BEV VE VERHOOGING HUISBRANDPRIJZEN Kennemer Turnkring 30 jaar MAANDAG 3 MAART 1941 C^ÜIT DE ZAANSTREEK^ Restauraties aan de oude St. Pancras te Castricum UIT DE BOLLENSTREEK [^Uit de Haarlemmermeer^ VON RIBBENTROP OVER WAARDE VAN HET PACT Brazilië en de schepen van belligerenten RIOLEERINGSWERK VORDERT B.E.T.-veiling Veilingsomzet gestegen Rijkspolitie Burgerlijke Stand KEURING VAN TREK HONDEN Werkloosheid nam iets toe Bevordering van ambtenaren BURGERLIJKE STAND IJMUIDEN Veel goed werk voor de volks gezondheid verricht VELSEN-NOORD GOUDEN JUBILEUM In verband met Omzetbelasting alle soorten huisbrand 5 cent per H.L. Anthraciet I en Ind. IV en V f 0.75 per 1000 K.G. Cokes f 1.— per 1000 K.G. Voor Industrie f 1.25 per 1000 K.G. VEREENIGDE BRANDSTOFFENHANDELAREN EN COÖPERATIES VAN HAARLEM EN OMSTREKEN HAARLEM, 1 MAART 1941 BRUTALE INBRAAK Uitzet van een jong paar gestolen Provinciale duinterrein „Heemskerk" opengesteld UIT HET POLITIERAPPORT De P.T.T. in Februari BEGRAFENIS W. BISCHOFF PURMEREND WORMER VEER NOORDEN 1.1SSE P. K. SLINGERT 'N VRACHT WAGEN IN DE SLOOT VIJFHUIZEN UIT DEN OMTREK NIEUWVEEN TER AAR Toespraak aan slot der plechtig heid te We enen De Diplo over Engelsche aan sporing tot Amerikaansche landen Onlangs is een begin gemaakt met den aan leg van een nieuw riool in den Romerkerkweg. Dit werk is een onderdeel van het plan to* verbetering van de rioleering in de binnenstad en de verbetering van de rioleering in den Ro merkerkweg vormt daarvan het begin. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, in het Villapark te beginnen, doch met het oog op het plan om ook de bestrating van den Romer kerkweg te verbeteren, wordt daar eerst de nieuwe rioleering gelegd, opdat men straks niet genoodzaakt zou zijn, het pas vernieuwde weg dek op te breken voor rioleeringswerkzaamhe- den. Het is dus een kwestie van effyciencie bij de uitvoering der plannen. Na den Romerkerkweg 'komt het Villapark aan de beurt. De jaarvergadering van de B. E. T.-veiling, die op 4 Maart zou worden gehouden, is in ver band met de omstandigheden tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De omzet van de B. E. T.-veiling bedroeg over de maand Februari f 17.658.Dit beteekent een aanzienlijke stijging ten opzichte van het vorig Jaar, toen de omzet over dezelfde maand f 10.847.bedroeg. In verband met den overgang van de Rijks politie naar de marechaussee is de brigadier commandant van de Rijkspolitie alhier, de heer B. Seldenthuis, benoemd tot brigadier-comman dant van de marechaussee te Castricum. De heer Seldenthuis was sedert November 1939 hier ter plaatse in bovengenoemde functie werkzaam. Geboren: E. v. HensbergenHenneman, d.; H. J. DijcksPrinsen, d.; J. M. v. Lavieren Castricum, z.; A. ZwartHooiveld, d.; M. J. Stam—Weiling, z.; C. DraijsrMors, z.; I. C. M. Adrichem—Dijkman Dulkes, z.; A. Ph. v. DesselTeeling, z.; M. H. NijmanSanders, z.; N. v. HuijsstedenGertenbach, d.; S. v. Dijk Pannekoek. z. Getrouwd: E. van der Kolk en D. C. Min- kema. Overleden: P. Haan, 81 J., wedr. van M. Tiecken, Striek v. Linschotenstraat 39; B. Kloosterman, 71 j„ wed. van H. Duiveman, Peperstraat 36. B. en W. brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat een algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren zal worden gehouden. De houders van trekhonden in de gemeente worden opgeroepen hun trekhonden met de kar of karren, waarvóór of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, aan de keuimg of herkeuring te onderwerpen op Dinsdag 18 Maart 1941, van des voormiddags 10—11 uur ban de o. 1.- school F, Burgemeester Enschedé te Santpoort; van des middags 34 uur aan het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein te IJmuiden-O. