Het „Haus der Mode in Wien" A De seizoenswisseling Weensche Voorjaarsmesse in het teeken van den tijd A LIENTJE KABOUTERTJES BONTMANTELS op de J WAT DE WEENSCHE MODESHOWS LATEN ZIEN f Bescherm uw gezin tegen verkoudheid door dit eenvoudige recept THEE, KOFEIE op? Ge SCHOORL Veel mantelpakken Nieuwe trouvailles Houdt U van boeken? Sportkleeding Bij de namiddagkleeding komt het ensemble naar voren Voor den avond Zuurkool heeft meer voedingswaarde dan andere ingemaakte groente De vis in het huishouden Meer her nieuwing dan nieuw VAN DEN BRIEli VERSTER ra. SPIER, „WHO" in de kop! SEGER Co. - A'dam INKOOP OUD ZILVER legen de hoogste waarde DE VROUW EN HAAR TIJD Het aloude Weenen was een modecen trum van groote reputatie en het is thans opnieuw een brandpunt van modescheppin gen, waarvan de stalen naar alle landen ▼an Europa uitgaan. Weenen, beroemd om z'n zwierige «nit, z'n vlotheid van lijn, z'n soepele jersey weefsels. zoowel van wollen als van an der materiaal Weenen, vermaard om z'n leerwerk, z'n tasschen en handschoenen, Weenen, het toonaangevend centrum voor de mode dewelke men met „sportief" be stempelt, Weenen laat thans op de Voor- Jaarsmesse. welke deze dagen gehouden wordt, opnieuw zien, waartoe het in staat is. En zoo zal een der grootste Weensche hui- Ben, het „Haus der Mode in Wien", den inter nationalen inkoopers een ruime keuze bieden aan verfijnde moderne creaties en van al wat op het gebied van versierkunst met de naald door vrouwenhanden vervaardigd kan worden; ook aan de zoo belangrijke mode-„bijkomstig- heden" als leerwerk, sierveeren en al wat met breinaalden en wol vervaardigd kan worden zal er een en ander te bewonderen zijn. In het prachtige paviljoen van het „Haus der Mode in Wien", een van de mooiste barok- gebouwen die Weenen kent de eerste uit voering van de „Eroïca" werd hier indertijd door Beethoven zelf geleid zullen thans ge durende de Messe verschillende modeshows ge houden worden. De voorjaars- en zomermodel- len voor het komend seizoen vormen het on derwerp van de mannequin-parades, waaruit het geïnteresseerde publiek zal kunnen zien, ten eerste, dat de zomermode 1941 vóór alles practisch wil zijn, zonder dat het esthetische daardoor heeft geleden, ten tweede, dat er al lerlei nieuwigheden zijn, hoewel de ontwerpers zich van elke mode-gril hebben onthouden, en ten derde dat er wel gewijzigde lijnen zijn te eonstateeren, maar dat er van ingrijpende wij zigingen toch niet gesproken kan worden. De rechte nauwe rok wint het, wat den tail leur betreft, hoe langer hoe meer van den wij den klokrok. Dat zal de vrouwen van smaak verheugen, want het eerder strenge aspect van het tailleurcostuum met het jacquetje, dat ge ïnspireerd is op het „dinner-jacket" van de heeren der schepping, vraagt om klassieke, rechte lijnen en het had zich eigenlijk nooit in moeten laten met den klok- en den swing- rok. Het fantasie-pakje echter, dat naast den klassieken tailleur een heel eigen plaats heeft gevonden, vertoont nog immer den wijdvallen- den rok of het korte swingrokje, dat wie is het er niet mee eens het aardigst voldoet op een jong figuurtje. Over de lengte van het korte manteltje heb ben de modescheppers ieder zoo hun eigen in zicht, het prettig gevolg voor ons daarvan is, dat ieder de lengte van het jasje kan kiezen naar gelang haar figuur er het meest door ge flatteerd wordt. Men ziet korte jasjes in de taille, men ziet jasjes, die tot ver over de heu pen reiken of bijna tot den rokzoom. men ziet ook lengten daar tusschen in, hoewel er een