Mussolini houdt een rede BESPARING Indo-China trekt de verloven in Aanvallen op haven van Huil Tegenaanvallen aan de Beneden Djoeba Handelsbeweging van Ned.-Indië MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 De Japansch-Russische onderhandelingen Fransch schip door Britsche duikboot getorpedeerd Aartsbisschop van Lyon steunt Pétain President Roosevelt voert besprekingen Engelsche patrouilleboot in den grond geboord ZWAAR IJS OP HET IJSSELMEER Bestellingen in het buitenland Geleidelijke verschuiving naar centralisatie Kerkelijk leven Automatische interlocale telefoon uitgebreid Tien punten voor de overwinning De houding der Ver. Staten Verklaring van Matsoeoka Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht DE RUSSISCHE VLOOT De grootste besparing op Uw sfroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN Oorlogsschepen uitgevaren in richting van Golf van Siant De eischen van Thailand Inspectiereis van Pétain naar St. Etienne Kardinaal Maglione bij ex-koning Alfonso Vaart der booten nog niet mogelijk Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Teeltuitbreiding in tuinbouw Ten behoeve van de conserven industrie Het ei uan Columbus. WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 25 Februari Benoemingen In het bisdom Haarlem Districten Zwolle en Leeuwarden gekoppeld VERBOND VAN NEDERL. JOURNALISTEN Arbeiders naar Duitschland Mr. CH. VAN OPPEN 40 jaar advocaat en procureur te Maastricht Mr. A. A. van Schuylenburch t (Vervolg van pag. 1) Engeland kan den oorlog niet winnen. Ik zal n dit streng logisch bewijzen. Hier wordt het geloof gesteund door de feiten. Wat er ook ge beuren zal, Italië zal met Duitschland schouder aan schouder opmarcheeren tot het einde. Zij, die in de verleiding waren om iets anders te veronderstellen, vergeten, dat het bondgenoot schap tusschen Duitschland en Italië niet alleen een bondgenootschap is tusschen twee staten, twee legers of twee diplomatieën, maar ook tusschen twee volken en twee revoluties, welke voorbestemd zijn om hun stempel op de" eeuwen te drukken. De door den Führer aangeboden samenwer king, die tot uitdrukking komt in de aanwezig heid van Duitsche vliegerafdeelingen en ge pantserde afdeelingen in het Middellandsche Zee-gebied, is een bewijs, dat alle fronten ge meenschappelijk zijn en dat de krachtsinspan ning gemeenschappelijk is. De Duitschers weten dat Italië op het oogen- blik den druk doorstaat van 1 millioen Griek- sche en Britsche soldaten, 1500 of 2000 vliegtui gen, evenveel tanks, duizenden kanonnen en minstens 500.000 ton aan oorlogsschepen. De samenwerking tusschen de twee strijdkrachten draagt het karakter van de spontane solidariteit zooals die tusschen loyale kameraden bestaat. De houding van de Duitsche soldaten op Sicilië en in Libye is in elk opzicht volmaakt, waardig aan een sterk volk. De oorlogsmacht van Duitschland is na 17 maanden niet alleen niet verminderd, maar tot gigantische verhoudingen verhoogd. Wat de verliezen aan menschenlevens betreft, deze waren minimaal, rekening houdend met de massa's, dia in den strijd zijn geworpen. In de eerste plaats ligt het bevel in de sterke handen van den Führer. die eerst gewoon sol daat was en naderhand aan zijn volk een hooge revolutionnaire vlucht wist te geven. In de tweede plaats is het Duitsche wapen tuig oneindig superieur aan het Engelsche. In dien men in de derde plaats Oost-Europa in vogelvlucht beschouwt dan is het vrijwel geheel tegen Engeland. In de vierde plaats heeft in tegenstelling tot den oorlog van 1914—1918 het Engelsche blok in het geheel geen beteekenis. In de vijfde plaats is het moreel van de vol ken van de as superierur aan dat van de Engel- schen De as strijdt in de overtuiging van de overwinning. Engeland om in het leven te blij ven. Het is idioot over een afzonderlijken vrede te spreken. Het is onmogelijk het moreel van het Italaansche