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond, kar en tuig door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond, kar en tuig geschikt zijn verklaard. De werkloosheid in de gemeente Velsen steeg ln de afgeloopen week van 1947 tot 1964, waar van 1864 personen geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 1967. Het ligt in het voornemen van B. en W., ge rekend met ingang van 1 Januari 1941, eenige ambtenaren te bevorderen. De hiervoor noodige bedragen zijn op de begrooting voor 1941 uitge trokken. Alvorens die bevorderingen evenwel kunnen plaats vinden. wanneer blijkt dat te gen de op de begrooting uite/trokken bedragen bij Gedeputeerde Staten geen bezwaren bestaan is het noodig, dat eenige wijzigingen worden aangebracht in de Verordening tot regeling der bezoldiging van de Ambtenaren in dienst der gemeente Velsen. B. en W. stellen den Raad voor deze wijzigin gen aan te brengen. Geboren: J. KeurSloot, z.; J. Bos—Rolvink, z.; H. J. WilderomSnooy, z.; J. van Weert Oostewaal, z.; J. LooijArts, d.; J. Goes—Sie- wertsen, d.; M. Th. MolenaarsGranneman, z.; A. J. BenninkLohiman. z. Ondertrouwd: C. Kaan en N. Froon; D. v. Beek en W. Rol; ,J. C. Stekelenburg en T. Nuijen; H. H. Schierbeek en B. Hardendood; K. v. Slooten en M. A. Huijzer; W. J. Stoop en A. Mastemaker. Gehuwd: H. C. Korthouwer en Jt> Holzmann P. de Bruijn en C. G. Haiff; C. Drijver en J C. v. Bennekom. Overleden: A. v. Ballegijen, 75 J„ wedn. v E. Poststra, Wüstelaan 14, Santwoort; H. J. A Robregt, 59 J., echtgen. v. M. Schoone, Bever wijk; H. Vis, 71 j„ echtgen. v. C. Vasbinder Bl'daalschestraatweij 56, Santpoort, W P. Oolt- huijs, 78 j„ echtgen. v. M. C. J. Keijzer. gekomen. Aanvankelijk was hij aan de fabriek te Wormer verbonden, doch na den bouw van de nieuwe fabriek te Velsen. werd hij van hier overgeplaatst. De heer Kniimel sprak met groote waardeering over den arbeid van den heer Kok en bood hem tenslotte het gebruikelijk geschenk onder couvert aan benevens den grooten. zilveren eere-penning met inscriptie van de Maatsch. van Nijverheid en Handel te Haarlem. Vervolgens werd de jubilaris namens de col lega's gehuldigd door ir. T. F. Hubrecht die hem nog vele jaren van gezondheid en vreugde toewenschte, waarbij spr. een mooie plant en een fraaie in chroom uitgevoerde radiotafel aan bood. Woensdag, 5 Maart, zal het dertig jaar ge leden zijn, dat in IJmuiden de Kennemer Turn kring werd opgericht. Het was op 5 Maart in het jaar 1911, dat op initiatief van den voorzitter van T.V.IJ., den heer A. W. Driessen, de ver tegenwoordigers van een zevental Kennemer vereenigingen in „Cycloop" te IJmuiden byeen kwamen, om 'n nauwer contact tusschen de ver eenigingen tot stand te brengen. Het was op dien dag, dat de Kennemer Turnbond door de zeven vereenigingen O.S.S. (Zandvoort), Sparta (Haarlem), Concordia (Haarlem), T.V.IJ. (IJmuiden), Turnlust (Béverwijk), Uitgeest (Uitgeest) en Ons Genoegen (Heemskerk) werd opgericht. In den loop van de jaren werd de Kennemer Turnbond omgezet in den Kennemer Turnkring (K.T.K.). Aanvankelijk was het aan tal clubs slechts zeven en het aantal leden 224, thans is het aantal vereenigingen 13 en het aantal leden 1525 plus 554 kleuters. Het grootste aantal leden had de K.TJK. in het jaar 1938, n.l. 1780 leden en 611 kleuters. De hoofdleiding van het bestuur van den K.T.K. heeft nooit veel veranderingen onder gaan. Slechts twee voorzitters hebben in de der tig jaren van zijn bestaan de vergaderingen ge presideerd. Vijf jaar hanteerde de oprichter A. W. Driessen den voorzittershamer, maar op 30 Aprili 1916 nam de huidige voorzitter J. Hop het heft in handen. Reeds van de oprichting af had Hop als voor zitter van de Technische commissie van den K.T.K. de gymnastiek in Kennemerland ge diend. Naast deze pioniers moeten wij ook noe men den heer Wieland Los, den huldigen voor zitter van de T. C.. die reeds in 1913 zijn intrede in de leiding van den K.T.K. deed. Het huidige bestuur van den K.T.K. loopt ook al enkele jaren mee. De secretaris F. G. J. van d enBerg dient den K.T.K. reeds 10 jaar, de penningmeester F. J. Rikkerink beheert reeds sinds 1926 de financiën en de commissarissen J. Polderman en C. Versteeg geven reeds 10 jaren hun krachten voor het turnen in Kennemerland. De K.T.K. is zuinig met het benoemen van eere leden. Van de voortrekkers werd slechts een drietal, namelijk de heeren B. J. Wieland Los, A. W. Driessen en K.Bz. Hos (in 1932 gestorven) voor hun verdiensten tot eerelid benoemd. Het duurde tot de 25ste jaarvergadering, voor dit aantal werd uitgebreid. Toen zagen zich mevr. j Hop—Beets en de heeren J. Hop, C: Versteeg en P. Dijkstra met het eeremetaal begiftigd. De ontwikkeling van den K.T.K. is niet van zelf gegaan. Veel propaganda is er door den Kennemer Turnkring gemaakt. Reeds in 1912 werd de eerste openluchtuitvoering in Santpoort