SAMBO DE OLIFANT Larissa nog slechts een puinhoop Noodzakelijk centrum voor den handel BOU V Y nt&ticüuxa.ieeeé 75ctp.paAa Beursoverzicht JxCs Verkenningsvluchten boven de ShetlancLeil. Twee duikbooten tot zinken gebracht Alle voorgaande beurzen in omvang overtroffen Leniging van den nood te Rotterdam DINSDAG 4 MAART 1941 Duitsch weermachtsbericht Havenwerken van Tobroek gebombardeerd Ital. weermachtsbericht De plechtige uitvaart van ex-koning Alfonso De aardbeving heeft het beeld van de stad onherkenbaar veranderd DE JAARBEURS Nederland wil economisch den strijd volhouden, gaaf en sterk Nimmer zóó veelzijdig geweest Kunst, toerisme en voorlichting Een bemoedigende boodschap AMSTERDAMSCHE BANK N.V.AMSTERDAM De Duitsche weermacht beleedigd Veerdienst Enkhuizen Stavoren hervat UITVOERING VAN EFFECTENORDERS WIJ LUISTEREN NAAR.. Woensdag 5 Maart Meer dan 60.000 gezinnen en alleenstaande personen door het Hulpfonds geholpen Ongeanimeerde en flauwe markt Schoonheid van natuur en stad Natuurwachten treden op tegen verontreiniging DOOR CH. CARVICE BERLIJN, 3 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht be kend is gemaakt, marcheeren als beveiliging tegen de bekend geworden Britsche maatregelen ln Zuid-Oost Europa, na verkregen toestemming van de Koninklijke Bulgaarsche regeer ng, se dert 2 Maart formaties van de Duitsche weer macht Bulgarije binnen. De binnentrekkende troepen worden door het Bulgaarsche volk leven dig begroet. Een duikboot meldt het in den grond boren van een vijandelijk tankschip van 9000 ort. Het luchtwapen heeft ondansk den ongunsti- gen weerstoescand verkenn ngen ondernomen tot aan de Shetland-eilanden en boven zee. Het bracht op 2 Maart voor het St. George Kanaal een koopvaarder van 2000' brt. tot zinken en beschadigde een vrij groot koopvaardijschip zwaar. Op de barakken van een troepenkamp werden voltreffers geplaatst. Lange-afstands bommenwerpers brachten ten Westen van de Hebr.den een koopvaardijschip tot zinken van 10.000 ton en troffen een tweede groot schip zwaar. Afzonderlijk vliegende gevechtstoestellen be stookten den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Linden en de 'nstallaties van twee Britsche Kanaalhavens doeltreffend met bommen. In Noord-Afrika werden succesvolle aanvallen gericht door Duitsche gevechtsvliegtuigen op de havenwerken van Tobroek en op troepenconcen traties, autocolonnes en veldkampementen bij Agedabia. Bij een luchtgevecht boven Malta verloor de vijand een jachttoestel. Vijandelijke luchtaanvallen op Du tsche koop vaarders op de Noordzee mislukten door het afweervuur der convoyeerende strijdkrachten. Een vliegtuig werd hierbij door de mar ne neer geschoten. ERGENS IN ITALIë, 3 Maart (Stefani) Het 269ste communiqué \an het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben onze vlieg tuigen vijandelijke bases, verdedigingswerken en troepenconcentraties aangevallen. Jachtvlieg tuigen van het Duitsche vliegercorps hebben bij luchtaanvallen boven Malta een toestel van 't type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche vliegtuigen met succes de havenwerken van Tobroek en troepenconcentraties, gemechaniseerde colon nes en kampementen bij Agedabia aangevallen. Vijandelijke pantserwagens, die Dzjaraboeb trachtten te naderen, werden door onze troepen op de vlucht gedreven. Ons kleine garnizoen te Koefra, dat sedert bijna een maand door den vijand belegerd werd, is na hernieuwde aan vallen van overwegende strijdkrachten door den vijand overweldigd Een deel der troepen slaag de er in door de omsingeling heen te breken en naar onze linies terug te keeren. Bij dé operaties, die eindigden met de her overing van Castelrosso, ontspon zich 'n hevig vuurgevecht tusschen onze torpedobooten en vijandelijke oorlogsschepen. In weerwil van den heftigen afweer hebben een motortorpedoboot en een torpedobootjager twee