UIT DEN OMTREK w' SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht BEURS VAN AMSTERDAM Jjuls MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 BEVERWIJK Vereenigde Veilingen vergaderen Statiegeld veilingemballage verhoogd VERKEER GESTREMD Automatiekhouders werden bedrogen Keuring van trekhonden V erkeerszonden Geslaagd VELSEN-NOORD R. K. Jeugdwerk R. K. Propagandaclub I.E.V. I—D.E.M. 2 5—2 IJMUIDEN „Gezellig Samenzijn" HEEMSTEDE ZANDVOORT VIJFHUIZEN DRUK BEZOCHTE RECEPTIE VAN D.T.S. Sympathieke geste van Zaandams gemeentebestuur VELSEN „Papyrus" Andermaal stille en tamelijk gedrukte markt Verder verloop MARKTEN MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 DOOR CH. CARVICE De Vereenigde Veilingen nouden een groote vergadering voor alle aanvoerders op Donder dag 27 Februari a.s., des namiddags om 4 uur, in de veilingzaal aan de Breestraat. Behalve het jaarverslag van den directeur, vermeldt de agenda verschillende belangrijke punten, zooals bespreking stichting Proeftuin en laboratorium voor grondonderzoek, verhoo ging statiegeld en maatregelen om de circula tie van de emballage ook bij de tuinders te bevorderen en het misbruik tegen te gaan, het vraagstuk van de maximumprijzen en het vei len voor den kleinhandel, waarvan de meer dere kosten in den vorm van hooge provisie op de tuinders moeten worden verhaald, terwijl de maximumprijs op veilingen, waar uitsluitend de groothandel koopt, gelijk is als op veilingen waar ook de kleinhandel koopt, verlaagde pro visie voor aflevering van sommige producten voor fabrieken en voor export. Voorts komt aan de orde het moeilijke vraagstuk, welke pro ducten men zal telen voor 1941, en machtiging aan de besturen om den aanvoer te verdeelen, de uitgifte van planten van ©enige nieuwe soor ten aardbeien, aan alle aanvoerders der beide Beverwijksche veilingen, de moeilijkheden bij het vervoer van mest en tuinbouwproducten in het as. seizoen en de toewijzingen van benzine. Ten slotte een inleiding over het nut van een vriesinrichting voor tuinbouwproducten in deze streek. De Beverwijksche veilingen hebben medege deeld, dat het statiegeld voor kisten met in gang van 3 Maart 1941 verhoogd wordt tot 1. per kist voor de koopers en waarschijnlijk tot ƒ1.10 voor de tuinders; het statiegeld voor zak ken wordt gebracht op 0.50 en voor de kleine pootklstjes voor fruit op 0.50. De veilingen zijn daartoe genoodzaakt ddbr de enorme stijging der prijzen voor hout en kisten en moeten trachten te voorkomen, dat na den oorlogstoestand groote verliezen ont staan voor de veilingbedrijven. Alle tuinders moeten de in hun bezit zijnde kisten inleiveren vóór of 1 Maart a.s., daar alle emballage opnieuw wordt voorzien van een stempelmerk. Van 24 Febr. af wordt de ge stempelde emballage uitgegeven en op 3 Maart wordt uitsluitend geveild in overgestempelde emballage. Van dien datum af zal het veilen in onge stempelde emballage als bedrog worden aange merkt. De koopers en schippers hebben het recht deze emballage als niet geleverd van de nota af te trekken, zoodat noch de kist, noch het product zal worden uitbetaald. Door het breken van een stroomdraad is Za terdagmiddag de electrische trein juist bij den overweg in den Velserweg tot stilstand gekomen. Het verkeer was dientengevolge geruimerr tijd gestremd. Alleen voor voetgangers was er ruimte om den weg te passeeren. Tijdens het herstel lingswerk werd het zware verkeer raar de beide andere overwegen geleid. Reeds geruimen tijd was de politie op d» hoogte van het feit, dat de Beverwijksche auto matiekhouders werden opgelicht. Uitgezaagde dubbeltjes en koperen plaatjes werden gebruikt om lekkere hapjes machtig te worden. Het on derzoek der politie heeft er tenslotte toe geleid, dat een viertal'jeugdige Beverwijkers op heeter- daad konden worden betrapt. Er is proces-ver baal tegen hen opgemaakt. Woensdag 19 en Donderdag 20 Maart a.s. zal op het terrein van het