gegeven en nog voor den wereldoorlog traden de Kennemer gymnasten op in Zandvoort en Be verwijk. In de oorlogsjaren stond het technisch werk stil, maar na de oorlogsdagen werd de propa ganda krachtig ter hand genomen. Openlucht demonstraties werden gehouden te Velsen IJmuiden, Bloemendaal en Beverwijk. Naast het turnen, dat met gymnastiekwed- strijden, dualmeets, steden- en kringenwedstrij- den, graadswedstrijden en kampioenschapjpen werd geanimeerd, werden ook slinger- en grens- bal, later handbal, athletiek, wandelen en zwem men door den Kennemer Turnkring beoefend. Om het turnpeil op te voeren werden oefen cursussen gehouden. De successen voor de Ken nemer turners bleven niet uit. In de meester schapwedstrijden van het gewest Noord-Holland in 1923 te Amsterdam behaalde de K.T.K. het Op 1 Maart was het vijftig jaar geleden dat de heer G Kok bij de N.V. Vereenigde Papier fabrieken van de fa. Van Gelder en Zonen in dienst trad. De jubilaris is in het directlekantoor op har telijke wijze gehuldigd door den heer Joan H A. Kruimel. Deze herinnert er in zijn toe spraak aan. hoe de jubilaris op twaalfjarigen leeftijd in dienst van de firma Van Celder was 1 (wanneer voor Industrie echter schriftelijk besteld wordt 50 ct. reductie) kampioenschap. Wisselprijzen werden meerdere malen door den K.T.K. behaald. Veel zouden wij nog aan de vergetelheid kun nen ontrukken, b.v. het oefenkorps van de hee ren, dat in 1931 door den Nederlandschen kam pioen Melkman getraind werd. De medewerking van den K.T.K. aan de Lighal-uitvoeringen ter bestrijding van de Tuberculose, het optreden van de K.T.K.-turners aan de Haarlemsche sport week in 1938 en 1939, den prachtigen avond van Concordia met de Zwitsersche keurtumers, enz., maar het zou ons te ver voeren. De K.T.K. heeft veel goed werk gedaan voor het turnen en de volksgezondheid in Kennemerland. Van de viering van het der tigjarig bestaan zal weinig werk gemaakt worden, maar toch wilden wij dit belangrijke jubileum niet geheel vergeten voorbij laten gaan. Mogen de volgende jaren van arbeid van den K.T.K even goed en voorspoedig voorbijgaan als de voorafgaande jaren. Een. brutale inbraak is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd in een woning aan de Rembrandtslaan. Een jeugdig paar, dat dezer dagen in- het huwelijksbootje hoopt te stappen, is door deze inbraak wel bijzonder ge dupeerd. Bruid en bruidegom waren reeds dagenlang bezig om hun nieuwe woning aan de Rembrandtslaan te meubileeren. Zaterdagmor gen wipte de bruidegom nog eens even vlug naar binnen om er nog iets in orde te brengen. Wie beschrijft evenwel zijn verbazing, toen hij daar tot de ontdekking kwam, dat dieven in den afgeloopen nacht zijn woning waren bin nengedrongen en zich meester hadden gemaakt van een groot deel van het meubilair. Ook de slaapkamer hadden de dieven niet overgesla gen, want zelfs het bed was verdwenen. De bruidegom, de heer D., gaf onmiddellijk aan de politie kennis van deze brutale in braak. Tot heden is het de politie evenwel nog niet mogen gelukken de(n) dader(s) te arrestee ren. Ook in de naastgelegen woning van den heer K. blijken de dieven een bezoek te heb ben gebracht. Hier hadden zij het gemunt op de provisiekast van de bewoners. Van het Bureau voor Inlichtingen van de Ne- derlandsche Vereeniging van Forensen te Cas tricum, ontvingen wij het navolgende bericht: Toen het Provinciaal Bestuur einde 1938 tot aankoop besloot van het zgn. Heemskerkerduin, waarmede een bezit van pl.m. 720 H.A. werd toe gevoegd aan het rond 3300 H.A. groote gebied, waarover het P.W.N. reeds het beheer voert, kon verwacht worden, dat binnen afzienbaren tijd opnieuw een prachtig stuk natuur voor het publiek zou worden, ontsloten. Thans reeds, dus ongeveer twee jaar nadat het duinterrein Heemskerk in eigendom van de Pro vincie overging, kon tot openstelling van dit gebied worden overgegaan, dank zij het feit, dat alles in het werk is gesteld om het terrein zoo spoedig mogelijk in dien staat te brengen, dat het publiek zonder bezwaar zou kunnen worden toegelaten. De Provincie Noordholland beschikt nu over een aaneengesloten gebied van Egmond aan Zee tot Wijk aan Zee. Tusschen deze beide plaatsen is, tusschen de zee- en binnenduinen (in het noorden langs den duinvoet), een weg, de