Hitler spreekt te München De Antwerpsche vierdaagsche New-Yorksche Beurs R.K. Stucadoorspatroons Geen belastingverlaging Schulte-Boeyen aan den kop! DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 (Vervolg van pag. 1) „Dood goud Eenheid van volk en leger, partij en staat „Nooit waren er betere en dapperder soldaten" MATSOEOKA'S ANT WOORD AAN EDEN 1000 AMERIKANEN VERLATEN SJANGHAI Britten opnieuw aangeraden uit Mandsjoekwo te vertrekken JavaChinaJapan-lijn be perkt haar diensten Conferentie van regeering en leger te Tokio VATIC AAN DEMENTEERT GERUCHTEN Over Mgr. Orsenigo en Kardinaal Faulhaber Stemming lusteloos; tijdens het laatste beursuur liepen de koersen omhoog V oor jaarsvergadering van „St. Antonius" te 's-Hertogenbosch Omzet: 350.000 shares BELANGRIJKE TAAK Voor bezitters van vlasvoorraden Een dieselmotor loopt voordeeliger dan een benzine-motor - - 31 - - 77 i - <1 Zeven dieven te Veenendaal gearresteerd Geblokkeerde-marken belasting Sir Robert Brooke Popham te Singapore terug Versterking luchtstrijd krachten op Hawai WISSELKOERSEN - - - - 8. 6+ 8.03+ - - 0.97+ 0.97+ WIELRENNEN WATERPOLO Federatie van waterpoloscheids- reehtersvereenigingen Glearingkoersen Apothekers-examen Machinisten-examen FA ILLISSEMENTEN Maar wanneer men zegt: „Doet u het ook," dan zal ik mij er voor hoeden om voor de Duu- sche werkkracht dood goud te koopen. Ik heb de Duitsche arbeidskracht, de producten van het Duitsche leven op het spel gezet en het resul taat van onze economische politiek getuigt voor ons en niet voor de goudstaten Zeer zeker heb ben wij achter onze economische politiek ook de geordende kracht en de discipline van de natie geplaatst. De economische strijd heeft opgehou den. Uiteraard was daartoe een algemeen sociaal fundament noodig. Men kan thans geen staten meer opbouwen op een kapitalistischen grond slag. Op den duur ontwaken de volken en wan neer men meent, door den oorlog het ontwaken der volken te kunnen verhinderen, dan meent men verkeerd, want daardoor wordt het ont waken juist bespoedigd. Deze staten zullen weg zinken in financieele katastrophes, welke den gronslag van hun eigen financieele kracht zuilen vernietigen. Uit dezen oorlog zal niet de gouden standaard als overwinnaar zijn intrede deen, maar de nationale huishoudingen zullen de overhand krijgen. En zij zullen onder elkaar den voor haar noodigen handel drijven. De volken zullen het in de toekomst van de hand wijzen om van een bankier voorschriften in ont vangst te moeten nemen over hun handelspoli tiek. Zij zullen de handelspolitiek voeren, die voor hen goed is. En wij kunnen gerust zeggen: Duitscliland is een geweldige economische factor, met alleen als p oducent, maar ook als con sument. Wij hebben een groot afzetgebied, maar wij zijn ook de grootste koopers. Wij hebben niets tegen de andere wereld gehad. Nooit heb ik verlangd, dat Amerika of Engeland of een ander ons goud zou schen ken. Dat hebben wij niet noodig. Dat mogen zij houden Maar wij voeren geen economi sche politiek volgens de wenschen van de bankiers in New York of Londen, maar uit sluitend volgens de belangen van net Duit sche volk En op dit punt ben ik een fana tiek socialist, die altijd slechts de gezamen lijke belangen van zijn volk voor oogen houdt. Ik ben niet de knecht van een der internationale bankconsortia Ik ben aan geen enkele kapitalistische groep iets verplicht Onze beweging is een Duitsche volksbeweging. Wij zijn daarom verplicht aan hPt Duitsche volk. Zij belangen geven richting aan onze economische politiek. Wanneer de andere wereld zegt: „Dus dan oorlog," dan kan ik slechts zeggen: „Goed, ik wil den oorlog niet, maar de vroomste kan niet in vrede leven, wanneer het den boozen buurman nut bevalt." Ik behoor niet tot diegenen, die beginnen te jammeren, wanneer zij zulk een -orlog zien aankomen. Steeds heb ik nieuwe voorstellen aan Engeland en Frankrijk gedaan, maar steeds heeft men die met spot en hoon van de hand gewezen en erom gelachen. Toen ik oemerkte, dat de tegenpartij het conflict wilde, heb ik datgene gedaan, wat ik als nationaal-socialist, als oude strijder ook in de partij steeds deed: terstond heb ik een afweerinstrument gevormd. Zooals ik vroeger al gezegd heb, moeten wij sterk genoeg zijn om niet alleen slagen van de tegenpartij af te weren, maar ook terstond te vergelden. Zoo heb ik ook het staatspolitieke