SAMBO DE OLIFANT Pétain spreekt over sociale politiek Militair accoord van Londen met Tsjoengking Eden en Dill wederom bij Inonoe Natuurbescherming door de overheid MAANDAG 3 MAART 1941 Stijfsel niet op den bon Ijs op het Tjeukemeer kruit Buitenlandsche vorderingen MARKTEN BRITSCH DéMENTI OVER VOORSTELLEN AAN SOFIA Engelsche bom in Bulgarije gevonden Bijna alle Britten uit Bulgarije vertrokken NA HET OVERLIJDEN VAN ALFONSO XIII - - Kransen van Franco en Ita- liaansch Koningspaar VOOR 14 MILLIARD AAN GOUD TE FORT KNOX Groote Britsche manoeuvres op Malakka Cripps thans ook te Ankara De taak van het Staats- boschbeheer VERBOND VAN NEDERL. JOURNALISTEN Kring Brabant opgericht Vier vrachtschepen zitten vast Diploma der Nederlandsche Heidemaatschappij T extielpuntenwaardeering WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 4 Maart Aangifte moet geschieden voor 15 Maart a.s. Niet geregistreerde Duitsche effecten DOOR CH. CARVICE Kom aan! zei Railsford, ben je alleen? tajel van het groepje, en drukte ieder de haad. Hallo! zei de Markies, daar heb je dien VICHY, 1 Maart (D.N.B.). Maarschalk Pétain heeft hedenmiddag te St. Etienne ln een vergadering van arbeiders gesproken over sociaal-politieke beginselen. De rede werd over de Pransche radio uitgezonden. Pétain begon met te herinneren aan zijn boodschap van 10 October, waarin hij verklaard had, dat men den klassenstrijd niet kan over winnen zonder de redenen daarvoor te hebben weggenomen. Deze redenen zijn het spook van de werk loosheid, de nachtmerrie der ellende welke op de gezinnen drukt, de woningtoestanden, enz. Er zal geen sociale vrede bestaan, zoolang deze onrechtvaardigheden aanhouden Om het groote werk van den socialen vrede te dienen, zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld, waar aan alle betrokkenen moeten deelnemen. Werk gevers en werknemers moeten de mogelijkheid hebben hun billijke eischen te verdedigen en hun wenschen te uiten. Daarom moet men or ganisaties oprichten, die snel opkomende kwes ties ofwel oplossen ofwel, wanneer dit niet mogelijk is, den staat de mogelijkheid verschaf fen deze kwesties te regelen. Dit punt zal het voorwerp zijn van een eerste wet over de be roepsorganisatie. Deze wet zal enkelvoudige organisaties oprichten, sociale commissies, waar in werkgevers en werknemers gemeenschappelijk aan de oplossing der hangende problemen zullen werken. De maarschalk deed tenslotte een beroep op de werkgevers en werknemers, ijverig aan het werk van het nationale herstel op sociaal ge bied mede te werken. BERLIJN, 1 Maart (D.N.B.). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn te be- voegder plaatse in Londen de berichten, volgens welke „de Engelsche regeering be paalde voorstellen aan de Bulgaarsche re geering gedaan neeft, welke, indien zij piet worden aangenomen, ertoe zullen leiden, dat Engeland zich met Bulgarije in oorlog be schouwt", gekwalificeerd als volkomen uit de lucht gegrepen. Volgens bericht uit Sofia heeft het technische onderzoek naar een bom, die gevonden is in de nabijheid van de watercentrale van Bojana bij Sofia, ondubbelzinnig uitgewezen, dat de spring stof van Engelsche herkomst is. Het betreft een 40 pond wegende, zeer explosieve springstof, die door Engelsche agenten was neergelegd in de nabijheid van de filterinstallatie met de bedoe ling de watervoorziening van Sofia te vernielen. Naar Reuter meldt, is het persbureau van het Britsche gezantschap in Sofia heden gesloten. Bijna alle Britsche staatsburgers, met uitzon dering van het gezantschap en het personeel der consulaten, hebben het land reeds verlaten. ROME, 1 Maart. (D.NE.) Na het overlijden van ex-Koning Alfonso hebben ook maarschalk de Bono, de Spaansche ambassadeurs bij het Quirinaal en het Vaticaan en de gouverneur van Vaticaanstad, Serafini, condoleantiebezoeken gebracht. Naar Stefani bericht, werd het publiek van daag van 9 tot 15 uur tot het stoffelijk over schot van ex-koning Alfonso toegelaten m de kerk der H. Maria van