zgn. Noord-Zuidbaan, aangelegd. Door deze baan, welke voor een groot deel over een breedte van 3 meter is bestraat en voor het overige deel ver hard is met puin, is men in staat gesteld een prachtigen fietstocht te maken van een goed uur. Voor het terrein Heemskerk zijn dezelfde toe gangsvoorwaarden vastgesteld, welke o.a. voor het duinterrein Bakkum—Egmond gelden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Hoofd van het bijkantoor der afdeeling Terreinen van het P.W.N., Zeeweg 1 te Bakkum, by wien men ook alle verder gewenschte inlichtingen kan be komen. Dagkaarten zijn voorts verkrijgbaar bij G. Konijn, Sigarenmagazijn, Rijksstraatweg 137 te Heemskerk en de stationskiosk op het Sta tionsplein te Castricum. By eerstgenoemd adres zijn bovendien maandkaarten verkrijgbaar. Een zesjarig jongetje is ternauwernood aan den verstikkingsdood ontsnapt. Het kind speelde in een zandkuil toen opeens de wanden ineen stortten, waardoor het ventje onder het zand bedolven werd. De vader van het jongetje, die het ongeval zag gebeuren, heeft met een buur man den jongen bevrijd. Door een melkhandelaar is aangifte gedaan van diefstal van een aantal eieren, die zich in een mandje bevonden op zijn fiets. Een ijswerker bij „Groenland" kreeg een hoofdwond, doordat de staaf op een onverwacht oogenblik door midden brak. Door den heer Bakker van de E.H.B.O. werd hij verbonden en naar zijn woning overgebracht. Aan het postfe-ntoor te IJmuiden en het daar onder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand Februari voor f 26.842.13 ingelegd en voor een bedrag van f 59.676.31 terugbetaald. Zaterdag is op het St. Adelbertus-kerkhof te Bloemendaal ter aarde besteld het stoffélijk overschot van wijlen den heer W. Bischoff, stichter van de N.V. Gebroeders Bischoff's Kleeding-, Manufacturen-, Bedden- en Tapij- tenmagazijnen te Zaandam. In de parochiekerk van de Allerheiligste Drie eenheid te Bloemendaal werden vanochtend eenige stille H.H. Missen opgedragen voor de zielerust van den overledene, waarna om 10 uur de plechtige H. Mis van Requiem volgde, die opgedragen werd door den pastoor der parochie, Mgr. L. J. Willenborg, met assistentie van de kapelaans J. Adank en H. Heesterbeek. Na de H. Mis werd de absoute verricht door Monseigneur. Om elf uur had de begrafenis plaats op het St. Adelbertus-kerkhof te Bloemendaal. Hier waren aanwezig vele familieleden en zaken vrienden, o.m. de heer Schierman, directeur van Vroom en Dreesmann te Zaandam, de heer Fr. Weijers, directeur van de N.V. Handel maatschappij Weijers te Amsterdam, de heer Th. - Dobbe, hoofdvertegenwoordiger Linoleum- maatschappij te Krommenie, de heer H. P. Stuurman Jr., directeur van de Zaanlandsche Courant. Er waren vele kransen, o.a. van de firma Moros en Schnitzer, fabrikanten te Am- Vele eeuwen kunnen wij teruggaan in de ge schiedenis, veel kunnen wij overzien, vele inte ressante gebeurtenissen en aantrekkelijke ver halen lezen, den naam Castricum vinden we overal. Telkens weer deden de oude geslachten die ons voorafgingen, van zich spreken. De naam Castricum was altijd een roemrijke naam. In 1168 reeds vindt men vermeld, dat een edel heer uit Castricum, Bruijn geheeten, bewo ner van Cronenborgh (later Kinheim genaamd) die een moedig ridder was, bij den Schager plun dertocht (Sint Vincentsnacht 1168) sneuvelde. Doch eigenlijk is het dezen keer niet onze be doeling daarover te schrijven. Mogelijk vinden we hiertoe later gelegenheid. Aanleiding tot dit artikel werd de „oude Grijze", zooals de St. Pancrastoren in een oud gedichtje van den reeds jarep overleden onder wijzer Dekker genoemd wordt. De „oude Grijze" is namelijk meer dan een artikel waard, en om dat men momenteel bezig is met restauratie werkzaamheden aan het kerkgebouw, meenden wij goed te doen te bevoegder. plaatse ons oor eens te luisteren te leggen en een en ander over toren en kerkgebouw te noteeren. Nu is het jammer, dat er zeer weinig histo risch materiaal ter plaatse aanwezig is, omtrent dit kostbare monument. Het gemeente-archief bevat vrijwel niets. In vroeger dagen is men waarschijnlijk wat al te gemakkelijk geweest met het uitleenen van documenten, die, zooais het meestal gaat wanneer men iets uitleent, nooit meer zijn teruggebracht en her en der verstrooid liggen. Niettemin