Nachtelijke vuurzee in Utrecht Redding via magyrus- 1 MM r Vereenigde katholieke pers LADDER SS LANDBOUWER VERMOORD Kolendampvergiftiging Verduistering Rotterdams nood- tehuizen Britsche bommen op ons land <D Z> V lllijtihazdtfey HALF OM „FRANKE DANSACADEMIE MARTIN Heck's lunchroom en magazijn De Groot vernield m*t*> mwm) DE GROOTE MEERDERHEID VOOR ANTONESCOE „Zelfmoord van Amerika's vloot" Engelsche bomaanval op W est-Duitschland Verdere blokkeeringen in V. S. te wachten Vrijwillige arbeidsdienst voor meisjes V irr FRANKEN'S BUR. voor REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3-41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ DINSDAG 4 MAART 1941 AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22884 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Redding via Magyrus-ladder Hachelijke situatie voor omwonenden bchte: g^erdoor kregen de vlammen lucht en sloe- verraan alle kanten naar buiten. Van heinde en via^f Was de'vuurgloed te zien en vooral de h. rhn, branH°n half negen kon de eerste auto met dWeer-personeel het terrein verlaten. De belendende perceelen Een desolate aanblik Diefstal van geld drijfveer? Smokkelarij van vleesch Wijdvertakt complot ontmaskerd Meer dan tweehonderd huizen werden door de brandcatastrophe van Santander verwoest. De militaire bevelhebber van Santander, generaal Lopez Pinto, bracht een bezoek aan de verbrande wijken. (Foto Ass. Press) Bejaard echtpaar bewusteloos in bed aangetroffen KETTINGHANDEL GESTOPT Winkelvoorraad in beslag genomen De verzorging der Fransche krij gsge vangenen 20.000 personen dakloos door overstrooming bij Bagdad j m De modernste sneeuwploeg ter wereld is hst seboontoQudau mm de isummesmdc. in Noorwegen in gebruik genomen voor Senator Walsh over kansen van oorlog tegen Japan Bulgaarsch tegoed in de V. S. geblokkeerd WASHINGTON, 4 Maart. (D. N. B.) De mi nister van Financiën, Morgenthau, heeft vol gens Associated Press in de persconferentie laten doorschemeren, dat de regeering binnen kort een vérstrekkende beschikking ten aan zien van blokkeering van het buitenlandsche tegoed in de Vereenigde Staten zal treffen. Op 20 Maart worden de eerste kampen geopend J' DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een belangrijk onderdeel van de evacuatie In eenige plaatsen ontstonden branden Hoofdpijn-Kiespijn rr rr Het ideale brood in distributietijd, SMAKELIJK VOEDZAAM GOEDKOOP 18 CENT PER 800 GRAM (vooral dun snijden) BROODFABRIEKEN Bakkerijen te: Haarlem Heemstede Bloemendaal 11 Eigen winkels 140 bezorgers ORDER UITGESTELD. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tie bewoners van de Utrechtsche binnen bad, in de omgeving van de Potterstraat, hebben vannacht eenige hachelijke uren beleefd, toen zij werden opgeschrikt door de Politie, die hen aanspoorde, zich gereed te houden om hun woning te verlaten, onjdat Heck's lunchroom in de Potterstraat in hrand stond. Hit hun ramen ontwaarden zij een vuur- 81°ed, zooals zij zich sedert den brand in de Series Modemes, nu al weer enkele jaren ge- etl. niet meer herinnerden. Zoowel aan den ^°rkant, waar de vuurgloed zich weerspiegelde he ramen, aW aan de achterzijde zagen zij machtig schouwspel, dat evenwel voor hen onheilspellends had. jHet was omstreeks half twee in den nacht on rf enli6le employé's van Heck, die den nacht hoo k 11008316 verdieping van dit groote gebouw Zij retlgen, een sterke rooklucht bemerkten. ^e, g'hgen terstond op onderzoek uit en ont- Sra h' 0at' er in de keuken> welke aan de Oude- Was ö^Üde van het gebouw is gelegen, brand Sen 1 vuur ha.d