Dieven voor den politierechter f LUWS 1 De terugkeer van Jhr. de Geer Laatste Nieuws UIT AMSTERDAM Duitsche duikbooten in actie Aanvallen op Dzjaraboeb afgeslagen DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 Engelsche bomaanvallen BISCUITFABRIEK VICTORIA Eenden, boter, brood, cokes, ben zine en groenten hadden hun belangstelling Een vreemde eend in de bijt Boter kan zelfs in het donker verleiden „Pannen" verdwijnen uit een broodwagen HilversumB.D.H.C. 21 (bekerwedstrijd) „THE JOLLY JOKERS" BRIDGE Bridge BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse klein biljart HOCKEY DAMES-HOCKEY Rood WitAmersfoort 120 Hockey in en om Haarlem Toenemende spanning in het Westen Togo—B.M.H.C. 0—1 VOETBAL Hillinen 1A.S.C. 1 13 HILLEGOM Concordia—Geel-Wit 22 Onze GezellenSantpoort 210 WIELRENNEN R.K.W.V. „Achilles" HEEMSTEDE Duitsch weermachtsbericht Bij Derna brengen Duitsche vliegtuigen Britsch koop vaardijschip tot zinken Dividendvoorstel van 6 (4) Het autobusongeluk bij Moordrecht Drie maanden in Lissabon vertoefd Ital. weermachtsbericht EDEN NAAR ANKARA? Saradjogloe over buitenlandsche politiek van Turkije Teleki over de overstrooming in Hongarije Jeugdige gasten aan den disch Comité voor het Ondervoede kind opgericht Ernstig vliegongeluk in Brazilië De besprekingen te Batavia Berlijns burgemeester te Parijs De vliegtuigexport der V. S. Damesondergoederen gestolen Slaolie buitgemaakt STAD „Eerlijkheid is hier blijkbaar een zeldzaam artikel, merkte de Haarlemsche Politierechter gisteren op, toen de zesde dief in het be klaagde bankje plaats nam. Onder de ver dachten waren er zelfs die meenden, dat anderen aanleiding hadden gegeven tot hun diefstal en vergaten, dat zij zoo weinig cou rage hadden om de eerste de beste verlei ding te weerstaan. Een 29-jarige monteur uit Haarlem, die bij een expediteur werkzaam was, maakte op slinksche wijze van zijn vertrouwenspositie misbruik, door af en toe een bus met het kost bare vocht uit de benzinepomp te vu. ten. Het kostte den expediteur wel een benauwd oogenblikje om er achter te komen, wie nu eigenlijk de dief was. maar dat had hij er wel voor over. Op een morgen in November het liep al tegen twaalf uur verborg de eigenaar zich in een van de auto's, die in de garage stonden. Eenige minuten later kwam verdachte met enkele bussen aanloopen en tapte die bij de pomp vol. Toen de stoppen er weer opgedraaid waren, plaatste hij de bussen achter een paar oude autodeuren, 's Middags ging hij er met de bussen vandoor, maar de politie, die reeds van alles op de hoogte was, zorgde er root dat de benzine hun bestemming niet bereikte. De expediteur was den laatsten tijd toch niet zoo bijzonder tevreden over zijn monteur en juist in dezen tijd, nu hij zoo zuinig met zijn kostbare vocht moest rondspringen, zag hij nauwkeurig toe, waar al de benzine bleef. Zyn eerste vermoeden, dat de dief onder zijn dak verbleef, bleek al spoedig waarheid te zijn. 250 liter waren spoorloos verdwenen. De monteur bekende, dat hij maar veertien liter had ontvreemd. Waar die andere liters waren gebleven, kon hij niet zeggen. Hij be weerde echter wel zijn baas drie jaar lang „trouw"' gediend te hebben. Een opmerking, die de rechter niet van harte kon toejuichen. De benzinedief werd veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf. Een broer van den verdachte, die zich aan heling had schuldig gemaakt, moest veertien dagen gaan „zitten". In den nacht van 7 op 8 Januari scheen de maan over de witte vlakte rond Haarlemmer- liede en alleen zij zou ons kunnen vertellen wi de brutale dief