Nachtelijke vuurzee in Utrecht Redding viA magyrus- landbouwer vermoord Buitengewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied Verplichting tot het verrichten van diensten VERPLICHTE VEELEVERING Engelsche bommen op Den Haag Nederlandsche Arbeids dienst Verduistering Jood ter dood gebracht Het onderhoud tusschen von Ribbentrop en Ciano BRANDSTOFFEN COMMISSIE VAN 'T RUKSKOLENBUREAU TE HAARLEM LADDER JV, r VEREENIGDE katholieke pers Heck's lunchroom en magazijn De Groot vernield Regeeringscommissarissen Voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam Wat de verordening bepaalt Tot 1 Juli 1941 verlengd 9 dooden, 27 gewonden Voor Antonescoe 99.9 procent ja-stemmen bur. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: "tet Inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.41. DINSDAG 4 MAART 1941 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22884 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Redding via Magyrus-ladder Hachelijke situatie voor omwonenden Diefstal van geld drijfveer De belendende perceelen K ostwinnersvergoeding voor vrijwilligers Wegens geweldpleging te Amsterdam Geen Duitsche bemiddeling in Albanië Wat vernield werd TE VROEG IN ROOK OPGEGAAN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Hoofdpijn-Kiespijn V V V Hlifn/lazdlfe* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De bewoners van de Utrechtsche binnen bad, in de omgeving van de Potterstraat, ebben vannacht eenige hachelijke uren e'eefd, toen zij werden opgeschrikt door de P°litie, die hen aanspoorde, zich gereed te ouden om hun woning te verlaten, omdat eek's lunchroom in de Potterstraat in rand stond. Uit hun ramen ontwaarden zij een vuur- o, zooais zü zich sedert den brand in de leden"165 Jio<^ernes' nu al weer enkele jaren ge- hiet meer herinnerden. Zoowel aan den ln an^' waar de vuurgloed zich weerspiegelde een ramen' als aan de achterzijde zagen zij machtig schouwspel, dat evenwel voor hen onheilspellends had. ^as omstreeks half twee in den nacht op d enkele employe's van Heck, die den nacht doorp °8ste verdieping van dit groote gebouw Zij rensen, een sterke rooklucht bemerkten, dekte8611 terstond °P onderzoek uit en ont- gracht-at er in de keuken, welke aan de Oude- Was j^^jde van het gebouw is gelegen, brand 8enorri VUUr had reeds zulk een omvang aan lang/1?3' dat de bedienden het gebouw niet meer den gewonen weg konden verlaten. ®hkele aard voorbijgangers, hun aantal was uiter- keze S6rlng. alarmeerden politie en brandweer. laatste was in record-tijd met groot ma- aanwezig. Via j fle Magyrus-ladder werden de in- l<ejj die inderhaast eenige kl ee dings tuk- trokk°V- bun nachtgewaad hadden aange- ha^i^60' man voor man naal heneden ge- ni^f6 brand' die tot dan toe van buitenaf nog «iet Was nraov 4. snel Het nemen, ontwikkelde zich toen de vlammenTUW met glazen toren- waarin jesachtig Usti8 speelden, leverde een sprook je Oucl&0n °P- De keuken-afdeeling aan de vl eglaallt stond spoedig in lichterlaaie en ammen. die inmiddels met kracht door de andweer werden aangetast, sloegen zóó fel Ohi zich heen, dat de politie, bezorgd voor de bewoners der belendende perceelen, overging tot alarmeeren van die bewoners. Pe^6t had er zelfs den schijn van, dat een der bleeWr11 reeds was aan°etast. maar gelukkig tip een bijgebouw der lunchroom te zijn. grenzo ^ndweer' die van den Srond en de aan- het bi daken het vuur bestreed, kon tegen J element weinig uitrichten, vooral ook, om- de wind een voorname rol speelde. Yoor de bewoners der aangrenzende per celen in de Potterstraat werd de situatie spoedig hachelijk. Zij voelden reeds de ver- t^hgende hitte door de muren heen, en ook et springen van de ruiten werkte angst- aanjagend. De vlammen lekten reeds aan s vkozijnen hunner woningen, toen ver- blenden hunner besloten hun woningen 6 Ve«aten. Ret dels in de lunchroom bad zioh inmid- bien S!'ei uit8ebreid en omstreeks twee uur kon licht Wel zeggen* dat het gehecle gebouw in r laaie-stond. Want met geweldige kracht en de vlammen door de