instrument van de Duitsche weermacht ge vormd, niet om slagen in ontvangst te nemen, maar om, wanneer het niet anders gaat, ook stagen uit te deelen. Een Amerikaansche ge neraal heeft nog slechts enkele dagen geleden voor de commissie van onderzoek uit het Con gres verklaard, dat Churchill hem in 193'6 per soonlijk verzekerd heeft: „Duitschland wordt ons te machtig, het raoet vernietigd worden. Ik zal alles in het werk stellen om met deze ver nietiging te beginnen. Ik heb voor Churchill gewaarschuwd, vervolgde de Führer. Zoodra ik echter merkte, dat in Engeland een bepaalde kliek, aangevuurd door het Jodendom, bewust en vastberaden tot den oorlog ophitste en naar den oorlog dreef, heb ik op hetzelfde oogen- biik van mijn kant alle voorbereidingen ge troffen om de Duitsche natie te bewapenen. Ik heb dat grondig gedaan. Wanneer thans de anderen zeggen; „We doen dit en dat," dan kan ik slechts zeg gen: „ik heb net al gedaan." zy vertellen mij geen sprookjes, want ik ben deskundig, specialist in bewapenings-aangelegenheden. Ik weet heel precies wat men van men- schen kan-maken en wat men er niet van kan maken. Ik heb tijdig het Duitsche volk daarop ingesteld. Ik kan ook Europa er op instellen en doe het ook. Ik zie het conflict met kalmte tege moet, moge slechts de andere partij het met dezelfde kalmte tegemoet zien. Ik steun daar bij op de beste weermacht ter wereld, op de beste weermacht, die het Duitsche volk ooit bezeten heeft. Zij is numeriek sterk, wat de wapens betreft maximaal uitgerust, wat de leiding betreft beter dan ooit tevoren. Wij hebben een corps va^i jeugdige leiders, dat thans grootendeels niet alleen zijn waarde in den oorlog bewezen heeft, doch ook met roem overdekt ls. Een garde uitgelezen mannen voert de beste soldaten ter wereld met de beste wapens ter wereld aan en achter deze soldaten en leiders staat bet geheele Duitsche volk. Temidden van dit volk en als zijn kern staat de nationaal-socialistische bewegii-g, die een organisatie is, waartegenover men in democra tische landen niets beters kan plaatsen, doch die haar evenknie nog slechts vindt in het fascisme. Volk en weermacht, party en staat, zij zijn thans een ondeelbare eenheid. Geen macht ter wereld kan deze structuur meer los maken of uiteenrijten Alleen dwazen kunnen zich verbeelden, dat het- jaar 1918 zich kan herhalen. Onze democratieën koesterden altijd hoop op een binnenlandsche politieke ontbin- d'ng. Daarvan leefden zij vroeger en thans weer. zy zeggen: „Binnen zes weken tijds is er in Duitschland revolutie", maar zij weten niet, wie die revolutie zal maken. De revolu- tionnairen zijn nl. bij ons. De andere revolu- tionnairen van het slag Thomas Mann zijn zoo ver moge,ijk weggereisd van hun toekom stig slagveld. Wie dus de revolutie moet maken, ik weet het niet. Hoe zij gemaakt wordt, dat weet ik ook niet. Slecht één ding weet ik, dat er in Duitschland slechts etn paar dwazen kunnen zün, die aan revolutie denken, maar dezen zitten allen achter slot en grendel. Vervolgens zeggen de anderen: „De winter zal Duitschland op de knieën dwingen". Ach, het Duitsche volk is tameiyk bestand tegen den w.nter. het heeft reeds vele duizenden winters doorgemaakt. Dan zeggen zij weer: „Er zal honger komen". Op dat punt hebben wij voor zorgsmaatregelen genomen, want wij kennen de vriendelijke gevoelens van onze tegenstanders jegens medemenschen. Wij weten, dat de hon ger daar eerder komt dan by ons. Vervolgens beroepen zy zich op den tijd, die moet helpen. De tijd helpt echter altyd slechts diengene die werkt. En in Duitschland wordt gewerkt Alles welbeschouwd zyn al deze vage verwach tingen naïef. Het Duitsche volk heeft een ont wikkeling van vele duizenden jaren achter zich en in deze tijden heeft ons volk 3e zwaarste slagen van het noodlot doorstaan. Het zal alles doorstaan, wat heden en toekomst het brengen, evenals het het verleden doorstaan heeft. Maar het zal alles nog beter te boven komen, omdat er wel altijd een Duitsch volk geweest is. maar niet altijd de Duitsche eenheid van thans. Er heeft ook niet altyd de leiding bestaan, die het Duitsche volk thans bezit Ik heb het reeds met vele democratische tegen standers opgenomen. Tot dusver ben ik al tijd nog als overwinnaar uit dezen strijd te voorschijn gekomen. Ik geloof, dat ook deze strijd niet onder andere omstandig heden plaats vindt, d.w.z. dat de sterkte