hopen wij toch in een vol gend artikel met de gegevens, die wij bij oude plaatsgenooten zullen verzamelen, een korte ge schiedenis van toren en kerk te geven. Ditmaal brengt de restauratie ons ertoe, dat gene neer te schrijven, wat we welwillend van den gemeente-architect, den heer D. van Die pen mochten vernemen. Het is te betreuren, dat dit Juweel van bouw kunst met zoo weinig piëteit behandeld is ge worden. Snel raast het verkeer langs den drukken rijksweg HaarlemAlkmaar, men passeert de Dorpsstraat in Castricum en slechts zeer weinl gen merken op, dat achter het Raadhuis de prachtige schoonheid verborgen ligt van den „ouden Grijze", die eens het middelpunt van Castricum was, doch nu in den hoek geduwd is, als wil men zich van hem afwenden. Daardoor komt het gebouw niet goed tot zijn recht. Wanneer men echter hoort, dat het kerk gebouw reeds uit de 14e eeuw stamt en dat aan de zijde van den Overtoom de dakbedekking nu nog bestaat uit de oorspronkelijke oude Duitsche iei-dekking, die aan de Dorpsstraat-zijde geheel vernieuwd is, dan zijn dit feiten, die belang stelling wekken voor het monument, dat dus uit denzelfden tijd is als kasteelen, waarvan nu nog slechts ruïnes over zijn. Evenals dit met andere oude gebouwen het geval is. behoort de toren aan de gemeente, terwijl de kerk het eigendom is van de Neder- duitsch-Hervormde Kerk. Dit stamt uit den tijd van Napoleon. Toen deze ons land bezet had, verklaarde hij alle torens tot staatsbezit, in verband met oriënteering en kadastrale me tingen, die toen vanaf den toren werden ver richt. Van staatsbezit werd de toren eigendom van de gemeente en is dat altijd gebleven. Nu is het echter met toren en kerk slecht ge steld. Er zijn noodzakelijk vele restauraties te verrichten, restauraties die dringend noodig zijn, om onheil te voorkomen en restauraties om het geen aan toren en kerk veranderd is in afwijking van den bouwstijl men is in den loop der jaren nogal roekeloos geweest met het aanbren gen van vernieuwingen te niet te doen en to ren en kerk weer tot den oorspronkelijken luister terug te voeren. Op het oogenblik is men bezig met het her stellen van de goten van het kerkgebouw. Deze herstelling moest verricht worden in den origi- neelen vorm. Aangezien hier echter veel geld voor noodig is de restauratie van het geheel zal duizenden vragen heeft men zich tot Monumentenzorg gericht, en zoo doet zich het gelukkige feit voor, dat de herstel-werkzaam heden verricht worden met subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente, de verdere onkosten komen aan de Nederduitsch-Hervormde Kerk. Nu zijn de werkzaamheden, die men onderhanden heeft, geen eigenlijke restauraties te noemen. Hetgeen verricht wordt is nog slechts voorloo- pig, een herstel-restauratie, zooals men dit noemt. Wanneer men eens in oogenschouw neemt hetgeen nog te restaureeren valt, dan is dat zeer veel. Zoo zal een zeer kostbare vernieuwing van de kapspanten noodzakelijk zijn en boven dien is het noodig het inwendige van het ge bouw terug te brengen tot liet oorspronkelijke. In het gedeelte, waar men thans de kerk be- sterdam, van den heer en mevrouw Anspach, van de Kousenfabriek Hin, etc. Nadat door Mgr. Willenborg de absoute bij het graf verricht was, werd het stoffelijk over schot in de groeve neergelaten. Hierna bad Monseigneur vijf Onze Vaders en vijf Wees gegroeten voor de zielerust van den overledene Win"eldieveggen gesnapt Er zijn hier en kele winkeldieveggen gesnapt, die by verschil lende winkeliers regelmatig goederen wegnamen. Speciaal hadden de dames het gemunt op par fumerieën, poeders, zalf. chocolade, maar ook boter konden ze gebruiken. Ook zijn een paar dames helers aangehou den. Proces-verbaal is opgemaakt. Burg. Stand Ondertrouwd: J. K. Nieuwen- huis, 27 jaar, te Poortugaal en L. Brand, 23 jaar, te Purmerent. Overleden: IJde Hiemstra 67 jaar, echtge noot Van Ch. it. Paartman; Janna Hartog, 81 jaar, wed. van W. Heiloo. Marianne, oud 1 jaar, dochter van P. J. Velzeboer, en M. de Lange te Bee'mster. Burgerlijke stand GeborenKlaas, zoon van A. Kramer en C. Frankfort; Cornelia Bendrika Maria, dochter van J. Hooijschuur en J. A. Tim mer; Bertus Pieter, zoon van P. Groot en G. E. Batstra; Margaretha, dochter van A. Boon en M. Mol. Gehuwd: A. Meyer en C. F. M. van