De zorgen van den H. Vader voor de oorlogsslachtoffers MGR. C. C. PRINSEN t Geneeskunde in Nederland RENNIE Geslaagde aanvallen op koopvaarders Britsche vlootbasis gebombardeerd SgfSw* aardbeving treft I Groot sociaal werker De boete van vijftien millioen gld. MAANDAG 3 MAART 1941 GRIEKSGHE STAD -6o<yi£iti,juusf Het inlichtingenbureau van het Vaticaan l! BROEDER WIRO t Duitsch weermachtsbericht Bommen op La Valetta Ital. weermachtsbericht van Asosa). »'r-HVEN EN LATEN LEVEN" t*r. Göbbels te Leipzig over Duitsche economische politiek Larissa geheel verwoest Laat U geen knollen voor citroenen verkoopen1 BRITSCHE AANVAL OP WEST-DUITSCHLAND Zitting van Oppersten Sovjet gesloten WIJ LUISTEREN NAAR. Dinsdag 4 Maart Rijcke-Trek-Loten MEDISCHE KRONIEK DIGESTIF PASTILLES dezelfde oude vermaarde van altijd. zuurbrandenindemaag. Drieduizend personen zijn te Amsterdam schatplichtig Te Hilversum ®ERlijN, 2 Maart. (D.N.B.) Het opper- CVeI der weermacht deelde Zondag mede: Gevechtsvliegtuigen der gewapende ver toning hebben gisteren twee koopvaardij- Schepen van tezamen 8.000 br. ton tot zin- kcn gebracht en drie andere schepen zwaar beschadigd. Lange-afstandsverkenningsvlieg- tu'gen hebben in de late avonduren voor de Sehotsche Oostkust twee convooien aange vallen, een koopvaardijschip van 8.000 br. ton tot zinken gebracht en 5 groote schepen Zo° zwaar getroffen, dat aangenomen kan "orden, dat zij verloren zijn. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben Vai, n nacht van 1 op 2 Maart geslaagde aan- 'Jen ondernomen op strategische doelen in uil, Cardiff, Southampton en Great Yarmouth, '-■mede op nacht-vlieghavens in Oost-Engeland, venwerken in Noord-Schotland en verschei- havens aan de Britsche Zuid- en Zuidoost- Buitsche gevechtsvliegtuigen hebben met strategische doelen in de haven van La elk t °P eiland Malta met bommen van lu u. r aangevallen. Op fortificaties en ntdoelbaterijen werden bom treffers geplaatst een ponton met twee kanonnen werd tot rlen gebracht. 8t vi-iand heeft in den afgeloopen nacht met in°\ke drijfkrachten op verscheidene plaatsen West-Duitschland, vooral in het gebied rond opuien, brisant- en brandbommen geworpen. \p Verscheidene plaatsen werden woonhuizen 'Woest. De schade aan militaire en voor de henri8VOering belangrijke doelen is onbeteeke- doori °nder fe burgerbevolking is een aantal f,? en gewonden, in hoofdzaak buiten de schuilkelders, te betreuren. Maart. (Stefani). Het 268e weer- dat Zondag werd uitgegeven Aan hef teit van h Grieksche front te land geen activi- Biet bon eekenis- Onze luchtformatiés hebben Vfrdedi?men van zwaar kaliber kampementen. bindincswSSWerken' ravitailleeringsbases en ver- delijke vlegen bestookt. Een belangrijke vijan- "erking °°t,5asis kreeg treffers met groote uit- Vliegtuigeri hebben niet Van het Duitsche vliegerkorps haven van t duideli.ik zichtbare uitwerking de Een groot Valetta (Malta) aangevallen, pont werd w' Plet twee kanonnen bewapende hi Oost-Afnifnken gebracht. °P de vlucht zÜn vijandelijke afdeelingen en in het r'pK Jaaed in den sect°r van Arresa eebied van Sirgoli (ten Zuidwesten het<fIPZIG' 3 Maait. (D.N.B.) Ter gelegen- ja ii-0u!?n de °Pemng van de Leipeiger Voor- PaganriUrS ^eeft. de Ouitsclie minister van Pro- gej10n ,a' dr- Göbbels, vandaag een groote rede Pa on waarin hij de reorganisatie van Euro- Zooai ,GCOnomisch en sociaal gebied beschreef, "orch 620 d°°r de asm0Sendheden nagestreefd Göbbeis betoogde, dat de huidige oorlog voor Duitsche volk in den waarstin zin des êr ds een strijd om het bestaan is. Hij wees °P, dat het conflict van September 1939 met h^en goeden wil van de zijde vkn Engeland ïWrijk zonder al te groote moeilijkheden fin rko,rnen had kunnen worden. Bij de uitvoe- t,ice Van de politieke en economische organisa- is de eerzucht van den we re ld- Duitschland volkomen leven gaat Duitschland louter om het reeeu Van 211 n volk. Zoo vindt het ook het ecojj^b'tgangspunt voor hervorming van de VVy