Duitsche pers over Hitiers rede 11 Vorderingen ten behoeve der Duitsche Weermacht 1 w Italiaansche weerklank op Hitiers rede 'Plpl Diefstallen te Arnhem opgehelderd SPORT EN SPEL Nederlanders in vorm te Antwerpen m Reizende bibliotheken DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 éhbmm Waterglas als waschmiddel «*2 """S®* i Engeland zal de as en Europa niet kunnen doen buigen De indruk in Belgrado Mededeelingen omtrent de afwikkeling Aantal personen in arrest gesteld „De Jonge Werkman" St. Joseph, patroonheilige van het Nationaal Verbond Nationaal Front Paedagogiek M.O. b. Rheumatische pijnen WIELRENNEN Incident SchulteRonsse BILJARTEN Kampioenschap van Nederland tweede klasse driebanden SPORTIEVE VOETBALLERS Indienen der vorderingen Stagnatie verklaarbaar WdCWa nderen niezen, g beschermen WIJ LUISTEREN NAAR.J Woensdag 26 Februari Lectuur voor arbeiders in Duitschland inierhulp Nederland: geeft niei alleen, offert ook werkelijk. BERLIJN, 25 Febr. (D. N. B.) Als kernpunten van de cisteren door den Fuhrer uitgesproken redevoering noemen de Duitsche ochtendbladen de bereidheid tot den strijd en de zekerheid der overwinning, die gesproken heeft uit de woor den van Adolf Hitler. De bladen leggen den na druk op de onbeperkte bereidheid en den wil van het Duitsche volk om in ieder geval ge volg te geven aan het bevel van den Führer1 tot den strijd. De Völkischer Beobachter noemt de uiteen zettingen van Adolf Hitler een „rede tor den opmarsch naar de overwinning". De Führer weet, dat wij ongeduldig zijn, zoo verklaart het blad. Hij weet, dat niet alleen de millioenen van zijn soldaten, maar dat alle Duitschers de dagen verbeiden, die de verstijving van den winter, van de pauze, zullen opheffen en ons weer in het nauwste contact zuilen brengen met den vijand. Met vreugde hebben wij de nieuwe mannelijke gelofte vernomen van trouw var. Adolf Hitler jegens Italië, dat de gemeenschap pelijke zaak zoo zware offers heeft gebracht. Wij zouden ons zelf moeten verachten, wan neer wij ook maar een spoor in ons zouden weten van dien laeen geest, die het den Engei- schen mogelijk heeft gemaakt al hun bondge ncoten koel glimlachend af te schrijven op het oogenblik, dat zij militaire nederlagen leden. De Berliner Börsenzeitung herinnert aan de redevoering van den Duce en merkt op, dat de „afgemeten, maar zware hamerslagen uit Ber lijn en Rome" het becin zuilen zijn van een voorjaar welks noodlotszwaarte in de geschie denis van Groot-Brittanr.ië haar weerga niet zal hebben. Wat de Führer in den loop van den oorlog heeft aangekondigd, is nog steeds in vervulling gegaan. Want hij weet precies welk volume de Duitsche weermacht heeft en weet het effect van het optreden van deze kracht j'lijmscberp te ramen. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt de mededeeling van Adolf Hitler, dat de Duitsche marine alleen de laatste twee dagen 217.000 ton vijandelijke sobeepsruimte tot zinken heeft ge bracht, een voorproefje van de komende dingen in den oorlog van 1941. Het blad wijst erop, dat de Führer en de Duce met dezelfde ijskoude taal en nuchterheid en met de uiterste zake lijkheid hebben gesproken. Deze vormen een indrukwekkende tegenstelling tot de wanhopige autosugestie van de democratische politici. Op den drempel van de nieuwe gevechten van 1941. zoo constateert het blad ten slotte, behoort het initiatief der oorlogvoering precies zoo ais tot dusver, aan de spil. Het lot van Europa volgt den wil van zijn revolutiornaire leiders, omdat achter hen het zegevierende geloof van hun volken en de geweldige macht der betere wa pens staan. ROME, 25 Febr. (Stefani)De rede van Hitier heeft in Italië levendige belangstelling gewekt en is met groote voldoening ontvangen. De Italiaansche bladen publiceeren op de front pagina groote uittreksels onder vette koppen, waarin o.a. gewezen wordt op de aankondiging van den grooten