is geweest, die by een boer derij zeven eenden verdonkeremaande. Een 36-jarige os werkman uit deze gemeente, die van den diefstal verdacht werd, bekende, dat hij in den middag van den zevenden Ja nuari met zyn hondje in den omtrek van de boerderij jaagde en een eend had gevangen. De eigenaar verklaarde, dat 's avonds om tien uur nog alle eenden present waren. Toen hij den volgenden morgen buiten kwam, was er nog een over, de eenigste, die niet gekortwiekt was. In den nacht meest er dus een vreemde eend in de bijt zijn geweest, die met behulp van net lichtende maantje over het ijs de eenden had kunnen naderen en ze meegenomen had. Be officier van Justitie noemde het een raad sel waar die eenden geb even waren en eischte twee maanden gevangenisstraf, waarvan de politierechter een maand maakte. „Ja, maar de verleiding was zoo groot, edel achtbare, merkte een broodbezorger niet erg snugger op, to enderec hter hem vroeg hoe hij er toe gekomen was, om uit een melkwagen vier pakken boter weg te nemen. De melkbezorger zette eiken morgen zijn wa gen aan den ingang van een villa te Bloe- mendaal onbeheerd neer, omdat hy een steile hoogte moest opklauteren en de wagen dan een te zwaar vrachtje zou worden. Op een goeden morgen om zeven yur het was nog volslagen duister zag de broodbezorger een mooie kans om uit de mand, die raast den wagen hing, vier pakken boter weg te nemen. Niemand zou het merken dacht hy. Maar ditmaal rekende hij toch mis. De politierechter veroordeelde hem tot f 25 of 10 dagen hechtenis. De officier van Justitie had een maand ge vangenisstraf gcëischt. Een 31 jarige landarbeider ontvreemdde ge durende de maanden November en December van het vorig jaar vaten zuurkool, bossen prei, wortelen en blikgreenten van de markt aan de Koude Horn, waarvoor de officier van Justitie 5 maanden gevangenisstraf eischte. Rekening houdend met de omstandigheden, waarin ver dachte verkeerde, veroordeelde de rechter hem tot 2 maanden. Een concierge uit B oemendaal, die o.a. de „Rustig en kalm blijven, het doet heelemaai geen pijn „Laat die praatjes maar, dokter, ik ben zelf tandarts", centrale verwarming van een school verzorgde, werd op zekeren avond op diefstal van cokes betrapt, toen hy met twee emmertjes vol, die aan zijn stuur bengelden, naar huis fietste. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 10 of tien dagen hechtenis. Een Haariemsche broodbezorger merk se in de laatste maanden van het vorig jaar, dat hij steeds brood te kort kwam. Een onbekende scheen eiken morgen een greep te doen. Op een goeden dag begon het den bakker te ver velen en toen hij zijn wagen weer in de War moesstraat een paar minuten onbewaakt liet staan, betrok hij in een der omliggende por tieken de wacht. Nauwelijks had hij zich opge steld of een concurrent stapte op zijn wagen af en kwam even later met een gevulde mand terug. Zooa's bleek, was dit niet de eerste maal, dat verdachte dergelijke diefstallen deed. Daarom eischte de officier dan ook 1 maand gevangenisstraf. Met de wijze vermaning, dat verdachte voortaan maar eens eerder aan zijn gezin moest denken, voordat hij dergelijke diefsta len pleegde, veroordeelde de politierechter hem tot veertien dagen gevangenisstraf. voet blijven volgen. Uit de onderstaande rang lijst blijkt wel hoe gering het onderling krachts verschil eigenlijk is. De wedstrijd van BMHC tegen Togo was, als gewoonlijk, er een van de meest aangename en goede soort. Zondag a.s. kan de wedstrijd BMHCHDM van beslissenden invloed voor de bezetting van de eerste plaats zijn. BMHC speelt nog thuis