BEV Belasting-jubileum De toepassing van het teeltplan 1941 ^UIT DE ZftftitSTBEEK^) UIT DE BOLLENSTREEK Geen mobilisatie in Joego-Slavië Bulgaarscho, grens is gesloten Gibraltar thans een eiland DINSDAG 4 MAART 1941 OOK OMZET VAN DE BLOEMENVEILING STEEG OPBRENGST WINTERHULP- COLLECTE Rijkspostspaarbank Vrijstelling van precariorechten voor benzinepompen IJMUIDEN R.K. Propagandaclub Voordrachtavond „Papyrus" Jubilea bij Van Gelder VELSEN-NOORD Jubilea Maandag herdacht de heer J. Pootf zyn der- Aantal loggers uit de vaart CASTRICUM HEEMSKERK WOIIMER WORMERVEER LISSE UIT DEN OMTREK NIEUWVEEN ZEVENHOVEN UIT HAARLEM VERVALSGHING VAN BONNEN Twee dames tippelden er in DE PRIJS VAN HUISBRAND „SNIPPERS UIT NEÊRLANDS HISTORIE TOT 1880" BURGERLIJKE STAND Prins Paul niet uitgenoodigd voor bezoek aan Duitschland DE POLITIERECHTER Straft vele distributiezonden De vermakelijkheidsbelasting in het zilver De controle Het kan by een bezoek aan een tooneel- of MARKTEN Konden we dezer dagen melding maken van een aanzienlijke stijging van den omzet der B.E.T.-veiling, thans blijkt, dat ook de bloe menveiling ,,'t Centrum" over de maand Fe bruari een hoogeren omzet had, dan over Februari 1940. De omzet over de afgeloopen maand bedroeg 37.009,93, tegen 31.258,96 over Februari 1940. Een stijging derhalve met 5750,97. De hier ter plaa.tse gehouden huiscollecte ten bate van Winterhulp heeft 373,03 opgebracht. De opbrengst van de straatcollecte bedroeg 32,23, zoodat in totaal 405,26 is bijeen ge bracht. Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorend rechtsgebied werd gedurende de maand Februari ingelegd 43.799,83 en te rugbetaald 87.542,28. Het laatste door 't kan toor uitgegeven boekje draagt't nummer 22001. Door een viertal Maatschappijen, die zich be lasten met de exploitatie van benzinepompin stallaties, is aan B. en W. een rondschrijven gebonden, waarin de aandacht wordt gevraagd ten aanzien van de sluiting van overheidswege van dergelijke in deze gemeente geplaatste in- stallaties, waarvoor over de afceloopen jaren precariobelasting moest worden betaald. Ten einde, aldus het rondschrijven, eiken twijfel, of zoolang deze pompslufTTng van over heidswege voortduurt voor de desbetreffende benzine-installaties precariobelasting zou moe ten worden betaald, uit te sluiten, zouden adressanten zich genoodzaakt kunnen zien deze installaties te verwijderen. Uiteraard zou een verwijdering als hierboven bedoeld echter niet economisch zijn en zou het algemeen belanj beter zijn gediend indien gedurende de huidige abnormale omstandigheden de installaties zou den kunnen biyven staan, opdat, zoodra weer nieuwe benzine-aanvoer mogelijk zal worden, ook terstond de aflevering uit die installaties aan de passeerende automobilisten weder her vat zal kunnen worden en ons land dusdoende de beschikking blijft houden over een complete en intacte pompenorganisatie langs de wegen, en opdat voorts de mogelijkheid bestaan blijve, <iat de thans aartwezi;e pompen weder onmid dellijk ten dienste kunnen worden gesteld voor den verkoop aan officieele instanties, dan wel ten behoeve van civiel verbruik in geval van overheidswege mutaties worden voorgeschreven ten aanzien van de te sluiten en de open te steden pompen, gelijk reeds herhaaldelijk op korten termijn is geschied. Ten slotte verzoeken adressanten: le. aan de houders van benzine-installaties. van wie in 1940 precariorechten zijn geheven, ontheffing van de opgelegde aanslaren te ver- leenen over den tijd gedurende welken in dat jaar hun Installaties buiten gebruik zijn ge weest; 2e. voor 1941 te willen bepalen, dat de hou ders