vijandelijke sche pen aangevallen en met twee torpedo's getrof fen. Een ander vijandelijk schip werd door een bom van middelbaar kaliber uit onze vlieg tuigen getroffen, terwijl de vijand op het eiland landde. Al onze eenheden zijn onbescha digd op haar bases teruggekeerd. De beman ningen tellen eerige gewonden. In Oost-Afrika bedrijvigheid en artillerie aan weerszijden. In de Middellandsche Zee hebben onze tor pedobooten met zekerheid twee vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht. Op den Atlan- tischen Oceaan heeft een onzer duikbooten on der bevel van korvettenkapitein Adalbertn Giovannini drie vijan^elüke stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht." ROME. 3 Maart (Stefani) Hedenochtend om 11 uur is de plechtige uitvaartdienst gehou den voor ex-koning Alfonso van Spanje in de kerk van Santa Maria degli Angeli. Voor in de kerk hadden plaats genomen de koning-keizer en koningin-keizerin van Italië, de Italiaansche kroonprins en kroonprinses en de andere prin sen Uit het Huis Savoye, voorts de ex-koningin van Spanje met haar kinderen en de leden van de familie Bourbon, de Italiaansche onderstaats secretaris als vertegenwoordiger van Mussolini, prins Chigi als'grootmeester van de souvereine en militaire orde van Malta, de ambassadeur van De sultan werd stteus boo^e, en onredelijker. Hij begreep niets van zijn- kwaal en hij had ook niet ontdekt, dat hij de diei entaal kon verstaan. Hü gaf bevel, dat alle cactussen rondom het paleis hoog moesten groeien, want hij wilde zijn paleis onzichtbaar voor de menschen maken. En de leveranciers moesten zich door de distels heenwringen. En de knapste mannen zaten bij elkaar en bespraken de wonderlijke kwaal van hun vorst. „Aman," zoo sprak de oud ste geleerde tot zijn vriend, „zoek uit ons dikste boek eens alle kwalen, welke men door een steekvlieg kan krijgen. Want dat het door een vlieg was gekomen, dat stond bij hen vast. Maar hoe ze ook zochten, de groote-ooren-kwaal stond nergens be schreven. Spanje bij net Vaticaan als vertegenwoordiger van generaal Franco ëh andere leden van het diplomatieke corps bij het Quirinaal en bij den H. Stoel Vervolgens zag men dicht bij het al taar de vier vertegenwoordigers der koningen van Bugarije, Zweden, Denemarken en van den prins-regent van Joego-Slavië. Het schip van de kerk was bezet met talrijke Italiaansche en bui- tenlandsche autoriteiten. Het hoofdaltaar was met rouwdoek gedrapeerd, waarop een groot kruis was aangebracht. Tijdens de mis werden onder leiding van maestro Antonelli composities van Palestrina en Amerio uitgevoerd. Na den uitvaartdienst werd de lijkkist overgebracht naar de kerk van Mont- serrat. BOEKAREST, 3 Maart. (D.N.B.). Naar het Seismologisch instituut mededeelt zijn na de Grieksche aardbeving van 1 Maart nog 15 an dere bevingen geregistreerd, die in den loop van den eersten en in den ochtend van den tweeden Maart voorkwamen. Uit Athene meldt S. P.T.: De speciale cor respondent van het Atheensche blad Proia schrijft uit Larissa: „De vernieling in de stad is zoo volkomen, dat zelfs de menschen van het Roode Kruis, die toch werkelijk niet vreemd staan tegenover de trieste tooneelen van oorlog en verwoesting, bij den aanblik van wat eens Larissa was, met stomheid geslagen waren. Ker ken, scholen, openbare gebouwen, het kleine, om zijn accoustiek in het geheele land bekende theater der stad, van dat alles is niets meer te herkennen. Uit de verte lijkt het, alsof er een vreemd, vlak rotsgebergte op de plaats van het stadje is onstaan. De huiveringwekkende sfeer van het tooneel wordt nog verhoogd door net feit, dat ieder spoor van brand ontbreekt. Midden tus schen de pulnhoopen stond volkomen onbescha digd en onwerkelijk een gramofoon, daarnaast lag het lijk van een paard, even verderop was de geheele inventaris van een barbierswinkel over de straat verspreid. Geruischloos