HOE STILT DE MENSCH ZIJN GEESTELIJKEN HONGER* I Haarlem, 1 Maart Jjuls Ter gelegenheid van de Oorlogs-Boekenweek' STAATSEXAMEN A B ONDERWIJZERSAKTE INCASSO-BANK N.V. STOFZUIGERS RESA - ARNHEM HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM KERKLIJSTEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 Dr. Jos Vandervelden geeft ons antwoord op actueele vragen Comité van Katholieke Actie te Haarlem Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 AGENDA AMBTSAANVAARDING Mr. A. J. BACKER STADSNIEUWS Reclame is de heraut van ieder boek „Wij moeten terug naar het gezinsboek" Het tijdschrift wordt populair I KRUISWEG 59 tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid of in blanco LEVENSMIDDELEN VOOR WERKLOOZEN SPREEKUREN VAN DEN ORTSKOMMANDANT WEEKMENU VAN DE CENTRALE KEUKEN Openstelling van postkantoren Stichting „Het Volksconcert" Zwijntjesjager gepakt L. DE HAAN JUBILEERT Veertig jaren aan het Rijkslaatje H.O.V. Solist: Gijs Beths, viool. Dirigent: Marinus Adam ONZE KANTOREN, GEVESTIGD: ZIJN TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER DE NUMMERS: EN DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Instellingen van Weldadigheid DE VLEESCH VOORZIENING IN HAARLEM Wat de directeur van het slacht- huis er van zegt Bioscopen Op 8 Maart a.s. Avondvakteekenschool Haarlem 2 Maart Bioscopen Apotheekdiensten De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 IJMUIDEN Nationaal Front BURGERLIJKE STAND HILLEGOM Zaandam DOOR CH. GARVICE „Zegt u maar wat het zaj zijn vandaag," noodigt de directeur van het groote gees telijke voedseldepot aan de Nieuwe Gracht vriendelijk uit, wanneer voor de zooveelste maal per dag een Haarlemmer de groene deur binnen komt om zijn honger te stil len. Met een bewonderenswaardige alwetend heid wordt het gewenschte exemplaar uit de efndelooze rijen opgediept en als de be zoeker zelf niet weet wat het ditmaal zal zijn, wordt hem een keuze aangeboden, die een geraffineerde kennis der catalogi en een goeden smaak verraadt. Op den vooravond van de eerste „Oorlogs- Boekenweek" in Nederland, waarin op inten sieve wijze de belangstelling voor het goede boek wordt gewekt, hebben wij dr. Jos. Van dervelden eenige actueele vragen gesteld, waar van de antwoorden ons een juist beeld geven |van de oorzaak en den aard van den geeste lijken honger, die juist in dezen tijd zoo goed schijnt gestild te worden. Met nadruk schrijven wij s c h ij n t gestild te worden, omdat uit het antwoord op onze eer ste vraag „Van welk gehalte zijn de spijzen, die hier gevraagd worden?" duidelijk te merken valt, dat de hoofdschotel bestaat uit lichten, verteerbaren kost, die net genoeg is om de avonduren nuttfg door te brengen. Op het oogenblik zijn de Noorsche en Ame- rikaansche boeken, onder andere die van Gul- branssen en van Margaret Mitchell, zeer ge wild. De fraaie natuurbeschrijvingen en mooie lyriek, die deze werken typeeren, maken ze zeer populair Daarnaast genieten boeken met paedagogischen fnslag en die, welke direct het gezinsleven raken, een bijzondere voorkeur. Vanzelf sprekend is de animo om te lezen sinds den oorlog, en speciaal in den afgeloo Pen winter, zeer toegenomen. Het merkwaar dige feit doet zich hierbij voor, dat de vrou wen hun klassieken voorsprong op het sterke geslacht hebben behouden en dat zij nog altijd de trouwste bezoekers van leeszaal en biblio theek zijn. In hoofdzaak wordt de vraag naar het boek bepaald door de reclame, die er voor gemaakt wordt, hetzij in .-ouranten' of door andere soor ten publiciteit. Hoe beter en doeltreffender de propaganda is, des te scherper zal de prikkel der nieuwsgierigheid zijn, die bij de lezers ge wekt wordt. De nieuwsgierigheid blijft de doorslaande factor en de belangstelling, die eenmaal ont staan is, wordt nog vergroot doordat de boek handel zich beter georganiseerd heeft dan vroe ger het geval was en de tijd zich voor lezen bijzonder goed leent. 