Beek. Overleden: D. van Calcar, wed. van P. Stelling, oud 74 jaar; H. van Engelenburg, echtg. van A. E. Licher, oud 51 jaar; E. H. W. Kraal, echtg. van J. Loevesyn, oud 63 jaar. Uitslag aanbesteding. Voor het bouwen van een grasdrogerij met pakhuis ten behoeve van de firma M. van der Vaart Zn. alhier, v.erd als volgt ingeschreven: Groen en Bregman te Benthuizen 29.665,Bontebal te Zevenhui zen 28.994,A. Kwakkenbos te Nieuwkoop 28.100,Gesman en Zoetemeijer te Alphen a. d. Rijn 27.990,Deerenberg en van Wijk te Alphen a. d. Rijn 27.325,de Beus te Uit hoorn 26.167,Doedens en Schilder te Alk maar 24.572,Firma Vink en Veenman te Noorden 21.800, De gunning is nog aangehouden. treedt en waar men de diensten houdt, heeft men eenvoudig een plafond aangebracht en zoodoende de mooie gebogen gewelven wegge stopt, ook by het inrichten van de catechisatie kamer heeft men de practische zyde van het probleem bekekey, zonder de historische betee- kenis van het gebouw te bezien. Dit is natuur lijk vanzelfsprekend, daar geen geld aanwezig was om de dure restauratie te bekostigen en de vrees niet denkbeeldig was, dat brokken steen naar beneden konden komen. Nu we het over steen hebben, is ook het vol gende interessant. De kerk is gebouwd van tuf steen, groote gryze steenen, de steunbeeren ech ter heeft men later vernieuwd met gewone bak steen. Weer een beleediging van de architec tuur. Een volledig herstel eischt dus zelfs het vernieuwen van de steunbeeren. In tegenstelling met de kerk bestaat de toren, die later aangebouwd is, uit gewone baksteen. Ook in den toren zelf heeft men wijzigingen aan gebracht, o.m. door een gewelf gewoon te ver wijderen omdat de tegenwichten van de klok, die men erin had aangebracht, daarop geregeld neerkwamen Onlangs heeft men een nieuwen klokkestoel in den toren aangebracht en de heer van Diepen hoopt ook het gewelf er weer in te kunnen aanbrengen, alsmede nieuwe vloe ren. Erger dan van binnen is het echter van buiten met onzen St. Pancrastoren gesteld. Dit kan zelfs iedere leek op het eerste gezicht be merken. De brokken steen vallen er gewoon uit, de toren zit vol gaten en moet dan ook nood- zakeiyk heelemaal in de steigers. Het zou te betreuren zijn, wanneer dit niet spoedig gebeurde. De oude grijze wachter over Castricum moge dan op het oogenblik niet meer het middelpunt zyn van de plaats, omdat men met weinig piëteit de omgeving heeft volge bouwd, en hem heeft weggestopt als moest men zich voor hem schamen, toch zou Castricum het kostbaarste en meest bezienswaardige monu ment verliezen, wanneer de St. Pancrastoren en de kerk van St. Pancras niet meer herinner den aan lange eeuwen van dorpsleven met ryke historie. Castricum moet trotsch gaan op dit bezit, er een eer in stellen het te mogen behouden en het anderen te mogen toonen. Zoo zou het in dit verband geen weelde zyn, wanneer ook Castri cum een oudheidkamer of een klein museum kreeg, dat zeker in de zomermaanden vele gas ten tot een bezoek kan uitnoodigen en hen er van weet te overtuigen, dat Castricum niet is een badplaats toevallig ontdekt en toen uitge groeid, doch een dorp, oud en fier, een van de oudste nederzettingen in Holland. Inenting. Op Donderdag 13 Maart as. zal in deze gemeente de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting voor in gezetenen dezer gemeente op de gewone spreek, uren van de geneeskundigen alhier. Gemeentelyke Arbeidsbeurs. De afdeeling Arbeidsbemiddeling en uitzending naar Duitsch- land is met ingang van heden wederom geves tigd in het kantoorgebouw Bondstraat 9. Het bijkantoor Broekweg komt hierdoor te verval len. Wegverbreeding. De wegverbreeding tus schen de Bondstraat en het Vierkant nadert zyn voltooiing. Reeds zyn gedeeltelyk de stei gers van de herbouwde perceelen afgebroken. Het gemeentelijk plantsoen is uitgebreid ge worden en deze verfraaiing komt dezen hoek zeer ten goede. Reeds thans kan men de groote verbetering van deze wegverbreeding constatee. ren en zulks zal in nog grootere mate het geval zijn, wanneer het object is afgewerkt. Deze wegverbreeding komt nog meer tot haar recht nu het z.g. hoogje voor de Ned. Herv. Kerk is verdwenen. De afgeronde hoek Hee- reweg_Achterweg is een ware en goede ver- bieeding en de hinderlijke verkeersobstakels, zooals trammast enz. zyn