liepen overal dragers, die roer- looze gestalten op brancards vervoerden. De grafsteenen van het kerkhof lagen kris en kras door elkander. Van de electrische centrale is het dak afgerukt, de machines stonden in de open lucht. Vergeefs trachtte men het lijk van een chauf feur uit een auto te halen, waarvan het voor gedeelte volkomen was verbrijzeld door den ge vel van het huis, waarvoor de auto wachtte. De moeilijkheden, waarmede medische hulp verleening te kampen heeft, zijn bij een aard beving in het algemeen veel grooter dan na een luchtbombardement, vertelde ons een chirurg Wanneer een stad door artillerievuur of bom men is verwoest, blijven in de meeste gevallen de muren der huizen staan, zoodat men binnen kan komen. Hier in Larissa zijn juist de verti cale wanden het eerst bezweken, zoodat de puin- hoopen der huizen vaak volkomen ontoeganke lijk zijn. Het werk van de reddingsbrigades wordt met bewonderenswaardige doortastend heid en practischen zin uitgevoerd. Doordat La rissa niet zoover van het front ligt, konden de Roode Kruis-afdeelingen uiteraard snel ter plaatse zijn. Ook over medicamenten en chirur gische instrumenten beschikte men sneller dan in vredestijd mogelijk zou zijn geweest. Een ander probleem vormt hier de evacuatie der dakloozen. Daartoe worden behalve militaire auto's ook vele boerenkarren gerequireerd. De bevolking van omliggende dorpen toont zich uiterst behulpzaam. Er waren zelfs boeren, die met hun paard en wagen een afstand van meer dan 25 kilometer aflegden, om inwoners van Larissa op hun hoeven een veilig onderkomen te verschaffen." De gezamenlijke deelnemers aan de a.s. Jaar beurs zenden dezer dagen een circulaire aan de cliënteele, waarin deze als volgt wordt opgewekt tot een bezoek aan de beurs. Op 14 Maart 1941 staat de vier en veertigste Nederlandsche Jaarbeurs gereed u in grooten getale te ontvangen. Het zakenleven ziet met verlangen naar deze jaarbeurs uit. Men heeft door beperkt reizigersverkeer het nauwe contact met zijn leveranciers verloren F.r valt veel te bespreken en te verhandelen. Vele artikelen zijn uit het goederenverkeer verdwenen, nieuwe artikelen zijn er voor in de plaats getreden. Ervaringen van de laatste maanden dienen uitgewisseld te worden Er zijn moeilijkheden gerezen met het vrachtver keer, met de kwaliteit der uitgevoerde orders, met de hoeveelheden die men noodig heeft om zijn cliënteele te kunnen blijven bedienen, met de betalingscondities, enz. Er moet noodig eens gepraat worden met den fabrikant en importeur, er moet noodig uitgekeken worden naar nieuwe mogelijkheden om den omzet op peil en looner.d te houden. Iedere winkelier, in welke branche ook, moet zich heroriënteeren; elk technisch bedrijf moet zich op de hoogte stellen van nieuwe vindingen, nu de gebruikelijke materialen schaarsch worden: elk modemagazijn wil een overzicht hebben van de nieuwste toepassingen om aan de vraag van het publiek zooveel moge lijk te kunnen voldoen. De komende voorjaars- beurs is een noodzakelijk centrum voor den handel. Geen zakenman kan ditmaal de Jaar beurs te Utrecht verzuimen. De industrie heeft het van den beginne af aan ingezien, dat de handel de komende voor jaarbeurs noodig zou hebben: in omvang over treft deze voorjaarsbeurs alle voorgaande. De Nederlandsche nijverheid is nog nimmer zóó veelzijdig vertegenwoordigd geweest. De tijds omstandigheden hebben de belangstelling oer producenten sterk op het jaarbeursintermediair geconcentreerd. Zoo ooit dan kan thans met recht gesproken worden van een nationale de monstratie, waaraan thans, ook in afdeelingen, die vroeger te wenschen overlieten, de vooraan staande, representatieve industrie-ondernemin gen deelnemen. De industrie heeft ingezien, dat onder de huidige omstandigheden, vóór alles by de besprekingen en onderhandelingen met den wederverkooper noodig is: de aanwezigheid