café-zalen gesla- naar het voorste gedeelte van het gebouw, groote ramen van de lunchroom sprongen d kletterden over de straat. Hierdoor kregen de vlammen lucht en sloe- VeÏL t, en naar buiten. Van heinde en !ke wa5. da vuurgloed te zien en vooral de jammen in den glazen toren leverden een fan- 'astoschen aanblik. De brandweer had onmiddellijk met een ffrdot aantal stralen den strijd aangebonden cn ?et 2ag er na ongeveer drie kwartier uit, alsof det vuur zijn vernielend werk in minder hevi ge mate uitoefende. Dit was echter maar schijn, Ren De Staphorst is Maandagavond opgeschrikt door en. moord, gepleegd op den tachtig jarigen Harm tel. die geheel alleen woonde in 'n oud bouwval- jg buis nabij de kerk te Rouveen, op ongeveer 0 meter afstand van den straatweg door het v°rP. Men vermoedt, dat de moord in den nacht Te?e Z°ndag op Maandag Is gepleegd, meldt De .Maandagmorgen misten de omwonenden deri ^ejaarden rustenden landbouwer. Den geheelen ag Werd naar hem gezocht, doch eerst tegen oiirt avond werd het lijk van Piel in zijn woning bie tr een Pavtijtje stroo gevonden. De schedel te zijn ingeslagen. ne Is een uitgebreid onderzoek begon- ,Prn' doch voorloopig tast men nog in het duis- v Wat de beweegredenen tot den laffen over- s) 1 konden zijn. Wel is gebleken, dat het hart ffer de vo«ge week een PartÜ boomen verkocht en daarvoor een vrij belangrijk wfag ontvangen had, hetwelk hij In huis be- Wrde" Vermoedelijk is dit den dader Cs) be- dd geweest. flriu- onderzoek heeft uitgewezen, dat het mis eer senlppo-d mpt pen bill, die in de woning war aangetroffen. De deuren van de woning «o^iet op slot, terwijl het buis geheel door want plotseling bleek, dat de vlammen zich hadden voortbewogen tot in het pand van de firma De Groot, handel in fournituren. En ook dat van de fa. Van Aelst begon gevaar te loopen. De brandweer begon ook daar het vuur krachtig aan te tasten. Overal op de daken zag men de spuitgasten bezig de vlammen te be strijden en om, zoo noodig, ingrijpender maat regelen te nemen. Ondertusschen woedde het vuur in de lunchroom voort. Deze leverde al spoedig 'n verschrikkelijken aanblik, die chaotisch werd toen te ongeveer half drie de groote koepel naar beneden stortte. Het vuur had in de café-zalen gretig voedsel gevonden. Het brandde steeds door en eerst in den prfllen ochtend bleek de brandweer het vuur meester. Tegen half negen kon de eerste auto met brandweer-personeel het terrein verlaten. Zooals wij reeds meldden, hadden de vlammen zich ook medegedeeld aan de belendende percee len. De zaak van de firma de Groot is zoo goed als uitgebrand. Gelukkiger kwam die van de fa. Van Aelst er af, welke wel door het vuur werd aangetast, maar waar het bluschwater de meeste schade heeft aangericht. Opmerkelijk is, dat het perceel van de firma „Electra", vlak naast Heek gelegen, bij dezen hevigen brand is gespaard. Op het terrein van den brand waren den ge heelen nacht vele autoriteiten o.a. de burge meester, aanwezig. Uiteraard was de publieke belangstelling minimaal. Aan degenen, die op of na 1 Maart 1941 vrij willig tot den Arbeidsdienst toetreden, worden van rijkswege huisvesting, voeding en kleeding verstrekt en daarenboven nog een zakgeld van f 0.25 per dag. Voorts wordt aan hen, die op 17 Februari 1941 gehuwd waren, toegekend een vergoeding voor onderhoud van hun gezin bedragende f 3.— per dag, eventueel vermeerderd met f 0.30 per dag voor ieder wettig kind van hen of van hun echtgenoote en voor ieder pleegkind, voor zoo ver deze kinderen den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt (gezinsvergoeding). Om aanspraak te kunnen maken op de ge zinsvergoeding, moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk aan den commandant van het kamp, waarbij hij is ingedeeld, overleggen een door den burgemeester zijner inwoning afgegeven verklaring betreffende het gehuwd zijn en even tueel betreffende de kinderen beneden den leef tijd van 18 jaar. Aan ongehuwde vrijwilligers, die op 17 Februari 1941 kostwinner waren, kan worden toegekend