouverneur, den hertog van Windsor, in vevband gebracht met het Engelsch-Mexicaan- sche streven naar toenadering op diplomatiek gebied. Als Mexicaansche voorwaarde voor een even- tueele hervatting der betrekkingen met Enge land wordt in de eerste plaats genoemd, dat Engeland de onteigening der buitenlandsche oliefirma's door de Mexicaansche regeering er kent en verder de nota intrekt, die het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen ten gevolge had rang moeten hebben boven alle overige openbare uitgaven. De ramingen voor de rijksbegrooting voor 1941 moeten derhalve volgens het gebod van de strengste zuinigheid opgesteld worden. Verhoogingen van de voor de rijksbegrooting voor 1940 goedgekeurde gelden en het opstellen van nieuwe credieten mag de rijksminister van Financiën op de rijksbegrooting voor 1941 alleen toelaten, in zooverre zij onvermijdelijk zijn in het dringende belang van de rijksverdediging of naar aanleiding van de inschakeling van nieuwe gebieden sedert 13 Maart 1938. Hij moet der halve een overeenstemming tot stand brengen met den lasthebber voor het vierjarenplan, met 'net opperbevel der weermacht, den algemeenen gevolmachtigde voor het rijksbestuur en den algemeenen gevolmachtigde voor de economie. De rijksminister van Financiën wordt gemach tigd de algemeene begrooting voor 1941 bij ver ordening vast te'stellen. Voor de landen treft de rijksminister van Financiën nadere regelin gen. WASHINGTON, 22 Febr. (D.N.B.). De Ame- rikaansche marine heeft opdrachten ten be drage van. 9.15 millioen dollar geplaatst voor de uitbreiding van een marine-luchtstation op de Bermuda-eilanden. PARIJS, 22 Febr. (D.N.B.). Voor verte genwoordigers der Parijsche pers heeft de propagandachef der Nationale Volkspartij, Fontenoy, de oprichting van speciale economi sche en beroepsorganisaties aangekondigd. Deze organisaties hebben de taak, voorstellen uit het publiek ter kennis te nemen en na overleg met de bevoegde instanties eventueel in practijk te brengen. Fontenoy wees er op, dat men te Vichy vertegenwoordigers der trusts met de organisatie der beroepen heeft belast. Van hen kan men echter niet aannemen, dat zij onpar tijdig zijn. Door deze politiek te Vichy zal men het Fransche ambacht vernielen en daarmede precies het tegendeel bereiken van hetgeen Pétain in zijn programma als doel heeft ge steld. Dit bewijst dat Pétain door zijn omge ving bedrogen wordt. VIGO, 22 Febr. (D.N.B.). Door den orkaan der laatste dagen zijn in de provincie Vigo 50.000 boomen ontworteld. De materieele schade aan licht- en telefoon-leidingen is nog niet te overzien, daar honderden kilometers leidingen gebroken en vernield zijn. Vele dorpen der pro vincie zitten nog steeds zonder licht en zijn wat telefoon en telegraaf 'betreft van de bui tenwereld afgesneden. Men denkt, dat er maan den zullen verloopen voordat de schade her steld is. De Fransche ambassadeur te Madrid. Pietri, heeft in opdracht van maarschalk Pétain als persoonlijke gift van den maarschalk 15.000 pesetas voor de slachtoffers van den storm te Santander gegeven. BOEKAREST, 22 Febr. (D.N.B.). Volgens een officieele mededeeling hebben op 20 Februari voor de militaire rechtbank te Boekarest 48 per sonen in verband met de Januari-onlusten te recht gestaan. Van hen werden 33 veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand tot zeven jaar, de andére beklaagden werden vrijgesproken. De krijgsraad te Constanza heeft den haven meester van Braila, Antonioe, wegens deelne ming aan den opstand veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid met verbeurdverklaring van zijn vermogen. NEW YORK, 22 Februari. D.N.B.). Volgens Associated Press heeft Willkie zijn voornemen opgegeven om een bezoek te brengen aan het oorlogsgebied in China BERLIJN, 21 Febr. Een V.P.B.