Bekendmaking Kinderbijslagwet „Illusies van Winston Churchill'' Thans 58.000 ton vernietigd J Verduistering v vr De Italiaansche hulp aan Spanje DE DAG ONTWAAKT,. Krijgt Myron Taylor spoedig een opvolger? J' Berlin-Rom-Tokio" over Engelands positie Thermen van Diocletianus worden uitgegraven V.S. inventariseeren hun oorlogsmateriaal De houding van Duitschland tegenover Bulgarije Downingstreet 10 vernield VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal J 3.41Bij onze Agenten 28Y2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22877 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. AMSTERDAM, 27 Febr. De höhere SS- und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eerste: Het is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Febr. 1941 hebben gestaakt, over de dagen, waarop werd ge staakt, loon uit te betalen. Ten tweede: Werkgevers, die dit bevel overtreden, zullen be straft worden. Ten derde: Het is geoorloofd arbeiders, die op 25 of 26 Febr. 1941 hebben gestaakt, te ont slaan. Eenige wijzigingen aangebracht Engelsch schip vermist BERLIJN MELDT: De luchtgevechten boven en bij het Kanaal Informatiebureau der regeering wordt permanent SPOEDIG BESLISSING OP CONFERENTIE TE TOKIO? Vlotter telefoon- en telegraaf- verkeer in bezet Frankrijk KATHOLIEKE KERK DIEN- STEN IN LEIPZIG Gudahy te Lissabon Officieele lijst met gegevens te Rome gepubliceerd FRANSCHE KUNSTSCHATTEN IN VEILIGHEID Yankees zoeken surrogaat voor levertraan Verkeersvliegtuig in Georgia verongelukt DE VERHOOGING DER SPOORWEGTARIEVEN Te drukkend voor arbeiders die elders werken mi—- De zenuwen De Joodsche invloed in het Bulgaarsche bedrijfsleven WINANT NAAR ENGELAND VERTROKKEN DE DUITSCHE AANVAL OP MALTA Argentinië op zoek naar een handelsvloot Geruchten over Graziani tegengesproken Gurrie naar Hongkong NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, 27 Febr. (A.N.P.) James Gerard, die ambassadeur der Vereenigde Staten in Duitschland in den Wereldoorlog was, zal waarschijnlijk binnenkort tot gezant van Washington bij het Vaticaan benoemd worden, als opvolger van Myron Taylor. De vroegere ambassadeur der Vereenigde Staten in Frank rijk, Bulütt, zou geweigerd hebben dezen post te aanvaarden. Zonsondergang 28 Febr. 19.16 Zonsopgang 29 Febr. 8.29 Maanopkomst 9.17 ondergang 22.02 In de Nederlandsche Staatscourant van Donderdag is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale. Zaken, waarbij eenige wijzigingen worden aangebracht in de kin derbijslagwet, met ingang van 1 April a.s. De voornaamste wijziging betreft die van art. 23, waardoor zij, die uitkeeringen, be rekend naar een verlies van arbeidsge schiktheid van 70 procent of meer, ont vangen volgens een der Ongevallenwetten of de Ziektewet, als arbeider in den zin der wet worden beschouwd. Bepaald wordt, dat artikel 23, tweede lid, der Kinderbijslagwet, zal worden gelezen als volgt: „2. Degene, die hetzij krachtens de verplichte verzekering, geregeld bij de ongevallenwet 1921 of de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, een tijdelijke uitkeering of een rente, berekend naar een verlies aan arbeidsgeschiktheid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krach tens de Zeeongevallenwet 1919 een uitkeering, berekend naar een verlies aan arbeidsgeschikt heid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krachtens de verplichte verzekering, ge regeld bij de Ziektewet, ziekengeld ontvangt, en die tijdens zijn laatste dienstbetrekking ar beider was, of, indien deze wet toen reeds in werking getreden ware, arbeider zou zijn ge weest, wordt ook gedurende het genot van vorenbedoelde uitkeering, rente-uitkeering of ziekengeld als arbeider in den zin dezer wet beschouwd." 