Belasting-jubileum UIT DEN OMTREK Haarlem, 4 Maart Laatste Nieuws De as en de Balkan De toepassing van het teeltplan 1941 Nieuwe aanvallen op Dzjaraboeb DINSDAG 4 MAART 1941 Hoeveel Haarlemmers verdienen meer dan tien mille) AGENDA Luchtaanval op stad in Wales Nagekomen Marktberichten De vermakelijkheidsbelasting in het zilver De controle In 1939/40 totaal 409 met een inkomen van f 8.889.041 Van een kip en nog wat! AANRIJDING Getuigen opgeroepen HET DRIE-JARIG BESTAAN VAN DEN BOND ZONDER NAAM DE BIOSCOOP VOORSTELLINGEN Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen BURGERLIJKE STAND Haarlemsche industrie Zar und Zimmermann BEVERWIJK OOK OMZET VAN DE BLOEMENVEILING STEEG OPBRENGST WINTERHULP- COLLECTE Rijkspostspaarbank VELSEN Vrijstelling van precariorechten voor benzinepompen VELSEN-NOORD Jubilea Ital. weermachtsbericht Bioscopen 5 Maart Bioscopen Apotheekdiensten Zes treinen ingesneeuwd in Noord-Engeland Onwaardige toestanden in Noord-Ierland Duitsch schip breekt door de Britsche blokkade DONOVAN TE LONDEN STAD In September zal de Haarlemsche vermake lijkheidsbelasting haar zilveren bestaansfeest kunnen vieren en het is in deze dagen precies 25 Jaar geleden, dat de Haarlemsche gemeente raad besloot haar in te voeren. Een primeur had Haarlem daar niet mede, want Amsterdam, Den Haag en andere groote steden waren reeds voorgegaan. Het was het daar behaalde finan cieel succes, dat hier tot navolging opwekte. Wanneer wij ons nog eens al het kwaad her inneren, dat toen over die spiksplinternieuwe belastingheffing werd voorspeld, dan verbazen wij er ons wel wat over, dat zij het een kwart eeuw heeft kunnen uithouden. Zij zou, zoo werd gezegd, de ondergang zijn van het concertleven, van het tooneel, van de kunst, van de sport en het bestaan van musici en tooneeispelers ging volgens die profeten een hachelijkcn tijd tege moet. Zoo erg is het niet geloopen, maar wij zullen toch ook niet beweren, dat de verma kelijkheidsbelasting niet zwaar, eigenlijk onver antwoordelijk zwaar op het cultureele leven drukt. En dit vooral, omdat de kwaue voorspel lers van 25 jaar geleden in dit opzicht vol komen gelijk hebben gekregen, dat de beschei den 5 pet. heffing, welke in het begin op de entreé-prijzen werd gelegd, spoedig zou oploo- pen. Dit is inderdaad gebeurd. De 5 pet. werd al binnen twee jaar 10 pet. en thans is een heffing van 20 pet. vrij gewoon. Eenige jaren geleden werd in Haarlem zelfs een poging ge daan om voor de bioscopen de heffing op 25 pet. te brengen, maar door het krachtig verzet van den Nederlandschen Bioscoopbond werd van Den Haag uit daar een stokje voor gestoken. Over het jaar 1939, het laatste jaar, waar omtrent gegevens bekend zijn, bedroeg de op brengst van de vermakelijkheidsbelasting in Haarlem f 152.768. Daarvan komt het leeuwen aandeel voor rekening van de bioscopen, na melijk f 112.341; de uitvoeringen en tooneel- voorstellingen volgen dan met een bedrag van f 28.341, terwijl de sportgebeurtenissen niet meer dan f 4347 in het laatje brachten. Aan con- tributiebelasting voor vereenigingen werd f 5886 geïnd en aan belasting naar de oppervlakte der localiteit of van het terrein f 1682. De ten toonstellingen bleven met een bedrag van f 171 wel op een zeer bescheiden niveau. In het geheel gaven de Haarlemmers f 873.130 aan hun ver schillende soorten vermakelijkheden uit. De bioscopen besomden het grootste deel van dit bedrag, namelijk f 675.688. De verschillende to neelgezelschappen en vereenigingen. die uitvoe ringen gaven, inden tezamen f 170.528 Voor de sport werd door de Haarlemmers f 26.185 uit gegeven, een som, welke velen, die zich aan het druk bezoek der voetbalwedstrijden vergapen, ongetwijfeld zal tegenvallen. Voor tentoonstel lingen hadden de Haarlemmers echter niet meer dan f 1033 over. Het gemiddeld aantal bezoeken, dat ieder Haarlemmer in 1939 aan de bioscoop aflegde, bedroeg 9.2 Geheel juist is deze berekening natuurlijk niet, want het gemiddelde van 9.2 zal wél voor een groot deel bereikt worden door de bezoe ken van buiten de gemeente. Maar volgens den zelfden