volk te verzwakken, ondanks al die bombardementen od steden. Op de zesde plaats staat Groot-Brittannië alléén. Een dergelijk isolement drijft dit land naar de Vereenigde Staten, waarvan het wan hopig en dringend de hulp Ir,roept. De indus- trieele mogelijkheden van de Vereenigde Staten zijn zeker indrukwekkend, doch als de hulp doeltreffend wil zijn, moeten de aanvoeren rus tig in Engeland kunnen aankomen. Het zal echter onmogelijk zijn de superioriteit op Duitschland te verkrijgen, want met Duitsch land werken thans de menschen, machines, de grondstoffen van het geheele Buropeesche con tinent Ten zevende. Wanneer Groot-Brittannië valt, zal de oorlog geëindigd zijn, zelfs in dien hij toevalligerwijze op kleine schaal zon worden voortgezet hl de landen van het Britsche imperium. Ten achtste. Italië speelt bij deze geweldige gebeurtenissen een eerste rol. Ons oorlogspo tentieel wordt met den dag beter, zoowei wat kwaliteit als kwantiteit betreft. Twee van de groote schepen, die te Tarente beschadigd wer den, zullen spoedig geheel hersteld zijn. Tech nici en werklieden arbeiden dag en nacht. Ten negende: Dat het fascistische Italië het gewaagd heeft, zich met Groot-Brittannië te meten, vervult ons met trots en zal dat nog eeuwen later doen. Het is een daad geweest van zelfbewuste stoutmoedigheid. Ten tiende. Om de As te verslaan, zouden de legers van Groot-Brittannië op het oontinent moeten landen, Duitschland en Italië moeten binnenvallen en hun legers overwinnen en dat zal geen enkele Ergelschman zelfs maar kun nen droom en. Thans wil ik zeggen, dat wat thans met de Vereenigde Staten gebeurt, een der geweldig ste mystificaties is, welke in de historie bekend zijn. De Amerikaansche interventie is gebaseerd op een illusie en een leugen. De illusie is, dat de Vereenigde Staten nog een democratie zouden zijn, terwijl zij inderdaad een politieke en fi- nancieele oligarchie vormen, overheerscht door het Jodendom door middel van een vorm van persoonlijke dictatuur. De lengen bestaat hierin, dat de As-mogendheden na Groot-Brittannië Amerika willen aanvallen. Noch te Rome, noch te Berlijn kostert men dergelijke fantastische plannen. Dergelijke plannen zouden slechts in een toestand van waanzin kunnen ontstaan. Wij zijn totalitair en wij zullen dit blijven, doch wij blijven met onze voeten op den grond staan. De Amerikanen, die mijn rede zullen lezen, kun nen gerust zijn en moeten, voor zoover het hen betreft, niet gelooven aan het bestaan van den „grooten boozen wolf', die hen wil verslinden. Aan het slot van zijn rede zeide Mussolini: In u heb ik tot het geheele Italiaansche volk willen spreken, dat volk, dat werkt. Het fas cistische Italiaansche volk verdient de over winning en zal haar behalen, want het draagt de offers, waarvoor het gesteld wordt, met voorbeeldige waardigheid. De overwinning van Italië is vrede en rechtvaardigheid. De rede van den Duce, die dikwijls onder broken werd door toejuichingen en indrukwek kende ovaties, werd met een ontzaglijk geest driftig gejuich opgenomen. TOKIO, 24 Febr. (Domei.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft ver klaard, dat het opbouwen van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan .Jundamenteele" noodzakelijkheid is voor de oplossing van alle tusschen e beide landen han gende problemen. De onderhandelingen over een handelsverdrag maken voortgang. De minister legde zijn verklaring af in ant woord op een interpellatie in de rekeningen commissie van het Lagerhuis. Hij zeide, dat verwacht wordt, dat onderhandelingen over vrij heid van handel en verblijf 'in de Sovjet-Unie zullen worden opgenomen in de handelsbespre kingen. Het probleem van de Japansche rechten op Sachalin, dat intermitteerend tusschen de beide landen is besproken, zal ook, parallel met de besprekingen over een handelsverdrag, wor den voortgezet. „Onverschillig of de