4 Dit maakt het begrijpelijk, dat tegenwoordig een bepaalde categorie boeken de voorkeur geniet en dat de wenschenlijst soms weken lang met hetzelfde genre gevuld blijft. Boeken, waarvan men reeds een verfilming gezien heeft, hebben een bijzondere aantrekkingskracht De wetenschappelijke, sociale en economische werken worden veelal stiefmoederlijk behan deld. Niet door den bibliothecaris, want deze scheert alle over een kam, maar door de le zers, die dikwijls toonen het lezen niet meer dan als een aangename tijdverpoozing te be schouwen. Proefsteken van den heer Vandervelden hebben uitgewezen, dat er slechts weinig bi bliotheekbezoekers te vinden zijn, bij wie nog Iets is blijven hangen van hetgeen zij gelezen heeten te hebben. Juist dit punt willen wij naar voren brengen in deze tiende Boekenweek, omdat deze jaar- lijksche gebeurtenis er toe moet bijdragen om den oneindig grooten afstand tusschen de kleine groep van schrijvers en het ontelbaar aantal lezers te verkleinen. Beiden moeten el kander immers naderen en in het boek trach ten te vinden. De ondervinding van den directeur der bi bliotheek moge dan ook een duidelijk bewijs zijn, dat er nog veel te verbeteren is in deze verhouding. Wat de Nederlandsche litteratuur betreft en ook de vraag daarnaar, deelde dr. Jos. Van dervelden mede, dat de protestantsche boeken momenteel een groot aandeel in de boeken markt hebben. Zij bezitten een eigen interieur kunst, zijn serieus afgewerkt en al bezitten zij niet die bijzondere kwaliteiten, waarop enkele katholieke romans kunnen bogen, zij vinden een veel grooteren lezerskring. Helaas komt bij de katholieke schrijvers de goede, middelmatige roman niet meer voor. Zij hébben te veel gewild en te hooge eischen ge steld, zoodat bijna niemand zich meer waagt aan het schrijven van een boek, omdat het bij de eerste critiek reeds als een kaartenhuis in een kan vallen. Ook op apologetisch en sociaal terrein hebben zij een gevoeligen slag geleden. Willen wjj in ons kamp dien achterstand weer inhalen, dan dienen wij terug te kee- ren tot het Hollandsche boek, het ge zinsboek. De pennevrucht moet recht uit het hart gegrepen zijn. Het volk heeft niets aan letterkundige hoogvliegers, het houdt niet van ingewikkelde problemen, maar zoekt dat, wat een weerklank is van eigen leven. De pretentie van altijd het beste te kunnen moeten wij voorgoed laten varen. Dan zullen wij er in slagen het boek weer tot^en vertrouwden vriend te maken, bij wien wij steeds troost en vreugde kun nen vinden. Door het snelle levenstempo heeft het tijd schrift een voorkeur verkregen boven het boek. De meeste menschen, die overdag hun zaken doen en slechts af en toe over een vrij oogen blikje beschikken, voelen er natuurlijk meer voor om even een blik te slaan in een luchtig geïllustreerd tijdschrift dan een lij'vig boek deel ter hand te nemen. De samenstelling en opmaak van de week bladen overzichtelijke fotoreportages en In teressante korte verhalen maken het lezen zeer aantrekkelijk. Bovendien is het tijdschrift elke wéék nieuw en fleurig en heeft een prac- tische waarde gekregen. De conclusie, dat de geestelijke honger wel groot is, maar niet voldoende gestild wordt, moge eenigszins sceptisch klinken, zij staat toch in ieder geval het dichtst bij de werkelijkheid. Wil het goede boek daarom zijn sociale doel bereiken, dan hangt dit -■oor een groot deel af van de kundigheid der bibliothecarissen en hun assistenten, die het publiek moeten voor lichten. Zij zijn het immers, die de lezers direct in contact met het boek brengen. Indien de doorsnee-lezer er beter van door drongen zou zijn welk intens geluk een boek hem schenken kan, dan Is er met deze overtuiging reeds veel gewonnen en is de tiende Boekenweek in Haarlem succesvol ingeluid. VRAAGT ONS PROSPECTUS H.B.S. (extraneus) A en B Mulo-diploma (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS) Aan- en Verkoop Voorschot in rek. et. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft aan de besturen der Haarlemsche afdeelingen van vak organisaties medegedeeld, dat met ingang van Maandag 10 Maart 1941 de distributie van bak en braadvet ten behoeve van werkloozen en armlastigen een wijziging zal ondergaan in dien zin, dat de pakjes bak- en braadv'et, welke tot dusverre 250 gram bevatten, een inhoud zullen krijgen van 200 gram. Dienovereenkomstig wordt de prijs voor werk loozen en armlastigen teruggebracht van 11 cent op 9 cent per pakje. De eventueel met ingang van bovengenoem- den datum nog bij de kruideniers aanwezige voorraad pakjes a 250 gram zal tegen den ouden prijs worden uitverkocht. De nieuwe bons voor bak- en braadvet, welke ingaan op 10 Maart, zijn met de hiervoor om schreven wijzigingen in overeenstemming ge bracht. De eventueele oude voorraad zal op de nieuwe bons, tegen den prijs van 11 cent per pakje, worden uitverkocht. De inhoud en de particuliere prijs van de pakjes onvermengde margarine blijven ongewij zigd gehandhaafd op respectievelijk 250 gram en 11 cent per pakje. De distributie van tomatensoep in blik ten behoeve van ondersteunden is voorloopig stop gezet. De bij de winkeliers aanwezige voorraad zal op geldige bons worden uitverkocht. Algem. Secretariaat: Kleverlaan 194, Haar lem. R.K. Centraal Pensionbureau voor Haarlem, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Zondag 8 uur: Peestavtond KJM.V. „St. Augustinus." Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur R.K. Re- classeeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur: vergadering van de Marthavereeni- ging in het Tehuis Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in het gebouw Donderdag 9 uur v.m.: vergadering van het Kerkbestuur in de Pastorie St. Ilavto en O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem-Noord. 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreek uur R.K. Reclasseering in het gebouw Bake- nessergracht 26. Zaterdag 2.30 uur: Spreekuur van den voor zitter der S. Vincentiusvereeniging, conferentie St. Bavo Kathedraal, Koninginneweg 105. 3.30 uur: Vergadering Van de St. Vincentius vereeniging. Conferentie St. Bavo Kathedraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering Vooraf overleg te plegen met het algemeen secreta riaat: mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194 telef. 23608 en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeiing te doen. Men deelt ons mede, dat de Ortskommandan- tur Woensdag- en Zaterdagmiddag, evenals op Zondag gesloten is. Op de overige dagen zijn de spreekuren voor het Nederlandsche publiek vastgesteld van 1012 uur en van 1617 uur. Het menu van de Centrale Keuken van 5 tot 11 Maart luidt: Woensdag 5 Maart: Stamppot snijboonen. Donderdag 6 Maart: Stamppot zuurkool, Vrijdag 7 Maart: Groentesoep. Zaterdag 8 Maart: Stamppot witte kool. Maandag 10 Maart: Capucijners met aard appelen. Dinsdag 11 Maart: Stamppot koolraap. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis: 1. Met ingang van 3 Maart a.s. wordt de openstelling voor het publiek der volgende P.T. T.-inrichtingen tot nader order als volgt: Van de bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat van 8.30 uur17 uur; en van alle postagentschappen van: 8.3019 u.; Bloemendaal en Heemstede van 820 uur; Over- veen van 8—18 uur. De openstelling van de hulpkantoren wordt als volgt: Bennebroek: 9—12; 14—15.30; 17.30—19; Santpoort-dorp: 915; 17.3019; Santpoort-station: 8.3012.30; 13.3016; 18 19.30. Spaarridam: 8.3011; 1415.30; 1819. Het Post-, Telegraaf- en Telefoonstation te Vogelenzang: 10.15—11.15; 14—15; 17.30—18.30. 