tegen HDM, 't Gooi en Amsterdam: uit tegen HHIJC en 't Gooi. HDM thuis tegen 't Gooi en Togo; uit tegen BMHC, Togo en HVC. De ploeg van HDM heeft een belangrijke wijziging onder gaan. Reinalda is in de achterhoede door Mar- gadant vervangen. Steinz is naar de rechts buiten-, Seydel naar de middenvoor- en v. d. Doll naar de mid-half-plaats verhuisd, veran deringen die tegen een ploeg als BMHC nog verbeteringen moeten blijken te zijn. De stand in de westelijke eerste klasse is thans: HDM 9 6 3 0 15 26—12 BMHC 9 6 2 1 14 15—8 HHIJC 9 4 2 3 10 20—19 't Gooi 9 2 4 3 8 15—15 Hilversum 9 3 1 5 7 11—15 Togo 9 3 0 6 6 12—18 Amsterdam 9 1 4 4 6 7—11 HVC 9 1 4 4 6 8—16 De lange rustperiode blijkt BDHC geen goed gedaan te hebben. Het veld was weliswaar zeer moeilijk bespeelbaar, doch het resultaat was toch teleurstellend, gezien het goede spel, in de laat ste competitiewedstrijden van het vorig jaar vertoond. Hilversum paste zich beter aan de terreingesteldheid aan en haar aanvallen waren sneller en beter van opzet. Mej. Kok slaagde er na de rust in de overwinning voor haar club te consolideeren en Hilversum liet zich den 21 voorsprong niet meer ontnemen. Zondagavond werd door de band „The Jolly Jokers", ondierafdeeling der gezellenlvereeni- ging Haarlem 3, een bont programma uitge voerd. 't Was een succesvolle avond, zoowel wat spel als aankleeding der band betreft De avond werd op een zeer bijzondere wijze geopend Dat deze opening zeer in den smaak viel, bewees wel het langdurig applaus. De nummers welke door de band werden uit gevoerd. waren zeer goed verzorgd. De soli voor piano, viool, saxophooy, trom petten en zang verdienen wel een aparte ver melding. Vóór de pauze werd een geestig tooneelstukje opgevoerd, hetwelk de aanwezigen heeft, doen daveren van het lachen. Tot slot van den avond werd door de band een radioschets uitgevoerd als variant op „Men vraagt en wij draaien", n.l. Men vraagt en wij. spelen. De leden dezer band en het talrijk opgekomen publiek kunnen nog lang met voldoening op dezen avond terug blikken. Op de Zondag 24 dezer door de R.K. Bridge Club „Ons Genoegen" georganiseerde bridge drive is de wisselbeker gewonnen door de Bridge Club „IJmuiden". De mededingende vereenigin- gen behaalden de volgende resultaten: Bridge Club „IJmuiden" R.K. Bridge Club „Ons Genoegen" Bridge Club „B. C. 1940" R.K. Bridge Club „Haarlem Centrum' Bridge Club „Rosehaghe" 186% pnt. 170 pnt. 169% pnt. 159 pnt. 149% pnt. Het programma voor de laatste wedstrijdweek is als volgt Dinsdag 25 Februari 1941. 7.30 uur: H. GortH. v. d. Broek. 9 uur: P. DiekmanJ. Hartog. Woensdag 26 Februari 1941: 7.30 uur: J. HartogA. Corver. 9 uur: H. GortP. Diekman. Vrijdag 28 Februari 1941: 7.30 uur: M. R. v. d. WaterC. v. d. Broek. 9 uur: A. CorverH. v. d. Broek. Zondag 2 Maart 1941: 10 uur: C. v. d. HoekJ. Hasselmeyer. 11.30 uur: P. DiekmanM. R. v. d. Water. 1 uur: L. de ZwartC. v. d. Hoek. 5 uur: H. GortH. v. d. Broek. 6.30 uur: P. DiekmanJ. Hasselmeyer. 8 uur: A. CorverC. v. d. Hoek. Na afloop prijsuitreiking. Rood Wit is weer in een ongenaakbaren vorm. Met een invalster voor mej. Hendriks, die door de jongste der gezusters Goeting. vervangen werd, ontplooide Rood Wit, vooral in de tweede helft, een spel waartegen Amersfoort geen schijn van kans kreeg. Wel liepen de gasten hard van stapel, maar na 5 minuten van werkelijk snel en goed aanvallend spel hadden zij blijkbaar hun kruit reeds verschoten. Rood Wit overwon de moeilijkheden van het gladde veld en drong Amersfoort terug. Voor de rust verkreeg Rood Wit reeds een 50 voorsprong. Na