Pater dr. J. Stein S.J. Laatste Nieuws De aanval op Britsche convooien Slecht weer aan het Grieksche front Proces voor Duitsch krijgsgerecht Britsche vliegvelden aangevallen Bij zijn zeventigsten Verjaardag De vredesconferentie te Tokio TWEE PROCLAMATIES VAN ANTONESCOE Vischaanvoer Scheveningen WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 NIEUW ADRESBOEK Met medewerking van de gemeente Haarlem VERBREEDING KERKHOF STRAAT De gemeente eigenares van alle daartoe te sloopen perceelen Matinée door leerlingen van mevrouw Ruth Tobi Ten tooneele komen „De Mikado en „De betooverde tuin" Gemeentezaken Aanvulling raadsagenda SCHAKEN R. K. Schaakverbond, district Haarlem R. K. Schaakver. „Bloemendaal" BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN WINTERHULP NEDERLAND Werkloosheid verminderde wederom IJMUIDEN R. K. Vrouwenbond B.C.IJ. winnaar Duitsch weermachtsbericht Vaststelling der kiezerslijst Faillissementen Pater dr. J. Stein S.J. bij de Zeiss telescoop der. Pauselijke Sterrenwacht Ital. weermachtsbericht De strijd aan de benedeti-Joeba Tegen de leiding van opgeheven organisatie van Nederlanders Amerikanen verlaten Thailand Over de volksstemming en samen werking met de as Na den opstand in Roemenië Egyptische gezant verlaat Roemenië Jaarvergadering Kruisverbond Bisdom Haarlem WATERPOLO 40 JAAR WATERPOLO STAD Met de voorbereidende werkzaamheden tot het uitgeven van een nieuw adresboek van Haarlem is een aanvang gemaakt. Het laatst verschenen adresboek (in het voor jaar van 1939) heeft niet aan de gestelde eischen van vele gebruikers voldaan, ondanks het feit dat de uitgever, den heer G. Eikelenboom, al het mogelijke heeft gedaan (met medewerking van de P. T. T.) om de betrouwbaarheid te kun nen garandeeren; echter kon toen geen over eenstemming bereikt worden' met het gemeen tebestuur, waardoor verschillende adreswijzigin gen, welke niet bij P. T. T. binnen kwamen, on juist in het adresboek werden afgedrukt. Het is den uitgever een genoegen te kunnen mededeelen dat B. en W. thans hun volle mede werking hebben toegezegd voor de samenstelling van de eerstvolgende uitgave. Dit besluit betee- kent voor de uitgave van het adresboek alles, wat noodig is voor een volledige betrouwbaar heid; want was voorheen het adressenmateriaal uit de bevolkingsregisters ten allen tijde vol ledig, de beroepen lieten wel eens wat te wen- schen over. Er werd éénmaal in de 10 jaar een volksstemming gehouden en dan waren de be roepen weer „bij", doch met enkele jaren daalde het gehalte van de betrouwbaarheid weer, om dat men niet verplicht was kennis te geven van beroepsverandering. Door den oorlogstoestand en de daardoor ont stane distributie-maatregelen is ook hierin ver andering gekomen; de gemeente, afdeeling be volking, blijft dagelijks volledig op de hoogte van elke wijziging van haar ingezetenen en dit komt de nieuwe uitgave van het adresboek ten goede, omdat de copie door de gemeente ver strekt wordt. De ingezetenen en inzonderheid de midden stand van Haarlem kunnen er dus nu van ver zekerd zijn, dat het eerstvolgende adresboek, hetwelk najaar 1941 gereed moet zijn, aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden Het laatste perceel, Burgwal 19, dat in het bezit der gemeente zou moeten komen om de Kerkhofstraat te kunnen verbreeden, is in de openbare veiling van 20 Februari voor 1225.— voor de gemeente aangekocht. en W. stellen den raad thans voor, den aankoop te bekrachtigen en ter bestrijding van de daarop vallende kosten een bedrag van 1475.beschikbaar te stellen en hun te mach tigen, het perceel t. z. t. te doen sloopen en de afbraak te verkoopen. Mevrouw Ruth Tobi geeft Zaterdagmiddag, 1 Maart, met haar leerlingen haar jaarlijks weerkeerende matinée in den Stadsschouwburg. Zooals steeds zullen daaraan al haar jeugdige leerlingen van klein tot bijna volwassen, me dewerken.' Ten tooneele komen dit jaar, be halve demonstraties hoe men zich met rhyth- misehe gymnastiek kan vermaken, het Japan- sche