verdwenen, terwijl al daar bovendien een, breede uitweg van den Achterweg op den Heereweg is verkregen. In verband hiermede is ook de toegang tot de Ned. Herv. Kerk o.i. afdoend verbeterd. Zaterdagmiddag hebben enkele inwoners uit Vyfliuizen benauwde oogenblikken moeten mee maken, toen by het afryden van den Zwarten- weg plotseling de paarden, die voor een platten wagen waren gespannen, begonnen te hollen en op een meer dan normale wyze „de beenen namen". De opzittenden beleefden angstige momen ten toen het span paarden kris kras den weg over holde. Het duurde dan ook niet lang of de bestuurder en de andere opzittenden vonden op een min of meer hardhandige wyze een zit plaats in de grasvlakte, die naast den weg ge legen was. De voortrennende paarden namen ondertus- schen nog een vrachtauto, die langs den Spie- ringerweg stond, en slingerden dezen in de sloot. Deze krachtsprestatie stuitte echter hun vaart en weldra kwamen de dieren tot stilstand. De vyfhuizers kwamen met den schrik vry. Rijwiel ontvreemd By de wed. Van Huis, aan den Vyfhuizerdyk, is Zaterdagnacht een heerenrywiel, dat in een schuur stond, ont vreemd. De rykspolitie stelt een yverig onderzoek in omtrent dezen diefstal. C. de Vries f. Alhier heeft de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelyk over schot van wyien den heer Cornells de Vries. De overledene was een vooraanstaand figuur in het Nieuwveensch vereenigingsleven. Hij was voorzitter van den „Verhuurdersbond Nieuwveen" en van de „Algemeene Begrafenis ver Nieuwveen en Naaste Omgeving", penning meester van de vereeniging „Het Groene Kruis" en de vereeniging voor Wijkverpleging. Voorts secretaris van de Christ. Historische Kiesvereeniging, bestuurslid van de Ziekenhuis- vereeniging „Onderling Hulpbetoon" en verte genwoordiger van de N. C. R .V. Hy ruste in vrede! Burgerlijke Stand Geboren: Comelis Hu- nertus Gerardus, zoon van C. van DamWessel- man; Leonardus Johannes Hubertus, zoon van L. RekelhofHoogervorst. Overleden: N. J. Hogenboom, 3 maanden, J. de Knegt, 58 jaar, M. Borst, 43 jaar. ..In memoriam Op vry onverwachte wyze is alhier in den ouderdom van 66 jaar over leden de heer J. A. Koeleman. Een Ter Aarder van geboorte, was de heer Koeleman reeds op WEENEN, 1 Maart. (D.N.B.) De rijks minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop besloot de plechtigheid in Kas teel Belvédère, waarby Bulgarye ie toegetre den tot het Driemogendhedenpact, met een toespraak, waaraan wy het volgende ont- leenen „De mogendheden die in September 1940 het Driemogendhedenpact sloten, wilden hierdoor elke poging van Engeland om andere landen voor zijn oorlogswagen te spannen verijdelen, en door concentreering van alle politieke, mili taire en economische krachten der drie groote mogendheden Engeland tot inkeer brengen en tot den vrede nopen. Van het begin af aan lag het m het voor nemen van Duitschland en zijn bondgenooten om het anderen landen, die hetzelfde doel be oogden, mogeiyk te maken tot het Driemogend hedenpact toe te treden. Bulgarije is thans de vierde staat die zich bij de drie groote mogend heden heeft aangesloten, en ik zou hier uiting willen geven aan de overtuiging, dat het niet de laatste zal zyn, die tot ons komt. Integendeel, ik ben er zeker van, dat steeds meer staten zich met ons solidair zullen verklaren. Immers, de doelstelling van de politiek der landen van het Driemogendhedenpact ttas en is altyd dezelfde gebleven. Zy luidt: verwezeniyking en waarbor ging van het levensrecht harer volkeren in de hun van nature toegemeten, d.w.z. met hun volkskracht overeenkomende gebieden, tegen over de mogendheden die zelf in overvloed van gebied leven, maar te onvruchtbaar en onbe kwaam zyn daarvan ten volle gebruik te maken, en desondanks zulks aan de jonge volkeren mis gunnen. De macht, welke thans evenwel achter de levenseischen van de jonge volkeren staat, is geweldig. Na de roemvolle jaren 19391940 be vinden zich in de machtssfeer van de in het Driemogendhedenpact aaneengesloten volkeren, en van hen die nog tot ons zullen komen, hon derden millioenen menschen. In Europa bemerken al deze menschen, dat zy tegenover het vroegere onzekere bestaan in een conglomeraat van Europeesche landen, die el kaar eeuwig bestreden en van de genade van Engeland afhankelyk