Hitier spreekt te München voor de Oude Garde Commentaren op de rede van den Duce Duikbooten deden 125.000 ton zinken v .r de Alleen volksbelang het richtsnoer „Fanatiek vertrouwen op de toekomst" Verduistering Voordracht Oberbaurat Hans Stephan Geen vee en toch voedertoewij zingen Darlan weer naar Parijs Gunstige wijziging in materiaalpositie PATER G. W0RTELB0ER C.s.s.R. t WAPENSTILSTAND NOG 10 DAGEN VERLENGD Britsche Verwachting over Italië gelogenstraft UITBREIDING VAN DE TURFPRODUCTIE Geen melkpoeder en melk voor brood en koek Herbouw van boerderijen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 25 ?mm\ 1041 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal ]f 3.41. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.75% VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22871 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 50 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. De komende duikbooten- oorlog Ter goede verzorging van den berichtendienst worden snel de kabels over 't veld afgerold en hier en daar aan boomen of palen bevestigd. (Foto Stapf). Thailand en Indo-China aan vaarden Japansch voorstel (Zie vervolg pag. 2) j- Directeur eener coöperatie pleeg de acht delicten tegelijk BERLIJN MELDT Uit de Italiaansche pers De indruk te Londen Technische mogelijkheden echter zeer beperkt Wijzigingen in regeeringskringen te Vichy Speciale aankoopbureaux voor den wederopbouw 217 thans in aanbouw aanbesteed oi COMMISSARIS WALRAVEN NAAR 's-GRAVENHAGE Oud-minister Gampinchi overleden GEEN KINDERSPEL! Jongen door contra-gewicht getroffen en gedood VRIJSTELLING VAN LEGES Voor bescheiden voor den Arbeidsdienst Weygand te Dakar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MiiNCHEN, 24 Fcbr. (D.N.B.). In de feest zaal van het oude Hofbrauhaus, op dezelfde plek, waar 21 jaar geleden de N.S.D.A.P. met de afkondiging der 25 stellingen van haar partijprogramma werd opgericht, beeft heden de Führer voor zijn oudste strijd makkers het woord gevoerd. De aankondiging, dat Adolf Hitler ook dit maal weer od de historische plek het woord zou nemen, verspreidde zich als een loopend vuur tje door de hoofdstad der beweging. Reeds uren voor het begin der betooging waren alle toe gangswegen naar het Hofbrauhaus volgepakt met menschen, die den Führer geestdriftige ovaties brachten. In de oprichtingszaal van dp beweging zelf kwamen de oude strijdmakkers, deels in de uniformen der partij, deels in de uniformen der weermacht, bijeen, velen van hen nog getooid met de onderscheidingsteekenen van den Wereldoorlog, velen echter ook met die van den huidigen strijd. Onder de intiemste medewerkers van den Führer zag men de mi nisters dr. Frick en Ohnesorge, rijksleider dr. Ley, ryksstadhouder von Epp, den chef van den Staf Lutze en Korpsführer Henlein. Toen de traditioneele drager van de bloedvlag van 9 November 1923 met het veldteeken van de be weging de zaal betrad, stond de vergadering op en bracht den groet. In gezelschap van der Führer betraden diens plaatsvervanger, rijks minister Rudolf Hess, rijksleider der S.S. Himm- ler en de minister van staat Adolf Wagner de zaal. Onder geestdriftig gejuich verwelkomde minister van staat Wagner den Führer, die vervolgens zijn steeds weer door laaiend enthou siasme onderbroken rede hield. De Führer begon zijn rede weer met een uitgebraden terugblik te werpen op de op richting der party en op de afkondiging van het partijprogramma, dat, naar hij onderstreepte, in de sindsdien, vervlogen jaren op geen enkel punt gewijzigd is. Hij wees op het verschil tusschen deze partij en alle