Welke bonnen zijn geldig? zal snel verdwijnen Beursoverzicht De lach davert deur den „Koei m Verscheidene schepen tot zinken gebracht Aanvallen op pantser troepen in N.-Afrika Uw HOEST akker's Abdijsiroop GRU TTERS WAREN: ZATERDAG 1 MAART 1941 WINTERHULPSpNEDERLAND Kerkelijk leven Brabantsche brieven Nolleke moet voor de rechtbank Duitsch weermachtsbericht Strategische doelen in Zuid' en Zuidoost-Engeland aangevallen ltal. weermachtsbericht Italianen ontruimen Mogadiscio in Somaliland 7 en 8 M Man overreden en gedood het beproefde hoest-geneesmiddel Ingekomen giften Nederland op de Keulsche voor j aar sbeurs Non-ferro metalen Gep. generaal-majoor G. M. Cazaux van Staphorst overleden Doodelijke val WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 2 Maart Maandag 3 Maart Priesterwijdingen Audiëntie ra HET LIED DER DUISTERNIS Toen struikelde 'nen conducteur over ons zwarte valies ons coupéke binnen. „Zeg, chef", vroeg ik: „hebt ge onderweuge in den trein oewen t. a. v BERLIJN, 28 Febr. (D.N.B.), Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft 22.000 bj.t. vijandelijke koopvaardijtonnage tot zinken gebracht. Lange- afstandsbommenwerpers hebben, naar reeds in een afzonderlijk bericht is medegedeeld, op 26 Februari op 500 km. ten Westen van Ierland van een beschermd convooi 9 schepen van in totaal 58.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Boven dien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies vTijwel vaststaa.t Vier andere schepen kregen zware bomtreffers. Bij gewapende verkenning in het zeegebied van Groot-Brittannië heeft de luchtmacht op den 27sten Februari ten Westen van Ierland een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. tot zin ken gebracht en 12 groote schepen door bom treffers zoo zwaar beschadigd, dat een deel hier van als verloren kan worden beschouwd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben giste ren overdag strategische doelen in Zuid- en Zuidoost-Engeland aangevallen, op 6 vliegvel den talrijke vliegtuigen vernield en zware bom treffers geplaatst op hangars en gebouwen. Ver scheidene voltreffers van bommen veroorzaakten een hevige ontploffing in een vliegtuigfabriek. De vijand heeft gisteren overdag en in den afgeloopen nacht noch boven Duitsch rijksge bied noch boven de bezette gebieden gevlogen. De bemanning van een gevechtsvliegtuig, eerste luitenant Baumbach, Feldwebel Erkens en ünteroffizier Stahl, heeft tot en met 27 Fe bruari in totaal 24.000 ton vijandelijke koop vaardijtonnage tot zinken gebracht. ROME, 28 Febr. (Stefani). Het 266e com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front geen gebeur tenissen van bijzonder belang. Een formatie vijandelijke bommenwerpers, die een onzer vliegtuigbases trachtte aan te vallen, is onder schept door onze jagers, die een vliegtuig van het type Spitfire neerschoten. Een tweede toe stel werd door het afweergeschut der marine neergehaald. Bij den in het communiqué van gisteren ver melden aanval op vliegvelden op Malta zijn, naar men heeft kunnen vaststellen, behalve de opgegeven vliegtuigen nog vijf andere toestellen op den grond vernield. In N o o r d-A f r i k a hebben onze vliegtuigen en vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps gepantserde strijdkrachten van den vijand doel treffend met bommen en mitrailleurvuur be stookt. Te Koefra en te Dzjaraboeb hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen. In O o s t-A f r i k a in den sector van Cheren levendige bedrijvigheid van onze artillerie. In Somaliland wordt verwoed verder ge streden. Onze troepen, die Mogadiscio ontruimd hebben, bieden fel tegenstand in stellingen ten Noorden der stad, Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 