Nieuw Fransch kabinet streeft naar samenwerking met Berlijn r-w 1 PROTECTOR"! %f r Volgens Berlijn is er weinig veranderd m mm Luchtgevechten boven het Kanaal Opperste Sovjet bijeen Verduistering Zondag volksstemming in Roemenië Stemmen over Hitiers „voorjaarsparool" Het conflict in China DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Woordvoerder te Vichy Verklaart: Melding voor verlofgangers uit Noorwegen V Vee en vleeschwaren voor Terschelling Uitvoermonopolie sierteelt producten DE DAG ONTWAAKT ■V INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1S41 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22873 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. De nationale wederopbouw Éi Bij Britschen aanval werden drie Spitfires neergeschoten Uitspraak vóór of tegen het bewind van Antonescoe DRUKWERK NAAR SPANJE Beperkingen voor den invoer WIJZIGING NON-FERRO METALENBESCHIKKING Krabbenmeel crisisproduct Amerikaansche pers spreekt van ernstige bedreiging DE TOESTANDEN BIJ DE BRITSCHE SCHEEPVAART Onaangename ervaringen van Noord-Iersche zeelieden Parlement van Ulster geopend OEMANSKY BIJ WELLES Het bezoek van Japansche militairen aan Berlijn Nieuwe branden te Santander Boete GEBRUIK VAN GIFGAS? Duitsch commentaar bij berichten uit Engeland EDEN EN DILL IN TURKIJE Britsche voorzorgen tegen Duitsche invasie Beperkende bepalingen over spijzen in restaurants Darlan confereert met Leahy NIEUWE HAARLEMSCHE COURA VICHY, 25 Febr. (A.N.P.). Naar aanlei ding van de kabinetswijziging heeft een woordvoerder van de Fransche regeering verklaard, dat het nieuwe kabinet besloten heeft een politiek van Franseh-Duitsche sa menwerking te voeren. Dit, zeide hij, wordt alleen reeds hierdoor bewezen, dat voor het eerst een gedelegeerde voor de Duitsch- Fransche economische onderhandelingen, met zetel te Parijs, benoemd is. Hij zal daar zijn aandacht schenken aan de geheele industrieele samenwerking, hetzij dat deze van de zijde der regeering, hetzij van par ticuliere zijde uitgaat, en ook met de delegaties der wapenstilstandscommissie te Wiesbaden con tact onderhouden. De algemeene gedelegeerden hebben tot taak alle economische onderhande lingen namens de Fransche regeering voor te bereiden en te voeren. De woordvoerder verklaarde voorts: „Pétain hoopt met zijn politiek den wederopbouw van Frankrijk te verwezenlijken op den grondslag van het gezin, een schrede verder te komen door het instellen van een staatssecretariaat voor Ge zin en Volksgezondheid. De benoeming van een algemeenen gedelegeerde voor den Nationalen Opbouw heeft ten doel, alle door de regeering te nemen maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid in één hand te vereenigen. Lehi- deux, die voor dezen post is uitgekozen, heeft tot dusver de campagne tegen de werkloosheid in Parijs georganiseerd. Een der talrijke nieuwe verordeningen, die vandaag in verband met de kabinetswijziging in het staatsblad zijn verschenen, heft den post - op van secretaris-generaal voor de Voorlichting en Propaganda, die tot nu toe door Fortmann bekleed werd. In plaats daarvan zijn twee nieu we staatssecretariaten ingesteld, waarvan het eene toezicht heeft te houden op de pers en het andere op de radio. Op grond van een andere verordening krijgt Darlan het toezicht over de bestuursdiensten van den presidentschapsraad. Darlan blijft even wel slechts plaatsvervangend ministerpresident. Naar 't A.N.P. uit Berlijn bericht, had daar als gevolg van 't feit, dat de redevoeringen van Hitler en Mussolini de gesprekken van alle kringen der bevolking beheerschen, de regeeringswijziging te