duikbootenoorlog, dien Duitschland in het komende voorjaar tegen Engeland zal ontketenen en op de woorden van lof voor de geweldige medewerking, die Italië verleend heeft aan den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand,, alsmede op de hernieuwde verzekering van de gelijkheid der idealen van de beide resoluties. De Popoio di Roma con..tateert in de beide redevoeringen van Duce en Führer een volko men overeenstemming van denkbeelden en be doelingen. Het blad schrijft, dat wellicht bij geen andere gelegenheid de beide leiders blijk hebben gegeven van zulk een gelijkheid van standpunten, gebaseerd, behalve op het ver stand ,op de gevoelens en het geloof. Dit vindt niet alleen zijn verklaring in de persoonlijke solidariteit van de beide groote leiders, doch ook in de evenwijdige lotsbestemming der bei de volken, die door de revoluties, geïnspireerd door de gemeenschappelijke gedachte van vrij heid en opbouw, historisch verplicht zijn, ge zamenlijk tegen de vijandelijke oude wereld op te marcneeren. De hoofdredacteur van de Telegrafo, Giovan ni Ansaldo, schrijft: De beide leiders zijn uit gegaan van dezelfde grondgedachte, de on deelbaarheid van het geestelijk en gewapend verbond tusscben Italië en Duitschland. Zij zijn er beiden evenzeer van overtuigd, dat het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap de kern vormt en moet vormen van het nieuwe Euro pa, bevrijd van de Angelsaksische contröie en uitbuiting. De beide leiders zijn er even zeker van, niet alleen op hun landen te kunnen re kenen, doch op net geheele Europeeschecon tinent, dat militair en geestelijk door ae as beheerscht wordt. Zij stemmen bovendien overeen in de absolute zekerheid van de uiteindelijke overwinning, want Engeland kan in Europa op geen enkelen bond genoot van belang rekenen en zelfs wanneer het erin zou slagen, een coalitie rond zich te groe- peeren van de Angelsaksische volken, met in begrip van de Amerikanen zou het er geenszins in slagen, de as en Europa'te doen buigen en zou het ten slotte in elk geval moeten capituleeren. Nadat Italië het den geheelen winter tegen de voornaamste krachtsinspanning van Engeland heeft uitgehouden, is het meer dan ooit stand vastig en een van geest en gesterkt in den wil, te overwinnen. Duitschland is, na den geheelen winter in zjn fabrieken en op zijn werven te hebben gewerkt, meer dan ooit gereed voor den beslissenden strijd en het beschikt over een massa oorlogsmiddelen. die grooter is aan de vijand ooit heeft voorzien en die door Ameri- kaansche hulp niet geëvenaard kan worden. Daarom hebben de beide leiders aangekondigd, dat in het komende voorjaar de vereenigde strijdkrachten der beide volken zullen overgaan tot den beslissenden aanval die zal moeten lei den tot de ineenstorting van de Angelsaksische macht. In politieke en diplomatieke kringen der Joe- go-Slavische hoofdstad wordt de rede van Hitier uitvoerig besproken. Men brengt de volgende punten naar voren: 1. Adolf Hitler heeft beslissingen altijd pas aangekondigd, nadat zij gerijpt waren. 2. Successen heeft hij altijd pas na het, beha len daarvan en dikwijls zelfs veel later bekend gemaakt, terwijl zijn tegenstanders de successen meestal van te voren bekend maken. In het bijzonder is de aandacht getrokken door de verklaringen van Hitler over den ko menden strijd in het voorjaar en door zijn mededeeling over de laatste successen der Duitsche vloot. Op 23 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden Philipsf abrieken te Eindhoven werd onde woordige fa zijn, dat de acte van oprichting der N.V. rteekend. Een overzicht van het tegen- briekscomplex (Foto Het Zuiden) Teneinde het publiek te kunnen inlichten om trent den gang van zaken bij de uitbetaling van vorderingen, v'oortspruitende uit het verleenen van diensten of het afstaan van goederen aan de Duitsche weermacht, heeft het A.N.P. een officier van den hoofdintendant