5 6 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart 100 gram roggebrood of ander brood oi 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 5 t/m 23 Maart 50 gram rogge orood of ander brood of 1 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 2 t/m 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee Algem. distributle- bonboekje SUIKER 6 t/m 16 Maart 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 5 t/m 9 (12) Maart 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeechkaart VLEESCH-. WAREN 5 t/m 9 (12) Ma^rt 1 rantsoen Vleeschkaart VET 5 6 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart pond boter of margarine of 2 ons vet pond boter of margarine Vetkaart BOTER 5 6 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart pond boter of margarine of 2 ons vet H pond boter of margarine t Bóterkaart KAAS 13 est 14 't/m 9 (23) Maart 1 ons Alftem. distributie bonboekje EIEREN 12 81 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart. 1 ei Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode E Periode 9 t/m 31 Maart t/m 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 11, 12, 13 15, 16, 17 25 l m 32 35 l m 41 t/m 14 Maart t/m 31 Maart t/m 14 Maart t/m 31 Maart 1 eenheid 1 eenheid Brandstof fenkaart haarden-kachels Brandstof fenkaart ..centr. verwarm." ZEEP 14 t/m 30 Maart 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 15 t/m 30 Maart 1 pond Algera. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 11 t/m 23 Maart pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokkcn 7 (Zie ook hieronder) t/m 20 April y» pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten t/m 20 April pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of stijfsel t/m 20 April 1 ons AJgem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 9 t/m 20 April 1 ons Algem. distributie bonboekje Kantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas. 200 gram andere koekjes. 90 gram biscuits en wafels. 75 grain beschuit. 300 gram cake. 600 gram gebakjes. 600 gram taart. 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.). een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep. 150 gram zachte zeep, 250 gram zeep poeder of 300 gram zachte zeeppasta. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten. 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram leverartikelen, tongenworst en nïerbrood. 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen ss 1 H.L. anthraciet of steenkool. 75 K.G, industrie- of eierbriketten, 110 K.G bruinkoolbriketten. 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf 195 K.G. persturf (300 stuks) 200 8tuk«>. 200 K.G. overige soorten turf. 100 K.G. briketten zonder turf afval, 250 K.G. briketten met turfafval, 75 K.G. met tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen. Vrijdagmiddag is de 54-jarige' woonwagen bewoner J. D., uit Westerbork, in de Sloet- draaiersstraat te Groningen bij het oversteken >'an den rijweg aangereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. Het lijk is voorloopig naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nög meer dan vroeger, nu Volgens bericht van 28 Februari 1941 van Winterhulp Nederland zijn in de periode van 10 t.m. 22 Februari bij WH.N. giftep. binnen gekomen tot een totaal bedrag van f 41420.36. Medegedeeld wordt dat Nederland dit jaar voor het eerst weder officieel zal deelnemen aan de Keulsche voorjaarsbeurs, welke van 30 Maart tot 1 April wordt gehouden. Het zal daarmede de sinds vele jaren be staande nauwe betrekkingen tusschen het Ne- derlandsche bedrijfsleven en de Keulsche jaar beurs voortzetten. De deelname aan deze beurs was van oudsher steeds