99 BERLIJN, 27 Febr. (A.N.P.). Het tijd schrift „Berlin-Rom-Tokio" bevat onder het opschrift „Illusies van Churchill" het vol gende hoofdartikel: „Zooals de „Potemkin-dorpen" in de geschie denis en spreekwijze van Europa ingang ge vonden hebben, zoo moet ook het begrip „illusies van Churchill" en „de hersenschimmen van Churchill's politiek en propaganda" eens als gevleugeld woord in den woordenschat van Euro pa worden opgenomen. Deze illusies van Chur chill zijn van velerlei aard. Waar er een ver vliegt, toovert Churchill een nieuwe te voor schijn. Zoo zijn daar bijv. de hulp van ce Vereenigde Staten, het Zuidoosten van Europa, dat de Britsche minister-president bij voorkeur tot mogelijk oorlogstooneel verklaart, de ver houding tusschen Duitschland en Rusland, waaruit Churchill steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voordeelen voor Engeland bedenkt, de steeds weer bezworen solidariteit der democraten en van de Common wealth, en tenslotte het zgn. „ontembare uit houdingsvermogen" van het dagelijks gebombar deerde, ontredderde en in onbeschrijfelijke sociale ellende levende verhongerende Engelsche volk, en de „oorlogsmoeheid" van het stelselmafig verzorgde, beschermde, zegevierende en dou een sterk idee gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill niet over „uithoudings vermogen". Toen heette het „vertrouwen in de overwinning, zekerheid van de overwinning, verplettering van 't nationaal-socialistische rijk, vernietiging van de nationaal-socialistische heerschappij" en hoe de slagwoorden allemaal mochten heeten, welke Churchill zich voor zijn overwinningspolemiek had uitgedacht Evenals op dit punt, worden ook elders vorm en inhoud der illusies van Churchill gewijzigd en raakt het Engelsche volk eraan gewend, ook hier van de hand in den tand te leven. Op het ongerijmde en holle der illusies van Churchill, zijn politieke en illusoire propaganda afzonderlijk in te gaan, zou vergeefsche moeite zijn. Churchill's politiek kan nog slechts ver geleken worden met de treurige functie van een arts, die om bepaalde redenen voor zijn patiënt het sterfuur door steeds versterkte geneesmid delen rekt. Bij vlagen probeert de Engelsche minister-president zijn volk op te zweepen, het met producten der fantasie, die voor ons steeds onbegrijpelijker worden, den waren toestand te verdoezelen en zijn blik af te leiden van den ■weg, welke onvermijdelijk naar het fatale einde voert. Het feit, dat de Engelsche regeering nog slechts van volhouden spreekt en haar volk met een treurige, ij dele hoop probeert te troosten, kenmerkt den Engelschen toestand beter dan al het andere. Het is slecht gesteld met den oorlog van een volk, dat nog slechts vecht ter wille van het volhouden. Er bestaat hiervoor een precedent van niet lang geleden: de positie van het Fransehe volk in het vorige jaar met de oproepen van Reynaud, de gods dienstoefeningen en al de andere acties om vol te houden, waarmede de Fransehe re geerders hun volk 'tevergeefs bij elkaar pro beerden te houden. Engelands nederlaag is zeker. Steeds meer volken en regeeringen gaan dit inzien. Ook Amerika dat onthullen de op markt geschreeuw gelijkende debatten rondom de wet tot hulpverleening aan Engeland wil geen overwinningswapenen, doch slechts nog uithou dingswapenen aan Engeland in groote haast door zijn beursvrienden aldaar ter beschikking stellen, opdat dezen hun geld gunstig in de Amerikaansche wapenindustrie kunnen beleg gen en daarmede tevens de firma Engeland zoo mogelijk uitverkocht geraakt en voor altijd niet tot concürreeren in staat, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ontvluchten en de dan nog overgebleven deelen van de Commonwealth in den schoot der alleenzaligmakende democratie van Roosevelt