voorkeur schijnt te zijn voor het jacquetje dat rijkelijk ver over de heup valt. Iets nieuws van dit seizoen zijn de japonnen, die er uitzien als een mantelpakje en de pakjes, die den indruk wekken, enkel een japon te zijn; capes in alle variaties zullen ten mode-tooneele gevoerd worden, lang en kort en zoowel losse kleine cape-jes als modellen, die aan den man tel vastzitten; mouwlooze vesten gaan we dra gen over jurken met lange mouwen en mouw vesten zullen de jurk zonder mouwen comple- teeren. Naar gevarieerdheid is dus wel ge streefd, zonder echter den zoo noodigen een voud uit het oog te verliezen. Ingezette gedeelten van ander materiaal, zoo- Wel loopend van hals tot zoom als dwars, her haling van dit materiaal in het manteltje, dat er ook mee gevoerd mag worden, zijn nieuwig heden, die niet luxueus mogen heeten, maar wel van vindingrijkheid getuigen. I Dan houdt u ook van stofvrije boekenplankenAl de boeken die ge bezit goede vrienden van u zijn. die ge zorgvuldig en met liefde naar hun inhoud bijeen hebt gezet, als ge ze kent van binnen, en van buiten aan den band, als ze u iets eigens zeggen, wanneer ge ze in hun gelederen beziet, dan ergert het u, telkens wanneer ge een boek in de hand neemt, dat stoffig is. Een niet smetteloos boek maakt een even onprettigen indruk als een ongesoigneerd mensch. Toch wilt ge voor geen geld uw boeken in een soort glas-gevangenis op sluiten. Ge tracht met stofdoek, borstel of zwabber een open boekenkast op stofloos peil te houden. Maar het effect is niet zoo grondig als wan neer ge de boekenplanken stuk voor stuk bewerkt met een teeken- veer. Een veer is namelijk voor het stoffen van boeken 't ei van colum- bus. Een gewone teekenveer, die zacht is en geen boek zal bescha digen maar die men zeer krachtig kan hanteeren, zoodat elk stof deeltje wegvliegt. De zachte en toch vinnige veer, zij doet haar werk prachtig. LINKS: Voor den ochtend: de grijze broek met de ge ruite sportblouse. MIDDEN: Voor den middag: Zwart zijden jurkje, waarbij de vernauwde rokzoom een nieuwe lijn toont. Het jacquetje reikt over de heupen. RECHTS: Voor den avond Op den rok van dwarsge- streepte taf wordt een blousetje van effen crêpe gedragen De kleeding voor sportieve doeleinden en voor het strand wordt lichter naarmate het sei zoen meer zon tegemoet ziet en vindt haar populairen vorm in het wandeltenue, dat er vooral op berekend is, bij het buiten-zijn vol ledige bewegingsvrijheid toe te laten. Bij de lange broek bij voorkeur grijs wordt een grijs en geel geruite blouse gedragen in sport-1 hemd-model. Ja, de broek volgens onze Nederland- sche spelling is dat kleedingstuk vrouwe lijk, maar als de vrouw er zich in kleedt is het toch meestentijds zeer onvrouwelijk, behalve wanneer de soort van sport (zei len, skiën) het uit practisch oogpunt noo- dig maakt, dat de vrouw den rok den rok laat. Toch schreef mijn vriendin uit Ame rika, die een zeer vrouwelijk persoontje is: „Waarom loopen jullie, vooral nu, niet meer in slacks?" 't Is practisch, warm in huis en je spaart je kleeren plus je kou sen Dat iedere vrouw dit moeilijke thema met zich zelf en haar echtgenoot, die zeker een duit in het zakje zal willen doen, oplosse! Bij de grijze pantalon, die het Weensche mo dehuis door zijn mannequin laat toonen, be hoort veelal een smokingjasje, waaronder een lila zijden blouse wordt gedragen. Wie op wil vallen, «verschijnt in een roodbruine beenbe- kleeding, de daarbij behoorende blouse harmo nieerend in rood en wit en bruin ruitje. Een andere combinatie