maatstaf zou het gemiddeld aantal be zoeken, dat de Haarlemmers aan tooneeluit- voeringen brengen, niet meer dan 2.3 per jaar zijn. Voor de bioscoop werd per inwoner f 4.91 besteed en voor tooneel f 1.24. In totaal werden 1.261.413 toegangsbewijzen voor de bioscopen uitgereikt, 310.427 voor tooneelvoorstellingen, 86323 voor sportgebeurtenissen en 4690 voor ten toonstellingen. Het verstrekken van statistische aardigheden heeft natuurlijk niet allereerst in de bedoeling gelegen van de heffers van vermakelijkheidsbe lastingen en daarom is het te begrijpen, dat in de meeste steden daar in het begin niet aan gedaan is. In Haarlem zijn door de vele ver huizingen, waaraan de afdeeling belastingen heeft moeten deelnemen, de gegevens over de eerste jaren der heffing totaal verloren gegaan, zoodat het ons niet mogelijk is een vergelijking tusschen toen en thans te maken Maar eenigen tijd geleden heeft den Haag zoo'n vergelijking gemaakt en die kan natuurlijk in menig op zicht ook voor Haarlem als juist worden aan genomen. De vergelijking legt dan allereerst een aanmerkelijke stijging van de opbrengst der belasting op het bioscoopbezoek vast. In 1916 bedroeg in den Haag het percentage van de totale opbrengst slechts 22 en dit is geleidelijk gestegen tot 64.7 in 1939. Een omgekeerde evo lutie geven sportwedstrijden, tooneelvoorstellin gen enz. te zien. De opbrengst hiervan bedroeg in 1916: 67.3 pet. van het totaal; in 1939 was dat nog maar 25.9 pet. Het percentage van 't totale bezoek daalde van 52.9 in 1916 tot 26.1 in 1939 In 1921 en 1930 gaf de belasting de hoogste opbrengsten. Het beste Jaar was 1930. Het totale aantal bezoekers der vermakelijkhe den- bedroeg voor den Haag in 1916 ruim drie millioen en in 1939 acht millioen. Het kan bi) een bezoek aan een tooneel- of muziekuitvoering voorkomen, dat iemand van het gezelschap bezig is met kaartjes koopen en dat de anderen probeeren alvast door de con- tróle te gaan om een goed plaatsje by de gar derobe in te nemen. Soms lukt dat, maar een ander keer wordt men ongewoon öarsch teruggewezen door den kaartjescontroleur. Reken er in zoo'n geval maar op, dat er een belastingambtenaar in de nabyheid is. De eenige manier, waarop de ge meente het naleven van de vermakelijkheids belasting kan nagaan, is nameiyk de controle aan en in de zaal, waar de uitvoeringen worden gegeven. De ambtenaren nemen daar steek proeven en tellen de voorraden toegangsbewyzen. Het pleit voor de keurige wijze, waarop de amb tenaren hun werk doen, dat van die contróle door het publiek zoo heel weinig gemerkt wordt. Zooals met alle belastingen wordt ook by het betalen van de vermakelijkheidsbelastingen soms, bij wyze van sport, getracht den fiscus om den tuin te leiden. Niemand vindt dat erg, maar het gevolg is, dat de ambtenaren soms onaangename maatregelen moeten nemen. In den loop der Jaren zijn er in dé verordening dan ook heel wat veranderingen aangebracht om de mazen van het belastingnet dicht te halen. Zoo was het een tyd lang een moeilijkheid om vast te stellen, wat een openbare vermakeiyk- heid was en wat niet. Door belanghebbenden werd natuurlyk geprobeerd zooveel mogeiyk voorstellingen voor gesloten bijeenkomsten te doen doorgaan. Deze mogeiykheid is geheel vernietigd, doordat de verordening voortaan niet meer alleen voor openbare by eenkomsten geldt. In de raadsvergadering van 28 Februari 1940 !s zeer langdurig gepraat over de vermakeiyk- heidsbelasting. Voorgesteld werd om ontheffing der belasting te verleenen voor tooneel- muziek- zang- of dergelyke uitvoeringen, welke uitslui tend een godsdienstige strekking hebben en EUWS feestelyke bijeenkomsten, met uitsluitend op voedkundige strekking; een en ander natuur lijk nader uitgewerkt en aangegeven. Het regende amendementen, maar het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat deze wyziging vooral door de katholieken werd toegejuicht. Met genoegen willen wij hier wel eens vast leggen, dat, wat Haarlem betreft, van de zyde der ambtenaren alles in het werk wordt gesteld om de onaangenaamheden, welke aan het