Salaris-distributie Autobus-ongeluk bij Moordrecht eischt elf dooden Geestelijken en kloosterlingen in de leiding van onderwijsinstellingen „Het eindresultaat zal zijn de overwinning van de as" I r Heden om 5 uur een rede van Hitier Verduistering v r Alleenwonende weduwe gekneveld en beroofd Voedselcommissaris de G. op vrije voeten Door een defect aan het stuur van den zeven meter hoogen dijk in den IJssel gereden Elf inzittenden gered Italië tot het einde aan Duitschlands zijde P ALPH.ELSENBURG' EXTRA-ONDERSTEUNING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE J' Bij de Zuivelcentrale ingebroken mÈÈÊm Wie uit hun functie ontheven worden REDE VAN MUSSOLINI DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND NIVA MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22870 BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - TEL. 12108 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28Y2 ct. per week, per kwartaal 3.75V& NV. TEXTIEL-GOEDEREN Meteoor neergekomen bij Fiume Dader behoudt zijn twee jaar gevangenisstraf Thans o.m. zijn assistent T. in arrest gesteld 800 pond boter gestolen, waarvan 400 achterhaald is 4 s Ook vluchtelingen kunnen haar genieten Versterking luchtstrijd krachten op Hawai Stille getuigen Alleen duiker kon bergings werk doen De strijd in Noord-Afrika Het Grieksche front De verliezen van Engeland DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN OPPLAKVELLEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AAKUUUt' -> ua^dqi iDf^WAl 165-167 N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 52087-49311 Telegi.-adres: ..Facta' Oelonnel ChinUes en ene ander» jijden en katoenen l»m«»ie-«to»en Zooals de distributie in het algemeen ten doel heeft de beschikbare voorraden rechtvaardig te verdee- len over de bewoners van het bezette ge bied overeenkomstig een ieders redelijk te verantwoorden levensbehoeften, zoo kan men zeggen, dat de maatregel, waardoor de in gemeenschap levende onderwijskrachten 40 pet. van hun uit de staatskas te verstrekken loon zullen moeten afstaan om een geleidelijke ver laging der leerlingenschaal van 48 tot 30 en het aanstellen van meer dan 2000 leeken-onderwijskrachten tegen behoor lijk loon mogelijk te maken, het karak ter draagt van een distributie-maatre gel. Zóó bezien zal die maatregel een juist begrip ontmoeten ook in die ka tholieke kringen, die sinds jaar en dag de noodzakelijkheid van een verlaging van de leerlingenschaal. het bestrijden van de werkloosheid onder de leeken- onderwijzers en -onderwijzeressen en het beëindigen van de schandelijke exploita tie van kweekelingen met acte helaas te vergeefs hebben bepleit. Bepalen wij ons uitsluitend tot het terrein van het katholieke onderwijs dan valt het niet te ontkennen, dat de concurrentiestrijd tusschen de in communiteit levende onderwijskracht en den leeken-onderwij- zer en -onderwijzeres al te ongelijk was en maar al te vaak in het nadeel van de laatsten uitviel. De katholieke leek, die zich tot het onderwijs geroepen voelde en hoopte daarin binner. af- zienbaren tijd een menschwaardig be staan te vinden niet alleen voor zich zelf, maar ook voor het eventueel door hem te stichten gezin, zag zich niet zel den den weg versperd door kloosterlin gen, die allen tijd en gelegenheid had den om te kust en te keur acten te be halen, terwijl hij zelf den voor het be halen van verschillende onderwijsacten noodigen tijd beperkt zag door zijn ge rechtvaardigd verlangen om op den daartoe meest geschikten leeftijd een gezin te stichten. Bovendien ontbrak het velen leeken aan de benoodigde middelen om een langen opleidingstijd te kunnen uitzin gen, en ook daardoor werden zij zwaar gehandicapt in den strijd om een plaats bij het katholieke onderwijs, waar het bezit van meerdere acten na tuurlijk een voorsprong geeft op hem, die slechts één acte kan overleggen. Wij willen hiermede niets ten nadeele van het door kloosterlingen voortreffelijk verzorgde onderwijs zeggen, doch alleen wijzen op sociale toestanden, die