Monserrat. Verder wordt bevestigd, dat de uitvaart voor Alfonso XIII Maandagochtend zal p'aats heb ben. in tegenwoordigheid van vooraanstaande personen. De Spaansche regeering zal waar schijnlijk vertegenwoordigd zijn door den am bassadeur van Spanje bij den H. Stoel. De kerkelijke plehctigheid wordt, zooals reeds is gemeld, gehouden in de kerk van Santa Maria dsgli Angeli- Zaterdagmiddag is het lichaam ge balsemd. In de chapelle ardente zijn vandaag 'n lauwerkrans neergelegd van het Italiaansche Koningspaar en een krans van generaal Franco. Talrijke andere kransen zijn gestuurd door het diplomatieke corps. Men verwacht te R«me ook aartshertog Otto van Habsburg. WASHINGTON, 1 Maart (D.N.B.). Onder strenge bewaking en geheimhouding zijn baren goud ter waarde van 8'/a milliard dollar van New-York naar Fort Knox in Kentucky over gebracht. Te Fort Knox bevindt zich thans de grootste goudvoorraad ter wereld, een waarde namelijk van ongeveer 14 milliard dollar. De Amerikaansche schatkist beschikt thans over baren goud ter waarde van 22.2 milliard dollar. Het nieuwe goud is grootendeels afkom stig uit Europa en werd in de eerste maanden van den Europeeschen oorlog naar de Vereenigde Staten overgebracht. Het goud van Fort Knox alleen al is vijftig procent meer waard dan al het in de Vereenigde Staten circuleerende pa piergeld. De voorraad weegt niet minder dan 14.000 ton. •sreuMfiMreM een veneeniGDe staten CANADA STATEN VENEZUELA President Roosevelt heeft een verorde ning onderteekend waarbij op zee z.g. defensie-gebieden en in het luchtruim verboden zones worden ingesteld waar schepen en vliegtuigen zonder vergun ning van den minister van Marine geen toegang hebben. Deze maatregel geldt voornamelijk voor de Stille Zuidzee en Caribische Zee, waar voorposten van de marine zijn gelegen. De zwarte lijn op het kaartje geeft de afbakening van de zone der Caribische Zee weer, waar de voorposten der marine gelegen zijn n.l. op Porto-Rica en op de nieuw verworven eilanden, die Engeland aan de Vereenig de Staten heeft verpacht. De witte lijn is de neutraliteitszone; deze zone werd vastgesteld op 4 October 1939 door alle Amerikaansche Staten; zij omvat ge heel Noord- en Zuid-Amerika behalve Canada (Kaart Van Feit) TOKIO, (D.N.B.). Uit onbegrijpelijke vrees voor de zuidelijke politiek van Japan en voor een aanval op Hongkong en Singa pore heeft Engeland, naar de Tokio Nitsji Nitsji uit Sjanghai meldt, een militaire overeenkomst gesloten met Tsjoengking. Engeland is verder voornemens een militaire samenwerking aan te gaan met de Vereenig de Staten, Nederlandsch-Indië en Australië ten behoeve van de omsingeling van Japan. De Britsche militaire attaché in Tsjoeng king heeft Tsjang Kai Sjek uitgenoodigd een deel der 500.000 man omvattende jonge lichtingen van het Chineesche leger in Zuid- West-China naar Malakka te zenden, waar zij zullen medewerken aan de verdediging van de Britsche bezittingen. Het Engelsch- Chineesche accoord bepaalt, dat Engeland de voor Malakka bestemde troepen zal bewa penen en bezoldigen. Daarmede, zoo schrijft het Japansche blad, vernedert Tsjoeng king zijn soldaten tot betaalde huurlingen van Engeland en de Vereenigde Staten. Volgens den Britschen nieuwsdienst is in Singapore een officieel communiqué uitgegeven volgens welk vanaf Donderdag a-s. en gedu rende de daaropvolgende zeven dagen op het schiereiland Malakka groote Britsche manoeu vres gehouden zullen worden, waaraan de troe pen van alle legeronderdeelen deelnemen. De steden in het gebied der manoeuvres zul len, zoolang de oefeningen duren, des nachts volkomen verduisterd zijn en de bevolking moet er op voorbereid zijn, dat zich eenige vertragin gen in de postbestellingen zullen voordoen. Ook het spoorwegverkeer zal aanzienlijk beperkt wor den. ISTANBOEL, 1 Maart CDNB) Volgens een officieele mededeeling hebben de Britsche mi nister van Buftenlandsche Zaken, Eden, en de chef van den Engelschen generalen staf, Dill, heden een bespreking van ruim twee uren ge