Geestelijken bij bet onderwijs „Elckerlyc" in den Stadsschouwburg W. HOLTHUIZEN Davoka The American Club MEDEDEELING Luchtbeschermingsoefening WMTERHULP^NEDERLAND ZONDAG 23 FEBRUARI 1941 HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 Gemeentebegrooting 1941 Het tekort thans op f 2.100.000 geraamd J. Veldhuijzen van Zanten t Gemeentezaken BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Hasselmeyer slaat v. d. Broek ZWEMMEN Jaarvergadering van de Zwem club „Haarlem" WATERPOLO De scheidsrechtersvereeniging voor de eerste maal bijeen GYMNASTIEK R.K. Gym. Ver. Hercules- Winfried BRIDGE R. K. Bridgeclub „Haarlem" VOETBAL H.F.C.Velox BEVERWIJK Een sprong in het springzeil Oproep van medewerkers J. P. NIJSSEN 60 JAAR Van vele zijden kwamen geluk- wenschen binnen VELSEN Tijdelijke afsluiting van een weg HILLEGOM Mogen niet aan het hoofd eener inrichting staan Een spel vol kleur en wijding Stichting „Het Volksconcert" Dinsdag 2e paedagogisch V olksconcert GEMEENTERAAD DE BEGROOTING 1940 Opnieuw wenkeii van Ged. Staten Vijftigjarige echtvereeniging Gevonden dieren en voorwerpen TREKJES Onder broertjes in mi ACCOUNTANT - LID N.l.v.B. Zaterdagavond is verschenen de tweede nota van wijziging van het ontwerp gemeentebegroo ting 1941. Daarin zijn de medèdeelingen van wethouder mr. dr. P. A. Bijvoet, in de raads vergadering van Woensdag gedaan, verwerkt. Het oorspronkelijk tekort was geraamd op f 1.650.000.maar bedraagt thans f 2.100.000.—, dus nog iets lager dan de wethouder mede deelde. De totale ontvangsten van de belastin gen waren geraamd op f 3.152.177.en worden thans f 2.893.411. De opcenten op de personeele belasting moeten van 195 op 200 Worden ge bracht, hoogere opbrengst f 24.600.De uit- keering van het gemeentefonds (75 opcenten) is geraamd op f 960.000, oorspronkelijk f 883.000. Voor het werkloosheidssubsidiefonds is f 1000. meer geraamd. De uitgestelde afschrijving voor het gemeentelijk electrisch bedrijf ad f 258.027, van het gasbedrijf ad f 143.250, van het water leidingbedrijf ad f 57.412, van het slachthuis ad f 12.528 en van de reiniging van f 28.482 moet ten laste van deze begrooting worden gebracht. De uitgaven worden verhoogd met f 168.774 voor teruggave van rentelooze voor schotten in het werkloosheidssubsidiefonds, f 230.700 voor kosten districtsarbeidsbeurs en intercommunale arbeidsbemiddeling f 2038.— hoogere kosten werkloosheidsverzekering en eeni- ge kleinere posten. Het grooter nadeelig saldo is thans ongeveer f 450.000. In het Weekblad van Bloembollencultuur lezen de, dat, hoewel zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd te wenschen overliet, onver wacht in den nacht van Dinsdag op Woensdag op 66-jarigen leeftijd is overleden Jan van Zanten. Dit sterven is voor velen een groot verlies. Niet het minst voor de behartiging van vele belangen, waaronder deze „man van gezag" in het bloembollen vak zijn schouders mee placht te zetten. Met den directeur van de firma Gebroeders van Zanten is aan onze samenleving een hoogst bekwaam, zeer gezien vakgenoot ontvallen, die, noode gemist zal wor den. Groot-krweeker en groot-exporteur, met een breede opvatting en groote kennis van het vak en de verhoudingen daarin, was Jan van Zanten in menig opzicht een leidende kracht, die opbouwend werk heeft verricht. In de besturen van twee van de Groepen onzer vereeniging, nam hij zijn plaats met eere in. In de „Hyacinth"' waren zijn oordeel en in zicht dikwijls oorzaak tot belangrijke bespre kingen en besluiten. Hij was een voorstander van systematische werkwijze. Ook in „De Tulp" was de heer Van Zanten een gezaghebbend man, die zich met hart en ziel voor de vraag stukken interesseerde. In de plaatselijke afdeeling bekleedde hij meermalen een bestuursfunctie, trouwens a!er- lei plaatselijke belangen vonden in hem een volijverig en bekwaam bestuurder. - ..The Big Boss" was mede door zijn Amerikaansch neven- bedrijf een internationaal man; nog kort ge leden maakte hij een langdurige reis naar Amerika, waar hij en zijn firma goed bekend waren. Een gezien en geliefd vakbeoefenaar is aan zijn levenswerk ontvallen. Hij moge in vrede rusten. Ingekomen zijn: een mededeeling van den heer J. Ph. H. Cas- tricurn, dat hij de openbare raadsvergaderingen voorloopig niet meer zal bijwonen; een brief van Gedeputeerde Staten van Noordholland ten geleide van een exemplaar van elk der door