andere partijen, hetgeen o.a daarin bestond, dat de N.S.D.A.P. niet de belangen van eenige laag der bevolking wilde vertegenwoordigen, maar welbewust het Duitsche volk in het middelpunt van haar werk en haar strijd plaatste. De burgerlijke en ook de Marxistische partijen, zoo zeide Adolf Hitler, zijn toen reeds onvruchtbaar geworden. Alleen door deze nieuwe beweging kon de volkomen ontbinding van het Duitsche volk verhin derd worden. Vóór ons, zoo voegde de Führer hieraan nog toe, lag het schandelijke dictaat van Versailles, dat Duitschland tot slaaf wilde maken en in den ondergang wilde storten, in twee afge scheiden kampen verzette het Duitsche volk zich tegen dit noodlottige dictaat Beide kam pen hoopten op internationale helpers. De bur gerlijke partijen hoopten op een vaag volken bondsidee, de marxisten op de roode interna tionale. Niemand dacht aan het oude woord' „Helpt u zelf, zoo helpt u God." Ik heb dit schandelijke dictaat van Versailles geheel in mij opgenomen en niets er van vergeten. Ik heb het bladzijde voor bladzijde van buiten ge leerd. De tegenstanders, zoo vervolgde de Führer, wilden een democratisch Duitschland, niet om aan zulle een Duitschland later het Dictaat kwijt te schelden, maar zij hadden een democratisch Duitschland noodig, omdat alleen zulk een Duitschland dit verdrag zou nakomen. Ik zelf heb er nooit over jn twijfel verkeerd aat op het oogenblik, waarop het Duitsche volk zijn binnenlandsche crisis had overwon nen, het vervolgens als krachtig volk van tach tig millioen zielen het ook klaar zou spelen met de crisis van buiten af. Bij de schildering van den binnenlandsch- politieken strijd der partij in den tijd der op positie herinnerde Adolf Hitler er aan, dat aan geen enkelen sterveling zoo vaak de on dergang is aangekondigd als toen aan hem. In dit opzicht, zoo zeide hij, ben ik daarvoor immuun geworden. Hij herinnerde aan de. leu gens en den laster van den tegenstander. Thans, zoo voegde hij hieraan toe, voel ik mij op mijn gemak, wanneer ik van het buitenland de veie leugens en lasterpraatjes hoor. „Iederen dag zou ik kunnen zeggen: precies zooals vroeger" („Wie einst im Mai"). De Führer herinnerde er voorts aan, dat de beweging uit alle tegenslagen, ook uit de grootste tegenslagen van het jaar 1923, sterker dan te voren te voorschijn is gekomen. Uit dezen harden strijd is in de leiding van zijn beweging een keur van de beste mannen voortgesproten. De gewel dige revolutie, die wij in Duitschland verwekt hebben, zoo vervolgde de Führer, heeft de an dere wereld volkomen in slaap gesust. Ook thans nog begrijpen die anderen niet, dat in Europa twee volken iets geweldig nieuws tot stand ge bracht hebben. Evenwijdig' met ons leidde ook de fascis tische revolutie tot hetzelfde resultaat. Tusschen beide revoluties bestaat niet alleen een absolute identiteit van doelstellingen, doch ook van middelen, en bovendien een vriendschap, die meer beteekent dan een zuiver welbewust samengaan. Dat begrijpen onze tegenstanders nog niet. Zij begrijpen niet dat, wanneer ik eenmaal een man als vriend beschouw, ik dien man dan terzijde sta en met deze houding geen handel drijf. Want ik ben geen democraat en daarom ook geen zwendelaar. Ik ben ook geen O.W.'er, maar een man, die wenscht, na zijn dood 't rechtvaar dig oordeel te verwerven, dat zijn geheele levens strijd slechts diende voor één enkel groot ideaal. Op dit gebied zou ik geen zwakte willen toonen. Daarom bestaat er geen twijfel, dat de band, die de beide revoluties en de beide manr.en met elkaar verbindt, onverbreekbaar is en dat wan neer het den eenen