handels besprekingen al of niet worden voortgezet, deze onderhandelingen zullen voortduren", aldus Matsoeoka. De minister sprak den wensch uit, dat de onderhandelingen tot een oplossing der hangende problemen zullen leiden, waarna hij zeide: „Ten slotte vormt liet opbouwen van vriendschappelijke betrekkingen de fundamen- teele voorwaarde. Wanneer dit tot stand wordt gebracht, zullen de problemen gemakkelijk van zelf geregeld worden." BERLIJN, 23 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Ten N.W. van de Hebriden zijn den 19den Fe bruari, behalve de reeds in het weermachtsbe richt van 20 Februari genoemde schepen, nog twee groote koopvaardijschepen van den vijand dcor bommen zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren kunnen worden beschouwd. Den 22sten Februari werd in hetzelfde zeegebied een schip van 7000 b.r.t. door bommen tot zinken ge bracht en werden twee groote koopvaardijsche pen beschadigd. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben een vlieg veld in Oost-Engeland aangevallen en een han gar alsmede vier op den grond staande vlieg tuigen vernield. Vliegtuigen der gewapende ver- kehning hebben een fabriek in Noord-Schotland gebombardeerd en met de boordwapens een troepenkampement, verscheidene goederentrei nen en gemotoriseerde colonnes in Zuid-Enge- land aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen, ondanks de ongunstige weersgesteld heid, de havenwerken en strategische doelen in Huil met goed gevolg met bommen bestookt. In het Middellandsche Zeegebied hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen bommen van middel zwaar kaliber geworpen op een klein oorlogs schip, op een groot koopvaardijschip en op de havenwerken van Benghazi. In het gebied ten Zuiden van Agedabia zijn twee vliegvelden met troepenconcentraties met bommen en boordwa pens bestookt. De vijand heeft noch op den 22sten. noch in den nacht van 22 op 23 Februari boven Duitsch rijksgebied gevlogen In het tijdvak van 15 tot 22 Februari zijn in luchtgevechten en door luchtdoel- en marine artillerie 32 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, terwijl bovendien talrijke vijandelijke vlieg tuigen op den beganen grond vernield werden. In dezelfde periode bedroegen de Duitsche ver liezen vijftien vliegtuigen. ROME, 23 Febr (Stefani) Het 261ste Ita liaansche weermachtsbericht luidt: Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Onze formaties bommenwerpers heb ben verscheidene malen met goed gevolg een der vijandelijke vlootbases aangevallen. Eén vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika van het front te land niets belangrijks te melden. Vliegtuigen van het Duit sche vliegercorps hebben aanvallen in duik vlucht ondernomen op schepen, welke in een der havens van Cyrenaica lagen. Een schip werd door bommen van zwaar en middelzwaar kaliber getroffen. Op den 21sten hebben Duit sche vliegtuigen overdag een der vliegtuigbases en een der havens van den vijand hevig gebom bardeerd. Bovendien hebben z;j troepencolonnes doeltreffend met mitrailleurvuur bestookt In Oost-Afrika is in het gebied van Cam- ceua ("Erythreal een vüandeliiko aanval af- Cyf "1 o rrfavi In het gebied van de beneden-Djoeba is op een gemotoriseerde colonne, die getracht had onze stellingen te Tarba te naderen, een te genaanval ondernomen door een onzer batal jons Amhara's, waardoor de vijand gedwongen was, zich met gevoelige verliezen terug te trek ken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in God jam gebombardeerd zonder belangrijke schade aan te richten. Een vijandelijk vlieg tuig is door het afweergeschut neergehaald. In het gebied van de beneden-Djoeba is nog een vliegtuig door onze jagers neergeschoten. Tijdens den luchtaanval op Massaoea, waar van in het weermachtsbericht van gisteren spra ke was, heeft het afweergeschut twee Britsche vliegtuigen neergehaald. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duik boot, onder bevel van korvetten-kapitein Ric- cardo Boris, een vijandelijk tankschip van 6500 ton getorpedeeijï en tot zinken gebracht. PARIJS, 24 Febr. (D. N. B.) In Bayonne zijn thans 22 leden van de bemanning van een Fransch vrachtschip, de ,,Le Guilvinoc", aan gekomen, die in de Golf van Biscaye door een Engelsche duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Daarbij zijn 17 man om het leven gekomen. De aanval op het 5000 ton metende schip werd ten uitvoer gelegd in de eerste mor genuren van Woensdag, ter hogte van Pasajes. De Engelsche duikboot bekommerde zich niet om de schipbreukelingen, die door twee Spaan- sche schepen werden gered. Het Fransch? schip was met een lading leege vaten op weg naar Oran. MOSKOU, 23 Febr. (D.N.B.) In een arti kel in de Prawda wijst de plaatsvervangende volkscommissaris van Marine, admiraal Isakof, op de huidige indeeling van de Russische vloot: Oostzeevloot, Zwarte Zeevloot, te Moermansk gestationneerde Noord vloot, te Wladiwostok ge- stationneerde Stille Zuidzeevloot, Kaspische flot- tille, Amoer-flottille, z.g. Pinsker vloot en als jongste organisatie de Donauflottille. Omtrent het bouwprogram van de Russische marine verklaart de admiraal, dat men van de reparatie en modemiseering van oude schepen uit den Tsarentijd overgegaan is tot vervaar diging van scheepsrompen en tot het ontwerpen en den bouw van moderne duikbooten, snelboo- ten, kustwachtschepen en mijnenvegers. Voorts zijn torpedojagers, flottilleleiders en kruisers met sterke, moderne bewapening gebouwd, be nevens zeer sterke linieschepen. SAIGON, 23 Febr. Naar volgens Domei wordt gemeld, is de kruiser „Lamotte Picquet" (7.249 ton), het vlaggeschip van de Fransche vloot, in het Verre Oosten te zamen met andere Fransche oorlogsschepen die te Saigon voor anker lagen, hedenoch tend om tien uur uitgevaren in de richting van de Golf van Siam. Eveneens wordt vernomen, dat de Fransch- Indochineesche legerautoriteiten, als uitvloeisel van de op 21 Februari gehouden vergadering van hooge autoriteiten, de verloven hebben in getrokken van alle officieren en manschappen. Deze hebben het bevel gekregen naar hun regimenten terug te keeren. Op bedoelde bij eenkomst is tevens besloten de oorlogsvoorbe reidingen te hervatten met het oog op het af- loopen van den wapenstilstand tusschen Thai land en Indo-China op 25 Februari. De Japansche autoriteiten in Indo-China, zoo meldt Domei uit Hanoi, slaan met toenemende bezorgdheid de oorlogsvoorbereidingen gade, die de Fransche autoriteiten in Tonkin treffen. De gouverneur-generaal van Fransch fndo-China, vice-admiraal Decoux, heeft aan alle prefecten in Tonkin de volgende instructies gegeven: 1. Met het oog op het „naderende gevaar" moeten zij zich op alle mogelijkheden voorbe reiden. 2. Aan alle lichamelijk geschikte ïongeman- nen moet order worden gegeven zich gereed te houden voor 'n mogelijke mobilisatie van de burgerlijke verdediging. 3. Rapport moet worden uitgebracht over de voorraden levensmiddelen en landbouwpro ducten. Tachtig Fransche vliegers, die onlangs te Haiphong zijn aangekomen, zijn ingedeeld op een basis nabij Saigon. Voorts wordt lederen dag Fransch oorlogsmaterieel van Haiphong naar Hanoi gezonden. De Thailandsche gebiedseischen ten aanzien van Indo-China bij de bemiddelingsonderhan delingen te Tokio zijn, naar volgens 't D.N.B. in welingelichte kringen te Vichy verluidt, naar Fransche meening zeer vérgaand. Zij strekken zich niet slechts uit tot de door de rivier de Mekong en de grens bij Tagse en Loean-pra- bang gevormde „zakken" doch ook tot andere gebieden der Indo-Chineesche provincies Laos en vooral Cambodsja. In totaal hebben deze eischen betrekking op 70.000 vierk. KM. on danks het feit, dat eenige eischen, naar men zegt, op verlangen van Japan, reeds geschrapt zijn. In Fransche