Vichy slechts wei nig belangstelling gevonden. In politieke kringen te Berlijn hoorde men alleen de meening verkondigen, dat het hier een wijzi ging betreft, welke in de principieele poli tieke houding, zooals deze tot dusver in de regeering van Vichy aan het licht is getre den, geen groote verandering zal brengen. Zooals D.N.B. verder bericht valt inzake de mïnisterlijst van Vichy nog het- volgende op te merken De voorrechten van ministers, die aan den ministerraad deelnemen, hebben Darlan, Hunt- ziger, Boutillier, Caziot en Barthélémy. Als aanvulling op de wet van 10 Februari 1941 betreffende de organisatie van de regeering wor den de staatssecretariaten als volgt aan de vijf ministers toegevoegd: aan admiraal Darlan het secretariaat-generaal van de Luchtvaart, aan generaal Huntziger de staats-secretariaten voor Nationale Opvoeding en Jeugd, voor Gezin en Gezondheid en voor Koloniën. Aan Boutillier de staatssecretariaten voor Industrieele Productie, voor Arbeid en voor Verkeer, aan Caziot het staatssecretariaat voor Verzorging, aan Barthé lémy de staatssecretariaten voor Justitie. Verder worden over enkele der nieuwe functionarissen nog de volgende gegevens gemeld:" De nieuwe staatssecretaris voor Nationale Opvoeding en Jeugd, Jeron Carcopino, is een der bekendste geschiedkundigen van het huidige tijdstip. Hij heeft vooral gewerkt op het terrein van de Romeinsche geschiedenis, in politiek op zicht is hij tot dusver weinig op den voorgrond getreden. De algemeene gedelegeerde voor de Duitsch- Fransche handelsbetrekkingen, Barnaud, is in 1893 geboren. Den wereldoorlog maakt hij mede als kapitein. Begin 1939 werd Barnaud verbon den aan het ministerie van Bewapening en werd hij belast met een bijzondere opdracht voor de Fransche inkoopen in Scandinavië. In Juli 1940 werd hij als economisch deskundige toegevoegd aan ambassadeur Noel te Parijs en belast met een opdracht voor Duitsche economische kwes ties. Daarna werd hij tot chef van het kabinet van den toenmaligen minister van Productie en Arbeid, Belin, benoemd. Als zoodanig heeft hij een actief deel gehad aan de Duitsch-Fransche handelsbesprekingen in Parijs. De secretaris-generaal voor Industrieele Pro ductie, Puchaux, is een bekend deskundige in sociale kwesties en industrieele organisatie. De algemeen gedelegeerde voor bestrijding der werkloosheid, Francois Lehideux, is 37 jaar oud. Dezen oorlog heeft hij medegemaakt bij de ge motoriseerde troepen. Jarenlang was hij direc teur van de Renault-fabrieken. Na zijn ontslag uit het leger werd hij benoemd tot directeur der organisatie-commissie voor de automobielindus trie, en daarna tot commissaris-generaal voor werkloosheidskwesties. De wet over de benoeming van een algemeen BERLIJN, 25 Febr. (D.N.B.) De Duitsche bladen publiceeren een mededeeling, waarbij alle verlofgangers uit Noorwegen zich terstond mon deling, telefonisch of schriftelijk bij de dichtst bereikbare militaire instantie, met vermelding van den voorgeschreven dag van vertrek, moe ten melden. gedelegeerde voor Nationalen Wederopbouw be paalt, dat de algemeen gedelegeerde voor de regeering het plan voor een economischen op bloei van het land opstelt. Zooals reeds eerder werd gemeld is hiervoor Lehideux benoemd. Hij verstrekt den betrokken staatssecretarissen de noodige richtsnoeren voor de uitvoering van dit plan, met name wat de verdeeling der grond stoffen en arbeidskrachten betreft. De algemeen gedelegeerde kan opdracht krijgen de uitvóering van bepaalde onderdeelen van dit plan zelf te leiden. Het comité voor werkloozenkwesties en het comité voor de staatswerken in