allengs mede onder druk der benarde economi sche tijdsomstandigheden scheef waren gegroeid. Men dient de dingen zuiver en scherp uit elkaar te houden om geen misverstanden te wekken. Van niet-katholieke zijde heeft men dat bij het leveren van com mentaren op den thans genomen maatregel o.i. niet gedaan. Indien de op 1 Maart ingaande salariskorting van in gemeenschap levende onderwijs krachten zou moeten worden beschouwd als het eerste begin van een vol ledige liquidatie van het bijzonder onderwijs zouden wij als katholieken overeenkomstig het „principiis obsta" tegen dezen sociaal te rechtvaardigen maatregel ernstig protest moeten aan- teekenen. De mededeeling van onzen Haagschen redacteur, die zijn inlichtin gen van „bevoegde zijde" heeft betrok ken en die verklaarde, dat de saeculiere geestelijken, die niet aan de gelofte van armoede zijn gebonden, buitende getroffen regeling vallen, en dat vele katholieke leekenonderwijskrachten van de nieuwe regeling zullen profiteeren, bewijst, dat het hier niet tegen het katholiek bijzonder onderwijs als zoo danig gaat. Zoo lang deze mededeeling niet duidelijk door feiten wordt ge logenstraft, kunnen wij de tegen het bijzonder onderwijs als zoodanig ge richte aanvallen van tendentieuze commentatoren laten voor wat zij zijn. BERLIJN, 24 Febr. (D.N.B.) Ter gelegen heid van den oprichtingsdag der party zal de Führer vanmiddag om 5 uur een rede houden, welke over alle Duitsche radio stations zal worden uitgezonden. MILAAN, 23 Febr. (D.N.B.). Gisteravond om half elf is in de nabijheid van Fiume een meteoor neergekomen. Met luid gedreun kwam het hemellichaam, dat bij zijn val een helder spoor aan den hemel achtergelaten had, op een heuvel in de omgeving van de stad terecht. Terstond ging een groote massa nieuwsgierigen op zoek, doch wegens de heerschende duister nis heeft men den meteoriet 's nachts nog niet kunnen vinden. Zonsondergang 24 Febr. 19.09 Zonsopgang 25 Febr. 8.37 Maanopkomst 7.36 ondergang 17.40 In den nacht van 22 op 23 Maart van het vorige jaar werd te Monster ten huize van de alleenwonende bejaarde weduwe van der N. ingebroken. Toen de vrouw den inbreker trachtte te ver jagen, greep deze haar beet, duwde haar een prop in den mond en dwong haar tot aanwij zing van de plaats, waar zij haar geld had ge borgen. Op die wijze gelukte het den inbreker een bedrag van 90 te rooven, doch reeds en kele dagen daarna viel hij in handen van de politie. Het was de 25-jarige koopman J. H. uit Den Haag en hij werd door de Haagsche rechtbank tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bewerende, dat een meisje met wie hij om gang had; hem tot de inbraak had aange spoord en dat hij niet ten volle zijn daad had beseft, kwam de veroordeelde in hooger be- by het Haagsche gerechtshof. Thans heeft het gerechtshof overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal het von nis bevestigd. Naar wü vernemen is in de zaak van de on regelmatigheden bij het bureau voor de voed selvoorziening in de provincie Utrecht in zoo verre een wending gekomen, dat de aanvanke lijk gearresteerde voedselcommissaris A. J. de G. op vrije voeten is gesteld, hetgeen echter niet wil zeggen, dat deze voedselcommissaris geheel vrijuit gaan. In deze zaak Is thans gearresteerd de waar nemende voedselcommissaris, de heer T. In den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog enkele aanhoudingen verricht. Zondagnacht is ingebroken in het pakhuis van de Nederlandsche Zuivelcentrale aan de Derde Looierdwarsstraat te Amsterdam. De inbrekers hebben een kelderraam geforceerd en zijn via den kelder in het magazijn gekomen. 