O/ffl JWMVJÉj Jdcmd O vet w Voorrangswegen in Noordholland A m <tpierpij* Stikstofmeststoffen Sr De collecten van Winterhulp tnstantln Met ingang van 1 Maart WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 REDDER BELOOND SCHEERBEITELS Kerkelijk leven Aschwoensdag Herdenking G. van Wickevoort Crommelin Mijnen De Turksche politiek r Bijzondere heffing bij tweede toewijzing Bijzondere heffing 14-jarige jongen redde 52-jarigen man van den verdrinkingsdood LEIDENS BEGROOTING Reorganisatie geneeskundige dienst goedgekeurd VRACHTRIJDER GEDOOD Ongeluk op onbewaakten overweg Organisatie-commissie bedrijfsleven PHILIPS Het verbod tot gebruiken van verf Aan wie dispensatie wordt verleend Betaling der luister-bijdrage Hoe de distributie-luisteraars deze moeten voldoen Doodelijke aanrijding Promotie BENOEMING In het Aartsbisdom Gouden professiefeest ll - WINTERHULP^NEDERLAND Op Vrijdag en Zaterdag as. AUTOMOBILISME WIJ LUISTER EN NAAR Donderdag 27 Februari Hk< '"!ï2L3ENM-E>,De'' - VOORPANGSWEGcN sdi a NOORD-HOLLAND i j NED. VER. VOOR LUCHT VAART Dr. ir. M. H. Damme tot voorzitter gekozen Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening In oorlogstijd deelt mede, dat de productie en de aanvoer van stikstofmeststoffen het thans mogelijk maken, voor bepaalde gewassen (aard appelen, suikerbieten, koolzaad, groententeelt en intensieve fruitteelt) een tweede toewijzing van stikstofmeststoffen te doen uireiken. De provinciale voedselcommissarissen hebben Inmiddels de richtlijnen ontvangen voor het verstrekken van deze tweede toewijzing, zoodat de land- en tuinbouwers hierover binnenkort cadere mededeelingen zullen ontvangen. Als richtlijnen voor deze tweede toewijzing Werden de hieronder vermelde verhoogingen van «je tot nu toe geldende normen aangegeven: Aardappelen op klei-, zand- en veengrond leap. 20 - 40 - 60 kg. zuivere stikstof per ha. Suikerbieten en -zaad 20 - 40 kg. zuivere stikstof per ha. Koolzaak 20 kg. zuivere stikstof per ha. Grasland voor kunstmatig drogen 20 kg. zul ttere stikstof per ha. Groententeelt en intensieve fruitteelt 20 - 30 kg. zuivere stikstof per ha. De provinciale voedselcommissarissen kunnen voor bepaalde bedrijven van deze richtlijnen af wijken. In het algemeen zal bij de toewijzing rekening worden gehouden met den op gemeng de bedrijven veelal beschikbaren stalmest. Maatregelen zijn getroffen, opdat de aanvoer naar de bouwlandstreken voorgaat, zoodat ver wacht mag worden, dat de stikstofmeststoffen voor de bemesting van graangewassen en hak- vruchten tijdig zullen zijn aangevoerd. Voor een uit het buitenland aan te voeren hoeveelheid stikstofhoudende meststoffen, welker invoer de bovenvermelde tweede toe wijzing mede mogelijk maakte, moesten aan merkelijk hoogere prijzen, dan de voor het Nederlandsche product geldende, worden betaald. Teneinde echter de hoeveelheden van bui- tenlandschen oorsprong tegen dezelfde prij zen als het Nederlandsche product te kun nen doen verhandelen, zal over deze tweede toewijzing een bijzondere heffing door de verbruikers betaald moeten worden bij het in ontvangst nemen der tweede toewijzing met bijbehoorende kunstmestbonnen, welke bijzondere heffing ten goede komt aan het Landbouwcrisisfonds, waaruit de hoogere kosten van het buitenlandsche product be streden zijn. Aangezien voor de uitreiking van deze tweede toewijzing ook over een gelijke hoeveelheid stik- stofmeststoffen van Nederlandschen oorsprong kon worden beschikt, is het mogelijk geweest, de bovenbedoelde heffing voor het Landbouw- erisisfonds te beperken tot een bedrag van 0,10 per kg. zuivere stikstof. In den avond van 25 December 1940 viel een 52-jarige man, door de duisternis misleid, in het water aan den Zuidwal te Den Haag. De 14-jarige J. M. Frank, die zich in zijn woning aan den Zuidwal bevond, hoorde om hulp roepen, snelde naar buiten, sprong gekleed te water en wist den man zwemmende naar den kant te brengen, waar omstanders beiden