sprookje „De Mikado" en een sprookje in den maneschijn, „De betooverde tuin" ge- heeten. „De Mikado", waarvoor Heinz Tobi de mu ziek nog schreef, is al eens eerder in Haarlem opgevoerd door leerlingen van mevrouw Tobi, en wel verleden jaar ten bate van het Man- nerheim Children Fund. In deze danspanto- mime ziet men de avonturen van de danseres Sisji, die den Mikado zoo goed bevalt, maar die zelf zooveel van een visscher houdt. De Mikado gebruikt alle middelen en zelfs de hulp van een boozen toovenaar om Sisji aan zich te binden. Tegen de hulp van de Godin der Liefde blijken hij en de Toovenaar echter machteloos, zoodat tenslotte alles goed af loopt Het geheel biedt het oog een kleurig schouwspel, daar het in Japansche costuums en décors wordt opgevoerd, terwijl de jeugdige deelneemstertjes volop gelegenheid hebben hun pleizier en prestaties te laten zien. Van geheel anderen aard is het tweede sprookje, dat opgevoerd wordt en dat samen gesteld is cp muziek van Joh. Brahms. Het verplaatst de toeschouwers naar een tuin, waarin dwergen de maan een pijp te rooken geven, waarin een toovenaar de bloemen in slaap toovert, behalve de kleinste, want die is op zijn rug geklommen, waarin een prins op komt, verborgen wordt en tenslotte met de mooiste bloem temidden der andere aftrekt. Mevrouw Tobi tracht op haar matinée's een overzicht van haar werk te geven. Men kan er zien hoe en wat haar leerlingen in het afge- loopen jaar geleerd hebben en een indruk op doen van haar wijze van werken, die erop ge richt is het nuttige met het aangename te verbinden. Door de vreugde aan de beoefende rhythmische gymnastieklessen, die fouten van het lichaam gecorrigeerd hebben, zijn de leer lingen er als vanzelf toe gekomen, hun bewe gingen in dans te uiten. Het resultaat ervan wordt Zaterdagmiddag 1 Maart, in den Stads schouwburg gedemonstreerd. Voor de muzikale begeleiding zorgt de pianist Johan Otten. EUWS Exploitatie Maatschappij „Luitgarde", statutair gevestigd te De Bilt, doch kantoorhoudende te Santpoort, gem. Velsen, Hoofdstraat 13. Curator mr. E. van Tuinen te Driehuis, ge meente Velsen. Rechter-Commissaris mr. G. G. Bijleveld te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van P. J- van Rooyen, hoefsmid- kachelsmid, wonende te Lisse, Kanaalstraat 55. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Uitgesproken d.d. 11 Februari 1941. Door het verbindend worden der Uitdeelings- 'Ijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. J. Seijsener, wonende te Hillegom. Curator mr. H. M. C. Dekhuyzer. te Zaandam. 2. De N.V. Gonnerman en Co. Machinefa briek. gevestigd te Haarlem. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijde lijke leerares in de oude talen aan het Gym nasium: Mej. E. Habbema te Amsterdam. De agenda voor de vergadering van den ge meenteraad op hedenmiddag half twee vermeldt o.a. nog: aankoop perceel Burgwal 19 en wijzi ging van de Alg. Bedrijfsverordening. Ondanks de moeilijke omstandigheden, waar in de wedstrijden om het Persoonlijk kampioen schap gespeeld moeten worden, wordt er met veel animo gestreden. De uitslagen zijn als volgt: Hoofdklasse: A. v. Kesteren—M. v. d. Berg 10; G. v. d. BergA. v. Kesteren 01. Eerste klasse: L. SchreursN. Hoogland 1—0; J. P. v. d. Meer—W. Boer 1—0; J. v. Emmerik - J. B. v. Buuren 01; B. SpoorG. Kruup 10; J. v. Emmerik—C. v. d. Bronk 0—1; L. Schreurs—J. P. v.d. Meer afgebr. Tweede klasse: Th. SchoorlJ. Mica 01; J. Mica—J. v. Seggelen 1—0. In hotel Vreeburg had de eerste ontmoeting plaats tusschen RKSV „Bloemendaal" en de RKSV „St. Bavo" Haarlem. De uitslagen waren: BloemendaalSt. Bavo Haarlem P. A. C. v.d. BronkT. Puts Yt ir. W. Rolf von den Baumen—J. Victoor 1—0 G- v. d. Berg—Th. van Osph M. v. d. Berg—L. Schreurs P. 