j™sche betrekkingen tusscben de volken, doen n,Ul.tscllers, zoo verklaarde de minister, ct aan autarkie ter wille van de autarkie. Wij het oivj"1'1 te allen tijde gaarne bereid tot kihgetl erhouden van economische beoiek- ons eens10''. ieder &nder land, dat het met ven en S worden op den grondslag „ge- ook i., ,ernen". Duitschland wil leven, maar late« leven. re'f,eda°0r^aarsbeurs te Leipzig toont de we- tannie q alle verwaditingen van Groot-Brit- ®chipbreuvltrarit het succes van zijn blokkade üver va, "jden op de bekwaamheden en den leingj. v Duitsche volk," zoo verklaarde de fhaartoh?, het Duitsche vierjarenplan, rijks den 1 Göring, in een telegram. Ook ln Stoorït i? kan de Messe haar plaats als het Wn handelscentrum van Europa handha- van volfenfi haar traditie ter bevordering an intG'-nationalen goederenruil dienen. ATHENE, 3 Maart (D.N.B.) De stad ^rissa Is Zaterdag door een zware aard- beving geteisterd. Een groot aantal gebou- Wen is ingestort. Omtrent 't aantal slacht- offers is nog niet bekend. Terstond zijn alle Maatregelen genomen om hulp te verleenen. Uj?6. ,te Belgrado verschijnende Politika meldt Athene, dat de stad Larissa eigenlijk niet Zo, r "estaat. Alle huizen zijn vernield met uit- Maat van eeniSe betonnen gebouwen. De lruipt?°lijke autoriteiten eischen onmiddellijke kexvo ng van 12.000 barakken voor de dakloos hgjj, rc}en bevolking. Veertigduizend menschen Ulten geen huis meer. In Saloniki meldt de Politika nog, dat zich erkelijkheid drie aardbevingen hebben voor- stofu11 "elke na elkaar optraden. De huizen telg/611 ineen als waren het kaartenhuizen. Alle hie],}011" en telegraafverbindingen zijn ver- de a. Gok in Noord- en Midden-Griekenland is den Jjbbeving gevoeld, waarvan het centrum in Ohdei- mpos lag. Geheel Griekenland is diep fen indruk. Af» U verkouden of grieperig bent. neem dan direet Aspirin Let echter op het Bayer-krufs, de waarborg voor goede werking an absolute onschadelijkheid. BERLIJN, 3 Maart (DJN.B.) Zooals reeds in het weermachtsbericht werd gemeld, zijn Zaterdagavond tien Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland verschenen, waar zij op en kele plaatsen brisant- en brandbommen wier pen. De Duitsche afweer door nachtjagers en luchtdoelgeschut kon het meerendeel der vij andelijke bommenwerkers dwingen om te keeren. Onder de patiënten en het verplegend perso neel van een ziekenhuis, dat ernstig getroffen werd, zijn verscheidene dooden en gewonden gevallen. Een paar door brandbommen ver oorzaakte branden in kleine houtloodsen in een binnenhaven, alsmede op het terrein van een mijnbedrijf, konden in de kiem gesmoord worden. Te Dusseldorp hebben de weinige bom men, die uitgeworpen werden, uitsluitend woonwijken getroffen. Er werden enkele huizen verwoest, waarbij verscheidene burgers, in hoofdzaak vrouwen en kinderen, onder de puin- hoopen begraven werden. Aan militaire of stra tegische doelen werd niet de geringste schade aangericht. De R.A.P. was door den Duitschen luchtafweer gedwongen, de bommen in 't wilde weg uit te werpen. MOSKOU, 3 Maart. (DN.B.)De eerste Kamer van den Oppersten Sovjet, de Bonds raad, heeft de derde zitting Zaterdag besloten met het aannemen van de begrooting over 1941 en de bevestiging van de door bet presidium van den Oppersten Sovjet afgekondigde wetten. Op 2 Maart was het 2 jaar geleden, dat kardinaal Pacelli tot Paus gekozen werd en op 12 Maart herdacht Pius XII den tweeden verjaardag van Zijn kdoning. Het tweede jaar van dit Pontificaat wordt vooral gekenmerkt door een onophoudelijke zorg, waarmede Pius XII bezield is, om de smarten en weeën, die de oorlog voor dui zenden mensehen meebrengt, zooveel moge lijk te verzachten en deze draaglijker te ma ken. Overtuigd van de waarheid, dat in zooveel verwarring en strijd alleen de Allerhoogste red ding kan brengen, heeft Pius XII in het tweede jaar van Zijn Pontificaat de christenheid en in het bijzonder de katholieken opgewekt tot het gebed en de overweging: in de Meimaand van 1940 vroeg de Paus aan de kinderen der geheele wereld in die maand veelvuldig de H. Maagd aan te roepen en Haar bijzonder te vereeren onder den naam van Koningin van den Vrede en op 24 November van hetzelfde jaar heeft Pius XII in de Basiliek van St. Pieter in tegenwoor digheid van duizenden geloovigen het H. Mis offer opgedragen tot het herstel van den vrede. Nog steeds verzorgt de Katholieke Actie door geheel Italië de verspreiding van het gebed, waarmede de Paus bij die gelegenheid Zijn toe spraak sloot, een gebed om verzachting en troost in het oorlogslijden, een gebed om een hechten en duurzamen vrede. Doch de hulp, die de H. Vader aan de lijden den verleent, is ook van daadwerkelijken aard. Nauwelijks waen de eerste bange dagen van de maand Mei voor Europa voorbij, of Pius XII stelde het Vatikaansch radiostation ter be schikking om familieleden en bloedverwanten, die in het groote 'oorlogstumult elk contact met elkander verloren hadden, weder bij elkander te brengen, of om geruststellende berichten over te seinen van hen, die in andere wereldstreken een goed heenkomen gevonden hadden. Daarenboven heeft Pius XII als onderaf- deeling van Zijn Staatsseeretarie een bureau van inlichtingen ingericht met verscheidene tientallen van medewerkers, om door middel van de Apostolische nuntiaturen en delega ties in de verschillende landen zoo spoedig mogelijk inlichtingen te verkrijgen voor de familieleden aangaande het lot van vaders, zonen en broers, gevallen op het veld van eer of, na hun vaderland verdedigd te heb ben, in krijgsgevangenschap naar verre oorden weggevoerd. Maar dit oord kan niet zoover verwijderd zijn, of de tastbare liefdesbetuigingen van het hart van den algemeenen Vader weten het te ont dekken en te bereiken en na veel zoeken, dat soms weken en maanden duurt, slaagt het Pau- Een groot gezelschap vrienden en "bewonderaars was Zaterdag in Diligent ia te Den Haag bijeen gekomen om Koos Speenhojf te huldigen in verband met het teit dat hij veertig jaar geleden voor het eerst op de planken kwam. De bejaarde ac trice mevr. van Eysden-Vink (in het midden) biedt het echtpaar haar geluk- wenschen aan. (Foto Schimmelpenningh) selijk bureau er in, den krijgsgevangene het door diens familielid onderteekende formulier, dat tegelijkertijd een nieuwstijding bevat, te doen bezorgen en het antwoord, door den gevangene op de achterzijde van hetzelfde formulier ge schreven, doet hetzelfde Pauselijke Instituut de familie weder toekomen. In het tweede jaar van Zijn Pontificaat heeft Z. H. de Paus ook persoonlijk met de krijgs gevangenen contact gezocht en dit door middel van Zijn diplomatieke vertegenwoordigers. Hier van heeft Pius XII duidelijk gewag gemaakt in Zijn toespraak aan het H. College van Kardi nalen op de Vigilie van het Kerstfeest en de Pauselijke bezorgdheid heeft zich op deze wijze ook gedurende de laatste maanden geopen baard. Op 26 Januari j.l. heeft Z. Excellentie Mgr. Cecare Orsenigo, Apostolisch Nuntius in Duitschland, met de volledige medewer king der Duitsche autoriteiten, een aantal Fransche krijgsgevangenen bezocht in een kamp, niet ver van München gelegen. De groep bestond uit 190 priesters en 60 theo loganten, behoorende tot alle diocesen van Frankrijk. Om negen uur in den morgen kwam de Apos tolische Nuntius, vergezeld door den directeur vsn het kamp, kolonel Nepl, en door andere militaire autoriteiten, waaronder kolonel Graaf Rothkirsch, opzettelijk uit Berlijn overgekomen om het hoofdcommando van het leger te ver tegenwoordigen, en majoor Meindl als verte genwoordiger van het hoofdcommando van Beieren, in het kamp aan. Na door den Duitschen aalmoezenier van het kamp, den weleerw. heer Ziegler, begroet te zijn^ begaf mgr. Orsenigo zich naar een voor deze gelegenheid in allen eenvoud opgericht altaar, om in tegenwoordigheid der Duitsche legerautoriteiten en krijgsgevangenen het H. Misoffer op te dragen Gedurende de plech tigheid voerde een