Het „Haus der Mode in Wien Rijks-Messe te Leipzig WINTERSPORT IN ITALIË Gébidont KOPPEN en SCHOTELS EXPOSEERT DE NIEUWSTE MODELLEN Aardappel koekjes G. SCHOORL op de Stamppotwinter 1941 Een werkindeeling is het halve werk Pannekoeken bakken van regeeringsmeel .Heliy BONTMANTELS THEE, KOFFIE op? ^SOEP VAN CAPUCIJNERS Tusschen Rauwe wortel en raraenas kunnen versch fruit gedeeltelijk vervangen Hoest- bonbons Fa. SPIER, ku-«üra 'n KUNSTGEBIT? Verwijdert etensresten, vlekken en aanslag op Je veilige manier; met INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde „WHO" in de hop! SEGER Co. - A'dam In de geheele wereld Is Weenen als een der voornaamste mode-centra bekend en beroemd. Dit brengt als vanzelf mede, dat de Weensche modekunst ook ditmaal (van 2 tot 7 Maart) op een met haar positie overeenkomende wijze aan de grootste jaarbeurs van Duitschland, de Rijks-Messe in Leipzig, zal deelnemen. Men zal aldaar een keurcollectie aantreffen van de bes te scheppingen der Weensche mode-ontwerpers, alsook van hetgeen door handwerk en industrie op dit gebied is vervaardigd. Het geëxposeer de zal blijk geven van een levendige fantasie, van voornamen stijl en persoonlijke charme. Een bijzondere attractie zullen de bij die ge legenheid te houden modeshows zijn, welke in groote verscheidenheid een overzicht zullen bieden van de voorjaars-modellen volgens Weensche coupe. Door deze modellen, welke het geheele modegebied van sport- en tapleur- costuum tot avondkleeding omvatten, zal de Weensche mode zich opnieuw in haar eigen gratie, karakter en snit doen kennen, zooals dit is geschied tijdens de in November 1940 gehou den „Wiener Modewoche", die in hooge mate de algemeene bewondering heeft opgewekt. De lichte en elegante aard van het ontwerp, het sierlijke lijnenspel en de fijne, artistieke afwer king zijn speciale kenteekenen van de Ween sche mode. Eveneens is dit het geval met de smaakvolle wijze, waarop een fraaie harmonie is tot stand gebracht tusschen de kleeding en de accessoires, als ceintuurs, knoopen, shawls, handschoenen en tasschen. In een afzonderlijken stand zullen verschil lende accessoires, naar de nieuwste ontwerpen en met de kwaliteiten aan de Weensche pro ducten eigen, ter bezichtiging worden uitge stald. Drie manieren om de voedings waarde ervan te verhoogen, door Martine Wittop Koning. Meer dan ooit vormt dezen winter de stamppot een gewaardeerd gerecht; immers, afgezien van de smakelijkheid, brengt dit een pansgerecht ons ook het voordeel van een zui nig brandstoffengebruik. Maar óók meer dan ooit zullen we dezen win ter ons best doen om onzen stamppot op te voeren tot een mate van voedzaamheid, waar aan we vroeger ternauwernood dachten. Het komt er namelijk op het oogenblik op aan, dat we andere vroeger voor ons doodgewone! toevoegsels als vleesch en worst vervangen door voedingsmiddelen, die daarmee in waarde on geveer gelijkstaan en die de kosten van den maaltijd niet te veel verhoogen. Bij den kool-stamppot gaat dat heel gemak kelijk; zelfs kunnen we op verschillende wij zen het ontbrekende eiwit er in aanvullen. Ten eerste is dit mogelijk door een gedeelte van de hoeveelheid aardappelen te vervangen door boon en; witte boonen passen er het best bij, maar ook bruine boonen laten zich heel goed gebruiken. We koken de boonen, die een veel langeren kooktijd vragen dan de kool en de aardappelen, afzonderlijk gaar, of wat veel voordeeliger is in brandstofverbruik we bestemmen voor onzen