had met den president der Turksche republiek, in tegenwoordigheid van den Britschen am bassadeur en van den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken. Voorts wordt gemeld dat de Britsche ambassadeur te Moskou. Cripps, hedenochtend in Ankara Is aangekomen. De Contact-commissie voor natuur- en land schapsbescherming deelt mede: Zooals indertijd is gepubliceerd, werd by ver ordening nr. 211/194 de zorg voor de natuur- bescherm'ng gebracht onder het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming. Hiermede is tenslotte een einde gekomen aan de oude strijdvraag, welk departement de behartiging van deze belangen dient te verzor gen. Verwacht mag dus worden, dat de uitvoe ring van reeds bestaande en eventueele toekom stige n'euwe wettelijke bepalingen op het gebied der natuurbescherming voortaan in hoofdzaak door bovengenoemd departement zal geschieden. Aangezien echter het departement van O., W en C. hiervoor thans nog niet voldoende is ge outilleerd, moest allereerst worden nagegaan, hoe deze taak op de meest doeltreffende en eco nomische wijze ten uitvoer zou kunnen worden gebracht. In de besprekingen, die daaromtrent zijn gevoerd, heeft onze waarn. voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, een belangrijk aandeel gehad. Het bestuur der commissie is thans in staat nadere mededeelingen te doen omtrent de rege ling, die tot stand is gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat het Staats- boschbeheer, dat in den loop der jaren een groote ervaring in de uitvoering van maatregelen ln het belang van het natuur schoon heeft verkregen en dat vertakkingen bezit over het geheele land, als voorheen volledig zal worden ingeschakeld. Het depar tement zelf kan dan volstaan met het aan stellen van een deskundig ambtenaar aan de afdeeling cultuurbescherming en weten schap en voorts een inspecteur voor de na tuurbescherming, die de schakel zal moeten vormen tusschen het departement en an dere overheidslichamen. In de Instelling van een ambtenaar op het departement is reeds voorzien door de benoe- m'ng van ir. W. G. van der Kloot, thans weten - schappeiyk assistent, tevens adj.-secretaris van onze contactcommissie, terwijl in afwachting van de benoeming van een inspecteur als advi seurs van den secretaris-generaal zullen optre den: mr. dr. E. J. Beumer, voorzitter der cen trale commissie voor natuurbescherming; dr. J. A. van Steyn, directeur van het Staatsboschbe- heer, en mr. P. G. van Tienhoven, waarn. voor zitter der contact-commissie voor, natuur- en landschapsbescherming, tevens voorzitter der vereen'ging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Het bestuur der contactcommissie spreekt zyn groote vreugde uit over het tot stand komen van deze regeling. Zoolang de natuurbescher- mingsvereenigingen bestaan, is bepleit en in het laatste tiental jaren sedert de oprichting van de contact-commissie in steeds sterkere mate dat de regeering zelve de zorg voor de natuurbescherming op aotleve en vooruitstre vende wijze ter hand dient te nemen. Thans is dit streven met succes bekroond en het bestuur spreekt de hoop uit, dat nu ook spoedig de noo- dige maatregelen mogen volgen, opdat beter dan voorheen zal kunnen worden gewaakt voor het oehoud van de schoonheid van ons vaderland. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend: By de laatste bonaanwijzing voor grutters waren werd medegedeeld, dat de met „10" ge nummerde bon van de „bonkaart algemeen" o.a. recht geeft op het koopen van rijststyfsel, glans- styfsel en kookstyfsel. Deze mededeeling heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Het lag n.l. in de bedoeling, dat uitsluiten'd de eet bare styfselsoorten Cz.g. rijstzetmeel), welke niet als zoodanig, doch in pudding- en pud- dingsauspoeders verwerkt in den handel zyn, op den voor maïzena aangewezen bon kunnen warden gekocht. Styfsel valt derhalve, voorzoover deze niet in pudding of puddingsauspoeders is ver werkt, buiten de distributie en kan dus zonder