vallen. Steeds krachtiger wordt in de wereld het be wustzijn v#.n het feit, dat er niets te verande ren valt aan de Duitsch-Italiaansche eindover winning, welke zich op den achtergrond der Engelsche illusies scherp afteekent. Het is daar om begrijpelijk, dat in deze omstandigheden de bereidwilligheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraagstukken en aan de nieuwe ordening in deze gebieden steeds grooter wordt. Zoo kan het Zuidoosten van Europa thans over het algemeen als een min of meer gesloten aanhanger van de politiek der nieuwe ordening beschouwd worden. Ook andere landen zullen in toenemende mate van het feit overtuigd geraken, dat de in het verleden met Engeland aangeknoopte verbindingen voor een alliantie-politiek sinds lang verbroken zijn en dat de belangen van hun volken beter be schermd zijn, wanneer hun staatslieden rekening houden met de nieuwe werkelijkheid in Europa, in plaats van te treuren om opvattingen of combinaties welke door de gebeurtenissen al lang zijn achterhaald. De macht van de in het driemogendheden- pact verbonden mogendheden, Duitschland, Italië en Japan, en van de daarbij aangesloten staten, en het vernuft van hun nuchtere poli tiek kan en zal ook in de toekomst in toe nemende mate hen tot inzicht brengen, die uit vrees of wanbegrip meenden hun sympathieën aan Engeland te moeten schenken. Desondanks zal Winston Churchill probeeren, het Engelsche volk en de wereld met zijn illusies te blijven bedriegen. Wij herinneren hier aan het Engel sche spreekwoord: „Men kan elkeen soms, vele menschen telkens, maar niet alle menschen tel kens voor den gek houden". Ook aan Churchill zal de waarheid van dit spreekwoord niet ont gaan. De staten van het driemogendhedenpact en van de bij hen aangesloten landen bereiden zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor benoodigde wapenen zijn gesmeed. Geweldig staan alle deelen van de Duitsche weermacht voor den slag gereed. Vast aaneen gesmeed staan het front van de strijders en het thuisfront. Vast aaneengesmeed staan de verbonden tegenstanders van Engeland, als een vastberaden levensgemeenschap. Met hun wape nen echter zullen zij de illusies van Church ill als een schim verdrijven." ROME, 27 Febr. (S.P.T.). De Thermen van Diocletianus in Rome zullen heelemaal uitge graven worden. De gouverneur van Rome heeft groote plannen in voorbereiding om de straten, die de Thermen omringen, op een lager niveau te brengen. In een gedeelte van de Thermen van Diocle tianus liggen het Romeinsche Nationale Museum en een der grootste kerken van Rome, de Santa Maria Dagli Angeli, die Michel Angelo gebouwd heeft. In deze kerk vinden de kerkelijke plech tigheden van de koninklijke familie plaats. In een ander deel van de Thermen ligt het in de oudheid bekende theater „Esedra", een der mooiste gebouwen van Rome. Het nieuwe project laat de kerk en de Piazza Esedra intact. De rest van de ruïnen wordt echter uitgegraven. De oude zuilengalerij van de Thermen zal met behulp van de zuilenfragmenten, die men hoopt te vinden, hersteld worden BERLIJN, 27 Febr. (D.N.B.). Het groote in de wateren van Oost-Azië varende Engelsche s.s. Siamese Prince, dat behoort aan de Furness Prince-lijn, is eenige dagen overtijd. S.O.S.-sei- nen van het schip, die door Amerikaansche zen ders op 22 Februari zijn opgevangen, laten geen twijfel over dat het gezonken is. BERLIJN, 27 Febr. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche lange-afstandsbommenwerpers hebben 26 Februari op 500 K.M. ten Westen van Ierland een beschermd Britsch con- vooi aangevallen. ZU brachten in een stout moedig uitgevoerden aanval 9 schepen met een totale tonnage van 58.000 br. ton tot zinken. Bovendien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Vier andere schepen kregen zware treffers. Naar de Engelsche berichtendienst mee deelt, is Donderdagmorgen te Londen reeds tweemaal luchtalarm gegeven. Ten aanzien van de luchtgevechten van Woensdag, die zich voor een deel ook boven de Fransehe Kanaalkust afspeelden, wordt nog bekend, dat de commandant van een Duitsch jachteskader, kapitein Ihlefeld, er in slaagde zijn dertigsten tegenstander, een Spit fire, neer te schieten. De Britsche bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm ge bruik te maken, en geraakte in Duitsche ge vangenschap. Het was de sergeant Hovard Squire uit Noord-Terland, die op zijn eerste vlucht naar het bezette Noord-Frankrijk was. Naar verder wordt bericht heeft de Britsche luchtmacht op 26 Februari en in den daarop volgenden nacht alleen al bij luchtgevechten twaalf toestellen verloren. Zieker twaalf andere vliegtuigen zijn door de Duitsche vliegtuigen vernietigd, terwijl zij op den grond stonden. Zooals DNB meldt hebben gisteren Engel sche gevechtsvliegtuigen van het type Lock- heed-Hudson getracht een aantal Duitsche patrouillevaartuigen op de Noordzee aan te vallen. De aanval mislukte, doordat de Duit sche afweer bijtijds in werking kwam. Geen der Duitsche vaartuigen werd getroffen. Ook hebben vliegtuigen van de Britsche luchtmacht op 25 Februari in totaal vijf aan vallen op Duitsche koopvaarders in het Oos ten der Noordzee gedaan. Alle aanvallen mis lukten tengevolge van het afweervuur der be schermende vaartuigen, dat de Engelsche toe stellen spoedig dwong 'een anderen koers te nemen. WASHINGTON, 27 Febr. (S.P.T.). Naar in welingelichte kringen verluidt, is op de conferentie, die eenige dagen geleden in het Witte Huis naar aanleiding van de ver wachte aanvaarding van de leen- en huur wet is gehouden, besloten een inventaris van al het in Amerika aanwezige oorlogsmateri aal op te maken. Ook heeft men maatrege len besproken om het materiaal, dat aan Engeland geleverd kan worden, op eenige plaatsen samen te brengen, zoodat het, in dien noodig, snel verzonden kan worden. Verder wordt bericht dat het informatiebureau der regeering „Bureau for Government Repulse" volgens een besluit van het Huis van Afge vaardigden tot een permanente instelling is verheven. De democratische afgevaardigden stemden allen voor het besluit, nadat de direc teur van het bureau, Lowell Mellett, had ver klaard dat het niet in de bedoeling lag, een censuur op pers en radio in te voeren. De republikeinsche afgevaardigden stemden tegen. XVolgens Mellett heeft het bureau ten doel, vra gen van het publiek inzake de activiteit van de regeering te beantwoorden. Roosevelt heeft zijn goedkeuring aan de nieu we instantie gehecht, omdat hij hierin een uit- tekend middel ziet om 't publiek inlichtingen te verstrekken. Ook het Congres en de regeerings- departementen kunnen van deze instelling in formatie over alle hangende kwesties verkrijgen. Tijdens de Senaatsdebatten van heden over de wet tot hulpverleening aan Engeland heeft als eerste spreker de democraat Chavez het woord gevoerd. Hij wees de wet van de hand, omdat zij de Vereenigde Staten in den oorlog zou storten. Wanneer de Vereenigde Staten, zoo als de wet bepaalt, hun havens, schepen enz. aan de oorlogvoerende mogenheden ter beschik king stellen, zouden zij een aanval uitlokken en een oorlogsdaad bedrijven. Na Chavez sprak de democratische senator Brown, die de wet ver dedigde. Tenslotte meldt het A.N.P., dat mevrouw Roosevelt in een persinterview aan het pu bliek gevraagd heeft, geen aluminium voor werpen en auto's te koopen. Om het be wapeningsprogramma te steunen stelt zij voor in de plaats hiervan schatkistbiljetten te koopen. TOKIO, 27 Febr. (D.N.B.) Naar het blad Asahi Sjimboen