bij den Weer- machtsbeveWebber in Nederland hieromtrent eenige vragen voorgelegd. De hoofdintendant is belast met de regeling v'an de verpleging, de bevoorrading, de geldvoor- ziening en dergelijke vraagstukken, welke de drie weermachtsdeelen in dit land gemeenschappelijk raken. Men kan zeggen, dat de centrale regeling van alle persoonlijke behoeften van den militair, behalve kleeding, tot het werkgebied van den hoofdintendant behoort. Op zijn vragen werden het A.N.P. zonder te rughoudendheid de Volgende inlichtingen ver strekt: Bij het binnenrukken der Duitsche troepen en In den laatsten tijd bereikten de politie te Arnhem herhaaldelijk klachten over diefstal van kolen en andere goederen van het spoor wegemplacement en uit in den Rijn liggende schepen. Deze diefstallen werden gepleegd door in de omgeving wonende personen. In verband hiermede heeft de Arnhemsche politie scherp gesurveilleerd op de plaatsen, waar die diefstallen werden gepleegd. Nadat eenigen tijd geleden een vijftal perso nen was aangehouden wegens diefstal van koten, werden in de afgeloopen week wederom twee personen aangehouden. Bij huiszoeking in de woningen van deze verdachten was er reden, om aan te nemen, dat zij zich aan meer dief stallen hadden schuldig gemaakt, weshalve het onderzoek tot de geheele familie werd uitge breid. Hierbij kwam een groot aantal gestolen oederen voor den dag, waaronder eenige rij wielen, een hoeveelheid costuum. en mantel stoffen, afkomstig van een inbraak in een con fectiefabriek, voorts een kachel en tal van an dere voorwerpen van den meest uiteenloopen den aard. Als verdacht van. diefstal door middel van braak en van andere diefstallen werden nog vijf personen aangehouden en overgebracht naar 't Arnhemsche bureau van politie, waar zij wer den ingesloten Het onderzoek wordt nog met kracht voort gezet en' verschillende personen, die van dief stal afkomstige goederen hebben gekocht, zul len zich wegens heling hebben te verantwoor den. De hoofddaders zijn inmiddels ter beschikking van de justitie gesteld. Bij het gouden jubileum der N.V. Philips in zijn fabrieken te Eindhoven. Dr. A. F. Philips werkkamer (Foto Het Zuiden) In intiemen kring en voornamelijk op kerke lijke wijze is Zondag te Utrecht het tien-jarig bestaan van het Nationaal Verbond „De Jonge Werkman" herdacht. De viering werd begonnen met het bijwonen van een plechtige H. Mis, te half tien in de St. Willibrorduskapel aan de Minrebroedersstraat, gecelebreerd door den hoogeerw. heer I. H. v. d. Berg, deken van Oldenzaal, oud-directeur van het mannelijk Jeugdwerk in het Aartsbisdom, met assistentie van de zeereerw. heeren J. Eijsen, aalmoezenier in Limburg, en directeur H. v. d. Bergh uit Utrecht. De wisselende Misge zangen werden daarbij uitgevoerd door een schola cantorum, gevormd door een klein koor van zangers uit de Utrechtsche St. Salvator-pa- rochie, onder leiding van den heer G. v. Kooten. De vaste gezangen werden gezongen door hoofd bestuursleden en J.W.-leiders uit de verschillen de diocesen. Na afloop der kerkelijke plechtigheden ver eenigde men zich in het St. Catharina-parochie- huis aan een intiem ontbijt, waar o.m. ook de ken v. d. Berg, Verbondsbestuurder H. J. Kui per en directeur H. v. d. Bergh aanzaten. Bo vendien gaf de leiding van het R. K. Werklie denverbond door de aanwezigheid van de heeren A. C. de Bruijn en J. A. Schutte blijk van be langstelling en meeleven. Tijdens deze bijeenkomst geschiedde ook de aanbieding van een fraai goud-bronzen plastiek van Wim Harzink, voorstellend den H. Joseph als patroon van de J. W., omgeven door de em blemen van den arbeid en van de J. W., ter rechterzijde geflankeerd door den Utrechtschen dom, symbool van de zetelplaats van het Ver bond. Deze in gips uitgevoerde plastiek, een ge schenk van de vier gezamenlijke diocesane Bon den aan het Hoofdbestuur, werd door directeur H. v. d. Bergh