kringen verklaart men in dit verband, dat op deze basis bezwaarlijk een regeling van het conflict tot stand gebracht zou kunnen worden. VICHY, 24 Febr. (D.N.B.)De aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallië, kardinaal Ger- lier, heeft Zondag een Mis voor de gevallenen gecelebreerd, waarin hij de aanwezige oud- strijders opwekte, maarschalk Pétain bij de we deroprichting van het vaderland te helpen. Iedere Franschman moet van ganscher harte en met diep geloof de taak, die hem is toebedeeld, vervullen, ook al is deze nog zoo klein. Staatschef Pétain zal a.s. Woensdag vertrek ken voor een inspectietocht naar St. Etienne. HYDEPARK, 23 Febr. S.P.T.) President Roo sevelt heeft zich Vrijdagavond weer naar zijn buitenverbijlf begeven, waar hij het week-einde doorbracht. Hij heeft daar, in rustige omgeving, zijn besprekingen met Harry Hopkins, die, zoo als gemeld, na zijn reis in opdracht van presi dent Roosevelt naar Engeland, tot lid is be noemd van het bureau voor de productie en het beheer van de defensieve uitrusting, voortgezet De minister van Financiën, Morgenthau, nam aan deze besprekingen deel. BERLIJN, 24 Febr. (D.N.B.). De Engelsche admiraliteit heeft Zaterdagavond bekend ge maakt, dat de Engelsche patrouilleboot Ormon de tot zinken is gebracht. De naaste verwanten der slachtoffers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. ROME, 24 Febr. (D.N.B.). Zondagmiddag heeft de Kardinaal-staatssecretaris Mgr. Ma glione een bezoek gebracht aan ex-koning Al fonso. ROME, 24 Febr. (Stefani). Zondagavond is omtrent den gezondheidstoestand van oud koning Alfonso XIII een bulletin uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat hoewel zijn toestand ernstig blijft, hij niet meer zeer ver ontrustend is. Het gevaar voor een ophanden zijnde crisis is minder geworden. Hoewel er door den krach tigen wind van de laatste dagen wel wat ruimte op het, IJssel- meer is eekomen, is het ijs nog te zwaar om de postbooten te laten varen. De sleepboot „En Avant", die van Genemuiden naar Urk was vertrokken, is na een zeer zware reis op Urk aangekomen. De boot heeft ruim twee dagen werk gehad en heeft een nacht tusschen het kruiende ijs doorgebracht. Over een afstand van één kilometer voor de haven van Urk heeft de boot tien uur gedaan. Twee passa giers, die aan boord waren, konden het eilano loopende bereiken. De post wordt nog steeds met een bakfiets over den Lemsterdijk ver voerd. In tusschen zijn op het eiland de werkzaam heden aan den sluisput hervat. De kolennood welke op Urk heerschte, is overwonnen, door dat de bevoegde autoriteiten toestemming heb ben verleend, dat kolen van de Zuiderzeewer ken onder de bevolking worden gedistribueerd Zaterdag hebben de stoombooten „Friesland' en „Zuiderzee" van de N. V. Reederij Koppen te Amsterdam van Lemmer uit opnieuw ge tracht Amsterdam over het IJsselmeer te be reiken, echter tevergeefs. Het was onmogelijk door de ijsmassa's heen te breken. In plaats van te Amsterdam zijn de „Friesland" en de „Zuiderzee" omstreeks vijf uur te Enkhuizer aangekomen. Vandaar zal men trachten Am sterdam te bereiken. Hoewel het ijs nog niet lang heeft gekruid heeft het zich toch tot zulke bergen eezet, zoo als menig visschersman niet heugt. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen Germaansche taal en letterkunde (Duitsch) mej. W. van Engelen te Breda. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heeren: J. A. Vink te Nijmegen, J. P. Agi- na te 's-Hertogenbosch en S. M. J. H. Baeten te Maastricht. C. P. van der Sluijs is met ingang van 16 Maart 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Landsmeer benoemd. Jhr. J. P. W. van Doom, is gerekend van 8 Augustus 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Heemstede benoemd Het Nederlandsche Clearinginstituut deelt ons het volgende mede: Het komt nog meermalen voor, dat im porteurs er toe overgaan bestellingen te plaatsen in het buitenland, alvorens zich er van te hebben vergewist, dat het Deviezen- instituut c.q. Nederlandsch Clearinginstituut de noodige vergunning verleent, op grond waarvan de betaling der bestelde goederen inderdaad zal kunnen geschieden. In verband daarmede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat slechts in de clearingen met Duitschland, zoomede het protectoraat en het generaal-gouvemement, en in de clearing met België stortingen voor zoodanige bestellingen zonder voorafgaande vergunning van het Deviezeninstituut kun nen geschieden. Ten aanzien van de betaling naar alle andere landen, geldt het voorschrift, dat voor nieuwe handelstransacties slechts tot storting kan wor den overgegaan, nadat daartoe een vergunning van 't deviezeninstituut is verkregen. Deze ver gunning dient te worden aangevraagd per for mulier b/1 bij het Deviezeninstituut te 's-Gra- venhage. Ten aanzien van het betalingsverkeer met eenige landen ontbreken tot dusverre nog de gebruikelijke clearingregelingen. T.a.v. deze landen zal naar gelang de omstandigheden het deviezen-instituut beoordeelen of en op welke wijze vergunning tot betaling kan worden ver leend. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de om standigheid, dat goederen zijn besteld, onderweg zijn of reeds zijn ingevoerd, geenerlei invloed kan hebben op de beoordeeling van de vraag, of voor den betreffenden invoer al dan niet een vergunning tot storting in de clearing, respec tievelijk een vergunning tot betaling op andere wijze zal kunnen worden verleend. Gelijk bekend, kan de aanvraag om vergun ning tot storting desgewenscht reeds vóór he afsluiten der transactie worden ingediend. Be staat tegen het verleenen der vergunning in be ginsel geen bezwaar, dan geeft het Deviezenin stituut een „bindende toezegging" af, welke te zijner tijd door een vergunning kan worden ver vangen. Mocht de gelegenheid, vooraf een ver gunning of bindende toezegging aan te vragen, ontbreken, dan zal het noodzakelijk zijn slechts tot afsluiting eener nieuwe handelstransactie over te gaan onder het voorbehoud, dat de voor geschreven vergunning van het deviezeninstituut alsnog zal worden verkregen. Aan het verslag van de Nederlandsche Handels-Mij. te Batavia over het laatste kwartaal van het vorige jaar ontleenen wij de volgende gegevens, welke een belang wekkend beeld geven van den Nederlandsch- Indischen buitenlandschen handel gedu rende het afgeloopen jaar. De totale uitvoer-waarde over 1940 be droeg ongeveer 920 millioen gulden dat is rond 150 millioen meer dan -n 1939, maar ongeveer 70 millioen minder dan in 1937. De invoer-waarde daarentegen was iets lager dan het vorige jaar, ondanks het feit, dat de Nederiandsch-Indische importhan- del geleidelijk meer gaat betrekken uit Ja pan en de Vereenigde Staten. De invoer uit elk van deze landen, wtelke in Juni nog slechts 5 millioen gulden bedroeg, was in September gestegen tot 10.7 millioen gulden Uit Japan en 9.8 millioen uit Amerika. Deze gunstige ontwikkeling is hoofd zakelijk te danken aan het bevredigend verloop van den export van de zoogenaam de „sterke producten", als aardolie, rubber, tin en kina. Daarentegen zijn in het afge loopen jaar moeilijkheden ondervonden bij den afzet van copra en koffie, aangezien deze in sterke mate afhankelijk zijn van het opnemingsvermogen van de Europeesche markten. De moeilijkheden hebben de re geering aanleiding gegeven tot het instel len van een copra- en een koffiefonds. welke onder meer tot taak heboen den ver koop te centraliseeren. De gouvernements- zorg strekt zich thans over zeer vele pro ducten uit, welke door de betreffende maat schappijen sterk zijn gecentraliseerd. Men kan dan ook zeggen, dat einde 1940 80 pro cent van den Indischen export óf door de regeering, óf door een organisatie met mo nopolistisch karakter werd