stamppot een hoeveel heid boonen, die we van een vorigen maaltijd hebben overgehouden en die dus op hetzelfde vuur zijn gaar geworden met de boonen van den vorigen dag. Aan één ding moeten we nu nog denken, na melijk dat we voor dezen stamppot ook wat melk gebruiken: daardoor komt het eiwit uit de boonen veel beter tot zijn recht. Vóór het door- eenstampen dus gieten we wat melk in de pan. En dan nog iets, wat minder de voedings waarde dan wel de smakelijkheid betreft: we stampen de boonen niet mee fijn, maar we roeren ze op het laatst losjes door de gestamp te kool met aardappelen, zóó, dat ze goed héél blijven; ze blijven, om warm te worden, dan nog even in den stamppot op 't vuur. Een tweede middel om de eiwitwaarde te verhoogen is taptemelkpoeder. Voegen we daar van vóór het stampen per persoon een half ons (een klein theekopje), mooi glad aange mengd met wat water, bij de kokende aard appelen en kool, dan stijgt de voedingswaarde van ons gerecht evenveel alsof we er een ons vleesch in hadden meegekookt. Het derde middel bestaat uit toevoeging van een half ons geraspte kaas per persoon; ook daardoor vervangen we de waarde van een ons vleesch. Is het de bedoeling, dat de kaassmaak niet naar voren komt, dan kiezen we jonge kaas; verlangen we daarentegen juist naar iets pittigs (wat juist bij wittekool uitstekend past!) dan valt onze keus op belegen of zelfs op oude kaas. Een algemeen recept voor den stamppot laat ik hier volgen; het kan naar willekeur ge bruikt worden voor al de bovengenoemde ge vallen met dien verstande, dat voor den stamp pot met boonen de hoeveelheid aardappelen van anderhalf kg. wordt verminderd tot een kg. Voedzame stamppot van witte- of savoyekool (4 personen) Anderhalf kg. aardappelen, anderhalf pond witte- of savoyekool, drie afgestreken eetlepels boter of vet, vier kleine theekopjes melk, wat zout. Ter verbetering van de voedingswaarde: I. Twee ons witte of bruine boonen, in ge- kookten toestand 5 kleine theekopjes vol, de aardappelen worden in dit geval tot een kg. verminderd. II. Een ons of twee kleine theekopjes tapte melkpoeder. III. Een ons geraspte of gemalen kaas. Leg onder in de pan de schoongeboende (niet geschilde) gewasschen, in parten gesne den aardappelen met een bodempje kokend water en wat zout (niet veel!); leg daarop de fijngesnipperde of grofgeraspte kool, laat beide samen vlug aan de kook komen en maak ze dan op een zacht vuur gaar en tegelijk droog (ongeveer een half uur). Giet er de melk bij, breng die vlug aan de kook en stamp de groen te en de aardappelen met het vet door elkaar. Meng er voor I. losjes de gare boonen door. Giet voor II het aangemengde melkpoeder tegelijk met de melk in de pan. Roer voor III de geraspte kaas door het ge recht en laat ze even mee warm worden. Négligé-ensemble door het „Haus der Mode in Wien" geëxposeerd op de Leipziger Voorjaarsmesse. Elegante ochtendmantel en nachtpon van soepele zijde in heliotroop, bedrukt met zwarte patronen (foto Otto Tomann) „Denk aleer gij doende zijt en doende denk dan nog." Dit gezegde is op velerlei van toepassing en vooral ook op het werk van de huisvrouw. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij ons zon der overdenking van onze dagtaak aan ons werk begeven en beginnen met wat we het eer ste tegenkomen? Dat is niet de goede manier, want wie zóó te werk gaat, komt altijd tijd te kort, -moet zich altijd haasten en heeft nooit tijd voor iets extra's. Hoe kunnen we hierin verandering brengen? Door 's morgens voor de dag begint of nog liéver den avond te voren, onze dagtaak te overdenken en in te deelen. Dat wil dus zeggen, dat we eigenlijk een lijstje moeten maken, waar in volgorde opstaat, wat er dien dag moet gebeuren. We beginnen bij het opmaken van zoo'n lijstje eerst op te schrijven, op welke tijden gegeten moet worden, wanneer man en kinde ren thuis komen enz. Dus eerst alle vaststaan de punten in onzen dag. Om deze vaste tijden heen groepeeren we ons werk, want we moeten het werk ons nooit de baas laten worden en steeds bedenken, dat we al het werk verrichten voor, dus ten behoeve van het gezin en dat dus het gezin hoofdzaak is. Hoe vaak gebeurt het echter niet andersom? Bijvoorbeeld de kinderen komen thuis uit school, maar moeder heeft geen tijd om zich bezig te houden met de kinderen. „Moeder heeft wel wat anders te doen, dan rustig te gaan zitten en te luisteren naar de verhalen van de kinderen." En tóch is het noodig, dat moeder wél gaat zitten en wèl luistert, zij hoeft dezen tijd echter niet werkeloos voorbij te la ten gaan, al luisterende kan zij best wat stop pen, breien of naaien. Dit is maar een klein voorbeeld, maar zoo zouden er vele te noemen zijn. In welke volgorde rangschikken we nu ons dagelijks terugkeerende werk? Nadat 's morgens man en kinderen de deur uit zijn, kunnen we met onze dagtaak begin nen. Na de bedden afgehaald te hebben, (wan neer de kinderen dit tenminste nog niet zelf hebben gedaan), beginnen we het woonvertrek een beurt te geven, zoodat dit er weer huise lijk uit gaat zien. Komt er onverwacht bezoek, dan kunnen we dit altijd rustig ontvangen. Daarna maken we de slaapkamers aan kant en vervolgens beginnen we met toebereidselen te (Van onze ItaUaansebe correspondente) Het is niet onze bedoeling, om den Holland- schen dames, die haar wintersportgarderobe in de kamfer hebben moeten leggen, het water in den mond te doen komen, maar om haar te laten zien, wat de Italiaansche vrouw draagt in de bergen, waar de sneeuwsport nu bijna even lustig wordt beoefend als in normale tij den. Er zijn altijd nog Hollanders, die meenen, dat Italië uitsluitend het land is „waar de appelsienen groeien" en waar de warme zon de druiven rijp stooft. Dit land is echter door de natuur zoo ruim bedeeld, dat men er in hetzelfde seizoen kan zwemmen en een zonne bad nemen of kan skieën en bobsleeën. Zelfs kan men een uitstapje naar een der sport centra vastknoopen aan een audiëntie bij den Paus, want al is Cortina d'Ampezzo werkelijk de hoofdstad van de wintersport, er zijn nog talrijke plaatsen, ook in de omgeving van Ro me, waar men zijn ski's onder kan binden. Het begint er zelfs op te Hjken, dat we dit voortaan ook in de Eeuwige Stad zelf kunnen doen, want 1939 besloot met een flink pak sneeuw en, toen we in 1940 in het middaguur ter Nachtmis gin gen, kwam een witte wereld ons in de ver- eischte Kerststemming brengen. Alle modezaken stallen sportpantalons, wind- vesten, skischoenen en sportkousen uit, want 't beoefenen van de wintersport is hier niet het privilege van enkelen, maar ook de ontspan ning van middenstand en werkende jeugd. Er worden weekends georganiseerd voor kantoor- en winkelpersoneel, voor studenten en H. B. S.'ers. Wie zich geen skischoenen kan aanschaf fen laat kopspijkers onder zijn zolen slaan en wien een plus fours ontbreekt, knipt van zijn oude pantalon het beenstuk af. De gelegenheid tot skiën laat de sportliefhebber ach niet ont gaan. „Met het zelfrijzend bakmeel van tegenwoor dig en het regeeringsbloem kan ik niet om gaan", is veelal de klacht van menige huismoeder. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het hooge uitmalingspercentage van de tarwe en vooral ook in het voorschrift dat 35 pet. rogge door de tarwe moet gemalen wor den. Verschillende middelen worden aangegeven om toch nog een goed resultaat te bereiken Inderdaad is het mogelijk o.a. door iets stijver beslag en een niet te heet vuur de nadeelen van de minder goede bak-eigenschappen ten deele op te heffen, maar dat neemt niet weg dat het eenvoudiger zou zijn om een meel soort te gebruiken, welke geen verandering van recept van noode heeft. Dit meel bestaat nog en men heeft ons ver zocht de huisvrouwen er op te wijzen, dat het in den handel gebracht wordt als gemengd meel; het is vervaardigd van rijstbloem, boek- weitmeel en regeeringsbloem. Kleur en bak- aard zijn goed. De smaak van de pannekoeken, welke hiervan gebakken worden, doet zeker niet onder voor dien van tarwebloem, integen deel in sommige provincies van ons land (in Gelderland en Overijsel, waar de echte panne- koek-eters wonen) wordt dit gemengd meel reeds jarenlang voor dit doel geprefereerd. De huisvrouw kan dit meel krijgen op haar rijstbonnen. De mode kan dus aan deze maniakken haar nieuwste creaties niet kwijt. Deze zijn beter be steed aan de dames, die het sneeuwveld ge bruiken als een flatteerenden achtergrond voor haar élégance. Voor deze is de korte Son ja Henrie-rok weer het nieuwste. Daaronder kan zoowel een kort broekje van dezelfde stof ge dragen worden als een lange tricot, die dij en onderbeen strak omsluit. De dames met haar capuchons beginnen dan werkelijk op middel- eeuwsche ridders te lijken. Ook kunnen zij een jasje dragen, dat gemaakt is van Toscaansch lam, waarvan de huid geprepareerd en geverfd wordt, zoodat we het aan beide kanten kun nen dragen. Zij kunnen ook een truitje aan doen van dikke wol met voorpanden van een tijgervelletje. De vesten van Angorawol blij ven ook dit jaar nog in de mode. Jammer, dat zij heel duur zijn. De prijzen varieeren van 200 tot 400 lires. Wie eenigen tijd in de bergen blijft moet dan natuurlijk ook een specialen mantel hebben. De Italiaansche mode brengt daarvoor mantels van waterdicht gabardine, gevoerd met bont. Denkt u nu niet aan die afgezaagde regenjas sen in aschgrauwe tint! Deze zouden op de blinkend witte velden niet voordeelig staan. Sprekende kleurcombinaties doen het daar het best: pruimenrood en parelgrijs, blauw en wit, groen en oranje. Ja, het inheemsche lammetje kan in alle tinten geverfd worden! In het hotel draagt men altijd nog de pantalon met een wollen truitje of een flanellen sportblouse. Zoo'n eenvoudige combinatie wordt dan opge- vroolijkt door een breede sjerp van fluweel in drie verschillende tinten. Maakt vast uw keuze, in de hoop, dat uw wintersportdroom het volgend jaar in vervul ling kan gaan. G, B.D- leert ons de Voedingsraad In een vorig bericht hebben wij uiteengezet, dat de vitamine C in goede hoeveelheden in de gewone voeding voorkomt en dat men zijn voeding zoo dient in te richten, dat ook vol doende van deze vitamine met het voedsel wordt opgenomen. In de eerste plaats komen als vitamine C- bron in aanmerking de aardappelen, versche groenten (vooral de koolsoorten) en versch fruit. Nu is versch fruit in den winter en in het voorjaar sphaarsch en dikwijls prijzig. Het ge halte aan vitamine C van