-corr. meldt: Twee en een halve week geleden is te Berlijn de film „De Weg naar de Vrijheid", waarin Za rah Leander een der hoofdrollen vervult, gereed gekomen. Zarah Leander is met vacantie naar Zweden vertrokken, waar zij ook thans nog ver toeft. Hierdoor zijn alle geruchten weerlegd, als zou Zarah Leander wegens spionnage gearres teerd en zelfs gefusilleerd zijn. Onder auspiciën van den Economischen Voorlichtingsdienst zal op de a.s. Voorjaars- beurs te Utrecht een aantal stands worden in gericht, in welke, behalve genoemde dienst zel ve, de volgende instanties zullen worden onder gebracht: het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd, het Rijksarbeidsbureau van het departement van Sociale Zaken, de af- deeling Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, het Centraal Distributiekan toor, de Rijksnijverheidsdienst, het Centraal In stituut voor industrialisatie en het Rijksinsti tuut voor brandstoffen-economie. Het Centraal Bureau voor de Statistiek neemt eveneens in collectief verband aan deze inzen ding deel. Het ligt in de bedoeling het geheel onder te biengen op de eerste verdieping, waar, zooals bekend mag worden verondersteld, de Economi sche Voorlichtingsdienst en het Centraal Bu reau voor de Statistiek reeds sedert jaren expo- seeren. Aangezien het evenwel niet mogelijk bleek, op deze verdieping een voldoende aantal aaneengesloten stands te verkrijgen, zuilen het Centraal Instituut voor Industrialisatie en het Rijksinstituut voor Brandstoffen-economie op de vijfde verdieping worden ondergebracht De bouw en inrichting van de diverse stands worden ontworpen door den heer H. C. Pieck. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verzorgt zijn eigen stand. Op een te Utrecht gehouden persconferentie ter introductie van het hier te lande nog onbe kende „Trautonium" heeft Generalmusikdirek- tor Fritz Zaun een en ander medegedeeld over de positie, welke hij in het huidige Berlijnsche muziekleven vervult. De overweging dan, dat te Berlijn, een mil- lioenenstad, reeds lang behoefte werd gevoeld om een tweede groot orkest te bezitten naast de bestaande „Philharmonie", heeft er toe geleid, dat in 1939, ondanks de moeilijkheden van de zen tijd, een groot Stadsorkest in het leven werd geroepen. Met de leiding van dit orkest werd belast Fritz Zaun, die heden en Dinsdag te Utrecht de concerten van het U.S.O. zal dirigeeren. De opzet van het nieuwe orkest was o.m., naast de zoog. „zware" programma's, concerten t.e organiseeren met minder zware werken, als bijv. kleine symphonieën, minder gespeelde wer ken uit het klassieke repertoire, terwijl ook éenige cycli (aan bepaalde componisten gewijd) gegeven worden. Zonder in schematiek te ver vallen, tracht men wel een bepaalde lijn te geven aan deze concerten; men kan in zekeren ain spreken van „nieuwsoortige" programma's, waarop aan de nieuwe werken serieus en ruim schoots aandacht wordt geschonken. Niet al leen Duitsche, maar ook andere componisten worden daar vertolkt. Zaun stelt zich daarbij op het standpunt, dat „moderne" muziek een kans moet krijgen, als deze z.i. waard is, onder het publiek gebracht te worden. Zooveel mogelijk wordt aldus een objectieve kijk oi» het hedendaagsche reper toire in