gecontroleerd. Dit is een bewijs voor de geleidelijke ver schuiving in de economische organisatie, welke zich van lieverlede beweegt in de richting van centralisatie. De oorlog heeft deze verschuiving in hooge mate bevorderd en er toe bijgedragen, dat de overheid meer dan vroeger bemoeienis heeft gekregen met de productie en distributie. (Van onzen correspondent) Naar we vernemen zal de Nederlandsche tuinbouw dit jaar in staat worden gesteld ten behoeve van de Duitsche conserven-industrie een extra oppervlakte van vjjf en twintig hon derd H A. met verschillende producten te be telen; deze zullen dan op contract geleverd worden. Deze mededeeling welke dezer dagen aan de veilingen is gedaan, zal ongetwijfeld door onzen tuinbouw met instemming worden ontvangen, omdat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend tot een volledig benutten van de beschikbare gronden. Het ligt n.l. in de bedoeling, aan de tuin bouwers, die hiertoe een aanvraag indienen, een bepaalde oppervlakte voor het betelen toe te wijzen, buiten de gewone teeltvergunning om. Gevraagd word het kweeken van prei, knolsel derij met lof, doperwten, peen van het soort Nantes, dubbele stamboomen zonder draad. De kweekers verbinden zich dan bij contract een bepaald aantal are met genoemde producten te telen. De aflevering hiervan geschiedt wel via de veilingen, doch niet volgens de gewone ver koop-regeling; er zal een vaste prijs worden gesteld. Hierbij is de garantie gegeven, dat deze prijs in elk geval den arbeid zal loonen. Wel zal aan de veiling de gebruikelijke controle plaats vinden op de kwaliteit van het geleverde product, dat moet voldoen aan de normale ex- porteischen. Bij deze teeltuitbreiding hebben de voorkeur de kleine bedrijven, alsmede kweekers, die om bij zondere redenen in aanmerking komen. In verband hiermede heeft Donderdag j.l. te Den Haag een bespreking plaats gevonden met de diverse veilingbesturen, die bij de toewijzin gen enz. advies zullen verstrekken. In deze ver gadering zijn ook de verschillende voorwaarden voor de teelt nader toegelicht. De tuinders die voor mededinging in aanmer king wenschen te komen, kunnen aan hun veilin gen een ontwerp-contract aanvragen, waarop kan worden aangegeven welke oppervlakte zij met de genoemde producten willen betelen, waarna later een eventueele toewijzing volgt. Hoewel onze tuinbouw reeds een belangrijke uitbreidings mogelijkheid heeft gekregen, doordat in het af geloopen jaar al onze producten vlot verkocht konden worden, kan de thans geschapen moge lijkheid voor verruimen der cultuur als een extra kans worden beschouwd. Als U zich grieperig voelt doe dan wet voor de hand ligt: Neem direct Aspirin. Dat helpt U van de narigheid af vóór het erger wordt. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag, 8.2o Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Kamerorkest (opn.), 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.), 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.2012.33 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Concertgebouwtrio. 3.35 - 3.45 Gramofoonmuziek, 4.15 Vragenuurtje voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursbe richten ANP. 6.00 KRO-Symphonie-orkest en solist. 6 42 Almanak, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duitsche les. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.16 Gramofoonmu ziek. 8.45 Vastenavondprogramma. 9.45 En gelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsbe richten ANP, sluiting HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7 55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Omroeporkest, 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1 .Oo Orgelspel. 1.20 Cyclus ..Uw hond en de mijne", 1.30 AVRO-Salonorkest, 2.20 Modepraatje. 2.40 Cabaretprogramma. 3.40 Reportage. 