innen der belasting verbonden zijn, tot een minimum te beperken. De vermakelijkheidsbelasting in Haarlem viert haar zilveren jubileum; de jubilaresse maakt het zoo best, dat het te voorzien is, dat zy het ook wel tot een eeuwfeest zal brengen. Hoeveel menschen verdienen in Haarlem meer dan 10.000? Dit is een vraag, die mo menteel actueel is, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Amsterdam, Hilversum en Zaandam. In Amsterdam zyn 3032 aangeslagenen in de inkomstenbelasting 1939-1940, die een inkomen van meer dan 10.000 gulden hebben, hetgeen een totaal bedrag uitmaakt van rond 73 millioen. In Hilversum zullen ongeveer 430 belastingplichti gen pl.m. 28 procent van hun inkomen moeten afstaan om aan de opgelegde boete te voldoen. Intusschen lijkt het ons wel interessant eens even na te gaan, hoeveel menschen er in Haar lem wonen die, wat hun inkomen betreft, de thans fatale grenzen overschrijden. Blijkens de statistische gegevens der Gemeen te Haarlem bedroeg in het belastingjaar 1937- 1938 het inkomen van 285 Haarlemmers tusschen 10.000 en 20.000 gulden (hiervan waren 54 onge huwd) Vier en vyftig aangeslagenen (16 ongehuwd) verdienden tusschen twintig en dertig duizend gulden; 27 (waarvan 8 ongehuwd) verdienden tusschen dertig en veertig duizend gulden en 24 (waarvan 1 ongehuwd) boven de veertig mille. Het totale inkomen van deze 390 burgers be droeg bijna 8 millioen gulden. Bekijken we het belastingjaar 1938-1939 dan zien we dat er 302 aangeslagenen waren (63 ongehuwd), die tusschen de ƒ10.000 en 20.000 verdienden. Negen en zestig (40 ongehuwd) tus- sihen de ƒ20.000 en 30.000, 28 (waarvan 8 onge huwd) tusschen de 30.000 en 40.000 en 21 (waar van 2 ongehuwd) boven de veertig duizend gul den. Deze 420 burgers hadden gezamenlijk een inkomen van even 8.5 millioen gulden. Binnenkort verschynen de statistische gege vens over 1940 en daarin zal ook een lijst voor komen van het belastbaar inkomen over het belastingjaar 1939/40. Intusschen kunnen wij reeds mededeelen, dat het aantal belastingplichtigen, dat meer dan 10.000 verdiende, daalde tot 409, terwijl het totaal inkomen steeg tot 8.889.041. „Meneer, ik heb een kip, en as u nou Verbaasd staarden we in het baardig gelaat van het kleine mannetje, dat ons zoo plotseling kond deed van zijn verblijdend bezit, en om goed de mededeeling op ons te laten inwerken, zetten we ons kopje „koffie", dat we in een Haarlemsche automatiek aan het genieten waren, neer, en trokken onze wenkbrauwen op, schier ongeloovig. „Meneer, ik heb een kip, maar ik heb geen boter om 'm te braden." „Dat is jammer," vonden we, „want vette ge braden kip is vreeselijk lekker." „Ja," beaamde het mannetje zielig en hij bekeek weemoedig het met kippetjesbloed be smeurde pakje, dat hy in zijh hand hield. „Maar meneerals u nu de boter geeft, krijgt u de helft van myn kip, en zoo hebben we allebei wat," zei het mannetje keer, en met oogjes, blinkend van zelfgenoegzaamheid over zijn eigen scherpzinnigheid, keek hy ons, naar omhoog, verwachtingsvol aan. Treurig lieten we onze blikken over de koud wordende koffie glijden, en onze gedachten gingen uit naar den bonnentoesetand thuis. We kwamen tot de conclusie dat het „onmogelijk was", hoe dol we ook op kip waren. „Nou het is wat moois, nou heb ik kip, en ik kan ze niet opeten; ik ben toch geen rauw- kosteter." „Neen," veronderstelden wij ook, het man netje eens aankijkend, „maar probeert u het eens bij iemand anders.'1 Mopperend stapte het mannetje met zyn kostbaar, doch renteloos bezit onder den arm geklemd weg en praaide een anderen bezoeker het „Meneer, ik heb een kip". Verschillende malen hoorden we het hem, dichtby en veraf, zeggen. Toen we vertrokken stond hy aan een der buffetten, waarboven een bordje hing met: .Heden kippensoep verkrygbaar" en op een marmeren tafeltje achter hem lag achteloos „de kip". Gisterenmiddag om kwart over vier had in de Gen. Cronjéstraat een aanryding plaats tusschen een 49-jarige wielrydster uit Velsen, en een jongeman van 18 uit Haarlem. Toen laatstgenoemde ter hoogte van perceel no. 73 de