de hand gewerkt, De kring, van waaruit in Berlijn belangstel ling wordt betoondvoor deze muziekpraktijk. is niet gering. December jJ. bij een winkelier in de Trouw - laan een partijtje levensmiddelen en koloniale waren gestolen, op 8 Februari bij een winkelier in de Nieuwstraat eenig geld, op 9 Februari in de Simon Stevenstraat een bedrag van f 210, Zondagavond viel den inbrekers bij een ir.braak weer f 65 in handen. De overeenkomst bij de werkwijze van deze inbraken bracht de recher che op het spoor van een van de vermoedelijke daders. De recherche ging de gangen na van den 45-jarigen H. v. K., die tien jaar geleden, na twee jaar lang Tilburg onveilig te hebben gemaakt en niet minder dan veertig inbraken te hebben ge pleegd, gesnapt werd. De man bleek na zijn s.raf uitgezeten te hebben zijn leven nog niet gebeterd te hebben. De recherche kreeg voldoen de aanwijzingen in hadden en arresteerde den man alsmede M. E., die den laatsten tijd veel in zijn gezelschap was gezien. De politie had hiermede een goede vangst gedaan. In het nauw gedreven door de tegen hen aangevoer de bewijzen bekenden zij de vier hierbovenge- ■melde inbraken te hebben gepleegd. De mannen zuilen naar Breda worden overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie wor den gesteld. Naar wij vernemen zal binnen zeer afzien baren tijd de visschersvloot opnieuw uitgebreid worden. De uitstekende bedrijfsresultaten, wel ke de thans varende kustvloot met de visscherij weet te behalen, is oorzaak, dat enkele reè- ders van stoomtreilers weer schepen voor de visscherij klaar laten maken. Van de reederij Pronk zal zeer binnenkort de Shamrock, IJm. 129, als eerste IJmuider treiler weer ter visscherij uitvaren, hetgeen sedert Mei van het vorig jaar niet het geval is geweest. Ook de Martha, IJm. 165, van dezelfde reederij en nog enkele andere zullen vermoedelijk zeer spoedig volgen. Ook deze treilers blijven onder de kust visschen en zullen, evenals de thans varende kustvloot, maximum vier tot zes dager, cp zee kunnen blijven. Uiteraard heeft men hierbij tal van moei lijkheden te overwinnen. Onderhandelingen worden gevoerd omtrent de arbeidsvoorwaarden der visschers. Deze treilers zullen alle hun vangsten te IJmuiden lossen. De laatste maanden hebben zich te Tilburg eenige inbraken voorgedaan in kleine winkels in buitenwijken, waarvan de politie aanvankelijk de daders niet kon achterhalen. Zoo werd op 28 De aanvoer van versche visch te IJmuiden was in de afgeloopen week beter dan sedert vele maanden het geval is geweest. Een aanvoer van bijvoorbeeld ongeveer 2000 k.g. wijting in één week is sedert Mei van het vorig jaar niet meer voorgekomen. Daar de aanvoer van visch de laatste maanden voornamelijk bestond uit platvisch, als bijvoorbeeld schol en schar, vormde deze onverwacht groote aanvoer van wijting een welkome verrassing voor den vischhandel. De New Yorkschc Beurs was Zaterdag jcns Washington-Day gesloten. Tot voorzitter van de af deeling Vaals van het Ned. Roode Kruis werd gekozen ter voorzie ning in de vacature van wijlen dokter Ploem, de heer Keunen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Mamerlink te Vijlen. Vrijdagavond omstreeks 6 uur speelde de drie jarige L. Timmers met een broertje voor de ouderlijke woning in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Toen beide kinderen onverwachts den rijweg overstaken, werden zij gegrepen door een vrachtauto, die bestuurd werd door den chauffeur W. v. d. B., uit Rijsoord. Beide kin deren werden tegen den grond gesmakt. Zij werden naar het Zuiderziekenhuis vervoerd waar de driejarige jongen moest worden opgenomen. Des nachts is het ventje aan de bekomen ver wondingen overleden. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in verband met de bonaanwijzing voor petroleum voor verlichtingsdoeleinden bekend, dat de handelaren de met periode ,,E" gemerkte zegels op opplakvellen dienen te plakken. Zy behooren deze opplakvellen zorgvuldig te bewaren en kunnen deze tot nader aankondi ging niet bij de distributiediensten inleveren ter verkrijging van toewij zingen. Het ligt in de bedoeling den handelaren tegen den tijd, dat wederom petroleum voor verlichting beschikbaar wordt gesteld, de gelegenheid te geven de opplakvellen met de zegels gemerkt met de periode ,,E" alsnog bij de distributiediensten in te wisselen. BERLIJN, 22 Febr. (D.N.B.) De Duitsche mi nisterraad voor de rijksverdediging heeft een verordening uitgevaardigd betreffende de be- grootingsleiding in het rijk en de landen voor het jaar 1941. Daarin wordt bepaald, dat de be veiliging van de voor de verdediging des rijks noodige middelen onvoorwaardelijk den voor- BETAALBAAR MET ƒ1.50 OF MEER PER MAAND PER EEN OF TWEE BOEKEN BETAALBAAR MET ƒ1.00 OF MEER PER MAAND Ondergeteekende wenscht omgaand franco te ontvangen van BLANKEVOORT'S Abonnementsboekhandel, Zuider Amstellaan 62, A'dam, Tel. 91244, Postgiro 141995: Kampvuren langs den Evenaar 5.15; 't Begon in een Midzomernacht 5.15Rebecca ƒ5.15, te betalen met per maand. Naam: Adres: Verzoeke de eventueel niet gewenschte titels door te halen en het m aandelijks te betalen bedrag in te vullen. 22 Febr. 21 Febr. larwe Dec ■Juli 77 i 77 i - Mei 78 i - 79 i Rogge Dec Mei 491 49 i Juli 49 i 49 i Haver Mei 34 35 WINNIPEG, 22 FJbr. 22 Febr. 21 Febr. Gerst Dec Me) 471 47 i Juli 44 f 44 i Lijnzaad Dec 159i l 60 Mei (56 i 1.57 f Oct i53 1.53 Juli Dec 33 i 31 i 33 31 f Een Zaterdag verschenen buitengewone Staatscourant bevat aanwijzingen door de Ne- derlandsche Centrale voor eieren en pluimvee gegeven met betrekking tot den afzet van kuikens. De laatste wedstrijd van de voorronden in het ijshockeytournooi Duitschland-Hongarije is in 00 gelijk spel geëindigd. Doordat de Hongaren een beter doelgemiddelde hadden, werden zij inde eerste groep winnaar. Op grond van het wed strijdreglement zullen beide landen elkaar in halven eindstrijd nogmaals ontmoeten, om uit te maken, welke van deze twee landen in den eindstrijd zal uitkomen tegen den winnaar van den anderen halven eindstrijd Zweden-Zwitser land. Hoewel Duitschland in zijn strijd tegen Hon garije doorgaans in den aanval was, gelukte het niet, den Hongaarschen doelverdediger te pas- seeren. Over het algemeen droeg deze wedstrijd een forsch karakter, waardoor de scheidsrechters zich genoodzaakt zagen van beide landen enkele spelers van de baan te sturen. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 21 Februari. 1941: Clearing met Duitschland: Laatst uitbetaald nummer: tegen guldens vorderingen: 898.409; tegen Reichsmarkvorde- ringen: 26.265/302.221. Clearing met Chili: laatst uitbetaald num mer: 1711. Clearing met Turkije: laatst uitbetaald pum- mer: algemeene clearingiekening: 4750; bijzon dere clearingiekening: 2431a. Clearing met Italië; laatst uitbetaald num mer: 2386. Koersen voor stortingen op 24 Februari 1941 legen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.1432. Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87. Deensche kronen 36.37. Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45Vu. Lewa 2.30. Pengö (oude schulden) 36.519. Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.28 Zloty (nieuwe schulden) 37.68 UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts exa men: A. Nieuwveld, A. E. J. Schaars, R. L. van der Spoel. Voor het artsexamen: L. D. Broekema, mej. S. M. Brond, A. C. van Leeu wen. Voor het econ. doet. indologie: J. M. Roo- senschoon, Ph. K. Beversluis, L. C. Wesseldijk. Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. Brand, Keizersgracht 215 te Amsterdam de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIËN Haarlem 2'/2 55 Emden 0 68 Heidelberg 1928 4% (7 68 Keulen (Cert.) 7 63 Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Ze venbergen (kl. cp.) 4 97 Nederlandsche Bankinstelling (kl. op.) 4 (4% 68 Nederd. Hervormd. Diaconessen Inrichting te Arnhem 3)4 80 Onesiforus Bank (f 500.4 91 Süddeutsche Boaencreditbank 4)4 (5i/2 66 Union, Cacao Chocoladefabriek 5 100 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar den (kl. cp.) 4 (5 61 Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland (f 500. 4 93)4% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Agatha, R.K. Armbestuur H. te Lisse 31/2 77 Agnes, Par. v. d. H. te Amsterdam 3 70 Augustinus, Par. v. d. H, te Amsterdam (volle rente) 5 75 Carmelitessen, Eerw. Zusters te Slttard 1 211/2% MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Martelaren van Gorkum Par. H.H. te Am sterdam 3 62)4 Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amster dam 3)4 87)4% O.L. Vrouw Hemelvaart, Par. te Heem stede 4 86)4% Vereeniging v. d. H. Vincentius a Paulo te 's-Gravenhage 3% 82)4% Willibrordus Vereeniging, St. te 's-Gra venhage 5 90 Willibrordus, R.K. Armbestuur H. te Was senaar 4 68 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Agnes Hospitaal, R.K. St. te Bocholt 8 28 Alexianer Broeders te Ak<,n 7 24 Allerheiligste Verlosser, Zusters te Würz- burg 7 35 Augustinus. Par. v. d. H. te Keulen Kupfergasse 2)4 25 27)4% Barmhartige Broeders van Trier 8 25 26 Barmhartige Broeders van Trier 1929 7 27)4% Barmhartigheid, Zusters van te Neuss 7 26 Bisdom Ermland te Frauenburg 5 30 Bisdom Osnabrück 8 23 24)4% Bisdom Würzburg 7 33 35 36 Bisschop von Ketteler Stichting Bad-Nau- heini 7 20 22)4 25 26 Carmelitessen, Eerw. Zusters te Diisseldorf 6 25 29 30 Christelijke Liefde, Zusters te Paderborn 7 301/4 31 Clemens Hofbauer Hflfswerk te Belecke 7)4 30)4 31 Cyriacus, Sint te Bottrop (a f 100. '8 34)4% Deutscher Verein vom Heilige Lande (kL cp.) 5 20 Driekoningen Hospitaal te Keulen 7 26 Elisabeth, Par. v. ai. H. te Breslau 7 30)4% Engelsche Zusters, Inst. der te Aschaffen- burg 8 20 Engelsche Zusters, Inst. der te Mainz 8 29 Franciscanen, Eerw. Paters te Breslau 8 30 30)4% Franciscanen, Eerw. Paters te Breslau 7 31 Franciscanessen, Eerw. Zusters te Non- nenwerth 7 26 Franciscanessen, v d. H. Georgius, E.E.Zus- ters te Thuine 7 26 27)4 Franciscanessen, Eerw. Zusters te Wald- breitbach 8 25)4 Gesamtkirchengemeinde te Ludwigshafen 7 391/2 40 43 Goeden Herder, Zusters v. d. te Marx- heim 3)4 30 Hart van Jezus, Priester v.h. H. te Diis seldorf 7 26)4% Hildesheim, Bisdom van 7 30 Joannes de Deo, Orde der Barmh. Broe ders v. d. H. te Graz 7 32)4% Johannes, R.K. Par. Sankt te Hamborn 7 32)4% Johannes dien Dooper, Par. v. d. H. te Leutesdorf (kl. cp.) 3 28)4% Johannesbund te Leutesdórf 8 25)4% Jozef Gesellschaft, St. te Bigge a.d. Ruhr 8 29 Jozef. Par. v. d. H. te Hutzing 7 35 Jozef, Par. v. d. H. te St. Trudpert 3)4 26 28 Kathol