afgifte van een bon worden gekocht. In restaurant „Lohengrin" te 's Hertogenbosch is Zaterdagmiddag, onder leiding van den heer H. C. M. Wijffels, de const'tueerende vergadering gehouden van den kring Noord-Brabant van het Verbond van Nederlandsche journalisten. De heer P. J. van Megchelen, verbondsvoorzit ter, heeft op deze bijeenkomst, welke druk be zocht was en ook door den verbondssecretaris, den heer Learbuch werd bijgewoond, een réde uitgesproken, waarin hij de totstandkoming van de nieuwe journalistenorganisat'e schetste en snrak over de taak, welke de man van de krant in de nieuwe maatschappij zal hebben te ver vullen en welke zijn positie daarin zal zijn. Hij wees op de wenschelijkheid niet te aar zelen, maar deel te nemen aan het pos'tieve en gemeenschappelijke werk van den opbouw. Een eigen gewestelijke kring zal het daarbij gemak kelijker maken het verschil in opvattingen over de wijze, waarop de taak moet worden uitge voerd, te nivelleeren. Hij schetste daarna de verantwoordelijkheid van lederen journalist in dividueel als vormer van de openbare meening en verzekerde, dat op grond van zyn positie en Verantwoordelijkheid de journalist in de toe komst een grootere erkenning zal genieten dan in het verleden het geval was. Tenslotte installeerde hij met het uitspreken van zijn vertrouwen in diens kwaliteiten den heer H. Wijffels, hoofdredacteur van het Noord- Brabantsch dagblad „Het Huisgezin" te Den Bosch, tot kringvoorzitter en de heeren A. J. Zoetmulder, hoofdredacteur van het Eindho- vensch Dagblad te Eindhoven, en J. Schils, redacteur van het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland te Breda, tot zijn adjuncten. De heer Wyffels antwoordde. Hij gaf de ver zekering, dat alle Brabantsche journalisten be zield zyn met het voornemen, naar vermogen de belangen van het Brabantsche volk als deel van het Nederlandsche volk te steunen en te dienen. En ook in hun eigen kring zullen zij trachten, dat doel na te streven en te bereiken. Al is het dan niet zoo volledig als in Lim burg, toch treffen de Brabantsche journalisten elkaar in een geestelijke verbondenheid. Ook in Brabant heerscht vertrouwen op de oekomst. In dit verband wees spr. echter op de bezwaren, waarop de journalisten by hun arbeid zeer zeker zullen stuiten; die moeihjk- heden liggen zoowel bij de journalisten zelf als bij hun lezers. Immers het Brabantsche ^volk moet zijn lot in de totaal gewijzigde verhoudin gen nog zoeken. Dit is voor den Brabander moei lijker dan voor hen, die elders wonen, dat hangt geheel samen met zijn geaardheid en historisch gegroeide ontwikkeling. Hij is in zekere mate conservatief en terughoudend, totdat hij heeft gezien, dat nieuwe verhoudingen zyn te vereeni gen met zyn eigen aard en ontwikkeling. De diepste karaktertrek van het Brabantsche volk =F leeft onmiddellijk ver zachting bij het hevigste zuurbranden in da maag. Onder voortd. contr. v. scheik.-apoth GJ.Loagfr 1.27 en 0.41, by alle Apotli. en Drog. Ineens hoorden ze stappen. Het waren niet de stappen van een mensch. En opeens zagen ze door het raampje een lange slurf. Het was Sambo. „Ha, ha," trompetterde hij, „opgesloten? Zoo, zoo, is de sultan zoo boos. Nou ik ga weg en doe hem de groeten maar van me. Ik kom hier niet meer terug." Hevig verschrikt stonden ze Sambo aan te zien, maar van zyn taal tje begrepen ze niets. Terwijl ze elkaar angstig afvroegen wat ze zouden doen, rende Sambo vroolijk weg. Bom, bom, bom, trompetterde Sambo zyn liedje. Sambo haastte zich om uit den paleistuin te komen. Eindelijk kwam hy langs de laatste cactussen en dan..,, hy slingerde met zijn slurf van pleizier, want hij was vry i is zijn visionnaire blik op het leven. De Braban der is niet sterk in het analyseeren van het leven en de verschijnselen daarvan. Hij benadert ze bij intuïtie, grijpt ze en aanschouwt ze in- nerlyk en peilt en waardeert ze met ondefinieer bare zekerheid. Een groot voordeel daartegenover is, dat in Brabant daardoor de gemeenschapsband zoo sterk