Begrooting 1941 goedgekeurd Een schilder uit Egmond Laatste Nieuws Britsche schepen tot zinken gebracht Britsch-Duitsch treffen in Noord-Afrika Engelsche luchtaanvallen DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 Personeele belasting wordt niet Verhoogd Vischaanvoer Scheveningen Konoje over de betrekkingen Japan—Amerika Die in Amerika grooten naam maakte Britsche Koningin-moeder thans in de V.S.? Bouwwerken in het nieuwe Duitschland GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Bedrijven De financiën Geen belastingverhooging R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse klein biljart BENNEBROEK HILLEGOM ZANDVOORT Duit sch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Eén doode, zes zwaar gewonden, drie personen onder puin bedolven UIT DE HOOFDSTAD Sterke geslacht loopt op het zwakke in Amsterdamsche trouwlust in cijfers PAUSELIJKE GIFT VOOR SANTANDER Razzia naar gesmokkelde waren te Brussel Groote voorraden ontdekt Arabieren plegen aanslag op Hoogen Commissaris McMichael bleef ongedeerd Het contact van Bangkok met Moskou Montry ook naar Berlijn NIEUW STATENLID IN LIMBURG STAD JWS In de gistermiddag gehouden gemeenteraads vergadering, werd de behandeling der ontwerp- begrooting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor den dienst van 1941 voortgezet. De wethouder voor ondersteuning aan be- hoeftigen en werkloozen, de heer W. J. B. v. LIEMT, bracht hu'de aan het personeel van zijn dienst en zegde toe de dankbare woorden van verschillende raadsleden over te brengen. Inderdaad is de huisvesting van Maatschappelijk Hulpbetoon verre van ideaal. Er is echter een klein kansje, dat er binnenkort een cp'oss'ng gevonden zal worden. De wethouder zegde toe, dat hij den raad een verhooging zou vragen voor den B-steun, indien deze niet voldoende is. De klachten over de werkverschaffing zijn soms gegrond, vaak ongegrond. B. en W. hebban niet veel in eigen hand. maar kunnen bemid delend optreden en hebben dit ook herhaalde lijk gedaan. Spr. ontkende, dat de gerrrddelde loonen te laag zijn. In verband met minder gunstig arbeidsprestaties kan het echter in bepaalde gevallen voorkomen, dat het loon in derdaad niet toereikend is. Via de. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten kan wellicht aan gedrongen worden op verhooging. Spr. kwam dan tot de motie-Klein. Hij be wonderde de conclusie van de landelijke com missie inzake verhaal ook niet bijzonder. Hij heeft een nader advies gevraagd van den direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon. H ewcl de wethouder de bedoe'ingen van den heer Klein kon apprecieeren. had hij het toch beter gevonden, wanneer deze gewacht ha"' totdat de kwestie in de commissie van bijstand voor den armenzorg, waarvan de heer Klein zelf lid is, aan de orde was gekomen. De cijfers in de motie-Klein genoemd, achtte spreker onaan vaardbaar en hij il'ustreerde zijn bedenkingen met eenig tegencijfers. De heer HOOY was niet bevredigd met het antwoord van den wethouder, omdat deze niet gezegd had, wat er dan wel voor den in nood verkeerenden middenstand gedaan kon worden De heer VAN LIEMT antwoordde hierop, dat dit niet het werk van den raad is. maar van landelijke centrales, die bij het Rijk voor on dersteuning kunnen aankloppen. De midden standers zu'len dan uiteindelijk toch wel bij het Fonds van Bijzondere Nooden terecht komen. De heer KLEIN (R.K) sprak een woord van waardeering uit jegens den wethouder voor de wijze, waarop hij de motie eer bewees. Er zijn bezwaren: juridische, practische en techrische. Mevrouw Scheltema heeft teveel aan het Bur gerlijk Wetboek en te weinig aan de Armen wet. In de Armenwet staat, dat gemeenten "er- haal kunnen toepassen, dus niet moeten. Spr. bekeek speciaal het verhaal op de on derhoudsplichten. In Haarlem heeft Maatschap- pe ijk Hulpbetoon tè spoedig de onderhouds plichten te hulp geroepen. De practische be zwaren culmineeren is die van de dienstbode, die geld in brengt. Spr. meende echter, dat deze kwestie schromelijk in waarde is overdreven. Op 11 Januari 1940 zou een wijziging van het verhaal worden