2. Het op Zaterdag geldende sluitingsuur on dergaat geen verandering. Het Paedsgogische Concert, dat op Dinsdag 25 Februari moest worden uitgesteld, zal thans worden uitgevoerd op Dinsdag 4 Maart, kwart voor zeven. Vrijdagavond hield een Bloemendaalsche agent in een boschpad te Aerdenhout een jon geman aan, die in het bezit was van een fiets. De agent vond de omstandigheden verdacht. Het verhaal, dat de 15-jarige jongeman over de herkomst van de fiets deed, bleek in het geheel niet betrouwbaar. Tenslotte kwam aan het licht, dat het rij wiel uit een leegstaande villa te Aerdenhout was ontvreemd. De jeugdige zwijntjesjager, die uit Haarlem afkomstig is, werd naar het politie bureau gebracht en na verhoor op vrije voeten gesteld. Vandaag viert de heer L. de Haan een zeld zaam jubileum in de ambtenarenwereld. Hij zit namelijk gedurende 40 jaren aan het Rijks laatje in Haarlem en heeft ruim 12.000 uren van zijn leven het geld van millioenen men schen van eigenaar doen verwisselen. Dat hij als kassier van den ontvanger van in voerrechten en accijnzen een populariteit onder de ambtenaren heeft verworven, bleek heden morgen wel zeer duidelijk, toen hij op enthou siaste wijze door zijn superieuren, collega's en lagere ambtenaren aan zijn bureau op het Kleine Heilige Land werd gehuldigd. De inspecteur van invoerrechten en accijn zen, de heer W. S. Noordhof, sprak zijn lof uit over de bijzondere eigenschappen, die de heer De Haan ais kassier bezit. Hij werkte niet om te leven, maar hij leefde om te werken en wist op bewonderenswaardige wijze de menschen beleefd en welwillend te „verlichten". De heer H. IJ. Visser, ontvanger van invoer rechten en accijnzen, noemde den jubilaris in een toespraak een ijverig ambtenaar met een onkreukbare eerlijkheid en een zeldzamen ijver voor zijn werk. Hierna spraken nog de heeren W. J. J. Schuyt, inspecteur der directe belastingen, en J. Brou wer, verificateur, alsmede enkele leden van het personeel hartelijke woorden van gelukwen- schen, die zij vergezeld lieten gaan van fraaie bloemen, een fruitmand, een aquarel en een herinneringsalbum. Op zeer verdienstelijke wijze bracht de heer Nicolai een ode, waarin de vele kwalitieiten van den jubilaris werden bezongen. Ondanks dat het aanvangsuur op kwart voor zeven gesteld moest worden, was de opkomst op dit ledenconcert bevredigend. Een teleur stelling voor de bezoekers moet het vervallen van één der beste, meest karakteristieke Wagenaar- werken, de Ouverture „Cyrano de Bergerac", worden genoemd. Echter bevatte het ingekorte programma nog belangrijks genoeg, om den gang naar ons Ge meentelijk Concertgebouw te rechtvaardigen. De concertmeester Gijs Beths droeg namelijk een aantrekkelijk concert van Bach en Ravel's Tzi gane voor. En deze solowerken werden ingeleid door Haydn's „La Reine"-symphonie. Tzigane „ligt" den meesten Hollandschen vio listen niet gunstig. Het werk eischt virtuositeit en artisticiteit, doch beide met een Zigeuner- allure. Het moet fantastisch, kan zelfs adem benemend klinken. Den langen solo-satz (zonder begeleiding) speelde Gijs Beths markant, soms ruig van toon, met bezieling en bovendien enkele malen met virtuozen-gestes. Dit deel boeide, alhoewel het ons niet sterk aangreep. Dat het overige niet op hetzelfde niveau stond, lag niet zoozeer aan de spelers, maar aan het werk zelf. Ravel heeft de oorspronke lijke begeleiding voor piano later voor orkest gezet, echter niet met hetzelfde resultaat als bij andere arrangementen. Want de orkestbe geleiding biedt ten minste geen bijzondere, nieu we klankkleuren. Het is daarenboven de vraag of de piano-klank niet beter die van het origi- neele Zigeuner-Czimbal imiteert. Het orkest doet overigens goed aan, behalve bij het Slot-stretto, dat door den solist wel wat plotseling in versneld tempo werd genomen. Men stelde Gijs Beths' spel op hoogen prijs, de solist ontving fraaie bloemen en moest her haalde malen terugkomen om den dank van het geestdriftig auditorium in ontvangst te nemen. Lofwaardig was