zeer omvangrijk. Ook dit jaar zal Nederland met een collectieve in zending vertegenwoordigd zijn en daarmede ge lijktijdig de drukke economische samenwerking net Duitschland en in het bijzonder met het wes ten van het rijk tot uitdrukking brengen. De Keulsche voorjaarsbeurs omvat een alge- meene beurs met een groote deelname van de Duitsche verbruiksgoederenindustrie, een textiel beurs, verschillende extra groepen en buiten- landsche afdeelingen. De Keulsche beurs verwacht een bezoek van een groot aantal Nederlandsche zakenlieden. De verstrekking van het visum geschiedt kosteloos. Over de aanvraag van het visum verstrekken de reisbureaux Lissone-Lindeman als vertegen woordigers der Keulsche jaarbeurs inlichtingen. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in de Nederlandsche Staatscourant van 28 Februari 1941 is gepubliceerd de prijzen- beschikking non-ferro metalen no. 1. Voor de voornaamste oude en nieuwe soorten aluminium, lood, koper, koperlegeeringen, nikkel, zink en tin vermeldt deze beschikking de prij zen, waartegen déze metaalsoorten door groot handelaren aan verbruikers ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. Voor gedétailleerde gegevens wordt verwezen naar het in de vakbladen opgenomen bericht. Op 81-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden gep. generaal-majoor der mariniers C. M. Cazaux van Staphorst. Na den actieven mili tairen dienst heeft hij vele jaren medegewerkt aan het krijgskundig archief van den generalen staf. Hij was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en in die van Oranje-Nassau. Te Venlo is de 46-jarige arbeider De B. uit Nijmegen, die op een vrachtauto naar huis reed, van dezen auto gevallen en zoo ongelukkig te recht gekomen, dat hij na korten tijd overleed. HILVERSUM I, 415 M. Neölerlandsch programma 8.00 KRO, 1.00 AVRO 8.00 wij beginnen den dag, 8.30 Giamo- foonmuziék, 930 Geestelijke muziek /<gr.- pl.), 10.15 Hoogmis, 1130 Gramofoonmu- ziek, 12.00 Declamatie, 12.15 Gramofoonmu- ziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.03 AVRO-Amusementsor kest, solist en de AVRO-Girls, 1.45 Nea'er- landsch Verbond voor unde: „Wie en wat waren onze voorouders?", lezing, 2.00 Zang met planobegeleiding, 2.35 Cyclus „Leeven en daden onser Doorluchtigste zeehelden", 3.00 Nieuw-Hollandsch strijk kwartet, 3.30 Uit Berlijn: 63e Verzoekcon- cert voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Puszta-orkest, 6.30 Orgelspel, 6.45 Actueele reportage oi gramofoonmuziek, 7.00 Gra- moloomnuziek met toelichting, 7.15 Sport van den dag, 7.45 Vervolg van 7.00, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmu- ziek, 8.45 Concertgebouworkest, koor en solisten (opn.) 9.25 Dialoog, 10.00 Nieuws berichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 NCRV. 9.45 NCRV. 1.00 KRO 5,157.15 KRO 8.00 Paaschbergkoor, zang met orgelbe geleiding en NCRV-orkest (opn.), 9.45 Gra mofoonmuziek, 11.10 Cantate (opn.), 11.30 Gewijde muziek (opn.), 12.00 Rondom het orgel, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.30 Viool en piano, 2.10 Gramofoonmuziek, 2.25 Pianovoordracht, 3.0o Radiotooneel met muziek, 5.15 Wekelyksche ged'achten- wisseling ANP, 5.30 KRÓ-orkest, 6.156.30 Gramofoonmuziek, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Gramo foonmuziek en sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nedterlandsch programma VARA 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.20 Esme ralda en soliste, 13.00 VARA-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, I.00 Gramofoonmuziek, 1.15 VARA-orkest, 2.00 Zang met pianobegeleiding, 3.0o Gra mofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 5.00 Gramofoonmuz., 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten ANP, 5.30 Esme ralda en solist, 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Friesch praatje ANP, 7.15 Gramofoon muziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 VARA-koor ,.Pro Musica" met pianobegeleiding. 