voorbereid. Nu is er nog niets gebeurd en daarom heeft spr. zijn motie inge diend. Daar de wethouder definitief spoed heeft toe gezegd en de kwestie in openbare zitting aan de orde is geweest, trok spr. zijn motie in. Het hoofdstuk werd daarna goedgekeurd. De heer BLOKDIJK merkte 0p, dat de Haar- lemsche bedrijven uitstekend werken. Spr. stelde voor de terreinen van de Haar'emsche water leidingduinen voor recreatieoorden beschikbaar te stellen. Ten aanzien van de uitbreiding van de stad, stelde de heer Blokdijk het college van E. en W. voor de watervoorzening te best.udee- ren en b.v. door diepfcoringen in de omliggende poders water voor de industrie te winnen. De heer VAN DER VELDT, vroeg indertijd een onderzoek naar de mogelijkheid om een de gressief tarief voor de minst draagkrachtigen en de groote gezinnen in te voeren. Daarop antwoordde het college, dat er slechts practische bezwaren zijn. Het is nu niet de tijd, aldus de heer Van der Veldt. om op invoering te blijven aandringen, maar hij verheugde Zich er over, dat onderzoek geschied is en dat er geen principieele bezwaren zijn. Ook spreker toonde zich een warm voorstander van de f ora en fauna in onze duinen. Wethouder BIJVOET verklaarde dat B. en W. vol aandacht zijn voor de drinkwatervoorziening van Haarlem. Spr. woonde het Gezondheidscon gres bij, bij welke gelegenheid dr. Krul zijn voor dracht hield over de drinkwatervoorziening in het westen des lands. Ir. Hol'aar, adjunc- directeur van het Gas- en Waterbedrijf, heeft anderhalf jaar geleden o'er deze kwestie ook een rapport uitgebracht. Flora en fauna gaan B. en W. zeer ter harte. Nadat nog enke'e opmerkingen gemaakt waren, werd ook dit hoofdstuk goedgekeurd Nog even kwam de financieele positie der gemeente, in verband met de nota van wijzigin gen op de begrooting, ter sprake. De heer WOLZAK wees op het tekort van f 2.100.000.—, dat aanmerkelijk hooger is dan het oorspronke ijk geraamde. De schuld der ge meente neemt schrikbarend toe. Een en ander is echter aan de tijdsomstandigheden te wijten en niet aan een minder goed financieel belaid. De gewijzigde begrooting s'uit zich weer bij de werkelijkheid aan. Spr. Verheugde zich er over, dat de afschrijving op de bedrijven niet meer gehalveerd is; algeheele uitputting dreigde daardoor. Wethouder BIJVOET gaf den heer Wolzak allereerst eenige technisch financieele inlich tingen. Inderdaad is het tekort niet te wijten aan een minder voorzichtig beleid. B. en W. nemen terug het voorstel cm ie opcenten op de personeele belasting te ver- hoogen van 195 op 200. Waarom het Depar tement op deze gedwongen verhooging is teruggekomen, is spr. niet geheel duidelijk, maar dat is ook van minder belang. De raad was niet op deze 5 extra opcenten ge brand. De mindere inkomsten zu len f 23 .400 bedragen, waarmede het tekort moet worden verhoogd. De begrooting werd daarna goedgekeurd z. h. st. De heer WOLZAK bracht hulde aan B. en W. c-n de ambtenaren, die deze begrooting samen stelden. Er is dit jaar wel heel veel werk aan geweest. Na een dankwoord van den burgemeester, mede namens de wethouders, werd de vergade ring gesloten. Ontwikkeling; A. Rooyen, Adolf Kolping. E. Nicolas, Verstandig en gezond. A. Schiebeek, Van Aristoteles tot Pasteur. J. A. J. Temmink, Europa's worstelingen. C. Schulte, Zielszieken en zielzorg. St. Francfscus van Sales, Inleiding tot het devote leven. A. Pel, Inleiding tot de geschiedenis der scheikunde. J. Huizinga, Die mittlerstellung der Niederlande. H. Luns, Met wijde wiekslag door Beeldend scheppen. H. P. Bergeron, Frère Andrè. G. Knuttel, Over Chi- neesche en Japansche kunst. J. Godefroy, Per zische tapijten. Ontspanning: O. Gulvag, 't Begon in een midzomernacht. S. Lewis, Onze Heer Wrenn. W. Deeping, De weg. Idem, Smith. P. van Bun- nik, Chauffeur Maas in het vuur. C. Steylen, Mala roept. H. Fricke, Die Schwane von Pots dam. S. Salminen, De lange lente. Kinderboeken: V. L. Vanweddingen, Asoko de zwerver. A. Wolters-Dawson, Het geheim van St. Winfreds. H. Bongers, De heldendaden van een straathond. R. van Eyk, Tom en Jack. H Lynch, Bij de laatste koppensnellers. E. van Voorst, Het geheim van auto B 208. N. Heer- kes, Vliegtrein A 10 in brand. J. Rentinga. Arie. P. van de Zande, Geurt Boots vaart naar Indië. De leeszaal en Bibliotheek is dagelijks geo pend van lo tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. In schrijvingen worden dagelijks aangenomen. Men wende zich tot bet uftleentureau, tele foon no. 13778. Door bijzondere omstandigheden zijn de wed strijden van Dinsdag- en Woensdagavond uit gesteld. We zullen zoo spoedig mogelijk publiceeren wanneer het tournooi wordt voortgezet. Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Wilhelmina, d. van C. Prins en G. W. Heij- stek. Overleden: J. H. Hippe, m., 71 j.; D. Hofstra, m., 60 j. Ingekomen: D. J. Smit, Rijksstraatweg 46; C. Beukenlaan 15 Verloren voorwerpen Portemonnaie met in houd; belastingmerk; garantiebewijs van hor loge textielkaart. Verzoek ingewilligd Het verzoek van de stichting „Vogelenzang" tot oprichting van een smederij op haar terreinen is ingewilligd. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van llnkt laten vóórgaan I) Bevolking Gevestigd: C. D. M. Buschman Weeresteinstraat 62; E. C. Rusman, Mariastraat 1 boven; M. Rusman, Mariastraat 42; T. Tel- kamp, Weeresteinstraat 54. Vertrokken: V. Belosertsev, 's-Gravenhage, Lange Houtstraat 3; M. A. Bon, Lisse, v. d. Veldstraat 12; A. M. BuckensDuivenvoorden. Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 343; M. E. DoumaHilleger, Dantumadeel, Rinsumageest; J. M. Kleijn, Heemstede, Zomerlaan 22; C. P. J. KortekaasKraan, Lisse, Heereweg 403; G. Scheepmaker, Haarlem, Cornelis Schoonstraat 16; M. van„Trigt, Amersfoort, Zuidsingel 38; H. van der Vlugt, Stellendam, Adrianapolder 2. O. J. W. van der Schoot f Na een kort stondige ziekte is te Haarlem in de Maria- stfehting overleden de heer C. J W. van der Schoot. De overledene was directeur van den bloembollenhandel Firma van der Schoot. Burg. Stand. Geboren: Petronella G., d. van P. A. Kommers en A. D. Bol, Koninginne weg 3rood; Pieter. z. van J. H. Hoogstraten en J. C. van Duivenboden. Helmersstraat 13; Geer truida A. M., d. van J. G. Crabbendam en G. M. van Noort, Tramstraat 3. Ondertrouwd: P. M. Strander en C. Beere, Kostverlorenstraat 74. Getrouwd: W. C. Hildering en M. J. C. Da- mus, Kerkstraat 1. Overleden: K. G. Bos, oud 73 jaren, van Spejikstraat la. Burgerliike Stand Geboren: Willem Ru- dolf. z. van W. van Braam en a. C. Tromp Maria Afra Cornelia, d. van C. G. in den Haak en M. Eek Willy, d. van R. Buining en E. Boomstra Jan Kees, z. van D. Huitema en I. Noomen Johannes, z. van J. Kuüt en A Smit Eric Fdward Ronald, z. van H. J. B van Wel en J. E. IJdo. Ondertrouwd: J. N. Olardii en J. Moos C. J. Verbeek en A. T. M. Konh. Gehuwd: C. Nieuweboer en J. D. Paap T H. van Wessel en C. M. K. Merts S. Hartog »n W. C. in 't Hol L. Dorjee en H. J. M. Beekman. Overleden: Cornelia Kreek, 71 j., geh. met C. Meijer Maartje van 't Veer. 53 i., on",ev'nwd won. te Assendelft) Grietje Hartos, 90 j., wed. van E. Tuijn Clasina Molenaar, 74 wed. van F. W. P. Ack<"-man Maria Marga- retha Gouweleeuw, 76 j., ongeh. Gerrit Blankemeijer. 81 ,i„ wednr. van G. Kuiit Jaccba van der Meer. 75 j., geh. met J. Stad Jantina Romelia Bloksma. 49 j., geh. met A. Noordenbos Cornelis Dirk Mooij, 45 j.. geh. met W. Richard Pieter Gerrit Kruive 59 j., ongeh. Anna Margaretha Otte. 64 j.. geh. met P. Portengen Eva Ris, 64 j„ geh. met C. IJff. SCHEVENINGEN. Aan de markt waren heden 10 motorloggers met f 691, 3 kotters met f 255 en 40 motorschokkers met tezamen f 1643. In totaal besomden 53 kustvisschers f 258. De besommingen van de motorloggers waren: Sch. 245, C. den Heyer met f 39; Sch. 16, W. Rog met f 87, Kw. 175, van Duin en Plokker met f 41, Sch. 210, B. Rog met f 109, Kw. 52. F. de Haas met f 47, Sch. 57, A. Roeleveld met f 84, Sch. 23, A. Taal met f 56, Sch. 201, M. den Heyer met f 36, Sch. 30, C. de Graaf met f 95 Sch. 84, J. den Duik met f 96. Van de kotters waren de besommingen: Tx 39, P. van der Vis met f 62, Tx 19, F. Krijnen met f 94, R. O. 2, G. van Noord met f 100. De noteeringen waren voor: Pufschar f 8.50 tot