van benzinepompen, welke van overheids wege per 1 Januari 1941 waren of in den loop van die maand alsnog zijn gesloten, zoolang die sluiting voortduurt, geen precariorechten by vooruitbetaling zullen behoeven te voldoen. Met betrekking tot de bovenbedoelde aange legenheid deelen B. en W. den raad mede, dat aan het onder 1 omschreven verzoek niet kan worden voldaan, daar de met irigang van 1 Januari 1941 ingetrokken „Verordening op de heffing van precario" geen bepalingen bevatte omtrent het geheel of gedeeltelik verleenen van ontheffing of vrystelling dezer belasting. Wat het onder 2 vermelde verzoek betreft zijn B en W. van oordeel, dat het alleszins biliyk is om op grond van de precario-verordening den betrokken beneinepomphouders tegemoet te komen, door hun vrystelling te verleenen van de betaling van rechten voor het gebruiken van openbaren gemeentegrond wegens het hebben van een beneinepompinstallatie gedurende den tijd, dat zy tengevolge van te dien opzichte van overheidswege genomen maatregelen genood zaakt zijn hun pompen gesloten te houden. Deze vrijstelling dient te werden beperkt tot hen die behooriyk controleerbare gegevens terzake aan het College kunnen overleggen. B. en W. stellen den raad dan ook voor in .dien zin een besluit te nemen. tigjarig jubileum. Ook de heer Fooij werd door de directie gefeliciteerd, waarbij, evenals bij de anderen, een enveloppe met inhoud werd aan geboden. In de machinale werkplaats, waar deze jubilaris werkt, ontving hy van het per soneel een mooie huiskamerlamp, benevens bloemen. De R.K. Propagandaclub hoopt binnenkort haar 5e lustrum te vieren. By gelegenheid van dit zilveren jubileum worden plannen beraamd dit heugeiyk feit op bescheiden wyze te vieren. Tot bestuursleden van de R.K. Fronagandaclub zyn de heeren W. v. d. Ham, P. Mulder en T Kortekaas gekozen. De heer Henk Schuurman, leeraar in de voor drachtkunst aan de Muziekschool te Haarlem, zal Vrydag 7 Maart in het gebouw declameeren. Hij zal optreden tydens een byeenkomst van de personeelsvereeniging „Papyrus". Op 6 Maart hoopt de heer L. v. Zutfen den dag te herdenken waarop hij 25 jaar in dienst is by de Papierfabriek Van Gelder en Zonen. De heer J. Dekker hoopt op 14 Maart a.s. zyn 30- jarig dienstjubileum te vieren. Niét. minder dan drie jubilarissen waren er Zaterdag en Maandag bij Van Gelder Zonen aan de fabriek te Velsen. De heer N. Kok vierde Zaterdag zyn gouden jubileum en de heer C. Doesburg herdacht zyn zilveren jubileum. De heer Kok ls reeds vele jaren bobineur aan de papiermachines, terwyi de heer Doesburg werkt bij de sjouw, en hijschploeg. Op de gebruikeiyke wyze werden de jubilaris sen in het kantoor der directie geluk gewenscht, waarna een enveloppe met inhoud werd over bandigd. Bovendien ontving de heer Kok nog een diploma van de Maatschappij van Nyver- heid en handel. Den heer Doesburg werd bovendien door zijn Collega's een zg. „vuurduiveltje" aangeboden. Naar wij vernemen is een*aantai loggers uit de vaart genomen. Ook de „Robert William" is niet meer ter visschery uitgevaren. Deze sche pen hebben het vlschtuig van boord gehaald. Uitbreiding Stoomzuivelfabriek. De N. V. Stoomzuivelfabriek „De Holland", alhier, heeft tot het college van B. en W. het verzoek ge richt de bestaande fabriek te mogen uitbreiden. Verdachte colportage. De Ned. Vereen, van Forensen alhier, verzoekt ons het volgende op te nemen: Onlangs is hier in de gemeente gecolporteerd met een leesportefeuille, waarop een aantal in gezetenen ingeteekend heeft en gelden vooruit heeft gestort. Het bestuur van de Ned. Vereen, van Forensen verzoekt ieder, die nadien niets meer gehoord heeft van die firma, in zyn eisen belang, de voor de storting ontvangen kwitan ties ten spoedigste in te leveren bij het Bureau van Inlichtingen van de Ned. Vereen, van Fo rensen, Geelvinckstraat 76, alhier. Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus Pe trus, z. van Jac. Castricum en Deb. C. Sap; Albertus Simon, z. van Alb. Ddnge en M. C. Kossen. 50-jarig bestaan der parochiekerk. Zondag is (zij het door de tijdsomstandigheden op so bere wijze) het feit herdacht, dat het op 1 Maart vijftig Jaar geleden was, dat de huidige parochiekerk in gebruik werd genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria Gesina, d. van J. v. Biljouw en M. A. v. d. Drift; Maria Cornelia, d. van P. Mak en A. Groen; Willemina, d. van K. Schaak en J. Wolters; Ma ria, d. van L. de Vries en T. Fritz; Catharina Hendrika, d. van J. A. Klos en H. P. Clynk Gehuwd: F J. Graaf, Zaandam en J. M. de Leeuw; J. E. M. Willemsen (Terborg) en P. Ketzer. Overleden: Jannetje Frikkee, 69 j., wed. van N Nibbering; Jacob Bruyn, 72 jr., geh. met T. hottentot; B. W. Reyn, 37 jr, echtgen. van K. van 't Hof; Willem Jongert, wedn. van G, Kabel, 78 jaar; Grietje Siekerman, wed .van J. Roos, 81 jaar. Burgerlijke stand Geboren: Klaas, zoon van A. Kramer en C. Frankfort; Cornelia Hendrika Maria, dochter van J. Hooijschuur en J. A. Tim mer; Bertus Pieter, zoon van P. Groot en G. E. Batstra; Margaretha, dochter van A. Boon en M. Mol. Gehuwd: A. Meyer en C. F. M. van Beek. Overleden: D. van Calcar, wed. van P. Stelling, oud 74 jaar; H. van Engelenburg, echtg. van A. E. Lioher, oud 51 jaar; E. H. W. Kraal, echtg. van J. Loevesyn, oud 63 jaar. H. B. G. Maandagavond werd in de Oud- Hollandsche zaal van „De Witte Zwaan" een ledenvergadering gehouden door de afd. Llsse van het H. G. G. De voorzitter, de heer P. Warmerdam Cz., opende de vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen. Het jaarverslag over 1940 werd goedgekeurd. Daarna las de penningmeester, de heer Da mes, het financieel verslag voor. De boeken sloten met een klein voordeelig saldo. In verband met de verkiezing van enkele be stuursleden tydens de vorige vergadering werd besloten op deze jaarvergadering geen bestuurs- erkiezing te houden. Hierna werd overgegaan tot de behandeling vtfn den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. De voorstellen welke door de afdeeling Lisse naar voren werden georacht, vormden een punt van bespreking. Het hoofdbestuur adviseerde, in tegenstelling met de afdeeling Lisse. niet tot registratie van de tulpensoorten over te gaan. De afd. Lisse blijft echter bij haar stand punt, dat registratie vooral voor de toekomst van zeer groot belang is. De afd. Lifse heeft vooral den export in de toekomst op het oog. Voorts wordt verhooging voor de pryzen van ae aardappelteelt voorgesteld. Over de verschil lende voorstellen werd nader van gedachten gewisseld. Na rondvraag volgde sluiting. Aankoop van grond B. en W. stellen den raad dezer gemeente voor, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten diezer pro'incie, van de N.V. J. J. Grullemans en Zoneni alhier, aan te koopen een perceel grond, ter grootte van ongeveer 1000 M2. Hieromtrent hebben Burg. en Weth. het na volgende prae-advies aan den raad uitge bracht: De vraagprijs bedroeg f 8000.terwyl de grondcommissie voorstelde een bod te doen van f 5000.