is gebleven. Dit gemeenschapsgevoel, dat zoozeer past in het kader van den nieuwen tyd, zal den Brabander, dus ook den Brabantschen journalist, het medebouwen aan de nieuwe maatschappij vergemakkelyken. Brabant doet niet aan particularisme, zooals naar aanleiding van de actie van „Brabantia Nostra" ten onrechte wel eens is beweerd. De gebeurtenissen ln vroegere eeuwen hebben dat bewezen. Na nog de moeilijkheden, voortvloeiende uit de overplaatsing van het dagbladbedrijf van een privaatrechtelyke in een pubüekrechtelyke functie, te heben aangestipt, zegde de krftig- voorzitter toe, dat alle Brabantsche Journalisten bereid zijn, positief mede te arbeiden aan de nieuwe ordening en uit liefde tot het volk mede te helpen tot het overwinnen van de zwarig heden. Van de gelegenheid tot het wisselen van ge dachten werd tenslotte een ruim gebruik ge maakt. Donderdagmiddag vertrokken de schippers Hukema, de Vries, Snijder en Hukema met hun beladen schepen van Lemmer om via het Tjeu kemeer Groningen en Leeuwarden, hun plaatsen van bestemming, te bereiken. Door het storm achtige weer begon echter het ijs op het Tjeu kemeer in die mate te kruien, dat de vier sche pen werden meegesleurd en aan den grond ge zet. Hierbij werd van het schip van een der Hukema's de zywand ingedeukt, terwyl van een ander schip schroefraam en stuur defect raak ten. De beladen schepen zitten al van Donder dagnacht aan den grond en zyn zoo.vastge- schoven, dat de lading eerst gedeeltelijk gelicht zal moeten worden, aleer zy weer vlot gesleept kunnen worden. De havenmeester van Lemmer voorziet met een sleepboot de schippers en hun gezinnen van eetwaren en brandstof. Het zal nog wel eenige dagen duren, voor het ys zoo ver is opgedooid, dat met het lichten der schepen kan worden begonnen. Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, eer ste secretaris der Nederlandsche Heldemaat- schappy, heeft te Arnhem ih tegenwoordigheid van eenige leden van het dagelyks bestuur, enkele commissarissen, de directie, leeraren en belangstellenden het diploma van den cursus der Nederlandsche Heidemaatschappij uitgereikt aaü de volgende leerlingen: Van afdeeling B: H. M. Boogaerdt te Vlaar- dingen; M. Bor te Doetinchem; H. J. v. d. Burg te Haarlem; J. W. H. Burgers te Zutfen; H. Doorn te Zwolle; H. Dijkstra te Terwispel; S den Engelsen te Zevenbergen; D. Eshuis te Wierden; H. J. Heesen te Winterswyk; L. A. P. Heestermans te Melissant; B. W. van Keulen te Bergen op Zoom; Th. P. J. Kipp te Amers foort; P. H. M. Klaphake te Amsterdam; E. J H. van Leeuwen te Arnhem; A. Mizée te 's-Gra- venhage; A. F. Naus te Roermond; F. Panczel te Bilthoven; Th. L. Rademakers te Klooster - zande; P. J. v. d. Veen te Amsterdam; J. C. Veldhuizen te Amsterdam; O. de Visser te Arn hem; K. G. Westerdyk te Groningen; O. Wis man te Zwolle; G. L. Zaadnoordijk te Bergen (N.H.)P. Zondag te Utrecht. Van afdeeling A: J. Bessembinders te Onst- wedde; P. C. Beunis te *s-Gravemoer; S. de Boer te Haulerwyk; G. H. Brinksma te De Steeg; P. A. J. v. d. Broek te Ginneken; G. v. d. Burg te Maassluis; R. A. M. Crouwers te Katwijk a.d. Maas; B. van Engen te Veendam; J. G. W. Geene te Angeren; A. A. Jebbink te Steenderen; H. Krijt te Lemelerveld; A. Lan- genbach te Staverden; F. Th. H. van Lin te Overasselt; H. H. Mennink te Eefde; C. C. van Mourik te Ravens,waay; J. Noest te Ginneken; S. Postuma te Sleen; J. D. Rozenboom te Beek bergen; C. Schimmel te Doetinchem; J. G. Semler te Laaghalerveen; P. van Sliedrecht te Middelharnis; G. Spek te Hoog Soeren; M. J. v. d. Straaten te Deurne; R. J. van Unen te Zeist en J. Kraayenbrink te Rotterdam In ons nummer van 27 Februari hebben wy onder het hoofd „Aanvulling Textielpunten- waardeering" eenige berichten samengevat, wel ke -*• naar wij abusievelijk verzuimden te ver melen ontleend waren aan het textiel-vakblad „De Manufacturenhandel". HILVERSUM I, 415 M. Nedterlandsch programma AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Carillonbespeling (opn.), 