hen goedgekeurde besluiten van de Raden van Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Velsen en Zandvoort tot het aan gaan eener gemeenschappelijke regeling inzake het ontwerpen en vaststellen van een streek plan; Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: een adres van N. J. van Straaten omtrent het aanbrengen van veranderingen in zijn percee- len aan de Coornhertstraat 20, 25 en 37, waar van hij een aantal kamers heeft verhuurd. Voorgesteld wordt aan de R. K. Coöperatieve Woningbouwvereeniging „St. Jozef" vergunning 'ce verleenen tot het veranderen van de bestem ming van het perceel aan de Van Loostraat 1 van winkelwoning in die van woonhuis, zulks in verband met het bepaalde in de Algemeene Voorwaarden, waaronder de grond in erfpacht is uitgegeven. B. en W. stellen aan den raad voor aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus te benoemen: tot tijdelijken leeraar in de scheikunde: den heer dr. G. Klaver te Overveen, tot tijdelijken leeraar in de wiskunde: den heer H. Kuiper te Amsterdam, tot tijdelijken leeraar in de wiskunde: den heer W. E. Stoorvogel te Zeist, tot tijdelijke leerares in de Fransche taal: mej. J. Ekker te Amsterdam. Aan de le Hoogere Burgerschool B met 5- jarigen cursus te benoemen tot tijdelijke leera- ressen in de Fransche taal: mej. J. G. Lecker te Amsterdam en mej. L. Ruinen te Haarlem. In café Insulinde werden Vrijdagavond we derom 2 partijen gespeeld om het plaatselijke kampioenschap 2e klasse. De partij Gort (Ins.) tegen Hartog (B.C.H.) was meer spannend dan fraai. Beiden bleven beneden hun kunnen. Gort won niettemin royaal als volgt: pnt. brt. h.s. gem. H. Gort 150 43 14 3.48 J. Hartog 122 43 15 2.85 Zoowel Hasselmeyer (Ins.) als v. d. Broek (1939) lieten uitstekend spel zien. Toen de 100 opging had de Insulindeman met 30 punten de leiding. Met een fraaie score van 35 maakte v. d. Broek weer gelijk, doch Hasselmeyer ant woordde met 26 en 16. Ondanks een goedge- speelde serie Van 20 zag v. d. Broek zich toch spoedig voor de eerste maal geklopt. pnt. brt. h.s. gem. J. Hasselmeyer 150 19 26 7.89 H. v. d. Broek 136 19 35 7.35 Zondagmiddag en -avond wordt het tournooi voortgezet. Met een kort woord opende de voorzitter de vergadering van de Z.C. „Haarlem". De notulen en de jaarverslagen werden on veranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1940 geen onbelangrijk jaar voor de Z.C. „Haarlem" is geweest. Niet alleen werd da.f jaar besloten met een leden tal van meer dan 200, doch er viel veel voor uitgang waar te nemen op zwem- en spring- gebied. De „Coming-man"-wisselbeker werd voor dit jaar uitgereikt aan Truusje Kamp voor haar vooruitgang op zwemgebied. Mej. G. Brands ontving den „Broekmeyer-beker" voor de beste prestatie op de 100 m. borstcrawl dames, ter wijl de heer N. A. v. d. Voort voorgoed in het bezit kwam van den „Spaarne-beker". De verkiezingen'hadden een vlot vëfioop. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Bais Czn., voorzitter; G. v. Goor, secretaris; J. C. Veldhoff, 2de voorzitter; Th. Hölsken, penning meester; mej. H. Haase, mej. C. Kraft en C. Zeeman, commissarissen. In de Tech. Com missie namen zitting: de dames H. Haase en C. Kraft en de heeren J. C. Veldhoff, Th. Hölsken, C. van Ellinckhuyzen, M. Spaander man en R. Otto. De Pers- en Prop.Commissie ziet er als volgt uit: J. C. Veldhoff, voorzitter; J. de Brie, secretarie en P. Donders, D. Verdel en R. v. d. Mueren, leden. Er werd overgegaan tot het benoemen van een Medisch Adviseur, daar het bureau voor Me dische Sportkeuring geen dienst meer doet. Als zoodanig werd benoemd de heer De Leur, arts te Haarlem. Na een bespreking van het zomerseizoen en het houden van een korte rondvraag, sloot de voorzitter deze vergadering. Vrijdagavond kwam de Haarlemsche water- poloscheidsrechter.-,vereeniging voor de eerste maal bijeen in café „Centraal". Hoewel de op komst van de Haarlemsche scheidsrechters niet bedoeling mee te hebbenen dat ze later wel zou begrijpen, waarom alles zoo Vas gegaan.... en dat ze vast 'n heele flinke vrouw zou wor den, die de moeilijkheden van het leven aan durfdeNatuurlijk zou 't voorloopig nog wel lastig gaan, met de jongens óók, die nog moes ten leeren begrijpen, dat alles zoo veranderd was Hij had moeite Om zich goed te houden.... 