op het droge trokken. Het bestuur van het Carnegie Heldenfonds heeft den moedigen knaap een zilveren horloge met inscriptie en ketting toegekend en hem ge leden schade vergoed. De gemeenteraad van Leiden, onder voor zitterschap van wethouder A. Tepe, heeft als lid van de Commissie vhn Toezicht op het mid delbaar onderwijs benoemd den heer D. Par- mentier. Voor de benoeming van 'n commissa ris der Leidsche Duinwatermij. werd aangewezen de heer Bosch van Rosenthal. Een bedrag van f 55.700 werd beschikbaar gesteld ten behoeve van den aanleg in werkverruiming van straat- banen op gronden, gelegen benoorden den Maresingel. De gemeentebegrooting werd in den tijd van drie uur afgehandeld. Algemeene beschouwin gen werden zoo goed als niet gehouden.-Alleen werd nog door de heeren Veenendaal en wet houder Verwey gestipuleerd, dat deze begroo ting zeer ondoorzichtig is en allerlei zwevende elementen bevat. Hulde werd bij de artikels- gewijze behandeling gebracht aan het Leidsch politiecorps voor zijn houding en optreden. Wethouder Wilbrink gaf een lijstje van open bare werken, die op stapel staan of in voor bereiding zijn. Daaronder bevinden zich: het doortrekken van den Lammenschansweg met aanleg van hierop aansluitende straten, aan leg van straatbanen benoorden den Maresin gel, afgraving van het zgn. Bolwerk aan den Heerensingel, bouw van een nieuwe Gepekte Brug, verbreeding Pelikaanstraat, restauratie Gravensteen, verbetering van verscheidene straten. De begrooting werd goedgekeurd wat den ge wonen dienst betreft op een bedrag van f 10.199.780 met een post onvoorzien van f 24.671 en wat den kapitaaldienst betreft in ontvang sten op f7.532.790 en in uitgaaf op f7.813.011 Het voorstel inzake de reorganisatie van den Geneeskundigen dienst, waarbij inplaats van medici, die hun functie slechts als nevenbe trekking uitoefenden, een Volambtenaar-medi- eus en een half-ambtenaar-medicus zullen wor den aangesteld, werd goedgekeurd. Vanochtend omstreeks half acht is de vracht rijder Tijssen, die met een ledigen auto den on bewaakten overweg te Heerde passeerde, door een goederentrein gegrepen. De man was op slag dood. De auto werd geheel vernield. Het Bureau voor de Organisatiecommissie voor het bedrijfsleven, dat tot dusverre geves tigd was aan den Kneuterdijk 3 te 's-Graven- hage, zal met ingang van 1 Maart verplaatst Worden naar Bezuidenhout 72, 's-Gravenhage. Het nieuwe kantoor is telefonisch te berei ken onder de nummers 772053 772054. De ZES stalen scheerbei- tels van de „PhiliShave" 6 verslaan de stugste baard stoppels grondig en snel. Zij worden aangedreven door een speciaal ontwik kelden motor, die het juiste scheertempo volhoudt op den zwaarsten baard! Prijsfl. 24.80 De directeur van de sectie verf en verf- grondstoffen van het Rijksbureau voor che mische producten maakt bekend, dat bii be schikking van 26 Februari 1941 van den se cretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de verf- en verfgrondstoffenbeschikking 1940 no. 1 in dien zin is gewijzigd, dat het thans aan een ieder. dus zoowel aan schilders, aan indus- trieele ondernemingen als aan particuliere personen, verboden is zonder vergunning van genoemden directeur verf te gebruiken, te bewerken of te verwerken. Onder verf worden in dit verband verstaan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord zooals b.v. alle soorten aan gemaakte verven, verf dik in olie, lakverven, lakken, vernissen, stopverf, plamuur, benevens drukinkt. Van het bovengenoemde verbod wordt echter tot wederopzegging toe algemeene dispensatie verleend 1. aan eenieder die drukinkt gebruikt, ver bruikt. bewerkt of verwerkt; 2. aan eenieder, die verf. uitgezonderd druk inkt gebruikt, verbruikt, bewerkt of ver werkt, onder voorwaarde, dat hij bij het ge bruik en verbruik dezer producten het door ge noemden directeur daarvoor vastgestelde voor schrift in acht neemt. Dit voorschrift (voorschrift no. 1 voor de uitvoering van