met de grijze broek is de zwarte blouse, het jacquetje is dan geruit, of wel men kiest de „slacks" van mosterdkleurig flanel, de blouse van bruine zijde en het jasje van bois-de-rose. Een zekere chic heeft het strandpakje voor den hoogzomer, dat uit een witte pantalon met groene en lila lengtestrepen bestaat, de pijpen aan de enkels bijeengenomen, waarbij als bovengedeelte een eenvoudigex groene blou se hoort, die tot over de heupen reikt en mid denvoor met groote knoopen wordt gesloten. „Koeli"-model wordt het shantung geheel genoemd, bestaande uit witte broek met om geslagen pijpen en een zijden blouse van blau we shantung, waarvan de ruimte met de sjerp om het middel bijeen wordt gehouden. Als strand-avondkleeding is er een lange, zeer wijde blauwzijden rok met witte cirkel figuren, de mouwlooze blauwe blouse schuil gaand onder een wit piqué bolerootje met mou wen. Er zijn allerlei Verrassende vondsten, die van practischen zin getuigen. Bijvoorbeeld is er een blauwe mantel, gevoerd met blauw-wit genopte zijde, die róod-wit genopte inzetstukken laat zien, daarbij heeft de japon onder den mantel gedragen, een blousegedeelte, dat rood-wit ge nopt is en een fijn geplisseerd rokgedeelte van blauw-wit, beide deelen weer met ingezette stukken van het verwisseld materiaal. Rok en blouse gaan via een smalle sjerp in elkaar over. Origineel is het hier geschetste ensemble, de japon van zwarte zijde met ruim gedrapeerden plooienrok, welke even boven den zoom is bij een genomen, waardoor een nieuwe, markante lijn ontstaat. Op de jurk hoort een kort, kraag loos manteltje met driekwart mouwen in een tint van beige naar oudrose overgaand, de on derzijde afgezet met zachtharig bont. Naast de ensembles zijn er voor den middag ook enkel japonnen van fraai materiaal, ont worpen volgens den nieuwen stijl; we zien hier den capuchon, aangebracht louter als versiering of ook een loshangend ruggedeelte, hetwelk door de ceintuur in de taille wordt vastgehou den. Door dit laatste wordt een blousend en eenigszins gedrapeerd effect verkregen, ten- denzen, die den laatsten tijd in de mode on miskenbaar naar voren komen. Rok en blouse blijven als avondkleeding ge liefd, er zijn dan ook tallooze variaties op te bedenken. 1 Soms is de rok nauw en streng van coupe als ware hij een verlengde tailleurrok, soms ook is hij zeer fijn geplisseerd, ofwel we zien losse pUvien, die weer een overgang vormen naar andere ruimte-verwerking, zelfs komt de hoepel rok weer naar voren. De rok van gestreepte taf, waarbij de strepen dwars zijn genomen, beoogt hetzelfde effect. De blouse, die er bij wordt gedragen, is van effen zijden crêpe. Bij de gala-toiletten is er het klassieke zwart en het klassieke wit. Praai is de nauwaanslui- tende japon van matwitte crêpe, versierd met zilverpailletten, aan den rok een kleine sleep en de rug met een losse draperie, waardoor 't slanke silhouet nog meer geaccentueerd wordt. Zilverpailletten versieren ook het zwarte tullen avondkleed met rijkelijk ruimen rok. Als over gang tusschen beide stijlen zijn er dan talloo ze variaties op de vermaarde oud-Weensche „walsjapon" in allerlei tinten en van vlinder licht ijl weefsel. Het Pebruari-nummer van het maandblaadje „Huishouding van Nu", onder redactie van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding (Uitg. H. van de Marck's Uitg. Mij. N.V., Roermond, f 0.80 per jaar per post) brengt practische allerlei tvoor de huisvrouw, die in dezen tijd goeden raad gebruiken kan. Het waarschuwend woord van den Rotter- damschen