reeds zulk een omvang aan- lar °lllen' hat de bedienden het gebouw niet meer 'Ss den gewonen weg konden verlaten. Snkele voorbijgangers, hun aantal was uiter- rh Seringi alarmeerden politie en brandweer. v 626 laatste was in record-tijd met groot ma- ^'aal aanwezig. Via de Magyrus-ladder werden de in- 'ers, die inderhaast eenige kleedingstuk- °ver hun nachtgewaad hadden aange- keu fokken, man VOor man naai beneden ge haald. ni^6 brand, die tot dan toe van buitenaf nog Was snej Waar te nemen, ontwikkelde zich toen de v, Sebouw met zyn glazen toren, waarin Jesa h 'etl 'hstig speelden, leverde een sprook- ltlSen aanblik op. De keuken-afdeeling aan Oudegracht stond spoedig in lichterlaaie en e vlammen, die Inmiddels met kracht door de brandweer werden aangetast, sloegen zóó fel 'hh zich heen, dat de politie, bezorgd voor de bewoners der belendende perceelen, overging tot bet alarmeeren van die bewoners. Het had er zelfs den schijn van, dat een der b reeds was aangetast, maar gelukkig K dit een bijgebouw der lunchroom te zijn. 6 brandweer, dié van den grond en de aan- u_. Z6nde daken het vuur bestreed, kon tegen element weinig uitrichten, vooral ook, om- 1 de wind een voorname rol speelde. Voor de bewoners der aangrenzende per celen in de Potterstraat werd de situatie sP°edig hachelijk. Zij voelden reeds de ver engende hitte door de muren heen. en ook bot springen van de ruiten werkte angst- injagend. De vlammen lekten reeds aan he kozijnen hunner woningen, toen ver mijdenden hunner besloten hun woningen verlaten. Het hels hien vuur in de lunchroom had zich inmid- snel uitgebreid en omstreeks twee uur kon War< gen wel zeggen, dat het geheele gebouw in r laaie stond. Want met geweldige kracht on de vlammep door de café-zalen gesla- naar het voorste gedeelte van het gebouw, en er0Ote ramen van de lunchroom sprongen ^etterden over de straat. ben in den glazen toren leverden een fan- j.-ihen aanblik. gj.70 brandweer had onmiddellijk met een hgt aantal stralen den strijd aangebonden en bet Zag er na ongeveer drie kwartier uit, alsof Cg Vbur zijn vernielend werk in minder hevi- Vamle uit°efende. Dit was echter maar schijn, badri Pl°tseling bleek, dat de vlammen zich voortbewogen tot in het pand van de dat a Groot> handel in fournituren. En ook lboperf11 fa' Van Aelst boson gevaar te Iq.?6, brandweer begon ook daar het vuur bhtig aan Tfe tasten. Overal op de daken zag QG snuif crocfon h&v.fcr rif» t/T cj mm «-*»-» fxi hp- rege]'en en om' noodiS' ingrijpender maat- de spuitgasten bezfg de vlammen te be- 5n en om, k* len te nemen. Ohdertusschen woedde het vuur in de bhchroom voort. Deze leverde al spoedig 'n vsrschrikkelijken aanblik, die chaotisch 1Verd toen te ongeveer half drie de groote koepel naar beneden stortte. Het vuur had de café-zalen gretig voedsel gevonden. Het brandde steeds door en eerst in den brfllen ochtend bleek de brandweer het vuur meester. ziöi°°alS reeds meldden, hadden de vlammen le °°k medegedeeld aan belendende percee- bls zaalt van de firma de Groot is zoo goed Va üitSebrand. Gelukkiger kwam die van de fa. ban er af> welke wel door het vuur werd ^tast, maar waar het bluschwater de meeste here lleeft aangericht. Opmerkelijk is, dat het van de firma „Electra", vlak naast Heek by dezen hevigen brand is gespaard. Op het terrein van den brand waren den ge- heelen nacht vele autoriteiten o.a. de burge meester, aanwezig. Uiteraard was de publieke belangstelling minimaal. Toen om half negen de brandweer het vuur volkomen had bedwongen, boden de geteisterde perceelen een desolaten aanblik. Zwaar