man slechter gaat, de an dere hem zal helpen. Bovendien zullen wij im mer een gemeensehappelijken vijand verslaan. Erik een tijd geweest, waarin Italië zeer sterke vijandelijke krachten voor ons heeft vastgehou den. Talrijke Britsche schepen zijn opgehouden en eveneens talrijke Britsche vliegtuigen in de Britsche koloniën van Noord-Afrika, alsmede talrijke strijdkrachten te land. Dat was voor ons heel goed. Onze strijd ter zee kan nu pas begin nen. De reden ligt in het feit, dat wij eerst de nieuwe bemanningen wilden opleiden voor de duikbooten die thans komen. Dat zij thans ko men gaan, daaraan behoeft men niet te twij felen Juist twee uur geleden heb ik van den op perbevelhebber der vloot het bericht ontvan gen, dat zoojuist de rapporten zijn binnenge komen van twee dagen, waarop strijdkrachten ter zee en duikbooten 215.000 ton tot zinken hebben gebracht, waarvan alleen door duik booten 110.000 ton en daaronder een geheel eonvooi, dat gisteren vernietigd werd met 125.000 ton. De heeren zullen zich echter van Maart en April af op heel andere dingen voor bereid moeten houden en dan zullen zij be merken, of wy dezen winter weer geslapen hebben en wie zijn tijd goed gebruikt heeft. In deze lange maanden van tevoren, waarin wij met zoo weinig duikbooten streden, heeft Italië voor ons sterke krachten vastgehouden. Ons kan het thans onverschillig zijn of onze stuka's Engelsche schepen in de Noordzee of in de Middellandsche Zee kumjen aanvallen: het blijft steeds hetzelfde. Dit eene is zeker: waar de Britten aan het continent raken, zul len wij hen terstond tegemoet treden en waar Britsche schepen zich vertoonen, treden onze duikbooten daartegen op, totdat het uur van de beslissing slaat. Wanneer mijn tegenstan ders gelooven mij met den tijd te kunnen af schrikken. zeg ik het volgende: Ik heb leeren wachten, maar in den tijd van het wachten heb ik nooit geluierd. Wij hebben immers ook van 1923 af tien jaar lang moeten wachten, totdat wy eindelijk aan de macht kwamen. Maar in die tien jaren hebben wij gewerkt Wat hebben wij niet allemaal gedaan en tot stand gebracht. Nooit stond bij ons echter het doel voorop dat op den eersten Maart of op den vijftienden Juni of den zeventienden Sep tember dit of dat moest gebeuren. Dat weten alleen de journalisten van onze tegenstanders. Ook vroeger hebben zy dat al geweten. In 1932 zeiden zij: „Nu is het nationaal-socialisme dood. De Führer heeft geweigerd. Hij is te laf om verantwoordelijkheid te dragen." Dat heb ben deze scherpzinnige genieën gezegd, die nu in Engeland zitten. Bij ons zijn ze niet meer Steeds nieuwe termijnen hebben zij moeten noemen, totdat eindelijk de dag kwam waar op wij de macht overnamen. Toen zeiden zii „Nu hebben zij de fout gemaakt. Binnên zes weken of hoogstens drie maanden is het met de nationaal-socialisten afgeloopen." En in den oorlog doen ze het net zoo Het zijn dezelfde lieden, dezelfde profeten en i j VO" i m TOKIO, 24 Febr. D.N.B.) Het wapenstil- standsaccoord tusschen Thailand en Fransch Indo-China is met 10 dagen verlengd. Naar verder wordt bericht is de verlenging van den wapenstilstand met tien dagen in een gemeenschappelijk officieel communiqué van fiansch Indo-China en Thailand medegedeeld. Hierin wordt o.a. gezegd: „Wegens de omstan digheid, dat de termijn voor de staxing der vijandelijkheden tusschen Frankrijk «m Thailand slechts kort was en er bovendien nog over eenige andere punten noodzakelijkerwijze oeraadslaagd moest worden, hebben de Japansche vertegen woordigers als bemiddelaars heden aan de Fransche en Thailandsche afgevaardigden voor