gewijd, waarbij tevens St. Joseph tot officieel patroon van de J. W. werd gekozen. Van verscheidene zijden werd ook hulde ge bracht aan Jos. Veldman voor diens verdienste lijken arbeid, in het afgeloopen decennium vpor de organisatie verricht, terwijl hem als stoffelijke blijken van waardeering eenige geschenken, w.o. een fraai album met foto's uit de geschiedenis van de J. W. en een bronzen Ariëns-beeld, wer den aangeboden. Enkele bloemstukken en een zeer groot aantal schriftelijke felicitaties uit het geheele land legden getuigenis af van de waardeering voor de jubileerende organisatie. Aan de besturen der plaatselijke J. W.-afdee- lingen heeft het hoofdbestuur een verkleinde reproductie in tegelvorm van Harzink's St. Jo- sephs-plastiek doen toekomen. Mr. P. P. J. M. Geradts is benoemd tot Gouw leider van de Gouw Limburg. Mr. P. P. J. M. Geradts is 8 Junj 1892 ge boren te Maastricht en in 1938 benoemd tot griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Roermond. Momenteel fungeert hij te Roer mond als Hoofd van den luchtbeschermings dienst. TILBURG. Aan het Psychologisch-paedago- gisch instituut der R. K. Leergangen slaagde voor de akte paedagogiek M. O. B. de heer H. W. Broeren uit Leeuwarden. Hem werd het praedicaat „met lof" toegekend. kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder vogrtdu- fëride controle van scheikun- dige-apotheker G. J. L o a a e r By apoth. en drog. 1.62. 1.47. 0.76, 0.41 Zwaar, buitengewoon zwaar is het rijden van deze Antwerpsche vierdaaesche, dit is unaniem het oordeel van alle renners, die er aan deel nemen. Volkomen begrijpelijk was het dan ook, dat, toen Zondagavond ongeveer drie kwartier vóór het einde het Nederlandsche koppel SchulteBoeyen de eerste plaats met een ron de voorsprong had weten te veroverendit kop pel het welletjes vond en angstvallig het pelo ton bewaakte, zoodat geen renners de kans kregen er tusscben uit te trekken. De wedstrijd leider had dit moeten begrijpen en zeker een wedstrijdleider als Ronsse, zelf een ervaren ploegrenner. Het overvol bezette Sportpaleis wilde strijd zien tot de laatste minuut en vond een gewillig gehoor bij Ronsse, die onze land- genooten strafte met een ronde. Onze jongens lieten zich daardoor niet ontmoedigen', doch bewezen in het laatste half uur, dat zij de sterksten van het heele veld waren. Toen b'e- ging, Ronsse na afloop de fout zich naar de cabine te begeven van de oververmoeide en op gezweepte renners om hun een ernstige terecht wijzing te geven. Dit was de aanleiding, dat Schulte zijn zelfbeiheersching verloor en Rons se tegen den grond sloeg. Daar dit incident zich na afloop van den wedstrijd afspeelde, had dit voor Schulte voor het verdere verloop van der. wedstrijd geen gevolgen. Jammer is en blijft het, dat Ronsse zelf dit incident heeft uitge lokt. De algemeene rangschikking na den tweeden dag was als volgt: I. KaersDebruycker 3 pnt.: 2. SchulteBoeyen 4 pnt.; 3. Nayevan Si- maeys 5 pnt.; 4. WalsBellenaars 8 pnt.; 5. ThijssenAccou 16 pnt.; 6. van Meerschaut de Backer 16pnt.; 7. De CaluwévanMierlo 19 pnt.;-8. van HöutteRitserveldt 19 p.; 9. Gebrs. Maes 20 pnt.; 10. KintDefoordt 20 pnt.; 11. CoolsClautier 23 pnt.; 12. van Vlietvan der Voort 23 pnt.; 13. Michaux—van der Broeck 23 pnt.; 14. Scherensvan den Acker 24 pnt.; 15. WierinxPutzeys 26 pnt.; 16. Somers Meerschaert 31 pnt. Uit dezen stand kan men gemakkelijk opma ken, dat de overwinning zal uitgevochten wor den tusschen de vier eerste koppels, waarvan het Nederlandsche koppel SchulteBoeyen on getwijfeld de beste papieren heeft. Wierinx kwam een kwartier na den start te vallen en brak daarbij zijn sleutelbeen, zoodat hij moest opgeven. Onze landeenooten deden het oor spronkelijk kalm aan. WalsBellenaars en SchulteBoeyen wisten zonder opvallend werk te verrichten, gemakkelijk in de kopgroep te blijven. Debruycker moest ten gevolge van een val opgeven, waardoor