't was nog zoo kort geledenMientje keek schuins naar zijn bevende handen en verzon wat, om hem op te vroolijken.vertelde nieuwtjes, die hij al lang kon wetenen lachte maar es.... Vader zorgde zelf handig voor de avondboterhammenen ging naar 't kamertje van de jongens.... kwam na 'n mi nuut of tien met de twee bengels in. de kamer. Daar gingen ze heel stil aan tafel zitten en aten zwijgend hun brood mee.... Vader en Mientje knipten af en toe 'n oogje. Bert je lag in vader's ledikant.... de dokter had dat beter gevonden, vooral voor 's nachts.. En Henkie moest nu alléén op 't zolderka mertjehij kon zich niet herinneren, dat hij ooit zonder Bert naast zich had gelegen En hij vond het heel ergen kon maar niet in slaap komen..., Hij had zooiets gehoord van longontstekingen begrepen dat het niet maar zoo gewoon „ziek" was.... en hij had Bert je zien liggen hijgen vanmiddag, toen ie er even bij mocht komenen zoo'n rood ge zicht had Bert je en zulke groote oogenen hij had zoo raar liggen pratenzoo van alles door elkaar, waar je niks van snapte Vader had hem zacht uit de kame geduwd., en - voorzichtig de deur achter hem dicht ge daanen toen had ie haast niet kunnen slikken, omdat ie wou huilen en het niet kón. En nou lag ie aan het gummetje té denken.. 't gummetje van Bertjeja, ja, ja, van Bertje.... hoe lang was dat nou geleden.... es kijken.... zeven, acht dagenen 't leek wel 'n maandBertje had niet eens meer om 't gummetje gevraagd, want hij was al gauw ziek gewordenmisschien was 't wel van die bult gekomenkon bésten als Bertje nou dood gingdoor zoo'n gunmmetje Ja, ja, ja, 't was van Bertje Henkie kroop angstig onder de dekens want hij had het gevoel of er door heel vee) oogén naar hem gekeken werdheel veel oogenzonder gezichtenenkel maar groote oogen.... en hij wou wel naar beneden schreeuwen dat 't gummetje van Bertje was dat ie dat direct wel geweten hadmaar gelogen had, omdat ie z'n eigen gummetje kwijt was En hij begon te biddenen vroeg of Bertje asjebliefthéél erg asjeblieft beter mocht wordenen dat ie nooit, nooit meer ruzie zou maken en nooit, nooit, nooit meer zou vech ten met 'mEn toen ging ie als razend Wees Gegroetjes afsnikkenmisschien wel hon derd, dacht ieen zoo viel ie in slaap. 's Morgens durfde hij niets te vragenat met moeite z'n broodzag vader somber kijkenen Mientje had behuilde oogen. En zelf voelde hij zijn keel weer dicht gaan. 's Middags zei vader dat de dokter goed over Bertje te spreken was.... en Henkie kon wel dansen,'t Is vandaag de crisis" ver telde vader „en de dokter heeft alle hoop, dat ie er doorheen komt. Henkie vond dat dokters de fijnsste mannen waren van de heele wereldbehalve de va ders dan. 's Avonds was er vreugde in huis, omdat het gevaar voorbij wasmaar Bertje moest het nog heel rustig hebben. Zondag mocht Henkie Wel weer es naar hem gaan kijken, als 't zoo bleef doorgaan. 's Zaterdagsmiddags liep ie om z'n vader heen te draaien en vroeg eindelijk ofof 't nou weer goed was.... van dat vechten.... om dat gummetje't gummetje van Bertje.... „Je mag 't hem Zondag terug geven" zei vader en nam de huilende Henkie op zijn knie„En als je me nou belooft, dat Henkie beloofde van allesook dat ie ge hoorzaam zou zijn als Mientje iets zei.... Toen kreeg ie de ingehouden Zondagscentenhij had er niet eens meer aan gedacht 'n Poosje liep ie er mee in z'n zak te klie derentoen ging ie de buurt in.... En toen ie de volgende dag bij Bertje mocht, die al ovêreind zat en in 'n boek bladerde, gaf ie eerst 't gummetje ,,'t Was echt van jou, Bertjeecht, echt van jou.... en hier heb ik.... van me Zon dagscenten...." Hij duwde z'n broertje 'n paar appels in de witte handenen Bertje lachteen zei „Toe, jó, doe nou niet zoozoodaar hoef je toch niet om te grienenen ik wist best dat je me dat gummetje wel terug zou geven...»" G. N. van de besturen van Zaterdagmiddag kreeg de directeur van het Concertgebouw bericht van de Sicherheils polizei te Amsterdam, dat het absoluut ver boden is het Amerikaansche neger-orkest van Willie Lewis in Haarlem te laten optre den. Wij vertrouwen, dat de leden van bo venstaande vereenigingen er alles toe zullen bijdragen om de feesten, die in ieder geval doorgaan, toch ten volle te doen slagen. Voor een prima orkest en attracties is 'gezorgd. groot was, kon de voorzitter toch de vergade ring openen. In het bijzonder heette de voor zitter, de heer A. H. de Bruyn, den pas van zijn armbreuk herstelden voorzitter van de wa- terpolocommissie van den N. Z. B., den heer A. J. Braam, welkom. De bestuursverkiezing had een kort verloop, daar de héeren A. H. de Bruyn als voorzitter, A. J. B. van Huisstede ais penningmeester werden herkozen en de heer P. Swier bij acclamatie tot secretaris werd benoemd. De contributie van de leden werd vastgesteld op één gulden per jaar. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de hee ren G. van Goor en H. Bakker. Voor den door de scheidsrechtersvereeniging te houden cursus voor scheidsrechters bestaat groote belangstelling. Plus minus 20 nieuwe scheidsrechters zullen in een vierwekelijkschen cursus door den heer Braam worden opgeleid. De eerste avond wordt gehouden op 28 Febr. Onze jongens-adspii anten van de Leideche Buurt zullen in verband met het langer wor den der dagen een half uur later turnen. Zij turnen nu dus Vrijdags van 67 uur. Wfj verzoeken den ouders vriendelijk hier even rekening mede te willen houden. Hier volgen de uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Dames en Meisjes: Dames le gr. 1. Bep Huijbens (wisselbeker). 2. R. v. d. Kolk en Rie v. d. Vloot. 3. Tr. Huij bens. 2e gr. 1. Rie Heerens 2. Nelly van Baas. Meisjes Meergevorderden. 1. Willie Zwart. 2. Cobi v. Maris. 3. Emmie Herman. 4. Annie Henneman. 5. Cobie Huijbens. Meisjes A minder gevorderden. 1. Annie Mus sen. 2. Bep v. d. Bosch, Clasientje Draijer en Corrie Verlaan. 3. Rietje de Vos en Sientje Bom 4. Jo Koster. Meisjes B. minder gevorderden. 1 Annie v. Maris. 2. Liesje Kuiper en Adrie Cllteur. 3. Rietje Nijssen. 4. Dient je Viveen en Corrie Huijbens. 5. Riekie van Looij. 6. Lenie Hoes en Beppie Sanders. 7. Lena Prenen, Nelly Dijt en Corrie Bijster. Het Bestuur der R. K. Bridge-club „Haarlem" noodigt alle leden en belangstellenden uit tot een speelavond op Woensdag 26 Februari a.s., des avonds 7.30 uur precies bij Brinkmann, Groote Mart, alwaar tevens besproken zal wor den pp welke wijze het voortbestaan van -de club verzekerd kan worden. Tegen het Utrechtsche Velox verschijnt H.F.C. hedenmiddag aan de Spanjaardslaan met een op drie plaatsen gewijzigd elftal. Als rechtsback neemt Kammeijer de plaats in van Drijver. Laatstgenoemde staat thans weer opgesteld als linksbinnen, terwijl centervoor De Haan ver vangen is door Höck. Höck was Zondag j.l. bij zonder productief door voor H.F.C. 2 zeven doelpunten te scoren v. d. Togt Kammeijer J. Berendse Flack Kruijer Beets Hackenitz J. ten Have Höck Drijver Guldemond Op het terrein van het gemeentelijk gasbe drijf heerschte Zaterdagmiddag een ongewone bedrijvigheid. Verschillende hulpdiensten van den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst waren n.l. plotseling gealarmeerd, om hun pa raatheid - en vaardigheid in hulpverleening te demonstreeren. Het uur, waarop de oefening zou beginnen, was geheim gehouden, zoodat men reeds dade lijk kon vaststellen of de wijze van oproeping goed is en of de hulpdiensten binnen een be paalden tijd konden functionneeren. Verondersteld werd dat een bom was ingesla gen op het terrein van het gasbedrijf en dat daarbij schade en brand was aangericht, tei- wijl voorts een aantal figuranten als gewonden „fungeerde". De hulpdiensten, die bij deze oefening werden ingeschakeld, waren de commando-post, de brandweer, de politie en hulp-politie met mare chaussee en rijksveldwacht, de È.H.B.O., bene vens de herstellingsploeg van het gasbedrijf en de opruimings- en hulpdienst. Reeds heel spoedig nadat het alarm gegeven was arriveerden de hulpdiensten met het mate riaal, zooals motorbrandspuiten, ziekenauto s, E.H.B.O.-wagen etc. op het terrein en kon de demonstratie beginnen. Interessant was daarbij de oefening met het springzeil. Terwijl op den beganen grond het springzeil door een groep mannen stevig gespan nen werd gehouden, klom de heer Versteeg, van de brandweer, op den eersten omgang van een der gashouders .en deed van een hoogte van ca. 10 meter een koenen sprong naar beneden. Daar was inderdaad courage voor noodig; in tijd van nood, wanneer het erom gaat het veege lijf te redden, doet men het vanzelf, maar in dit geval was de ijzeren omgang van den gashouder vol komen safe! Het springzeil bleek evenwel niet minder veilig te zijn. De heer Versteeg „landde" netjes op het gespannen zeildoek en had tege lijkertijd een applausje in ontvangst te nemen. Het was een nuttige oefening! Ook het overige deel van het programma