waren, thans in een krachtig centrum, dat van Engeland onafhan kelijk gemaakt is en door de as beschermd wordt, veilig zullen kunnen leven. Al deze menschen weten echter ook, of zij vermoeden het althans nu reeds, dat zy in de komende groote bloei periode van Europa hun staatkundig en volksch eigen leven volkomen vry kunnen ontwikkelen en tot een wellicht ongekende hoogte kunnen opvoeren. Tegen deze komende, even onafwendbare ais gelukkige ontwikkeling in Europa en Oost-Azië keert zich thans Engeland, dat dezen oorlog lichtvaard'g ontketend heeft en thans zyn eigen katastrophe ziet aankomen, in een laatste wan hopige inspanning. Maar zijn kracht is niet meer voldoende; In werkelykheid is deze al gebroken. Wanhopig klopt men by vreemde volkeren om hulp aan, maar ook deze hulp, wanneer zy wer kelijk zou geboden kunnen worden, komt te laat en zou n'ets meer veranderen aan den gang van het noodlot. Met het komende voorjaar zullen op de plaats van Engelsche leugens weer Duit sche feiten komen. De legers van de as zyn op gerukt en staan klaar voor den sprong om En geland overal aan te pakken en te verslaan, waar het zich vertoont. Aan het einde van deze laatste worsteling echter staat de overwinning van alle jóngé volkeren en de definitieve be scherming van hün positie en hun levensgebied :n de wereld. wy vertegenwoordigen de sterkste machts positie, die ooit ter aarde bestaan heeft. De nieuwe wereldorde, welke zy tot stand zal bren gen, zal een rechtvaardig en permanent karakter dragen. RIO DE JANEIRO, 1 Maart (Stefani). Ten aanzien van de kwestie van het gebruik der schepen van oorlogvoerende landen, die gemeerd liggen in Amerikaansche havens, wordt uit goede bron vernomen, dat de Bra- ziliaansche regeering in deze kwestie evenals in iedere betreffende internationale aange legenheden steeds handelt volgens haar tra dities en wetten, waarby besluiten genomen worden op het gepaste oogenblik, zonder dat rekening gehouden wordt met precedenten, zooals dat bij andere landen het geval is. „Een driestheid", zoo noemt de Deutsche di- plomatisch-politische Korrespondenz de Engel sche uitnoodiging, gericht tot een reeks Ame rikaansche landen, om hun tonnageschaarschte op te heffen door voor eigen doeleinden gebruik te maken van in Amerikaansche havens liggende vreemde schepen. Tenslotte, aldus de Diplo, ge schiedt dit met geen ander doel dan om ten kojte van anderen het precaire probleem der verminderende koopvaardytonnage ten gunste van Engeland te verbeteren. Ook de juridische motiveering, waardoor een staat zich gemachtigd zou kunnen gevoelen tot een dergeiyk ingrypen, is geenszins onaantastbaar en onbestreden. Het recht behelst de mogelijkheid van een ln beslag nemen alleen dan, wanneer voor het betrokken land inderdaad 'n belangrijke eigen noodtoestand kan worden aangetoond. Wat speciaal de hou ding der Amerikaansche landen betreft, deze toonen inzake de neutrale scheepvaart een by- zondere behoedzaamheid en zorgzaamheid. Want op grond van de aanbevelingen der neutrali- teitscommissie van Rio betreffende de veilig heidszone van 27 April 1940 moet alleen de enkele mogelijkheid van een neutraliteitsschending de reden er voor vormen, dat een aan een oorlog voerende mogendheid toebehoorend handelsschip verhinderd wordt, Amerikaansche havens uit te loopen. De Diplo geeft verder uitdrukking aan de op vatting, dat de politieke en moreele gezichtspun ten in deze kwestie niet minder belangryk zyn dan de juridische. Van de landen van het Euro peesche vasteland zal in geen geval verwacht kunnen worden, dat zy willekeurige maatregelen, die nadeelig zyn voor hun belangen, erkennen als legale scheppingen van het volkenrecht. Voorts spreekt het van zelf, dat ook voor de toekom stige economische betrekkingen wordt vastge houden aan het onderscheid, waar en waar niet naar de opgedane ervaringen de zekerheid be staat, dat een samenwerking vol vertrouwen in handel en wandel te allen tyde is gewaarborgd. Jeugdigen leefty<j geïnteresseerd by het organi satieleven, nam een vooraanstaande plaats in het zakenleven in, maakte vele jaren deel uit van den gemeenteraad en vanaf de oprichting kleedde hij het vooszitterschap van het Genootschap „De Stille Omgang". Moge hij rusten in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 10