gesteld, den wapenstilstand met tien dagen tot het middaguur van 17 Maart (Japanschen tijd) te verlengen. Dit voorstel is denzelfden dag aan genomen." politieke wichelroedeloopers, die thans in het Engelsche propagandaministerie en in het En gelsche ministerie van buitenlandsche zaken zijn aangesteld. Ik behoef slechts aan een beroemde uitspraak van een grooten Britschen staatsman te herinneren, die nog enkele dagen voor den negenden April 1940 verklaarde: „God zij dank, zij hebben den autobus gemist". Of aan een uit spraak van den Engelschen bevelhebber: „Eenige maanden geleden was ik bezorgd, thans hebben zii den tijd voorbij laten gaan. Bovendien heeft hij uitsluitend jonge generaals, dat is zijn feut," Enkele weken later heeft deze generaal zjjn ontslag genomen, waarschijnlijk was hij ook nog te jong. Ook thans bepalen zij weer termij nen. In het najaar zeiden zijWanneer er thans geen landing komt, is alles in orde In het voor jaar 1941 zal Engeland het offensief op het vaste land nemen." Ik blijf op het Britsche offensief wachten. Zij hebben het naar ergens anders ver plaatst. Wij moeten hen achterna loopen om hen te vinden. Maar wij zullen ze vinden, waar zii ook heengaan. En wij zullen ze ook daar vin den, waar de slag voor hen de meest vernieti gende uitwerking zal hebben. De Führer herinnerde eraan, dat hij van de wereld niets anders verlangd heeft dan dat zij aan Duitschland dezelfde rechten zal geven Zoo hebben wij, zoo zeide hij, steeds nieuwe voor stellen aan de wereld gedaan. Er zijn dingen, die Duitschland hebben moét, omdat wij willen leven. Het is onmogelijk, dat een volk, dat reeds 38 millioen vierkante kilomet'er bezat, van een an der nog eens 2V4 millioen vierkante kilometer afneemt. En het is daarbij onverdraaglijk, voortdurend onder voogdij van deze volken te staan en ons te laten voorschrijven welke economische politiek wij moeten voeren. Wij voeren de economische politiek, die van nut is voor het Duitsche volk. Ik meng mij ook niet in de zaken van anderen. Wanneer zij op zakken goud willen gaan zitten, laten zij hun gang gaan. Zonsondergang 25 Febr. 19.11 Zonsopgang 26 Febr. 8.35 Maanopkomst 8.05 ondergang 19.54 Donderdag 27 Februari spreekt te 15.30 uur in het American Hotel te Amsterdam Ober baurat Haas Stephan uit Berlijn over het on derwerp: „Het bouwen in het nieuwe Duitsch land". De lezing zal door lichtbeelden worden verduidelijkt. Spreker zal o. a, de organisatie van het Duitsche bouwbedrijf behandelen. Te Abcoude hebben zich bij de graancoöperatie „Abcoude" onregelmatigheden voorgedaan. Bui ten de distributie om verkocht de coöperatie vee voederproducten tegen te hooge prijzen. Voorts werden lijnmeel, mais. gerst en haver, welke pro ducten niet in ongemengden staat mogen wor den vervoerd, door de coöperatie ongemerkt ver kocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, de heer B., heeft niet minder dan 15.000 kg. veevoeder op ongeoorloofde wijze in handen weten te krijgen. Hoewel de man over geen veestapel beschikte, wist hij het toch klaar te spelen voor een tijd vak van niet minder dan acht maanden een veevoedertoewijzing te ontvangen. Toen onge veer een jaar geleden iedere veehouder een be schrijvingsbiljet bij den commissaris voor voed selvoorziening in oorlogstijd moest inleveren, stuurde B. eveneens een beschrijvingsbiljet in. Op dit biljet vulde hij in vijftig stuks vee te be zitten. Drie zusters van B. dreven onder de gemeente Weesperkarspel een boerderij en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een biljet in te vullen. Den veestapel van de gezusters B. gaf B. óp