werd vlot uitgevoerd, zoodat de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, aan het slot met voldoening kon constateeren, dat deze oefening geslaagd was. Mr. Scholtens dankte het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de hoofden van de hulpdiensten en alle medewerkenden. De oefening werd bijgewoond o.a. door de beide wethouders, en door eenige belangstellen den uit Velsen, waaronder dé heer C. P. J Maas, lid van den raad, dr. Terborg en de neer A. de Wit, hoofd van het gasbedrijf en comman dant van de brandweer te Velsen. De Directeur van de afd. Haarlem van Win terhulp verzoekt ons het volgende op te nemen: Dank zij de medewerking uit de bevolking en in het bijzonder ook door de hulp van politie en brandweer heeft de collecte op 15 dezer een goed verloop en een bevredigend resultaat ge had. De opbrengst is rond f 2400. Inmiddels zijn de voorbereidingen aan den gang voor de volgende collecte, t.w. die op Za terdag 1 Maart a.s. Dit zal weer een gewone bus-, huis- en straatcollecte zijn, dus geen in zameling met lijsten. De medewerkers aan de laatste collecte ont vangen ieder een persoonlijke uitnoodiging om hun medewerking ook aan de volgende collecte te willen verleenen. Zij, die tot dusver niet als collectant of als wijkhoofd of assistent-wijk- hoofd optraden, worden uitgenoodigd zich hier voor alsnog op te geven aan het Bureau Ged. Oude Gracht 47, onder opgaaf van naam, adres, geslacht en leeftijd. Het is gebleken, dat er wel meerdere gegadig den zijn om te collecteeren, maar dat zij door werkzaamheden verhinderd zijn. Vandaar dat er bij dezen een ernstig beroep gedaan wordt op de werkgevers om hun personeel voor dit doel wel vrijaf te willen geven. Ten slotte zal nog gaarne opgaaf ontvangen worden van personen, die bereid zijn om als vrij williger administratief werk op het kantoor te verrichten. Ook deze medewerkers gelieven zich cp te geven aan het kantoor Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag heeft de heer J. P. Nijssen te Sant poort onder groote belangstelling zijn zestigsten verjaardag gevierd. Onder de velen, die hem persoonlijk kwamen gelukwenschen, bevond zich de regeeringseom- missaris voor den tuinbouw, de heer Valstar, en de directeur van de Nederlandsche groente en fruitcentrale, de heer Triet. Voorts werden gelukwenschen aangeboden door de directie van de Vereenigde veilingen te Beverwijk, door de A.G.O.C., door het parochieel kerkbestuur van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort, door de R.K. raadsfractie en vele anderen. Reeds heel spoedig was de woning van den 60-jarige met bloemstukken als het ware gevuld, terwijl in den loop van den dag een stroom van schriftelijke gelukwenschen binnenkwam, als mede vele bewijeen van achting en waardeering welke de heer Nijssen in breede kringen geniet. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 24 Februari af, tot nader order, de Groote Hout- of Koningsweg te Velsen (Noord) van den Schulpweg af tot de Gilden- laan, voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Nog niet geleerd. Ondanks herhaalde waar schuwing door de politie laat men nog steeds rijwielen in het duister onbeheerd langs den weg staan. Er werden er deze week weer <|rie ontvreemd. Ook dat nog niet in orde. De zaklantaarns mogen alleen blauw licht uitschijnen en be- hooren zóó te zijn als de wettelijke bepalingen dat voorschrijven. Velen storen zich daaraan niet. Het zal in het vervolg gebeuren dat daar tegen proces-verbaal wordt opgemaakt en.... dat de lantaarns in beslag zullen worden ge nomen. Eénrichtingverkeer tn de Hooidstraat. verzoek van de Duitsche Weermacht zal spoe dig in de Hoofdstraat, alhier, voor motorrij tuigen éénrichtingverkeer worden ingevoerd, zoodat motorrijtuigen, komende uit de rich ting Haarlem, verplicht zullen zijn de omleg ging over de Van den Endelaan te volgen. Voor het verkeer naar de Haarlemmermeer zal misschien de Burg. Pontstraat beschikbaar blijven. Deze aangelegenheid is momenteel in Den Haag aanhangig gemaakt en waaschijn- lijk zullen de betreffende verkeersborden spoe dig worden geplaatst. De betrokken weggebrui kers zullen goed doen er aandacht aan te schenken wanneer deze borden worden ge plaatst, daar zij alsdan tot het gebruik maken van de Van den Endelaan verplicht zijn. Ook nu is het echter reeds aan te raden zoo veel mogelijk van de daartoe toch bestemde verkeersomlegging gebruik te maken. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is dezer dagen de pu blicatie te wachten van een besluit, volgens hetwelk geestelijken, die aan het hoofd staan van eenige inrichting van onderwijs, van deze functie worden ontheven. Onder deze bepaling vallen ook de inrichtingen van middelbaar voorbereidend hooger onderwijs Hiervan zijn echter uitgesloten de eigenlijke seminaries en kloosterscholen- Betreffende het reeds door ons vermelde te verwachten besluit inzake de ontheffing van geestelijken als hoofd van eenige inrichting van onderwijs, meldt het A.N.P. nog het volgenoe: Naar wij vernemen, zal de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming binnenkort een tweede, schoolbesluit uitvaardigen, waardoor alle regu liere en seculiere geestelijken met inachtneming van een overgangstermijn als schoolhoofden en directeuren van onderwijsinrichtingen door lee- ken zullen worden vervangen. Als grond voor dezen maatregel wordt aangevoerd, dat hierdoor den leeken een betere vooruitzichten worden ge opend. Voorts wordt er van uitgegaan, dat de school niet in de eerste plaats een zaak van de Kerk is. De schoolhoofden behooren naar het inzicht van de opstellers van het besluit in het algemeen belang midden in het praktische leven te staan en oog te hebben voor de problemen van ouders en kinderen, hetgeen eerder ver ondersteld wordt bij hen. die zelf een gezin heb ben. Het besluit slaat niet op de zuivere klooster scholen en seminaries. STAD „Elckerlyc", ons schoonste mysteriespel, heeft Zaterdagmiddag voor een vollen schouwburg een opvoering gevonden, die op de eerste plaats ge kenmerkt werd door een bijzondere wijding. Tegenover het argclooze, dat gemeenlijk in een goed verzorgde voorstelling door dilettan ten bekoort, stond het grootsche van een bree- den opzet in weelderige uitvoering. Dit was niet vóór alles „tooneel", en mis schien was dit er wel zeer weinig in verhouding tot de dramatische mogelijkheden, welke het spel van ieder menschenleven rijk is. Er sprak ook uit de interpretatie van de wel be teekenis- volle, maar naar den vorm eenvoudige morali teit 'n ongewone vrijmoedigheid, die echter haar verklaring vindt in de apostolische bedoeling Van de uitvoering. Het zijn de Vrouwen van Nazareth, die te Haarlem het spel laten vertol ken door oud-leerlingen van het R.K. Meisjes lyceum „Sancta Maria", hetgeen inhoudt, dat aan de vertooning geen mannelijke krachten te pas komen althans niet voor het voetlicht. Ging het alleen om het bereiken van drama tische schoonheid, dan zou daardoor een onover komelijk gemis teweeg zijn gebracht, want Elckerlyc moge „iedereen" zijn, de overtuiging, dat de centrale figuur, de mensch, als man is gedacht, laat zich moeilijk wegdringen. De leiding heeft dat echter als bijzaak beschouwd om alles te kunnen zetten op het doel: door het instudeeren en inleven van het mysterie spel de speelsters op te heffen tot de hooge ge dachten en gevoelens, waaruit het werk ont staan is. Zoo werd een wijding bereikt, die zich, na de eerste aarzeling, gemakkelijk meedeelt aan de toeschouwers. In die sfeer aanvaardt men de Elckerlyc en dan is er spoedig gelegenheid te over om geest en oog te laten genieten van de schoonheid, die door de intentie wordt gewekt en die zich in het rijk geschakeerde bewegings spel verrassend ontplooit. Het was opmerkelijk, welk een resultaat hier met jeugdige, voor het meerendeel ongeoefende krachten werd verkregen. Elckerlyc zocht het in het begin wat te veel in het uiterlijk geoaar, maar al spoedig stond zij sterk in het middel punt der groepeering en vooral in het diepzin nige boetegebed wekte zij zuivere ontroering Met haar gaven ook de andere optredenden blijk van ernstige studie en juist begrip van hun taak. Het middel-Nederlandsch mocht voor velen den tekst minder gemakkelijk te verstaan maken en het was wel een zware taak zijn zangerigheid geheel tot zijn recht te doen ko men voor een gehoor, dat met de uitgespro ken gedachten vertrouwd is, had het ongetwijfeld een bijzondere bekoring. Een verrassing vormden ook de religieuze dansen, die in de handeling zijn ingevoegd. Mét den zang door het Jongenskoor van de Ka thedrale kerk van Sint Bavo onder leiding van dr. L. Kat voortreffelijk uitgevoerd sloten zij zich bij het eenmaal gewijzigde spel harmonisch aan. De beteekenis was diep gedacht