de kansen van Schulte Boeyen aanmerkelijk stegen. Kaers moest zich hierna regelen naar het koppel WalsBelle naars. Het koppei Nayevan Simaeys maakte bij het aflossen een zwaren val en werd voor eenigen tijd uitgeschakeld. Accou moest wegens ziekte opgeven, waarna Thijssen met Kaers een nieu we combinatie vormde, die met twee ronden achterstand in den koers werd geplaatst. Ook de Belg Butzeys gaf den strijd op. Bij de klassementsprint van vijf uur hadden Cools—Clautier, Somers—Meerschaert en Schul teBoeyen de leiding, terwijl WalsBellenaers zich met Kaers—Thijssen en Nayevan Si maeys op een ronde achter de leiders bevonden. Tot aan de volgende klassementsprint van half zes werd weinig strijd geleverd. Hiervan profi teerde het koppel van Vliet—van der Voort om den grooten achterstand van acht ronden eenigszins in te loopen. Op dit oogenblik, dus na vier uur rijden was 184 K.M. afgelegd, het gemiddelde lag dus dezen middag iets lager dan in de voorafgaande dagen. De renners deden het kalm aan, waaraan de vermoeidheid niet vreemd geweest zal zijn. Het peloton gun de zich nu werkelijk geruimen tijd rust. De sprint voor de premie van 2000 francs bracht wederom eenige opleving. Voor de derde maal wist Boeyen hierop beslag te leggen, zoodat hij vrijwel zeker de premie in ontvangst zal mogen nemen. Van Vliet demarreerde direct hierna en doordat ook van der Voort goed overnam, kon den zij wederom een ronde terugnemen. Na de sprint was het met de rust gedaan, felle jachten werden ingezet, om tusschen zes en zeven uur het grootst aantal ronden te ne men, waarvoor een premie van 500 francs was uitgeloofd. Een uur voor het einde waren de Nederlandsche koppels Wals—Bellenaers en SchulteBoeyen alleen aan den kop met een ronde voorsprong op de andere ploegen. Het werd een spannend duel tusschen deze twee koppels, welke elkaar streng bewaakten. Van Vliet—van der Voort legden beslag op de pre mie, daar zij er in geslaagd waren tusschen zes en zeven uur niet minder dan drie ronden van hun achterstand terug te nemen. Ondanks de strenge bewaking wisten zij tien minuten voor het einde toch nog te ontsnappen en na lan gen taaien strijd nog een ronde in te loopen. Zij stonden nu op drie ronden achter de lei ders. In totaal werd dezen dag ruim 268 K.M. afgelegd. De voorwedstrijden, waaraan door 31 spelers werd deelgenomen, hebben tot resultaat gehad, dat J. van Hooydonk, J. van 't Hooft (beiden van de afd. A.B.C. 1932 te Arnhem), G. van Alphen (afd. Breda) en J. C. Wittebol (afd. Kras te Amsterdam) naar de eerste klasse pro moveerden. Voor den eindstrijd, welke op 7, 8 en 9 Maart door de afdeeling Entre Nous te 's-Gra- venhage georganiseerd wordt, hebben zich de volgende spelers geplaatst: H. Metz (afd. En tre Nous, Den Haag), A. G. Tournier, J. C. Baay (beiden afd. R.dam), B. Hendrikx (afd. Kraz te 's-Gravenhage), T. Loohuizen (afd. 's-Graven- haagsche B. C.), H. Reuvers afd. Groene So ciëteit te Groningen), M. Knoop (afd. Rem brandt te Amsterdam) en Jac. Sweering (afd. Kras te Amsterdam). Zondag moest in Helmond voor de reserve 2e klasse van den N.V.B. de wedstrijd gespeeld worden Helmond 2—P.S.V. 4. De Eindhovena- ren waren des morgens vroeg per trein uit de lichtstad vertrokken. Zij waren echter laat aan het station en in de drukte en haast merkten de P.S.V.-ers te laat, dat zij plaats hadden ge nomen in den trein naar Roermond. Wat te doen? Op .de eerste stopplaats Geldrop werd de trein verlaten. Daar stonden de heeren, ruim 10 K.M. van Helmond, zonder eenige ver binding met de Peelstad. Om Helmond even wel niet teleur te stellen pakten zij hun bul len onder den arm en marcheerden naar Hel mond, waar zij nog ruimschoots op tijd arri veerden om den wedstrijd te kunnen spelen.... en te verliezen. korten tijd daarna brachten de krijgsverrichtin gen mee, dat veelvuldig van de Nederlandsche bevolking diensten en goederen, die op korten