een vergoeding, gelijk aan het bedrag, dat zij als kostwinner plachten af te dragen, met een maximum van f 3.per dag. Als kostwinner wordt beschouwd hij, die bij draagt tot het noodzakelijke levensonderhoud van: zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, zijn pleegouders of degenen in wier onderhoud hij Ingevolge rechterlijk von nis moet voorzien. Om aanspraak te kunnen maken op de laatst bedoelde vergoeding moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk overleggen door den burge meester der gemeente zijner inwoning afgege ven bewijsstukken, waaruit de toekenning der vergoeding kan worden beoordeeld. Bulgarije is tot het Driemogendhedenpact toegetreden. De plechtige onderteeJcening in het kasteel Belvédère te Weenen. Links de Bulgaarsche minister-president dr. Filof; rechts Rijksminister von Ribbent <rop. (Telefoto Stapf) In een Maandag verschenen ver ordeningenblad komt, zooals wij in 'n deel onzer vorige oplage nog kon den berichten, een verordening voor krachtens welke bepaalde gemeen telijke organen buiten werking kun nen worden gesteld en regeerings commissarissen in de plaats daarvan kunnen worden benoemd. Een tweede verordening verklaart Zonsondergang 4 Maart 19.23 Zonsopgang 5 Msart 8.19 Maanopkomst 11.00 ondergang 2.08 Het A. N. P. bericht: Het S. S. en politie-veldgerecht in Den Haag heeft op 27 Februari een Jood we- gens geweldpleging ter dood veroordeeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. De veroordeelde had met een spuit met zure vloeistof een aanslag op manschappen aer Cicherheitspolizei gepleegd, die ter uitvoering van een politioneel onderzoek zijn lokaal in het Jodenkwartier in Amsterdam wilden door zoeken. Het lokaal was de verblijfplaats van een terreursbende, welke volgens te voren be raamde plannen overvallen op Nederlandsch» naitonaal-socialisten deed. De veroordeelde had ook een deel der terreursbende met slagwapens uitgerust. Zijn medeleden van de bende werden we gens verstoring der rust in het land gevan genisstraffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden ge nomen. ROME, 3 Maart. (S. P. T.) Van bevoegde Italiaansche zijde worden aile geruchten om trent een wapenstilstand met Griekenland en een Duitsche bemiddelingsactie in Albanië te gengesproken. Deze geruchten berusten op lou ter fantasie. De Maandagavond verschenen verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende verplichting tot het verrichten van diensten en betreffende de be perking ten aanzien van het veranderen van betrekking bepaalt o.a. het volgende: Bewoners van het bezette Nederlandsche ge bied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau (hierna „arbeidsbureau" te noemen), worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Neder landsche gebied diensten te verrichten. Hiertoe kan door het arbeidsbureau aan par ticuliere en openbare bedrijven en besturen wor den opgedragen arbeidskrachten af te staan. Worden degenen, die in loondienst werk ver richten, aangewezen voor het verrichten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij diensten Verrichten, beschouwd als waren zij 'met verlof. Tijdens den duur van dit verlof heb ben zij geen-aanspraak op loon en andere in komsten, voortspruitende uit hun tot nu toe bestaande dienstbetrekking. Overigens worden j zij, wat betreft den tijd, dat zij ingevolge deze verordening diensten verrichten, beschouwd als verrichten zij hun werk in hun tot nu toe be staande betrekking. Ten aanzien van de dienstbetrekking van den- gene, die aangewezen is voor het verrichten van diensten, zijn de arbeidsvoorwaarden, welke voor het nieuwe werkbedrijf gelden, van kracht. De dienstbetrekking mag slechts met toestem ming van het arbeidsbureau worden ontbonden. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken kan ook buiten de laatste lijk bedoelde gevallen het ontbinden eener dienstbetrekking van de toestemming van het arbeidsbureau afhankelijk maken. Tevens kan hij bepalen, dat de aanstelling en de te werk stelling van werknemers de toe stemming van het arbeidsbureau behoeft. Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening of van de ter uitvoering van deze verordening gegeven voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf va» ten hoogste zes maanden, in ernstige gevallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De ter uitvoering dezer verordening noodige voorschriften worden door den secretaris-ge neraal van het departement van Sociale Zaken uitgevaardigd. Deze verordening treedt heden In werking. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt, zooais wij reeds in een deel der vorige op laag meldden, bekend, dat, aangezien ook na 1 Maart een regelmatige vleesch- voorziening noodzakelijk is, de ver plichte veelevering, welke met Ingang van 25 November 1940 werd ingesteld, is ver lengd en wel tot 1 Juli 1941. De verplichte veelevering, welke met ingang van 25 November 1940 werd ingesteld, voorzag tot 1 Maart in de vleeschbehoefte, waarbij re kening gehouden werd met een kleine reserve. Daar echter ook na 1 Maart een regelmatige vleeschvoorziening een noodzakelijke eisch is, kan ook na dien datum een verdere duur van de verplichte levering niet worden vermeden. Daarom is een verplichte levering ingesteld, welke zich uitstrekt tot 1 Juli 1941. (Van de zen maatregel hebben wij reeds in Het kort melding gemaakt. Red.) Ten einde hierbij het reeds geleverde rund vee volledig In rekening te kunnen brengen, is de verplichte levering zoodanig ontworpen, dat men haar moet beschouwen als loopende van 25 November 1940 tot 1 juli 1941, waarbij dus de tot 1 Maart geleverde of uitgevoerde run deren in aftrek komen van het totaal der door den veehouder tot 1 Juli te leveren run deren. Als grondslag voor deze levering wordt uit gegaan van de op 24 November aanwezige melk- en kalfkoeien, het hoogdrachtige jong vee (ten minste zeven maanden drachtig) en stieren van één jaar en ouder, alsmede van het mestvee. dat de veehouder in zijn bezit had. Betreffende deze laatste categorie werd reeds vroeger gepubliceerd, dat de veehouders ten aanzien van dit vee voor het volle aantal vol gens de gegevens der December-telling 1940 zouden worden aangeslagen. In de thans ont worpen regeling is dit principe doorgevoerd, terwijl in het algemeen van de daarvoor ge noemde categorieën 22 Ms pet. zal dienen te wor den geleverd in de periode van 25 November 1940 tot 1 Mei 1941. Veehouders met 1 of 2 runderen, mits niet voor de slacht geschikt, zijn in het algemeen van de verplichte veelevering vrijgesteld. Bezitters van drie runderen van de boven genoemde categorieën zijn niet vrijgesteld, hun verplichting om een rund te leveren zal worden beoordeeld naar den aard van hun bedrijf en hun veestapel, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat, dat drie van deze veehouders worden aangewezen om tezamen één rund te leveren Het in hun bezit zijnde mestvee zal echter voor het volle aar.tal geleverd dienen te wor den. Hoewel deze verplichte levering den veehou ders een zwaren last oplegt, dient men niet uit het oog t)e verliezen, dat zij zich uitstrekt over een periode van zeven maanden, zoodat de thans ontworpen regeling naar verhouding veel minder diep Ingrijpt dan de thans in uit voering zijnde regeling, welke immers loopt over drie maanden. Het ingevolge deze levering te verkrijgen aantal runderen is bovendien absoluut noodza kelijk zoowel ten aanzien van de vleeschvoor ziening als uit het oogpunt van onze vee voederpositie. Teneinde verzekerd te zijn, dat de vleesch voorziening niet stagneert, doch tevens om zooveel mogelijk te voorkomen, dai te veel on rijp vee zal worden afgeslacht, ts een regeling getroffen, waardoor een aanzienlijk aantal van deze dieren eerst nog voor de mest en weiderij bestemd kan worden. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde is het Neder landsche grondgebied vrij heftig aangevallen door Bngelsche vliegers, die op vrij veel plaat sen brisant, en brandbommen hebben gewor pen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer beschadigd, talrijke andere gebouwen en woon huizen glasschade hebben opgeloopen Op een plaats is een groote heidebrand veroorzaakt door brandplaatjes, waardoor 70 hectaren zijn afgebrand. Verschillende brandplaatjes zijn te ruggevonden, in verband waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat dergelijke brand plaatjes, wanneer zij gevonden worden, met de noodige voorzorgen moeten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de residen tie geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wijk zes brisantbommen neer vielen en daar eenige woonhuizen verniel den of zwaar beschadigden. Hierbij zijn ne gen bewoners, en wel zes mannen, een vrouw en twee kinderen gedood, 16 personen zwaar gewond en 11 licht gewond. Het R. K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bom inslagen lag, verkreeg glasschade en schade door schcrfwerking. In verband met dezen luchtaanval is twee maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd opge merkt, dat verschillende verkeersmiddelen door reden en vrij veel burgers zich op straat ble ven ophouden. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat tijdens luchtalarm een ieder dekking moet zoeken en vooral ook vermijden moet, dat door het openen van ra men of deuren licht naar buiten straalt. Ook andere plaatsen des lands hebben onder de luchtaanvallen geleden. In een plaats in het westen des lands is een aantal huizen vernield, waarbij een burger is gedood en een jongen is gewond. Ook is ergens benedenwaarts gericht mitrailleurvuur afgegeven, dat gelukkig geen slachtoffers maakte. Eenige schade aan broei kassen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen week einde tien dooden en- 28 gewonden, o.w. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van Engelsche luchtaanvallen te betreuren. De geneeskundige dienst werd oogenblikkelijk gealarmeerd en rukte daarop met groot mate riaal uit. Reeds spoedig was hij op de plaats van de ramp. Met man en macht begon men te zoeken naar eventueele slachtoffers en deze bleken er helaas te zijn. In den loop van den nacht werden uit de geheel of gedeeltelijk ver woeste huizen acht dooden naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde overgebracht, ter wijl niet minder dan 20 zwaargewonden naar de ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Ver scheidene bewoners van de omliggende huizen hadden verwondingen opgeloopen door glas scherven en vallend puin, doch van zulken aard, dat zij ter plaatse konden worden verbonden. In den loop van Zóndag was het mogelijk een overzicht te krijgen van de materieele schade. De zes afgeworpen bommen zijn neergekomen in de dichtbevolkte woonwijk in het Westeinde In een verren omtrek zijn de gevolgen merk baar. Van vele winkels en woonhuizen in de omgeving zijn de ruiten vernield; ook is groote schade toegebracht aan winkelinventarissen. In het hofje „Vredebest" aan het Westeinde, ongeveer ter hoogte van de Warmoezenierstraat, kwam een voltreffer op no. 47, welk huis zeer zwaar is beschadigd. In dit huis zijn ook doo den te betreuren. De voorgevel is geheel weg geslagen, evenals het plafond en het dak De huizen no. 46 en 48 hebben eveneens zware schade opgeloopen, evenals de tegenover liggen de huizen, die een triest beeld van verwoesting opleveren. In het vrij groote hofje is vrijwel geen enkele ruit heel gebleven, terwijl de gevels van de huizen duidelijk de sporen dragen van de scherfwerking. Vele bewoners waren toen het A.N.P. zijn indruk opdeed bezig, hun in boedel uit de onbewoonbaar geworden huizen te halen, om elders onderdak te kunnen vinden. Ook in het hofje naast het „Vredebest"-hofje is de schade groot. Geen ruit is hier heel ge bleven, terwijl het perceel Westeinde 273 zware schade heeft opgeloopen. Vermoedelijk door den luchtdruk is van dit huis de voorgevel .vegge- slagen. In het Westeinde is een bom neergekomen voor het perceel no. 188, waar een gat in de straat werd geslagen. Ook hier hetzelfde beeld van verwoesting, gebroken ruiten, vernielde of beschadigde gevels enz. Hierbij