800 pond boter verdwenen maar al direct kon 400 pond worden achterhaald. Leden van den Luchtbeschermingsdienst zagen in de Van Len- nepstraat een man boter van een bakfiets af laden en in een huis brengen. Zij waarschuwden de politie die den man arresteerde en de ver laden 400 pond boter in beslas nam De bewo ner van het huis. waarin de boter was ge bracht is eveneens aangehouden, doek houdt vol niet geweten te hebben waarom de bater in zijn pakhuis is gebracht en door wien Zondagmiddag werd in den Haagschen Dierentuin de eerste Nederlandsche „Een- pansmaaltijd" genuttigd ten bate van Winterhulp Nederland. Een overzicht tij dens den maaltijd (Foto Schimmelpenningh) Zondagochtend is met den autobus van de onderneming Gebr. van Gog te Cappelle aan den IJsel, die een uur- dienst onderhoudt tusschen Gouda en Rotterdam, bij Moordrecht een vree- selijk ongeluk gebeurd, dat niet min der dan elf dooden heeft geëischt. Door nog onbekende oorzaak is de bus, die 9.45 uur van Gouda vertrekt, tusschen Moor drecht en Nieuwerkerk aan den IJsel van den dijk gereden. De bus, waarin drie-en-twHntig passagiers zaten stortte in den IJsel en kwam onder een daar gelegen schuit te liggen. Hei gelukte den chauffeur T. Redelijkheid, uit Cappelle aan den IJsel,. een vijftal passagiers, waaronder een jongetje, te redden Een der passagiers werd gewond en overgebracht naar het Diaconessenhuis te Gouda. Al spoedig wer den vijf lijken van vier vrouwen en een kind geborgen. Uit Rotterdam en Gouda werd reddings materiaal besteld. De burgemeesters van Moor drecht en Nieuwerkerk. E.H.B.O. en Roode Kruisleden, alsmede de gemeentepolitie uit beide plaatsen hebben zich direct naar de plaats var. de ramp gespoed. De bus lag zoo ver onder water, dat men met lange stokken den wagen niet kon peilen. De chauffeur was door het gebeurde zeer van streek. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen en kon aanvankelijk niet over het gebeurde gehoord worden. Gered de passagiers deelden mede, dat zij iets in den wagen hebben hooren kraken, zoodat een defect aan de stuurinrichting werd vermoed. Later verklaarde de chauffeur dat het ongeluk inderdaad veroorzaakt is door een defect aan het stuur, waardoor de wagen juist in een bocht stuurloos werd en van den zeven meter hoogen dijk In den Hol- landschen IJssel stortte. Het voertuig draaide een keer op zijn zijde geheel om en kwam zes meter onder water onder een De Nederlandsche Staatscourant van heden bevat een beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming betreffende onderwijs door geestelijken en kloosterlingen. Hierin wordt bepaald: Artikel 1. Geestelijken of kloosterlingen zijn niet benoembaar tot rector, directeur of hoofd van een instel ling van onderwijs in den meest uit- gebreiden zin des woords. Dit ver bod geldt niet voor scholen, die door onderwijsgevende congregaties worden beheerd of die het onder wijzend personeel uitsluitend of voor het grootste deel uit leden van een kloosterorde betrekken. Bij twijfel of al dan niet van een school ais in het eerste lid bedoeld sprake is, beslist de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Artikel 2. Geestelijken of kloosterlingen, die by het in werking treden van deze beschikking in een functie, als in artikel I bedoeld, werk" zaam zijn, worden uiteriyk met ingang van 1 Mei 1941 van deze functie ontheven. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Artikel 4. De bekendmaking van deze beschik king geschiedt door plaatsing in de Nederland sche Staatscourant. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat hij bepaald heeft, dat aan de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting, een extra-winteruitkeering wordt verstrekt, op den voet als is bepaald voor de ondersteunde werk- loozen. NEW YORK, 23 Febr. (D. N. B.) De op Hawaï ;estationneerde strijdkrachten van de Ameri kaans che luchtmacht zijn Zaterdag, naar As sociated Press uit Honoloeloe meldt, met 31 jachtvliegtuigen versterkt De toestellen waren met het vliegtirigmoederschip Enterprise naar Honoloeloe vervoerd. schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. Nader wordt nog vernomen dat elf inizt- tenden van den bus, die het dichtst bij de portieren zaten. zich uit de auto hebben weten te redden. Na eenigen tijd konden acht dooden worden geborgen, van wie men zeven heeft kunnen identificeeren. Het zijn mejuffrouw G. van den Heuvel, mevrouw van