meldt, heeft de Franscns am bassadeur, Arsène Henry, heden van Vichy ant woord ontvangen op het jongste Japansche bemiddelingsvoorstel in het grensgeschil tus schen Thailand en Fransch Inóo-China. Waar schijnlijk zal Henry krachtens deze nieuwe in structies tegenvoorstellen doen. Het blad schrijft in dit verband, dat de Japansche regeering vast besloten is, vóór het einde van deze week een oplossing van de aangelegenheid te bewerkstel ligen. De bijzondere afgezant van de regeering van Thailand, minister Badakaroe, is per 'liegtuig in Tokio aangekomen. Hij verklaarde aan jour nalisten niets te kunnen zeggen over de be trekkingen tusschen Thailand en Fransch Indo- China, zoolang de vredesconferentie geen resul taat heeft opgeleverd. Thailand zoo zeide de minister hoopt op een spoedigen succesvollen afloop van de conferentie. Naar de Jomioeri Sjimboen meldt, heeft mi nister Badakaroe belangrijke instructies voor Tokio ontvangen. Behalve deelneming aan de vredesconferentie zou zijn taak bestaan in de versterking der betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Thailand. Verder meldt Domei uit Hanoi, dat nog niets bekend is over het resultaat der conferentie, die gouverneur-generaal Decoux gisteren heeft bij eengeroepen om een beslissing te verkrijgen over het Japansche compromisvoorstel tot bijlegging van de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. BERLIJN, 27 Febr. (D.N.B.)Met ingang van 1 Maart zullen, naar het D.N.B. verneemt, voor net telefoon- en telegraafverkeer in het bezette gebied van Frankrijk belangrijke faciliteiten verleend worden. Verwacht wordt dat door deze maatregelen ook het bestuur en het economische leven in het bezette Fransehe gebied aanzienlijk vergemakkelijkt zullen worden. SOFIA, 27 Febr. (DNB) Het standpunt van Duitsche politieke kringen tegenover de in het buitenland verspreide geruchten over Duitsche 'nvasneplannen jegens Bulgarije wordt door de Bulgaarsche bladen op een opvallende wijze gepubliceerd en door het publiek met voldoe ning ontvangen. De bladen brengen opnieuw den wensch naar voren van de Balkanlanden, buiten het conflict te blijven. „Mir" wijst in dit verband op een oorlogsgevaar, dat ontstaan kan door een eventueele houding van Enge land. Het blad schrijft: „Zou Engeland troe pen uit Afrika of van de Grieksche eilanden naar Griekenland zelf overbrengen, dan zou er een toestand ontstaan, welke door de as- mogendheden niet geduld zou kunnen worden." BOEDAPEST, 27 Febr. (A.N.P.). Het blad A Mai Nap heeft uit Londen bericht ontvangen, dat het gebouw Downingstreet 10 heeft opge houden het hart te zijn van het Britsche wereld rijk. Sedert het gebouw door Duitsche bommen is getroffen, heeft Churchill met zijn naaste medewerkers een particulier paleis in Londen betrokken, waarvan de ligging natuurlijk ge heim wordt gehouden. De werkvertrekken van den eersten minister liggen in den kelder, als ook zijn particuliere vertrekken, die echter hoogst comfortabel zijn ingericht. Katholieke bezoekers, die voor het eerst naar de Leipziger Messe gaan, stellen veelal de vraag, waar en wanneer op Zondag gelegenheid is tot Mishooren. Daarom zij medegedeeld, dat de St. Trinitatis- kerk aan de Rudolphstraat in het centrum van de stad gelegen is (men ziet deze terstond bij het passeeren van het nieuwe Raadhuis) en zich in de nabijheid bevindt van het „Haus der Nationen", waar men toch moet zijn voor het vertoonen van den pas, de aanmelding ën het afhalen van eventueele brieven in het Neder landsche clublokaal, enz. Vooral den Hoogdienst op Zondagmorgen 9 uur wonen vele buitenlanders bij. Daarna zijn er nog H.H. Missen te 10.15 en 11.15 uur. LISSABON, 27 Febr. (DN.B.). Met het Ame rikaansche s.s. Excalibur is gisteren hier