schilderwerken) is op aanvraag kosteloos bij de Sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor chemische producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, te verkrijgen. Over de eerste drie maanden van dit jaar dieneti de aangeslotenen bij de radio-distributie hun luisterbijdrage op dezelfde wijze te betalen als de andere radio-luisteraars: door het plak ken van radiozegels of door storting of over schrijving op gironummer 400200. Daarna wordt echter voor de distributie luisteraars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de verdere termijnen niet meer zelf voor de betaling der luisterbijdrage te zor gen, doch deze wordt door de distributie-cen trale, waarbij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement bij vooruitbetaling bij hen geïnd. De weekabonné's betalen met ingang van de week, welke 16 Maart begint, 0.17meer, de maandabonné's met ingang van 1 April 0.75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, begint de inning der luister bijdragen natuurlijk evenredig later Hiervoor is echter noodig, dat de desbetreffende, onder overlegging van de girostrook, daarvan aan de distributie-centrale, waarop hij is aangesloten kennis geeft. t Gisterenmiddag te 1-30 uur is bij de zeep fabriek ,,De Toren" te Naarden de 76-jarige J. R., teen hij zonder uit te kijken den Rijksweg te voet over stak door een passeerenden personen auto uit de richting Amersfoort gegrepen en tegen den grond geslingerd. De ter hulp geroepen geneesheer dr. v. Tiche len constateerde ernstige verwondingen aan het gelaat en een schedelbasisfractuur en gelastte opname in de Diaconesseninrichting. waar de ongelukkige in den namiddag is komen te over lijden. Den autobestuurder tTeft geen schuld. GRONINGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer J. Cohen geboren te Finster- wolde. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft te Arnhem-Zuid onder de bestaande pa rochie van de H. Walburgis te Arnhem een nieuwe parochie opgericht onder der titel van het H. Sacrament en heeft aldaar benoemd tot pastoor den Zeereerw. heer H. W. A. M. Ter- voert. De Eerw. Zuster Everdini (in de wereld mej. Gerarda Geertruida Braudigom, geboren te Utrecht) viert 1 Maart haar gouden jubileum als religieuze in de Congregatie van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. De laat ste 26 jaren gaf deze ijverige religieuze hare zorgen aan de verpleging der blinden in het R. K. Instituut te Grave. Gedenk, o mensch dat gij een stofje zijt, Dat even in het daglicht blinkt En dan weer in het niet verzinkt, Vergeten in een eeuwigheid. Trek daarom kale kleeren aan En maak met asch uw voorhoofd grauw; Met natte oogen van berouw Moet gij den langen kruisweg gaan. Zet op het harde pad uw voet: De Christus komt u tegemoet; Zijn last is licht, zijn juk is zoet. Een mensch, van kleederen beroofd, Met doornen priemend in zijn hoofd; Aan hem heeft God het heil beloofd. F. S. Men meldt ons: Daar Winterhulp Nederland er steeds pp uit is, om landgenooten in nood werkelijk te steu nen, zal het duidelijk zijn, dat de huisbezoekers steeds verder speuren naar de gevallen, waarin 's Winterhulps helpende hand met graagte wordt aanvaard. Hier volgt een korte beschrijving van zoo'n bezoek: Twee oudjes (beiden in de zeventig) wonen op een tweede etage en noodigen de huisbezoe kers van Winterhulp Nederland beleefd uit om binnen te komen en zich even te warmen bij de kachel. Het ziet er in dit vriendelijke vertrek proper en verzorgd uit, al kan men waarnemen, dat de familie betere dagen gekend heeft. Dit is begrijpelijk, indien men weet, dat dit echtpaar een steun geniet van f 8.75 per week, terwijl hierbij nog 'n ouderdomsrente komt van f 3 per week. Van f 11.75 moeten deze menschen dus al hun uitgaven van een week bestrijden en dit zijn er heel wat. Om te beginnen, hebben ze een huishuur van f 5.25 per week, zoodat er nog zes gulden vijftig cents overschiet voor