berook- te muren, kapotte ruiten en de verkoolde in- boedels was alles wat het vernielend vuur had overgelaten. Nog rookte het hier en daar uit Heck's Lunchroom, doch de brandweer was steeds paraat en richtte de slangen daar, waar smeulend vuur kon worden ontdekt. Geweldige watermassa's doordrenkten de gebouwen, zoo dat wat het vuur spaarder door het water on bruikbaar werd gemaakt. Bij de firma De Groot had de brandweer vele coupons stoffen op straat geworpen, alle door het vuur aangetast of reeds geheel ver koold. Toen wij om ongeveer tien uur op een dak van een der aan de Oudegracht gelegen pan den de ravage aanschouwden, bleek dat het vuur aan den achterkant nog erger had huis gehouden dan aan de straatzijde. Van den in boedel van Heck was weinig of niets meer te bekennen. Daken waren Ingestort, houten schut tingen gesloopt, de boomen in de tuinen waren verschroeid. Deze boomen hadden ook in brand gestaan. Een droevig tafereel speelde zich even na onze aankomst voor onze oogen af. De artisten, die de bezoekers van Heek zoo menigen avond hebben vermaakt en die hun instrumenten in een van de kamers aan den achterkant van het gebouw bewaar den, waren ondanks de waarschuwingen van de brandweer gaan zoeken naar hun instrumenten. Klimmend en klauterend ont dekten zij eindelijk enkele saxofoons, die onbruikbaar waren gemaakt door het vuur en een viool, waarvan nog slechts het ach terblad heel was. Natuurlijk was er in den loop van den morgen veel belangstelling. Velen waren naar de bin nenstad gekomen om het resultaat van den brand te aanschouwen. De politie hield de nieuwsgierigen echter op goeden afstand, want het was gevaarlijk zich te dicht bij de plaats, waar de brand had gewoed, te begeven, omdat de brandweer nog steeds bezig was met het om halen van obstakels. Staphorst is Maandagavond opgeschrikt door een moord, gepleegd op den tachtigjarigen Harm Piel, die geheel alleen woonde in 'n oud bouwval lig huis nabij de kerk te Rouveen, op ongeveer 150 meter afstand van den straatweg door het dorp. Men vermoedt, dat de moord in den nacht van Zondag op Maandag is gepleegd, meldt De Telegraaf. Maandagmorgen misten de omwonenden den bejaarden rustenden landbouwer. Den geheelen dag werd naar hem gezocht, doch eerst tegen den avond werd het lijk van Piel In zijn woning onder een partijtje stroo gevonden. De schedel bleek te zijn ingeslagen. De politie is een uitgebreid onderzoek begon nen, doch voorloopig tast men nog in het duis ter wat de beweegredenen tot den laffen over val konden zijn. Wel Is gebleken, dat het slachtoffer de vorige week een partij boomen had verkocht en daarvoor een vrij belangrijk bedrag ontvangen had, hetwelk hij in huis be waarde. Vermoedelijk is dit den dader(s) be kend geweest. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het mis drijf is gepleegd met een bijl, die in de woning werd aangetroffen. De deuren van de woning waren niet op slot, terwijl het huis geheel door zocht was. Het vleeschsmokkelcomplot te Marum (Gr.) blijkt een wijdvertakte organisatie te zijn. Wer den eenige dagen geleden drie kooplieden en een caféhouder aangehouden, thans is tijdens de voortdurende huiszoekingen door de politie ook nog de hotelhouder J. te Marum gear resteerd. Deze heeft een aantal geslachte var kens verkocht. Weliswaar had huiszoeking by hem geen resultaat, doch het bleek al spoedig dat de smokkelwaar inderhaast naar een buur man was gebracht, waar alles in beslag is ge nomen. Twee van de te Niebert gearresteerde koop lieden hebben thans bekend, spek, hammen en varkensvleesch