openbaar slachthuis de jaarlijksche keuring van trekhonden gehouden worden. Vanwege de Vereeniging voor Veilig Verkeer wordt deze week In de plaatselijke bioscopen een zestal lantaarnplaatjes vertoond, waarin enkele van de meest bedreven verkeersfouten in beeld zijn gebracht. Tegelijkertijd wordt dan aangegeven, hoe men het foutloos en dus ook gevaarloos moet doen! In een gesproken toelichting wordt een en ander bovendien nog verduidelijkt. Men beschouwe deze plaatjes aandachtig en doe er zijn voordeel mee! Muziekschool te Haarlem, zal dien avond tal van historische stukken voordragen. De heer W. Bakker slaagde voor het Prak tijkexamen Boekhouden. Voor leden, donateurs en introduce's zal, uit gaande van het bestuur R. K. Jeugdwerk, een feestavond worden aangeboden op heden, (Maandag), om half acht In liet R. K. Ver- eenigingsgebouw. Opgevoerd zal worden „Een vroolijk blijspel," De jaarvergadering van bovengenoemde club was druk bezocht, waarover de voorzitter, de heer N. v. Hesselingen, zijn voldoening uit sprak. De verschillende jaarverslagen gaven een duidelijk beeld van de werkzaamheden en het financieel beheer der club welke steeds cres cendo gaan. De heeren W. J. v. d. Ham, Th. Kortekaas en P. Mulder werden als bestuurs leden herkozen. Medegedeeld werd, dat op den eersten Zon dag in Mei het 25-jarig bestaan der club her dacht zal worden, waarvoor het bestuur de voorbereidende werkzaamheden naar ieders ge noegen zal trachten te verrichten en wel zoo danig, dat het als een feest voor de heele parochie zal zijn te beschouwen. De geestelijke adviseur sprak nog een opwek kend woord over de vorming van kernleden, waarvoor reeds een goede deelneming verze kerd is. Hierna sluiting. De VeLsenaren hebben gedaan wat redelijk verwacht mocht worden en kenden geen mede lijden met de „buren." Met 52 ging D.E.M. 2 aan den zegewagen. Tien minuten was er gespeeld toen Pekel een mooi toegespeelde bal van de Reus inkopte, 10, en weer vijf minuten later wist Koek den voorsprong te vergrooten, welke stand tot de rust niet veranderde. Na de thee waren de gasten het eerst aan bod en wisten door den centervoor er 21 van te maken. Maar slechts korten tijd duurde het overwicht der Wijkers. Bü een der vele aan vallen der Rood-Blauwen zag de Reus zijn kans gekomen, 3—1. G. Nieuwenhuisen maakte er 41 van. Een penalty hielp D.E.M. 2 aan het 2e doelpunt, maar nog voor het einde kwam bracht Pekel den stand op 52. Zoo kwam het einde van dezen zeer sportleven wedstrijd. I.E.V. 3 verloor natuurlijk zouden wij haast zeggen maar dat het met 81 zou zijn hadden wij toch niet verwacht. De Junioren b deden het beter en veroverden beide punten op D.E.M. d. Bravo jongens! De R.K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezel lig Samenzijn" hield in het Patronaatsgebouw haar jaarlijkschen cabaretavond. Alvorens de voorzitter, de heer P. van Buu- ren, het welkomstwoord richtte tot de aanwezi gen, speelde een orkest onder leiding van den heer J. Vessies, populaire liedjes, waarbij vooral de nieuwste „schlager" een daverend applaus oogstte. In zijn welkomstwoord memoreerde de heer van Buuren het goede spelpeil, alsmede de uit stekende vriendschap tusschen de 40 leden on derling. Spr. wekte de aanwezigen op, donateur van G. S. te worden teneinde het volgende jaar met het 2e lustrum van G. S. een nog grooter op gezetten feestavond te kunnen organiseeren. Het woord was hierna aan het cabaretgezel schap van den heer F. Maenhout, die, naar wij meenen, er wel in geslaagd ls, de aanwezigen menig uurtje aangenaam te onderhouden. Jeugdige dieven. Vrijdagavond om circa 9.30 uur zag een surveilleerend agent van poli tie twee knapen van 15 en 18 jaar, de jongste uit Heemstede, de oudere uit Haarlem, die zich verdacht ophielden in de nabijheid van een automaat in de Raadhuisstraat. Toen de agent een praatje met de jongens ging maken, ontdekte hjj iets eigenaardigs zwaars in de zakken