koor, samengesteld uit ge vangenen, de H. Mis uit, gecomponeerd door een krijgsgevangene, den weleerw. heer Larti- sien, koordirigent van de Kathedraal van Ar ras, welke mis den naam zal dragen van „Missa de captivitate". Na de plechtigheid zong het zelfde koor, begeleid door een orkest van 40 personen, allen krijgsgevangenen, artisten van verschillende orkesten en zelfs van de opera uit Parijs, het Halleluja van het oratorium „Messias" van Handel. Gedurende zijn bezoek had de Apostolische Nuntius de voldoening te vernemen, dat de priesters gelegenheid hebben driemaal per week het H. Misoffer op te dragen, 's Zondags doen dit alle priesters. Velen der 20.000 krijgsgevan genen, die het kamp bevat, wonen de H. Mis bij en in twee maanden tijds zijn er meer dan 28.000 H. H. Communies uitgereikt. Zoo ook heeft Z. Exc. Mgr. Willem Godfrey, Apostolisch Delegaat in Engeland, een kamp bij Liverpool bezocht, waarin zaeh 200 Italiaan- sche en Duitsche gevangenen en geïnterneer den bevinden, van wie er 45 katholiek zijn Op 27 Januari j.l. heeft Z.Exc. Mgr. Gustaaf Zesta, Apostolisch Delegaat in Palestina, de kampen met Italiaansche krijtjsgevangenen in Palestina bezocht. Na het bezoek aan de zie ken, onderhield de Delegaat zich minzaam met iederen krijgsgevangene afzonderlijk, terwijl hij aan eenieder, in naam van den H. Vader, een medaille schonk. Zoo ziet men, dat Pius XII in het tweede jaar van Zijn Pontificaat overal heeft willen zijn, waar Hij troost en opbeuring kan ver schaffen. Zonder twijfel zullen er weldra be richten binnenkomen over het verleenen van bulp en bemoediging, die Pius XII door mid- dd van Zijn vertegenwoordigers in Canada. Australië en Irdië zal hebben gebracht. Pius XII heeft in het tweede jaar van Zijn Pontificaat de eeheele menschheid, verspreid over den aardbol, in Zijn vader lijke bezorgdheid omvat en dit tweede jaar stond zonder twijfel in het teeken van ver leening van geestelijke en materieele hulp aan degenen, die de oorlogsellende aan den lijve gevoelen. HILVERSUM I, 415 M. Neaterlandsch programma AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Carillonbespeling (opn.), 8.00 Gramofoonmuziek, 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmu ziek, 10.3o Orgelconcert, 11.10 Huishoude lijke wenken, 11.30 De Romancers en so liste, 12.33 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 AVRO- Musette-ensemble en gramofoonmuziek, 1.30 Cyclus „Uw hond en de mijne", 1.40 AVRO-Aeolian-orkest, 2.40 Cabaretpro gramma, 4.00 Gramofoonmuziek, 5.00 Gra mofoonmuziek, 5.I5 Nieuws-, economische en beursberichten. ANP. 6.00 AVRO-Amuse- mentsorkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Omroeporkest en soliste. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO 7 30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag, 8.20 Ochtewjgym- nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze gramo foonmuziek, 12 00 Berichten, 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek, 1.15 Gerard Lebon en zijn or kest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Vrou wenuur, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Zang met pianobegeleicing, 3.403.50 Gramo foonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Symphonie-orkest. 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.00 KRO-Symphonie- orkest, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. Een advertentie in dit nummer vermeldt na- dere bijzonderheden omtrent de twee gehou- en trekkingen van de Rijcke-Trek-Verloting Het Comité der Verloting heeft besloten een derde serie ook op korten termijn te doen trek ken en wel op 21 Maart. Voor verdere bijzon derheden zie men de advertentierubriek. Wij zullen nu enkele personen, ontdekkingen en ook sociaal-geneeskundige prestaties opsom men, om eenig denkbeeld te geven van de ge neeskunde in Nederland. In de vorige eeuw was Donders wel de meest bekende medicus van Nederland. Hij had een groote Europeesche reputatie: zijn vindingen