het spel van den solist in Bach's a moll-concert. Steeds mooi, nobel van toon, in de hoekdeelen levendig en begeeste rend, in het Andante gevoelvol zonder eenige overdrijving. Het strijkorkest sloot correct aan, niet alleen technisch, doch ook wat klankvolume en stijlbegrip aangaat. De Haydn-Symphonie met haar simpel Me nuet, charmante Romance, pittig aanvangs- en licht-speelsch slotdeel voldeed in ruime mate cp enkele uitzonderingen na. Het „hout" stem de wel eens onderling niet en het tempo van de Romanze geleek geheel onnoodig iets te vlug, waardoor dit deel soms wat onrustig aan deed. Dirigent Adam verkreeg een langdurig ap plaus. Een woord van hulde moet ook gericht worden tot de H.O.V.-leden voor hun trouw be zoek in alle omstandigheden! O. K. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat zij by hun besluit van 1 Maart 1941 de af deeling Haarlem van de Sint Juliana ver- eeniging, gevestigd te 's-Gravenhage, hebben ingeschreven op de lijst van instellingen van weldadigheid bedoeld in artikel 3 der Armen wet. Van het slagersgilde te Haarlem ontvingen wij een mededeeiing over de vleeschvoorziening in Haarlem. Het bestuur meent, dat de com missieleden, die de verzorging in handen heb ben, een zekere groep slagers bevoorrecht, het geen, nu vleeseh en vet sterk gerantsoeneerd zijn, minder oirbaar geacht wordt. Wij hebben aan dr. E. F. Keyser, directeur van het slachthuis, eens gevraagd, hoe het thans in Haarlem met het vleeseh gasteld is. Er is Inderdaad veel gemopper over de verdee ling, aldus de directeur, er zijn natuurlijk fou ten gemaakt, maar wij doen ons best ze te ver mijden. De oorzaak van vele klachten ligt daar in, dat de distributie thans nog op dezelfde ba sis berust als in het begin en er is veel ver anderd. De slagers werden in verschillende groe pen verdeeld, toen er nog verschillende soorten vleeseh te krijgen waren. De kwaliteit van het vleeseh loopt thans sterk terug. De boer geeft natuurlijk niet zijn beste koeien af, met het ge volg vleeseh van mindere kwaliteit en een te weinig aan vet, waarnaar juist de grootste vraag is. De bedoeling is, dat alle slagers dezelfde soort vleeseh krijgen. Het Centraal Bureau in Utrecht maakt een regeling klaar. Dan moet men vleeseh beschouwen als erwten en boonen. Er zijn thans maximumprijzen vastgesteld voor de verschillen de soorten. Het spreekt vanzelf dat als gevolg van de „generaliseering" ook nieuwe prijzen be kend zullen worden gemaakt. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur, Ge wone zittingen, 46 uur. Stadsschouwburg: 2.30 uur Kindermiddag 'ansschool Ruth Tobi. Kunsthandel Leffelaar: Expositie, 105 uur. Ku"sthandei De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Rembrandt: Kora Terry. Cinema Palace: Ave Maria. Luxtw: Grenspatrouille. Frans Hals: Een huwelijk op afbetaling. Spaam; 90 minuten oponthoud. De commissaris der provincie Noord-Holland, ofschoon reeds eenigen tijd in de feitelijke uit oefening van zijn nieuwe functie werkzaam, heeft gemeend van zijn ambtsaanvaarding ook op meer formeele wijze naar buiten te moeten doen blijken. Te dien einde zal op Zaterdag, den 8sten Maart as., des voormiddags te 11 uur in de zittingzaal der Provinciale Staten in het gouvernementsgebouw, Dreef 3, te Haarlem, een plechtige bijeenkomst met de leden van Gede puteerde Staten, Provinciale Staten en andere autoriteiten worden gehouden, waarin de com missaris in een rede hoopt uiteen te zetten, hoe hij onder de huidige omstandigheden zijn taak ziet. Na afloop van deze bijeenkomst, welke te om streeks kwart voor twaalf des voormiddags zal zijn geëindigd, zal voor autoriteiten en vertegen woordigers van instellingen, corporaties en ver eenigingen gelegenheid bestaan hun opwachting bij den commissaris en mevrouw Backer te maken. De directeur der avondvakteekenschool, de heer A. L. Hengeveld, verzoekt ons te willen be richten, dat de lessen van zijn school normaal doorgaan. Het tijdstip van eindigen echter zal steeds zoodanig gesteld worden, dat alle leerlingen op den vastgestelden tyd thuis kunnen zijn. Rembrandt: „Kora Terry"; 11.30 uur „Een lied van de aarde". Cinema Palace: „Ave Maria". Luxor: „Grenspatrouille". Spaame: „90 minuten oponthoud". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596; Grij sels en van Hees, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, Tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Haarlem 45 bekende merken Ook in huurkoop R. K. Schaakclub. De uitslagen van de ge speelde voorjaarscompetitie zijn: S. LieverseJ. v. d. Zwet 10 P. v. d. Mey Jr.—P. v. d Mey Sr. 01 P. v. d. Mey Sr.J Langeveld 01 Th. WarmerdamJ. Schrama 01 E. F. L. La FeberS. Lieverse afg. J. v. d. ZwetM. v. d Poll 10 J v. d. ZwetG Kroon 10 De wedstrijd tegen St.-Bavo, Heemstede, is uitgesteld en wordt nu Zondag 2 Maart om 2 "uur gespeeld. De volgende clubavond wordt weer Dinsdag 8 uur gehouden. 9; De persdienst van Nationaal Front meldt: Bij besluit van den Leider van Nationaal Front is de heer G. van Rees op zijn verzoek en onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten eervol ontheven van zijn functie als afdeelingsleider van IJmuiden. In zy'n plaats is benoemd de heer W. B. A. Kortekaas te Santpoort. Geboren: 27 Febr. W. van der VlugtWitker, z.; E. Dral—Wildschut, d.; 28 Febr. M. Kruysen Liefting, d.; P. VoulonHovingh, d. Overleden: 28 Febr, H. Krüger—Rademaker, 83 jaar. Twee fietsenWederom verdwenen twee on beheerde rijwielen in de duisternis. Kolendampvergiftiging. In een woning aan den Loosterweg I werd gekerm gehoord. De poli tie werd gewaarschuwd, die in gezelschap van een geneesheer de woning binnentrad. Aan stond bespeurde men kolendamp, waardoor de vrouw des huizes en haar dochtertje bewusteloos waren geworden. Door geneeskundige behande ling kwam de moeder spoedig bij, doch het doch tertje is per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Bij informatie bleek dat haar toestand voor uitgaande is. De automaat onjuist behandeld. De politie betrapte een aantal jongelui die bezig waren de laadjes van een automatiek op oneerlijke wijze leeg te halen. Zij werden naar het politie-bureau gebracht, waar zij verantwoording van hun daden moesten afleggéh. Een nader onderzoek wordt ingesteld. ZONDAG, le Zondag van de Vasten. De stille H.H. Missen 6 en 7 uur; half 9 de Hoogmis; 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor de kinderen; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor onze eigen kerk. Voor onderhoud en aflossing. 7 uur Lof met Lijdens meditatie. In de week de H.H. Missen om half 7, 7.15, 8 en 9 uur. MAANDAG de H. Mis van half 7 in het St. Jozefgesticht. WOENSDAG half 12 catechismus voor de meis jes en jongens; half 9 verplichte vergadering der St. Josephsgezellenvereeniging; half 8 Ma- riacongregatiei afd. gehuwde dames. DONDERDAG half 12 en 4 uur biechtgelegen heid voor de kinderen van de hoogere klassen van de meisjesschool. Gelegenheid om te biech ten van 6.308.30 uur; 7 uur H. Uur met Rozen hoedje en gezamenlijke gebeden en gezangen. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand; om half 7 wordt de H. Communie uitgereikt; kwart over 7 gezongen H. Mis voor de leden van het Apostolaat des gebeds; 7 uur Lof. ZATERDAG onder de H. Mis van 8 uur alg. H. Communie voor de kinderen. Van '48.30 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Boete- oefening met gezamenlijke gebeden en gezangen. 