kinderrechter kunnen alle ouders ter harte nemen. De Economische Voorlichtings dienst wijdt een artikel aan het onderwerp „Hoe krijg ik zonder ongerief de meeste warmte uit mjjn brandstof?" Van belang zijn de tips over het economisch gebruik van electriciteit. De speciale vergunningen, die buiten de gewone textieldistributie vallen, zijn opgenomen; ver der wordt behandeld: het wasschen van kunst zijde, het bestellen van zaaizaad en het be trachten van zuinigheid met kunstmest. Er is dus veel wetenswaardigs bijeen in een klein bestek Niet langer dan een half uur koken oi wel rauw door den stamppot Zuurkool 'n échte wintersche kost neemt naast onze traditioneelen boerenkoolstamppot en onze stevige erwtensoep een belangrijke plaats in onder de gerechten, die aan de Ne- derlandsche huisvrouw overbekend zijn. Zuur kool biedt in tegenstelling tot andere groente het voordeel, dat zij gesneden en ingemaakt in huis komt en dus steeds „panklaar" is! Vele huisvrouwen meenen, dat er van zuur kool alleen maar stamppot gemaakt kan wor den en zuurkool dus feitelijk niet in aanmer king komt voor een meer uitgebreiden maal tijd. Dit is echter geenszins het geval! Ook zullen huisvrouwen misschien willen opmerken, dat zuurkool een verduurzaamde, dus inge maakte, groente is en daarom niet zóó voed zaam als een versche soort zou zijn. In het al gemeen kunnen we dit van verduurzaamde groenten inderdaad aannemen, doch de zuur kool maakt daar een gunstige uitzondering op. We kunnen in dezen tijd daarom zonder be zwaar méér dan „af en toe" van zuurkool ge bruik maken en daarbij niettemin voor een goede afwisseling zorgen. Ziehier eenige recepten, welke voor vier per sonen zijn berekend. Zuurkool met witte boontjes Benoodigdheden: Anderhalf pond zuurkool, een ons witte boonen, een ui, een afgestreken eetlepel boter, drie kopjes water. Bereiding: Zet de gewasschen witte boonen des avonds te voren in het water te weeken. Kook ze een half uur in het weekwater, voeg de even doorgesneden zuurkool toe en laat alles nog twintig minuten koken. Snipper den ui en bak hem in 't Vet of de boter bruin. Roer den ui door de zuurkool, maak zuurkool af op smaak met zout en peper en indien er nog wat vocht op de zuurkool is, bind dit dan met aangemengd aardappelmeel. Zuurkool met groene erwten Benoodigdheden: Anderhalf pond zuurkool, een ons groene erwten, een stukje selderieknol, een afgestreken eetlepel boter, vier kopjes wa ter, zout, peper, desgewenscht tomatenpurée. Bereiding: Zet de groene erwten des avonds te voren in het water te weeken. Kook ze een uur in het weekwater, voeg de even doorgesne den zuurkool en de gesnipperde selderieknol toe en laat alles samen twintig minuten koken. Roef boter of vet er door en maak op smaak af met zout, peper en desgewenscht tomaten purée. Zuurkoolschotel Benoodigdheden: Anderhalf pond zuurkool, twee zure appelen (ongeveer een half pond), een ui, een afgestreken eetlepel boter, twee af gestreken eetlepels taptemelkpoeder, zout, pe per. Bereiding: Snijd de zuurkool iets fijn en kook ze met een bodempje water. Wasch de appels, verwijder het klokhuis, snijd ze in kleine blok jes en voeg ze bij de zuurkool. Laat zuurkool en appelen samen vijftien minuten koken. Snijd den ui in groote ringen. Braad de boter licht bruin, doe den ui er in en roer t melkpoeder er door. Pas vooral op voor te bruin braden. Roer het mengsel door de zuurkool en maak ze af op smaak met zout en peper Doe een scheutje melk in een vuurvasten schotel. Breng de zuurkool daarin over, be strooi