te hebben gesmokkeld, tot een totaal van een kleine duizend pond. Toen hedenmorgen het dienstmeisje van den heer en mevrouw S. V. K., wonende in de Amalia van Solmsstraat te Groningen, aan belde, werd haar niet open gedaan. Zy waar schuwde een' voorbykomende politie-agent, die tezamen met een passeerenden rechercheur aan de achterzyde van het perceel een ruit insloeg. By onderzoek bleek, dat de beide bewoners, die al op leeftyd zijn, bewusteloos te bed lagen, bedwelmd door kolendamp uit een geheel af gesloten haard. Onmiddellijk werden twee art sen gewaarschuwd, die na toediening van zuur stof beider toestand van dien aard achtten, dat onmiddellijke overbrenging naar het R. k. Ziekenhuis noodzakelijk was. De toestand van den heer S. V. is ernstig. De distributiedienst te Tilburg kwam dezer dagen een geval van kettinghandel op het spoor. Bü een handelaar werd een hoeveelheid goede ren voor een waarde van pl.m. f 3000 in beslag genomen. Bij dezen handel waren zeven per sonen betrokken. Voorts heeft de politie een groot envoorraad stofen in beslag genomen, die in den kettinghandel en tegen veel te hooge prijzen werden verkocht. By deze laatste affaire waren acht personen betrokken. By een winkelier werd een lap stof in beslag genomen van drie meter, die voor njet minder dan f 63 werd verkocht. Bij den betrokken win kelier is de geheele winkelvoorraad in beslag genomen. HERLIJN, 4 Maart (V.P.B.) Uit een Ver" slag van het Fransche Roode Kruis over de verzorging van Fransche krijgsgevangenen in Duitschland kan worden afgeleid, welken om vang deze ondersteuning van Fransche zyde, onder medewerking van de Duitsche instanties, heeft aangenomen. Uit het onbezette Fransche gebied heeft men tot einde Januari 6.400.000 Kg. aan kleeren, schoenwerk en beddegoed voor de Fransche krijgsgevangenen verzonden. Ter aan vulling van hun verzorging heeft men 3.285.000 Kg. koek en beschuit, 445.000 Kg. vleeschconser- ven, 205.000 Kg. jam en 45.000 Kg. kaas, tabak, chocolade en ryst verzonden. Ook de zendingen boeken en geneesmiddelen waren zeer talrijk. De snelle en accurate expeditie in partijen van 10.000 ton werd van Duitsche zijde vergemak kelijkt door het ter beschikking stellen van de benoodigde transportmiddelen. BAGDAD, 4 Maart (S. P. T.) Ongeveer 20.000 personen zijn door de overstrooming van de Tigris ten noorden van Bagdad dakloos ge worden. In Bagdad zelf is slechts weinig scha de aangericht; ln de omgeving van de stad zijn echter 17 dorpen verwoest. BOEKAREST, 4 Maart. (D.N.B.). Het voorloo- pige eindresultaat der volksstemming luidt: Uit gebracht 2.020.975 stemmen; „ja" 2.013.417, „neen" 2.358. Ongeveer één op de duizend stem men luidde dus „neen". Tc Boekarest zyn tot dusverre 225.502 stem men geteld, waarvan 488 met „neen". Er zijn geheele districten met een stemmental tot 28.000, waarvan geen enkele „neen" luidde. In vele dis- ricten is slechts één „neen"-stem uitgebracht, in talrijke andere 2 tot 4. WASHINGTON, 4 Maart (D.N.B.) Tydens de debatten in den Senaat over de wet tot hulp verleening aan Engeland heeft Maandag de de mocratische senator Smathers de meening van de tegenstanders der wet, dat deze de Ver eenigde Staten in den oorlog meesleept, bestre den. In denzelfden geest sprak de democratische senator Tunnell. De voorzitter van de marinecommissie van den Senaat, de democraat Walsh, viel 't wets ontwerp fel aan. De wet beteekent de goed keuring van een politiek, zoo zeide hij, die de Vereenigde Staten in 'n Europeesch-Aziatischen oorlog zou verwikkelen. Een zee-oorlog aan de Oost-Aziatische