48 Paul gaf schoorvoetend toe. Hij was nog maar een jongen en een kreupele nog wel, maar hij had steeds de rol van metgezel en beschermer gespeeld, en geen enkelen avond had hij haar alleen naar haar taxi laten gaan. Dien avond zond Iris een beleefde bood schap aan den heer Montmorency: of hij zoo vriendelijk wilde zijn, even bij haar aan te komen. Hij was een man van middelbaren leeftijd, zeer respectabel en een goed musicus. Maar hij had één zwak. De meesten van ons hebben er een, of helaas! meer. Dat van Montmorency was liefde voor de flesch, en een ambitie om in contact te komen met hoogergeplaatsten. Hij hield er van een glaasje te drinken in den foyer hoewel het tegen de regelen van Staple- son was, dat een muscius daar verscheen. En dat glaasje smaakte hem des te pikanter, als er toevallig een lord of een nog „hoogere" in de buurt was. Montmorency had een mooie stem, en soms werd hij uitgenoodigd door een der aristocraten, die hij in den foyer ontmoette, om te zingen op een jonggezellen-avondje; en Montmorency vond 't heerlijk om te zeggen, dat hy den avond had doorgebracht met Lord Railsford of den Mar kies van Fordingbrldge. Hij noemde dan zingen of pianospel „den avond doorbrengen". Een verzoek van Mabel Howard was voor iedereen een bevel, en hij gehoorzaamde direct Met een paar woorden deelde Iris hem haar boodschap mede. Toen hij haar verliet, had hij nog. tien minuten tijd en dus begaf hij zich naar den foyer. Tegelijk met hem slenterde signor Ricardo binnen. De signor was een trouw bezoeker, zoodat hy in zeker opzicht bij alle artisten bekend was. Hij knikte vriendelijk tegen Montmorency. Is de zaal even vol als altijd? vroeg hij, een sigaret rollend tusschen zijn witte vingers. Voller dan ooit, antwoordde Montmorency, zoo'n succes hebben we in jaren niet gehad. Een hard leven heeft u, mijn vriend. Hard? Nou, dat zou ik denken! stemde de ander toe op een toon van zelfbeklag. De repetities en de uitvoeringen zijn meer dan ge noeg, en vanavond moet ik op den koop toe nog blijven om nieuwe muziek te beoordeelen. Zoo? De Signor knikte vol meegevoel. Ja, zei Montmorency, zijn glas leegend en spijtig op den bodem ervan turend. Muziek van Paul Foster, componist van dat aardige lied, dat Mabel Howard zingt. Ik zal wel eenige uren op gehouden worden, denk ik. Ho, hol De signor spitste de ooren. Vanavond moest hjj Iris op het concert van den hertog zien te krijgen, in een opwelling van een oogenblik had hij het op zich genomen, maar hy peinsde nog altijd op een middel, haar er heen te lok ken. Nu zag zijn vlugge geest een uitweg. Juffrouw Howard blyft zeker ook luisteren vanavond? vroeg hy. Neen, zei de dirigent glimlachend, ze wil juist dat ik onpartijdig oordeel en niet door haar aanwezigheid wordt beïnvloed. Ze gaat naar huis. Zoo? zei de signor onverschillig. Drinkt u nog wat! Neen? Nu dan, adieu, mijn vriend. Montmorency drukte hem de hand en begaf zich naar het orkest, maar de signor hing tegen het buffet en rookte peinzend. Tweehonderdvijftig, pond! mompelde hij meer dan eens, ja, dat is de moeite waard. De signor ging niet naar de zaal. Hij had er zijn reden voor, dat hij dien avond Iris niet wilde herinneren aan zijn bestaan. HU bleef hangen in den foyer, tot Zijne Genade van Rossdale verscheen en na eenige woeden met hem gewisseld te hebben, liep hij de straat op. Iris had naar hem uitgekeken en had beter gezongen dan gewoonlijk, omdat ze hem niet op zijn gewone plaats had gezien. Je stem gaat vooruit, zei mevrouw Berry, toen ze toekeek, hoe de kleedster de witte zijden japon verwisselde voor Iris' gewone kleeren; maar je ziet er niet goed uit. Ben je niet in orde? Ben je ongelukkig, mijn kind? Is iedereen Hiet min of meer ongelukkig? vroeg Iris, met een glimlach de kwestie ont wijkend. Jong, mooi, uitverkorene van het publiek en niet gelukkig! zei mevrouw Berry, haar onderzoekend aankijkend. Ben vreemde wereld! Juist klopte Paul aan. Montmorency zal naar me luisteren, over een half uur, Mabel, zei hij. Hij was onrustig en opgewonden, en Iris trok hem naar zich toe en streek kalmeerend zijn haar van zijn voorhoofd. Wees niet nerveus, Paul, zei ze zacht, je zult zien, hoe het meevalt. Jullie zijn een stelletje! zei