iseh Gesellen Hospitum te Keulen 7 28 Katholisch Marien Hospitaal te Aken 8 30 Katholiek Studiehuis, Congr. der Priesters v.h. H. Hart te Freiburg 6)4 23 Matheus, Par. v. d. H. te Altena 7 26 28 30 Meissen. Bisdom te Bautzen 7 32)4% O.L. Vrouw, Congr. te Breslau 7 42 Pallottiner. Missiehuis der E.E. Paters te Limburg a.d. Lahn 8 28 Sebastianus, Par. Sint te Eppelbom 7 28 Serafijnsche Liefde, Zusters der te Es sen 714 22)4% Theresia Kinderhuis te Neuss 7 17)4 Vincentius a Paulo, Zusters v. d. H. te Freiburg 7 26 27)4% Vincentius Weeshuis te Dortmund 7 29 PANDBRIEVEN Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp.) 31/2 B6%% Maastrichtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 92 Nederlandsche iScheepshypotheekbank (kl. cp.) 4 88%% Overijselsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 92%% Vereenigde Transatlantische Hypotheek- banken (kl. cp.) 3 51 AANDEELEN Appingedammer Bronsmotorenfabriek 125 Bandoen iische Kininefabriek (f 250.380 Eerste Nederlandsche Rijwielen- en Machinefa briek v.h. H. Burgers 12o Electro Apparatenfabriek Systeem Coq (Gew.) 50 Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn. 200 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (kl. cp.) 255 Cum div. Meteoor. Betonfabriek De 100 98 Nederlandsche Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen v.h. W Hoogenstraaten Co.. (kl cp.) 45 Nederlandsche Gresbuizen Industrie 108 Nederlandsche Middenstandsbank 28 Overijselsche Hypotheekbank (Volgest.) 67 Sphinx, Kristal, Glas- en Aardewerkfabriek De 89 Steden. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen De 31 Union, Cacao- Chocoladefabriek 60 Victoria. Biscuitfabriek (f 200.125 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschap- oij 10 gestort f 260.toe Maatschappij voor Assurantie, Disconteering Beleening der Stad' Rotterdam f 100.gestort 5 OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 405. Algemeene Waterleiding Maatschappij f 1300. Hollandsche Bank Unie f 22.50 Hollandsche Kunstzijde Industrie f 430.f 450. f 440.— Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 8. Landbank. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen De f 25. Nijma, Kunstzijdespinnerij f 500. Thomson's Havenbedrijf f 700. WINSTBEWIJZEN Indische Land- en Boschbouw Maatschappij f 450.— Suiker Cultuur Maatschappij f 60. DIVERSEN Automatic Screw Works (Rest. bew.) f 11. Nederlandsche Rubber Unie (Rest. bewA f 250. Stadhouderslaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen (Rest. bew.) f 42. Vereenigu'e Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest. bew.) f 25 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest. bew.) 3 14 (Nadruk verboden) ,,'k Geloof het wel," zei Slim, die op het haardkleed zat, heel gemakkelijk leunend tegen de knie van de rose jurk, terwijl hij noten kraakte voor de gele jurk. „Geef mij het haardvuur, geef mij 't meis je," was blijkbaar zijn variatie voor vanavond en de gele jurk, die hem er nu dit, dan weer met dat tusschen nam, vertegenwoordigde „het" meisje, voor zoolang het duurde. De jongen, die het over het dansen had ge had, ging door met schikkingen te maken voor den negenden: „Jullie komen, Lou en Ted en jullie drietjes?