het gebied van Groot-Parijs komen onder de rechtstreek- sche leiding van den algemeen gedelegeerde voor den economischen wederopbouw. De algemeen gedelegeerde is alleen aan het staatshoofd recht streeks verantwoording verschuldigd. Hij bezit den rang en de voorrechten van een staats secretaris. De Führer tijdens zijn rede in de feestzaal van het oude Hofbrauhuis te München (Telefoto Stapf'i Een geweldige orkaan raasde op het eind van het vorig jaar over Cuba. Talrijke huizen werden verwoest en. vele personen gedood of verwond. Foto Ass. Press BERLIJN, 25 Febr. (DNB). Britsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen hebben heden middag geprobeerd de Fransche kust te naderen. Zij werden echter, naar het DNB verneemt, reeds boven het Kanaal door Duitsche jachtvliegtuigen tegengehouden. Er ontstonden luchtgevechten. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn drie vijan delijke toestellen van het type Spitfire daar bij neergeschoten. Een der Engelsche ma chines stortte brandend boven Franschen bodem omlaag, de tweede boven het Ka naal, de derde boven Dover. Over de jongste successen van het Duitsche duikbootwapen zegt het DNB nog dat het weermachtsbericht van heden, hetwelk de ver nietiging van ruim een kwart' millioen ton vij andelijke koopvaardijscheepsruimte meldde, in de geschiedenis van den oorlog ter zee een bijzondere plaats zal innemen. Deze massa vernietiging van vijandelijke scheepsruimte heeft in de geschiedenis van dezen oorlog reeds één voorbeeld; de vernietiging van twee groote convooien en verscheidene alleenvarende sche pen in de dagen en nachten van 18 October 1940. Het ten Noorden van Derna in de Middel- landsche Zee zwaar beschadigde schip is, naar het DNB verneemt, een groot transportvaar tuig van 15.000 ton, dat een voltreffer op het voordek kreeg. Het schip bleef brandend liggen. Nachtelijke aanvallen van. het luchtwapen waren vooral gericht op vijandelijke havens en vliegvelden in Oost-Engeland. Zeer hevig werd hierbij het vliegveld Mildenhall getroffen, waar men vijf branden waarnam. Ook in de haven van Harwich verwekten bommen verscheidene groote branden. MOSKOU, 25 Febr. (D.N.B.) De achtste ver gadering van den Oppersten Sovjet is heden middag in het Kremlin geopend, in tegenwoor digheid van de vooraanstaande Russische staatslieden en de leden van den raad van Volkscommissarissen, met den voorzitter van dezen raad, Molotof. aan het hoofd.' Eerst ver gaderde de eerste kamer van den oppersten Sovjet, de Bondsraad. De vergadering werd ge opend door den voorzitter van den Bondsraad, Andrejef. Na introductie van de nieuwe afge vaardigden van den oppersten Sovjet uit de 14- tausche, Letlandsche, Estlandsche en Moldavi- sche bondsrepubliek, nam de vergadering de volgende motie aan:- le. De ontwerp-begrooting der Sovjet-Unie voor het jaar 1941 en het verslag over het jaar 1940: 2e. Bevestiging van de wetten en verordenin gen, welke het presidium van den Oppersten Sovjet heeft uitgevaardigd sinds de zevende ver gadering. Later op den dag komt de tweede kamer van den Oppersten Sovjet, de Raad der Nationalitei ten, bijeen. De eerste gemeenschappelijke ver gadering der beide kamers is vastgesteld op hedenavond, waarbij vermoedelijk de volkscom missaris voor Financiën, Zweref, zal spreken over de begrooting voor 1941, Zonsondergang 26 Febr. 19.13 Zonsopgang 27 Febr. 8.33 Maanopkomst 8.30 ondergang 20.59 BOEKAREST, 25 Febr. (D.N.B.) Generaal Antonescoe heeft de bevolking opgeroepen tot een volksstemming, welke op 2 Maart ge houden zal worden. Het Roemeensche volk moet dan beslissen, of,het de wijze