'van BuurenJ. P. v. d. Meer C v. d. BronkW. Boer G. KruipL. Stevens J B. van Buuren—B. v. d. Meer Jr. J. A. EmmerikBosland P. v. Rixel—Th. J. Vogels Totaal uitslag De wedstrijd RKSV „Bloemendaal" tegen HKSV 't Witte Paard, gespeeld op 10 Februari j.l. heeft door het spelen van de toen afgebro ken partijen eveneens een beslissing gekregen. De uitslag luidde 6^—3% voor „Bloemendaal". A.s. Maandagavond speelt ons 2e tiental een vriendschappelijken wedstrijd tegen RKSV 't Witte Paard. Vz— V, 1—0 1—0 %-% 1—0 1—0 1—0 8—2 Oproep van den burgemeester. De burge meester van Bloemendaal richt zich met onder staande waarschuwing tot de ingezetenen: Andermaal zie ik mij genoodzaakt mij bij een algemeene bekendmaking tot de ingezetenen te richten met een ernstige waarschuwing. In den laatsten tijd hebben in meerdere plaatsen in het land personen zich geroepen geacht bij an dersdenkenden de ruiten in te gooien of dezen op andere wijze materieele schade toe te bren gen. Dat zij dit bij voorkeur deden onder de beschutting van de duisternis, tijdens welke de taak der politie in deze dagen wel zéér moeilijk is, ontneemt ook dit optreden zelfs den schijn van dapperheid. Vrijwel steeds leiden deze han delingen tot soortgelijke maatregelen van de zijde van hen, die met de getroffenen een van geest zijn. Naar aanleiding van een feit dat zich dezer dagen ook in deze gemeente heeft voorgedaan, acht ik rnjj verplicht op alle ingezetenen een ernstig beroep te doen, zich van dergelijke on waardige handelingen te onthouden, opdat niet ook hier, gelijk elders reeds het geval schijnt te zijn, een toestand ontsta, waarbij de veiligheid van ieders persoon of goed in ernstige mate in gevaar wordt gebracht, daar de ervaring immers leert, dat afwisselend wraak en wederwraak steeds ook hen treffen, die met het oorspronke lijke geschil niets te maken hebben. Ieder steune dus de overheid en de politie in haar taak, de openbare orde en persoonlijke veiligheid te handhaven. De burgemeester van Bloemendaal, DEN TEX Tegen de prijzenwet gezondigd. Door de. politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier wegens het te koop aanbieden van ham tegen den prijs van f 3 per pond, terwijl de maximum-prijs f 1.10 per pond bedraagt. De ham, wegende 10% pond, is in beslag genomen Aanbesteding gemeentewerken. Dinsdag morgen had ten raadliuize de aanbesteding plaats van: A. Het onderhoud van gemeente-gebouwen, bruggen, hekken enz., gedurende het ''aar 1941, voor zoover betreft het timmerwerk. B. Het onderhoud van gemeentegebouwen, bruggen, hekken enz. voor zoover betreft het schilderwerk. Er werd als volgt ingeschreven: Voor A: A. v. Huissteede. Heemstede f 917. Ger. Kloos, Heemstede f 1041; A. v. Tongeren, Heemstede f 1085; A. Verdonschot Jr.. Heem stede f 1144; B. Silvis, Heemstede f 1290; C. Bakker Heemstede f 2364.50. VoorBfirma Jac. Hendriks en Zn., Heem stede f 1393; firma P. H. v. d. Bosch en Zn. Heemstede f 1428; R. H. Meijer, Heemstede f 1498; Gebr. R en H. Ree, Heemstede f 1558; A. Tib'be, Heemstede f 1619; firma Zonneveld f 2168. De plaatselijke leider van Winterhulp Neder land te Velsen schrijft ons het volgende: Tot heden zijn reeds meer dan duizend ge zinnen door Winteuhulp financieel gesteund. Natuurlijk waren de uitkeeringen, die wij kon den doen, niet voldoende om allen nood te leni gen. Wil dit het geval zijn, dan is het nood zakelijk, dat regelmatig bedragen worden uit gekeerd. Dat is mogelijk! Doch slechts dan, wanneer allen, die iets kunnen missen voor Winterhulp, dit ook afstaan. Zeker, wij weten, dat ook voor u de tijden moeilijk zijn, doch er zijn landge- nooten die het slechter hebben dan gij- Het Nederlandsche volk heeft altijd hooge be grippen gehad van behulpzaamheid en naasten liefde. Toont gij, dat het deze nog bezit! A.s„ Vrijdag en Zaterdag zullen de roode bus sen u weer voorgehouden worden. Laten wij dan één zijn en geven, neen, offeren zooveel in ons vermogen ligt. Gij kunt licht brengen in het leven van vele uwer landgenooten, die nog wachten op uw helpende hand. Gij bewijst daarmede geen gunst: het is uw plicht! Wat tenslotte de collecte betreft, velen gaven zich reeds als collectant op. Bij deze groote groep moet ook gij behooren! Geeft u alsnog op bij het Raadhuis te Velsen, of bij de wijkposten der Luchtbescherming. W'ii rekenen op ut x Het aantal ingeschreven werkzoekenden daal de in de afgeloopen week van 2196 op 1947, waarvan 1846 geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 2294. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Kerkstraat hield de R. K. Vrouwenbond afd. rJi.nuiden-West een vastenavond-middag, welke uitstekend bezocht was. Nadat de presidente, mevr. v. d. Does, het welkomstwoord had gesproken kreeg de heer Van Willige het woord. Deze had de aangena me taak te spreken over het onderwerp „Humor, juist nu". De bijzonder aardige flitsen uit het heden en het verleden vielen bij de dames zeer in den smaak, hetgeen wel duidelijk tot uiting kwam in het dankbaar en enthousiast applaus dat de heer Van Willige in ontvangst mocht nemen. De geestelijk adviseur, pastoor J. C. de Moei, dankte den causeur voor zijn zeer geslaagde en interessante causerie. Tot slot rest ons nog te vermelden, dat den dames tijdens de pauze ververschingen werden aangeboden. De Bridgeclub „IJmuiden" heeft in een door de R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" te Haar lem georganiseerde bridge-drive beslag weten te leggen op den wisselbeker. Van de 5 deel nemende clubs uit Kennemerland wisten onze plaatsgenooten de eerste plaats met 186% punt te bezetten. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaagj BERLIJN, 25 Febr. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Zooals reeds is gemeld, hebben dmkbooten een sterk verdedigd convooi aangevaller en in talrijke hardnekkige aanvallen 125.000 ton. waaronder een escorteerenden hulpkruiser, tot zinken gebracht. Het convooi werd verstrooid Te zelfder tijd hebben andere duikbooten even eens met succes op den Atlantischen Oceaan geopereerd en een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tank schip, met een gezamenlijken inhoud van 83.000 ton, vernietigd. Voor een deel behoorden deze schepen tot cor.vooien. Door de zeestrijdkrach ten is 250.000 ton vijandelijke scheepsruimte in den grond geboord en een oorlogsschip, dat :n de overzeesche wateren opereert, heeft zijn tot zinken gebrachte tonnage van 131.000 op 151.000 ton gebracht. Alleen al de marine heeft dus in de iaatste dagen de vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte met meer dan een kwart mil liocn ton verminderd, In den vroegen avond van 23 Februari heb- oen Duitsche gevechtsvliegtuigen in de Middel land sche Zee ten Noorden van Derna een troe- B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de op heden door. hen vastgestelde kiezerslijst voor Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, het jaar 19411942 van 24 Februari tot en met 17 Maart ter secretarie der gemeente, bureau ingang Koningstraat, voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 10 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hü zelf of een ander, in strijd met de wet, daarbij voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift ban op ongzegeld papier worden gesteld. gisteren De Haarlemsche Rechtbank sprak bet volgende faillissement uit: De Naamlooze Vennootschap N.V. Bouw- en Op 27 Februari zal Dr. J. Stein S. J„ directeur der Specola Vaticana te Castel Gandolfo, den leeftijd van 70 jaren bereiken. In 1871 geboren te Grave, trad hij in 1888 in de Sociëteit van Jezus en begon in 1894 zijn studie aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1901 promoveerde op een proefschrift, geti teld: Beobachtungen zur Bestimmung der Breitenvariation von Leiden". Na een bezoek aan verschillende sterrenwachten in Amerika en Spanje was hij van 1906—1910 assistent van P. Hagen S.J., directeur der Pauselijke sterrenwacht te Rome. Uit dien tijd dateeren zijn eerste stu dies over de veranderlijke sterren. In 1910 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de een jaar te voren opgerichte R. K. H. B. S. van het Igna tius College te Amsterdam, waar hij tot 1930 werkzaam zou