3.05 VARA- orkest, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M NCRV 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.15 Christelijke Oratoriumvereeniging (opn.), 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek, II.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Jac. Staffer's sextet, 2.35 Haarlem's trio en gra mofoonmuziek, 3.20 Orgelconcert (opn.), 4.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP, 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 6.05 Orgelconcert, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting. In het klooster der Paters Franciscanen te Weert zullen 23 Maart de H. Priesterwijdingen worden toegediend. Z. H. Exc.. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woens dag van de volgende week geen audiëntie ver leenen. AMSTERDAM, 28 Februari 1941 Het Damrak stond vandaag weer in het tee- ken van afwachting. Er heerschte weer gebrek aan stimulans en schaarschte aan orders en uiteraard wordt hierin geen verandering in de nabije toekomst verwacht. De markt opende andermaal in een zeer kal me houding. De stemming was licht verdeeld, waarbij een nauwelijks prijshoudende ondertoon overheersehte. Op de Acnerikaansche afdeeling waren staal- fondsen in navolging van Wallstreet iets zwak ker van toon. Bethl. Steel boekte een reactie van l'A dollar; Steels moest 3/8— prijsgeven en Republic Steel verloor 'A. De handel bleef beperkt. Koperfondsen waren echter niet zwak ker van toon. Anaconda Copper kon zich op de gebleven prijzen van gisteren handhaven en Kennecott kon 'A dollar verbeteren. Voor General Motors, Carfounory en Vlieg tuig aandeelen was een iets zwakker ondertoon aanwezig, terwijl Spoorwegshares weinig of geen verandering te zien gaven. De belangstel ling voor dit alles was weer niet bijster groot. De locale markt legde ook aanvankelijk geen geanimeerdheid aan den dag. Op de Petro- ieumafdeeling bleek Koninklijke Olie ditmaal niet gevraagd te zijn, waarom het fonds zich niet geheel handhaafde en 1 pet. beneden het slot van gisteren opende. Shell Union kon frac- tioneel verbeteren. Tidewater bleef vrijwel on veranderd. In den Suikerhoek werd voorloopig in H.V.A. niet meer dan een enkele transactie afgesloten tot 2 pet. lageren prijs. Vorstenlanden Cultuur toonde geen verandering en Javasche Cultuur en Nisu ontmoetten niet de minste belangstel ling. Rubberaandeelen kwamen eveneens voor han del meerendeels niet in aanmerking. Voor A'dam Rubber was de stemming bij opening Iets luier bij een verlies van circa 1 pCt. Tabakken hadden ook weer een stille markt. De ondertoon bleek ook hier niet vaster te zijn, omdat geen kooplust aanwezig was. Oude Dell en Deli-Batavia werden iets lager geadviseerd. Scheepvaartaandeelen maakten geen uitzon dering. De handel bleef weer tot een minimum beperkt, maar de ondertoon der markt was niet zwak. Scheepvaart Unie hanhaafde zich op de vrij vaste prijzen van gisteren. Voor Japan- lijn en Booten werden onveranderde prijzen ge. adviseerd. Holl. Am. Lijn bleek echter iets luier te zijn. In den hoek der bfnnenlandsche ir.dustriee- len was eveneens aanvankelijk vraag uitge sloten. Licht aanbod zette Unilever 11% ach teruit en veroorzaakte in Aku een reactie van 1 pet. Philipslampen werden op het slot van gisteren geadviseerd. Op de beleggingsmarkt viel ook geen bij zonders voor. Nederlandsche Staatsfondsen waren weer prijshoudend. De nieuwe leenihg handhaafde