waarop generaal Antonescoe regeert goed- of af keurt. Stemrecht hebben alle Roemeensche staats burgers boven de 21 jaar. Joden zijn van de stemming uitgesloten. De stemming is openbaar en verpl'cht. Er mag slechts met „ja'' of „neen' geantwoord worden. Komt men met de stem ming op 2 Maart niet gereed, dan wordt zij op 3, 4 of 5 Maart voortgezet. Ter voorbereiding van de stemming worden op 1 Maart in het ge- heele land volksvergaderingen gehouden. Voor hedenavond worden twee proclamaties van ge neraal Antonescoe aangekondigd. De Nederlandsche Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waar bij wordt bepaald, dat het vervoeren van vee, vleesch en vleeschwaren naar en van het eiland Terschelling slechts is toegestaan met een door of vanwege de Ned. Veehouderij-centrale af gegeven vergunning. Deze bepaling is niet van toepassing op het vervoeren van deze artikelen door of in op dracht van de Duitsche weermacht op het eiland Terschelling, Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant, bepaalt, dat de uitvoer van bollen en knollen van bloemgewassen, bioemkweekerijproducten en boomkweekerij producten tot 1 Januari 1942 ver boden is aan anderen dan de monopoliehoud ster, de stichting Nederlandsche Sierteeltcen trale De Spaansche postadministratie heeft mede gedeeld, dat aan invoerrecht onderwo.pen druk werken slechts dan in Spanje kunnen worden ingevoerd, indien zij voorzien zijn van het voor geschreven groene etiket. Dagbladen, tijdschrif ten en boeken kunnen slechts worden ingevoerd indien de geadresseerde in het bezit is van een invoervergunning. De Ned. Staatscourant bevat een wijziging van de non-ferro metalenbeschikking 1940 no. 3. waardoor alle voormateriaal wordt ingevoegd, zoodat thans alle vormen onder de bepalingen van deze beschikking worden gebracht, terwijl het consentgeld wordt gebracht van 1 op 2 procent. In de Nederlandsche Staatscourant van Dins dag is opgenomen een bepaling van den secre taris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarbij krabbenmeel wordt aangewezen als crisisproduct, waarvan het af leveren, doen afleveren, vervoeren en doen ver voeren is verboden. BERLIJN, 25 Febr. (A.N.P.)Van welingelichte zijde wordt gemeld: In het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche politieke kringen staat uitsluitend de groote rede, welke de Führer gisteren gehou den heeft, en welke hier algemeen als het voor jaarsparool van Adolf Hitler aan het Duitsche volk beschouwd wordt. Men hoort hier de op vatting verkondigen, dat het feit, dat de Duce en de Führer vlak achter elkaar hun redevoe ring uitspraken, moeilijk duidelijker de gemeen schappelijkheid van Óen politieken en militairen wil der asmogendheden in den oorlog tegen En geland voor een vrij Europa had kunnen de- monstreeren. De ochtendbladen te New-York brengen van de rede van Hitier vooral de passage over de verscherping van den duikbootoorlog naar voren. De New-York Times en de New-York Herald Tribune spreken van een „bedreiging, die ongetwijfeld ernstig ge meend is". De bladen maken daaruit de ge volgtrekking, dat Engeland torpedobootjagers duikbootjagers en patrouillebommenwerpers dringend noodig heeft, en ook belang heeft bij het bezit der Iersche vlootbasis. Indien de leveranties van de Vereenigde Staten Engeland niet zouden bereiken, zou de reus achtige inspanning der Vereenigde Staten en ook de neutraliteit van Ierland niets waard zijn. Zooals D.N.B. verder bericht heeft de rede van Hitler in de Zwitsersche pers als „aankon diging van komende en beslissende gebeurte nissen" bijzonder de aandacht getrokken. Ten aanzien