zijn. Gedurende die 20 jaren heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de opvoeding en het on derwijs van de Amsterdamsche jeugd, en had de gehoorzaamheid hem niet elders geroepen, dan was hij gaarne aan het hem zoo dierbare Ignatius College verbonden gebleven, waarvan het wel en wee hem nog steeds zoo ter harte gaan. Bij zijn leerlingen wist hij door zijn uit stekend onderwijs liefde voor de wis- en natuur kunde aan te kweeken, zoodat het geen toeval is, dat zoovelen van hen later in die richting zijn verder gaan studeeren. Beschikkend over een grooten werklust en taai doorzettingsvermogen, wist hij temidden van een overdrukken werkkring nog tijd te vinden voor wetenschappelijken ar beid. Zoo verscheen dan in 1924, door den we reldoorlog vertraagd, zijn groot astronomisch werk: „Die veranderlichen Sterne", een kritisch overzicht over de verschillende theorieën op dit gebied. Hiermee heeft Pater Stein pioniers arbeid verricht en in het Astrophysical Joumal werd in een uitvoerige recensie gezegd, dat de dienst, dien Pater Stein de wetenschap hiermede bewezen heeft, moeilijk overschat kan worden. Gedurende zijn verblijf in Amsterdam heeft Pater Stein zich ook buiten het College vele vrienden verworven, misschien nog meer door zijn eenvoudig en bescheiden op treden dan door zijn groote kennis. Zijn bezadigd en weloverwogen oor deel werd gaarne gezocht en op hoogen prijs gesteld. Hier moge vermeld worden dat hij mede-oprichter was van de Ned. Astronomen Club, gedurende 3 jaren secretaris-penning meester en van 1929 af voorzitter; verder be stuurslid en leider der astronomische waarne mingen van de Ned. Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde en astronomisch redacteur van Hemel en Dampkring, waarvan bijna geen af levering verscheen zonder grootere of kleinere bijdrage van zijn hand. In hoeveier sympathie hij zich mocht verheugen, bleek wel toen hij, benoemd tot opvolger van P. Hagen, als direc teur der Pauselijke Sterrenwacht, op 13 Sep tember 1930 in de aula van het Ignatius Col lege afscheid nam van zijn vrienden en be kenden. In Rome kreeg Pater Stein opdracht van Paus Pius XI om de sterrenwacht te verplaatsen naar het Pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo en deze tevens te moderniseeren. Met alle krach ten wijdde hij zich aan deze taak en het waren lang niet altijd wetenschappelijke problemen waarvoor hij een oplossing moest zoeken. Te midden van al deze beslommeringen vond hij toch nog gelegenheid om in 1934 het achtste deel te voltooien van den Atlas Stellarum varia- bilium en het moet voor hem wel een groote vreugde en voldoening geweest zijn, toen Paus Pius XI op 29 September 1935 persoonlijk de Specola Vaticana kwam inwijden en Zijn hooge belangstelling toonde en waardeering uitsprak voor het werk dat hier was tot stand gebracht. Een bewijs, dat Pater Stein open oog had voor de moderne ontwikkeling der sterrenkunde is wel het feit, dat aan de Specola Vaticana een astro- physisch laboratorium verbonden is, ingericht volgens de ideeën en geleid door P. Gatterer S.J. Immers zoowel de natuur- als de stërrenkunde bedient zich van dezelfde methoden, de eene is niet meer onafhankelijk van de andere. De onderlinge band is zoo nauw geworden, dat een voortgang van de sterrenkunde zonder hulp van de zuiver proefondervindelijke onderzoe kingen in het laboratorium nauwelijks denk baar is. Van den anderen kant komen de ele menten in de sterren onder zulke buitenge wone omstandigheden voor van temperatuur en druk, als in een laboratorium niet te ver wezenlijken zijn, en deze helpen op hun beurt den weg effenen tot nieuwe zuiver natuur kundige waarheden. Het werk van P. Gatterer S.J. en zijn assistent P. Junkes S.J. over de spec tra van de zeldzame elementen wordt algemeen als eerste klas werk geprezen en hun spectraal- atlassen zijn reeds in alle landen verspreid. Op het in Augustus 1938 te Stockholm gehouden Congres der Internationale Astronomische Unie was men vol