en kwam in een schoonen vorm tot uitdrukking. Bijzonder was dat het geval bij de smeekbede „Attende Dominedie boeide en ontroerde. De aankleeding muntte uit door sierlijken eenvoud en het weloverwogen gebarenspel was vol treffende symboliek. De verrukking van het „In paradisum", het juichend begeleiden van Elckerlyc op zijn laatsten tocht maakte al even zeer een verheffenden indruk. In deze uitvoe- iing verkreeg het spel een eemgszins feestelijk karakter, het gevolg van een vrije opvatting, Waarbij met kwistige hand de mogelijkheden Werden gebruikt. De vertooning werd niet alleen voor een groot, maar ook voor een select publiek gege ven. Talrijke geestelijke en wereldlijke persoon lijkheden van beteekenis woonden haar bij en We zijn er van overtuigd, dat het voor allen een zeldzaam genot was. H. B. v. d. S. Dinsdagavond 25 Februari a.s. om 7 uur geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging het 2de con cert van den cyclus, bestaande uit drie concer ten op paedagogischen grondslag. Hoewel de belangstelling voor deze soort uit voeringen groot te noemen is, kunnen toch nog velen zich aanmelden als lid van de Stichting „Het Volksconcert". Zulks is noodig, om in dé toekomst met de paedagogische concerten door te gaan en alles te verwezenlijken, wat de ini tiatiefnemer zich gedacht heeft. De resultaten en het enthousiasme, die voort gekomen zijn uit de reeds gegeven paedagogi sche concerten, hebben voldoende aangetoond dat een groot aantal concertbezoekers het op zeer hoogen prijs stelt, vooral de manier waar op zij worden voorgelicht over het programma, dat werd uitgevoerd. Voor diegenen, die nog niet deze concerten hebben bijgewoond, is het geen bezwaar dit als nog te doen. Met de samenstelling van het pro gramma is er rekening mede gehouden, niet alleen dat de serie van drie concerten in cyclisch verband gegeven wordt, doch ook dat zij, die geen der vorige concerten bezocht hebben, even goed daarvan iets zullen meedragen. De prijs van deze concerten kan en mag toch geen be zwaar zijn om weg te blijven. Voor minder be langrijke dingen worden er vaak veel hoogere prijzen berekend. De pogingen, om een zeer groot aantal men- schen in te wijden in de muzikale kunst, zijn reeds gedeeltelijk beloond. Doch juist in dezen tijd moeten het geen verscheidene honderden zijn, doch eenige duizenden, en die zijn er on getwijfeld in Haarlem, indien er maar niet zoo veel waren die altijd „de kat eerst uit den boom willen kijken." Voor iedereen wordt nu de ge legenheid geboden z'n liefde voor muziek te ontwikkelen en voor hen die er zich nog niet van bewust zijn, daarvoor den grondslag te leggen. De twijfelaars zullen daar zeker geen spijt van hebben. Er is een oud spreekwoord dat zegt: „Kunst veredelt." Het programma dat Dinsdagavond as. uit gevoerd zal worden, bevat twee werken van de grootmeesters der toonkunst, n.l. de H. moll, suite van J. S. Bach, met als fluitsolist Joh. Spies, en de Symphonie no. 1 in C. gr. terts van L. van Beethoven. Marinus Adam, die ook nu weer de leiding heeft en de toelichting geeft, zal in aansluiting op het vorige paedagogisch concert, de Suite en de Symphonie behandelen. Deze beide muzikale vormen zijn wel zeer belangrijk in de orkest literatuur. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 26 Fe bruari 1941, des namiddags om 1.30 uur, ver meldt Jaarstukken enz. over 1939 van de Haarlem sche woningstichting „Luctor et Emergo"; vaststelling van het gemiddeld bedrag per leer ling (belooning vakonderwijzers); vaststelling van de 8e suppletoire begrooting der gemeente dienst 1940; voortzetting van de behandeling der ontwerp-begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den. dienst van 1941 (met nota's van wijzigingen)motie-Klein e. a. inzake verhaal krachtens het bepaalde bij art. 63 der Armenwet; wijziging van het aantal op centen op de Personeele Belasting. Benoeming van: a. een tijdelijke leerares aan het Gymnasium; b. een lid in de Oommissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs; c. twee tijdelijke leeraressen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus; d. vier tijdelijke leerkrachten aan de le H. B. S. A met 5-jarigen cursus. Dinsdag 4 Maart hopen G. W. van de Poll en E. Kloos, Groenendaalsteeg 19, den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. B. en W. schrijven den raad: Gedeputeerde Staten berichten