aan Noord Holland en denzelfden veestapel gaf hij als zijn bezit op aan Utrecht. Afdus kon het ge schieden, dat bij de periodieke controle de tel lers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze msdrijven, waarvoor B. justitieel vervolgd zal worden, zijn niet minder dan acht delicten geconstateerd, waarvoor B. en de coöperatie, waarvan hij directeur is, tuchtrech telijk zullen worden vervolgd. BERLIJN, 24 Febr. (D.N.B.) Duitsche duikbooten hebben een krachtig beschermd eonvooi aangevallen en na talrijke hard nekkige aanvallen 125.000 br. ton tot zinken gebracht, waaronder een ter bescherming aanwezigen hulpkruiser. Het eonvooi werd verstrooid. Andere duikbooten brachten tal rijke vijandelijke koopvaardijschepen, deels eveneens tot convooien behoorend, tot zin ken. Het totale resultaat wordt daarmede verhoogd, incl. de in het weermachtsbericht van heden vermelde gedeeltelijke resultaten, tot 192.300 ton. Andere resultaten van zee strijdkrachten brengen de thans gemelde verliezen van den vyand aan koopvaardy- scheepsruimte op totaal 217.300 ton. BERLIJN, 24 Febr. (A.N.P.). Van welin- lichte zijde wordt vernomen: De rede van Mussolini heeft in politieke kringen alhier een zeer sterken indruk ge maakt. In de Wilhelmstrasse hoorde men heden algemeen de opvatting verkondigen, dat deze rede ook het formeele einde van alle combinaties beteekent, welke men in Engeland over den politieken toestand in Italië gemaakt heeft. In politieke kringen van de rijkshoofdstad is men bijzonder onder den indruk geraakt van de openhartigheid en duidelijkheid, waarmede Mussolini de groote kwesties, welke het volk be zig houden, heeft uiteengezet. Hier is de tegen stelling tot de gewoonten der democratieën treffend duidelijk geworden. Deze rede van Mussolini, zoo verklaart men, zal in de geschie denis van Italië's triomftocht in den strijd voor zijn levensgebied worden opgeteekend als de groote geloofsbelijdenis aan de eigen kracht en aan de trouw, welke Italië met zijn bondge- nooten verbindt. Wanneer de Engelschen zich geiioupt voelen juist commentaar te leveren op de zinsneden der rede van Mussolini, welke be trekking hebben op het bondgenootschap mét Duitschland, dan herinnert men van Duitsche zijde aan de stelling: „Samen strijden, samen werken, samen overwinnen". Opmerkelijk vindt men te Berlijn voorts de Italiaansch-Engelsche tegenstelling in de opvat tingen over hulpverleeningen en de uitwerking daarvan. Terwijl Mussolini verklaarde, dat de Italianen dubbel zoo sterk zullen zijn door de hulp der bondgenooten, luidt de stelling van de Engelsche staatslieden steeds slechts: „Amerika help, anders zijn wij verloren". Overigens acht men in Berlijn de rede van den Duce een niet mis te verstaan Italiaansch antwoord op het bezoek, dat de Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, Eden, thans aan Egypte brengt. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz merkt ten aanzien van de giste ren door MUssolini gehouden redevoering op, dat in het noorden zoowel als in het zuiden het voorjaar niets anders ziet dan den vasten wil om de afrekening met Engeland zoo grondig mogelijk uit te voeren. Daarmede zijn echter ook alle Engelsche po gingen mislukt om van den „tijd der successen" gebruik te maken voor een propaganda tot hulpverleening door Amerika. Waar het gewicht van den oorlog op het oogenblik het sterkste overhelt, vindt de Britsche tegenstander, als iets vanzelfsprekends, beide bondgenooten gemeen schappelijk aanwezig. Al poogt de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken door zijn aanwezigheid aan de