8.00 Gramofoonmuziek, 8.2o Ochtendgym nastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmu ziek, 10.30 Orgelconcert, 11.10 Huishoude lijke wenken, 11.30 De Romancers en so liste, 12.33 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 AVRO- Musette-ensemble en gramofoonmuziek, 1.30 Cyclus „Uw hond en de mijne", 1.40 AVRO-Aeolian-orkest, 2.40 Cabaretpro gramma, 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Gra mofoonmuziek, 5.I5 Nieuws-, economische en beursberichten. ANP, 6.00 AVRO-Amuse- mentsorkest, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Omroeporkest en soliste, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag, 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze gramo foonmuziek, 12 00 Berichten, 12.15 Gerard Lebon en zyn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramo foonmuziek, 1.15 Gerard Lebon en zijn or kest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Vrou wenuur. 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Zang met pianobegeleicing, 3.403.50 Gramo foonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.15 KRO-Symphonie-orkest, 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP, 6.30 Gramofoonmuziek, 6.00 KRO-Symphonie- orkest, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Vragen, van den dag ANP en sluiting. Ingevolge het 1 Maart 1941 afgekondigde en reeds in een debl onzer vorige oplage vermelde besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën (Verordening nr. 35 1941) rust op ingezetenen in den zin der Devie- zenverordening 1940 de verplichting, vóór 15 Maart as. schrifteiyk aangifte te doen van bui tenlandsche vorderingen en andere, in het be sluit nader omschreven, niet in effecten be lichaamde buitenlandsche waarden, waarvan zy op 1 Maart 1941 eigenaar of gerechtigde zyn. Niet onder den aangifteplicht vallen vorderin gen en andere waarden, weike betrekking heb ben op Nederlandsch-Indië, Suriname en Cura cao en op het Duitsche Ryk, waaronder begre pen het Protectoraat, Elzas-Lotharingen en Luxemburg. Vorderingen en andere waarden, betrekking hebbende op het Centraal-Gouver- nement, moeten dus wel worden aangegeven. In verband hiermede brengt het Deviezen- instituut het volgende onder de aandacht: De aangifte moet geschieden door inzending van een behoorlyk Ingevuld en onderteekend formulier in tweevoud aan het Deviezeninstl- tuut, kantoor Elandstraat 42 te 's-Gravenhage. Aangifteformulieren zyn verkrygbaar gesteld bU het Deviezeninstituut te 's-Gravenhage, Amster dam (Rokin 127,s loket 7) en Rotterdam, de deviezenbanken, zoomede by de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeni ging van Effectenhandelaren te Rotterdam en den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage. Verwezen wordt naar de gedrukte toelichting, welke tegeiyk me het aangifte-formulier wordt verstrekt. Het niet of niet ten volle voldoen aan de ver plichting tot aangifte wordt ingevolge de artike len 27 en 28 der Deviezenverordening 1940 ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vle' jaren en/of geldboete van ten hoogste het twee voud van de waarde der lichamelyke en onlicha- meiyke zaken, welke het voorwerp van het straf bare feit hebben uitgemaakt, dan wel met hech tenis van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoogste vyf duizend gulden, al naar gelang het strafbare feit opzettelijk of niet op zettelijk is gepleegd. Het departement van Financiën deelt het vol gende mede: Ingevolge het op 1 dezer afgekondigde besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Financiën, van Handel, Nyverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschery (verordening no. 34 1941) wordt het verkeer met niet-geregistreerde Duitsche effecten aan zekere beperkingen onderworpen. Als niet-gereglstreerd worden aangemerkt ef fecten, die niet hetzij reeds vroeger, hetzy krachtens de nieuwe regeling per 1 November 1940 door de Vereeniging voor den Effecten, handel zijn geregistreerd en dienovereenkomstig van een certificaat Voor coupon-, respec tievelijk dividendblad en een kettingverklaring of alleen van een ketingverklaring zyn voor zien. Stukken, die voor registratie in aanmer king komen, doch waarvan de registratie nog niet voltooid is, vallen niet onder de regeling. De zgn. Duitsche „Auslandbonds" vallen er buiten. ALKMAAR, 1 Maart. Veemarkt. 