zyde van de Stille Zuidzee zou echter naar de meening van marinedeskundigen zelfmoord van de Amerikaansche vloot betee- kenen. Senator Clark verklaarde, dat de wet lükt op de onnadenkendheid en de doldriestheid van iemand, die tracht in 'n roeiboot den Niagara- waterval over te steken. Verder wordt gemeld, dat in den Senaat gisteren de eerste poging der regeeringsmeer- derheid om het debat over het ontwerp hulpverleening aan Engeland te beperken, zoodat men tot een snelle goedkeuring zou kunnen komen, is mislukt. De voorzitter van de commissie van Buiten- landsche Zaken, de democraat George, stelde voor, dat de Senaat eenstemmig zou besluiten, den spreektyd te beperken tot een uur voor el- ken spreker en tot een half uur voor ieder aanvullend voorstel. Dit voorstel mislukte door de verklaring van den democraat Clark, die be toogde dat een beperking by een zoo belangrijk vraagstuk onmogeiyk is. Als men rekening houdt met het feit, dat het lot van het geheele volk van deze wet afhangt, aldus Clark, is het debat zeer kort geweest. By de voortzetting der debatten pleitte de republikein Bridges voor goedkeuring van het ontwerp. Hü beweerde dat de overwinning van Engeland „en zijn bondgenooten" noodig is voor 'n onbedreigde veiligheid der Vereenigde Staten. WASHINGTON, 4 Maart (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft gisteravond een beschik king betreffende de blokkeering van het Bul- gaarsche tegoed in de Vereenigde Staten ge- teekend. (Zooals reeds eerder werd bericht schat men de Bulgaarsche saldi in de Vereenigde Staten op 100.000 tot 500.000 dollar. Red.) BERLIJN, 4 Maart Gisterenavond laat Verscheen, naar het D.N.B. verneemt, een aan tal Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De toestellen lieten slechts enkele brisant bommen vallen. De schade is gering en biyft beperkt tot burgeriyken eigendom. Er zyn drie slachtoffers te betreuren. Twee vijandelijke vlieg tuigen zijn door luchtdoelgeschut neergehaald. Het A.N.P. bericht: Op 20 Maart zullen de eerste arbeids dienstkampen voor meisjes in de verschil lende provincies van Nederland worden ge opend. Iedere Nederlandsche in den leeftyd van 1725 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdiensttyd duurt een half jaar. In dezen tyd krijgen de deelneemsters naast vrije woning, verzorging en kleeding een zakgeld van 0.20 pér dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart of een lateren datum geschieden büNederlandsche Arbeidsdienst voor meisjes, Scheveningen, Gevers Deynootweg 59. Men doet ons nog het volgende communiqué toekomen Het Nederlandsche meisje heeft zich verdien stelijk gemaakt op allerlei gebied. De één in het huishouden, de ander op kantoor, een der de in fabriek enz. Nu breekt echter de tyfl aan, waarin vooral ook elk meisje meehelpen moet, Nederland op te bouwen, er een bloeiend en vredig land van te maken. Dit is alleen mogeiyk met een goede oplei ding. Te velen hebben er nog geen begrip van, waardoor een land eigenlijk bloeit en dat niet alleen geld een land ryk maakt. Neen. in de eerste plaats moet er gewerkt worden, en hier onder verstaan we vooral dat werk, dat voor een land de meeste waarde heeft. Dit is toch zeer zeker het werk van de boeren buiten op het land, in hun bedryf en huis. De mooiste taak is, de boerin te helpen met alles, wat 6,(5 hand te doen vindt. Wat zou er toch van Ne derland worden en hoe zou het volk eten, als onze boerenstand niet zoo hard zwoegde? Nu hebben we gezonde, vroolyke meisjes noo dig, die gezameniyk hun vaderland van dienst willen zijn, door dezen toch