van het verhandelbare product. Vandaar, dat voor de komende jaarbeurs vele nieuwe deelnemers zich hebben laten inschrijven, die zich vroeger van het voorjaarsintermediair afzijdig hadden ge houden. De zakenman, die de voorjaarsbeurs 1941 bezoekt, zal in ruime mate gelegenheid heb ben zich veelzijdig op de hoogte te stellen van wat er in zijn branche materieel en econo misch „te koop" is. Hij zal bij ieder zijn licht kunnen opsteken en met nieuwe ervarin gen, adviezen en inzichten verrijkt van zijn jaarbeursbezoek huiswaarts keeren. De vijfde verdieping van het eerste jaar beursgebouw, welke tot nog toe uitsluitend in zendingen der meubel-industrie bevatte, is thans ter beschikking gesteld van de collec tieve inzending van den Bond Kunst in Indus trie, met daarbij aansluitend het Toerisme, en een aantal officieele en semi-officieele Voor- lich tin gsdiensten De vierde verdieping zal ditmaal bijzonder belangrijk zijn door uitgebreide collectieve in zendingen op het gebied der Kunstzijde en kunstzydeverwerking, vooraanstaande indus trieën der levensmiddelen-branche, en van een, ditmaal vergroot aantal Nederlandsche schoen fabrikanten, terwijl het middengedeelte dier verdieping ingenomen wordt door inzendin gen der textiel en confectie. De derde verdieping, vanouds in trek bij de bezoekers van de groep, die ook thans daar weer haar stands heeft: de groep voedings- en genotmiddelen bevat ook nu wederom de Duit sche Sectie, terwijl de resteerende ruimten in beslag genomen zijn door stands met lederwa ren, galanterieën, speelgoederen en door enkele inzendingen, die geen plaats meer konden krijgen in de groep, waarin zij thuis hooren, n.l. de groepen huishoudelijke en luxe voorwerpen, kleine metaalwaren, welke als vanouds de ge heele tweede verdieping vullen met waar schijnlijk een Belgische en een Fransche col lectieve inzending. Ter eerste verdieping zal wederom de door het Koloniaal Instituut verzorgde afdeeling Ne- derlandsch Oost- en West-Indië aanwezig zijn, terwijl de overige ruimte, plus de parterreruimta in het eerste jaarbeursgebouw de stands zullen bevatten van de ter voorjaarsbeurze steeds be langrijke groep metaalnijverheid en electrotech- niek, waaronder begrepen de radio-industrie en de verlichtingstechniek. De groep bouwmaterialen komt zeer talrijk voor den dag en vult niet alleen de parterre ruimten van het tweede en derde jaarbeurs gebouw, doch ook een op het terrein Vreden- burg geplaatste tijdelijke Bouwmaterialen-hal. Verbonden met het complex jaarbeursgebouwen biedt de Beatrixhal huisvesting aan de talrijke inzendingen der groep machine-industrie en electrotechniek, terwijl ook de Zwitsersche Sec tic, als trouwe comparante ter Nederlandsche Jaarbeurs, aldaar een overzicht geeft van het Zwitsersche productievermogen. Een zeer compact samengestelde Jaarbeurs inschrijvers moesten afgewezen worden en deel nemers in hun expositieruimte worden beknot welke een groote verscheidenheid van aanbod te zien zal geven, wacht de Nederlandsche Za kenwereld van 11 tot en met 20 Maart 1941. Nederland wil economisch den strijd vol houden, gaaf en sterk dat is de bemoedigen de boodschap, die de Voorjaarsbeurs 1941 de Nederlandsche Zakenwereld brengen zal KAPITAAL f 55.010.000.— RESERVE f 31.500.000.— Het S.S. en politieveldgerecht in Den Haag heeft, naar het A. N. P. bericht, een 20-jarig Nederlandsch meisje wegens beleediging van de Duitsche weermacht tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij had zonder een.'ge aan leiding een op wacht staanden post van de Ordnungspolizei in Amsterdam het scheldwoord „Rotmof" toegeroepen. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren, welke was gestaakt, zal met ingang van heden worden hervat. HILVERSUM I, 415 M. Nedlerlandsch. programma NCRV 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.00 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmu ziek, 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.25 Con sonanten en gramofoonmuziek, 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 4.10 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cursus over meteorologie, 6.05 Orgelspel, 6.45 Ac- tueele reportage of gTamofoonmuziek, 7.0Q Brabantsch praatje ANP, 7.15 Gramofoon muziek, 7.45 NCRV-Harmonie-orkest (opn.), 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Utrechtsch Stede lijk Orkest (opn.), 9.15 „Aldfaers Erf", cau serie, 9.35 Orgelconcert (opn.), 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gamofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsbeichten ANP, 8.45 Gramofeonmuziek, 10.20 Gramo foonmuziek, 11.00 Declamatie, 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Esmeralda, 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP, 1.00 VARA-Harmo- nie-orkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Orgelspel, 3.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest, 4.35 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP. 5.30 Es meralda en solisten, 6.15 Gramofoonmu ziek, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Economische vra gen van den dag ANP en sluiting. Het A.NP. bericht: Zooals onlangs in de dagbladen is bericht, loopt de arbeid van het door den Rijkscommis saris ingestelde hulpfonds, voor zoover het de stad Rotterdam betreft, ten einde. Met voldoe ning en dankbaarheid kan men op dit mooie sociale werk terugblikken, dat alles samen genomen drie tot vier maanden voor de orga nisatie, de opbouw en de uitvoering geëischt heeft. Meer dan 60.000 Rotterdamsche gezinnen en alleenstaande personen zijn. naar in een officieel communiqué bekend wordt gemaakt, geholpen kunnen worden en wel allen die bin nen het kader van de vooraf vastgestelde nor men materieele zorgen hebben. Deze bijzondere actie tot leniging van den nood wordt algemeen zeer op prijs gesteld en vele burgers zijn daar door in de gelegenheid gesteld kleeding. schoei sel e.d. te koopen of ook andere dringende so ciale behoeften te bevredigen, terwijl de orga nisatie, de uitbetaling en de controle een goede besteding van de ter beschikking gestelde gelden waarborgde. Niet slechts het feit. dat geholpen werd. ver- worf sympathie maar voor alles trok de wijze van werken de aandacht en de waardeering van de belangstellenden. Besprekingen en rapporten zijn tot de kleinst mogelijke maat beperkt: er werd gehandeld en wel snel en toch zorgvuldig. De vaststelling van de sociaal gefundeerde normen is met de grootste zorgvuldigheid ge schied. waarbij in de eerste plaats aan cLe kin derrijke gezinnen is gedacht. De aanvragers werden niet als nummers be handeld, maar als medemenschen, wier lot ons niet onverschillig kan zijn. Geen loketten, doch rustige spreekkamers, geen met werk overladen en prikkelbare beambten, doch so ciaal voelende menschen, wier opdracht luidde medegevoel en begrip voor de zorgen en den nood van anderen te toonen, geen onnoodig heen en weersturen van de eene instantie naar de an dere, maar in de eerste plaats snelle hulp. De sociale behandeling heeft aan de geboden hulp een groote Innerlijke waarde gegeven. Al len, die direct of indirect met deze actie in aan raking zijn gekomen hebben dit Ingezien en geheel en al gewaardeerd. De rijkscommissaris, aldus besluit het of- ffcieele communiqué, heeft beslist, dat de actie van de Notstandsbeihilfe ook ln an dere, in sterkere mate getroffen gebieden van Nederland zal worden gevoerd. Op dit oogenblik worden reeds de noodige voorbereidingen getroffen, om aan deze lastge ving van den Rijkscommissaris uitvoering te geven. AMSTERDAM, 3 Maart 1941 Onze beurs sympathiseerde heden met .Wall- street en nam een afwachtende houding aan. De markt werd bij opening door aanbod be- heerscht, waardoor de stemming over de ge heele linie