den aardappel gaat in het voorjaar achteruit. Aanvulling door versch fruit is dan zeer aan te bevelen. Ge lukkig kan het fruit gedeeltelijk worden ver vangen door de veel goedkoopere ramenas, rauwen wortel, rauwe koolraap en over eenigen tijd ook door de radijs. Zeer smakelijk is een rauw worteltje, een dun schijfje ramenas of een plakje koolraap op de boterham, doch men zal graag naar eenige va riatie uitzien. Deze variatie is op verschillende manieren mogelijk. Hieronder volgen eenige voorbeelden l van slaatjes: t SLAATJE MET RAMENAS/' Een kleine ramenas; een struikje andijvie oC een half ons veldsla; 121/2ct| p®r doos overal Verkrijgbaar I bnp-cRotteri Prod. Mtf, WITTE HUIS -Rotterdam UNIEKE AANBIEDING VOOR ONGEKEND LAGE PRIJZEN SEAL mantel, m - ftr pracht qualiteit lUa*"" BEYEBEITE mantel, c hoogst modern KALFSVELLEN mantel, f - zwart moiré 1© NERZILLA mantel, -A_ chique model 195«""™" WEGENS VERGEVORDERD SEIZOEN bieden wij aan SEAL ELECTRIC MANTEL - le qual. f 225.nu 150#™"" PETIT GRIS LAPIN MANTEL, hoogst modern f 400.— nu 195.— VEULEN, PERSIANER PATTES, NERZ. ZICKEL enz. tegen ENGROS-prijzen TIUANUSSTRAAT 77 HUIS A'DAM <0.) Telefoon 55879 (Ook aanwezig ZONDAGS van 1I) PHARM. FABRIEK TOCOM AMSTERDAM twee eetlepels kwark; scheutje melk of zoo mogelijk slaolie; wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Vermeng de kwark met een halven thee lepel mosterd, wat zout en aroma, verdun ze met wat melk of slaolie. Schil de ramenas en rasp haar op een fijne rasp, onder nu en dan dooreenmengen in de te voren klaargemaakte saus, daar anders een leelijke verkleuring op treedt. Wasch de veldsla en laat ze goed uit lekken of wasch de andijvie en snijd haar in zoo dim mogelijke reepjes. Meng de veldsla of andijvie met de saus. SLAATJE VAN WORTEL EN KOOLRAAP Een middelmatig groote winterwortel (onge veer 200 gr.); een halve kleine koolraap (ongeveer 200 grAï twee eetlepels kwark; scheutje melk of zoo mogelijk slaolie; stukje ui en wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Meng de kwark aan als in bovenstaand recept is beschreven, doe er wat geraspte ui door. Boen den wortel schoon (met harden borstel of pannenspons) en rasp deze op een fijne rasp in de saus, om verkleuring te voorkomen. Schil de halve koolraap (bewaar de rest tot den vol genden dag) en rasp haar eveneens to de saus. Meng alles.'goed door elkaar. Aardappelkoekjes, gebak ken van rauwe aardappe len, kunnen zoowel als toespijs dienen als een aanvulling vormen van het vleeschlooze menu De rauwe 'aardappelen worden, nadat ze geschild zijn, fijn geraspt. Dit kan ook met de rauwkost-rasp gedaan worden Voor ongeveer vijftien a ardappeUcoekjes heeft uien noodtg: een kilo aardappelen, wat zout, een ei (of een weinig bak poeder), een vijfde liter melk, zestig gram vet of olie om in te bakken. De aard appelen worden geschild en rauw geraspt, waarna de massa m een doek wordt uitgeknepen om het overtollige vocht te verwijderen. Dan worden het zout, desge- wenscht wat peper en het losgeklopte ei toegevoegd, de melk (inmiddels ver warmd) ivordt er over gegoten en door geroerd. In de pan wordt het vet of de olie heet gemaakt, waarna men er het deeg lepelsgewijs in deponeert, de lepelvol snel platdrukkend, zoodot sen koekje ontstaat. Ongeveer drie minuten aan beide zijden "bruin en knappend bakken. Dient men de koekjes warm op, dan moeten ze zóó van de pan op tafel gebracht. Aan de lunch vormen ze dan een gerecht op zich; aan den hoofd