de rust was Rood Wit zoo overwegend sterker, dat mej. de Vries werkeloos toekeek. Het zou bij een dozijn doelpunten niet gebleven zijn als mej. T. Goeting wat meer geluk met haar schoten had gehad. De doelpunten werden zusterlijk verdeeld tusschen mej. Vreede, T. Goeting, Jongeneel en Paardekooper Over man. Zondag a.s. moet Rood Wit naar Amsterdam. Wordt deze wedstrijd gewonnen, dan kan Rood Wit de eerste plaats, die thans ongeslagen be zet wordt, niet meer ontgaan. Na de resultaten van den afgeloopen Zondag is de spanning in de westelijke eerste klasse nog toegenomen. HDM won te Hilversum met 20 en BMHC hield op Klein Zwitserland Togo er onder, zoodat de Haarlemmers de leiders op den Na 15 minuten neemt ASC de leiding, wan neer de middenvoor op flinken afstand een fel schot inzendt, dat Elderbroek niet kan keeren. Wel maakt Hillinen twee goals, maar worden beiden geannuleerd. ASC behoudt het beste van het spel en het is niet te verwonderen, dat de rechtsbinnen met een handig tikje den bal voor de tweede maal in het net deponeert. In de tweede helft komt Hillinen goed op zetten en nu moet /iSC zijn verdediging ver sterken om de onstuimige Hillinen-aanvallen het hoofd te kunnen bieden. Door onfortuin gaan eenige prachtkansen verloren om tegen te scoren. Uit een snellen aanval weet de rechtsbuiten onhoudbaar no. drie in de Hil- linentouwen te jagen en daarmede de zege veilig te stellen. Kort voor het einde maakt De Brabander voor Hillinen het eenigste doel punt en met een 31-uitslag komt het einde Tallooze jonge en oudere mannen in heel het land zullen met voldoening kennis nemen van het feit, dat als erkenning van hun verdiensten gedurende vijfentwintig jaar als „Vader en Moeder" van de matrozen en soldaten, die de R.K. Militairenvereeniging te Amsterdam bezochten de heer en mevrouw Veld hovenElshof begiftigd werden met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice". Op de foto Oome Willem en Tante Trees, zooals men ze op de Eilanden in Amsterdam kent, met het eeremetaal op de borst. Rechts van hen pastoor H. Finke S.C.J, van de St. Annaparochie en links pater G. Vonk S.C.J., vele jaren di recteur van de R.K. Militairenvereeniging te Amsterdam. Achter hen v.l.n.r. pater A. Brussel S.C.J., pater J. Corver S.C.J., pater H. Sloekers S.C.J. en twee eerw. Broeders van de St. Anna-parochie. Foto Ft. v. d. Berg). losse werklieden met bewijs van aanneming en aan alle ambtenaren over wier werktijd de ge meente ten volle beschikt, voor zoolang .het aan tal wettige of wettelijk erkende kinderen bene den den leeftijd van 18 jaren meer dan twee bedraagt, voor ieder kind boven dit getai een toelage van fl.50 per week te verleenen Na een kwartier spelens jaagt Lubbe een vrijen schop hard onder de lat, de G.W.-keeper kan den bal slechts naar beneden slaan, waar na Staats er als de kippen bij is om zijn club de leiding te geven Dit schijnt C. te inspi- reeren, althans nu wordt het meest op de G. W.-helft gespeeld. Langzaam kan G. D. zich hiervan ontdoen en gaat tot een serie aanvallen over. Bij één daarvan schiet de G. W.-midvoor hard in, de keeper slaat den bal tegen een back en de stand is gelijk. G. W. is nu sterker en als bij een vluggen aanval de gladde bal aan den C-keeper ontglipt, leidt G. W. (2—1). Na de rust krijgen we het mooi ste gedeelte van den wedstrijd, waarbij Conc. langzamerhand steeds sterker wordt. Voorloo- pig houdt G. W. stand, totdat Peters goed van een voorzet van Aarts gebruik maakt. 