gedrukt was. Op te merken viel daar bij dat het ter markt komend materiaal niet zeer groot was en de flauwe stemming voor een deel het gevolg was van het feit, van gebrek aan tegenprestaties. Op de Amerikaansche afdeeling openden Steels 1 a 2'/, dollar en Bethl. Steel 1 a 2 lager. De handel droeg echter een kalm karakter, hetgeen ook het geval was in den hoek van Republic Steel, welk fonds 1 punt prijsgaf. Ko perfondsen waren ook licht aangeboden en ver loren voor Anaconda en Kennecott Copper circa y, dollar. General Motors, Carfoundry, Vlieg tuigen en Spoorwegen lagen ook zwakker in de markt en hierin bleef dg affaire voorloopig tot een minimum beperkt. Op de Petroleumafdeellng moest Koninklijke Olie aanvankelijk alle vraag ontberen en was licht aanbod voldoende voor een daling van 7(4. Het materiaal was spoedig opgenomen, waarna herstel intrad van 2y. Shell Union, Tidewater en Continental Oil waren iets zwakker van toon. In den Suikerhoek werden bij opening enkele transacties in H.V.A. afgesloten, waarbij een verlies werd geleden van 2% a 4(J. Vorstenlan den Cultuur was ook zwakker van toon, maar evenals in andere suikeraandeelen kwam het hierin voorloopig niet tot handel. De Ruibbermarkt legde weer groote lusteloos heid aan den dag, waarom het in de meeste soorten niet tot handel kwam. De ondertoon was ook hier gedrukt. Bij de verhandeling van een enkei stuk boekte A'dam Rubber een ver lies van 5(4. Tabaksaandeelen maakten op de andere cul turen geen uitzondering. Voor Oude Deli kwam eenig aanbod aan de markt, hetgeen voldoende was voor een daling van 8 pet. Deli Batavia en Senembah werden eenige percenten lager ge adviseerd. Scheepvaartaandeelen hadden weer een zeer stille markt en konden zich aan de algemeene marktstemming niet onttrekken. Scheepvaart Unie boekte een reactie van»l(4, Booten werden 2 pot. lager geadviseerd, Holl. Am. Lijn 2 A 4 pet. en Japanlijn 1 A 2 pet. Van binnenlandsche industrieelen moest Uni lever bij opening 2% a 3 pet. prijsgeven. Aku gaf 1 (4 prijs, terwijl Philipslampen een verlies boekten van 2 A 4 pet. De beleggingsmarkt was ook niet geanimeerd. De nieuwe laag werd 1/8 a V, lager verhan deld. De 33 'A pet. opende prijshoudend, maar brokkelde spoedig iets in koers af. Het verder verloop was een weinig afwisse lend. Hier en daar trokken de koersen iets aan, gevolgd door weer wat afbrokkelende koersen, waarna dc markt ongeanimeerd sloot. Koninklijke Olie kon nog 1 A 1(4 herstellen, maar liep hierna weer 1 a 1% terug. H. V. A. verloor 2 A 6 pCt., om weer 1 a 3 te verbete ren. Vorstenlanden moest 1% a 2(4 prijs geven. Oude Deli liep nog 1 a 2 pCt. terug, terwijl Senembah 4 a 6 lager dan Zaterdag j.l. werd verhandeld. Scheepvaart Unie brokkelde 1 A 1% af, Holl. Am. Lijn liep 3 A 4 beneden Zaterdag j.l. te rug. Japanlijn verloor 3(4 pCt., Unilever liep 2(4 terug, om weer 1 a 1(4 te herstellen. Aku bewoog zich om en nabij het punt van ope ning. Amerikaansche Staalfondsen toonden weinig verandering. Nederl. Staatsfondsen verliepen zeer stil. De 3—3(4 pCt. 1938 boekte een reac tie van (4 a (4 pCt. Prolongatie 2% pCt Te Utrecht is de algemeene vergadering gehou den van den Bond tegen verontreiniging van natuur en stad. Het jaarverslag werd uitgebracht door den voorzitter dr. Joh. H. van Burkom. Het bleek dat de activiteit van den jongen bond niet was ver slapt bij de organisatie der natuurwachten. On danks vele tegenslagen bleven vier natuurwach ten werkzaam en wel in Aalst-Waalre, Biltho- ven, het Gooi en 's-Gravenhage. Aangesloten zijn thans o.m. 36 bonden en ver- eenigingen, zes buitengewone en een aantal per soonlijke leden. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren ir. W. Burdet, mr. G. W. Toebes en dr. C. van Rijzinge, terwijl tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer J. M. P. J. Verstegen, verte genwoordiger van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten. In verband met de tijdelijke afwezigheid van ir. W. Burdet werd tot waarnemend hoofdlei der der natuurwachten benoemd de heer W. A. M Westeroüen van Meeteren, secretaris-pen ningmeester van den bond. 60 Ja, Ja! waar is hfj? vroeg Iris, die zich trachtte te beheerschen. Hij is bij meneer Montmorency, hij ls daarheen gegaan om te spelen Ja, dat weet lk, viel Iris in de rede. Ik ga direct mee. Een ogenblikje. Ze rende naar boven, zette haar hoed op en trok haar bontmantel aan en was alweer bene den voor de Londensche kwajongen de volgende leugen bedacht had. Kom! zei ze, je Je bent een goeien jon gen om me zoo laat te komen waarschuwen. Waar ls hij? Dezen kant op, zei de jongen. Daar staat een taxi. Ik wilde niet tot de deur laten rijden, om u niet voor niets aan 't schrikken te maken, juffrouw. Ja, Ja, zei Iris; is is hij O! zeg toch, wat er is! Niets bijzonders, zei de booze kabouter, hij is alleen maar wat duizelig. Hij heeft iets op een stukje papier geschreven Waar is het? vroeg Iris koortsachtig. Ik ben het onderweg verloren, antwoordde de jeugdige Ananias. Er stond niets op, alleen of u wilde komen. De auto snorde door de verlaten straten; en Iris scheen den chauffeur wel te smeeken zich te haasten door haar oogen vol vrees. Ten slotte hield de taxi stil voor de „Midnight". De jongen sprong er uit, en hield zijn hand op; en. de chauffeur reed weg met een snelheid, die Iris verdacht zou geleken hebben, als haar gedachten niet zoo in beslag genomen waren door Paul. De jongen ging haar voor naar de hall, waar uit de verte muziek klonk. Iris deed een stap terug. Wat wat is het hier voor een huis? Van meneer Montmorency, antwoordde de jongen zonder blikken of blozen. Er is een partijtje, en meneer Foster speelt voor ze. Meneer Montmorencey wilde de menschen weg sturen, maar meneer Foster wou er niet van hooren. Dezen kant op. Hij ging haar voor op de trap. HOOFDSTUK XXVI De Jongen legde zijn hand op den knop van de deur en muziek en gelach klonk hun tege moet. Iris bleef staan en keek hem aan met angst en twijfel. Hier is hij niet, zei ze; en ze kreeg een ge voel, dat nog niet sterk genoeg was om argwaan te heeten. Hier is hij toch niet met al dat leven? O Jawel, juffrouw, stelde de jongen haar snel gerust, maar hij vermeed haar vragenaen blik. Zeg hem dan, dat ik hier ben, zei Iris, en deed een stap terug; zeg aan meneer Montmorency Maar de jongen had de deur opengedaan, en Iris keek in een volle zaal. Ze was stom ver baasd en verbluft. Ze wilde iets zeggen, maar de jongen liet haar staan en sloop haastig de trap af. Iris wilde hem achterna gaan, toen Rieardo uit de menigte op haar toekwam. Is u gekomen? voeg hij zoetsappig, ik wist wel Paul! Waar is Paul? vroeg ze terugdeinzend. Onze kleine vriend ls hier, zei hjj, wees niet bang; hy is in die kamer daarginds, en wacht op u. Ze stonden in de deuropening en Iris had reeds de opmerkzaamheid op zich gevestigd. Men keek haar nieuwsgierig aan, en op menig ge zicht was een onaangename glimlach. Iris haalde hijgend adem. Paul hier? riep ze uit, nu ineens vol vrees en argwaan. Ik ik geloof er niets van! Op mijn eerewoord begon Rieardo; maar ineens stond de kleine figuur van den Hertog naast hem. Welkom in de „Midnight", juffrouw Ho ward! zei hij, Iris zijn hand toestekend met een glimlach, die zoowel eerbiedig als triomfantelijk was. De „Midnight"! herhaalde Iris. Toen be greep ze waar ze was. Wit tot de lippen keek ze vol vrees om zich heen. Ze wilde vluchten; maar Rieardo had de deur gesloten en leunde er tegenaan. De „Midnight"? Wat beteekent dit? Ik kwam omdat men mij heeft gezegd, dat Paul ziek is! Tienduizend maal pardon! fluisterde de Hertog met een glimlach, die als kalmeerend was bedoeld, er is geen reden tot bezorgdheid. Uw vriend is geheel in orde. Het was een Hst, een kleine, vergefelijke list