van een der knapen. Bij nadere fouilleering kwamen eenige pakjes bo ter te voorschijn, die zij gevonden zouden heb ben, maar bij een nader onderzoek Dleek, dat zij de pakjes boter ontvreemd hadden uit een winkel aan de Jan v. Gooijenstraat, alhier. Zij hadden zich toegang verschaft door een ach teringang van de zaak. Deze ingang was niet gesloten. Een waarschuwing dus, niet enkel voor win keliers, maar voor lederen ingezetene, om zoo dra de duisternis intreedt alles goed af te sluiten. Tegen de knapen, die geen onbekenden zijn van de politie, is proces-verbaal opgemaakt. Het waschgoed was niet gestolen Dezer da gen werd aangifte gedaan bij de politie van diefstal van een zak waschgoed uit een por tiek. Nu is gebleken, dat van diefstal geen sprake is, doch dat de zak door een knecht van een andere wasscherij bij vergissing was meege nomen. Schoorsteenbrandje Vrijdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brandje in perceel Borneostraat 12. De oorzaak was vermoedelijk iets te fel stoken met eier kolen. De opperbrandmeester, de heer J. Schel ling, en eenige brandweerlieden waren spoedig ter plaatse. Met zout werd het vuur gedoofd, waarna de schoorsteen verder werd gereinigd. Hierbij bleek, dat van overtollige roetvorming geen sprake was. De spuit, die mede aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. Paarden op hol Vrijdagmiddag reed op den Heerenweg een wagen, bespannen met twee paarden, vanuit de richting Bennebroek. Aan oen wagen was nog verbonden een mallejan, waarmede boomen vervoerd werden. Behalve de 23-jarlge voerman C. B. uit de Haarlemmer meer, was ook op den wagen gezeten de 23- jarige P. S„ uit Hoofddorp. Tusschen de Prin senlaan en den Kadijk werd een der paarden, die eenigen tijd op stal had gestaan en wat dartel was, schichtig, en sloeg op hol, het an der paard in zijn vaart meenemend. Belde voertuigen slingerden over den Heerenweg. F S., die angstig werd, sprong van den wagen, met het noodlottig gevolg dat hij kwam te val len en een vrij ernstige hersenschudding op liep, terwijl hij ook over pijn in den rug klaag de. Dr. v. Luin, die de eerste hulp verleende, oordeelde overbrenging naar de St. Maria- stichting noodzakelijk, wat per ziekenauto van Mathota geschiedde. De paarden holden inmiddels voort; de slin gerende wagen vernielden nog een bank, staan de op den hoek Heerenweg—Kadijk. Tenslotte kwam 't span tegen den hoogen kant bij Huize Manpad tot stilstand. De voerman C. B. be kwam geen letsel. Schadeloosstelling. Militairen van Land en Zeemacht, die meenen op schadeloosstelling voor de te velde verloren gegane eigendommen aanspraak te kunnen maken, dienen zich, bij voorkeur vóór 1 Maart 1941, schriftelijk te wenden tot den secretaris van de schade-en quêtecommissie te 's-Gravenhage, Javastraat no. 4, met verzoek om toezending van een aangifte formulier. In dit verzoek behoort dus geen op gave te geschieden van verloren gegane eigen dommen e.d.; het schrijven van een brief of briefkaart, houdende verzoek om toezending van een aangifteformulier is voldoende, mits de naam en het adres van den aanvrager dui delijk zijn vermeld. De burgemeester van Zandvoort. Eerder geopend. Met ingang van heden zijn de gemeentelijke bureaux weer te negen uur geopend. inierhulp Nederland, Voor het volk, door hei volk. Geen gunst maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hei volk. „Wat zeg je daar van". Ter gelegenheid van den „Parochiedag" werd Zondag in het Gym- nastiekgebouw een revue opgevoerd, getiteld; „Wat zeg je daar van?" De avond werd ingeleid door den Zeereerw. heer Pastoor, die zijn vreug de uitte over de goede samenwerking en ver standhouding tusschen de paroochianen onder ling en met niet-parochianen. Nadat het doek vervolgens was opgehaald werden onder leiding van den heer Th. v. d. Putten enkele aardige een-acters gespeeld.. Het was jammer dat door gedragingen van eenige jongelui veel van