Loon-Tuinenburg en de heer en mevrouw L. Kerver, allen uit Moordrecht, mevrouw Peterson en haar dochter en mevrouw de Haan-van Vliet, allen uit Rotterdam. Eén lijk kon nog niet worden herkend. De plaats, waar het ongeluk geschiedde, is een bocht van den Schielandschen hoogezeedijk binnen de gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel. De dijk maakt daar ter plaatse een scherpe bocht en de bus is hier plotseling van den dyk afgereden. Diepe wielsporen in den wegberm en een kromgebogen ijzeren berm- paaltje zijn stille getuigen van het vreeseiijke ongeluk. Uit de sporen blijkt, dat de chauffeur geprobeerd heeft den wagen te remmen, het geen echter tengevolge van de snelheid en de steile helling van den dijk niet gelukte. Even verder maakt de dijk een bocht in te genovergestelde richting zoodat zich tusschen beide bochten een soort van inham van de ri vier bevindt. Hier lag, enkele meters van den kant, een groot schip en juist naast dit vaar tuig verdween de bus in het water. Door de snelheid Is de bus onder water nog enkele me ters doorgeslipt, zoodat de wagen juist onder het schip terecht kwam. Voorbijgangers, die het ongeluk hebben zien gebeuren, stelden direct reddingspogingen in het werk. Leden van de E.H.B.O. en het Roode Kruis uit Nieuwerkerk en Moordrecht waren spoedig ter plaatse. Elf inzittenden konden zich redden. Zij werden in Nieuwerkerk liefdevol verzorgd. En kelen konden, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar hun woning terugkeeren, ande ren echter moesten in het gemeenteziekenhuis te Gouda worden opgenomen. De burgemeesters van Nieuwerkerk en Moordrecht, de heeren Jas en Brandt, waren spoedig op de plaats des on- heils aanwezig, evenals de gemeentepolitie van die plaatsen. Spoedig was ook personeel van de rijksveldwacht aanwezig, terwijl in den loop van den morgen ook een speciale ongevallenauto van de Roterdamsche politie arriveerde. Later kwam een motorboot van de rijkspolitie langszij van de boot, waarvan de schipper de vlag halfstok geheschen had. Intusschen had men met lange stokken getracht de ligging van den bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan viji meter, diep lag. Men kon dus geen bergingspogingen in het werk stellen, maar moest wachten tot een drijven de bok en een duiker zouden komen. De Rotterdamrche rivierpolitie was terstond van de ramp in kennis gesteld en trachtte te lefonisch enkele Rotterdamsche duikers te be reiken. Van hen was ongelukkiger wijze nie mand thuis, waarna aan de firma van der Tak's Bergingsbedrijf opdracht gegeven werd. zoo spoedig mogehjk voor een bok en een duiker te zorgen. De bok werd uit Lekkerkerk gere- quireerd, terwijl de duiker per sleepboot uit Dordrecht moest komen Het duurde tot vier uur, eer de bok arriveerde en een half uur la ter kwam een sleepbootje met een duiker. Na- riat de noodige maatregelen getroffen waren werd om vijf uur met het duiken een aanvar<* qemaakt. Om zeven uur 's avonds is de autobus met behulp van den drijvenden bok opgehaald en op den dijk gezet In het voertuig werden de lijken van drie personen gevonden, zoo dat het ongeluk in totaal elf dooden ge- eischt heeft. Behalve de reeds bekende kunnen de volgende drie namen van slacht offers nog worden medegedeeld: de 61-ja- rige heer Maree en zijn 69-jarige echt- genoote mevrouw D. Maree-Maters uit Gou da en de heer Nibbeling uit Zevenhuizen De naam van een der slachtoffers is nog steeds niet bekend. ROME, 23 Febr. (Stefani.) In het Tealro Adriano hield Mussolini Zondagmiddag een rede voor de Romeinsche fasces, welke o. m. ook door den Duitschen ambassadeur werd bijgewoond. Mussolini schetste allereerst de voorgeschiedenis van den oorlog, waarna hy een uitvoerige beschouwing gaf over den strijd in Afrika aan het Grieksche front. Wat de tegenslagen in Afrika betreft, zeide de Duce: „Het is de laatste slag die telt. De strijd zal hard zijn en waarschijnlijk van langen duur, maar het eindresultaat staat vast: de overwinning van de as." Vervolgens somde de Duce tien