/... In ordeen wat doe jü, George?" Dat tegen mij. „Jij komt ook." „Ik? O, ik ben bang, dat ik niet dans." „Onzin. Natuurlijk dans je. Iedereen danst. Danst hij niet, Slim?" „Ja, zeker,'' zei Slim beslist, zijn hoofd naar de rose rok opheffend. „Ik heb hem gezegd, dat hij moet. Nietwaar, Jack? Natuurlijk leerde hij in zijn wilde jeugd den klompendans en de mammouth-step of wat er in de mode was in zijn geboorteplaatsje Fossielen-stad. O. hij zal gauw den slag beet hebben van een paar nieu were nummertjes, is 't niet ouwe jongen?" „Kan 't probeeren," zei ik lachend met een soort „Waarom niet"-gevoel. Verbeeld je, nogal geen kleine verandering: kamers binnenloopen en foxtrotten en jazzen en steggelen met de rest. Ik dansen!Wel, ik had den eersten stap gedaan en geen kleine, hoor!Wat een mop! Voor we afscheid namen, had ik beloofd, het Woonhol heel spoedig op te beien. Ted's moe der zei, dat het 's Zondagsavonds gewoonlijk volgepropt was met jongens en meisjes, dat zij de jongens bij hun „dolle sprongen" helpen zou door een hartelijk welkom en een vroolijke. onschuldige tijdpasseering. Ik beloofde ook, dat ik zou meedoen aan een danscursus ergens bij Gloucester Road station, dien alle lui hier sche nen te kennen. „Nou zeg," zei Slim op de stoep, „je maakt vorderingen als een hollend paard! Nog vóór we een woord kunnen zeggen, zul je ons in de gezelschapswereld voorbij snorren. Dinsdagavond dan, om acht uur precies. Tot dan!" Hij zwaaide zijn stok tegen me en verdween haastig met de gele jurk (in bont nu), die hij naar Chelsea brengen moest. Ik bracht de grijze jurk naar de onder- grondsche. Een aardig, lief meisje, dat in een particulier ziekenhuis werkzaam was en dat veel van muziek hield. Zij zei iets over de ZondagconcertenIk mocht haar wel eens vragen mee te gaan Die bijeenkomst vanavond is me goed bevallen 'k Geloof, dat ik er den smaak van beet heb. Wat een ongedwongen en vrije beweging was heten het zotste was, dat, ofschoon ik min of meer gevreesd had, me toch niet te zullen amuseeren, ik elke minuut volop haa genoten. En toch vreemd, dat ik er op mijn kamers pas aan dacht was dit de eerste avond in vele weken, dat. ik niet aan dat kleine meisje gedacht had. Waarom zou ik ook nog aan haar denken? Ik zal haar nooit meer zien. Ik zal een anderen weg nemen, zoodat we elkaar niet zullen ont moeten. De hemel weet, dat ik mezelf niet wil opdringen, waar ik niet welkom ben, en dat liet ze me duidelijk genoeg merken. „Mijn kleine dame" hier gaat zij uit mijn leven, tenminste wat mij betreft. Een lief ge zichtje; ik wensch haar veel geluk, ook al wou zij niet naar mij kijken. Al die menschen van vanavond waren ver bazend aardig voor me Het volgende, waar ik me op verheugen kan, 's de dansles. HOOFDSTUK IX DE JONGEN VERTELT Mijn hemel, ik wist niet, waar ik mezelf aan gewaagd had! De eerste stap had me niet voor bereid op een formeelen storm. Ik ben werke lijk goede maatjes geworden met een meisje O, enkel op een vrienschappelijke manier na tuurlijk. Maar toch een meisje en het heele geval kwam zoo onverwacht. Toen Slim Grantham zei, dat die vertooning Dinsdagavond een dansles was, had ik me voor gesteld, onafgerichte recruten te zullen vinden, allen min of meer stuntelig, die evenmin wis ten, waar hun voeten neer te zetten, als ik. Maar niets daarvan. Het was een for- meele dansavond! Ik bemerkte het, zoo gauw we het groote huis in de langste en rechtste straat van Lon den inliepen. „We" waren Ted en zijn vroolijk moedertje en een half dozijn van de lui, die Zondag in het Woonhol waren. Eerst en vooral natuurlijk Elim en juffrouw geel-jurk. Hij stelde nog steeds veel belang in haar, dat zag ik en scheen heelemaal niet te verlangen, dat zij gedemobiliseerd zou worden (zij was leidster van een liefdadigheidsinstelling voor 't leger) en zou teruggaan