22. C. zakt tegen het einde af en hoewel G. W vijf hoekschoppen achter elkaar krijgt te ne men, blijft de stand gelijk. Hiervóór had C. II met 31 van Geel-Wit II verloren, terwijl de Junioren niet opkwamen. Beide partijen hebben eenige wijzigingen in het elftal gebracht. Santpoort is ondanks den tegenwind direct in den aanval. Het duurt niet lang of Santpoort neemt de leiding door Bak- kum. Dezelfde speler verhoogt de score o.i. in buitenspel-positie tot 0—3. Daarna komt O. G. los en forceert eenige gevaarlijke aanvallen, waaruit Van der Velden .onhoudbaar Nijssen weet te passeeren (13). Na de rust komt Santpoort reeds direct op zetten en na vijf minuten wordt de score ver hoogd. Door toedoen van Bakkum wordt de stand op 17 gebracht. Hierna weet Onze Ge zellen door van Haaren nog een tweede doel punt te scoren (27), doch daarna is Sant poort weer aan de beurt. De stand wordt tot 210 opgevoerd. De wed strijd werd in een uitstekende verstandhouding gespeeld. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een trainingsrit over 20 K.M. Er was voor dezen wed strijd veel belangstelling. Er werd buitengewoon fel om de overwinning gestreden. Verscheidene renners deden pogingen om weg te loopen,-maar niemand slaagde er in, zoodat een groote ploeg renners op de eindstreep afkwam. De uitslag werd: 1. C. Portegies, 2. J. Stet, 3 P. Korthals, 4. D. Claassen, 5. Voorting, 6. D. Kabel, 7. A. Drenth, 8. Kuilman, 9. Markensteyn 10. L. Beekhuys. Gemeenteraad. De agenda der vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Don derdag 27 Februari 1941, des voormiddags om tien uur, vermeldt o.a.: Onderhandsche verpachting van weiland nabij Cruquiusweg en Heemsteedsche Kanaal. Tijdelijke toelage aan gemeentepersoneel; tij delijke toelage aan politiepersoneel; 6e Wijziging verordening gemeentepolitie; Kindertoelage aan gemeente personeel. Behandeling begrootingen 1941. Hierbij be- hooren de navolgende voordrachten: a. Begroo tingen 1941; b. 16e Wijziging jaarwedderegeling ambtenaren; c. Afwijking van art. 14.3 der ver ordening Beheer Gemeentebedrijven, ten be hoeve van het Gasbedrijf; d. Beschikbaarstelling bedrag per leerling voor openbaar onderwijs in 1941. Salarissen gemeente personeel. B. en W. van Heemstede stellen thans ook voor, om aan het gemeentepersoneel, dat inclusief de toelage min der verdient dan f900.een tijdelijke toelage van 6 pCt. te verleenen. Een zelfde toelage kan aan het politiepersoneel, dat binnen de salaris- grens valt, worden uitgereikt. Verder wordt voorgesteld aan alle vaste en voorloopig aangestelde werklieden alsmede aan Begrafenis J. Veldhuijzen van Zanten. Za terdagmiddag is onder groote belangstelling van de vereenigingen waarvan de heer J. Veldhuij zen van Zanten bestuurslid of medewerker was en van vrienden en personen uit de bloembollen wereld, waarin hij een zeer bekend persoon was, het stoffelijk overschot van den overledene ter aarde besteld. Bij het graf sprak Ds. A. K. Krabbe een woord van troost tot de nabestaanden. Op verzoek van den overledene werd er door anderen niet gesproken. Opvolger Raadslid. Als lid van den ge meenteraad komt a's opvolger van den heer J. Veldhuijzen van Zanten in aanmerking de heer J. C. de Koning, oud-hoofd van de school met den Bijbel. De kiezerslijst. Tot en met 9 Maart ligt de kiezerslijst op het Raadhuis ter inzage. Een ieder is bevoegd verbetering van deze lijst te vragen op grond dat hij zelf óf een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Voorts kan men tegen betaling der kosten een uittreksel verkrijgen. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag) BERLIJN, 24 Febr. (D.N.B.).) —Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot onder bevel van Kapian-Leut- nant Moehle heeft vier vijandelijke gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 33.100 ton tot zinken gebracht. In totaal heeft Kapitan-Leutnant Moehle thans 19 vijandelijke koopvaardijschepen met een inhoud van 111.943 ton tot zinken gebracht. Een an dere duikboot meldt het tot zinken brengen van twee gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Ten zuiden van Ierland is een groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. Het bleef met slagzij liggen. Bij een aanval van sterke afdeeiingen jacht- vliegers op de Britsche Zuidkust vermeed de vijand den strijd. In den afgeloopen nacht heb ben afdeeiingen gevechtsvliegers opnieuw voor den oorlog 'belangrijke doelen te Hull met goed gevolg aangevallen en een vliegtuigenfabriek in Zuid Engeiand, alsmede docks en wapenfabrie. ken te Londen gebombardeerd. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. In het bezette gebied, waar onbeteekenende scha de werd aangericht, is een klein aantal per sonen gedood of gewond door nachtelijke aan vallen van enkele vijandelijke vliegtuigen." In het afgeloopen weekeinde hebben de En- gelschen slechts aanvallen met afzonderlijk opereerende vliegtuigen op Nederlandsch grond gebied gedaan. Een woonhuis is afgebrand door een brandbom. Voorts is er eenige glasschade. Naar wij vernemen, zal aan de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders der N.V. Biscuitfabriek „Victoria" te Dordrecht worden voorgesteld het dividend over 1940 te bepalen op 6 procent (v. j. 4 procent). Het nog niet geïdentificeerde slachtoffer van het autobusongeluk bij Moordrecht is thans her kend als de 54-jarige Adriana Stam, huishoud ster te Den Haag. Naar het A.N.P. nader verneemt, heeft jhr. de Geer niet tien dagen, zooals gemeld was, doch ongeveer drie maanden te Lissabon ver toefd, alvorens hij naar Nederland terugkeerde. Hij heeft zich pas vrij laat in verbinding ge steld met Duitsche instanties, die hem geen moeilijkheden in den weg hebben gelegd. Aan gezien de spoorwegverbinding over Frankrijk zoo moeilijk was, is de heer de Geer op 4 Fe bruari met een vliegtuig naar Barcelona ge reisd, vanwaar hij den volgenden dag naar Berlijn is doorgevlogen. Op 6 Februari is hij toen met den trein van Berlijn naar Nederland gereisd. ERGENS IN ITALIë, 24 Febr. (Stefani). Het 262ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden. Onze luchtmachtafdeelingen hebben militaire in stallaties, wegen, bruggen en achterwaartsche verbindingen van den vijand met succes ge bombardeerd. In gevechten met vijandelijke jagers hebben onze jachtvliegtuigen vijf Glos- ters neergeschoten. Drie onzer bommenwer pers zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn hevige vijandelijke aan vallen op Dzjaraboeb opnieuw gestrand op den hardnekkigen tegenstand onzer heldhaftige troepen. Onze vliegtuigen hebben met goed ge volg vijandelijke troepen en strijdmiddelen in de "zone van Koefra gebombardeerd. Afdeeiin gen van het Duitsche vliegerscorps hebben eenige vijandelijke bases in LIbye aangevallen Verscheidene zware auto's van den vijand ge raakten in brand, een vliegtuig werd op den grond vernield. Een vijandelijke vlootbasis is op doeltreffende wijze gebombardeerd. Een andere afdeeling Duitsche vliegtuigen heeft in het Oosten der JVliddellandsche Zee een opstoomend vijandelijk vlooteskader aangeval len en een groote eenheid, waarvan het ftype niet kon worden waargenomen, zeer ernstig ge troffen. Dit schip is waarschijnlijk tot zinken gebracht. In de Egeïsche Zee hebben onze vlieg tuigen met succes vijandelijke militaire instal laties op het eiland Mytylini gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben twee onzer com pagnieën ten Westen van Zilmani in den Soe dan een aanval gedaan op numeriek sterkere vijandelijke afdeeiingen, die zich na hardnek kigen tegenstand moesten terugtrekken met zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan den benedenloop van de Joeba duurden de gevechten voort. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke installaties en troepen in de Joe- bazone gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neergescho ten". (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ANKARA, 24 Febr. (S.P.T.) In politieke kringen alhier wordt vernomen, dat de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, van plan is binnen kort waarschijnlijk een bezoek aan de Turk- sche hoofdstad te brengen. (Hierdoor wordt dus een vroeger bericht uit Londen beves tigd. Red.) Verder verspreidt het Turksche telegraaf- agentschap een onderhoud, dat de Turksche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, het officieuze blad Oeloes heeft toegestaan. Sa radjogloe zeide in dat onderhoud, dat in de Turksche politiek geen enkele wijziging is ge komen. Turkije blijft trouw aan zijn bondgenoot schappen. Het wenscht goede betrekkingen met alle mogendheden en vooral met de buurstaten. Men kan echter geenszins onverschillig blijven tegenover zekere buitenlandsche werkzaamheden binnen de Turksche veiligheidszone. Turkije zal zich met de wapenen verzetten tegen 'ederen aanval op zijn territoriale onafhankelijkheid of onschendbaarheid. Het Turksch-Bulgaarsche ac- coord is een overeenkomst tusschen twee staten, die den vrede willen bewaren en elkander har telijk de hand hebben toegestoken met de ver klaring, dat zij nergens aanvalsdoelen hebben. Turkije zou overigens met dezelfde bereidwillig heid kennis nemen van iedere bedoeling die een zelfde streven inhoudt. BOEDAPEST, 24 Febr. (D.N.B.). De Hon- gaarsche minister-president graaf Teleki heeft gisteren in een redevoering gesproken over de overstroomingen, die zich reeds uit strekken over ongeveer 250.000 H.A. Graaf Teleki verklaarde, dat deze schade veroorzaakt is door twee oorzaken: Ten eerste heeft niemand zich in de afgeloopen 22 jaar bekommerd om stroomreguleering en ten tweede is bij 't nemen van beschermende maatregelen tegen hoog water ieder bedacht geweest op eigen belang. Daarom zal de geheele reguleering van het water thans door den staat ten uitvoer worden gelegd volgens een eenheidsprogram zonder rekening te houden met afzonderlijke belangen. De minister-president sprak nog over de finan- cieele politiek der regeering en verklaarde in dit verband, dat de bewapening van de Hon- gaarsche weermacht nog steeds met de uiterste inspanning van krachten voort moet gaan om op de hoogte te kunnen blijven van de ontwik keling der moderne oorlogstechniek. Hier ter stede is een werkcomité gevormd, onder den naam van „Algemeen Nederlandsen Comité voor het Ondervoede Kind", dat zich tot de burgerij wendt met een oproep om bij het middagmaal een kind uit te noodigen uit een gezin waar ondervoeding dreigt. De initia tiefnemers, waartoe oa. de Stichting „De Kin dervrienden", eenige middenstandsvereenigingen, het Amst. Speeltuinverbond en het K. V. V. be. hooren, hebben zich gewend tot een groot aan tal stadgenooten, meest leden van instellingen voor maatschappelijk werk, met het verzoek een kind uit een aan hen op te geven gezin ge durende een zeker aantal weken enkele dagen per