van het plan de campagne tegen Engeland merkt de Tribune de Lausanne op: „Ongetwijfeld biedt de onderneming een veel vuldig risico, maar Hitier heeft getoond, dat hij voor een gevaarlijk risico niet terugschrikt. Zon der den uitslag van den beginnenden strijd op leven en dood te willen voorspellen, kan men constateeren, dat de verscherping van den duik bootoorlog voor de Engelsche eilanden een ver schrikkelijk gevaar beteekent. Indien de ver nietiging van scheepsruimte voortduurt in het door Hitier genoemde tempo, zal zij tegen het einde van den zomer een reusachtige hoogte be reikt hebben." NEW-YORK, 25 Febr. (D.N.B.). Noord-Iersche zeelieden, die onlangs met het Britsche stoom schip Georgic in New-York zijn aangekomen, hebben het een en ander meegedeeld over de wijze, waarop de Engelschen hen hebben be handeld. De zeelieden waren in Noord-Ierland aange monsterd om als passagiers derde klasse naar Amerika te worden vervoerd, opdat zij van daar uit andere schepen naar Engeland konden terugbrengen. Te Glasgow aangekomen kwamen zij in plaats van op een passagiersschip op een troepentransportschip. Daar zij weigerden, hier op den overtocht te maken, aangezien het schip overvol was, gingen zij met het oog op de En gelsche contractbreuk in staking. Aan deze sta king namen in totaal 700 man deel. Van hen werden er 44 terstond in de gevangenis van Glasgow opgesloten Om de overigen bekommerde zich niemand; de zeelieden stonden zonder mid delen op straat. De gearresteerden werden voor de keus gesteld binnen 24 uur op een schip te monsteren of in de gevangenis te blijven. Toen een gevangene tot voedselweigering overging, werd het verblijf in de gevangenis tot vier dagen bekort. De zeelieden zijn daarop met de Georgic vertrokken. Zij verklaarden eenstemmig, dat er nauwelijks zeelieden voor Britsche koopvaardijschepen te krijgen zijn, zoodat met de hulp der vakvereeni- gingen tot geweldmaatregelen wordt overgegaan. Dit is zoowel in Engeland als in Noord-Ierland het geval. In Noord-Ierland is de arbeidsdwang door een speciale wet vergemakkelijkt. Er is wel geen militaire dienstplicht, doch daarentegen wel een soort arbeidsdienstplicht. Arbeiders kun nen overal heengezonden worden, ook naar En geland. Als zij weigeren is voor hen iedere kans op werk verkeken. Bovendien loopen de arbeiders het risico, dat zij onder het bijzondere oorlogs recht vallen, op grond waarvan zonder gerech telijk vonnis gevangenisstraffen tot vier jaar kunnen worden opgelegd. Op deze wijze is het mogelijk ook in Noord-Ierland zeelieden voor Britsche koopvaardijschepen aan te werden. Op vragen betreffende de levensmiddelen situatie in Engeland verklaarden de zeelieden eenstemmig, dat deze zeer slecht ls. Boter en vet zijn zeer schaarsch. Hetzelfde geldt voor Noord- Ierland. Dit heeft er reeds toe geleid, dat Noord- Ierland zich is gaan verzetten tegen verdere af gifte van levensmiddelen en ander materiaal. BERLIJN, 25 Febr. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft heden de plechtige opening plaats gehad eener nieuwe zittings periode van het Noord-Iersche parlement. De rede van den Engelschen Koning werd voorge lezen door den gouverneur van Noord-Ierland. Hierin deelt de Koning mede, dat men in be paalde gebieden van Noord-lerland vlas-in- dustrieën zal oprichten om de werkloosheid in het land te verminderen. TOKIO, 25 Febr (Domei). In de Japansche Kamer heeft generaal-majoor Tanaka, hoofd van het wervingsbui eau van het ministerie van Oorlog, verklaard, dat het voor een regeling van het Chineesche conflict niet noodig is. dat het regime van Tsjoengking door