lof over het werk, geleverd door P. Tibor S. J„ den Hongaarschen assistent van P. Stein, en men achtte het een voorrecht en eer, zich de medewerking der Specola te kun nen verzekeren. Wel een bewijs, dat het moei zame werk der reorganisatie geslaagd mag heeten. Op het oogenblik legt P. Stein de laat ste hand aan het negende deel van den Atlas Stellarum variabilium, dat binnen kort zal verschijnen, en worden in de villa Barberini, gelegen tegenover het Pauselijk zomerverblijf, reeds voorbereidingen getrof fen voor den bouw van een nieuwen toren, waarheen de photografische kijker, die nog te Rome gebleven was, zal worden overge bracht. En zoo zien we Pater Stein, op een leeftijd, waarop anderen een welverdiende rust genieten, nog volop aan het werk en hij hoopt dat nog lang te blijven doen. Zijn geest is nog frisch en helder en zijn ge zondheid laat niets te wenschen over; voor nachtelijke waarnemingen schrikt hij niet terug en zijn grootste ontspanning is een flinke wandeling te maken in de Albaan- sche bergen van een uur of vijf, naar den 500 meter hooger gelegen Monte Cavo, waarbij hij de jongeren in uithoudingsver mogen dikwijls beschaamd maakt. Moge Pater Stein nog lang dezelfde gezond heid blijven genieten. Wij zijn er trotsch op, dat het een Nederlander is, die dezen hoogen en ver antwoordelijken post bekleedt, en zijn er zeker van dat zijn vrienden hem, vooral op dezen dag, met een extra gebed zullen gedenken. Ad muitos annos! Dr. Lu SWEERTS. pentransportschip van 4000 tón tot zinken ge bracht en een ander groot transportschip zoo ernstig beschadigd, dat het brandend bieei liggen. Ten gevolge van het ongunstige weer zijn op 24 Februari in slechts geringe mate gewapenoe verkenningsvluchten boven Engeland en ae zee ondernomen. Hierbij is voor de Britsen* Oost kust een koopvaarder door bomtreffers bescha digd. In den afgeloopen nacht waren onz* luchtaanvallen êericht op vliegvelden ir- Oost- Engeland In hangars en onderkomens ontston den branden. Bovendien hebben alleen-vliegen de gevechtstoestellen de havenwerken te Har wich, Ipswich en Exmouth, alsmede de dokken te Londen met bommen van iicht en middel baar kaliber bestookt. Ook gisteren zijn noch overdag, noch des nachts vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Alleen vliegende Engeische gevechtstoestellen hebben gisteravond een ha ven in het bezette gebied aangevallen -zonoer schade aan te richten. Bij de afweer is een vijandelijk vlieutuig door luchtdoelgeschut neer gehaald. In het groote succes der duikbootvloot neef: het schip van Kapitan-Leutnant Lehmam. Wil- ienbrock een groot aandeel gehad, door 55.600 ton tot zinken te brengen Kapitan-Leutnan' Lehmann Willenbrock heelt in Korten rijc 125.580 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruim- te vernietigd." ERGENS IN ITALIË, 25 Februari (Stefani) Het 263ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: 1 - „Aan het Grieksche front de gewone bedrij- gheid. De zeer slechte weersomstandigheden sbben de activiteit van onze luchtmacht be perkt. Drie vliegtuigen, die in het communiqué van gisteren als vermist Varen opgegeven zijn teruggekeerd In Noord-Afrika de gewone bedrijvigheid van ónze snelle colonnes en onze lhchtmacht Te Dzjaiaboeb houdt de vijandelijke druk aan Af- deelingen van het Duitsche vliegercorps hebben een in de Middellandsche Zee varend vijande lijk convooi aangevallen Zij hebben een schip van 3000 tot 4000 ton tot zinken gebracht en een ander van 15.000 ton. dat troepen vervoer de, getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Tripolis gedaan Er werden eenige menschen gewond; de schade is van geen beteekenis. In Oost-Afrika is de vijand er na een hard- nekkigen slag van verscheidene dagen in ge slaagd aan de Beneden-Joeba den overgang op eenige punten te forceeren en den linkeroever te bereiken In andere sectoren actie van plaatselijk karakter" Het A.N.P. meldt: Maandag is voor een Duitsch krijgsge recht te 's-Gravenhage een proces