termijn noodig waren en wegens gebrek aan tijd niet contant konden worden betaald, op grond van artikel 52 der Haagsche Conventie Van 1907 tegen ontvangstbewijs werden gevorderd. Het was een publiek belang, de betrokkenen niet te lang op betaling te laten wachten, ten einde het economische verkeer, vooral in de kleine gemeenten, niet te ontwrichten. Tevens was het den wenscli Van den hoofdintendant, de betrokken personen, van wie gevorderd was, zoo min mogelijk schade te laten lijden. Daar om heeft hij in overleg met den rijkscommissa ris en den commissaris-generaal voor financieele en economische aangelegenheden een regeling getroffen, welke is neergelegd in de verordening nr. 49/1940 betreffende de R-prestaties. De Nederlandsche instanties, vooral het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie en het departement van Binnen- landsche Zaken, hebben ten volle deze ver ordening als zeer belangrijk erkend. Het systeem der verordening is als volgt. De aanspraken van rechthebbenden moeten geldend worden gemaakt bij de burgemees ters. Dit moet binnen een bepaalden termijn ge schieden, anders vervalt het recht. De burge meesters maken van de ingediende vorderin gen voor elke maand een lijst op en zenden deze lijst via de commissarissen der provincies en het departement van Binnenlandsche Zaken naar den hoofdintendant. De lijsten bevatten de namen van de rechthebbenden en o.a, ook het bedrag van hun vordering. Door de inzen ding van deze eerste voorloopige lijsten krijgt de hoofdintendant na korten tijd inzicht in het totaal der ingediende vorderingen. Op dit oogen blik is voor een totaal van 35 millioen aldus aan vorderingen ingediend. De eerste lijst is, zooals reeds opgemerkt, een voorloopige en moet worden gevolgd door een tweede lijst, welke vergezeld moet gaan van de bewijsmiddelen en tevens de bedragen moet be vatten, welke zijn uitgekeerd. Deze lijst bevat dus dezelfde namen en vorderingen als de eer ste lijst, maar nu zijn de bedragen vastgesteld, hetzij, indien het kleinere bedragen betreft, door de gemeente, hetzij, indien het bedrag hoog is, door de provincie. (De allerhoogste be dragen bepaalt de hoofdintendant zelf). De gemeente heeft bij de inzending van deze tweede lijst de gevorderde bedragen reeds uit gekeerd Betaalt de gemeente te veel, dan doet zij dit tot eigen schade, aangezien de hoofdin tendant haar slechts die bedragen vergoedt, met welke, hij zich accoord verklaart. Het spreekt vanzelf, dat de gemeenten onder deze omstan digheden voorzichtig te werk gaan Door de rechthebbenden wordt thans dikwijls de klacht geuit, dat zij nog geen betaling heb ben ontvangen op hun vorderingen, welke -da- teeren uit de maanden Mei en Juni van ver leden jaar. Inderdaad zijn er verschillende ge meenten, waaronder Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die nog niet zijn klaargekomen met de vaststelling van de tweede lijst. Deze slag natie is op zichzelve niet absurd, immers er doen zich alle mogelijke gevallen voor, waarbij de betrokkenen zelf. omdat zij b.v hun bewijs stukken niet behoorlijk in orde hebben vertra ging veroorzaken. Men bedenke ook, dat de gemeenten al dit werk naast haar gewonen arbeid moe ten verrichten en dat dit extra-werk zeer omvangrijk is. Bovendien berusten de lijsten nog eenigen tijd bij de provincies en bij het departement van Binnenlandsche Zaken alvorens den hoofdintendant te bereiken. Het zou dus overdreven zijn, er den Neder- landschen instanties een verwijt van te maken, dat zij niet snel genoeg werken. Maar zeker zou het onredelijk zijn, de vertraging aan den dienst van den hoofdintendant te wijten, aangezien deze dienst de binnengekomen lijsten in ongeveer veertien dagen afhandelt, waarna betaling aan de gemeente volgt. Dat verwijten aan het adres der hoofdintendance in leder ge val ongegrond zijn moge blijken uit het feit dat, zooals uit de voorloopige