het gesprokenever loren ging. De spelers wisten met hun stukjes, die In het teeken van distributie- en bonnenstelsel stonden, de zaal behoorlijk bezig te houden. Een dankbaar applaus was dan ook hun deel. „The Swing Ramblers" zorgden voor dans muziek. Ook naar de opkomst mag deze avond als zeer geslaagd worden beschouwd. Des middags werd voor de jeugd nog een film voorstelling gegeven. Hiervoor was de belang stelling niet zoo groot. De opbrengst van revue- en filmvoorstelling komt ter beschikking van het kerkbestuur. Op feestelijke wijze heeft de Zaandamsche Wielerclub „Door Training Sterk" Zondag haar 20-jarig bestaan herdacht. In café „De Harmonie" aan de Stationsstraat had in de ochtenduren een druk bezochte recep tie plaats. Nadat voorzitter Cornelisse de aan wezigen welkom had toegeroepen, nam burge meester in 't Veld het woord. Spr. maakte gaar ne gebruik van de gelegenheid om de Jubileeren- de vereenigng te compllmenteeren. Namens het gemeentebestuur deed burgemees ter in 't Veld de toezegging van een geldbedrag ad f 125.—, bedoeld als eerste prijs voor de dit jaar te verrijden Ronde van Zaandam. Tevens zal op kosten van de gemeente het traject, wat de bestrating betreft, onder handen worden ge nomen. Nadat voorzitter Cornelisse voor deze sympathieke geste van het gemeentebestuur dank had gebracht, werd de mededeeling ge daan, dat de jubileumwedstrijden op tweeden en derden Pinksterdag gehouden eullen worden, n.l. tweeden Pinksterdag de Ronde van Zaandam voor nieuwelingen en amateurs, terwijl op den tra- ditioneelen derden Pinksterdag de profs en on- afhankelijken aan den start zullen komen. Verder zullen dit seizoen weer eenige grasbaanwedstrij- den op het Z.V.V.-terrein georganiseerd worden Als één der oprichters bood de heer D. de Vries uit Wagenlngen een fraai door hem ge- teekende oorkonde aan als herinnering van het op 29 September 1940 veroverde clubkarr.pioen- schap van Nederland op den weg. De supportersvereeniging Rood-Zwart bood vervolgens een keurige medaillekast aan, terwijl de exploitatiecommissie van het feestgebouw Ons Huis D.TJS. verblijdde met een enveloppe met inhoud. Achtereenvolgens boden de Amsterdamsche wielerclub Olympia een brassard aan, de wieler club De Bataaf uit Halfweg een enveloppe met Inhoud, de wielerclub De Gazelle uit Amster dam een plaquette, de voetbalvereenignig Z.V.V. een tweetal velgen, de muziekvereeniging Excel sior een geldbedrag In couvert, de motorclub Zaandam bloemen, de heer Heimering als één der oprichters, een memoriam-prijs, de wem club Neptunus een zadel voor een racefiets. Hierna kwamen nog taf van bevriende relaties hun opwachting maken. Er was verder een feestmiddag voor de leden. De Personeelsvereenigng „Papyrus" van de Papierfabriek Van Gelder Zonen zal op Vrijdag 7 Maart een declamtie-avond houden in ge bouw „Concordia." De heer Henk Schuur man, leeraar in de voordrachtskunst aan de Amsterdam, 34 Febr. 1941 Het eersite, dat men zich bij hervatting van den arbeid dezer week afvraagt, is uiteraard voor eenieder, wat de eerstvolgende dagen en de verre toekomst brengen zullen. Men heeft hierbij verschillende vraagstukken op het oog, o. m. betrekking hebbende op den economischen en financieelen toestand, die achteruitgaande blijft zoolang de oorlog voortduurt, en niet minder de internationale spanningen, welke tot allerlei complicaties kunnen aanleiding geven. Het Verre Oosten plaatst zich de laatste dagen sterk op den voorgrond, waarbij nien zich de vraag stelt, of de ontwikkeling hiervan ten goe de of ten kwade zal leiden. Vandaag zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken op verzoek van het Lagerhuis een nieuwe ver klaring afleggen, waarvan men wil hopen, dat deze tot eenige ontspanning zal aanleiding ge ven, maar waaromtrent de verwachtingen niet hoog gespannen zijn, omdat de algemeene toe stand zeer ingewikkeld is en nog niet rijp wordt geacht voor een