zich op het vorig peil en voor de 33% pet. 1938 trad een lichte verbetering in van circa 'A pet. Bij verder verloop nam de handel, zoo moge lijk, nog af en had dit eenige koersafbrokkelin- gen ten gevolge. Steels liepen a 3/8 en Bethl. Steel a dollar terug. Hierna trad echter weer gedeeltelijk herstel in. Republic Steel ver loor 1/8 a Koninklijke olie liep geleidelijk 1 l'A terug, maar boekte hierna weer herstel van y2 H.V.A. moest 2 pet. prijsgeven. A'dam Rubber X i 1. Scheepvaart Unie liep V2 a 1 terug. Japanlijn werd 2 pet. lager verhandeld. Unilever gaf 1 pCt. prijs. Aku 6. Philips lampen handhaafden zich. De Nederl. Staatfondsenafdeeling verliep en sloot zeer stil. Prolongatie 2% pCt. Wie kennis maakt met 1^1 datde blinde schrijfster Alice Bretz gezongen heeft in haar prachtigen roman, zeCl er een bemoedigenden toon in beluisteren en er den weg door kunnen vinden om ook een onafwendbaar leed toteen bronvan vreugde en geluk te hérscheppen. Vraagt Uwen boekhandel. ULVENHOUT, 27 Febr. 1941 Amico, Ge herinnert oew eigen ons leste uitstapke nog wel? Dat van de propclub, mee Nolleke Gommers ook, naar den Haag? Dan zulde óok wel onthouwen hebben, dunkt me, hoe dat klei ne, astrante Nolleke In den Zwaluw de peeën had opgeschept. „t Was 'n reis mee hindernissen," zoo schreef ik oe half November. „Op den Zwaluw moes ten we drie kwartier wachten. Den trein was vol, Nolleke zat in 't gangpad, op ons valies, ge vuld mee alderhanden leeftocht, (meegenomen omdat ons vrouwvolk gin bonnekes had willen afstaan!) Als we 'n kwartier gewacht hadden, Het Nolleke. kwaad als 'n spin, z'n eigen uit den trein zakken. „Hij wou dan wel 's van die Rooie Pet ver nemen, of die soms docht dat hier 'nen vollen trein vergeten schoolkinderen stond, sodetjuul" Na weer 'n kwartier stapte den Fielp uit; die gong Nolleke zoeken. En nog 'n kwartier later rejen we weg zonder Goliath en David. (Res pectievelijk 300 en 75 pond zwaar). Wij keken malkaar 'ns aan. De perrons van den Zwaluw lagen al in den duister. „Wanouw?!" vroeg den Jaan benepen. Den Blaauwe zag 'ns naar 't zwarte valies, krabde aan z'n neus en zee: „leeftocht hebben we genogt, maar den stoet is wel gaauw ont bonden!" „En dieën meelzak kuiert mee ons centen weg," klaagde den Jaan. Dikker wemelde den schemer over 't leege winterlandschap, daar benejen ons. Links, ik ree vooruit, stond den bonten avond hemel in lichterlaaie 'n Zon als 'n wagelwiel zoo groot, zonk weg in den donkeren mos van 't lage, natte land. Den Jaan zat veuroverge- bogen; te tellen de afgesleten, blinkende figuur- kes van 't ijzerbeslag op den bojem van ons spoorwageltje. Den Biaauwe, de ruiten, grijzen pet achterover op z'n rosse stekels, zat tevrejen te luisteren naar den spoorwagelpolitiek, die naast ons op de bank wierd bedreven. misschient 'n paar reizigers ontmoet, 'nen soor tement van reus en 'n heel klein manneke, die op 't nipperke in den Zwaluw zijn ingestapt!" Onderwijle knipte-n-ie de kortjes. Toen vroeg le: ge bedoelt de heeren Beeckers en Gommers uit Ulvenhout. „Ehjeja?" stotterde-n-ik, want deuzen kortjescoupeur was naar mijnen zin veul te goed op de hoogte. Den Blaauwe schoof ook 'n bietje bij. En den Jaan keek naar den con ducteur of Tonia was binnengestapt, zonder stamkaart, want die kaart had Janus „veur alle zekerheid" maar meegenomen....! „Hou maar op," zee den conducteur' toen: „dat duo zit in eerste kiassecoupé en ik heb de grootste Jast om aan m'n centen te komen. Ze motten bijbetalen, ziede, van Zwaluwen tot Dordt." Den Jaan klèèrde op: 't kapitaal was terecht! „En as ze nle bijbetalen," vroeg den Blaauwe: „Wa dan....?" „Dan krijgen ze in Dordt d'r tweede verbaal," zee 113 (dat stond op z'nen