lijsten bleek, 35 millioen aan vorderingen is ingediend, doch dat bij de hoofdintepdance nog slechts voor 3'A millioen afgerekRid is. Anders uitgedrukt, het totaal van de binnengekomen definiteve lijsten beloopt slechts 1/10 van het totaal der eerste lijsten. De rechthebbenden, die vorderingen hebben krachtens prestaties aan de Duitsche weermacht, weten nu op welke wijze hun aanspraken be handeld worden. De vorderingen op grond van inkwartieringen worden in het algemeen zeer snel afgehandeld. Ofschoon wij nu pas zeer korten tij a het jaar 1941 zijn ingetreden, zijn er thans geen vorde ringen van dien aard uit 1940 meer loopende. Dr. ir. G. A. M. Alberdingk Thijm, van Apel doorn, die ongeveer vier jaar werkzaam is ge weest als chemisch-technisch adviseur bij mo derne waschindustrieën in Noord- en Zuid- Amerika, heeft in hotel Zeelandia te Apeldoorn voor den kring Nijmegen van de Federatie van Waschindustrieelen in Nederland en vele ge- noodigden een lezing gehouden over het ge bruik van waterglas als waschmiddel, waarbij hij naar aanleiding van zijn onderzoekingen eenige theorieën over het gebruik van waterglas als waschmiddel bestreed en de volgende regels opgaf voor de wijze va.n wasschen met water glas. De hoeveelheid van het waterglas moet steeds in de juiste verhouding staan tot de grootte van den waschketel en tot de hardheid van het water. Het soortelijke gewicht van het te ge bruiken waterglas mag niet hooger dan 38° Bé zijn. Bij zacht water mag het gehalte van water glas niet te hocg zijn. Van groot belang noemde spr. het grondige spoelen en uitwringen van het waschgoed, dat tien minuten in heet en ruim twintig minuten in koud water moet ge schieden. De reinigende werking van het water glas houdt nauw verband met zijn loogoplossing. IVten mag bij de behandeling met waterglas niet met te hooge temperaturen werken; het oeste werkt men volgens spr. met een systeem van drie verschillende soppen, waarbij de hoogste temperatuur de 75 graden niet mag overschrij den. Als er bij deze waschbehandeling neersla gen ontstaan, moet het goed dadelijk afgespoeld C== TiroE 10.30 en f 0.50 1 Bij Apothekers en Drog. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 7.30 Gramofoonmuziek, 7 45 Ochtend- gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.2o VARA- orkest, 11.05 Declamatie, 11.20 Gramofoon- I muziek, 11.30 Viool en piano, 12.00 VARA- orkest, 12.45 Nieuws- en economische be- richten ANP. 1.00 De Ramblers, 130 Esme- ralda en solisten. 2.00 Naai- en knipcur- sus, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Instru- mentaal en vocaal programma, 4.00 Orgel- I spel, 4.30 Gramoloonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 J Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: f Technische causerie. 6.00 Esmeralda en so listen, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek 7.00 Brabantsch praatje ANP, 7.15 Volkszang, 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramo foonmuziek 8.45 Utrechtsch Stedelijk Or kest en solist, 9.30 Vroolijke voordracht, 9 35 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsbe richten ANP. sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Marcando-ensem- ble en gramofoonmuziek. 11.00 NCRV-Har- monie-orkest (opn.). 1115 Celesta-ensem ble en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoon- muziek, 12.45 Nieuws- en economische be- richten ANF, 1.00 Celeste-ensemble en gra- mofoonmuziek, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 Solistenconcert, 4.00 Christelijk km- derkoor „Zangvogeltjes" met pianobege- leiding en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 J Viool, pian0 en gramofoonmuziek. 6.05 Ot- gelconcert. 