kleeding, voeding, gas, electriciteit en wat er al niet meer bijkomt in een huishouding. Nu heeft Maatschappelijk Hulpbetoon ervoor gezorgd dat zij hun kolen gratis krijgen van de gemeente en dat zij groente, aardappelen en margarine kunnen koopen tegen ongeveer een derde van den normalen winkelprijs, maar.... het zou anderen, die het beter hebben, op deze wijze rond te komen, toch niet meevallen. Toch boden de oudjes den huisbezoekers nog een kopje thee aan en waren zij nog blijmoedig gestemd. Zoo iets is zeker zeldzaam. Winterhulp Nederland heeft respect voor zulke menschen en steunt hen naar vermogen. Maar gij.... wat doet gij, belangstellende le zer? U koopt een Winterhulpspeldje en offert werkelijk. In een der zalen van het secretariaatsge bouw der Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club (K.N.A.C.) te 's-Gravenhage heeft gistermiddag een intieme plechtigheid plaats gehad. Uit de deelnemers aan de verschillen de nationale en internationale automobiel wed strijden, sterritten e.d. had zich onlangs een comité gevormd dat plannen beraamde om op eenvoudige wijze de nagedachtenis te huldi gen van den sportcommissaris der K.N.A.C., den heer G. J. van Wickevoort Crommelin, die op den eersten oorlogsdag op weg naar Den Haag is gevallen. Aan den oproep van dit comité gaven zeer vele wedstrijdrijders gehoor, en zoo doende kon het gisteren een in brons uitge voerde gedenkplaat met portret-plaquette en inscriptie aan het bestuur der K N.A.C. over handigen, welke een plaats zal vinden in het gebouw van het secretariaat. Behalve de echt- genoote van wijlen den heer van Wickevoort Crommelin en de naaste familie, waren bij deze plechtigheid aanwezig eenige bestuursleden en leden Van de sportcommissie der K.N.A.C., de leden van het herdenkmgscomité en de naaste medewerkers van den neer Crommelin. Namens het comité overhandigde de heer J. A. van Beeck Calkoen de plaquette, welke in dank door jhr. J. C. Schorer namens het be stuur der K.N.A.C. werd aanvaard. Nadat de heer L. D. baron Van der Goes van Dirxland als voorzitter van de sportcommissie eveneens woorden van waardeering voor dit bewijs van genegenheid jegens den sportcommissaris had gesproken, en de heer van Beeck Calkoen aan mevrouw van Wickevoort Crommelin een af gietsel van de plaquette had aangeboden, dank te laatstgenoemde in gevoelvolle bewoordingen de wedstrijdrijders voor hun sympathiek ge baar, dat haar juist in dezen moeilijken tijd zooveel kracht geeft. Zij sprak de hoop uit, dat wanneer het wedstrijdwezen straks weer nor maal zal zijn de Nederlandsche rijders in den geest van wijlen haar echtgenoot fair en met volle overgave voor de verdediging der Neder landsche sport zullen strijden. Wie over brandstof en fn het bijzonder over steenkool spreekt en, in trouwe, zou er wel een dag, ja een uur, voorbij gaan, dat de steen kool niet het onderwerp van een gesprek in huiselijken kring vormt' denkt onwillekeurig aan de plaats, waar zij in ons land gedolven wordt; de Limburgsche mijnen. En dat woord „mijnen" alleen al heeft een breede beteekenis. Men denkt onwillekeurig aan de vernuftig ge construeerde mijnschachten, aan liften en aan groote ongelukken, die gansche gezinnen in rouw dompelen, men denkt aan het zwoegen van de mijnwerkers en niet op de laatste plaats aan de prestaties der ingenieurs, aan hun harden en onafgebroken arbeid, waardoor mot behulp van den Staat en de industrieelen de mijn-nijverheid werd gemaakt tot wat zij is. Over het algemeen weet men nauwkeurig wat de mijn-industrie thans beteekent, maar over haar ontstaan weten alleen de ingewijden te vertellen. In' de kronieken van de abdij Rolduc, van het jaar 1113, vindt men reeds mededeelingen over kolenontginningen. Men spreekt daarin ever de nuttige ontdekking van „de zwarte aarde", die zooveel op houtskool gelijkt en die voor smeden, metaalbewerkers en arme men schen zoo goed als verwarmingsstof dienst kan doen. Van een ontginning van eenige