wielrydster passeerde, geraakte hy met zyn step in het voorwiel van haar flets. De juffrouw kwam te vallen en bekwam een hersenschudding en een wond boven het rech teroog, Na voorloopig verbonden te zyn werd zy per ziekenwagen Mathot naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd, en vandaar naar huis. De politie verzoekt personen die van de aanry ding getuige waren, zich in de Smedestraat te willen vervoegen tot het geven van nadere inlichtingen. Op Woensdag 2 April a.s. viert de Bond Zonder Naam zijn driejarig bestaan. Op dien dag zal ,er in de Kathedrale Kerk Sint Bavo te HaaiTem (Leidsche Vaart), des morgens om half acht een plechtige H. Mis, tot intentie van den Bond Zonder Naam, worden opgedragen door den zeereerw. heer Henri de Greeve. Het uur is zoo vroeg gesteld, opdat een ieder in de gelfegenheid is deze H. Mis by te wonen. Moge heel Katholiek Haarlem op 2 April as. optrekken naar de Sint Bavo om Gods ze geningen over den Bond Zonder Naam af te smeeken. Voorloopig geven de bioscopen Rembrandt en Palace 's middags één voorstelling, resp. aan vang om 2.30 en 2 uur, en één avondvoorstel ling van 6.30 tot 8.30. Frans Hals geoft 's middags een voorstelling van 2.30 tot 4.30 en 's avonds van 6.30 tot 8.30. Deze regeling gaat heden in en duurt tot nader order. In verband met. de tydsomstandigheden worden de oefeningen voor de leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen in het Sportfondsenbad vroeger gehouden en beginnen om 7 uur des avonds. Geboren: 28 Febr.: G. E. Stroovan Zwieten d. 3 Maart: M. H. K. Weltevredende Kort. z. 4 Maart: G. Malefijtvan de Vlag, z. 2 Maart: A. C. AldersSehoorl, z. 3 Maart: M. GrootKoek, d- 2 Maart: V. C Marlet Kruijswijk, d. 4 Maart: H. H. T. J. Zuelen Stomphorst, d. Overleden: 2 Maart: J. C. StamEngelgeer. 84 J., Wagenweg 3 Maart: S. Gaarkeuken. 71 j.. Oude Raamstraat 2 Maart; L. Zwiers— Vonk. 85 j.. Papentorenvest 1 Maart: C. Wijk huizenHoek, 83 J„ Riouwstraat 2 Maart: J. Wielinga, 58 1., Westerhoutpark P. Suren- donk—Brandt, 46 j., Hieronymus van Alphen- straat. Op 14 Maart te 11.45 uur zal op het stadhuis gelegenheid zyn om bezwaren in te brengen tegen oprichten van een houtzagerij in twee werkplaatsen op het terrein aan de IVansvaal- De honderdduizendste inwoner van Tilburg. Het is Maria Gertru- da Antonia van Gooi. Mevr. v. d. Mortel Houben, echtgenoote van den burgemeester, toont haar belangstel ling voor de nieuwe burgeres (Foto Het Zuiden) straat no. 5 te Haarlem, van Jonker's Hout zagerij en Houthandel, alhier. Eveneens kunnen bezwaren ingebracht worden tegen de oprichting van een centrale herstel plaats ten behoeve van de Kousenfabrieken Hin N.V. in een bestaande loods aan den Zyl- weg no. 138, waarin 2 electromotorer. gebezigd zullen worden met een gezameniyk vermogen van 3 P.K. dienende voor diverse machines en een flesschenlaschapparaat. De Stedelyke Opera te Essen maakt momen teel een tournée door Nederland met Albert Lortzings opera „Zar und Zimmermann". In het kader der Nederlandsch-Duitsche kuituur gemeenschap zullen voorstellingen gegeven worden op Woensdag 12 Maart in den Stads schouwburg te Utrecht en Donderdag 13 Maart in den Stadsschouwburg te Haarlem Uit de persihededeelingen heeft men kunnen lezen, dat het oorspronkelyk vastgestelde teelt plan voor 1941 nog eenige wijzigingen heeft ondergaan. In veel gevallen dient men terdege rekening te houden met deze veranderingen, omdat het reeds opgemaakte bouwplan nu niet kan worden gehandhaafd. Het komt nog dikwijls voor, dat de belanghebbende grondgebruikers niet vol doende op de hoogte zyn met de huidige voor schriften en daarom wil ik hier nog enkele punten nader toelichten. Het is bijvoorbeeld niet zonder meer toege staan op voor scheuren geregistreerd grasland haver of voederbieten te telen indien deze teelt uitbreiding beteekent van het areaal 1940. Aangezien deze beperking pas na 21 Januari is bekend gemaakt, zou het onbillijk zijn er terugwerkende kracht aan te geven. Diegenen, die land vóór 21 Januari hebben laten registree- ren en daarbij tevens te kennen hebben