aan gekomen de vroegere ambassadeur der Ver eenigde Staten te Brussel, Cudahy Hij ver klaarde aan verslaggevers, uitsluitend als jour nalist rond te reizen en als zoodanig van Lis sabon uit de landen van het Europeesche con tinent te willen bezoeken. ROME, 27 Febr. (Stefani) Met betrekking tot de in de rede van Mussolini vermelde hulp, welke Italië in de jaren 1936, 1937 en 1938 aan Spanje verleend heeft, is een officieele ijst verschenen van het aan Spanje ter beschikking gestelde oorlogsmateriaal, met een volledige op somming van de uitgebreide hoeveelheid wa penen, munitie, voertuigen, benzine, toestellen, uitrust.ngstukken e.d. voor legerdoeleinden, voorts vliegtuigen, motoren, bommen e d. voor de luchtmacht, alsmede schepen voor het ver loer van troepen en materiaal voor de marine. Bovendien werden in den zomer van 1937 tal rijke duikbooten aan generaal Franco afgestaan. Van de op genoemde lijst gepubliceerde cijfers vermelden wij hier, dat 1950 stukken geschut werden geleverd en 10.135 stuks automatische wapenen, w.o. 7449 mitrailleurs. Verder ontving Spanje 7663 gemotoriseerde voertuigen, 763 vlieg tuigen en 16720 ton vliegtuigbommen. Ruim 5000 bombardementen zijn uitgevoerd en i2.000.G00 K.G. bommen geworpen. Alle eenheden der vloot zijn aan Italië terug gegeven, uitgezonderd twee duikbooten, vier lOrpedojagers en vier motortorpedooooten. In totaal zijn voor de leveringen van materiaal door cie Italiaansche departementen van Oor'og. Ma- line en Luchtvaart 7V2 milliard lire uitgegeven In het Spaansch-Italiaansche handt lsverdrag van verleden jaar is de Spaansche schuld aan Italië op 5/j milliard lire, betaalbaar in 24 op- ioopende jaarlijksche termijnen, vastgesteld. PARIJS, 27 Febr. (D.N.B.) De kostbaarste Fransehe kunstvoorwerpen zijn volkomen onbe- schad'gd en bev.nden zich in veiligheid. Prof. dr. Langdorf, van de afdeeling cultureele zaken bij net bestuur van den militairen bevelhebber m Frankrijk, heeft verklaard, in tegenstelling tot desbetreffende berichten der buitenlandsche propaganda, dat de Duitsche militaire overheid in het geheel geen kunstvoorwerpen, handschrif ten of boeken uit openbaar Fransch bezit naar Duitschland heeft gebracht. De beroemde „Nike van samothrace" bevindt zich op een veilige plaats in het onbezette Frankrijk en netzelfde is het geval met de „Mona Lisa", de „Venus van Milo", de Grieksche reliefs van het Parthenon an andere groote kunstschatten uit het Louvre. De Fransehe autoriteiten en de directie van het Louvre hebben het grootste deel dezer kunst schatten voor het begin van het offensief in vei- l gheid gebracht. Van Duitsche zijde wordt boven dien alles gedaan om de waardevolle historische kasteelen te beschermen. Zoo zijn Maintenon, Versailles, Fontainebleau en Compiègne door de Duitsche troepen weer ontruimd. WASHINGTON, 27 Febr. (S.P.T.). De ver dedigingscommissie der Vereenigde Staten zoekt thans naar een geschikt vervangingsmid del voor levertraan, daar dit product bijna ge heel uit de markt is. Tot dusver betrokken de Vereenigde Staten 65 pCt. van den totalen in voer van levertraan uit landen, die nu niet meer kunnen leveren. Het was hoofdzakelijx Noorwegen, dat de Vereenigde Staten van le vertraan heeft voorzien. De ingetreden schaarschte aan dit vitamine rijk praeparaat heeft de prijzen van 20 dollar tot 70 dollar per ton doen stijgen. NEW YORK, 27 Febr. (D.N.B.). Een verkeers vliegtuig van de „Eastern Air Line", dat sedert verscheidene dagen werd vermist, is vanochtend geheel vernield in de omgeving van het vlieg veld van Atlanta (Georgia) gevonden. Volgens de eerste berichten zijn verschillende per sonen om het leven gekomen. Onder de gewon den bevindt zich de bekende Amerikaansche vlieger uit den wereldoorlog