zoo hard noodigen arbeid te verlichten en die door het zonnetje, dat elk Nederlandsch meisje meebrengt, ook juist deze 'menschen opvrooiyken. Dit kunnen we bereiken door in den Arbeids dienst te gaan, waar we niet alleen de waarde van den arbeid leeren kennen, maar ook door bet prettige kampleven en de kameraadschap een ernstigen en vroobjken tijd doormaken, die ons altijd in herinnering zal blijven en waaruit we veel vreugde en kracht voor ons verder le ven zullen putten. Zonsondergang 4 Maart 19.23 Zonsopgang 5 Maart 8.19 Maanopkomst 11.00 ondergang 2.08 (Van onzen correspondent) Een deel van de bewoners der voormalige bin nenstad van Rotterdam woont nu al byna een jaar in noodtehuizen. Die vormen op zich weer een probleem een van de vele waaraan men in de Maasstad doorioopend de noodige zorg moest besteden maar dat tal van ongekende as pecten bezit en in het algemeen interessante aspecten oplevert. De noodtehuizen zyn een sociaal vraagstuk, waaruit veel te leeren valt en dat ook buiten Rotterdam de aandacht ver dient. In het kader der enquêtes, welke na de Mei dagen vanwege de Economische Hoogeschool gehouden zyn, is ook een onderzoek ingesteld naar de noodtehu'zen en hun bewoners. Een deelnemer aan deze enquête vertelde ons het een en ander over de resultaten. De geëvacueer- den hebben het woord evacuatie reeds aan het spraakgebruik aangepast. Ze spreken over „ever- kwasie" en noemen zich zelf „everkweerden". Ze maken een belangryke categorie uit van de Rotterdammers, die hun heil elders moesten zoeken, een proces, dat overigens nog steeds in vollen gang is, naar u't de statistiek der bevol king bhjkt. In de noodtehuizen zyn degenen terecht ge komen, wier financieele middelen ontoereikend waren, om een nieuwe woning of een gedeelte van een woning te huren en die evenmin in staat waren, zich meubilair aan te schaffen, teneinde een nieuw huishouden op te zetten. Velen hunner vonden een toevlucht in scholen en leegstaande villa's. Dit leidde al direct tot onhoudbare toestanden. Zoo vond men in en kele villa's aan de Charlotte de Bourbonlaan een kleine vierhonderd menschen byeen, terwql er ten hoogste 125 in ondergebracht hadden kunnen worden. Het heeft heel wat moeite gekost, de uit hun evenwicht gebrachte menschen tot hun eigen bestwil te bewegen, zich onder de hoede van enkele leiders te stellen. Aanvankelijk nam hier en daar een vrijwilliger de leiding op zich. Het gemeentebestuur liet direct toezicht uitoefenen en aldus ontstond er een soort inspectie. Hoofd hiervan werd mr. H. Willemse, iemand, die zyn sporen op het gebied van sociaal werk reeds heeft verdiend. Er kwam een organisatie voor de noodtehuizen tot stand. Het eene werd ontruimd, omdat het niet aan de eischen voldeed, andere werdén nieuw geopend. Momenteel zyn er veertien nood tehuizen, die eiken dag door een medicus ge ïnspecteerd worden. Aan elk tehuis is een keu ken met kok verbonden. Soms werd aan het hoofd van een noodtehuis een geëvacueerde ge plaatst, in wien men vertrouwen meende te kunnen stellen. Een enkele maal was dit een bewoner van de buurt, waaruit de dakloozen afkomstig waren. Deze is echter slechts met een deel van de organisatie belast. Ziekenzaal, apo theek en linnenkamer vallen onder de inspectie van mr. Willemse en zijn staf. De noodtehuizen zijn ingericht naar gelang van de milieus, waaruit de bewoners zyn voort gekomen. Hoewel het hier in hoofdzaak om minder- en minvermogenden gaat, bestaan er Het AK.P. bericht, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag eenige Engelsche vliegtui gen het