kraag) in allen ge moedsrust. „D'rd'rd'r tweedeverbaal?" vroeg ik; „waar hebben ze dan 't éérste opgeloopen?" „Ze? Dieën groote nie, die is as getuige op genomen. Maar da kleine kulleke, Arnoldus Gommers, is nie? die is verbaliseerd veur huisvredebreuk en beleediglng; misschient ook veur poging tot zware mishandeling." „Wé, ge doet, doe 't góed," zee den Blaauwe cqntent. „Maar wat heeft Arnoldus dan toch allemaal uitgevoerd in dat ketierke?" vroeg ik. „Bij den chef op den Zwaluw de deur open- getrapt," zee 113. „Toen den chef gevraagd, of Zijnedele zoo beleefd zou willen zijn aan hem, Arnoldus Gommers, 't seinstokske af te geven. Dan kost meneer van Rooipettum mee z'n luien donder in 't wèrme kantoor blijven. Én als den chef zijnen seinstaf nie afstond, dan had Ar noldus gedreigd den chef tot poeier te verwer ken. Anders niks," zee 113. „En nou zit meneer Gommers eerste klas te reizen op 'n derde-klas biljet en wil nie bijbetalen, terwijl den ander z'n eigen beroept op „hovermacht!" Maar in Dordt hebben we 'n half uur den tijd," zee 113. „Ik mot zeggen," stelde den Biaauwe vast: ,,'t begin van ons uitstapke is belange nie kwaad." Ik gaf den conducteur 'n sigaar, die toen 'n deur wijer gong mee z'n tang. 't Was ondertus- schen straf donker geworden; de gloeiende siga- renpuntjes flierden lijk vuurvliegkes deur 't donkere wageltje. Ja, nou 'k 't eigens weer herlees, zóó was 't gegaan. Maar eerlijk gezeed: wij waren die heele consternatie glad vergeten! Allee, daar gebeurt zoovéul teugenwoordig, enne....- de propclub zit óók nie stil Maar 'n dag of tien gelejen kwam er 'nen deurwèèrder op Ulvenhout en die gaf aan onze „wettige huisvrouwen" 'n groot vel pampier af, waarmee wij wierden verzocht, om te verschij nen veur de Strafkamer der Arrondissements- Rechtbank te Breda, op Donderdag 20 Februari 1941 des voormiddags ten 10 ure, ten einde ge tuigenis af te leggen in de zaak contra Arnol dus, Hermanus, Ludovicus Gommers, geboren den 7den Mei 1880 te Ulvenhout, particulier, wonende aldaar, beschuldigd vanen toen volgden 'n paar cijfers, waarachter de letters W. v. S.; me dunkt zóoveul ais de juridische formule van ons oponthoud in den Zwaluw op ons plazierig uitstapke mee den kaartpot. Deus blank pampier iag prontjes uitgestreken op m'n bord, als ik dieën dag thuisree mee den groentenwagelJa zoo is mijn „wettige huisvrouw" nog welVeur de rest liep ze rond mee 'n bakkes, of ik heel 't spoorwezen had uitgeroeid en zij 'r eigen daar dood om geneerde! En efkes kwam t gedacht bij me op: dat zoo'nen lammessen deurwèèrder, eigens toch óok getrouwd, zoo'n pampier nou altij aan oew wijf afgeeftAls ik 'm op 't trimmenaai zou zien, moest ik 'm toch 'ns op z'n geweten werken! Van man tot man. Afijn. Ik vouwde 't pront-uitgestreken pam pier in zestienen en stak 't in m'nen bilzak. 't Kost in ieder geval op 'nen leutigen heiligen dag uitdraaien! Trui zweeg. Stelde 'r eigen aan als de verdrukte onschuld. Maar ik verwachtte van den avond nog wel bezoek van m'n medegetuigen, misschient ook wel van den „ver dachte" en dan kon 't nog best gezellig worden. Mee deus gedachten gong ik aan den zuurkool- mee-spek, deur Trui klaargemokt om ze alles, zelfs die haaibaai-streek om dat pampier zoo op m'n bord te spreien, te vergeven, Den eerste die 's avonds binnenstapte was Nolleke! Fier als 'nen haan, die 'n vuil ei uit gebroeid hee. Trui had „gin woorden" veur 'm. Maar 't Gommerke is gewend, dat 't vrouwvolk hum nie beziet (hij is trouwens uit vrouwenoog punt 't aankijken nie wèèrd!) en Nol smoorde aan z'n sigaar, zwaaide mee z'n korte beentjes onder den stoelzitting, zoo plazierig of ie in „de Koei" z'n rondjes zat weg te geven en Kee te tergen. „Wat