maaltijd kan men er elke groentesoort bij opdienen of ook 'n stamppot, waar bij ze uitstekend smaken Als toespijs kan men de aardappelkoekjes geven met appelmoes of met een vruchtencompöte In dit geval kunnen ze ook koud zijn, hoewel ze daardoor aan smakelijk heid eenigszins inboeten maken voor het middagmaal. Wanneer het eten opstaat, wasschen we af. Is er voldoende ruim te in de keuken, dan is het waard om te over wegen of we niet beter den afwasch van 's morgens kunnen laten staan tot na t mid dag-eten, we wasschen dan alles in één keer af, dit spaart ons vuur en zeep. Na den middagafwasch is er tijd voor extra werk als strijken, verstellen of andere extra werkjes. Deze dagindeeling geldt natuurlijk niet op dagen waarop bijv. gewasschen moet worden of wanneer Zaterdagswerk gedaan moet wor den enz. Op dergelijke dagen moeten we het dagelijksch werk beperken tot het allernoodza kelijkste en den maaltijd zoo kiezen, dat er zoo min mogelijk werk aan is, maar ook op die da gen moeten we er aan denken, dat ons gezin niet in het gedrang komt. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. AMSTERDAM OPGERICHT ROKIN 42 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAAT 51 Vraagt uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKPOEDER en tóe andere „WHO"-producten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 31494-35160-36918 Een vorige maal citeerden wij een mooi woord van de groote Heilige Theresia om er op te wijzen, dat men ook tusschen potten en pan nen O L. Heer zeer wel dienen kan. Wij wil len nu nagaan, of dat ook mogelijk is in een andere omgeving, die in het dagelijksch leven meestal een belangrijke plaats inneemt. De ti tel verraadt al dat het gaat over de conver satie om de tafel, waar koppen en schotels de gezelligheid helpen verhoogen. Zulk een conversatie is op zichzelf genomen heel nuttig, al diende zij slechts er voor om de noodige ontspanning tusschen druk dage lijksch werk te geven. Men wordt vaak ook innerlijk rijker door het uitwisselen van erva ringen. door het oordeel van anderen over al lerlei dingen te hooren. De koppen en schotels spelen hierbij een niet te verwaarloozen rol, en het kan een daad van hooge naastenliefde zijn als men er met veel moeite in slaagt, deze geregeld nog van een smakelijken inhoud te voorzien. Dat alles is echter tenslotte bijzaak. Van meer belang is het gehalte der gesprekken, die by geur en smaak van echte koloniale produc ten of hun Ersatz worden gevoerd. Het is ze ker te begrijpen dat juist het ontbreken van allerlei prettige dingen des dagelijkschen levens thans vaak den hoofdschotel van het program vormt. Maar is het wel christelijk, getuigt het van een diep begrip van de groote nooden in onzen tijd, als het gesprek altijd weer gaat over het gebrek aan thee en koffie, over mi sère met distributie en bonnen, met bedorven voorraden en wat al niet meer? Het is toder daad bijna om woedend te worden als men menschen, die toch heusch nog niet door ern stig gebrek getroffen zijn, eindeloos hoort jam meren over den „zwaren tijd", terwijl er zoo veel échte nooden bestaan die haar deur steeds voorbij gingen. Men kan zich dan slechts ver wonderen om het gebrek aan sociaal gevoel en echte naastenliefde, dat op deze wijze zoo ongeremd tot uiting komt. Hier ligt toder daad een punt voor echte practische ascese. Wie er in slaagt zulk een verkeerde distributie- stemming voor een betere en opgewekter sfeer te doen wijken, heeft een zéér