beteekenis was natuurlijk nog geen sprake. Wij zien op oude prenten hoe het toeging. Van de wonder lijke kracht van de wichelroede maakte men een dankbaar gebruik en dan groef men hoog stens enkele gangen, die nog niets van het enorme „mollenbedrijf" van tegenwoordig doen vermoeden. Men ging echter vooruit, in de veertiende eeuw begint men kolenlagen die dieper liggen, te ontsluiten. En met die uitbreiding wordt de kolenontginning ook serieuzer opgevat, en ko men er rechtsregels. Later was men verplicht, kolen te graven beneden het niveau van het riviertje de Worm. Men behielp zich met hand pompen. En toen de abdij Rolduc zich ernsti ger inliet met den kolenmijnbouw kwam er een eerste mijn, voorzien van een waterrad. Eerst werkten de eigenaren zelf in de mij nen, zooals in den tijd van de eerste ontdek kingen van de edele metalen. Maar toen men dieper moest delven om de kolen naar boven te krijgen, begon men samen te werken. De eigenaar hield de macht niet, maar deelde aan- deelen uit, zoodat al de werkers profileerde:, van de opbrengst. Men was natuurlijk verplicht bij te dragen in de kosten van de onderne ming. En gezamenlijk kon men den luiaard die zich soms onder de gezellen mocht bevin den, van de lijst de aandeelhouders schrappen. Er werden nog meer regels opgesteld, zoodat men bijna van en „kolenindustrie" kon spreken. Het product zelf intusschen was niet zeer In tel, de rijke en hooge luiden hielden zich aan het hout en alleen de minder gegoeden gebruikten kolen. Zij werden in zakken verpakt en op den rug van kleine paarden, de zg. „Koalegitsen", vervoerd. Ruwe kerels brachten de kolen rond, tot Düren, Montschau. Eupen en ook wel naar onze streken. In 1723 ontving de abdij van Rolduc het recht tot exploiteeren van de steenkolenmijnen in het gebied van Kerkrade. Men maakte daarvan echter geen gebruik en het duurde tot het midden van de achttiende eeuw, voordat, onder leiding van 'n van de beste geologen en mijningenieurs, den Rolducschen abt Chaineux, de exploitatie krachtig ter hand werd genomen. Men maak te toen uiteraard gebruik van betaalde krach ten. Er werkten 800 arbeiders en ruim 1 mil- lioen francs werden In de jaren 1741—1771 door de abdij ten behoeve van de mijnwerken uitgegeven. Deze pioniers van onze tegenwoordige steen- kolenindustrie exploiteerden de mijnen op lof felijke en voor dien tijd zeer moderne wijze. Een deel der. mijnwerkers bereikte zelfs reeds een belangrijke diepte van 150 meter. Het zou lang duren voor elders iets dergelijks werd be reikt. Door de Fransche revolutie werd aan de zen goeden gang van zaken een einde ge maakt. De Fran chen verkochten de bezittin gen van de abdij, maar behielden het recht op ontginning van de mijn voor zich zelf. Op die manier kwamen de mijnvelden, na de stichting van het Koninkrijk der Nederlan den, aan den Nederlandschen S'-at Hier werd de tegenwoordige Domaniale m gevormd.' Verschillende andere mijn.n, zooals de „Neuprick" bij Bleijerheide, werden in exploi tatie genomen en aan het initiatief van den heer Sarolea is het te danken, dat men In Z. Limburg de ontginning wat steviger aanpak te. Er kwamen spoorwegverbindingen en er werd concessie verleend voor een 3398 H.A. groot mijnveld: „Oranje-Nassau". De kolenmijnen beteekenden, ondanks alle bedrijvigheid, voor onze industrie niet zeer veel. Dat is pas tijdens den wereldoorlog veran derd. Van een brand.toffenvraagstuk was er gedurende den grooten wereldbrand in oijs land bijna geen sprake. In enkele jaren kon de productie van de Limburgsche mijnen enorm opgevoerd worden. Toen zag men eerst goed het intens belang in van de mijnen-exploitatie. Het productiecijfer bleef, ook na den oorlog aanhoudend stijgen, totdat wegens de moeflijK- heden bij den uitvoer de export aanmerkelijk terugliep. Dit is in de laatste jaren weer aan zienlijk verbeterd Mer. kan zeggen, dat Ne derland onder de kolen produceerende landen een hoogst belangrijke plaats inneemt. Voor