—. Hierop werd door B. en W. bericht ontvangen, dat op hun bod niet kon worden ingegaan. B. en W. achtten het echter van belang, de onderhandelingen niet af te breken, omdat zich thans de gelegenheid voordoet, in het bezit te geraken van een perceel grond, dat de sleu tel vormt voor de latere verwezenlijking -an het uitbreidingsplan tusschen Poellaan en Zwa- nendreef. Tevens vormt dit perceel de monding van den oostelijken randweg om de gemeente- kom. Daar pl.m. de helft van het perceel voor openbaren weg bestemd is, zou de gemeente, indien thans niet tot minnelyken aankoop kon worden overgegaan, in de toekomst "genoodzaakt zijn, deze sleutel-positie door middel van onteigening te verkrijgen, wat naar hun mee- ning zeer kostbaar zou zijn, aangezien ter plaatse geen rooilijn geldt en het terrein, ter grootte van pl.m. 1000 M2., in zyn geheel als bouwterrein is te waardeeren. De voortgezette besprekingen hebben ertoe geleid, dat de eigenaresse thans bereid is tot verkoop van haar perceel voor de som van f 6000, onder enkele voorwaarden. De gemeente Lisse verkrijgt dan dan vollen onbezwaarden eigendom, terwijl op verkoopster de verplichting rust zorg te dragen, dat alle fundamenten bij oplevering schoon verwijderd zullen zyn. B. en W. verzoeken den raad dit ontwerp- raadsbesluit te willen goedkeuren. huisvaart St. Michaëlscohort Hedenavond van half acht tot half negen St. Tarcitiusban. Donderdagavond van zes tot zeven uur Ad- spirantenban. Wachtwoord; Naar een nieuw vaderland. Een kruisvaarder is als vanzelf sprekend ook een trouw en goed congreganlst. jammer, dat den laatsten Keer enkele leden van de Tarcisius- ban werden gemist. K. J. M. V. af®. L. T. B. De aangekon digde lezingen van de heeren W. v. d. Hoom en J. en W. v. d. Vlugt konden geen doorgang vinden vanwege óp efndles Landbouw-boek- houdcursus. Deze zullen nu a.s. Woensdagavond gehouden worden. Aller opkomst wordt verwacht. Voor Christus onzen Koning! God wil het. Amen Stille Omgang Vrydag 7 Maart a.s. zal des avonds na den Kruisweg een algemeene leden vergadering van het Genootschap de SUlle Om gang worden gehouden en wel in hotel Schreu- der. Raadsvergadering. Onder voorzitterschlp van burgemeester W. J. Boxce kwam de raad voltallig in openbare zitting ten raadhuize by- een: Op verzoek werd bepaald, dat ingevolge de Winkelsluitingswet op Woensdagmiddag na één uur de slagerswinkels gesloten zullen zijn. Door het R. K. Schoolbestuur was reeds eer der verzocht om het R. K. Bondsgebouw be schikbaar te stellen onder bepaalde voorwaar den, voor het geven van gymnastiek, welk ver zoek in de vorige vergadering werd aangehou den. Inmiddels had het Christelyk Schoolbe stuur verzocht voor hetzelfde doel de voorma lige O. L. School beschikbaar te stellen. Besloten werd de Chr. School de beschikking te geven over de oude school, waardoor het verzoek betegeling speelplaats vervalt. Blijft: onder welke voorwaarden het Bondsgebouw zal worden gehuurd. Gedurende 3 x' 1 y2 uur per week moet het gebruikt worden. B. en W. mee-* nen het schoolbestuur te moeten voorstellen voorloopig voor 1941 f 100 te vragen, zonder eenige bykomende kosten voor de gemeente, zoo- dat schoonhouden, verwarming enz. voor reke ning is van het kerkbestuur, hetgeen na enkele besprekingen conform het voorstel werd aan genomen. Een schryven van Gedeputeerde Staten over heffing van of verhooging van straatbelasting werd vervolgens besproken. Het gaat hier om een biliyke bydrage in de kosten, aldus B. en W. Hier wordt al jarenlang 3 pet. op de bebouwde eigendommen geheven voor den weg die verbe terd is en waarlangs openbare verlichting is. De opbrengst van f 500 is wel méér dan een biliyke bijdrage, zoodat voor verhooging geen reden is, terwyl de andere belastingen ook al jaren tot het toegestane maximum worden ge heven. Bovendien drukken op de ongebouwde eigendommen