is ook schade toegebracht aan het R.K. ziekenhuis, waarvan het zusterhuis had te lijden. Vele ruiten zijn hier vernield, terwijf de gevel scherfschade kreeg. Een andere bom is terechtgekomen in het Kortenbosch, waar een caféhouder werd ge dood en aanzienlijke schade werd veroorzaakt Met kracht wordt het opruimingswerk voort gezet. Een strenge afzetting door de politie zorgt er voer, dat het in grooten getale opgekomen publiek dezen arbeid niet kan hinderen. dezen maatregel van toepassing op Amsterdam, Hilversum en Zaandam. Aan den tekst van de Maandag verschenen eerste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende buitengewone maatregelen op staats- en administratief rechtelijk gebied, welker voor schriften gelijk gemeld, inmiddels van toepas sing zijn verklaard op de gemeenten Amster dam. Hilversum en Zaandam, ontleenen wij het volgende: Gemeenten, voor welke <Je Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen bestuurd: De gemeenteraden, de colleges van burge meester en wethouders, mitsgaders alle ge meentelijke commissies zijn ontbonden De bevoegdheden en verplichtingen, welke aan de ontbonden lichamen ingevolge wet telijke bepalingen en ingevolge bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een regeeringscómmissaris over. De werkzaamheden van de wethouders in het gemeentelijk bestuur worden door de ontbinding van de colleges van burgemees ter en wethouders overigens niet aangetast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald. De regeeringscómmissaris is met betrek king tot zijn gezamenlijke ambtswerkzaam heden onderworpen aan het toezicht van den Commissaris der provincie en van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken; hij is gehouden hun aanwijzingen op te volgen. De regeeringscómmissaris benoemt en ont slaat wethouders naar goeddunken. In de hoofdsteden der provinciën en in gemeen ten met meer dan 50.000 inwoners behoeft de benoeming en het ontslag door den re geeringscómmissaris de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. De regeeringscómmissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefening van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „raadsman van den regeerings cómmissaris." 1 Gemeenten, ten opzichte van welke de bepa lingen dezer verordening toepassing vinden, worden door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied bij decreet aange wezen. BERLIJN, 3 Maart. (A.N.P.) In Berlijnsche politieke kringen is vandaag, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, naar aanleiding van de besprekingen tusschen den rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Za ken graaf Ciano de meening uitgesproken, dat hierbij practische vraagstukken van de spilpoli- tiek ter sprake zijn gebracht. BOEKAREST, 3 Maart (D.N.B.). In een officieel communiqué betreffende de volks stemming in Roemenië wordt medegedeeld, dat op 2 Maart 1.163.095 ja-stemmen en 1.513 neen-stemmen zijn uitgebracht. Het percentage der ja-stemmen bedraagt der halve ongeveer 99.9. De stemming wordt tot Woensdagavond in het geheele land voort gezet. In Vaals is de sigarenfabriek van den heer Peters, gelegen aan de Maastrichter laan groo- tendeels uitgebrand. Het vuur ontstond in de droogk&mer. Groote hoeveelheden sigaren en ta bak gingen verloren. Een groot gedeelte van den inventaris kon in veiligheici worden gebracht. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. O O O. Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct De Brandstoffen Commissie van hei Rijkskolenbureau ie Haar- em verklaar! hiermede, dai de verhooging' van huisbrand- prijzen per advertentie aangekondigd door de Vereenigde Brandsioffenhandelaren en Coöperaties van Haarlem en Om streken m deze courant van Zaterdag 1 Maart 1941 nog niet is goedgekeurd door hei Departement van Handel, Nijverheid en „jcheepvaari en deze publicatie mitsdien geen geldigheid bezit. J. A. A. OCHTMAN, Voorzitter M. v. BREEMEN Jr., Secr.-Penn.m. HAARLEM, 3 Maart 1941,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7