verhouding dezelfde is als toen. Ik ben de Voorzienigheid dankbaar, dat, nu deze stryd eenmaal niet langer kon uitbiyven. hy tydens mijn leven is uitgebroken en op een tijd, waarin ik mij nog flink en sterk voel. En juist thans voel ik mij heel monter De lente komt, die wij allen begroeten. De tijd breekt weer aan, waarin men de krachten kan meten. Ik weet, dat ondanks de vreeselijke hardheid van den strijd op dit oogenblik millioenen Duit sche soldaten net zoo denken als ik. Wij hebben een jaar achter ons van ongeloofelijke succes sen, ook van zware offers, wel niet gezien in algemeen, maar toch in het afzonderlijk ver band. Wij weten echter, dat wij niets cadeau hebben gekregen, doch dat ontelbare Duitsche mannen aan het frent rost de grootste dapper heid hun leven op het spel hebben gezet en nog onverstoorbaar op het spel zetten. Wat zoovele van onze mannen presteeren, heeft men nog nooit meegemaakt. Nog nooit waren er betere en dapperder sol daten. Wij, oude nationaal-socialisten, zijn by- zonder trotsch op hen, want wij zijn toch niet anders dan een enkele oude frontpartij van den Wereldoorlog. Voor deze oude nationaal-socialis ten was het een geweldige voldoening, thans datgene werkelijkheid te zien worden, waarvoor zij toen goed en bloed hebben veil gehad zon der iets te kunnen bereiken, zy zijn trotsch op hun zoons, op de jonge soldaten van het Derde Rijk. wy staan voor een nieuw gevechtsjaar. Wn weten allemaal dat het groote beslissingen zal brengen en'blikken met vast vertrouwen in de toekomst. Wij hebben de hardste school door- loopen, die menschen doorloopen kunnen, en we ten, dat deze groote offers niet vergeefsch wa ren. want wy gelooven hier ook aan een recht vaardigheid. De Voorzienigheid heeft ons niet tevergeefs dezen wonderbaren weg laten opgaan. Ik heb op den dag der oprichting van de beweging eens het volgende gezegd: „Ons volk heeft wonderbare overwinningen behaald, maar toen is het ondankbaar gewor den en heeft zich de straf van de Voorzienig heid op den hals gehaald, wy waren er toen van overtuigd, dat wanneer ons volk weer vlij tig en achtenswaardig wordt, wanneer elke Duitscher voor zijn volk opkomt en niet voor zichzelf alleen, dan zal eens het uur komen, waarop God de Heer onze beproeving voor ge ëindigd verklaart, en wanneer dan het lot ons nog eens naar het slagveld roept, dan zal Zijn zegen berust en bij hen, die den zegen in harden arbeid van tientallen jaren verdiend hebben". „En dat kan ik thans zeegen", zoo besloot de Führer zijn redevoering, die steeds weer met zeer grooten bijval werd onderbroken, ..wanneer ik naar mijn tegenstanders kijk, in andere lan den, dan wordt het mij niet bang te moede bij het afwegen van mjjn gevoelens. Wie zijn zij deze egoïsten? Elk van hen komt slechts op voor de belangen van zün stand. Achter hen allen staat ofwel de Jood ofwel de eigen geldzak, zy zijn allen niets dan geldverdieners. Zij leven van de winst van dezen oorlog: daarop kan geen zegen rusten. Tegenover deze lieden treed ik op als niets anders dan de strijder voor mün volk. Voor dit volk kom ik op en ik ben er van over tuigd, dat evenals deze strijd door de Voorzie nigheid gezegend werd, hy ook in de toekomst gezegend zal zyn. Nu 21 jaar geleden kwam ik ook voor miin volk op als een onbekende en in deze 21 jaar is er een nieuwe wereld ontstaan De weg van thans naar de toekomst zal gemak kelijker zijn dan de weg van 24 Februari 1910 tot heden op deze plek. Zoo zie ik met een fanatiek vertrouwen de toekomst tegemoet. Het geheele volk staat thans aangetreden. Ik weet. dat wan neer het commando: ..Voorwaarts marsch" weerklinkt, alles optrekt". Ook wordt gemeld dat de Java—China—Japan lijn besloten heeft op de route Singapore-Hong kong de haven van Amoy voorloopig niet meer aan te doen. SJANGHAI, 24 Febr. (S.P.T.). Het Ameri kaansche s.s. „Coolidge" vertrekt morgen uit Sjanghai met ruim 1000 passagiers aan boord, hoofdzakelyk Amerikaansche vrou wen en kinderen, die naar nun vaderland terugkeeren. Naar Reuter meldt heeft de Britsche re geering opnieuw allen Britschen staatsbur gers in Mandsjoekwo aangeraden, het land te verlaten. Wanneer zii blüven doep zii dit op eigen risico. In den Japanschen Landdag heeft de onder minister van Marine, Toyoda, vandaag een in terpellatie beantwoord, welke de aanoacht ves tigde op de tegen Japan gerichte Amerikaan sche