geweld van wa penen vernietigd wordt. Het is van het grootste belang aldus Tanaka dat het thans bezette gebied tot economische ontwikkeling wordt ge bracht. Indien dat gebeurd is. zullen de Chi- neesch-Japansche belangen in dat gebied toe nemen, waardoor nauwe economische banden zullen ontstaan, die op hun beurt dp politieke verwantschap zullen versterken. China kan niet afgescheiden van Japan staan. Wanneer die tijd gekomen is, zullen wij het régime van Tsjang- Kai-Sjek in Tsjoengking err Joennan kunnen negeeren. In antwoord op een interpellatie verklaarde Tanaka, dat het Japansche leger in China thans de politiek toepast: in de eerste plaats vrede en orde. Van deze politiek maakt de aanleg van spoorwegen en militaire barakken het grootste deel uit. Tanaka herinnerde aan Mandsjoekwo waar eenzelfde gedragslijn werd gevolgd, zoodat het aantal bandieten, dat aanvankelijk een kwart millioen bedroeg, tot 2000 is verminderd. Het zelfde resultaat is bereikt in Sjansi, Binnen- Mongolië en het gebied van Sjanghai. Ten aanzien van de economische zijde van de aangelegenheid zeide Tanaka dat de mijnen in Sjansi 300 millioen ton anthraciet bergen Een kilogram van deze brandstof is voldoende om een vrachtauto 59 kilometer te laten rijden, wanneer van gasgeneratoren gebruik wordt ge maakt. Zonder veel inspanning kan men in Noord-China alle brandstof verkrijgen, die noo dig is om de Japansche auto's te doen rijden. De ijzerwinning in Sjansi is door de Japanners zoozeer verbeterd, dat de behoefte van geheel Noord-China daardoor gedekt wordt. Daardoor zal het mogelijk zijn grondstoffen uit het gebied van Peking en Tientsin naar Japan te brengen. WASHINGTON, 25 Febr. (S.P.T.) Sumner Welles, de Amerikaansche onder-minister van Buitenlandsche Zaken, heeft heden den ambas sadeur van de Sovjet-Unie te Washington Oemansky, ontvangen en een langdurig onder houd met hem gehad. Over den inhoud van deze bespreking wordt van officieele Amerikaansche zijde niets mede gedeeld. BERLIJN, 25 Febr. (A.N.P. Van welingelichte zijde wordt gemeld: Met betrekking tot de berichten over de a.s. aankomst van delegaties fan het Japansche leger en de Japansche marine in Berlijn werd heden in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de aanwezigheid van deze delegaties verband houdt met het Driemogendhedenpact Naar verder wordt gemeld is d delegatie van de keizerlijk-Japansche marine hedenmiddag onder leiding van vice-admiraal Nomoera te Berlijn aangekomen en zal deze verscheidene maanden in Duitschland blijven. De Japansche gasten zullen zich tijdens hun verblijf op de meest uiteenloopende gebieden laten voorlichten. Bij hun aankomst op het vliegveld werd de commissie door corvettenkapitein Besthorn ver welkomd. MADRID, 25 Febr. (D.N.B.) Te Santander zijn gisteren verscheidene brandhaarden, die onder het puin en de brokstukken van de ingestorte huizen waren blijven smeulen opgevlamd. Eerst na vele uren konden deze branden gebluscht worden. Aschwoensdag. De eerste Asch- woensdag in oorlogstijd. Een dag die ons meer dan ooit duidelijk maakt dat de mensch slechts stof is. De eerste dag van de groote Vasten, de voor bereiding tot het Paaschfeest, dat 'altijd luisterrijk is omdat de verrijze nis van Christus de luisterrijkste ge beurtenis in de geschiedenis is. Om waardig te worden in dezen luister te deelen bereiden wij ons voor en, al hebben wij ditmaal de vlotste dispen satie verkregen die men maar hebben kan, de Aschwoensdag rs ook thans een dag van vasten en inkeer. Laten wij dan dezen dag in ootmoed aoor- brengen om de glorie van Paschen met het hart van den geloovige te kunnen beleven. f) ONDERL. VERZEKERING MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C Telef. 