ontknooping. Wat den oorlogs toestand in Europa Betreft, alsmede de Ameri- kaansche hulp aan Engeland, verkeert men eveneens in het hoog onzekere voor de toe komst. Het wekt dan ook geen verwondering, dat ipen in het zakenleven en op de beurs een zeer afwachtende houding blijft aannemen. Er blijft nochtans vertrouwen bestaan, omdat men zich er van overtuigt, dat aan alle ellende toch eenmaal een einde zal komen en men derhalve ls aangewezen, onder welke omstandigheden ook, het hoofd rechtop te houden. Van Wallstreet had men vandaag geen aan wijzingen, aangezien de markt Zaterdag jJ. wegens de viering van .Washington-day geslo ten bleef. Het Damrak toonde heden geen ander beeld dan op vorige dagen. De stemming is tijdens het verder verloop der vorige week weder licht ach teruitgaande geweest, omdat alle belangstelling van het publiek was uitgesloten en ook van den beroepshandel niet de minste activiteit kon uit gaan. Mogelijk is een technisch herstel weer te verwachten, hetgeen van de politieke berichten en van de verdere ontwikkeling van Wallstreet zal afhangen. De beurs opende weer in een zeer kalme hou ding en er werd andermaal niet de minste po ging aangewend, om wat meer leven in de brou werij te brengen. Er heerschte volslagen gebrek aan kooplust en het gevolg van licht aanbod op de meeste punten bleef niet uit: de markt open de in een gedrukte stemming. Op de Amerikaansche afdeeling koesterde men blijkbaar niet de verwachting dat Wallstreet na Washington-day een gunstiger beeld zou te zien geven. Men onthield zich van vraag, waardoor de koersen lager openden. Van staalfondsén moesten Steels y, en Bethl. Steel alleen Vi a 134 dollar prijsgeven. Repu blic Steel verloor Van koperfondsen opende Anaconda Vt lager en liep aanstonds nog Y, y terug. Voor Kennecott was de ondertoon nauwelijks prijshoudend. Overigens leverde de markt geen bijzonders op. Carfoundry was Iets zwakker; General Motors, Vliegtuigen en Spoor wegen toonden weinig verandering. Op de locale markt nam Koninklijke Olie de leiding bij gedrukte stemming. Ook ditmaal was voor het fonds weer licht aanbod overwe gend, waarbij geen tegenprestatie van andere zijde werd geboden. Hierdoor boekte dit fonds een verder verlies van 5 a 6 pet. De handel bleef spoedig na de openingstransacties tot een minimum beperkt. Shell Union, Tidewater en Continental Gil werden fractioneel lager ver handeld. In den Suikerhoek was ook weer vraag uit gesloten en opende men met H.V.A. 2 pet. la ger. De belangstelling nam aanstonds na ope ning af, terwijl Vorstenlanden geen uitzonde ring maakte en iets lager werd geadviseerd. Rubberaandeelen werden weer meerendeels buiten beschouwing gelaten. Voor het hoofd- fonds A'dam Rubber kwam eenig materiaal aan de markt, waardoor het fonds een verlies leed van 3 Yt a 434 pet. Op de andere soorten bleef dit niet zonder invloed. Ook Tabakken moesten voldoende belam?stel ling ontberen. Er kwamen geen koopers opda gen en bijgevolg adviseerde men de markt op iets lager peil. Scheepvaartaandeelen ontmoetten weer licht aanbod en niet de minste vraag hiertegen over. Voor Scheepv. Unie trad een verdere re actie in van 314 pet. Kon. Booten werden 3 pet. lager geadviseerd. Holl. Amerika Lijn 14 a 1 pet. en Japanlijn 3 pet. lager. Voor binnenlandsche industrieelen was ook geen voldoende animo aanwezig Lioht aanbod zette Unilever 2 pet. achteruit. Aku handhaaf de zich nauwelijks op het vorig slot. Fhilips- lampen gaven 214 pet. prijs. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen licht verdeeld. De nieu we leening opende onveranderd, maar liep aan stonds hierna van 97 tot 96 3/16 terug. De 3314 pet. 1938 was zwak en boekte een reactie van 34 pet. Ook de Vieren 1940 lag zwakker in de markt. Bij verder verloop brokkelden de koersen nog wat af, waarna de markt stil en ongeanimeerd sloot. Koninklijke Olie verloor nog 1 a iy,. HVA gaf 3 a 5 pet. prijs, herstelde gedeeltelijk, maar sloot weer zwakker A'dam Rubber brokkelde 12 '4 af. Oude Deli werd 3 pet. lager verhan deld Deli Batavia 214 en Senembah 14 lager. Scheepvaartaandeelen hadden zich ook nog eenige koersverliezen te getroosten. Unilever liep 34 terug. Aku ook V, en Philipslampen circa 1 pet. Nederl. Staatsfondsen verliepen stil. De oude Holl. Schuld was ook iets luier. Prolongatie 2% pet. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Febr. 64600 kg. Roode kool 7.00, 93600 kg. Gele kool 6.00, 154700 kg. Deensche witte kool 5.10, 22800 kg. Uien 6.40, grove 6.00, drielingen 6.00, nep 6.00, 3600 kg. Peen 4.20, 3500 kg Bieten 3.40. LEIDEN, 22 Febr Botermarkt. Geen aanvoer. LEIDEN. Turfmarkt van 1722 Febr. Geen aanvoer. Prijs lange turf 17.00 per 1000 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 24 Febr. 101600 kg. Roode kool 7.00, 53600 kg. Gele kool 6.00, 539600 kg. Deensche Witte kool 5.10, 10.000 kg. Uien .00, drielingen 6.00, 2300 kg. Peen 4.20, kleine Peen 2.50 IJMUIDEN, 24 Febr. Visch. Kabeljauw 8.0015 per stuk. Tongen 5.606.60 per kg. Groote Schol 86.00, middel Schol 70,00, Zetschol 78.00, kleine Schol 23.5073, Pufschol 13.5025, groote Bot 30.0040, kleine Bot 20.0034, Schar 26.5051, kleine Schar 16.0025, Pufschar 4609.50, Wij ting 23—29 .0, alles per 50 kg. ZoetwatervischSnoekbaars 1.101.30, Voorn 2442 cent, Baars 64 cent, Spiering 6065 cent. alles per kg. LOGGERS IJm. 283 1265.—, K.W.104 2874—, 43 1523.—, 163 2137.—, 123 3814.—, 160 3983.—, 95 1990. 103 2510.—. KOTTERS H.D. 108 1751HD. 125 2543.IJm. 209 2525. Kustvisschcrs: U 68 39.U. 76 32. Ja, Sambo was langs gekomen, met nog andere olifanten en een paar raspaarden was hij verkocht aan een sultan. Hij Be hoefde niet te werken en zou zijn nieuwen heer en meester op de wandelingen vergezellen. Zoo'n leventje stond Sambo beat aan en hij vergat bijna, dat hij zoo naar de vrijheid en de bosschen terugverlangd had. Doch toen hij in het paleis aankwam, was hij nog meer verbaasd. De sultan begroette hem allervriendelijkst en zei: „Och, Wat zullen mijn optochten nu mooi worden en wat zal ik nu een bekijk hebben met dezen pracht-olifant in den stoet." Toen zei hij tegen zijn bediende: „Casma, brengt het dier naar zijn paleis en zorg er goed voor". Blij en trots stapte Sambo achter den knecht aan. Vorige Slotk. Staatsleeningen 4% Nederl 1940 II 94 4% Nederl. 1941 96# 3% Nederl 1896—05 72} 3 pet. Nederl 1937 77 3—3Nederl. 1938 84# 2% N.W Schuld 62} 3% Indië 1937 85 i Banken Koloniale Bank '63 Ned. Ind. Handelsbj]0} Cert. Handel-Mij. 110} Industrieën Unilever 110 Calvé Delft 67 Alg. Kunstzijde 97 Van Berkei's Pat 47 Philips 195 Ned. Ford 314 Fokker Industrieën Buitenland Anaconda 27# Kennecott 33 Bethlehem Steel 78} U. S. Steel 6 Rep. Steel 231 Intern. Nickel 23} N. Am. Aviation 'N Am. Car Foundry 27 General Motors 48 Am. Enka Petroleum Kon. Olie 223 Continental Oil 17# Shell Union Oil 11# 5 Onderhands- en executiekoers Siotk. Heden 94} 96} 72} 77} 83} 62} 85} 163 112 110 106} 67 95} 47 191 312 180 26} 33} 73} 59} 22} 23} 15} 27 48} 47 216} 17} 11 I Vorige Slotk Tidewater 9} Rubber A'dam Rubber 244 Bandar 197 Dell Batavia Rubber 190 Serbadj&di 113 Silau '03} V I. C. O'62 Intercontin Rubber 4 Scheepvaart Java Chin. Japan 143 Holland—Amerika Lijn 10 Kon. Ned. Stoomb145 Scheepvaart-Unie '60 Rott. Lloyd 134 St. Mij. Nederland '34 Suiker H V A397 Jav. Cultuur 238 N. I. S. U 238 Vorstenlanden 110 Tabak Dell Batavia 177 Oude Deli 226 Oostkust 145 Senembah 194} Spoorwegen Illinois Cert9 New Vork Cert. h Pennsylvania 24# South. Pac. 0} óouth. Railw13# SiCtk. Heden 9} 236} ,92 187 UI i02 59 4 t i40} 110 42} 56} '31 131 388 238 238 06} 174} 223 ,45 192 9} 14} 24} 10} 13} ex divided* nominaal Bah! Wat een bof! De schoone Iris een gevierde zangeres! Ze zal haar fortuin maken! Baptiste, m"n jongen, je bent net op tijd ont snapt. Maar voorzichtig, m*n kind. Je hebt goeie kaarten, Baptiste, maar speel