f 9; Schar f 15 tot f 24.90. Beide per kist van 40 kg. (Berichten -eeds geplaatst in een deei van >nze vorige oplaag BERLIJN, 26 Februari (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een vijandelijk bewapend koopvaar dijschip van ongeveer 8000 brt. Een andere duibboot heeft, een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en daarbij eenige gevangenen gemaakt In het zeegebied ten Zuidoosten van Engeland heeft een motortorpedoboot een Britschen tor pedojager tot zinken gebracht. Aan de Libysche kust ten Zuidoosten van Agedabia kwam het in den ochtend van 24 Fe bruari tot een treffen tusschen een Duitsche en een Engelsche gemotoriseerde verkenningspa- t. ouille. Een aantal Engelsche auto's, waaronder verscheidene verkennings-pantserwagens werd vernield, terwijl eenige gevangenen werden ge maakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen ver liezen. In de namiddaguren van den 24ste,n Februari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee groote koopvaardijschepen in een haven van Cyrenaica in brand geworpen en bomtreffers geplaatst cp de havenwerken. Duitsche jacht- viiegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald In den afgeloopen nacht hebben zwakke for maties gevechtsvliegers aanvallen ondernomen cp strategische doelen en havenwerken te Huil Harwich en Great Yarmouth, op vliegvelden in Oost Engeland, alsmede wapenfabrieken te Ips wich en Norwich. Bfj een mislukte vijandelijke aanvalspcging aan de Kanaalkust hebben jacht vliegers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West Duitschland lukraak brisant- en brandbommen geworpen, die slechts onbe tekenende materieele schade aanrichtten. Branden konden terstond na het uitbreken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. ROME, 26 Febr. (Stefani). Het 264ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger corps hebben boven Malta een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van den 24sten Februari afdeelingen van het Duitsche corps in Afrika ten Z. O. van Agedabia voor de eerste maal met den vijand in contact gekomen. In den loop van het treffen met Engelsche pantsereenheden werden verscheidene auto's en pantserwagens van den vijand vernield. Er werden eenige gevangenen gemaakt. Geen ver liezen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben voor anker liggende schepen havenwer ken alsmede militaire inrichtingen van een vij andelijk vlootsteunpunt in Cyrenaica met succes aangevallen. Twee schepen van rond 8000 brt. weiden getroffen en zwaar beschadigd. Er wer den hevige ontploffingen, en branden in de ha ven waargenomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra bieden de Itali aansche bezettingen hardnekkig tegenstand aan den vijandelijker, druk In Oost Afrika activiteit van de wederzijd- sche artillerie alsmede van vliegende colonnes in den sector Cheren. De heldhaftige tegenstand van onze troepen ten Oosten van de rivier de Djoeba duurt voort. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijr. eenige Engelsche bommen op Nederlandsch grondgebied geworpen, welke grootendeels op open veld terecht kwamen. In een plaats werd een scheepvaartbedrijf aangevallen, doch de bommen misten doel. Ook overigens is de schade onbelangrijk, op één punt na, waar een drietal woonhuizen door een bri santbom is vernield. Hier is een burger gedood drie anderen zijn onder het puin bedolven, zes personen zijn zwaar gewond. Elders ging een graanschuur in vlammen op. TOKIO, 26 Febr. (Domei) Minister president Konoje heeft in schriftelijk ant woord op een aantal vragen in de Kamer verklaard, dat de regeering niet pessimistisch gestemd is ten aanzien van de toekomstige betrekkingen met de Vereenigde Staten. De regeering, aldus Konoje, blijft voortgaan op den weg, dien zij juist acht en doet tevens alles, wat in haar macht ligt, om de Ver eenigde Staten de werkelijke bedoelingen ,an Japan te doen begrijpen. De laatste jaren is hier fer stede het zwakke geslacht steeds in de meerderheid geweest. Op 1 Januari 1939 bedroeg dit ver schil nog bijna 22.000. Uit het nieuwe Sta tistische Jaarboek van de