129 overhou- ders 37—45. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Maart 33700 kg. roode kool 7.00; 33400 kg. gele kool 6.00; S5300 kg. Deensche witte kool 5.10; 5500 kg. uien 6.00; grove uien 6.00; drieling uien 6.00; 500 kg. peen 5.20; 1800 kg. bieten. De minister knikte. Waar is Rossdale? zei de markies. Ik zie hem nergens. Hy komt blykbaar zelf niet eens, zei Rails- ford vol vertrouwen en voorbarlgen triomf, het was niets als opsnyden van hem. Maar Juist kwam de kleine hertog het vertrek binnen. Hij liep langs den weg, dien de men- schen voor hem maakten, met neergeslagen oogen en op zyn rimpelig, kleurloos gezicht een wreede, onverschillige uitdrukking, die aan een aap deed denken; maar toen Railsford hem riep, glinsterden de oogjes vol kwaadaardigen spot en zyn gezicht trok samen tot een netwerk van rimpels. Heelemaal alleen, antwoordde de Hertog, Uchteiyk verbaasd. Waar is juffrouw Howard? Ze zal hier direct zyn, grinnikte de Her tog. Lord Railsford lachte ongeloovig. Ik zal je eens wat zeggen, Rossdale, zei de jonge Markies, als je wedt, kun je het even goed met my doen, als met Raily Zeker, zei Zyne Genade onverschillig. Doe het, zei Railsford, 't is net 't zelfde of Je één cheque schryft of twee. O, je zult er n.aar één te schrijven hebben, zei de Hertog en ging zitten. Wie zingt er? Wat een massa menschen! Allemaal om Mabel Howard te zien, hè? Om haar niet te zien, antwoordde Lord Railsford. Hallo!.... hij zweeg ineens, terwyl hy half overeind rees en naar de deur staarde. Wat is er? Is ze gekomen? vroeg de mar kies gretig. Neen, neen! Ik zag Clarence Montacute bin nen komen! Montacute! zei de Markies verbaasd. Ik heb hem in geen eeuwen gezien. Waar zou hy uit gehangen hebben? Roep hem eens. Railsford. Lora Railsford stond op en liep op Lord Mon tacute toe. Clarence was bleek en mager en er stond een zekere verstrooidheid en moeheid op zyn gezicht te lezen, die Lord Railsford ver baasden. Hallo, Monty! zei hy, waar heb jy al dien tyd gezeten? Ik heb je in maanden niet ge zien. Ik ben op het vasteland geweest zei Clarence. Het licht, dat op zyn gezicht was verschenen by de begroeting van zyn vriend, stierf weer weg en het afgetrokkene, vermoeide in zijn houding keerde terug. Ga zitten, zei Railsford, hem nieuwsgierig opnemend. Hier zyn Charlie en Rossdale en Gainsford. Wat een drukte vanavond, hè? Clarence volgde hem terneergedrukt naar de Je bent net op tyd voor de pret, Monty, zei de Markies vrooiyk: Clarence was algemeen be mind en men had hem byna gemist (niemand wordt ooit écht gemist in de Londensche Society!) Waar heb Je je schuil gehouden, jou oude uil? Clarence glimlachte en keek moe in het rond, terwyl hij dacht aan het brullend gelach, dat zou losbreken als hy eens zei: Ik heb gezocht naar de vrouw, die ik liefheb. Je vraagt niet eens, waaruit de pret be staat, Monty, zei Lord Railsford. Wat is het? vroeg Clarence lusteloos. Lord Railsford vertelde het. Alsof juffrouw Howard in de „Midnight" zou komen om zyne Genade een plezier te doen, besloot hy. Wie is dat? vroeg Clarence. Deze vraag deed allen schateren. Ken je Mabel Howard niet? Nou, dan heb je de laatste maand zeker in een kolenmijn geleefd, hier geef hem een sigaar en laat hem met rust. Hy is er heelemaal uit. Clarence vond het heel best, dat hy met rust gelaten werd; hij leunde achterover en keek afwezig de zaal rond. Je chèque komt elke minuut nader, Ross dale, zei Railsford, met een blik op zijn horloge, zy komt niet precies, wat ik zei. De Hertog glimlachte, klemde zyn monocle in zyn oog en keek naar de deur. Een slanke man met een zwarte snor kwam op sluiperige wijze binnen en bleef