4.00 Philharmonisch kwartet, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP, 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 6.25 ..Huiswerk", causerie, 6 45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vra gen van den dlag ANP. sluiting. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd; tot rector te 's-Gravenhage (St. Anna- stichting) den Weleerw. heer B G. Henning; tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) den Weleerw. heer A. Hooijschuur, thans kapelaan te 's-Gravenhage (O. L. Vrouw v. Goeden Raad). De automatiseering van de telefoon gaat. ook in dezen tijd, voort. Naast de geleidelijke in- dienststelling van nieuwe locale automatische centralen, worden ook de mogelijkheden van het automatisch interlocaal verkeer nog zooveel mogelijk uitgebreid. Zco zullen met ingang van Woensdag 26 Febr a.s. des morgens te 8 uur de districten Zwolle en Leeuwarden worden gekoppeld, hetgeen be- teekent, dat de telefoonsbonné's van de ge automatiseerde netten in het district Zwolle die van de geautomatiseerde netten in het district Leeuwarden automatisch zullen kunnen bereiken, en omgekeerd. De netnummers zijn in de naamlijst voor den interlocalen dienst vermeld. Te Rotterdam is in een vergadering onder voorzitterschap van mr. Joh. Huyts, hoofdredac teur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, opgericht de gewestelijke kring Rotterdam van het Verbond van Nederlandsche Journalisten. Deze kring is de vijfde, welke sedert de oprich ting van het Verbond werd geïnstalleerd, en omvat het gedeelte van Zuid-Holland ten Zui den van Den Haag, dus mede Schiedam en Dordrecht. Na een inleiding van den heer P. J. van Meg- chelen, algemeen voorzitter van het Verbond, die, wijzend om de komende persverordening, zeide, dat spoedig een algemeene regeling van het perswezen zal verschijnen, installeerde deze den heer Huyts als voorzitter van den geweste lijken kring Rotterdam en als bestuursleden de heeren J. M. Pattist (N.R.C.), secretaris, Sche penstraat 68a, te Rotterdam, drs. J. P. Prins (de A.R. Rotterdammer). M. Stavenga (Schie- damsche O.T.), S. van der Velde (Arbeiders pers), W. A. Wagener (Rotterdamsch Nieuws blad). Zaterdag is een groep van ongeveer 240 jonge Rotterdamsche en Schiedamsche scheepswerf arbeiders, die zich voor arbeid in het Duitsche rijk hebben aangemeld, uit Rotterdam vertrok ken, Na verloop van eenige maanden zullen zij in hun vroegere betrekkingen terug keer en. Vrijdag 28 Februari hoopt mr. Charles van Cppen te Maastricht den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar als advocaat en procureur werd beëedigd. Mr. van Oppen studeerde te Leuven, Amster dam, Berlijn en Parijs en promoveerde in Januari 1901 aan de Universiteit te Amsterdam tot meester in de i echten en tot doctor in de Staats- wetenschop, waarna hij zich in zijn vaderstad Maastricht vestigde. Hij is er Deken van de Orde, rechter-plaatsvervanger en voorzitter van den Voogdijraad en van den Armenraad. Gedurende tal van jaren was hij voorzitter van de Gezondheidscommissie, vice-voorzitter van den Raad van Beroep (D.B.), voorzitter van de Oranje-Vereeniging en chef van het Bijkantoor Maastricht van „Centraal Beheer". Buiten zijn woonplaats is mr. van Oppen voorzitter van de Nederlandsche Juristenver- eeniging en lid van de Staatscommissie voor Burgerlijke Wetgeving; hij stond tweemaal nummer 2 op de nominatie der Tweede Kamer voor een vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden. Te Vught is plotseling overleden in den ouder dom van 68 jaar, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, mr. A. A. van Schuy lenburch, Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De plechtige uitvaart zal worden gehouden in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Middelares aller Genaden te Vught, Donderdag 27 Febr. te half elf uur. waarna begrafenis op het R. K. I Parochiaal Kerkhof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5