om a hier te krijgen. Ja, u zult toestemmen, dat het vergefelijk is, wan neer u bedenkt, hoe hoog we uwe aanwezig heid op prijs stellen. De „Midnight" is boven alle woorden vereerd door uw bezoek, juffrouw Howard. Hij bood haar zijn arm aan, maar Iris deinsde verontwaardigd terug. Ik ik ben bedrogen! hijgde ze; toen richtte ze zich op in haar volle lengte en keek op hem neer. Hoe durft u! riep ze uit; en er was zooveel majesteit in haar stem, dat de ver achtelijke kleine Hertog even ineenkromp en rood werd. Wat heb ik u gedaan, dat u mij opzettelijk vernedert? Doe open en laat mij on middellijk gaan! De Hertog werd bleek, maar bleef glimlachen en nader komend fluisterde hij, half-smeekend, half-dreigend: Maak geen scène! U is hier, en daarmee is het uit. Blijf vijf minuten en dan breng ik u naar uw taxi Geen seconde! viel Iris in de rede. Dwingt u mij om hulp te roepen? Wees toch verstandig! zei de Hertog, steeds fluisterend. Blijf vijf minuten! Wat kan het u schaden? Mijn beste jongedame, wilt u zoo graag hebben, dat het morgen in de kranten komt? U kunt even kalm gaan als a kwam; uw aan wezigheid zal nauwelijks opgemerkt worden. Kom, wees niet dwaas! Iris stond te hijgen, met vlammende orgjen. Buiten zichzelf van woede hief ze haar hand op om hem weg te duwen. De Hertog werd bleek en ging een paar passen achteruit; toen, met twee vurige roode plekken op zijn wangen, lachte hij spottend. U is tiier niet in de concertzaal, lieve jonge dame! Bespaar ons deze helden-aria en houdt u kalm. 't Is hier geen dievenhol! U zult hier veel bekenden vinden. Blijf vijf minuten en ja zing één lied voor ons! Als 't moet wil ik er op mijn knieën om smeeken. Iris keek wanhopig om zich heen. Eenige heeren kwamen naderbij, onder wie Lord Rails- ford. Hij boog en glimlachte. Hij had geen woord van het gesprek gehoord en vermoedde niet, hoe ze hierheen gelokt was. Wil je me voorstellen, Rossdale? zei hij, het is me een groote eer en genoegen, juffrouw Howard. De Hertog wuifde met de hand. Lord Railsford juffrouw Howard. Milord zei Iris snel, op den jongeman toe tredend, ik ik ben misleid. Ik ben hier niet met mijn wil gekomen. Een list, een vergefelijke truc. Railsford, viel de Hertog lachend ln de rede. Maar juffrouw Howard ls zoo vriendelijk ons te vergeven en zal iets voor ons zingen Neen! riep Iris verontwaardigd, Lord Rails ford, ik doe een beroep op u Ze kon niet verder gaan, want er kwam een brok in haar keel; ze voelde zich zoo hulpeloos. Railsford keek van haar naar den Hertog. Is dat waar, Rossdale? zei hij ernstig, juf frouw Howard, moet ik hieruit begrijpen, dat u hierheen bent gelokt, tegen uw wil? Ja ja! zei Iris, toen ze spreken kon, men kwam me zeggen, dat een vriend ziek was Ik zei je toch, dat het een list was, Rails ford, zei de hertog ongeduldig; want een kleine groep had zich reeds om hen gevormd. E4en vóór Iris binnenkwam, was Clarence Montacute naar den foyer gegaan om een kop koffie te drinken. Hij verveelde zich danig en zon op een middel ongemerkt te ontkomen. Hij trad de zaal weer binnen met zijn koffiekopje nog in de hand, toen hij het oploopje bij de deur zag. Lustelo^ï slenterde hij erheen. Toen zag hij Iris, en het kopje viel op den grond. Even waande hij zich het slachtoffer van een hallucinatie. Iris, het middelpunt van een con cert in de ..Midnight!" O, het was niet moge lijk! Toen hoorde hij haar stem, en overtuigd, dat hij niet droomde, baande hij zich een weg naar haar toe. Iris kwam het van zijn lippen. Iris keerde zich om met een kreet van schrik. Ook de Hertog schrok, keek van haar naar hem en wilde tusschen hen in komen; maar Clarence duwde hem opzij. Iris! zei hij weer, toen ze zijn arm greep. Jij hier! Clarence! hijgde, ze, neem mij meel Ze hebben me hierheen gelokt onder valsche voorwendsels door een list. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 10