voorzichtig; ja heel voorzichtig! HOOFDSTUK XXin De zon scheen vroolijk op de Revels en deed den steenen voorgevel glanzen als Carrara- marmer en de fonteinen schitteren als water vallen van veelkleurig edelgesteente. Iemand, die zoo het prachtige huis gezien had, zou ge dacht hebben: Hoe gelukkig moet hij zich voe len, aan wien dit toebehoort! Weinig zou men vermoeden, dat de fortuinlijke eigenaar van zooveel weelde en schoonheid zich de ongeluk kigste van alle stervelingen voelde. Lord Coverdale leunde tegen de balustrade van het terras en rookte een sigaar. Niet alleen 6praken melanehcMe en verveling uit het knappe gezicht, maar zelfs uit de lusteloosheid van zijn houding. Hij keek naar de lachende lanen en parken, alsof hij een onvruchtbare woestijn voor zfch had, inplaats van een der schoonste plekjes van Engeland. Alles herin nerde hem aan Iris. Iris was overal, van haar portret In de galerij af tot in de stallen toe, waar de honden bij het geluid van haar stem bljj plachten op te springen. Hij deed zijn plicht, zooals ze hem gevraagd had. Hij was een zorgzame meester. Hij was streng, maar toch leerden de menschen spoedig van hem houden en hem respecteeren. Er was een tikje medelijden, zoowel als sympathie in hun houding tegenover hem; want het was duidelijk, zelfs voor den meest onopmerkzamen toeschouwer, dat Lord Coverdale niet gelukkig was. Eenzaam bracht hij zijn dagen door, voor namelijk in de bibliotheek of in den ommuur den tuin met den zonnewijzer. Dit was zijn lievelingsplekje, want hier was hij zeker van een ongestoorde rust. Menig uur bracht hij door op het grasveld met de ouderwetsche bloemen, denkend aan het vreemde feit, dat hij door eenzelfde hand, die hem land en huizen en rijkdom had gegeven, beroofd was van het allerkostbaarste bezit de vrouw, die hij lief had. Een gewone man is niet in staat tot zoo'n allesoverheerschende liefde; maar Coverdale was geen gewone man. Hij had zijn jonge jaren geleefd zonder liefde te kennen; zijn hart had gesluimerd, tot een blik, een woord van Iris het had gewekt; en de liefde, dien morgen bij de beek geboren, zou duren tot in den dood. Zijn buren waren natuurlijk eenigssjna gepl- queerd door de handelwijze van den rijken Lord Coverdale. Hij bleef even kil voqp hun vrien delijkheden als de rots, waar de golven ver geefs tegen beuken. Hij beantwoordde hun be zoek, of liet een kaartje achter; maar daarmee was het uit, en spoedig berustte men In het onwelkome feit, dat de graaf van Coverdale alleen gelaten wilde worden! Op eenige mijlen afstand van de Revels stond een kleine villa, „De Priory" genaamd. Men sprak in den omtrek veel over het feit,, dat ]2ord Foyle en zijn dochter daar juist den zomer doorbrachten. Lady Lilian's gezondheid liet te wenschen over, zeiden sommigen; terwijl ande ren verklaarden, dat ze er voor iets heel anders waren gekomen. De Priory was een allerliefst landhuis, met slechts twee verdiepingen; de kamers waren niet groot, maar heel gezellig en aan den zon- nekant; rondom het huis liep een aardige veranda vol bloemen. Lady Lilian had de kamers spaarzaam gemeubeld gevonden; maar ze had wat uit Londen laten komen en overal charmante kamers van gemaakt. Nu zat ze in haar kleinen salon, terwijl op twee mijlen af stand Lord Coverdale zijn siga»r rookte op het terras. Ze droeg een blauwe ochtendjapon. Een Fransche roman lag aan haar voeten en op een tafel naast haar geurde een reusachtige vaas rozen. Voor het open raam rookte haar vader een sigaret. Zijn aristocratisch gezicht stond niet tevreden, en vanonder zijn halfgeloken oog leden glinsterden de wreede grijze oogen met een rusteloozen, geërgqrden blik. Klaarblijkelijk had hij een conferentie gehouden met zfln dochter, waarin zij de overwinnende partij was gebleven, want met een boozen trek om zijn lippen smeet hij zijn sigaret weg. en zei hij, alsof hij het gesprek resumeerde: Ik twijfel niet aan je knapheid en