op het gebied van de physiologie en van de oogheelkunde waren zeer talrijk. Hij was een man, die volkomen medeleefde met het weten schappelijk leven van zijn tijd en op zeer ver schillende gebieden leverde hij bijdragen, die algemeen gerespecteerd werden. Een groote ont dekking of uitvinding staat eigenlijk niet op zijn naam; men zou ook kunnen zeggen dat zijn beteekenis zóó grooter was, dan wanneer hij een bepaald ding uitgevonden had. Hij had bo vendien veel mee, want hij maakte op de tijd- genooten den indruk van een groot man en genoot een ontzaglijk prestige. Men vertelt van hem vele verhalen, die dit illustreeren. Zoo zou een leerling van hem in Leiden examen ge maakt hebben en gezakt zijn, maar de uitslag was nog niet officieel bekend. Een spoedbood- schap aan Donders uit Utrecht, waar hij pro fessor was, bewerkte dat de student door het examen kwam. De Leidsche professoren durfden niet tegen Donders op. Een ander verhaal is, dat een heer hem na afloop van een vergade ring aanbood hem onder zijn parapluie thuis te brengen want het regende hard. Donders nam het aanbod aan, en thuis gekomen zeide hij tot zijn begeleider: „Nu kunt u zeggen dat u met Donders onder een parapluie geloopen hebt." Zijn portret is dat van een inquisitor, met zijn strengen baard en de scherpe oogen achter den bril en hij schijnt den toeschouwer te vragen: Belijdt gij de drie artikelen des ge- loofs, nl. de wetenschap, den vooruitgang en Donders? Ja, die geleerden uit de 19de eeuw hadden een geweldige majesteit en gewicht in hun optreden. Toch zou het verkeerd zijn in Donders een der grootsten te zien. Op het gebied der phy siologie zijn dat voornamelijk Johannes Muller en Claude Bernard. Johannes Müller was ka tholiek opgevoed, maar practiseerde weinig of in 't geheel niet, doch hij wilde katholiek be graven worden. Claude Bernard kwam op la- teren leeftijd met volle overtuiging tot het ge loof terug. Donders helaas niet. Hij heeft zeer veel gedaan om het wetenschappelijk leven hier op een hooger peil te brengen. De periode, waarin hij leefde, is voor den historicus niet zoo gemakkelijk te volgen. De hoeveelheid der ontdekkingen en vondsten was zoo groot, dat men er haast geen lijn meer in ziet. Voor den thans levenden mensch is het terrein overzichtelijker van af laten we zeg gen 1890, toen het geslacht van mijn leer meesters begon te bloeien. De groote waarden van de wetenschap waren in Duitschland en Frankrijk, en iets later in Engeland, terwijl in de laatste 20 jaren Amerika op den voorgrond treedt. De wetenschap, hier geïmporteerd, kwam vooral uit Duitschland. De Duitschers werkten ?eer hard en beleefden in de wetenschap een buitengewonen tijd. Dat werd niet weinig be vorderd door een zekeren glans van wijsheid en klassiciteit, die over hun werk lag, waardoor men thans nog met grooten eerbied tegen velen van hen opziet. Mannen als Johannes Müller, Ranke, Virchow maken ongetwijfeld zulk een indruk. Maar daarna verdween deze glans en de indruk a>an de universiteiten werd er toen een als van rustelooze werkplaatsen en bedrij ven, waar onder hoogspanning geproduceerd werd; dat was de kapitalistische geest in de cultuur. Nederland ging toen vooral by de Duitschers in de leer, maar zonder slaafs na te volgen. Dit kwam zoowel door den zelfstandigen Ne- derlandschen geest als doordat men hier ook gemakkelijk andere centra van wetenschappen kon bezoeken, daar de Nederlanders ook Fransch en Engelsch konden lezen. Toch is de Fransche invloed in de genees kunde hier kleiner geweest dan men zou ver moeden naar het aantal belangrijke geleerden, dat Frankrijk opleverde. Dat lag eigenlijk niet in den Nederlandschen volksaard, maar in een andere oorzaak. De Franschen behielden ook tijdens de hoogtepunten van den kapita- listischen geest een zekere wijsgeerigheid, een zekere veelzijdigheid, dikwijls slechts in schijn, maar ook dikwijls in- werkelijkheid, die maakte dat de voorstanders van den vooruitgang (zoo als