begonnen tegen leidende functionarissen van een in- tusschen opgeheven organisatie van Neder landers, welke organisatie zich ten doel had gesteld niet slechts sabotage- en terreur daden tegen leden van de Duitsche weer macht en daartoe behoorende inrichtingen te begaan, doch ook aan het vijandelijke buitenland met het oog op luchtaanvallen enz. inlichtingen en gegevens over de mili taire verhoudingen in Nederland te ver strekken en daarmede op de meest ern stige wijze ook het Nederlandsche volk en land in gevaar had gebracht. Over het resultaat van het proces zullen mededeelingen volgen. BERLIJN, 25 Februari. (D.N.B.) De Duit sche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. ver neemt, in den nacht van 24 op 25 Februari af zonderlijke aanvallen op een aantal vliegvelden in Z.O. Engeland ondernomen. Zoo werden de vliegvelden Mildenhall, Honington en Watti aangevallen, Hangars en gebouwen geraakten in brand. Het vliegveld Mildenhall werd vannacht driemaal aangevallen en kreeg ernstige schade. Andere aanvallen waren vannacht gericht op strategische doelen in Londen en op verschei dene havensteden aan de Oostkust van het Ka naal. Verscheidene, deels omvangrijke branden, werden in de haven van Harwich waargenomen en Duitsche jagers hebben 2 Britsche versper ringsballons neergeschoten. In den loop van den Maandag heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig ten Noordoosten van Halsborough een vijandelijk koopvaardijschip van 2000 b. r. t. aangevallen en zwaar beschadigd. Een bom kwam op het achterschip terecht. Waargenomen kon worden dat aaon boord brand ontstond. TOKIO 25 Febr. (D. N. B.) De woord voerder van het inlichtingenbureau van het Japansche kabinet heeft medegedeeld, dat de geruchten over een anti-Japansche houding van Indo-China. die hun oorsprong vinden in krantenberichten, naar zijn meening ongegrond zijn. De vredesconferentie te Tokio wordt in volkomen vriendschappelijke sfeer voortgezet. Aan Japansche zijde had men gehoopt, dat de conferentie reeds op 24 Februari gesloten had kunnen worden. Een nieuwe termijn van tien dagen was echter noodzakelijk met het oog op het ingewikkelde karakter der grensgeschillen. TOKIO, 25 Febr. (D.N.B.)Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft de Amerikaansche gezant in Thailand aan de daar wonende Amerikaan sche staatsburgers den raad gegeven, naar hun land terug te keeren. (Gedeeltelijk gecorrigeerdj BOEKAREST, 25 Febr. (D.N.B.) In ver band met de aankondiging van een volks stemming op 2 Maart heeft generaal Antonescoe twee proclamaties tot het Roe- meensche volk gericht. In de eerste proclamatie wordt gezegd, dat zoowel de overleveringen van de Roemeensche geschiedenis als ook de geest van de nieuwe wereld van de leiders eischen, dat zij hun ver antwoordelijkheid baseeren op den wil van het volk. Aan deze traditie getrouw neeft hij, Antonescoe, een volksstemming uitgeschreven, te houden op 2 Maart, teneinde van het volk de goedkeuring voor zijn regeeringsbeleid sedert 6 September 1940 te krijgen. Verder verklaart generaal Antonescoe, dat lui de leiding van het land in uren van hopeloosheid en ineenstorting op zich genomen heeft. De tot dusver verstreken zes maanden van zijn regee ring zijn buitengewoon moeilijk geweest. Ten einde dezen last verder te kunnen dragen, heeft hij een blijk van vertrouwen van de natie noo dig. Generaal Antonescoe legt er in de procla matie den nadruk op, dat zijn regeering zich gebaseerd heeft op eerlijkheid en arbeid. Hij heeft geen recht der natie geschonden en alles gedaan om de natie, den staat en aan lederen Roemeen de eer, rust, veiligheid en het vermo gen alsmede het recht op arbeid te waarborgen De tweede proclamatie geeft een uitvoerige uiteenzetting van de tot dusver uitgevoerde werkzaamheden der regeering en de prestaties van de regeering-Antonescoe sedert haar benoe ming op 6 September 1940 Generaal Axiruneocue .uucit geiraeiu, zoo wordt in deze proclamatie gezegd, het ver trouwen van de