naar Shanghai, waar haar familie woonde Maar ik had het over het huis, waar die danslessen gehouden werden. Heel wat menschen gingen er al binnen, meisjes met sjaals trip pelden de trappen op, en jongens in uniform. Binnen leek het mij een receptie aan 't hof. Toen Slim en Ted en ik ons beneden van hoed en jas hadden ontdaan en de dames volgden op die reusachtige, steenep trap met een soort serre vlak bij het eerste portaal, zaten reeds veel menschen te praten in rieten leunstoelen. Toen ons clubje voorbij ging, wuifde een meisje met haar hand en een andere meisjes stem riep: „O, daar is Slim," alsof iedereen op hem gewacht had. 't Was ook best mogelijk. De groote zaal was helder verlicht door gele lampen overal langs de muren, die weerkaatst werden in het vergulde plafond, in de groote wandspiegels en de geboende vloeren. Zoo gauw we binnentraden, werd Slim oogenblik kelijk omsingeld. Er bloeide een waar bloembed van gekleurde jurken rond hem op en daar boven uit stak zijn blond, opgeheven hoofd en zijn gezicht, in narrengrijns vertrokken, op al les neerziend. Er waren er ook, die op Lou en Ted beslag legden en hen meenamen naar het meisje aan de pianoer was een soort al gemeen gegons; allen schenen elkander te kennen. Zoo kwam het, dat ik voor een oogenblik hoog en droog bij de deur stond en de zaal rondzag. Het waren eigenlijk twee kamers, maar van de kleinere, waar het strijkje zat, waren de schuifdeuren weggenomen. Aan de vergulde muren hingen een paar spiegels met artistiek-uitziende lijsten en versieringen. Voor de ramen aan de straatzijde hingen zware, am berkleurige brocaatgordijnen. Tegen die gordijnen stond een slank, zwart harig meisje met haar rug naar mij toe. Grappig te denken, dat dit mijn eerste vriendin zou worden! Zij was tamelijk in drukwekkend. Is dat het woord? Zij deed den ken aan de illustraties uit „Mode", waarvan je zou gedacht hebben, dat er onmogelijk iemand zóó zou kunnen uitzien. Maar dit meisje wel. Dezelfde kleeren, dezelfde schoenen met ge kruiste bandjes aan haar enkels, dezelfde ma nier van staan. „Modern" veronderstel ik. Ik heb nooit van het idee moderne meisjes ge houden, omdat het nooit zacht en lief ge- oeg lijkt (ik heb immers verteld dat ik ho peloos ouderwetsch was). Maar ik kon niet nalaten naar dit meisje te kijken Het haar, dat kort geknipt en op zij gescheiden was en waaromheen een zilveren, hoe heet het ook weer, zat, was zoo zwart, als ik maar ooit gezien had. Haar armen waren des te witter. Ik dacht, zou je een aardig gezichtje hebben? Ze keerde zich zóó, dat ik haar profiel zag. Niet wat ik lief noemde. Maar vreemd ge noeg dacht ik op dat moment iets te ontdekken ik meende, dat he.t meisje in haar vroo- lenke dansjurk er mistroostig uitzag. Absoluut beu. Beu van alles! Hoe dat bestaan kon?.... Zij zag, dat ik naar haar keek en meteen ver dween die trek uit haar gezicht alsof die er nooit geweest was. 'n Beetje verbaasd, toen geamuseerd, maar heel vriendschappelijk keek ze terug. Toen kwam ze met vlugge pasjes naar me toe. Naderhand vertelde ze, dat het kwam, omdat ik er „zoo verlaten" uitzag en dat zij mij wilde vragen, of ik iemand zocht of dat ik inlichtingen wenschte omtrent de lessen. Maar op dat oogenblik maakte Slim zich los uit zijn bloemen tuin van meisjes en kwam naar me toe (een lint van de gele jurk vasthoudend, alsof zij noar Shanghai vertrekken zou, als hij dat niet deed), om me aan de dame voor te stellen, die de les leidde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2