het toen heette) de Franschen achterlijk vonden. (En daarvoor waren wel vijf argumen ten aan te voeren). Toen de aanbidding van den vooruitgang over- Ping werd hier de Engelsche wetenschap meer geapprecieerd: zij hadden een zekere nuchter heid bewaard, die toen juist goed van pas kwam, terwijl de Franschen lang niet meer waren wat ZÜ geweest waren. Dat neemt echter niet weg, dat het meeste uit Duitschland komt. Er zijn echter belangrijke uitzonderingen: Hector Treub voerde hier b v. de Fransche gynaecologie in. Maar vanaf ongeveer 1890 krijgt de beoefe- ning der medische wetenschap hier een grooter zelfstandigheid, zoodat men met eenig recht van Nederlandsche geneeskunde kan spreken. Er tra den voortreffelijke hoogleeraren op: in de in terne geneeskunde Talma te Utrecht, Nolen te Leiden, Fel te Amsterdam. De beoefening de'- chirurgie genoot zonder twijfel zeer veel van de gematigdheid in Nederland: want het was de tijd, dat men elke week een nieuwe operatie uitvond, terwijl de meeste dezer operatiën zeer spoedig weer werden verlaten. Natuurlijk hebben "i.i eveneens aan deze operatie-woede meege- daan, maar toch met zekere terughoudendheid. Br den tijd, dat alle maagzweren geopereerd wer den, ging b.v. Nolen met deze gewoonte niet mee. In 1889 begon Eykman zijn onderzoekingen over de beri-beri. Dit is een ziekte, die vooral tot uiting komt in slappe verlammingen van de ledematen en in ernstige hartzwakte. Deze ziekte kwam in massa voor in Indië, en wel juist daar waar gepolijste rijst gegeten werd zonder veel andere spijzen. Om dit goed te begrijpen, moet men weten, dat de gepolijste (witte) rijst een stapelproduct is, dat zeer lang bewaard kan worden. De niet-gepelde rijst is rood en bederft sneller. In de dorpen en dicht bij de dorpen eet men dus roode rijst; maar in gevangenissen, op groote ondernemingen wordt witte rijst ge bruikt, en vaak ook in groote steden. Deze onderzoekingen van Eykman zjjn het begin van onze huidige kennis der vitaminen. Na heel wat discussie begon men te begrijpen, j dat er in het omhulsel van de rijst (het z g. zilvervlies) iets was, dat voor de gezondheid van enorm belang is, althans voor hen, die zich hoofdzakelijk met rijst voeden. Het werk van Eykman en later van Grijns heeft een inter nationale vermaardheid gekregen en is tot een einde gevoerd door prof. B. C. P. Jansen, die deze vitamine in zuiveren (kristallijnen) toestand weet te verdedigen. Want voor dien tijd wist men nog niet, wat voor soort stoffen deze vi taminen eigenlijk waren. Deze onderzoekingen zijn een der allerbeste prestaties van de Ne- derlandsche geneeskunde. Dr. TH. H. SCHLICHTING. Zondag is op 88-jarigen leeftijd in het St. Antonfusgesticht te 's Hertogenbosch overleden Mgr. Cornelius Carolus Prinsen, oud-pastoor van de parochie van Sint Jacob te Den Bosch, protonotarius aposto- licus a.i.p.; huisprelaat van Z. H. den Paus en proost van het kapittel van de kathe drale basiliek van Sint Jan Met Mgr. Prinsen ging een der meest be jaarde en tevens een der meest verdienstelijke priesters van het Bossche bisdom heen. De overledene werd geboren te Aarle-Rixtel op 28 Maart 1852, ontving de H Priesterwij ding op den 22en Mei van 't jaar 1875 en werd daarop door mgr. Zwijsen benoemd tot kape laan te Schijndel. Deze toenmaals zeer uitge breide parochie (thans vervangen door drie pa rochies) leerde den jongen priester wat wer ken was Bijna tien jaar. later benoemde mgr. Godschalk hem tot kapelaan te Den Bosch in de parochie van St. Jacob en sindsdien heeft Mgr. Prinsen tot zijn emeritaat de oude pas torie niet meer verlaten. Het optreden van den kapelaan in zijn nieu we functie werd met gemengde gevoelens ont vangen. Den Bosch was in dien tijd een stad, waaraan de groote stroomingen, die Europa in beroering brachten, vrijwel voorbijgingen. Men leefde er ln die zelfgenoegzaamheid en zelfvol daanheid, zoo typisch voor vele oude provin ciale steden uit dien tijd. De jonge priester was echter noch