goed werk ver richt! Wij wyzen hierop met nadruk, omdat velen eigeniyk nooit er aan denken dat ook de ge wone conversatie zoowel een middel tot het kwade als tot het goede kan zijn, en dat het van zeer groot belang is ook de daaraan be stede uurtjes werkelijk te „heiligen". Dit be hoeft nog niet bereikt te worden door over ver heven onderwerpen te spreken hoewel dat toch goed gebeuren kan, als zich daarvoor een ongezochte gelegenheid voordoet. Maar men doet al veel, als men er in slaagt anderen op te vroolijken en te bevrijden uit dat eeuwige klagen over dingen, die eigenlijk erg onbelang- ryk zijn. Waarom zou men jammeren over vleeschgebrek, als men ook opgewekt praten kan over plannen om den tuin dit jaar bijzonder mooi te maken? Waarom altyd klagen over ge varen van onzen tijd of fouten der moderne jeugd, als daarin zooveel goeds en heerlijks is, dat onze geestdrift en vreugde kan opwekken? Goed converseeren is inderdaad een groote kunst en wie deze verstaat kan reeds daardoor, tusschen kopjes en schotels, ongemerkt een waar apostolaat uitoefenen. Daarbij zal men soms ook een vorm van con versatie moeten trachten te verbannen, die eigenlijk tot de gevaarlijkste behoort, juist omdat deze zich ten onrechte voordoet als ver vuld van de edelste bedoelingen. Er zijn altyd menschen die meenen de moraal niet beter te kunnen verdedigen dan door gewooniyk to bedekte termen verdachtmakingen te lan- ceeren over daden en bedoelingen van anderen. Zij bemerken niet hoe zij zelf dan by wijze van spreken met de lippen smakken, maar op anderen maakt zooiets gewoonlijk een wei nig verheffenden indruk. Terwijl men zeker het kwaad niet gering moet achten, dat op deze wijze kan worden gesticht! In dit verband kan ook nog worden gewezen op een mooie gelegenheid tot het bedwingen van onzen praatlust om wille der naastenliefde, die zich in deze dagen herhaaldelijk voordoet. Vele Nederlanders (het zwakke geslacht niet uit gesloten) hebben thans nog al eens neiging kri tiek uit te oefenen op de macht, die ons land bezet houdt. Dat laat zich niet zelden begrij pen, maar men bedenke steeds dat geboden van eerlijkheid en naastenliefde óók gelden voor *t bespreken van deze onderwerpen. Hier is een terrein te vinden voor een voortdurende oefe ning van zelfbeheerschtog, waarvan men de waarde niet mag onderschatten. Want echte vrede in Europa kan slechts heerschen, als al len door een echt christelijken geest van liefde worden bezield. En er is voor ons geen geldige reden daarby uitzonderingen te gaan maken M. B. Voor deze soep kunnen wij uit gaan van een rest capucijners plus het kooknat, ofwel we nemen nieuwe capucijners, die we was schen, weeken en gedurende eenige uren goed gaar koken. Hoe gaarder de capucijners zijn, des te beter. Een kluitje boter of vet wordt gesmol ten, hierin fruiten wij fijngesnip perde ui en wat bloem goudbruin van kleur. Daarna voegen wij lang zaam het kooknat en de capucij ners toe en laten de soep nog eeni gen tijd zachtjes doorkoken tot ze gebonden is. Houden wij van een gladde soep, dan moet deze nog gezeefd wor den. maar dan ook zoo grondig, dat uitsluitend de vellen bij de „schil len" terecht komen. De gezeefde soep daarna opnieuw aan de kook laten komen en zoolang door laten koken tot ze gebonden is. De soep kan op smaak afge maakt worden met peper, zout. aroma, eventueel met een bouillon- of aroma-blokje. UW KOKIN. DE VROUW EN HAAR TIJD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6