gegeven het nieuwe bouwland te willen gebruiken voor de teelt van haver of voederbieten zullen hun gang kunnen gaan. In alle andere gevallen mag het oppervlak voederbieten niet grooter zyn dan overeenkomt met de gemiddelde oppervlakte van de in 1940 geteelde ruwvoedermiddelen. De haverteelt blyft beperkt tot de gemiddelde oppervlakte van 1940 indien dit ereaal niet meer zal zijn dan 15 pet. van de totaal beschikbare oppervlakte bouw land. gescheurd land inbegrepen. Het teeltplan 1941 laat den verbouwer vrij in de keuze van gewassen op het te scheuren of gescheurde bouwland, voor zoover de verbouw is getolereerd. Wie gewend was voederbieten te verbouwen en nu grasland heeft gescheurd, mag zyn bieten op dit gescheurde land gaan verbouwen, mits deze teelt geen uitbreiding be teekent. De regelingen van het teeltplan laten zonder meer weinig of geen ruimte open voor den ver bouw van voedergewassen in gebieden waar men eigenlyk voor deze teelten grasland heeft laten registreeren om straks in aanmerking te kunnen komen voor de premie. De mogelijkheid wordt nu geopend op die be drijven, welke oorspronkelijk uitsluitend over blyvend grasland beschikten, toch eenigen teelt van ruwvoedermiddelen te kunnen krijgen. Als richtlijn zal daarvoor gelden, dat per melkkoe 4 are bouwland mag worden gebruikt voor de teelt van voederbieten e.d. Hierby zal voor de veebezetting worden uitgegaan van het aantal melkkoeien dat bij de December-telling 1940 aanwezig was. Degenen, die van plan waren alleen grasland te scheuren Indien zy daarop ruwvoeder mochten telen, krijgen op deze manier alsnog gelegenheid daartoe. Het is dan noodig dat zy een verzoek doen aan het kantoor van de Landbouw Crisis Organisatie van hun Konden we dezer dagen melding maken van een aanzienlijke sty ging van den omzet der B.E.T.-veiling, thans blykt, dat ook de bloe menveiling ,,'t Centrum" over de maand Fe bruari een hoogeren omzet had, dan over Februari 1940. De omzet over de afgeloopen maand bedroeg 37.009,93, tegen 31.258,96 over Februari 1940. Een styging derhalve met 5750,97. De hier ter plaatse gehouden huiscollecte ten bate van Winterhulp heeft 373,03 opgebracht. De opbrengst van de straatcollecte bedroeg 32,23, zoodat in totaal 405,26 is byeen ge bracht. Aan het postkantoor Beverwyk en het daar onder behoorend rechtsgebied werd gedurende de maand Februari ingelegd 43.799,83 en te rugbetaald 87.542,28. Het laatste door 't kan toor uitgegeven boekje draagt't nummer 22001 Door een viertal Maatschappijen, die zioh be lasten met de exploitatie van benzinepompin stallaties, is aan B. en W. een rondschrijven gezonden, waarin de aandacht wordt gevraagd ten aanzien van de sluiting van overheidswege van dergelijke in deze gemeente geplaatste in stallaties, waarvoor over de afgeloopen jaren precariobelasting moest worden betaald. Ten einde, aldus het rondschrijven, eiken twijfel, of zoolang deze pompsluitïng van over heidswege voortduurt voor de desbetreffende benzine-installaties precariobelasting zou moe ten worden betaald, uit te sluiten, zouden adressanten zich genoodzaakt kunnen zien deze installaties te verwyderen. Uiteraard zou een verwydering als hierboven bedoeld echter niet economisch zyn en zou bet algemeen Delang beter zyn gediend indien gedurende de huidige abnormale omstandigheden de installaties zou den kunnen blyven staan, opdat, zoodra weer nieuwe benzine-aanvoer mogelyk zal worden, ook terstond de aflevering uit die installaties aan de passeerende automobilisten weder her vat zal kunnen worden en ons land dusdoende de beschikking blijft houden over een complete en intacte pompenorganisatie langs de wegen en ojxlat voorts de mogelykheid bestaan bhjve, dat de thans aanwezige pompen weder onmid- deliyk ten dienste kunnen worden gesteld voor den verkoop aan officieele instanties, dan wei ten behoeve van civiel verbruik in gevaJ van overheidswege mutaties worden voorgeschreven ten aanzien van de te sluiten en de open te stellen pompen, gehjk reeds herhaaldeiyk op korten termyn is geschied. Ten slotte verzoeken adressanten: le. aan