punten op, waarop hij zijn geloof in de overwinning ba seert. De oorlog zal geëindigd zijn met den val van Engeland, zelfs indien hij in de Dominions v/ordt voortgezet. Amerika's steun zal Engeland niet kunnen helpen. Om de as te verslaan, zouden de En- gelsche legers op het continent moeten landen. Duitschland en Italië moeten binnenvallen en hun legers overwinnen. Dit acht Mursolini vol komen uitgesloten. Mussolini begon zijn rede met te zeggen ge komen te zijn om den pols van de fascisten te voelen en het stilzwijgen te verbreken, dat hun dierbaar is, vooral in oorlogstijd. Wij zijn niet sinds acht maanden in oorlog, we zijn het al zes jaar, d. w. z. sinds die Februarimaand in 1935, bij den aanvang van het conflict met Abessinië, 3 Januari 1935. Toen kwam het beroep van Franco, waaraan wij ons niet konden onttrekken. Het was onze plicht te hulp te komen. In werkelijkheid zijn wij in oorlog sinds 28 October 1922, toen wij in verzet kwamen tegen de plutocratische, magon- nieke, kapitalistische wereld. In September 1939 stonden wij aan den voor avond van den oorlog. Wij konden niet wachten tot wij geheel gereed waren, want de geschie denis greep ons bij de keel. Het is niet de eerste keer, dat dit in de Ita liaansche geschiedenis gebeurt. Indien wij voor honderd procent klaar geweest zouden zijn, zou den wij in September 1939 den oorlog ingegaan zijn en niet in Juni 1940. Italië dwong onmetelijke vijandelijke strijd krachten tot werkeloosheid. Nadat Frankrijk ge vallen was, bleef vijand no. 1, waartegen wij zullen strijden tot onzen laatsten druppel bloed. Italië moest op steeds grooter afstand steeds moeilijker oorlogen gaan voeren. Tijdens de vier eerste oorlogsmaanden waren wij in staat den vijand zeer zware slagen toe te brengen. Het door het fascisme heroverde Libye werd steeds beschouwd als een zeer belangrijk stra tegisch punt. Tusschen 1 October 1937 en 31 Januari 1941 werden meer dan 14000 officieren naar Libye gezonden en meer dan 356.000 sol daten en er werden twee legers gevormd, het vijfde en net tiende. Ook werden 1924 kanonnen van elk kaliber en vele van de meest recente constructie naar Libye gezon den, met meer dan 15386 machinegeweren, 11 millioen granaten, meer dan een milliard pa tronen, 24000 ton kleedingstukken en 759 pant serwagens met een bepaalde hoeveelheid zware tanks, 9584 diverse gemechaniseerde strijdmid delen en 4809 gemotoriseerde eenheden. Deze cijfers toonen aan, dat aan de verdediging van Libye een geweldige krachtsinspanning is be steed. De soldaten, die in het rijk strijden zonder hoop op versterkingen, zijn de afgelegensten, maar zij zijn ons het naast. Op 9 December begon de slag in Noord-Afri ka. Het was In October en November, dat Groot-Brlttannië al zijn imperiale strijdkrach ten, welke het uit drie continenten recruteer- de en welke door een vierde werden bewapend, concentreerde en strijdvaardig maakte. Het bracht in Egypte 15 divisies en een belangrijke massa gepantserde strijdmiddelen bijeen en wierp deze tegen onze stellingen in de Mar- marische woestijn in den strijd, waar in de eer ste linie Libysche divisies lagen moedig en trouw maar niet zeer geschikt om den schok van den gemechaniseerden vijandelijken aanval op te vangen. En zoo gebeurde het, dat op 9 December de slag begon, 5 of 10 dagen eerder dan die, welken wij hadden voorbereid, en die den vijand in bijna twee maanden in Benghazi heeft gebracht. wy zijn niet gelijk de Engeischen. Wij zijn eerlijker. Wij hebben van de leugen geen re- geeringskunst gemaakt, noch een narcoticum voor het volk, zooals zij, die te Londen aan het bewind zijn Wij noemen de dingen bij hun naam. En wanneer de vijand een slag wint, dan is het nutteloos en belachelijk om, zooals de Engeischen in hun onmetelijke huichelach tigheid doen. dit te ontkennen of te verkleinen Een heel leger, het tiende, is bijna in zijn ge heel weggevoerd, soldaten en geschut inbegre pen. Het vijfde luchteskader heeft zich letter lijk bijna geheel opgeofferd. Waar 't mogelijk Is