45014 en 45016 Directie H F HEERKENS THIJSSEN §i Uitsluitend voor: Kerken Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen lllllllllllllllllllllillllllllllilllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII BERLIJN, 25 Febr. (D.N.B.). In de Rijkshoofd stad volgt men aandachtig de discussie welke in Engeland reeds sinds eenigen tijd aan den gang is over een mogelijk gebruik van gifgasstoffer, in den Europeeschen oorlog. Naar men heden in een referaat voor journalisten vernam, vindt men in bevoegde Dutische Kringen de Engelsche activiteit hoogst merkwaardig. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat men den presi- dentschapscandidaat der jongste Amerikaansche verkiezingen, Wendell Willkie, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Engeland juist naar een der belangrijke Engelsche fabrieken der che mische industrie bracht, en dat de bekende Amerikaansche deskundige voor strijdgassen, professor James Conant, zich met een staf van medewerkers eveneens naar Engeland begeeft. Deze feiten, zoo verklaarde men heden in Ber lijn, worden hier uiteraard met de grootste aan dacht gevolgd en wel des te meer. daar de Engel sche radio meldt, dat de Engelsche pers in deze kwestie op steeds opvallender wijze de dingen zoo tracht voor te stellen, alsof juist van Duitschland het gebruik van gas in den grootsten omvang te verwachten is. Van Duitsche zijde heeft men hiertegenover slechts vastgesteld dat juist Engeland op dit gebied een activiteit ont wikkelt, welke te denken geeft. ISTANBOEL, 25 Febr. (DNB) De Engel sche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. is in gezelschap van generaal Dill hedenmiddag per vliegtuig In Adam aan gekomen, vanwaar hij zijn reis per trein naar Ankara voortzette. NEW-YORK, 25 Febr. (D.N.B.)De presi dent van de Star Journal, John Cowles, be gint met de publicatie van een reeks arti kelen over zijn indrukken in Engeland. Cow les heeft, zooals bekend, Wendell Willkie naar Engeland vergezeld. Hij schrijft in zijn eerste artikel dat de Engelschen vast reke nen op een poging tot invasie in het voor jaar. De burgers zijn gewaarschuwd hun woonplaatsen niet te verlaten en niet door vlucht de wegen te verstoppen. En wanneer de Duitschers in zwermen uit de lucht zou den komen, zoo schrijft Cowles, zullen zij letterlijk op millioenen burgers stuiten, die met geweren of zelfs met hooivorken en messen gewapend zijn. afgezien nog van den afweer door de geweren en mitrailleurs van de geüniformeerde strijdkrachten. Naar Reuter meldt, neeit de Britsche minister van Levensmiddelenvoorziening, lord Woolton, vandaag medegedeeld, dat in alle restaurants en andere eetgelegenheden van 10 Maart af nieuwe beperkende bepalingen inzake de verstrekking van spijzen in werking zullen treden Lord Wool ton verklaarde dat hem volmachten verleend waren, op grond waarvan hij alle levensmidde len kan controleeren om de sociale gelijkheid te kunnen waarborgen Er waren nieuwe ver ordeningen op komst. VICHY, 25 Febr. (S.P.T.) De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Darlan, heeft gisteren een bespreking gevoerd rnet den ambassadeur der Vereenigde Staten, Leahy. Ofschoon er geen officieel communiqué over dit onderhoud is gepubliceerd, meent men in officieele regeeringskringen te weten, dat het esprek hoofdzakelijk op den toestand in het Verre Oosten betrekking heeft gehad en meer n het bijzonder op de positie van Fransch- Indo-China.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1