Middellandsche Zee de be- teekenis, welke het Britsche rijk en zijn hulp bronnen aan dit oorlogstooneel hecht, ook nog zoo te onderstrepen, de krachtige verklaringen van Mussolini toonen aan de wereld, hoe Italië met ijzeren vastberadenheid zijn levensstrijd vecht in het bewustzijn, dat de trouw van zijn Duitscheri bondgenoot de waarborg is voor de eindoverwinning, voor een rechtvaardige nieuwe ordening der oude wereld met uitschakeling van de aan het land vreemde indringers. De Italiaansche bladen staan in het teeken van Mussolini's rede. De pers legt er den na druk op, dat het geheele Italiaansche volk on wankelbaar achter den Duce staat, om den strijd tezamen met de Duitsche wapenbroeders tot de eindoverwinning voort te zetten. Popoio di Roir.a constateert, dat de woorden van Mussolini die van een overtuigden mensch en van een soldaat waren. De Piccolo verklaart, dat de hechtheid van de spil opnieuw bevestigd is. waarmede alle kin derlijke en vaak smadelijke manoeuvres der Britsche propaganda gelogenstraft zijn. Naar S.P.T. bericht publiceert de Times he den den volledigen tekst der rede van Mussolini, doch levert er nog geen commentaar op. In- politieke kringen zegt men echter dat deze rede niet veel nieuws brengt, ofschoon wordt toege geven, dat er 2 punten duidelijk in naar voren zijn gebracht, namelijk dat Italië zich volkomen achter het machtige Duitschland plaatst en dat het tot het einde toe zal strijden, wat ook de toekomst zal mogen brengen. Politieke kringen gelooven voorts, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de Britsche regeering thans haar pogingen om Italië van Duitschland los te maken zal staken of in andere banen zal trach ten te leiden. Door het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij, waarbij de maximum-productie van turf voor 1941 is bepaald, staan thans de gren zen inzake de uitbreiding der turfproductie in de Groningsch-Drentsch-Óverijsselsche venen vast. Deze grens is bepaald op 40.000 dagwerken groote fabrieksturf, 50.000 stobbe bagger en 400.000 duizendtallen of 400 millioen persturven. Voor de groote fabrieksturf ligt in deze grens bepaling een enorme mogelijkheid tot uitbrei ding van de productie, aldus schrijft men ons uit de veenstreek.- Immers voor 1940 was het maximum aantal dagwerken bepaald op 30.000. Dit maximum was al vrij hoog; vóór dat jaar was het altijd belangrijk lager, terwijl in de praktijk het bepaalde maximum nooit werd benaderd. De animo voor het produceeren van groote fabrieksturf was altijd geringer dan de mogelijkheden, welke geschapen werden. In 1940 is ze door bijzondere omstandigheden, die Ih de maanden Maart, April en begin Mei de pro ductie bemoeilijkten, zelfs beneden 20.000 dag werken gebleven. De strenge winter en de daar op volgende staking hebben tot gevolg gehad, dat gedurende de eerste zes weken van de cam pagne de productie zeer gering was. Ten op zichte van het jaar 1940 kan de productie dus met lOOpCt. toenemen, voor de grens, welke de secretaris-generaal bepaald heeft, is bereikt. Of men het toegelaten aantal dagwerken in de komende campagne kan benaderen, is moeilijk te zeggen. Het hangt voor een groot deel van het weer in het voorjaar af, omdat nog be langrijke hoeveelheden turf nat op het veld staan en de hoeveelheid zetveld beperken. Voor de baggerproductie was het maximum voor 1940 bepaald op 44.000 stobbe bagger. Dit is ongeveer 44 millioen baggerturven. Niettegen staande de enorme moeilijkheden in het begin van de campagne, heeft men dat aantal in 1940 nog ongeveer kunnen benaderen. De productie in 1940 zal rond 42.000 stobbe