denkte, Dré? Zou 'k 'nen advocaat nemen?" „Bende van plan om te bekennen „Me laars!" „Pik dan 'nen advocaat, Nolleke!" „Maar ginnen prul!" zee Nol grooteman- achtig. „Tuurlijk nie, maar prot daarover 'ns mee den Fielp, die Daar was den Fielp. „Zóó?! Harnoldus, Er- manus, Ludovicus! Dag Truike! Hook de pest hin, net has mijn wettige uisvrouw? Hallee, den Dré! Wat zegde gij 'r van? Kunnen we veur de wandaden van die Halikriek veur liliekert gaan staan hop de rechtbank." „Gij bekekt t goed Fielp," zee Trui vinnig: „dat daar"(ik!) „hee-t-er nog stiekum leut in!" Ziezoo. Trui zat 'r al in! Ja, den Fielp kunde zooiets overlaten. „Niks oor," zee-t-ie: „daar ken ik den Dré te goed veur. Maar wat elpt 't, hom te murmereeren, Trui? Wie kan veur- zien, has ge zoo'n lazerbol mee hop reis nimt, da ge dirie maanden later nog hin 't gesalle- mander zit?'k Mag lijen, da ze'm tien jaar geven, dan ebben we tenminste heven rust. Maar...." en den Fielp keek veul ontevrejen: „maar hij zal 'r natuurlijk mee 'n maand hof zes, oogstens negen, wel van hafkomen!" Den Nol z'n beentjes bleven ineens stil. Straf keek ie naar den Fielp. Maar die zat zóó triest en in gedachten in de assielaai van de platte- buis te staren, dat Nolleke gin wijs kost worden uit den bakker. (Ge wit, die twee liggen den lesten tijd ook overhoop). Daar heurden we den stap van den Blaauwe over den erf gaan. „Zeszes maanden ge vangenis minstensschuddebolde Trui; dan heftig en direct tot Nolleke: „maar ditte zek- oe, as ge de bajus uitkomt, ge zet hier ginnen voet meer binnen, honre! 'k Zou me schamen! Dèèrü" Triest schudde den Fielp zijnen grooten kop-. Zuchtend sprak ie: „Ja, Harnoldus, Trui zegt 't, ik denk 't. Begrep goed: depropclub his.... ginreciasseeringshinstituut veurveur hontslagen gevangenen!" Nolleke nam z'nen bolhoed af, droogde 't zweet uit den band. Den Blaauwe, onderwijl binnengekomen, de stemming rap gepeild, zee toen: „Nounou, Fielp, 'nen mensch kan z'n eigen beteren. En daar meugen wij Nolleke nie bü in den weg staan." „Waarop schatte gij 't, Blaauwe?" vroeg Trui. „Oem, mnoudee den Blaauwe diepzin nig: „drie artikelen worden 'm ten laste ge leedlot 'ns zien?! Hebt ge 'n blanco straf register, Nol?" Zwaarmoedig schudde Nolleke den kop. „Neeë. Eénen keer hè 'k zonder licht gerejen enneen toen den veldwachter uitgescholden veur „sloeber".... en zoo!" „En zóó vroeg den Blaauwe vaderlijk „Watte nog meer, Nolleke?" ,,'k Heb. gezeed, dat ie „Barsten kost, zekers?" hielp den Blaauwe vriendelijk. „Zooiets, ja!" „Dan Nolleke, dén zullen we," zee den Blaau we tragisch: „lank afscheid van malkaar mot ten nemen. Maar wittewa ik kom oe ééns in de maand opzoeken! Zóó grootsch ben ik óok nie, horre!" Toen viel er 'n zware stilte. Trui zuchtte, 't Mensch was onder den Indruk ge komen van mijn fatsoenlijke kameraads en dat bar-onfatsoenlijke Nolleke. Toen zuchtte ook den Fielp 'ns. Zóó, dat den assie van de plattebuitlaai opstoof. Den Blaau we liet dat nie onder 'm. En zuchtte mompe lend: „wa-'n-ellende, wa-'n-ellende!" „En kost ie de grens nou maar overzee den Blaauwe. „Dan waren wij 'm tenminste mee goed fat soen kwijt," zee den Fielp duvelachtig. Toen: „we zitten ier lillijk hop 'n droogje, Trui!" „Koffie mors ik nie meer mee en borreltjes schenk ik nie," snibde Trui, alsof ze op den bakker z'n woorden had zitten wachten: ,,'t Is wijd van 'n festijn, deus bijeenkomst!" „Mannen," stelde Nolleke toen veur: „als we 'ns naar den overkant gongen?! Ik geef 'n paar borreltjes weg en dan bespreken we ondertus- schen mijn zaak Veur Trui 't besefte, zat ze alleen. En in „de Koei" hebben we 'nen advocaat genomen, 'nen druppel-veur-den-schrik en Noileke's straf, na éen borreltje, van zes maanden op drie maan den teruggebrocht. Na twee, op drie weken. Na drie, op veertien dagen onvoorwaardelijk. Ten leste liep 't af mee vijf gulden boete....! 