zelfgenoeg zaam, noch zelfvoldaan en zijn stekende oogen zagen veel, heel veel, dat niet in orde was. En bij begon te werken. Hij zag den nood van het volk en wilde hem lenigen. Daar was de slechte sociale positie van den arbeider. Kapelaan Prinsen, gewapend met den Pauselijken oproep, ging organiseeren. Hij zag de slechte behuizing van het volksche gezin, hij zag de verwoestin gen, aangericht door het drankmisbruik En hij pakte aan. Bezield door zijn priesterlijke roe ping, zonder aanzien des persoons - wat heel wat zeggen wilde! niemand sparend, waar dat noodig was, zichzelve het minst. Er ont stonden beroeringen, er kwam verzet, maar de knuppel in den stillen -hoenderhof knuppelde dóór] Hoezeer de bisschop toen mgr. W. v. d. Ven dit werk wist te waardeeren bleek uit de benoeming van den kaDelaan op 12 Maart 1895 tot pastoor in dezelfde parochie. Gesteund door het bisschoppelijk gezag, wist pastoor Prinsen onnoemelijk veel voor zijn pa rochianen te bereiken. Hij was de sociale pries ter, zeker, maar bovenal was hij de priester. Het godsdienstig leven in zijn parochie geurde en fleurde, tal van godsdienstige vereenigingen kwamen tot grooten bloei en vele zijn de pries terroepingen onder het pastoraat van mgr. Prinsen gewekt, vele zijn de roepingen tot het religieuze leven, zoodat er welhaast geen missie gebied is in de gansche wereld, waar niet een priester, een religieus of religieuze uit de paro chie van St. Jacob arbeidt aan de voortplanting des geloofs. Onder hen zijn er, die tot hooge waardigheden zijn geklommen. Mgr. Jos. Sweens. de Archimandriet mgr. Nico v. d. Vliet, hebben hun priesterlijke roeping voelen bezielen in de parochie van St. Jacob. De eerste moeilijke strijd van den Volksbond werd gestreden met den jubilaris in de eerste geleden. Zijn borstbeeld in den gevel van bet gebouw der R. k. Werkliedenvereeniging aan de Pensmarkt getuigt van de dankbaarheid van de katholieke arbeiders. Onder zijn pastoraat werd de prachtige nieu we parochiekerk gebouwd en ook de R. K. Lycea hebben van zijn geest tot initiatief geprofiteerd. Voor de vele functies, die hij bekleedde, en welke een indrukwekkend beeld geven van zijn veelzijdige werkzaamheid, noemen wij: Dioce saan directeur van het Genootschap tot Voort planting des Geloofs, directeur der H. Familie, directeur van het Genootschap van het H. Hart, directeur van de eerewacht van het H. Sacra ment, provisor van de beide seminaria van het bisdom, eere-voorzitter van het St. Jozefcomité voor katholieke Nederlanders in Duitschland, voorzitter van de Dioc. Afdeeling van den Pries- ter-missiebond. voorzitter van de Dioc. Missie- Onder voortd. contr. v. schetk -apoth. G.J.Logger 1.27 en 0.41, bf| alle Apoth. en Drog. Geelt onmiddellijk ver- zachting bij het hevigste Wie zal mede moeten betalen aan de boete van 15 millioen, die aan de gemeente Am sterdam is opgelegd? Ieder van ons weet wel of hij een inkomen van 10.000 heeft of niet en degene, die op de grens zweeft, het kan van een cent afhangen! zal met een witten neus zijn knoopen tellen of beter gezegd zijn aanslagbiljet nog eens opzoeken. Zoo hij mee moet betalen dan zal hi) diep in zijn zak moeten tasten. Volgens de gegevens, ons verstrekt door de belastingadministratie, hebben nl 3032 aangeslagenen in de inkomstenbelasting 1939-1940 een inkomen van meer dan 10.000. Hun gezamenlijk inkomen bedraagt ruim 73 millioen. Ze zullen dus met elkaar bijna 21 procent van hun inkomen moeten storten. Hoe dit nu over de aangeslagenen afzonder lijk verdeeld wordt, is nog niet bekend. De ver ordening is in dit opzicht, naar men ons mede deelde, niet duidelijk. Het staat derhalve nog niet vast of de boete over de betrokken aange slagenen progressief zal worden verdeeld of dat ieder een vaste portie krijgt. Het maakt uiter aard een heel groot verschil uit of men ongeveer f 5000 aan boete zal moeten betalen bij een in komen van twee ton er wonen in Amsterdam nog ongeveer vijftig personen met een