natie te herwinnen en haar toekomst te waarborgen. Bij den onovertrof fen stichter van de nieuwe wereld, den FUhrer van het groot-Duitsche rijk, heeft hij het grootste begrip gevonden. De achting van oen r iuud vuur het levens recht en de eer van het Roemeensche volk, als mede zijn wil om de Roemeensche boeren te helpen, zijn de grondslagen voor een oprechte overeenkomst. Generaal Antonescoe is trotsch een. dergelijke overeenkomst te hebben geslo ten, want hierdoor garandeert hij het leven aan de 'natie, de veiligheid van de sociale orde en den weg in de toekomst. Ook bij den leider van de Italiaansche natie, den Duce, heeft hij 'n groote toegemoetkomend- heid gevonden. Thans is Roemenië niet meer alleen. Zijn grenzen, zijn sociale instellingen en zijn toekomst steunen op de overeenkomst met deze groote Europeesche mogendheden en met Japan, d.w.z. drie groote mogendheden, die de grondslagen voor de komende wereld vormen. Verder spreekt generaal Antonescoe in deze proclamatie over de beteekenis van een natio nale revolutie en stelt hij in het licht, dat der gelijke revoluties geen gewelddaden zijn, doch voortschrijdende ideeën. Wijzende op de voor beelden van de leiders van groot-Duitschland en Italië wijst Antonescoe er op, dat alle werkelijke nationale revoluties zich gekenmerkt hebben door opbouw en niet door afbreken. In dezen geest moet ook de Roemeensche revolutie zich voltrekken. De proclamatie sluit met een beroep op de Roemeensche natie om eensgezind te zijn. BOEKAREST, 25 Febr. (D.N.B.). Volgens een officieele mededeeling over het verloop van het onderzoek inzake de gebeurtenissen in Januari zijn de gewezen secretaris-generaal van het ministerie van Propaganda en leider van de persafdeeling. Viktor Medrea, en twee ambte naren van de Reschitza-fabrieken gearresteerd. De krijgsraad te Boekarest heeft volgens het zelfde communiqué op 23 Februari tien deel nemers aan den opstand tot dwangarbeid, varieerende van 3 tot 5 jaar, veroordeeld. Zes tien anderen werden vrijgesproken. BOEKAREST. 25 Febr. (D.N.B.) De Egypti sche gezant en een gezantschapssecretaris heb ben Maandagmiddag Roemenië verlaten. De tweede gezantschapssecretaris is achtergeble ven. Hij voert de leiding over de zaken der de legatie. Het Kruisverbond in het Bisdom Haarlem zal zijn jaarvergadering houden op Zondag 3 Juni in Huize „De Liefde" te Amsterdam. Op 7 Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat hier te lande de eerste waterpolo-compe- titiewedstrijd gespeeld werd. Deze ging toen tusschen de zeventallen van de vereenigingen H.V.G.B. uit Haarlem en de R.Z.C. uit Rotter dam en vond plaats in de zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem. Ter viering van deze voor het waterpolospel zoo belangrijke gebeur tenis heeft de P.O. van den K.N.Z.B. het na volgende plan ontworpen: Polo-avond op Maandag 7 Juli a.s. in <'e zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem, op welken avond onderstaande wedstrijden ge* speeld zouden worden: 1. Haarlemsch b-zeven- tal—oud internationaals; 2. H.V.G.B. 1—R.Z.C, 1 (herhaling dus van den eersten competitie wedstrijd; 3. Haarlemsch zeventalNederlandsen zevental SCHEVENINGEN. Aan de markt waren heden ochtend 1 kotter, Hd 75, D. Koorn met f 16 en 45 motorschokkers met tezamen f 1380. In d® afgeloopen week besomden 29 motorloggers m 96 reizen f 9500; 15 kotters in 32 reizen f 2600 en 150 motorschokkers f 4940. In totaal wer door deze schepen voor f 14107 aan versch visch besomd. De afgeloopen week is voor de kustvisscher niet zoo gunstig geweest. De slechte we®1"8®?1! standigheden waren hiervan de oorzaak, zooda de schepen de kustvisscherij niet geregeld koh den uitvoeren. De vangsten bestonden hoofd zakelijk uit scharren. De prijs hiervan, voor van de kleinere soort, was terugloopend. Hedenochtend waren de noteeringen: Pufschar f 4—f 6; Kleine schar f 10.60—f 1 Gesorteerde schar f 26—f 30, alles per kist va 40 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4