gemeente Amster dam blijkt echter, dat de mannen geleide lijk aan het inloopen zijn. Sedert 1935 worden er steeds meer jongens dan meisjes geboren. Over 1939 kwamen er driehonderd meer ter wereld. Langzaam maar zeker loopt dus het numerieke overwicht der vrouwen ten einde. De lijvige statistiek bevat honderden onder werpen en voor den serieuzen lezer interessante cijfers. Zoo leetr het boek, dat het geboortecijfer sinds 1935 nog steeds omhoog is gegaan (1935: 14.92; 1939: 15.59). Opvallend is de groote trouwlust in 1939, die alle records van voorgaande jaren slaat. Kwa men in 1935 6739 huwelijken tot stand, in 1939 was dit aantal gestegen tot 9562! Vooral in de laatste helft van dat jaar, toen de mobilisatie in ons land ingetreden was, waren er maanden, dat het aantal huwelijken tweemaal zoo hoog was als normaal. Er werden voorts 747 echtsheidingen inge schreven. De hoofdstad spant hierin de kroon: 46.6 op de tienduizend personen. Den Haag staat op de tweede plaats met 44.5. De Statistiek geeft ook een inzicht in de ver houding der leeftijden, waarop de Amsterdam mer in het huwelijksbootje stapte. Het grootste aantal huwelijken (1571) werd gesloten tusschen den man van 2529 jaar en de vrouw van 2124 jaar. Direct daarop volgt de combinatie: man 2529 jaar en de vrouw 2529 jaar. In 188 ge vallen trouwde de man een vrouw, die tien of meer jaren ouder was dan hij. Het meest op merkelijk geval was van den man tusschen de 25 en 29, die trouwde met een vrouw boven de 55. Het laatste huwelijk werd gesloten tusschen een man boven de 80 jaar met een vrouw, die ook de 70 reeds gepasseerd was. Eén meisje on der de 21 trouwde met een man boven de 65. Overigens kozen de meeste minderjarige meis jes (737) een levensgezel, wiens leeftijd lag tus schen de 21 en 24 jaar. Er kwamen tenslotte 258 huwelijken tot stand, waarin beiden, zoowel de ongen als het meisje, nog geen 21 jaar waren. Men schrijft ons uit Egmond: De heer J. Biaauboer Sr. te Egmond aan Zee ontving van zyn zoon, den heer J. Blaau boer, oud-gezagvoerder der K.P.M., een briet over diens bezoek aan mevrouw Melehers in Amerika Met zijn toestemming publiceeren wij nier een gedeelte van dezen brief, dat voorai voor onze EgmondscShe lezers interessant is doordat velen van hen den kunstschilder Cari Melehers hebben gekend. Hij woonde langen tijd te Egmond aan den Hoef, was een bekend kun stenaar, had zelfs in Egmond een school en schilderde veie Egmondsche typen en natuur- Safereelen. Wij laten nu verder den heer Blaau- ooer aan het woord. „Op mijn zwerftochten door Noord-Amerika bezocht ik de federale hoofdstad Washington, de fraaist aangelegde stad van Amerika, ter grootte van ons Amsterdam. Deze stad ligt in bet district van Columbia, tusschen de staten Maryland en Virginia, bekende namen van goe de tabak. Ik dwaalde er door de vele prach tige musea en ontdekte verscheidene meester werken van den ons zoo welbekenden kunst schilder Carl Melc-hers. In de Corcoran Gallery in Washington kwam ik in contact met den directeur van dit schitterend museum en deze bleek een groot bewonderaar van Carl Melehers te zijn en was voor jaren een intieme vriend van hem. Door zijn toedoen kreeg ik inzage van de vele tijdschriften en kunstartikelen, die in den loop der jaren over Carl Melehers zijn verschenen en waarin de naam Egmond vele malen voorkwam. Ik kreeg hierdoor een in druk van hoe groote internationale betee- kenis deze meester in de kunstwereld is ge weest en van zijn groote productiviteit in zijn lange en schitterende schildersloop baan. Carl Melehers schilderde met recht „zoo lang het dag was", tot aan zijn 72ste levensjaar, terwijl hij op 22-jarigen leeftijd reeds een eervolle vermelding verwierf te Parijs. Vele ziin de onderscheidingen en be kroningen aan hem uitgereikt door Duitsch land, Frankrijk en zijn geboorteland Ame rika en zijn schilderijen hangen in vele be roemde musea in de geheele wereld. Van bovengenoemden vriendelijken Ameri kaan, die met diep gevoel over Carl - Melehers spreekt, vernam ik dat de vrouw van „onzen schilder, zooals ik hem zou willen noemen, niet ver van