geweest, heeft men hardnekkig en soms met razernij weerstand geboden. Aangezien wij dit erkennen, is het nutteloos, dat de vqand de cij fers van zijn buit overdrijft. Omdat wij ons zeker voelen van de nationale gevoelens van het Italiaansche volk en de ontwikkeling van de toekomstige gebeurtenissen, kunnen wij de waarheid blijven zeggen en ons van elke ver- valsching onthouden. De gebeurtenis-en welke wij de laatste maanden hebben beleefd, hebben onze vastbé- radenheid versterkt en tevens onzen onver- zoenlijken haat, die in elk hart geworteld is, die in elk huis leeft en die 'n onmisbaar ele ment is voor de overwinning, verscherpt. Het laatste Engelsche bolwerk op den Bal kan was Griekenland en Griekenland wilde geen afstand doen van de Britsche garantie. Het was noodzakelijk ons hiertegenover te stel len. Op dat punt waren alle verantwoordelijke militaire instanties het volkomen eens. De Italiaansche soldaten in Albanië hebben prachtig gevochten Speciaal onze Alpenjagers hebben bladzijden van bloed en glorie geschre ven, welke onverschillig welk leger eer zouden aandoen. Wanneer men den opmarsch van de divisie Julia nagenoeg tot Metzovo in al zijn details vertelt, lijkt het legendarisch. De neu tralen van alle continenten, die getuigen zijn geweest van den bloedigen dag der legermas sa's, zouden beschaamd moeten zwijgen en geen lasterlijke en roekelooze oordeelen moeten vel len. De Italiaansche gevangenen, die in Griek sche handen zijn gevallen, zijn slechts Geinige duizenden en bestonden voor een groot deel uit gewonden. Het Grieksche succes is niet meer dan een succes van tactiek en het is slechts de Levantijnsche grootheidswaan en rhetoriek. welke dit succes overdreven hebben. De Grieksche verliezen zijn zeer groot. Binnen kort is het lente. Dan komt ons seizoen, en ^at zal een mooi seizoen zün. De verliezen, die wij den Engeischen hebben toegebracht, zijn niet minder groot. Te zeggen, zooals zij dat doen, dat hun verliezen tijdens den slag van zestig dagen in Cyrenaica niet grooter zijn dan tweeduizend aan dooden en gewonden, beteekent een groteske noot aan het drama te willen toevoegen. Sinds den llden November, toen Engelsche torpedovliegtuigen opstegen, niet van Griek sche bases, maar van een vliegtuigmoederschip, en den aanval op Tarente deden, liepen de oorlogsgebeurtenissen ons tegen. Dit moeten wij erkennen. Wij hebben trieste dagen be leefd. Dit is van alle tijden. Denkt slechts aan de Punische oorlogen Rome scheen verpletterd te zullen worden maar het was niettemin Ro me, dat Carthago verwoestte. Onze krachten, zoowel moreel als materieel, zijn gewoonweg enorm en vormen een der karakteristieke eigenschappen van ons ras Vooral in een oorlog als dezen, welke de geheele wereld als strijdtooneel heeft en direct of indirect continenten met elkaar in strijd brengt op de Oceanen, te land en in de lucht, is het de laatste slag, die telt. Het is zeker, dat er hard gevochten moet worden. Dat er langdurig gevochten moet ,worden is ook zeer waarschijnlijk, maar het eindresultaat zal de overwinning van de As zyn. (Vervolg elders in dit blad) BERLIJN, 24 Febr. (D. N. B.) De Londensche berichtendienst maakt bekend, dat in den af- geloopen nacht de Duitsche vliegers op ver scheidene plaatsen in Engeland aanvallen heb ben gedaan, hoofdzakelijk in het Noordoos! «1. Oosten en Zuidoosten van Engeland. In Londen is tweemaal luchtalarm gemaakt. M.D. 18 of 268 bedrukt met naam, adres, nummer 2.25 p. 1000 st. Uitg. Mij. Rapiditas Okeghemstraat 22, Telef. 92726, Amsterdam. TANDPASTA op wetenschoppelijke basis met natuurlijke oetherische oliën bereid, reinigt, desin* fecteert en poli|st het gebit zonder het glazuur of te slijpen, door zij geen scherpe of horde bestanddeelen bevat Het schuim dringt in alle spleetjes ee doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook gaome vanwege den oangenomen pepermunt- smook. Verkrijgboar bij opothekers en drogisten ia tuben a 25 en 60 cents.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1