Nederlandsche luchtgebied zyn binnen gevlogen en op verschillende plaatsen brisant- en brandbommen hebben geworpen. Een deel viel op open veld en richtte geen schade aan. In een plaats in het Zuiden des lands is een groot aantal brandbommen geworpen. Hierdoor werden een groote brand en een explosie veroorzaakt, terwijl een gashouder door een bom werd getroffen. Er ontstonden ook eenige kleine branden, welke snel ge- bluscht konden worden. Een lid van den luchtbeschermingsdienst is zwaar, eenige anderen zijn licht gewond. In twee andere plaatsen des lands ontstonden, eveneens door brandbommen, branden. Een van deze werd snel gebluscht, in het tweede geval brandde een woonhuis af. Va neenige boerderyen werden stallen en schuren vernield, waarby klein vee werd ge dood. Behalve de genoemde gevallen kwam geen persoonlyk letsel voor. Helpen veilig en vlug. Doos I0en50ct toch belangryke verschillen. In een der tehui zen hebben de gezinnen een eigen kamer en een eigen tafel in de eetzaal. Aanvankelijk be schikten ze ook over een eigen servies, tot er te veel brak. Véle der hier gehuisveste mannen hebben werk en zijn slechts noodgedwongen in het tehuis. In talrijke gevallen werden ze er heen gebracht, omdat de huisvesting, waarin ze werden aangetroffen, ontoelaatbaar was. Natuurlijk bestaat er by het groote verschil van bewoners ook wanneer zooveel mogelyk soort/golljke menschen byeengebracht zijn nogal eens verschil van meening. Van den leider van het tehuis wordt dan veel inzicht vereischt. Overigens heeft deze een stok achter de dein-. A-sociale elementen kunnen naar hét kamp te Hoek van Holland worden overge bracht. In de tehuizen wordt nauwlettend toegezien op de lichaamsverzorging. Voor heel wat be woners is dit een bijzondere emotie. Elkeen, die voor het eerst het tehuis betreedt, is verplicht zich aan een grondig reinigingsproces te onder werpen. Dat heeft by bepaalde elementen nogal wat voeten in aarde. De kinderen vormen een probleem op zich zelf. Maar dames van de Vrij willige Vrouwe lijke Hulp en van het Kralingsche Volkshuis ontfermen zich tweemaal per week over de kleinen. Ze organiseeren uitstapjes of gezelligs middagen. Voor de volwassenen zyn er regel matig feestavonden. Elk tehuis beschikt over een kleine bibliotheek en een radio. Verschillen de dag- en weekbladen stéllen voor ieder nood- tehuis een exemplaar gratis beschikbaar. Scha ken, dammen, sjoelbakken en dergelyke spelen vormen voor de bewoners der tehuizen vooral des avonds een goede ontspanning. Wie werkt of steun heeft en dus betalen kan. moet een kleine vergoeding geven. Deze is voor alleenstaande mannen en vrouwen vastgesteld op twintig cents logies en veertig cent voor den kost. Een getrouwd man betaalt deze be dragen voor zich zelf, maar voor zyn vrouw slechts 20 en 10 cent. Voor de kinderen va rieert het bedrag, al naar gelang van den leef tyd, van 5 tot 15 cent voor logies en 10 tot 20 cent voor het voedsel. Men probeert, de levensomstandigheden van deze menschen op een hooger peil te brengen en het aldus mogelyk te maken, dat ze eerlang, wanneer er weer volkswoningen voldoende be- bëschikbaar zyn, als geschikt voor bewoning er van worden aangemerkt. Het werk der nood tehuizen is een onderdeel van het groote werk, dat ten doel heeft, toestanden te voorkomen, zooals die vroeger in de oude binnenstad hier en daar helaas heerschten, tot schade van de volksgezondheid. DE NIEUWE BROODSOORT VAN DOOR BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN ZIJN ALLE LESSEN TOT NADER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1