dergelijk inkomen! of wanneer men „slechts" ƒ10.000 per jaar aan inkomsten kan opstrijken, zooals tweeduizend Amsterdammers kunnen doen. Hoe grooT de boete van 15 millioen wel is wat een tientje waard is, kan ieder zich ge makkelijk voorstellen, een lapje van honderd ook wel, maar millioenen worden al gauw fan tastische cijfers! blijkt wel hieruit, dat alle Amsterdammers over 1939-1940 een inkomen hebben van totaal 402 millioen gulden, zoodat ae boete bijna vier procent van de inkomsten van alle inwoners zou bedragen, moesten alle Amsterdammers er ook werkelijk aan mee be talen. Hoeveel de totale belastingopbrengst over 1939-1940 bedraagt is nog niet bekend, wel die over 1938-1939. Dat bedrag liep tot ruim 16.5 millioen, zoodat de boete slechts anderhalf mil lioen minder bedraagt dan de geheele belasting opbrengst van alle Amsterdammers tezamen over 1938-1939. Wat het voor de gemeente Hilversum op te brengen zoengeld ad 2.500.000 betreft, het aan tal inwoners waarop dit verhaald zal moeten worden, bedraagt ongeveer 433. De laatste statistische gegevens zijn die over liet belastingjaar 19371938, welke aantoonen, dat er in dat jaar 435 personen waren met een inkomen, hooger dan 10.000. Hiervan waren er 25, welke inkomen boven ƒ50.000 lag. De indruk is. dat dit aantal in den loop der laatste jaren weinig verandering heeft onder gaan. actie, lid van den Nationalen Raad van der. Priesterbond, voorzitter van de kerkelijke Bouw commissie, onder-voorzitter van den Dioc. Ka tholiekendag, bestuurslid van het Doofstom- meninstituut te St. Michiels-Gestel en onder voorzitter van de plaatselijke Gezondheidscom missie. Het woonwagenliefdewerk heeft steeds op zijn steun kunnen rekenen, maar wat zijn naam over heel het land en in het buitenland met eere heeft verbreid, dat is geweest zijn werk als voorzitter van het R. K. Huisvestingscomité. Kardinalen en bisschoppen, prinsen, gezanten en regeeringsvertegenwoordigers zijn den dank van hun landen komen vertolken voor wat hij in dit groótsche liefdewerk tot stand bracht. Bij de viering van zijn 50-jarig priesterfeest werd Mgr. Prinsen, onder algemeene instem ming, met een Gouden Eerepenning van de stad Den Bosch vereerd. In 1909 werd Mgr. Prinsen Geheim Kamer heer van Z. H. den Paus, in 1910 Kanunnik, in 1925 Protonotarius Apostolicus, en in 1931 Proost van het Kapittel van de Kathedrale Basiliek van St. Jan van Den Bosch. 1 Maart 1936 werd hem in verband met zïJ11 hoogen leeftijd eervol ontslag verleend als her der der St. Jacobus-parochie. Mgr. Prinsen was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en begiftigd met het eereteeken van het Roode Kruis van Duitschland, Oosten rijk en Hongarije. Ook werd hem de zilveren watersnoodmedaille uitgereikt wegens zijn verdiensten bij den wa tersnood van 1926. De Pontificale Uitvaart zal worden gehouden Woensdag 5 Maart om tien uur in de parochie kerk van Sint Jacob te Den Bosch. De bijzet ting geschiedt in het priestergral op de R.K. begrafenis te Orthen. Zaterdag is te Haarlem op 60-jarigen leeftijd plotseling overleden broeder Wiro, die meer dan dertig jaren lid was van de Congregatie der Broeders van Sint Joannes de Deo. De groote ijver en plichtsbetrachting, waar mede hij het werk der luoeders van barmhar tigheid had gediend o.a. was hij een aantal jaren overste geweest te Amsterdam hadden zijn krachten dermate gesloopt, dat zijn ge zondheid reeds geruimen tijd veel te wenschen overliet. Veel werk, dat hem lief was, moest hij daardoor reeds aan anderen overlaten. Door zijn blijmoedig karakter en groote toe wijding heeft hij zich vele vrienden in den lande gemaakt, die zijn heengaan oprecht zul- lèn betreuren. De H. Requiemmis zal Dinsdag worden op gedragen om negen uur in de kapel van het Ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" te Haarlem, gevolgd door de begrafenis op het kerkhof St. Barbara te Haarlem-Noord. Hij ruste in vrede!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3