omsingelingspolitiek, o.a. de versterking van het eiland Guam. Toyoda zeide, volgens Domei, dat het Ameri kaansche program voor het aanleggen van ver sterkingen in de Zuidzee een uitgave van 240 millioen dollar vereischt, waaraan hét Lager huis reeds zijn goedkeuring heeft gehecht, en waarin 4.400.000 dollar begrepen is voor ver sterking van Guam. Japan zal zich in zyn landsverdediging geenszins ernstig bedreigd ge voelen door versterkingen op zulk een schaal De onder-minister voegde hier nog aan toe, dat de Japansche marine reeds een plan had uit gewerkt. waarir. met zulk een ontwikkeling van den toestand ten voile rekening was gehouden Japan waakt nauwlettend tegen iedere poging van buitenlandsche zijde tegen inmetiging in de Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China, alsmede in de onderhandelingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië, aldus heeft de plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken, Ohasji heden in het parlement verklaard. Engeland en de Vereenigde Staten, zoo zeide hij volgens D.N.B., hebben geenerlei reden, zich cegen de Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo-China te verzetten of deze tc belemmeren. Hetzelfde geldt voor de onderhandelingen tusschen Japan en Neder- landsch-ïndië, Japan is alleszins op zijn hoede- en op elke gebeurtenis voorbereid. Volgens SP.T. wordt uit Kobe geroeid, dat de Nederlandsch-Indische scheepvaartmaat schappij, de JavaChinaJapan-iyn voorloopig op de route naar Japan en China geen passa giersschepen meêr zal gebruiken, doch dezen dienst uitsluitend met vrachtschepen zal on derhouden. Hiervoor zullen voorloopig vier schepen worden gebruikt. TOKIO, 24 Febr. (Domei). De minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka heeft vandaag in antwoord op een interpellatie in de Lager huiscommissie nadere mededeelingen gedaan over het memorandum, dat hij aan Eden, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, gezonden heeft in antwoord op diens verzoek om inlichtingen betreffende de vredesconferentie te Tokio. Van Britsche zyde heeft men het, naar men weet, zoo voorgesteld, alsof dit memorandum een Japansch aanbod tot bemiddeling in den Europeeschen oorlog bevatte. Matsoeoka zeide. dat hij geen persoonlijke boodschap aan Eden gezonden had doch een memorandum in verband met de zienswüze. die Eden tot uiting had gebracht, waarschijniyk op 7 Februari, in een gesprek met den Japanschen ambassadeur Mamoroe Sjigemitsoe ten aanzien van het Zuidzeevraagstuk en ook ten aanzien van de bemiddelingsconferentie .inzake het Thai- landschIndo-Chineesche grensgeschil. Daar Eden een oude kennis van hem is, had Mat soeoka de gelegenheid te baat genomen om Eden te zijner informatie zijn reeds lang ge koesterde denkbeelden omtrent den wereldvrede in het algemeen uiteen te zetten. In zijn ge sprek met den Japanschen ambassadeur had Eden de bemiddeling van Tokio ter sprake ge bracht en daarom had Matsoeoka, naar hy zeide. Eden geantwoord. Hij voegde er aan toe, dat in zijn antwoord niets omtrent een andere bemiddelingskwestie was gezegd. De onjuiste opvatting van Engeland vond, naar de minister vermoedde, wellicht haar oorzaak in de zinsnede, die Matsoeoka met betrekking tot de vredesonderhandelingen te Tokio had gebruikt, namelijk dat Japan gaarne maatregelen zou nemen voor het her stel van normale toestanden niet alleen in Groot Oost-Azië doch overal ter wereld. Ter voorkming van mogelijke misverstan den had Matsoeoka echter een afschrift van zijn memorandum aan den Britschen ambassadeur overhandigd en dezen er op gewezen, dat zijn memorandum niets met Duitschland te maken had. Gisteren is, zoo meldt Domei, ter bespreking van de laatste ontwikkeling in den internatio nalen toestand, een buitengewone conferentie gehouden. De regeering was vertegenwoordigd door den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, en de ministers van Binnenland sche Zaken, Oorlog en Marine, Hiranoema, Tojo en Oikawa; het opperbevel door den chef van den generalen staf van het leger, generaal Soegijama, en den onderchef van den staf der Marine, vice-admiraal Kondo. ROME, 24 Febr. (D.N.B.). De in het buiten land verspreide geruchten, volgens welke de apostolische nuntius te Beriyn, Mgr. Orsenigo, spoedig naar Rome zal terugkeeren en door een anderen prelaat zal worden vervangen, even als dat Z. H. de Paus