ons, dat de commissie van overleg inzake de gemeentebe- grootingen geen aanleiding heeft kunnen vin den aan de secretarissen-generaal van de de partementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën te adviseeren, de bijzondere bijdrage Op een hooger bedrag dan 1.000.000 vast te stellen. De commissi^ blijft van oordeel, dat, alle omstandigheden in aanmerking genomen, hierbij inbegrepen de wijze, waarop het verlee nen van steun aande grootere gemeenten in het algemeen pleegt te geschieden, en gelet op de beschikbare middelen, deze gemeente in het tekort harer begrooting in voldoende mate en op billijke wijze is tegemoet gekomen. In verband hiermede verzoeken Gedeputeerde Staten ons nauwkeurig te doen nagaan, op Welke wijze de begroeting voor 1940 zal kunnen worden gewijzigd, om te bereiken, dat het te kort tot een bedrag van 1.000.000 wordt ver minderd. Zooals uit de ter inzage gelegde stukken blijkt, hadden wij Gedeputeerde Staten al eerder medegedeeld, dat het terugbrengen van het te kort tot 1.200.000 met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente eigenlijk al niet verantwoord was, doch dat de bereidheid daar toe uitsluitend haar reden vond in den uitge sproken wil van ons college, aan de verlaging van het tekort, waar mogelijk, alle medewerking te verleenen. Het behoeft derhalve geen betoog, dat in de dekking van het tekort niet op nor male wijze kan worden voorzien, omdat de Uiterste grens van de in de begrooting liggende mogelijkheden naar onze meening stellig is be reikt. Wij stellen daarom voor aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen, door ten laste van den kapitaaldienst een bijdrage ad 200.000 ten behoeve van den gewonen dienst uit te trekken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Beurs, m.i„ Reijner, Badhuisstraa. 10; hand- Schoen, Proost, Plataanstraat 66; 3 honden, Asyl, Ridderstraat 11; hond, Spaargaren, Kerk hofstraat 20; handschoen, de Graaf f, Maxwell- Straat 3; portefeuille m.i., Diermans, Dr. Leijds- Btraat 38; portemonnaie m.i., Nanta, Mentawi- Btraat 33; portemonnaie m,i., Post, Burgwal 25; „Oh, gemeenerik! Je hebt mijn gummetje weggejat!" „Nietes! Da's van mijn!" „Je liegt 't't is mijn gummetje 't lag daarstrakkies nog hier naast me.... geef hier!" „Op je gezicht!" „Geef je 't hier, dief!" „Zeg dat nóg es!" „Dief! Dief!! Dief!!!" 'n Klap.... 'n stomp.... 'n paar trappen.... en ze rolden als vechtende katten over de vloer Mientje, die in de keuken bezig was, kwam haastig de kamer in, om de ruzie te onder drukkenMaar Hendrik had al vier bloede rige krabben op z'n gezicht en Bertje stond pijn-gillend op en hield een hand tegen de bult boven zijn oog. De veertienjarige Mientje, die zoo goed en zoo kwaad als het ging de plaats van de over leden moeder innam, drukte om 't schelle ge schreeuw haar ooren dicht en schudde ouwelijk 't hoofd. Toen de twee broertjes elkaar in nieu we razernij-vlaag weer te lijf wilden, sprong ze er tusschen, deelde 'n paar fiksche klappen uit en hield n strafpredikatie, waaruit triestig- duidelijk bleek, dat ze dit lang niet voor 'I eerst moest doen. Na 'n fel slot-dreigement ging ze naar de keuken terug, waar ze onhandig, maar moedig haar werk hervatteen zuchtend denken moest aan de dagen, dat moeder zon der veel moeite het gezin bestuurde. Henkie en Bertje zaten nog wat te mokken en zonden elkaar over de tafel zacht-geniepig telkens nieuw-bedachte hatelijkheidjes toe. Tot vader van z'n werk thuis kwam en direct zag dat er weer iets was gepasseerd. Hij vroeg in lichtingen, maar de jongens zwegen beschaamd Mientje werd er bij gehaald en barstte uit in een zenuwen-huilbui, waarin zich alle last van haar te vroege zwaïe taak ontlaadde. Vader beet zich op de lippen, nam de jon gens stevig onderhanden en stuurde ze naar bed met de mededeeling, dat ze drie weken geen Zondagscenten zouden krijgen. Hij liet Mientje tot bedaren komenen hielp haar toen met de nog wachtende huise lijke bezigheden. Rustig en eenvoudig begon ie daarbij met het meisje te pratendat Onze Lieve Heer niets deed of toeliet zonder daar 'n 2 katten, Asyl, Ridderstraat 11; ring, Venema, Spaarnrijkstraat 29; rijwielplaatje, Delissen, Oost Indiëstraat 70 rd., na 20 uur; shawl, Ter- maat, Rollandstraat 15; taschje m.i., Baas, Pijn- boomstraat 70; touw, Overmars, Potgieterstraat 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3