bagger bedragen. Nu is het maximum bepaald op 50.000 stobbe, zoodat de productie, ten opzichte van 1940, in 1941 nog met rond 20 pCt. kan toenemen. Ook hier speelt de natte bagger, die ingekuild is of in vijmmen gezet, met betrekking tot de mo gelijkheden een rol. Zoolang die natte bagger niet droog en verscheepbaar is. wordt de pro ductie van nieuwe bagger erdoor bemoeilijkt. Een andere factor is, dat bagger uitstekend geschikt is voor turfgasgeneratoren Daar voor zijn dan ook belangrijke hoeveelheden gereserveerd. Ook deze staan nog op het veld en nemen zetveld in, zoodat ook hier door de productie van nieuwe bagger be moeilijkt wordt. Inzake de persturf is de grens belangrijk hooger gesteld dan in 1940 aanvankelijk het geval was. Die was toen gesteld op 286.000 dui zendtallen. Toen na den oorlog een tekort aan brandstoffen dreigde, heeft men aan die grens niet vastgehouden en is men in het veen met man en macht begonnen zooveel mogelijk pers- turf te produceeren. De productie is. dank zij die groote inspanning aan het eind van de cam pagne. tot ongeveer 360.000 duizendtallen op gevoerd. Men zal dit jaar nog ruim 10 pCt hooger kunnen gaan. Uit een en ander kan blijken, dat de grens, door den secretaris-generaal bepaald, zoo is, dat de turfproductie in de Groninger, Drentsche en Overijsselsche veenkoloniën belangrijk kan worden uitgebreid en dat de technische moge lijkheden tot een grootere productie practiscb niet aanwezig zijn. VICHY, 24 Febr. (SPT) Gemeld wordt, dat admiraal Darlan weer naar Parijs is vertrokken, waar hij een bespreking zal hebben met den ambassadeur van de re geering te Vichy bij de Duitsche bezettings autoriteiten, de Brinon. In aansluiting daarop zal hij een onderhoud hebben 'met den Duitschen ambassadeur te Parijs, Abetz. Voorts staan nog een aantal con ferenties met vooraanstaande politieke per soonlijkheden op het program In welingelichte kringen te Vichy ver wacht men, dat Darlan by deze gelegen heid ook Laval z..i ontmoeten Van te voren heeft vice-president Darlan. naar DNB berient, vanochtend den Amerikaan- schen ambassadeur Leahy ontvangen. In po litieke kringen gelooft men, dat het onderhoud betrekking heeft gehad op de Fransche levens mid delen voorziening door de Vereenigde Sta ten, die door de Engelsche blokkade nog steeds zeer belemmerd wordt, en op den toestand in het Verre Oosten. Verder meldt SPT dat als eerste phase in de reconstructie van het Fransche ka binet tot minister van Onderwijs Carco- pino werd benoemd. Chevalier wordt minis ter voor de Volksgezondheid en het gezin. Naar het ANP uit Vichy bericht, heeft de secretaris-generaal van het departement van Voorlichting, prof. Portmann, vriend en mede werker van den gewezen minister van Buiten landsche Zaken, Flandin, zijn ontslag inge diend. Naar verluidt heeft Darlan het ontslag reeds aanvaard. Naar wij vernemen, heeft een gunstige wijziging in de materiaalpositie het moge lijk gemaakt dat belangrijke hoeveelheden materialen speciaal voor den wederopbouw beschikbaar zijn en zullen worden gesteld. Er worden nu centrale aankoopbureaux voor bouwmaterialen opgericht, waar de zekerheid wordt verkregen, dat de materialen voor we- deropbouw-doeleinden gereserveerd worden en zoo efficient mogelijk worden gedistribueerd. Het ligt in de bedoeling deze centrale aankoop bureaux in te richten voor Rotterdam (onder leiding van den „Diwero"), voor de Grebbe streek, voor Brabant, voor Zeeland en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Grebbegebied is men inmiddels reeds overgegaan tot de stichting van de „Mavog" (materiaalvoorzie ning Grebbe), welke in Amersfoort gevestigd is. Deze bureaux zullen ressorteeren onder het nieuw benoemde hoofd van de afdeeling mate rialen van den dienst van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw, den heer M. A Schenk, die als chef van de inkoopafdeeling van de Bataafsche Petroleum Mij. zijn sporen verdiend heeft op het gebied van contact met handel en industrie. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de zeereerwaarde pater G. Wortelboer C.s.s.R. in de missie van Suriname, waar hij gedurende 32 jaren onvermoeid en vruchtbaar werkzaam was, is overleden. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherji heeft het gebruiken van melkpoeder, andere dan magere melkpoeder, en van melk andere dan gecondenseerde melk en ondermelk in den zin van artikel 4 van het Melkbesluit, bij de bereiding van brood, biscuit, koek banket beschuit en wafels verboden. 2ooals reeds eerder is medegedeeld zijn ten gevolge van den oorlog 527 boerderijen in ons land verwoest, welke door het Bureau Weder opbouw Boerderijen, dat in Amersfoort geves tigd is, worden herbouwd. Een indruk van de vordering van dezen her bouw wordt gegeven door een vergelijking van het aantal boerderijen, dat op 31 December en op 31 Januari in uitvoering was of aanbe steed was. Dit aantal bedroeg op 31 December 160 en op 31 januari 217. De eerste herbouwde boerderij in Hoogland is in den loop van Ja nuari gereed gekomen en door den boer be trokken. De commissaris van politie te Alkmaar, de heer C. Walraven, die begin Januari was be noemd tot commissaris van politie, waarnemend hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, maar deze benoeming wegens ziekte niet aan vaardde, is hersteld en zal met ingang van 1 Maart a.s. alsnog in functie treden. VICHY, 24 Febr. (D.N.B.). Op 58-jarigen leef tijd is te Marseille de Fransche oud-minister van Marine, Campinchi overleden. Hij is jaren lang voorzitter van de radicaal-socialistische partij geweest. In de vooroorlogsche kabinetten was Campinchi tezamen met Mandel, Reynaud en Sarraut een ijverig oorlogsapostel. Zaterdagmiddag was te Leiden een groepje jongens aan het spelen op een in de Leuven straat staande magyrusladder van de stede lijke lichtfabriek. De jongens maakten een pal los en draaiden aan den slinger waardoor de ladder, die als wipplank werd gebruikt, 106- raakte. De 9-jarige P. J. o. werd door het zware contragewicht aan het hoofd getroffen en was op slag dood. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstneming bij den op te richten Nederlandschen Arbeidsdienst moeten een bewijs van goed gedrag overleggen. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken meent, dat het al- gemeene belang vordert, de verlangde bewijzen kosteloos te verstrekken. Hoewel vele legesver ordeningen reeds bepalingen zullen bevatten, op grond waarvan vrijstelling zou kunnen wor den verleend, zal ten einde de noodige unifor miteit te bevorderen, bij besluit de vrijstelling van leges ter zake van bewijzen als hier be doeld worden bepaald. Aangezien het eenigen tijd zal vorderen, al vorens dit besluit kan worden afgekondigd, ligt het in de bedoeling, daaraan terugwerkende kracht te verleenen tot 15 Februari 1941 en daarbij de mogelijkheid vap terugvordering van ten onrechte betaalde bedragen te openen. In verband hiermede is het wellicht mogelijk, de bedoelde bewijzen thans reeds zondtor hef fing van leges te doen afgeven. GENÈVE, 24 Febr. (D.NB.) Generaal Wey gand, die een inspectiereis door Fransch Afrika maakt, is Zondag te Dakar aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1