week een warmen maaltijd bij zich aan huis te doen gebruiken. Hierbij wordt gedacht aan jongens en meisjes ran 7 tot 18 jaar en wel het meest aan degenen in de groeiperiode van 13 tot 18 jaar. Het comité heeft de mede werking van den Gemeentelijken Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst en van de school artsen verkregen voor de opgave van kinderen,' die voor dezen vorm in aanmerking zouden komen en beschikt ook reeds over een aantal adressen van gezinnen, waar eventueel een jeugdige gast aan tafel welkom is. Het werkcomité is als volgt samengesteld: RIO DE JANEIRO, 24 Febr. (S.P.T.). In de nabijheid van Florianopolis is Maandag in de vroege morgenuren een passagiersvliegtuig van de lijn Rio de JaneiroMontevideo in Dotsing gekomen met 'n militair jachttoestel, dat terug keerde van een nachtelijke oefenvlucht. Het passagiersvliegtuig vloog in brand en explo deerde in de lucht, zoodat, de brokstukken over een groote oppervlakte verspreid werden. De motor kwam terecht op een schoolgebouw, waar in zich gelukkig nog geen kinderen bevonden. In de nabijheid der school zijn vier lijken gevonden Het staat vast, dat de geheele bemanning en alle passagiers om het leven zyn gekomen. Ook het militaire jachttoestel raakte na de botsing onklaar, doch kon zich nog eenige ocgen- blikken zwevende houden, waardoor het den piloot gelukte naar beneden te springen. Onge lukkigerwijze dreef hy echter zoover af, dar hij met zijn parachute in zee viel en verdronk. BATAVIA, 24 Febr. (Domei). Men verneemt» dat een serie besprekingen wórdt gevoerd tus schen den heer Van Hoogstraten, hoofd van het economische departement te Batavia en den Japanschen consul-generaal, den heer Isjizawa. Men meent, dat de beide heeren in de afgeloo pen week zes besprekingen hebben gehad en ten aanzien van de algemeene punten op bevredi gende wijze tot overeenstemming zijn gekomen. Uit dezelfde kringen wordt vernomen, dat de conferenties werden gekenmerkt door een open hartige gedachtenwisseling. Zij zouden vandaag worden voortgezet. PARIJS, 24 Febr. (D.N.B.)De commissaris burgemeester en „Stadsprasident" van Berlijn» Steeg, is vandaag met verscheidene medewer kers hier aangekomen voor een bezoek van eenige dagen. WASHINGTON, 24 Febr. (SPT). Het Ameri- kaansche ministerie van Handel deelt mede, dat in 1940 een aantal van 3 532 vliegtuigen en 4.986.184 vliegtuigmotoren en onderdeelen naaf Engeland en andere landen is uitgevoerd. Johan J. Smit, voorzitter van de Stichting „De Kindervrienden"; mevr. C. B. Becht-Ootma' van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen; mej. G. A. Derksen van het Plaatse lijk Comité inzake huishoudelijke voorlichting en de dames Ch. A. Matthes en J. J. A. Löhnis van het K. V. V. De afdeeling Sociale Dienst van het K V. V.» die de practische leiding hiervan in handen heeft is niet ontevreden over het voor.oopiJ succes van den oproep en vertrouwt, dat het comité er wel in slagen zal op deze wijze iets» zij het dan op bescheiden schaal, te doen ter bestrijding van de dreigende ondervoeding der volksjeugd. De directie van een lingeriefabriek aan de Heerengracht bij de Leliegracht heeft aan heC bureau Raampoort aangifte gedaan, dat uit de magazijnen drie doozen zijn verdwenen, ieder inhoudende 31 dozijn zijden dames-ondergoede* ren, ter waarde van ƒ800.De dieven zijn bi'1' nengekomen via achterliggende tuinen. Uit eeri pakhuis aan de Bloemstraat is vat slaolie gestolen, inhoudende 220 liter, 1 waarde van 160.—. Aan het bureau poort is aangifte gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4