't Was wezenlijk 'nen plazierlgen avond ge wist. Neeë 'k zou dieën deurwèèrder maar mee rust laten. 's Zondags teveuren was Noileke's dagvèèrding omtrent versleten. Want iedereen had ze ge lezen. Den een morste er dit op, die dat 't dink leek op 'n heel oud menu van 'n royaal, „slordig" feest. Telkens had Nol 't pampier weer afgeveegd, opgevouwen en in den band van z'nen hoed gestojjen, waar 't ook nie van opknapte. „Nou," zee den Fielp: „has gij dat hop de Rechtbank mot laten zien, zullen ze daar hook wel 'nen heigenaardigen smaak In d'ren mond krijgen van jou.". „Waarom motten ze dat zien?" vroeg Nolleke. „Hom zekers te weten hof gij den hechten Harnoldus Gommers bent, die in den Zwaluw de Statie tot en met den chef ebt hafgebroken!" „Mij 'nen zurg," zee Nol: „dan motten ze maar solieder spullen leveren. Waterdicht! En af- waschbaar!" „Da motte nie aan oris zeggen," zee den Fielp vuil: „maar daar, has ge 'n vent bent!" „Komt veur malkaar!" beloofde Nolleke: „m'nen advocaat hee trouwens óok gezeed, da'k m'n eigen nie in mot houwen en flink van leer trekken! En als ik nie boven 't hekske uit kan kijken, hee-t-ie me geadviseerd, dan mot ik maar tusschen de spijlen te keer gaan!" Den Fielp knikte tevrejen. „Da's bekeken," zee-t-ie toen. „Jaja, Nolleke, ge kunt 't aan Hoome Fielp wel hoverlaten hom 'nen andigen advocaat haan te wijzen! Maar bak 't nie hal te bruin, handers sturen z'oe 'n jaar naar 't gek- kenuis." „Hedde gij m'nen advocaat gesproken?" vroeg Nolleke verrast. „Neeë maar 'k voel wel welken kant hof ie hop wil," orakelde den Fielp- „Welken?" vroeg ik. „Mr. Gladbeek lot 'm mesjokken verklèèren," vezelde den bakker In m'n oor: „daar kunnen we leut mee ebben, Dré!" „Mag ik 't niet hooren?" vroeg Nolleke ba zig, onderwijl de dagvèèrding uit 'nen biljarter z'n handen trekkend, 't pampier aantwee stukken! Maar Kee had nog 'n potje ouwen gom en 'n kranterandje, 't Pampier was dus rap gemokt, al zag 't er nou uit als men oor logsvlieger, die al tien keer omlaaggeschoten was en den moed nie opgaf. En terwijl Nolleke ijverig te lijmen zat mee gom-en-jenever, den bolhoed achter op z'nen kop en de tong uit z'nen mond vroeg ik: „maar wij? Wat motten wij daar op zeggen, als ze ons vragen naar z'n.... z'n geestelijk vermo gen?" „Verslette gij 'm veur frisch?" vroeg den Fielp mee veul twijfel. „Hij is kwieker dan gij! Dénkt" mokte-n-ik er rap van. „Komen die tijen, dan komen die plagen, maar ik verklèèr 'm veur geschift", zoo loste den Fielp 't géval op. En van uit de hoogte, zooals 'nen baas vriendelijk kan kijken naar z'n hondje, zag den Fielp neer, op 't kleine Nolleke, dat sjecuur z'n dagvèèrding zat te lijmen, mee 'nen zurg of 't 'n eérediploma was! Volgende week zal 'k oe beschrijven de Rechtszaak Nolleke. Den eisch was vijftig gul den of 'n maand. Naar keuze. Maar Nolleke klom teugen 't hekske op, sloeg mee z'nen vuist op tafel en zee, dat le in appèl gong. Waarop den president 'm er attent opmokte, dat de uitspraak pas over veertien dagen zou plaats hebben. „Ik hou anders van afwerken," zee Nolleke nog: „maar allee, goeien dag samen, 't beste ermee!" 1 Amico, 'k heb me kapot gelachenEn de rechters.'...? Veul verkouwen. Veul verkou- wen! Veul last van natte oogen, benaauwdhe- dens en geproest, 'k Heb meer zakdoeken ge zien, dan rechtbank. Griep, ee! Griep, denk ik! Dat docht den Fielp ook: „want die eerscht herg", zee-t-ie. Kom, ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij, gin horke minder van Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 12