Rickenbacker. Later berichtte Associated Press dat de vlieg tuigramp van Atlanta in totaal aan zeven men schen het leven heeft gekost. Onder de slacht offers bevindt zich ook de democratische afge vaardigde van het Congres William Byron. Ook de uit drie personen bestaande bemanning is omgekomen Zooals wij reeds in het kort gemeld hebben heeft het R. K. Werkliedenverbond naar aan leiding van de gepubliceerde tariefsverhoogingen der Spoorwegen het navolgend schrijven aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen gezon den: „Het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland nam kennis van de publicatie eener per 1 Maart a.s. ingaande verhooging van het spoorwegtarief. En hoewel dit bestuur volkomen begrip heeft voor de moeilijkheden, waarvoor uw directie ge plaatst is, gevoelt het zich toch verplicht uw welwillende aandacht voor het volgende te vra gen. Blijkens de publicaties wordt met de tariefs- verhooging beoogd het vervoer te beperken. Maar naar ons gevoelen kan voor deze vervoer- beperking het oog toch niet zijn geslagen op degenen, die van de vervoerdiensten der Neder landsche Spoorwegen gebruik moeten maken, teneinde in eigen onderhoud en dat van hun gszmnen te kunnen voorzien. Meer speciaal hebben wij hier op het oog arbeiders, houders van weekkaarten, voor wie het tarief met 16 pet. verhoogd zou worden. De man dien ik zag loopen had de zenuwen. Wat dat is, de zenuwen, kan ik u niet vertellen, maar de man had ze en gedroeg zich ernaar. Hij liep het trot toir op, het trottoir af, hij gehaarde met zijn armen, slingerde met zijn heenen, hij schreeuwde zich het ge zicht rood. Hij liep hard een steeg in. rende in volle vaart een blokje om en kwam weer op het trottoir van de hoofdstraat terecht. Daar deed hij hetzelfde: hij gebaarde, slingerde en schreeuwde. En hij rende weer een blokje om. Er was niets te doen in de straat De wandelaar wandelde zoo kalm als Hollandsche wandelaars maar ivande- len kunnen. Maar de man had de zenuwen. SOFIA, 27 Febr. (A.N.P.) Het blad „Mir" pu bliceert cijfers over het aandeel van het Jood sche kapitaal in het Bulgaarsche bedrijfsleven. Mir meent, dat het niet mogelijk is, heel nauw keurige gegevens te verkrijgen, daar 't Joodsche kapitaal onder de kategorie „buiteniandsch ka pitaal" valt. Men kan echter berekenen, dat het Joodsche aandeel b(j het kapitaal in de in dustrie 400 millioen leva's, d l. 12.3 procent van net totale kapitaal beoraagt. Hiervan vallen 230 millioen onder de buitenlandsche industrie. Het sterkst, n.l. met 295 millioen leva's (44 4 pet.) is het Joodsche kapitaal in de textielindustrie i ertegenwoordigd. Op de tweeoe plaats staan de papierindustrie en de drukkerijen met 30.5 mill. i2.4 pet.). Over het algemeen is net aandeel der Joden in de Bulgaaische industrie relatief vijf tien .maal grooter dan dat der Bulgaren. De invoer van grondstoifen ligt voor vijftig procent in Joodsche handen In de bouwvakken daaren tegen zijn van 6161 personen slechts 13 Joden werkzaam en van de 9125 metaalbewerkers zijn ei slechts 182 Joden. NEW YORK, 27 Febr. (D.N.B.) De nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Londen, John Winant, is heden per Clipper-vftegtuig naar Portugal vertrokken, om zien vandaar naar En geland te begeven. Volgens de Associated Press verklaarde hij voor zijn vertrek, dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „pol tiek van mateneele hu.p aan Engeland Hij zeide alles te zullen doen om deze politiek uit te voeren. Wat er ook gebeure, aiies nangt af van de Amerikaanscne Dereidwilligheid tot hulpverleening in de komende weken en maan den. De ambassadeur reist in gezelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven advi seur Benjamin Cohen. ROME, 27 