Washington woonde, „slechts" 90 K.M. naar het Zuiden, in Virginia, op een dorpje genaamd Falmouth, vlak bij een grooter dorp Frederiksburg. Een briefje van my aan mevrouw Melehers was voldoende, om mij een uitnoodiging te bezorgen, een Zondag bij haar te komen doorbrengen. Op een prachtigen Zondag trok ik per auto bus naar Falmouth, waar mevrouw Melehers mij in haar auto, zelf aan het stuur, kwam afhalen. Hoewel ik mevrouw Melehers vroeger we; eens gezien had in gezelschap van haa: man, kon ik mij haar toch niet goed meer voor stellen, doch de kennismaking met deze char mante dame was gauw gedaan. Achter in den auto lagen of liever worstelden drie pracht ras honden. Het huis van mevrouw Melehers was slechts 5 minuten rijden van het autobussta tion. Huis is een te gewoon woord voor dit lustoord, dat daar ligt aan de boorden van de Rappahannockrivier, welke via de Chesapeake Baai in den Atlantischen Oceaan uitmondt. Het hoofdgebouw van dit aristocratische landgoed is, als alle huizen uit den kolonialen tijd in Virginia, van hout opgetrokken en bezit vele groote kamers, alle smaakvol ingericht en vele kunstschatten bevattende. Het is omgeven door een enorm grooten tuin, gelegen op een heu vel, vanwaar men uitzicht heeft op de rivier. Vruchten en groenten worden hier in overvloed geteeld en mevrouw houdt zelfs koeien en kip pen op haar landgoed en heeft daarvoor een boer in haar dienst. Oer-oude eikeboomen en vele bosschages ma ken deze plaats tot een idyllisch oord, waar Carl Melehers zijn studio liet bouwen en de laatste jaren werkte. Het is in één woord een heerlijk oord en ik kan me voorstellen, dat Carl Melehers wenschbe, dat zijn assche zou rusten aan de boorden van de Rappahannock, temid den van zijn werk, dat hij zoozeer had liefge had. In deze romantische omgeving bracht ik een onvergetelijken middag door, gezellig praten de. meest in het Engel,sch, doch nu en dan in het Hollandsch, dat mevrouw na zooveel ja ren nog niet vergeten was, over de Egmonden en de Egmonders, die ons beiden na aan 't hart liggen. Na een overheerlijke lunch door een gedis- tingeerden negerbediende geserveerd en be staande uit producten van haar eigen tuin met een geraffineerd ij. dessert, door mevrouw zelf gecombineerd, noodigde zij mij uit, het heilig dom van wijlen haar man te gaan zien, zijn stu dio's, die een paar honderd meter van 't hoofd gebouw gelegen zijn. Eenige jaren na den dood van haar echtgenoot, in 1932, heeft mevrouw Melehers deze studio gesloten gehouden, doch voor goede vrienden wordt zij nu geopend. En het was hier, dat ik eenige uren leefde in mijn geliefde Egmondsche duinen. Met reverentie liet mevrouw mij het eene schilderij na het andere zien, het eene nog mooier en fijner dan het andere en wij raakten niet uitgepraat over de diverse onderwerpen. Allereerst zag ik een vogelvlucht-gezicht van Egmond aan Zee, blijkbaar geschilderd vanaf het oude torensduin, waar vroeger de vuurtoren van Willegenburg stond. Dan kwamen verschil lende Egmondsche visccherstypen, wier namen mevrouw zich niet goed meer kon herinneren en die ik ook niet thuis kon brengen. Van een schilderij, voorstellend een marifie-matroos en zijn meisjes, wist zij nog de namen Job en Ger- ritje. Diezelfde Job komt voor in een rood baaien broek op een schilderij genaamd „De familie" dat in een museum te Berlijn hangt Van een sprekenden kop, genaamd Smithy (de smid), wist zij alleen dat het „Jan" was. Deze stoere mannenkop is van een Rembrandtieke schoonheid en fo" chheid. Beter was zij thuis in de namen van de geschilderde vrouwsper sonen. Ettelijke malen komt Anna Dekker voor in de schilderijen met een melancholieke uit drukking, o.a. „Moeder met kind", „Moeder schap" en „Bruid." Ik heb 'n vaag idee, dat ik in mijn jongens jaren Anna Dekker heb gekend. Een van de „Anna Dekkers" hangt in het Nationaal mu seum te Washington en een andere in het „Chi cago Art Institute". Een andere, vele malen ge schilderde vrouwenfiguur, is die van Kierie (Kniertje?) Blok, over wie mevrouw met groote waardeering sprak. Zij komt voor in Penelope, als dienstbode, waar mevrouw zelf