mevrouw Berry lachend. En onnoozel als kinderen. Ga je alleen naar huis vanavond? Laat mij je wegbrengen. Iris aarzelde even, verlangend het vriende lijk aanbod te accepteeren. Maar ze wist, hoe moe mevrouw Berry altijd was als zy was op getreden, en dat Markham Street niet op haar weg lag. Ze schudde dan ook het hoofd. Neen, zei ze, waarom zou u? Ik hoef toch niet door een bosch vol razende wolven te rijden. Ik zal u niet uit uw bed houden. Beste kind, een bosch vol razende wolven is geen slechte beschrijving van Londen 's nachts, antwoordde mevrouw Berry ernstig. Niet? zei Iris lachend, nu, laat ze maar razen, ik ben niet bang. Paul vergezelde haar tot haar taxi. Ik kom over een uur, of anderhalf uur, thuis. Maar blijf niet voor me op, zei hij, het portier openhoudend. Natuurlijk blijf ik op, gekke jongen, zei ze met een teeder lachje, ik brand van verlan gen te hooren, wat Montmorency heeft gezegd. De auto reed weg en Paul strompelde terug naar den schouwburg. Ondertusschen stapte de signor uit de schaduw en raadpleegde zijn hor loge. De Midnight Club was niet half zoo „slecht" als zijn naam, die aangaf op welk uur de deuren geopend waren voor de leden. Het was een van de meest voqpname en „fashionable" clubs van Londen. Er werd gespeeld, maar niet hoog de leden hadden andere plaatsen, waar ze heengingen als ze grof wilden spelen. In de „Midnight" werden vroolijke, onconven- tioneele soupers gegeven. Men ging er heen na den schouwburg en rustte er uit van den con- ventioneelen dwang in comfortabele, weelderige vertrekken. Af en toe waren er bijeenkomsten, waarop zangers en acteurs werden uitgenoodigd. Ook dames traden er op, beroepszangeressen of actrices maar alleen niet diegenen, die een hooge reputatie bezaten. En toch was er niets wat aanstoot gaf, of verkeerd was in deze bijeenkomsten. Maar men had de Midnight Club nu eenmaal een slechten naam gegeven. In*elk geval rilden moeders met huwbare dochters by het hooren van dien naam en verklaarden ze, dat de Hertog van Rossdale zich moest schamen. Want hij Was de oprich ter er van. Dien Vrijdagavond was de club heel druk be zocht. Men had gezegd, dat het een bijzonder goed concert zou worden; maar de artisten, die beloofd hadden te komen, waren talrijk, doch de quantiteit vergoedde hier niet de qualiteit. Echter was de eigenlijke reden van deze drukte het gerucht, dat Lord Railsford en Hertog Rossdale gewed hadden om Mabel Howard's verschijnen op het concert. Het scheen belache lijk. Het was algemeen bekend, dat ze ontel bare invitaties had ontvangen voor 758X11)611 van het voornaamste soort en dat ze altijd geweigerd had. Ook wist iedereen dat geen vleugje schandaal haar goeden naam geschaad had en nu beweerde men, dat ze zou zingen op een concert in de „Midnight!" Het scheen ongelooflijk. Maar de hertog was niet de persoon, die lichtvaardig wedde; en toen Lord Railsford, vergezeld door den markies en een minister, binnenkwam, veroorzaakte dit een kleine opschudding. Lord- Railsford keek rond en knikte zijn bekenden vriendelijk toe. Daarna wendde hij zich tot den minister. Ik vrees dat je je tijd verknoeit, Gainsford; zei hy, maar ik kart het niet helpen. Ik heb je vooruit gewaarschuwd, dat ze niet zou komen. De Right Honourable glimlachte op zijn ernstige wijze. Hij was een bewonderaar van Mabel Howard; en het gerucht, dat ze in de „Midnight" zou optreden, had hem verhaasd en zijn nieuwsgierigheid opgewekt. Ik hoop dat ze niet komt, zei hij kalm. Ik vind haar zoo sympathiek, en ik zou denken dat dit geen plaats voor haar was om te zingen. Juist, zei Railsford, het is belachelijk. Wel, ik heb u, geloof ik, ai eens verteld dat mijn moeder haar allerhoffelijkst heeft verzocht op een van haar at home's te zingen, en dat ze weigerde. Waarvoor ter wereld zou ze dan hier wèl komen? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2