Febr. iDJ(.B.i. De m het weer- machtsbericht van vandaag vermelde groote aanval van afdeelingen Duitsche bommenwer pers op de vliegvelden van Malta wordt door den specialen correspondent van Stefani de belangrijkste aanval genoemd, die tot dusver in dezen sector is gedaan Bij den grooten aan val van Woensdagmiddag werden ongeveer hon derd ton bommen door de Duitsche vliegers op verschillende doelen neergeworpen. Ondanks het buitengewoon hevige afweervuur konden de door de Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen vergezelde Duitsche bommenwerpers hun op bracht geheel vervullen. Met instemming lazen wij in de publicaties, dat er bij de verhooging van personentarieven naar is gestreefd het „sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten komen" en daarom de ver hooging der tarieven van weekkaarten beperkt is tot 16 pet. Met alle waardeering voor dit streven mogen wij uw directie beleefd onder de aandacht bren gen, dat arbeiders, die van weekkaarten gebruik moeten maken, als regel die weekkaarten zeil van huil normale arbeidsloon moeten betalen En het zal voor u geen nader betoog behoeven dat het arbeidersgezin met een normaal inko men thans reeds het uiterste moet doen om van dat normale inkomen te kunnen bestaan. Wij hebben voor ons liggen het geval dat arbeiders uit Utrecht werkzaam zijn op een sigarenfabriek te Wageningen. Deze arbeiders betalen thans voor een week kaart der Nederlandsche Spoorwegen voor het traject UtrechtEde en een aansluitende week kaart voor de buslijn EdeWageningen f 6.50 Zou nu, zooals gepubliceerd is, het tarief der weekkaarten met 16 pet. worden verhoogd, dan beteekent dat voor de betreffende arbeidersge zinnen een extra uitgave van f 1.04 per week een offer, dat door die gezinnen met een zeer beperkt inkomen bijna niet te dragen is. Juist omdat uw directie ln de publicaties zelf te kennen gaf het sociale gezichtspunt bij deze ariefsverhooging tot zijn recht te willen laten komen, mogen wij u beleefd en met allen aan drang verzoeken de voorgenomen tariefsverhoo ging voor de weekkaarten niet. of in het uiterste geval slechts voor een gering gedeelte, toe te passen." i BUENOS-AIRES, 27 Febr. (D.N.B.). De mi nister van Buitenlandsche Zaken ad interim, de minister van Financiën en de minister van Marine hebben vandaag nieuwe besprekingen gevoerd over het dreigende tekort aan scheeps- ruimte in Argentinië. Officieus verluidt, dat de regeering van plan is een nationale koopvaardijvloot te bouwen. Om een begin te maken is men van plan de in Ar- gentijnsche havens opgelegde buitenlandsche schepen te gebruiken, die met goedkeuring der respectievelijke regeeringen zijn aangekocht. Volgens het A.NP. is de van Britsche diplomatieke zijde gegeven duidelijke aan wijzing aan Argentinië om de in de Argen- tijnsche havens liggende Deensche schepen ln beslag te nemen, naar Transocean Woens dagavond vernomen heeft, van Argentijnsche zijde op energieke wijze van de nand ge wezen. ROME, 27 Febr. (D.N.B.). De in het buiten land verspreide geruchten, als zou maarschalk Graziani in Rome zijn, reeds in Januari zijn ontslag hebben ingediend en zich thans ln hechtenis bevinden, worden van bevoegde Ita liaansche zijde tot in alle bijzonderheden tegen gesproken. TSJOENGKING, 27 Febr. (D.NB.) De per soonlijke afgezant van Roosevelt, Lauchlin Cur- rie, die zijn missie te Tsjoengking heeft vol bracht. is vertrokken naar Hongkong, vanwaar hij de reis naar de Vereenigde Stater, zal voort zetten. Currie heeft te Tsjoengking met at vooraan staande Chineesche staatslieden onder wie den opperbevelhebber van het leger besprekingen gevoerd over den economischen toestand en de behoeften van China.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1