Penelope ie, werkende aan een costuum en zittende in een kamer met 'n schoorsteenmantel en kleurenrijk behangsel van het huis van den anderen, beken den Egmondsch-Amerikaanschen schilder op Schuilenburg, George Hitchcock. Vele inwoners van Egmond aan den Hoef zullen zich herinne ren een meisje genaamd Nellie Kabel onder welken naam haar portret voorkomt in Mel ehers' studio. Een anderen mooien meisjeskop van Egmond aan den Hoef noemde mevrouw „Miep". Wellicht kunnen de lezers uitmaken, wie hier wordt bedoeld. In „Het Laatste Avondmaal" herkende ik in een der apostelen de legendarische figuur van „Wip", bij Egmondzeeërs welbekend. Dit schil derij is wereldberoemd en hangt in de hoofd stad van Virginia, Richmond. Zeer beroemd zijn ook de doeken, die ceremoniën afbeelden in het lieve kerkje van Egmond aan den Hoef, zooals „De Preek", „De Trouwpartij" en „De Doop". In „De Preek" („The Sermon"), welk schilderij een eereplaats heeft in de Corcoran Gallery, komen diepernstige, devote vrouwenfiguren voor. zit tende in de kerk op rietmatten stoelen. Eén vrouw heeft de Noordhollandsche kap op. twee vrouwen dragen het zoogenaamde boerenhoedje en de overigen de bekende bazuin. Twee man nen, gezeten in een zijbank, het hoofd gewend naar den preekstoel, zijn een en al aandacht voor den geestelijke. Hoewel deze niet op de schilderij te zien is, voelt men zijn aanwezig heid. Wie had ooit kunnen denken, dat al deze eenvoudige dorpelingen nog eens vereeuwigd zouden zijn in Amerika's hoofdstad door de kunstenaarshand van Carl Melehers. Wellicht schrijf ik later nog eens uitvoeriger over nog andere van zijn meesterwerken. Behalve de reeds genoemde namen in ver band met schilderijen, werden door mevrouw Melehers nog vele andere op het tapijt ge bracht. Natuurlijk het allereerste de sympa thieke Sijtje Bult en haar ouders, de altijd behulpzame en innemende heer Schild en de gedienstige Kierie Blok. Zij haalde Egmondsche uitdrukkingen aan van den ouden melkboer Bakkum, die volgens haar altijd onomwonden de waarheid zei en daarom mocht zij hem zoo graag. Het huis van Kraakman aan het Malie- gat kwam ter sprake en „God is Liefde' van tante Sieuwtje Veenhuysen. De avontuurlijke levensgeschiedenis van den collega-schilder Hitchcock werd opgehaald (Willem Butter speelde daarin een rol) en de sympathieke me vrouw van den Arend werd niet vergeter» Wij bewonderden samen nog de laatste prachtige schilderijlijst, door Jan Rozing gemaakt uit een antieke kast. Het was tegen het vallen van den laten zo meravond, dat ik met een tikje weemoed af scheid nam van deze eerbiedwaardige, gastvrije dame, nu eenzaam op haar landgoed in Vir ginia,' die in het kunstleven van haar man zoo'n gewichtige aanvullende rol heeft gespeeld. Als een trouwe levensgezellin trok zij met hem op zijn tochten door Europa en Amerika. Carl Melehers zal in de kunstgeschiedenis ge boekstaafd worden als een van de groote mees ters van zijn tijd, met een ongeëvenaard talent in de uitbeelding van diepe menschelijkbeid, hoogstaande karakters, verdraagzaamheid en genegenheid voor zijn medemensch. Zijn naam zal onafscheidelijk verbonden blijven aan het Egmondsche zeedorp en het dorpje aan den Hoef, aan welker inwoners mevrouw Melehers mij vroeg haar hartelijke groeten en toegene genheid over te brengen; hetwelk ik hierbij gaarne doe, vergezeld van de mijne! (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LISSABON, 26 Febr. (Stefani). Uit zeer goede bron wordt de reden vernomen, waarom Halifax' reis naar Amerika in het diepste ge heim gemaakt werd. Aan boord van hetzelfde slagschip bevonden zich nl. ook de Konfngin- Moeder met haar kleinkinderen en de Britsche kroonschat. Voor een talrijke schare genoodigden en be langstellenden heeft Oberbaurat Hans Stephan, hoofdafdeelingsleider bij de generale bouw- inspectie voor de rijkshoofdstad Berlijn, Woens dagavond in de zalen van Pulchri Studio te Den Haag een voordracht gehouden over het bouwen In het nieuwe Duitschland. De heer Stephan sprak, aldus bericht het A.N.P., aan de hand van een groote serie licht beelden, die een duidelijken indruk