tact, beste Ulian, maar ik vrees dat ze bij deze ge legenheid weinig kunnen uitrichten. Dank u! Knapheid en tact kunnen altijd iets uitrichten, antwoordde ze glimlachend. Talleyrand zegt, dat de omstandigheden bewij zen, wie de man is. Hij had evengoed kunnen zeggen: wie de vrouw is! Omstandigheden zijn er nu genoeg, zei haar vader norsch. Zooals ik je gezegd heb, Lilian, ik ben ten einde raad. Mijn zaakwaar nemer heeft geschreven, dat ik geen geld meer kan opnemen en dat er raad geschaft moet worden. Tenzij je dus gelocjft, dat er eenige kans op slagen is van het plan, waarvoor je naar dit verlaten oorde wilde Lady Lilian lachte. Kom nou, vader! Eén van de heerlijkste plekjes van de wereld een verlaten oord! Ik herhaal: verlaten! Een verlaten eiland kan heerlijk genoeg zijn, maar jij noch ik zou er veel plezier hebben. Er is hier niemand eh Om bridge mee te spelen. Ik wou zeggen: om mee te trouwen, maar ik wilde Je niet kwetsen. Dank u! U is altijd zoo attent! Maar u heeft Lord Coverdale vergeten. Coverdale! zei hij ongeduldig, nee, hem vergat ik niet, We zijn immers hier gekomen, om cm hem te vangen. Wat is het resultaat? Hij heeft zich opgesloten In de Revels, en blijft daar als een kluizenaar In de cel. Heusch Lilian, je verspilt je tijd. Hij is ongevoelig, zelfs voor jouw charmes. Een flauwe blos bedekte Lilian's gezicht en haar oogen vlamden onder de lange wimpers. Geef me nog even tijd, vader. Ik stem toe, dat Coverdale wat moeilijk is, maar ik wanhoop niet. Het spijt me, dat het voor u zoo saai is; maar kunt u niet een paar dagen naar de stad gaan? En jou alleen achterlaten? O, ik ben hier veilig, lachte ze, niemand zal me schaken! Ik geef je nog even tijd, zei hij hoofd schuddend, maar als hij na een week niet uit zijn afzondering gehaald is, ga ik terug. Ten slotte zijn er nog. wel andere vischjes in het water. Zeker, mompelde Lady Lilian, maar als je nu eenmaal voorkeur hebt voor één be- paalde Lord Foyle keek zijn dochter ongeloovig aan, en met een sneer zei hij: Heusch? Ik had geen idee U geloofde niet, dat ik die onhandige physiologische curiositeit bezit, die men hart noemt? Nu, beschouw het voor mijn part als een gril. In elk geval heb ik mijn zinnen op Lord Coverdale gezet. Begrijpt u niet, dat juist tegenstand het doel zoo begeerlijk doet worden? Juist omdat hij zoq onverschillig tegenover mij is, voel ik, dat ik hem moet klein krijgen en 1 dat zal ikl zei ze vastberaden. Gaat u nu wat rijden of visschen, vader, en laat even alleen. Lord Foyle keek haar een poosje peinzend aan en verwijderde zich toen. Lady Lilian liep de kamer op en neer, haar blik op den grond gericht. Als iemand haar ge zegd had, dat ze verliefd was op Lord Cover dale, zou ze minachtend gelachen hebben en toch, toch! Was het alleen eerzucht, die het motief ondersteunde? Met een zucht kleedde ze zich aan en ging ze de deur uit, het boek in de hand. Ze nam den weg naar de Revels en toen ze een heuvel be klommen had, zag ze het vorstelijke, witte huls in het zonlicht liggen. Dat was een prijs, die de moeite lo^nen zou gravin van Coverdale en meesteres van de Revels te worden! Ze daalde den heuvel af en liep op den stroom toe. Ze zocht een schaduwrijk plekje uit, ging zitten en opende haar roman, geduldig wachtend; want met een goeden verrekijker had ze uit haar raam van de Priory gezien, dat het Cover- dale's gewoonte was, langs den stroom te wan delen omstreeks dien tijd 's morgens. Een half uur ging voorbij, en ofschoon het boek open in haar hand lag, werd geen bladzijde omgesla gen; toen zag ze zijn hooge gestalte door de vallei komen, vischgerei onder zijn arm. Hij passeerde en zag haar. HJj schrok even, zij*1 wangen kleurden. Want ze zat op dezelfde plaats, waar Iris had gestaan. Hij nam zijn hoed af en kwam op haar toe Lilian keek op van haar boek en uitte een kreet van verrassing. w .(Wordt yervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6