de arbeiders is er veel veranderd. Zij bieden als collectiviteit minder stof voor romantische of dramatriche geschiedenissen, hun eenige drama isde werkloosheid, het spook, waar men vroeger niet van droomde Overigens zijn zij goed gehuisvest, genieten een goede verzorging, gelijk men dat in Nederland als vanzelfsprekend aanvaardt, terwijl zeer nauwkeurig op hun veiligheid wordt gelet. On gelukken zijn nooit uitgesloten, waarbij wel? maar al t mogelijke is gedaan, om de kostbare menschenlevens te beschermen en aan de mijnwerkers een menschwaardig bestaan te verschaffen. Zoo ontwikkelde zich het mijn wezen in Nederland tot een machtig, indruk wekkend bedrijf, zonder hetwelk het land het nu meer dan ooit moeilijk zou kunnen stellen! ISTANBOEL,f 26 Febr. (D.N.B.) De Turk sche pers blijft commentaar leveren op de TurkschBulgaarsche verklaring. De afgevaar digde Joenoes Nadi schrijft in de Coemhoeriyet, dat de Turksche politiek in dezen oorlog berust op de clausule in het bondgenootschapsverdrag met Engeland, waarin gezegd wordt, dat geen enkele aanleiding of voorwendsel Turkije in conflict met de Sovjet-Unie mag brengen. Dit is het fundament der Turksche buitenlandsche politiek. Daarom zal Turkije in dezen oorlog niet ingrijpen, zoolang geen werkelijke aanval op zijn grenzen wordt gedaan. De waaxzame be langstelling voor de veiligheidszone, aldus de af gevaardigde, behoeft niet verder verklaard te worden. De TurkschBulgaarsche overeenkomst is het beste bewijs voor de opmerkzaamheid, die Turkije ook in dit opzicht heeft. inierhulp Nederland, een eereplichi. Geven: een eereplichi 'i volk voor 'i volk. van HILVERSUM I, 415 M. Nederlandech programma AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgel concert en zang.. 11.00 Declamatie, 11.20 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmu ziek, 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP. 1.00 Omroeporkest, 2.00 ..Moeders in de dierenwereld", lezing, 2.15 Viool en orgel, 2.40 Pianovoordracht. 3.10 Zang met pianobegeleiding, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.30 AVRO-Aeollan-orkest, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5 30 AVRO-Amusementsorkest 6.45 Toespraak over Winterhulp, 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Bont programma. 9.45 Engelsche be richten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM II, KRO 301.5 M. 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Geeste lijke muziek (gr.pl.j, 10.00 Gramofoonmu ziek, 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.), 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Accordeonvoordracht, 1.15 KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert, 2.45 Cyclus „Nederland en zijn bodemrijkdom", 3.00 Gramofoon- muziek, 3.45 Musiquette en gramofoonmu ziek, 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Voor de Jeugd, 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Rococo-octet (in de pauze: Interview over ..Hendrik Isaac en het Innsbrucklied"), 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek, 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP, sluiting. iS'-ww "a'p&'scgsr"* SS RUKSVOORRANGSWEGEN PROV VOORRANGSWEGEN ANDERE WEGEN WitKlNGEl I Ml DE lOlHOPM f-' BERGEN ALKMAAR OOST HU IZE.N MN PUI DIN VaOKKAN65WE6-<<>3 "A RKtN HAARLEM V/OORT RFSTANOSPAA^ yOOIRANWv/KiS? PHOl HUIZEN USSUM VREELANQ HILVE Met ingang van 1 Maart a.s., schrijft de K. N. A. C., zal een groot aantal provinciale wegen in Noordholland als voort angsweg wor den aangewezen. Het systeem der voorrangswegen werd op 1 Januari 1937 in de Nederlandsche wetgeving ingevoerd en bestaat dus thans reeds vier jaren. Het eerst vonden de voorrangswegen toepas sing in de provincie Groningen, daarna pas volgde het Rijk voor een groot aantal Rijks wegen tegelijk met de provincie Drenthe voor enkele wegen in die provincie. Later volgden nog de provincies Noord-Brabant en Zuid- Holland. Van de elf provincies