op eenigen afstand van de deur staan. Itahaanschen vent, die altijd in de concertzaal hangt. Hoe is hy hier gekomen? Hy zal misschien gaan zingen, zei de Her tog; zijn monocle viel in zyn hand; hy had gezien, dat de signor hem een teeken gaf. Ik voel me altyd alsof een lang mes in m'n rug, wordt gestoken, als die vent dicht by me komt, zei Lord Railsford. Wat zou het voor iemand zijn? Een avonturier, zei de Hertog onver schillig. Een fijn heer om te zien, hè Monty? ver- vologde Railsford. Wie waar? vroeg Clarence, rondkijkend. Toen zag hy, dat de signor bedoeld werd en hy werd bloedrood. Zyn eerste opwelling was naar hem toe te vliegen; maar hij beheerschte zich en zonk terug in zijn stoel. Clarence was toevallig in de club verzeild geraakt, 's Avonds was hy uit Parys terugge komen en toen hij het clubgebouw passeerde, had hy muziek gehoord en was naar binnen gegaan, hopend eenige afleiding te vinden voor zyn gedachten. Rustelooze weken waren het voor hem geweest. Hij had in de Fransche en Italiaansche steden naar Iris gezocht. Berring- ton hacfhem laten weten, dat zy reeds gevonden was, maar de brief was hem van stad tot stad gevolgd en had hem nog niet bereikt. Dien avond geloofde hy bijna, dat ze voor eeuwig voor hem verloren was gestorven misschien. Wanhoop greep hem aan. Er bleef niets anders over dan naar Knighton terug te keeren en te berusten in het onvermydelyke, dat een vloek op zijn leven, zou zyn. En nu, denzelfden avond, zag het onheilspel lende gezicht van den schurk Ricardo weer op duiken uit de menigte. Clarence wist, dat de man veroordeeld was tot een lange gevan genisstraf in Italië, waar hy had terecht ge staan. Hy moest op een of andere wijze ont snapt zyn. Misschien wist hij iets van Iris' ver- blyfplaats? Zijn onrust en nieuwsgierigheid be dwingend, hield hy den signor in het oog. Iris had haar woning bereikt zonder iets in de gedaante van een wolf ontmoet te hebben. Juffrouw Barker bracht haar een kop koffie en vroeg waar Paul was. Hy komt over een uur, zei Iris, ik blyf voor hem op, juffrouw Barker. Maar deze protesteerde. Iris bleef op haar stuk staan. Paul zou het niet prettig vinden, als u opbleef; u ziet er uit, of u ergen slaap heeft, voegde ze er glimlachend aan toe. Ja, ik word na elven altyd slaperig, dat is zoo, bekende de ander, maar ik vind 't akelig, dat u dan zelf moet opendoen. Maar als u aan houdt Ze bedwong een geeuw. Dat doe ik, zei Iris lachend, ik geloof, dat u bang bent dat ik de deur zal laten openstaan! Toen haar hospita zich had teruggetrokken, ging Iris op den divan liggen en haar gedachten brachten haar terug naar Knighton. Ze zag Lord Coverdale op al haar geliefkoosde plekjes, zag hem od t terras staan kyken naar den zonsondergang, zooals zy zelf in gelukkiger dagen placht te doen. Zou hy aan haar denken, of was hy haar vergetenHad de schoone Lilian Foyle haar beeld uit zyn hart verdreven? En als ze het nog niet gedaan had, hoe kort zou het nog duren? O, myn liefste, fluisterde ze, terwijl lang zaam tranen haar oogen vulden, je bent voor my verloren voor altyd! Ik hoop alleen, dat Je gelukkig mag worden! Ze onderdrukte haar snikken. Er werd gescheld en ze schrok wakker «rit haar droomen en ze stond op, verbaasd dat Paul zoo vroeg thuiskwam. Ze liep naar beneden en deed open. Paul, ben jy daar al? Woont hier juffrouw Howard? antwoordde een haar onbekende stem. Een vreemde jongen stond buiten en Iris ant woordde verbaasd: Ik ben juffrouw Howard. Ik heb een boodschap van meneer Forster voor u. Wat? Is er wat gebeurd? Gauw! Is is hy ziek? TI moet zich niet bezorgd maken, zei de jongen, haar smeekenden, bangen blik ontwy- kend. Hy is niet bepaald ziek ten minste niet ernstig maar hy is niet lekker, en O, kom toch binnen. Vertel me de waar heid! riep Iris. U hoeft niet bang te zyn, zei de jongen verlegen, zich onttrekkend aan haar greep. Hy ia niet gevaariyk ziek. Maar u moet direct komen. Dat is de boodschap. AWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 12