6.45 Actueele reportage of gra- J mofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dlag ANP, sluiting. worden. De afstompende werking van het wa terglas 15 veel grooter dan die van zeep of soda. Ten slotte stelde spr. vast, dat de reinigende werking, veroorzaakt door het colloïdale kiezel- zuur, bij de neutrale waterglazen vrijwel gelijk staat met die van zeep en vet en sterker is dan die van alkalische waterglazen of meta-silicaat. Thans werken ongeveer honderdduizend Ne derlandsche arbeiders in Duitschland, Velen, vriiwel allen, hebben hun gezin achter moeten laten. Zij genieten het voordeel der arbeidsvreugde, maar daar staat tegenover, dat zij veel missen, niet alleen de voordeelen van het gezinsleven, maar ook den voortdurenden band door woord en geschrift met het vaderland. Het Rijksarbeidsbureau van het departement van Sociale Zaken laat geen middel onbeproefd om de belangen van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland te behartigen. Wekelijks zendt het ruim elfhonderd exemplaren van een acht tal Nederlandsche geïllustreerde tijdschriften naar Duitschland. In de gemeenschappelijke tehuizen en kampen, waar groote groepen Ne derlanders bijeenwonen, circuleeren deze tijd schriften. Regelmatig bezoeken ambtenaren van het Rijksarbeidsbureau de plaatsen, waar Neder landsche arbeiders werken, teneinde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van hun wel en wee Voortdurend is er het streven op gericht, elke vertraging in de verzending van de loonover- schotten naar Nederland weg te werken. Thans heeft het Rijksarbeidsbureau, daartoe in staat gesteld door een vruchtbare samen werking tusschen de departementen van Sociale Zaken en Volksvoorlichting en Kunsten. .rei zende bibliotheken" in het leven geroepen om Nederlandsche boeken onder de Nederlandsche arbeiders in Duitschland te laten circuleeren Voorloopig heeft men de beschikking over 3000 boeken, die over een 75-tal kisten zijn verdeeld Door de welwillende medewerking van de Duitsche organisatie „Kraft durch Freudp" worden de kisten verzonden naar de plaatsen waar Nederlanders bijeen zijn. Tot een goede keuze der boekwerken heeft medewerking verleend de Centrale vereeniging van openbare leeszalen en bibliotheken. Zoo doende werd niet slechts aan ontspanningslec tuur een plaats ingeruimd, doch tevens volle aandacht geschonken aan behoorlijke ontwik- kelingslectuur. In de „reizende bibliotheken" zal natuurlijk niet ieder precies zijn persoonlijken smaak vertegenwoordigd zien. Wel kan worden gezegd, dat nsen er nagenoeg „elck wat wils" in zal vinden. Op deze wijze zullen deze 3000 goede Nederlandsche boeken hun rondreis langs de verblijfplaatsen der Nederlandsche arbeiders in Duitschland maken. Men rekent er op, dat de boeken behoorlijk zullen worden behandeld, want zoovele latere lezers onder de arbeiders willen er nog van profiteeren. Daarom wordt regelmatig controle uitgeoefend op de wijze van behandeling der boeken. Teneinde een overzicht te verkrijgen van de verlangens van de betrokken arbeiders, ligt in plke „reizende bibliotheek" een „verlanglijst", waarop de arbeiders hun bijzondere wenschen kenbaar kunnen maken. Daarmede kan bij de samenstelling van volgende boekenkisten dan rekening worden gehouden. Ongetwijfeld zullen vele Nederlanders het streven op prijs stellen, om op die wijze het verblijf van de Nederlandsche arbeiders ln Duitschland te veraangenamen en den band met het moederland te onderhouden. Welke Ne derlanders willen een bijdrage schenken door het afstaan van eenige boekwerken voor dit doel? Zij behoeven zich te dien einde slechte in "erbinding te stellen met het Rijksarbeids bureau. Raamweg 90 te 's Gravenhage. dat voor elke zending, hoe gering ook. erkentelijk is. Niet alleen zullen deze landgenooten een bij drage leveren tot het behoud van een goeden geest onder de Nederlandsche arbeiders. 01e door economische noodzaak zoo ver van huis en hof zijn. Hun daad hééft wijder strekking: het saamhoorigheidsgevoel van deze werkers in den vreemde wordt er door bevorderd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5