de houders van benzine-installaties van wie in 1940 precariorechten zyn geheven, ontheffing van de opgelegde aanslagen te ver leenen over den tyd gedurende welken ln dat jaar hun installaties buiten gebruik zyn ge weest; 2e. voor 1941 te willen bepalen, dat de hou ders van benzinepompen, welke van overheids wege per 1 Januari 1941-waren of in den loop van die maand alsnog zyn gesloten, zoolang die sluiting voortduurt, geen precariorechten by vooruitbetaling zullen behoeven te voldoen. Met betrekking tot de bovenbedoelde aange legenheid deelen B. en W. den raad mede, dat aan het onder 1 omschreven verzoek niet kan worden voldaan, daar de met ingang van 1 Januari 1941 ingetrokken „Verordening op de heffing van precario" geen bepalingen bevatte omtrent het geheel of gedeeltelijk verleenen van ontheffing of vrijstelling dezer belasting. Wat het onder 2 vermelde verzoek betreft zyn B. en W. van oordeel, dat het alleszins billijk Is om op grond van de precario-verordening den betrokken benzinepomphouders tegemoet te komen, door hun vrystelling te verleenen van de betaling van rechten voor het gebruiken van openbaren gemeentegrond wegens het hebben van een benzinepompinstallatie gedurende den tyd, dat zy tengevolge van te dien opzichte van overheidswege genomen maatregelen genood zaakt zyn hun pompen gesloten te houden. Deze vrystelling dient te worden beperkt tot hen die behooriyk controleerbare gegevens terzake aan het College kunnen overleggen. B. en W. stellen den raad dan ook voor ln dien zin een besluit te nemen. Niet minder dan drie jubilarissen waren 'er Zaterdag en Maandag by Van Gelder Zonen aan de fabriek te Velsen. De heer N. Kok vierde Zaterdag zyn gouden jubileum en de heer C. Doesburg herdacht zyn zilveren jubileum. De heer Kok is reeds vele jaren bobineur aan de papiermachines, terwyi de heer Doesburg werkt by de sjouw- en hyschploeg. Op de gebruikeiyke wyze werden de jubilaris sen in het kantoor der directie geluk gewenscht, waarna een enveloppe met inhoud werd over bandigd. Bovendien ontving de heer Kok nog een diploma van de Maatschappy van Nyver- heid en handel. Den heer Doesburg werd bovendien door zyn collega's een z.g. „vuurduiveltje" aangeboden. Maandag herdacht de heer J. Fooy zyn der tigjarig jubileum. Ook de heer Fooy werd door de directie gefeliciteerd, waarby, evenals by de anderen, een enveloppe met inhoud werd aan geboden. In de machinale werkplaats, waar deze jubilaris werkt, ontving hij van het per soneel een mooie huiskamerlamp, benevens bloemen. provincie, onder opgaven van de December- inventarisatie van het melkvee en het te ver bouwen gewas. Dit geldt eveneens voor hen die hun perceelen reeds lieten registreeren né, 21 Januari en toen niet zoo nauwkeurig hebben opgegeven welke oppervlakte met ruwvoeders zal worden be bouwd. Het spreekt vanzelf dat naderhand op de uit gezaaide oppervlakten contróle kan en zal wor den uitgeoefend. De aanvrage op zichzelf houdt nog geen ab solute toestemming in omdat voor ieder gevaj zal worden nagegaan in hoeverre inderdaad be hoefte zal bestaan aan het te verbouwen pro duct. Ten overvloede verzoek ik aan belanghebben den hun aanvragen zoo goed mogelyk in te klee- den. Een opgave van het organisatienummer vergemakkelykt de afdoening van de ingekomen brieven. Tevens richte men alle correspondentie aan het adres van de Landbouw Crisis Organisatie, dan wordt een snelle afdoening van het gevraag de in de hand gewerkt. De Productie-Commissaris voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS IN ITALIË, 4 Maart (Stefani). Het 270ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben afdeelingen bommenwerpers met succes bases en verdedi gingswerken van den vijand gébombardeerd. By luchtgevechten zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detachement slaags geraakt met vijandelijke gepantserde af deelingen, die op de vlucht werden gedreven met achterlating van gevangenen en materiaal. De vyand heeft opnieuw in menigte Dzjaraboeb aangevallen en de overgave geëischt. Ons gar nizoen antwoordde met geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen een vy- andelijken aanval in de streek ten westen van Gondar afgeslagen. In andere sectoren bedrij vigheid van patrouilles en artillerie aan weers kanten. Rembrandt: Kora Terry. Cinema-P^lace: Ave Maira. Luxor: Grenspatrouille. Frans Hals; Een huwelyk op afbetaling. Spaarne: 90 minuten oponthoud. Kunsthandel Leffelaar; Expositie, 105 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil deryen van Otto B. Kat, 104 uur. Fr^ns Halsmuseum: Tentoonstelling schilde- ryen door Marie Kelting en beeldhouwwerk door P. Böhncke, 104 uur. Rembrandt: „Kora Terry", 2.308 uur door- loopend. Cinema-Palace: „Ave Maria", 28 uur door loopend. Luxor; „Grenspatrouille", 2.308 uur door loopend Spaarne: „90 minuten oponthoud". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Hals plein 1, Tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. LONDEN, 4 Maart. Veertien dagen geleden zijn, naar eerst thans mag worden bekend ge maakt, op acht kilometer van Newcastle on Tyne zes treinen, waarin duizend passagiers hadden plaats genomen, ingesneeuwd. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen waren het in totaal 75 wagons. De sneeuwstorm, die deze treinen verraste, was de hevigste, dien Noord-Engeland sinds 1888 heeft gekend, vyftig uur lang viel de sneeuw; zy bedolf het geheele gebied van het Noorden van Yorkshire tot aan de Schotsche grens onder een laag van ander half tot drie meter dikte. De ingesneeuwde treinen werden ontdekt door een wegwerker van de spoorwegmaatschappy, die op weg was naar zijn werk en daarbij door de bergen sneeuw moest zwoegen. Hij vond den trein bij toeval. Hy groef zich een weg door een hoog opgewaaide sneeuwverstuiving en kwam terecht op het dak van een wagon. Tot zijn ver wondering ontdekte hy de ingesneeuwe treinen. De eene trein na de andere was in de sneeuw vastgeloopen; zij konden voor- noch achteruit. Met eenige passagiers en treinbeambten baan de de man zich een weg naar het naastbijzijnde station en telegrafeerde daar om hulp. Eerst uren later arriveerde een aantal militaire en spoorwegauto's, eveneens vertraagd, doordat men telkens had moeten stoppen om sneeuw te rui men. Enkele passagiers hadden 36 uur achtereen opgesloten gezeten. Ook de „flying Scotchman" de beroemde express-trein naar Schotland, raakte den volgenden middag vast in de sneeuw. De passagiers konden pas na dertien uur worden bevryd. ROME, 3 Maart. Bulgarije, aldus meldt Stefani, heeft zyn grenzen geopend voor de strijdmachten der revolutie opdat zy haar taak kunnen vervullen. Bulgarye blijft toeschouwer bij de militaire gebeurtenissen zonder iemand te bedriegen. Terwyl Londen wanhopig zoekt naar legers, die voor de Engelschen kunnen vechten, tracht de as, geleid door een hoog ge voel van verantwoordeiykheid, moraal en van Europeesche solidariteit, aan andere naties de verwoestingen en de smart van den oorlog te sparen. De revolutie verwezenlijkt hanr mili taire aangelegenheden met haar eigen legers en verlangt van de bevriende naties slechts een bydrage van haar moreele solidariteit. De as geeft, aan de Angelsaksers ook een les in styi. De gebeurtenissen der komende dagen zullen veel stof doen opwaaien. Intusschen wyzen de gebeurtenissen op het volgende: 1. Het initiatief in. de militaire en politieke operaties is practised in handen van de as. 2. Het is thans duidelijk dat er een proces aan den gang is van geestelyke aaneensluiting van het geheele Europeesche continent om de grondslagen te leggen voor de nieuwe politieke en economische orde tegen Engeland, dat de vertegenwoordiger is van de oude wereld van tradities, van vooroordeelen en monopolies, die reeds door de geschiedenis achterhaald en door de menschheid veroordeeld is. 3. De as beschermt de Balkanlanden, die bui ten het conflict willen blijven. De revisionnistische aspiraties in Zuidoost- Europa zullen op biliyke wyze worden geregeld in het algemeene 'kader van het nieuwe Europa zondpr bloedvergieten en zonder het verwek ken van andere bronnen van haat tusschen de volken, welker geografische ligging het noodig maakt, dat zij als goede buren leven. 