aan kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Müechen. aangeboden heeft zich voor herstel van gezondheid naar Castel Gandolfo te begeven, worden in Vaticaansche kringen ais volkomen ongegrond bestempeld. NEW-YORK, 24 Febr. De New-Yorksche ef fectenbeurs had heden een bepaald lusteloos voorkomen. De nog steeds bestaande onzeker heid inzake de economische en politieke ont wikkeling vormde opnieuw aanleiding tot groote terughoudendheid. Het koersbeeld was ver deeld. Een opleving van den handel trad niet in; de omzetten bleven uiterst 'gering en van beperkten omvang als sedert Augustus 1940 niet meer was voorgekomen. In een groot aantal fondsen ging in het geheel niets om. Douglas Aircraft vormde een uitzondering en werd wat levendiger verhandeld. Dit hield verband met het gunstige verslag der maatschappij. Stimu- leerende factoren konden zich niet voor geheele afdeelingen doen gelden. Zelfs het feit, dat het Amerikaansche IJzer en Staal-instituut de bedrijvigheid in de staal industrie voor de komende week raamt op 96,3 procent der capaciteit, tegen 94,6 procent in de voorafgaande week, bleek op staalwaarden zon der invloed te blüven. Waarschyniyk deed zich hier de belastingkwestie gelden, zooals deze in desbetreffende publicaties der United States Te 's Hertogenbosch is dezer dagen de voor jaarsvergadering gehouden van den Ned R.K. Srucadoorspatroonsbond „St. Antonius". Na het uitspreken van een begroetingswoord wees de voorzitter de nog niet erkende patroons op het groote belang van de organisatie-erkenning. Zij, die afzüdig biyven, ïyden door eigen toedoen schade. Voorts deelde hy mede, dat het Vacan- tiefonds onder één beheer zal komen en meer zal worden gecentraliseerd. In het jaarverslag werd het tengevolge van oorlogsgeweld verloren gaan van het archief ge memoreerd. Op de begrooting werd een ruimere toelage voor den penningmeester uitgetrokken. Besloten werd een protest te richten tot het bestuur van den R.K. Bond van Bouwpatroons, naar aanleiding van eenige uitlatingen, door den voorzitter van dien bond gedaan. Vervolgens werd een Commissie van bijstand in het leven geroepen, welke in voorkomende moeilijke ge vallen kan worden gehoord. Hierna werden verschillende commissies sa mengesteld. Bij de rondvraag zette de heer Gennisse uit een, dat de toestand in Utrecht niet in orde is. Na besprekingen werd besloten een rayonafdee- iing op te richten, teneinde een beter contact te verkrijgen met de bondsleden uit Hilversum en Amersfoort. Nadat enkele vragen van meer internen aard waren beantwoord, sloot de voorzitter de verga dering. Steel-Corporation naar voren werd gebracht. Tijdens het laatste beursuur gingen de noteerin gen zich in opwaartsche richting bewegen, in samenhang met de komende behandeling van het voorstel tot verlichting van de belasting op overmatige winsten. Staalwaarden, luchtvaart- aandeelen, automobielwaarrden, chemische waar den en fondsen van handelshuizen sloten om streeks een punt hooger, enkele andere 2 tot 3 punten hooger. Vandaag werden 645 fondsen verhandeld. Daarvan zyn er 345 in koers gestegen en 1432 gedaald. De noteeringen der 147 overige bleven onveranderd. De beteekenis van het vlas is in den huidigen tijd, nu de aanvoer van katoen vrijwel onmoge- iyk is geworden, sterk gestegen. Gebruikten wevers en touwfabrikanten vroeger katoenen garens, thans zijn zy goeddeels aangewezen op garens van vlas. Er zijn derhalve veel grootere hoeveelheden van deze binnenlands gewonnen spinstof noodig geworden dan voorheen het ge val was. De sterk vergroote behoefte eischt een zorg vuldig gebruik van de beschikbare voorraden. Daarom is het noodig, dat de overheid over alle vlasvoorraden zeggenschap verkrijgt. Hiertoe werd onlangs door de sectie linnen van het rijkstextielbureau te Arnhem een voorschrift uitgevaardigd, dat verbiedt vlaslint en vlas- afvallen (b.v. bolraap en vlasbaard, dechets en kaardenafvallen) in voorraad te hebben. Dit verbod geldt niet voor ingeschrevenen bij de Nederlandsche Akkerbouw Centrale te 's-Gra- venliage of by de sectie linnen van het rijks textielbureau te Arnhem, evenmin wanneer de voorraad vlaslint of vlasafvallen minder is dan 100 k.g. Een ieder, die niet is ingeschreven en een voorraad heeft, van meer dan 100 k.g., is verplicht, daarvan voor 1 Maart a.s. opgave te doen aan de sectie linnen van het rijks