gaven van den nieuwen stijl in het hedendaagsche rijk, m het bijzonder te Berlijn, dat bezig is, onder lei ding van den bouwinspecteur generaal prof. Albert Speer (tot wiens naaste medewerkers de heer Stephan behoort) een grootsche her nieuwing te beleven. Belangrijke doorbraken zijn verricht om de voornaamste deelen der bui- tenstad met het centrum zoo doelmatig te ver binden, dat aan de hoogste eischen van het moderne verkeer wordt beantwoord, waarbij op enkele kruispunten van hoofdverkeerswegen drie tot vier verkeerslagen zijn geschapen. Verder gaf de heer Stephan een overzicht van. de imposante bouwwerken, zooals het gebouw der rijkskanselarij, dat geheel naar de aanwij zingen van den Führer is ingericht, het mach tige gebouw van de nationaal-socialistische' be weging te Neurenberg, belangrijke gebouwen te München, den aanleg van speciale autowegen, de vernieuwing der volkshuisvesting, enz., waar bij, volgens het A.N.P., op heldere wijze werd aangetoond, hoe in al deze werken de geest van het nieuwe Duitschland wordt verwezenlijkt. ROME, 26 Febr. (D.N.B.) Z. H. de Paus heeft den slachtoffers der ramp van Santander door bemiddeling van den nuntius te Madrid een gift doen toekomen en opnieuw zijn sympathie tot uiting doen brengen. BRUSSEL, 26 Febr. (D.N.B.)Het centrale bureau voor het toezicht op de levénsir.iddelen deelt thans mede, dat bij de groote razzia, die eenige dagen geleden te Brussel is gehouden, meer dan 400.000 eieren, 30.000 kg. vleesch, 10.000 kg. koffie en verscheidene duizenden liters spijs olie in beslag zijn genomen. Op de meest ver schillende manieren waren de kettinghandelaren er tot dusverre in geslaagd groote hoeveelheden gerantsoeneerde artikelen van het platteland naar Brussel te smokkelen. Het onderzoek der boeken van de restaurants, die door de smok kelaars bediend werden, heeft geleid tot de ont dekking van een reusachtige organisatie, waar bij verscheidene duizenden lieden over het ge heele land betrokken waren. ROME, 26 Febr. (ANP) Op den Britschen Hoogen Commissaris in Palestina, Mc. Michael, is Maandag een aanslag gepleegd, toen hij zich op weg naar Nabloes bevond, zoo meldde de Mondo Arabo gisteren. De Engelsche commissaris had zich daar heen begaven om een Britsche cult-ureele in stelling te openen. De Arabische patriotten hadden dit vernomen en een plaats op den weg naar Nabloes ondermijnd. Toen Momichael met zijn gevolg deze plek passeerde, deed zich een geweldige ontploffing voor en een auto met Engelsche politiemannen, die voor den wagen van den Hoogen Commissaris reed, vloog in de lucht. Mc. Michael gaf aan de politie en de Britsche troepen opdracht het geheele gebied af te zoeken om de schuldigen te arresteeren en gijzelaars onder de bekende Mohamedaansche persoonlijkheden van de streek uit te zoeken. In Arabische nationalistische kringen geeft men te verstaan, dat deze aanslag een daad van vergelding der Arabische rebellen is, die daarmee protesteeren tegen het doodvonnis, geveld tegen den bekenden Palestijnschen lei der Aboe Doerra, die onlangs opgehangen is. ofschoon de Britsche Hooge Commissaris in Juni j.l. beloofd had de Arabische patriotten in Palestina niet meer ter dood te veroor' deelen. MOSKOU, 26 Febr. (D.N.B.). De in Moskou vertoevende bijzondere afgezant van Thailand, Montry, heeft aan journalisten verklaard, dat hij dezer dagen onderhandelingen gevoerd heeft met vertegenwoordigers van het volkscommis sariaat van Buitenlandschen Handel over het aanknoopen van diplomatieke en economische betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Thai land. De onderhandelingen hebben een bevredi gend verloop gehad. Daarmede is het eerste contact tusschen de regeeringen van de Sovjet- Unie en van Thailand tot stand gekomen. Mon try vertrekt vanavond uit Moskou om naar Ber lijn en vandaar naar Bangkok terug te reizen De voorzitter van het Centraal Stembureau, heeft in de vacature-M V. E. H. J. M. J18^ ae Marchant et d'Ansembourg, den heer J- Nierstrasz, te Meerssen, benoemd verk aard lid van de Provinciale Staten van Limburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4