ze met een weinig paneermeel en laat er een bruin korstje op komen in ongeveer vijf tien minuten in een matig warmen oven. Wie niet over een oven beschikt kan de aschla uit de kachel nemen en de schotel met 'n plat dek sel bedekt erin zetten voor het verkrijgen van een bruin korstje; óf tien minuten langer la ten koken en gewoon in de dekschaal opdoen. Zuurkoolsalade (pikant) Benoodigdheden (voor 4 personen bij gestoof de peren)Een half pond zuurkool, een uitje, een augurkje, een lepel gehakte peterselie, twee eetlepels kwark, zout, eventueel aroma en een appel. Bereiding: Snijd de zuurkool fijn en vermeng ze met het gesnipperde uitje en augurkje, met de kwark en de gehakte peterselie. Voeg zout en aroma naar smaak toe. Doe er desgewenscht een fijn gesnipperden appel door. Er zijn keukens, waar nooft of zelden een vis gebruikt wordt, er zijn ook huisvrouwen, die met dit smakelijk product het eten een be paalde geurigheid weten te geven, die door liefhebbers zeer geapprecieerd wordt. De vis schijnt echter ook versterkende eigen schappen te bezitten; men vertelt, dat de oude Eg.vptenaren dfe de hyramiden bouwden, hoofdzakelijk van vis en radijs leefden gedu rende hun zwaren arbeid. Wie na het eten van vis den „nasmaak" met de gevolgen van dien wil verminderen, die bijte even op een takje rauwe peterseli. Wist u, dat een rauwe doorgesneden ui een probaat middel is, wanneer ge door een bij of wesp wordt gestoken? Vindt men het schoonmaken van uien een vervelend werkje omdat de oogen gaan tra nen, dan moet men de uien onder water be handelen. De scherpe uien „lucht" blijft dan achterwege. Wacht met de herziening van uw zomer garderobe niet tot de milde dagen komen en de eerste crocus- sen uit het gras kruipen, want dan heeft uw huisnaaister het al weer overdruk. Nu is het nog de „stille" tijd. Het is elk jaar hetzelfde: zoolang de boomen nog schriele knoppen hebben en de oostenwind blaast over het grauwe gras, voel je je heel be haaglijk in je wintergoed en volgens den ka lender heb je nog weken voor je vóór de tijd van de zomerkleeren aanbreekt. Maar dan komt er op éen goeden dag één zwaluw en dan wil het in ons land, in lijnrechte tegenspraak met het aloude spreekwoord, wel eens ineens lente zijn. Hals overkop worden dan de zomer kleeren te voorschijn en overhoop gehaald, want steevast is de eene jurk te lang, de tweede te wijd, de derde onmodern van proportie. Of heeft u het ooit meegemaakt, dat het spiegelbeeld van uzelf in uw zomerkleeren na hun winter slaap, u evenzeer voldeed als in het afgeloopen seizoen? Immers neen; ons modisch oog went maar al te snel aan minder pompeuze schou ders, aan een breedere taillelijn, een minder strakken rug; het is zoo uiterst gevoelig voor een rokzoom, die juist één centimeter meer van het been vrij moet laten. „Het hoeft toch maar zoo weinig moeite te kosten," zal elke man geneigd zijn te zeggen, om er nu eens bijtijds „bij" te zijn en vóór de kalender April aanwijst, althans eenige zomer jurkjes kant en klaar in de kast te hebben hangen. Het kost alleen maar initiatief. Maar dat is 't 'm juist, wie heeft er nu de geringste inspiratie om zomerkleeren van een lapje van vorig jaar te scheppen of de bestaande te her scheppen, zoolang er geen groen waas om de boomen is en de lucht niet zoel is en de zon nog geen- beloften doet? Het moet in de lucht zitten, het moet je aansteken en je grijpen: om kleeren te creëeren moet een vrouw in eenzelfde soort trance zijn als een kunstenaar, die het in zich voelt tintelen.... Misschien