textielbureau, Willemsplein 5, Arnhem. Dringend wordt aangeraden, de opgave zoo spoedig mogelijk te doen. Er zijn met onze vlasvoorziening groote belangen gemoeid. Door een goed gebruik onzer voorraden wordt niet alleen bereikt, dat de fabrieken kunnen door werken en dus geen arbeiders behoeven te ont slaan, maar ook kan dan voldoende oogstgaren worden vervaardigd, wat in staat stelt in den zomer machinaal te oogsten en te dcrschen Ieder, die vlug en duidelijk aan zijn verplich ting tot opgave voldoet, werkt dus mede aan het behoud van werkgelegenheid en aan een goeden gang van zaken op het gebied der voed selvoorziening, die bemoeilijkt wordt wanneer de dorschmachines niet zouden kunnen draaien Men deelt ons mede: Onlangs heeft de Ned. Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.), in overleg met en gesteund door een adhaesie- betuiging van den A.N.W.B., tot den wnd. secr.- generaal van het departement van Financiën het- verzoek gericht om het tarief van de motor- rytuigenbelasting voor dieselauto's, dat momen teel 50 pCt. en te rekenen van 1 Mei a.s. 75 pCt. meer bedraagt dan het tarief voor benzine auto's, met dit laatstbedoelde gelijk te stellen. Toen de verhoogde belasting werd ingevoerd, was de prijs van dieselolie zeer veel lager dan 'de prys van benzine, op het oogenblik loopt de enorm gestegen prijs van beide brandstoffen niet veel uiteen. Daarom wordt thans het groote verschil in wegenbelasting gevoeld als een on billijkheid ten nadeele van den dieselauto. Het departement van Financiën heeft echter het verzoek afgewezen op de volgende gronden; In de eerste plaats is de verhooging der motor- rytuigenbelasting destijds ingevoerd, omdat door het gebruik van andere brandstof dan benzine aan den Staat een belangrijk bedrag aan ben- zine-belasting ontging. Dit argument geldt ook thans nog. In de tweede plaats is er, naar het oordeel van het departement, ook op billijkheidsgronden geen aanleiding om aan het verzoek te voldoen, omdat zelfs bij ongeveer gelijke pryzen van ben zine en dieselolie het verbruik van deze olie veel geringer is dan het verbruik van benzine in mo toren van gelyke capaciteit. De dieselmotor blijft derhalve, naar het oordeel van het depar tement, ook thans nog voordeeliger in het ge bruik dan de benzinemotor. Febr. 24 21 20 Allied Chemical Air Reduction 145| 145 145 American Can Co. 85 84 84 Am. c a Foundry American Radiator Am. Rolling MiJls Am. Smelt Ret. 40 39 39 f Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. K0 1581 157 Am. Tobacco B. 6^1 681 69} Am. Waterworks Anaconda Copper 23 23} 23} Atchison Topeke 23 22} 22f Baldwin Locomotive Baltimore Ohio 3} 3} Bethlehem Steti 78 1 76 77 Canadian Pacific 3 31 3} Comm. Invest. Trust J. 1. Case Company Ches. fir Ohic Chicago Rock Is). Chrysler Motor 65 63 65} Consolid. Edison Co. 20 20 f 20} Deleware fir Huds 20 19} 19 Detroit Edison C Dupont de Nem. Eastman Kodak 130 127 1 127 General Electric 32 32} 31 General Foods General Motors 42 f 41 1 41 1 Good Year Hudson Motor 3 4 3} 3} Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel 24 1 24} 24} International Paper Intern Tel. en Tel 2 2 2 Kenneeott Copper Mack Trucks lncorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat City Bank 12! Mi 12} New York Central Norfolk Western North. Am Aviat Nord. Amer n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania 23 22 22| Proctor tif ChambU Publ. Serv N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4 4 4 Reading Company Rep. Steel Reynolds lobaccoB Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 34 33 33 i Texas Gulf Sulphur T'went. C. Fox Film Union Garb, Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific 77} 77 United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp U. S. Ind. Alcohoi U. S. Rubber 20 9! 19} U. S. Steel 57} 5?