4. De as is gekant tegen het Britsche plan in den Balkan een groot oorlogsfront te scheppen. De legers van de as zullen iedere Britsche po ging van dien aard very delen. BERLIJN, 3 Maart (D.N.B.). Vroeg in den avond zyn zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opgestegen voor een aanval op strategische doe len en voor de ravitailléering belangrijke in richtingen in een stad in Wales. DUBLIN, 4 Maart. (D. N. B.) In den vasten brief van de Iersche bisschoppen wordt scher pe kritiek geoefend op de tegenwoordige toe standen in Ierland en in het byaonder in Noord-Ierland. De primaat van geheel Ierland, kardinaal Mac Rnry, verklaarde: „Ik sla den toestand in de zes graafschappen met zeer ernstige bezorgdheid gade. Talrijke jongelieden en mannen, zelfs huisvaders> worden uit hun land gedreven om in Engeland te werken en him leven te wagen. Ik betwyfel het, of de ver banning van een man uit zyn vaderland on der zoo wreede omstandigheden rechtmatig ge noemd kan worden." De bisschop van Down en Connor, dr. Ma- geean, zeide in zyn herderiyk schrijven, dat de Katholieken ln Noord-Ierland zyn bloot gesteld aan onderzoekingen door de organen der regeering, „in een mate, die byna orageloo- felyk is". In één enkelen nacht zyn honderd huiszoekingen verricht, midden ln den nacht of tegen het aanbreken van den dag. Van de vele gearresteerde mannen werden er eenige geïnterneerd, andere in de gevangenis opgeslo ten en weer andere vrygelaten, nadat zy uren lang waren vastgehouden. Van de personen, die werden vrygelaten, omdat geen motief voor hun arrestatie kon worden aangevoerd, kregen ve len des morgens, toen zy aan het werk wilden gaan, te hooren dat anderen hun betrekking hadden overgenomen. De bisschop beval den Ierschen Katholieken organisaties aan de hulpelooze gezinsleden der geïnterneerden te helpen, wanneer de regee ring dezen van hun inkomsten beroofd had. RIO DE JANEIRO, 3 Maart (D.N.B.). De pers te Rio maakt met veel ophef melding van de aankomst van het Duitsche schip Lech (3300 br.t.), dat met materiaal en vooral met phar- maceutische producten aan boord, Bordeaux had verlaten en zijn reis zonder incidenten heeft kunnen maken. De bladen spreken in dit ver band over een zwakke, niet meer effectieve Engelsche blokkade- BERLIJN, 3 Maart. (D.N.B.). Naar de Engel sche berichtendienst meldt, is de officieuze waarnemer van Roost velt, kolonel Donovan, uit Lissabon te Londen aangekomen. Hy wil enkele Britsche steden bezoeken. Te Londen zelf zal hij niet veel langer dan een week verbiyven. BEVERWIJK, 3 Maart. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland" en „Vrije Veiling". Sla 7.59 cen£ per krop. Prei 718, Witlof 1828, Waschpeen 7 19 cent per kg. Knollen I 2226, II 10—15 cent per stuk. Gele kool 4—5.8, Groene kool 5— 5.9 Roode kool 6—7, Breekpeen 4—4.2, Boeren kool 4—12.5, Spruiten 27—38, Sjalotten 18 cent per kg. BEVERWIJK, 3 Maart. Bloemenveiling 't Cen trum. Prijzen als volgt: Wm, Copland 14--30, Bartigon 22'*8, Moederdag 3945, Wm. Pitt 24 34, Farncombe Sanders 1827, Le Notre 16- 38, Pr. Elisabeth 2040, Telescopium 2034, A. Pierson 12—16. Prins van Oostenrijk 18—24, Gen. ale Wet 26—35, Ibis 17—24, Flamingo 15—23 Hm. Schlegel 17—23, Calypso 17—24, Ariadne 15 —23, Gele Prins 1926, Goud vine 2433, King o t. Yellow 1624, Coul. Cardinal 29—39. Kei zerskroon 2741, Albino 2542, Zwanenburg 13 21, Rijz. Zon 21-31 Cour. d'Or 1729, Gol den King 2428, Theeroos 2532, Peach Blossom 25—35, Murillo 11—26, Mr. v. d. Hoef 17—35, Orange Nassau 3138, idem Globe 2428, Von Tubergen 2329, Blauwe Druifjes 615, Narcis- een 819, Hyacinten 1535, soort Crocus 47. Fitularia 1316, Am. Anjers 2046, Freesia 17 48, alles in centen per bos. Dubb. Sneeuw klokjes per 10 bosjes 3146 cent. Veiling B. E. T. N.V. Witlof 22-r-32, Spruitjes 1142, Uien en Bieten 34, Boerenkool 418. Andijvie 40—50, Peen 36, Prei 8—16, Soepknol len 1224, in centen pe? kg. Rabarber 1724, Soepgroenten 8, Kelen 4 cent per bos. tra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2