vermogen de hier gereproduceerde suggestieve foto's een sprankje van het „zomer" gevoel in u los te vonken. Het zijn weergaven van hetgeen de vrouw aan de overzijde van den Oceaan het komend seizoen zal dragen. De pa raatheid, die het Amerikaansche leven ken merkt, toont zich ook hier. Plaatjes als deze, worden reeds begin December door de groote Links: Witte zijde bedrukt met roode strepen. De ruimte van het lijfjeis op de schouders bijeengebracht. Breede, blauwzijden sjerp om het middel Midden: Natuurzijden jurkje, bedrukt met bronsgroene figuurtjes op crème kleurig fond. De figuurtjes zijn gebroken door witte nopjes. De plooien van den rok zijn niet gestreken. Het blousende lijfje heeft ingestreken platte plooien Rechts: Celanese jersey (de onkreukbare kunstzij) leverde het materiaal voor dit zomersche jurkje, dat met roode strepen werd bedrukt, op zoo kunstige wijze, dat het modelletje als 't ware geknipt is voor de taille van de draagster. De ruimte opzij maakt het lijfje even blousend modehuizen aan hun cliëntèle gestuurd, opdat ze dan tijdig hun keus kunnen maken. Opdat men zich het materiaal, waarvan de jurk ge maakt is, nauwkeurig kan voorstellen, wordt op de achterzijde van de foto in kleurendruk het weefsel natuurgetrouw weergegeven. Wat zeggen deze eenvoudige Amerikaansche modellen ons? Dat de rokken kórt zijn en wijd of met rui men vóórplooi. Dat het zomerjurkje niet meer hoog aan den hals hoeft te sluiten, dat de schouder wel verbreed is, maar dat het mouw tje glad is ingezet, zonder poef of zonder plooi tjes. Dat het fraaie materiaal voor een zeer groot deel debet is aan de charme van het eenvoudige, lichte jurkje. Maar dat laatste hebben we ditmaal niet meer heelemaal in de hand, tenminste niet in zoo ruime keuze als andere jaren. Ook daar om is het verstandig, met de herziening van de zomergarderobe niet tot het laatste moment te wachten. A. Bgl. Dit receptje is werkelijk uit stekend in alle gevallen van verkoudheid en hoest: In een kwart liter water lost U een eetlepel suiker of stroop op. Dan voegt U hieraan toe 30 gram Ver- vus (dubbel geconcen treerd), die verkrijgbaar is bij alle apothekers en dro gisten. Even goed doorroeren en Uw hoestsiroop is gereed. (Adv.) Lientje was bij ons gekomen, op de school voor buitengewoon lager onderwijs. Ze hoorde er eigenlijk heelemaal niet thuis, want ze was idioot, veel erger dan achterlijk. Maar omdat de dokter het nog niet definitief had uitge maakt en haar ouders onzen raad niet wilden opvolgen, haar naar een Internaat te sturen, maar erg aanhielden, zouden wij het 'dan maar eens probeeren. Maar het viel niet mee! Om moeder die voor geen geld van de we reld Lientje wilde missen, probeerden we het telkens en telkens maar weer. Moeder en va der en het zusje ook waren allemaal dol op Lientje, hoewel ze overliep van baldadigheid. Heele serviezen verdwenen in den vuilnisem mer, beddelakens gingen aan flarden, maar tóch was Lientje liefAls ik ooit een kind gezien had, waar letterlijk elke ondeugd in zat, dan was zij het. Tóch had ze dagen, waarop ze onbegrijpelijk lief en zoet was. Lientje was 9 jaar, ze had een normaal ge zicht en figuur en was flink en sterk, zoo zelfs dat ze in een wip zelfs grootere kinderen te gen den grond had. Ziek was ze zelden, wel had ze last van haar tanden, die nog niet eens allemaal door waren. De dokter had hoop ge had dat haar toestand met het doorkomen van de kiezen zou verbeteren. Helaas! Het werd steeds erger.... Moeder werd zenuwziek tóch geen inter naat! Nóg maar eens