| U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric 951 94 93 Woolworth Suilding 30 i 30} 30} De Veenendaalsche politie heeft het in het afgeloopen weekeinde zeer 'druk gehad. Aller eerst zijn Zaterdag drie leden van den Opbouw- dienst aangehouden wegens diefstal van dienst- ondergoed, schoenen en een schryfm-achine. Zondag werden wederom twee opbouwers ge arresteerd, wegens diefstal van een aantal zak ken meel. Bij hun verhoor kreeg men nieuwe aanwijzin gen, waardoor kon worden overgegaan tot de arrestatie van twee andere personen uit den Opbouwdienst, die dekens hadden gestolen. Ver der konden twee daders van een diefstal by een Veenendaalschen winkelier, by wien de vorige week uit een toonbanklade geld was weg gehaald, worden opgespoord. Al deze personen zyn ter beschikking van den officier van Justi tie gesteld en in het huis van bewaring opge sloten. Met aanvulling en wijziging, in zooverre, van zyne bekendmaking van 31 December 1940, op genomen in de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag 31 December 1940, maakt de secre taris-generaal van het departement van Finan ciën bekend, dat de in bovenbedoelde bekend making omschreven vrijstelling van de geblok keerde-marken-belasting niet geldt, indien ten gevolge van de aanwending van Inlandmarken in Duitschland voor de onder a en b dier be kendmaking omschreven doeleinden de over making naar Nederland van periodieke op brengsten uit beleggingen en vorderingen, waar mede die aanwending verband houdt, dienover eenkomstig wordt verhoogd. (De bovenbedoelde doeleinden zijn: a. beta ling van kosten, welke rechtstreeks verband houden met het beheer van beleggingen en vor deringen als bovenbedoeld of met den aankoop of verkrijging van zoodanige beleggingen of vorderingen (provisies en andere kosten, onder houdskosten van onroerende goederen, hypo theekrenten, grondbelasting en dergelijke). b. Betaling van door ingezetenen verschul digde belastingen naar inkomen en vermogen). SJANGHAI, 23 Febr. (D.N.D.) De opper bevelhebber van de Britsche strydkrachten in het Oosten, maarschalk sir Robert Brooke Po pham, is uit Australië naar Singapore terug gekeerd. Tydens zyn bezoek heeft hy verschei dene uitvoerige besprekingen met vooraan staande Australische militaire autoriteiten ge voerd. NEW YORK, 23 Febr. (D. N. B.) De op Hawai jstationneerde strydkrachten van de Ameri- aansche luchtmacht zijn Zaterdag, naar As sociated Press uit Honoloeloe meldt, met 31 jachtvliegtuigen versterkt De toestellen waren met het vliegt irigmoederschip Enterprise naar Honoloeloe vervoerd. NEW YORK, 24 Febr. S'.otkoersen Febr. 24 21 20 Londen 4.03} 4.03 1.03 Parys 2 18 2.18 2 20 Amsterdam Berlyn 40.07 40.07 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 Zwitserland 23.23 23.34 23 32 Weenen Stockholm 23.85 23^85 23.85 Montreal 85 C6 84.75 81.575 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.70 23.7u 23.60 Yokohama 23.45-48 23 45 48 23.45—18 24 Febr. 21 Febr. Katoen NEW YORK, 24 Febr. 24 Febr. 21 Febr. Jan. 10.34 10.30- Juli 9.91 977.78 Mrt 0.34 10 28 Oct 9.89 976. Mel 10.28- 10 15 16 Dec. 9.87 9 73 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 5.60+ 5 5L Sept Mei 5.77+ i6'+ Mrt 7.77+ 7.65 Juli 5.93+ 5 63+ Mei 7 97-1- 7.84+ Sept 6C0+ 5 90+ Juli Dec Sept 8 31 8 17 Sept Dec. 8.46+ 8.29 Suiker Dec 0.70 0.70 Jull 0 83 0.83 Mrt 0.73 0.73 Sept 0.87 0.88+ Mei 0.77 0.77 Dec 0.92 0.92 Mrt Rubber Standaard Jan 20.88 Mrt 2..80 Mei 20.30 Tin -occ 53.25 20.76 20.72 20. zO Juli 20.10 Sept 20 03 Oct 19.90 Dec 19.85 20.00 19.93 19.80 19.75 53.75 24 Febr. 21 Pebr. Tarwe 83 '9f 79 f Mei Juli Sept Maïs Mei 61 - Juli 61 I - Sept. 61 -- Reuzel Mrt 6.22 i Mei 6.40* 53.75 ;iyn 53.0J 90 3» 52 00 52.37 4 CHICAGO, 24 Febr. 24 Febr. 21 Febr. Haver 80 -81 Mei 36 75 f 5 Juli 32 i 751 i Sept 31 J Rogge 60 - - Mei 42 J - 601 - Juli 44 i 1 59 - i Sept. 45 1 34 31 i 301 411 43- 44-' 6.10* 6.221 Juli 655 Sept 6.70* 6.4.* 6 57 1 WINNIPEG, 24 Febr 24 Febr. 21 Febr. 24 Febr. 21 Febr. Tarwe Gerst Dec - Dec. Juli 77 - 77 - Mel 48 47} Mel 79 - 79} JuU 44 44} Rogge Lynzaad Dec Dec 159 l 60 Mel 50 49} Mei [57 1.57} Jull 50 49} Oct [55} 1.53 Haver Mel 35 35 Juli 33} 33} Dec. 31 31 1 Na den derden dag van de Antwerpsche vier daagsche, was de stand als volgt: 1. Wals—Pellenaars 12 pnt.; 2. Schulte Boeyen 0 pnt. Op een ronde: 3. Nayevan Simaeys 10 pnt.; 4. KaersThijssen 4 pnt. Op twee ronden: Van Meerschautde Backer 12 pnt.; Gebr. Maes 3 pnt.; SomersMeer- schaert 0 pnt. Op drie ronden: Van Vlietvan der Voort 15 pnt.; CoolsClautier 10 pnt. Op vier ronden: KintDefoordt 2 pnt. Op vyf ronden: Van HoutteRitserveldt 3 pt. Op zes ronden: Scherensvan den Acker 0 pt Op negen ronden: Michauxvan den Broeck 0 pnt. Op twaalf ronden: Caluwevan Mierlo 0 pnt. De rangschikking na drie dagen luidt: 1. SchulteBoeyen; 2. Nayevan Simaeys; 3. WalsPellenaars; 4. KaersThijssen; 5. Van Meerschautde Backer; 6. Gebr. Maes; 7. Kint Defoordt; 