zullen er dus met ingang van 1 Maart 1941 pas vier voor rangswegen hebben ingevoerd in een tijdsver loop van meer dan vier jaren. De K. N. A. C. betreurt het langzame tempo, waarmede deze invoering in Nederland ge schiedt. In de eerste plaats, omdat het systeem der voorrangswegen belangrijke voordeelen kan opleveren voor een veilige en vlotte verkeers afwikkeling. De toestand, dat allerlei langzaam- en snel verkeer onder de dekking Van den „rechts- gaat-voor"-regel op de meest onverwachte plaatsen en tijden gerechtigd is een belangrij ken doorgaanden weg op te rijden of te kruisen, kan noch de verkeersveiligheid, noch een goede verkeersafwikkeling (capaciteitsvergrooting der verkeersaders) bevorderen. In de tweede plaats moet het langzame tempo van invoering der voorrangswegen worden betreurd, omdat zoo doende groote groepen van weggebruikers, die niet in de nabijheid van een voorrangsweg wo nen, onbekend blijven met het begrip voor rangsweg en de daarbij behoorende aandui dingsborden. Aan zuike weggebruikers zal, wanneer zij zich op andere plaatsen in Neder land bevinden, de noodige instelling ontbreken bij de kruising van wegen op te letten of de verschillende aanduidingsborden aanwezig zijn. Het is bijvoorbeeld zeer de vraag of alle in woners van het noordelijk deel van Noordhol land. waar tot nu toe slechts één voorrangs weg aanwezig was, ni. de Rijksweg Haarlem AlkmaarWieringen, voldoende kennis dra gen van de rechten en plichten, welke aan het voorrangswegensysteem. zijn verbonden, nu he* zoo lang geleden Is, dat bij de invoering van het systeem een en ander uitvoerig in de pers en de vakbladen werd besproken In hun belang zij er speciaal de aandacht op gevestigd, dat wanneer men een anderen weg nadert en men vóór het kruispunt een bord, in den vorm van een driehoek op de punt (de z.g. omgekeerde driehoek, roode rand en wit middenveld), ziet staan, men onvoorwaardelijk aan het verkeer op den anderen weg voorrang moet verleenen. Het voorrangswegennet van de provincie „u-..and oiijki, nog niet een werkelijk aan eengesloten geheel te vormen. Hier en daar ko men nog hiaten voor te. wiii een belangrijke weg als HembrugZaandijkLimmen zelf6 in 't geheel nog niet als voorrangsweg is aangewezen. Uit correspondentie, welke de KNAC dienaan gaande met den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat in Noordholland voerde, bleek deze instantie een open oog te hebben voor de bezwaren, welke daaruit kun nen vcortvloeien. Het ligt dan ook in het voor nemen in deze gebreken nog te voorzien. Het is te hopen, dat de gemeentebesturen, die daartoe hun medewerking moeten verleenen niet op een enghartig standpunt zullen blijven staan waardoor het grooterp geheel wordt be nadeeld. Naar de meening van de KNAC dienen name lijk. teneinde geen nieuwe gevaren te scheppen, de voorrangswegen zooveel mogelijk onafgebro ken door te loopen. Het zal geen nader betoog behoeven, dat plotselinge onderbrekingen van t voorrang6recht op een en denzelfden weg en dikwijls op plaatsen, waar de weggebruiker geen verandering in den status van den weg ziet, tot ongevallen kunnen leiden, omdat de weggebrui ker de toch reeds niet duidelijke borden „einde voorrang" over het hoofd ziet. Gelukkig deelde de hoofdingenieur-directeur ook de meening der KNAC. dat bij kruising of vereeniging van voorrangswegen er zooveel mo gelijk naar moet worden gestreefd één van de wegen onafgebroken als voorrangsweg te laten doorloopen. De eerst ook door het Rijk op en kele plaatsen toegepaste methode om in zulke gevallen op beide wegen het voorrangsrecht nog vóór het kruispunt te doen ophouden, is, mede op aandrang van de KNAC. thans opgegeven. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Lucht vaart heeft by acclamatie uit zijn midden ge kozen tot voorzitter der vereeniging. als opvol ger van wijlen ir. J. E. F. de Kok. den heer dr. ir. M. H. Damme directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5