probeeren. Met haar liefste gezichtje en lachende blauwe oogen kon ze je staan aankijken en je dan ineens onver hoeds een duw of klap geven, dat je zoowat omtuimelde. De andere kinderen waren allen bang van haar. Ze sloeg hen en pakte alles af. Ze deed precies alles, waarvan haar gezegd was dat ze het niet mocht doen. Zoo had ze zich eens het heele gezicht kapot gekrabd, het oorlelletje stuk getrokken, en hoe meer de kin deren gilden, hoe harder ze er aan trok. Ze wist heel goed, wat mocht en wat niet mocht. Moest ze in de gang staan of in den hoek, dan kwam ze aarzelend en half huilend naar je toe: „Lientje niemeer doen! Lientje zoet zijn!" Praten kon ze wel, of liever: na praten, want alles wat ze zei, waren dingen, die ze eens van anderen had gehoord. Had ze 's morgens de zuster iets hooren vertellen, dan kon ze plots, uren later, met een zin uit dat verhaal voor den dag komen, dat we paf ston den. Ze had een muzikaal gehoor: als ze een liedje één keer had gehoord, kende ze de wijs. Radioliedjes zong ze als de beste met 'n hooee glasheldere stem. Als de zuster haar beknorde, kon ze doodleuk gaan zineen: „O. Mamaatie. in ons straatje...." enz, TCn hoe meer de zus ter zei, hoe harder Lientje zong! Toch heeft ze leeren gehoorzamen. Maarniet aan iedereen. Twee jaar hebben we haar not? eehouden, toen werd het onmogeliik. Eindehik besloten vader en moeder dan toch Lient.ie naar éen interrfaat te doen; móeder moest rus ten en voor de zusters en de andere kinderen11 was het ook niet meer te doen. De dokter on derzocht Lientje nog eens en het gevolg was. dat ze nog denzelfden .dag naar een gesticht moest: volslagen idioot, was de diagnose. Lientje ging. Drie dagen later kwam het be richt. dat ze gestorven wasoorontsteking, hersenvliesontsteking, met den dood als gevolg. Vader en moeder waren radeloos en ontroost baar. Weken later echter hebben ze begrepen, dat dit het beste was geweest, wat God voor Lientje en henzelf had kunnen doen. Moeder zou er zich immers nooit bij hebben neerge legd, dat haar stumperd.ie in een gesticht zou blijven. En toch was dit, voor een geval als Lientje de eenige oplossing. Maar het kost den ouders een harden strijd om in te zien, dat zoo'n maatregel om bestwil van hun kind noo- dig kan zijn. C. S. Dommelsti. 2 EINDHOVEN DE LINNENWEVERS SINDS 1847 Levering rechtstreeks aan particulieren van complete HUWELIJKSUITZETTEN en ook van kleine aanvullingen voor Uw linnenkast Vraagt vrijblijvend stalencollectie en reizigersbezoek aan huis Ook APPELMOES, STOOFPEREN en straks rabarber, kunt U uitstekend zoetmakcn met de echte in plaats van suiker. Zuiver van smaak. Overal 8 cent Chem. Fabr. NIJBO Amsterdam UNIEKE AANBIEDING VOOR ONGEKEND LAGE PRIJZEN SEAL mantel, i pracht qualiteit BEVERETTE mantel, i hoogst modern KALFSVEULEN mantel, f - zwart moiré lO»»"" NERZILLA mantel, chique model 195.^"" WEGENS VERGEVORDERD SEIZOEN bieden wij aan SEAL ELECTRIC MANTEL - le qual. t 225.nu ISO.— PETIT GRIS LAPIN MANTEL, hoogst modern g f 400.— nu 195.— VEULEN. PERSIANER PATTES, NERZ. ZICKEL enz. tegen ENGROS-pnjzen TILANUSSTRAAT 77 HUIS A'DAM (O.) Telefoon 55879 (Ook aanwezig ZONDAGS van 14) VAN RIJN'S MOSTERD UTRECHT Vraagt uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKFOEDER en alle andere „WHO"-producten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 31494-35160-36018 AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERTCBT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAAT 61

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6