8. CoolsClautier; 9. van Vliet van der Voort; 10. van HoutteRitserveldt; 11. Caluwevan Mierlo; 12 Michauxvan den Broeck; 13. Scherensvan den Acker; 14. So mersMeerschaert. In hotel Terminus te Utrecht werd een ver gadering gehouden van de waterpolocommissie van den Nederlandschen Zwembond met de be sturen van de scheidsvereenigingen uit Am sterdam, Rotterdam, Utrecht. Den Haag en Haarlem. Mede was aanwezig de heer Jan de Vries, voorzitter van het bondsbestüur. Besloten werd over te gaan tot stichting van de federatie van scheidsrechtersvereenigingen in Nederland. In het voorloopig bestuur werden benoemd: Ir. L. Pot (Rotterdam), B. Planjer (Utrecht), Jan de Vries (vertegenwoordiger In ternational Board)', C. Minnes Jr. (Utrecht), W. de Vries (Amsterdam), terwijl door Den Haag en Haarlem nog een vertegenwoordiger in dit bestuur zal worden aangewezen. Koersen voor stortingen op 25 Februari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwitsersche francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.37; Noorsche kronen 42.82; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden) 4.23; Turksche ponden 1.45'/,; Lewa 2.30; Pengö (oude schulden) 36.519; Pengö (nieuwe schulden) 45.89; Zloty (oude schulden) 35.28; Zloty (nieuwe schulden) 37.68. UTRECHT. Geslaagd voor het apothekers examen tweede gedeelte: mej A. H Ulbrieh, mej. M. Kasteleyn, H. J. J. Versteeg, 3. C. Wil- derink, J. H. Denee, J. Rond, W. J. M. Baten burg, J. M. L. C. Schellekens, M. J. Koert F. A. J. M. Schul. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B de heer: J. Naerebout, Vlissingen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Surséance ran betaling der Commanditaire Ven nootschap op aandeelen Mendelssohn en Co., Am sterdam. De door de Arrondissements-Rechtbacik te Am sterdam benoemde bewindvoerders in de surséance van beallng van de hetren Paul George Stach, Albert Erich Schirm en mr. Dirk Johannes v. Aalst, el.mde de venmooten (beheerende) der te Amster dam' gevestigd Commanditaire Vennootschap cp aandeeien Mendelssohn en Co., Amsterdam, bren gen ter kennis, dat door genoemde heeren een ontwerp-akkoord is nedergelegd ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam en dat de Arr. Rechtbank heeft bepaald: le. Schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de surséance werkt, moeten uiterlijk op den 14den Mei 1941 bij den bewindvoerder zijn ingediend. 2e. dat over het aangeboden akkoord aal wor den geraadpleegd en beslist in de raadkamer der Arr. Rechtbank op den llden Juni 1941 te 12 uur, in het Paleis van Justitie te Amsterdam, aan de Prinsengracht, bit de Leidschestraat. Bewindvoerders: M. van Regteren Altena; A. Pierson; A. W. A. Meyer. Failliet verklaard: 20 Febr.: A. Gielis, kapper, Hippolytushoef Wie- ringen. R.c. mr. W. A. Ubbens. Cur. mr. P. S, Winkel, Hoorn, Gr. Oost 6. joh. Nieuweboer, timmerman-aannemer, Wer- vershoof. R.c. mr. J. Krabbe. Cur. mr. H. Schuur man, Alkmaar. Martinus Thecdorus van Ottelen, Eist (O.B.), Rijksweg Noory 11. R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nis pen tot Sevenaer. Cur. mr. J. D. van deni Berg, E2st (O.B.). J. H. Schouwenburg, metselaar, Den Haag. per adres Rembrandtstraat 275. R.c. mr. G. H. B. van den Boom. Cur. mr. W. van den Berg, Den Haag. H. D. J. Hoilaar, Den Haag, Zeestraat 48, handelende onder den naam Foto. en Kinohandel „City". R.c. mr. H. van Wageningen. Cur. mr. C. C. Bicker Caarten, Den Haag. H. H. Blote, handel drijvende onder den naam Electro Technisch Bureau H. H. B'löte, te Leiden, Hooge Woerd no. 173 a. R.c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur. m'r. M. B. Vos, te Leiden. G. J. Niessen, koopman, Den Haag, Zegveld straat 27. R.c. mr. A. J. Paulus. Cur. mr, R. de Bruün, Den Haag. 21 Febr.: Firma Koops en Bruining err de fir manten Alb. Koops en Jan Bruining, roodgieters en electriciens, Haren, Kromme Elleboog 46. R.c. mr. J. G. A. Kattenbusch. Curatrice mej. mr. W. J. R. Koppe, Ossenmarkt 1, Groningen. In de week van 17 t.m. 22 Februari 1941 werden in Nederland 22 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van M. E. W. Wijdemans Jr.. schoen maker, Arnhem. Gedeponeerde ultdeeiingsiysten: 17 Febr.: A. A. van Utrecht, caféhouder, te Breda. Geëindigd door het verbindend worden der ultdeellngslyst, Uitk. nihil aan conc. crediteuren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2