waterschaps-, grond- en hypo- theeklasten tot een zodanig bedrag, dat heffing van belasting hierop onbiliyk en te bezwarend zou zyn. B. en W. meenen daarom, dat de hef fing van belasting ongewyzigd moet biyven, waarmede de raad het volkomen eens was. Enkele pensioensgrondslagen werden vastge steld. De huur van het voormalig Schoolhuis werd ongewyzigd voor twee jaar weer vastgesteld. Wethouder v. d. Weyden werd voor vijf jaar herbenoemd tot lid van het algemeen bestuur van de Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten. De begrooting 1940 van gemeente en G.E.B. werden overeenkomstig concept gewyzigd. Bij de rondvraag informeerde de heer G. Kool of het mogelijk is Zondags, al is 't maar één maal, de torenklok te laten luiden, waarop de voorzitter in verband met de luchtbeschermings maatregelen ontkennend moest antwoorden, daar geen sirenes aanwezig zyn. Voor den Haarlemschen politierechter ston den heden twee dames terecht, welke zich schuldig hadden gemaakt aan valschheid in ge. schrifte. Een dame uit Haarlem wilde haar koffie en thee aanvullen, doch daar de noodige bonnen ontbraken, fabriceerde zij die eenvoudig zelf door vervallen bonnen zóó te knippen en op te plakken, dat zij voor het oog weer geldige bonnen werden. De fabrikante echter was er vel een beetje huiverig voor, ze zelf te gaan inwisselen, en stelde zich daarom in verbinding met haar bevriende benedenbuurvruouw. die de bonnen inwisselde bij verschillende Haarlemsche zaken. Dit spelletje had succes, totdat de distri- butiedienst er van in kennis werd gesteld door de gedupeerde winkeliers. Toen was het uit met den koffie- en thee-inkoop en de eerst zoo prettige samenwerking ontaardde voor den rech ter in groote ruzie, en wederzydsche beschul digingen van oneerlijkheid. De fabrikante kreeg één maand gevangenis straf, terwijl dte dame die de bonnen ingewisseld en er het vruchtgebruik van genoten had, met drie weken werd gestraft. Dezer dagen deelden de vereenigde brand- stoffenhandelaren en coöperaties van Haarlem en Omstreken mede, dat de huisbrandpryzen in verband met de omze' belasting met 5 cent per hl. verhoogd zouden worden De voorzitter van de Brandstoffencommissie van het Ryksbureau te Haarlem, de heer J A. A. Ochtman, deelt ons aangaande dit bericht mede, dat de verhooging van de huisbrandpry zen door het Departement van Hanoel en Ny- 'erheid en Scheepvaart nog niet is goedge keurd, zoodat op het oogenblik nog geen sprake van prysverhooging is. Alle boekwinkels hebben zich deze week op een bijzondere wijze opgemaakt om de aandacht van ae voorbijgangers op het boek te vestigen. De nieuwste en mooiste werken worden onder de aandacht van het publiek gebracht en som mige zaken hebben zelfs een tentoonstelling ingericht. Een daarvan, in den boekhandel De Vries aan de Jacobynestraat, geeft een over zicht van de werken, waarin de Nederlandsche geschiedenis van den oudsten tyd tot heden wordt behandeld. Tusschen de fraaie boekwerken zijn enkele houten modellen uit het bakkersbedryf, eenige pijpjes van „Petuin-rookers" uit de zestiende eeuw, een model van een galjoen en van een Amsterdamsche trekschuit opgesteld, die het Frans Hals Museum tydelijk voor deze gelegen heid heeft afgestaan. Van de aanwezige boekwerken noemen wy die over den tachtig jarigen oorlog en de vol ledige werken van de Nederlandsche geschiede nis. Deze tentoonstelling uit zeven eeuwen lec tuur is zeker een nauwkeurige aandacht waard en werkt er in ruime mate toe by om de be langstelling voor het boek levendig te houden. Geboren: 38 Febr. H. M. Stroomer—Tool, d; M LeuwDavidson, z; A. M. Wildeboer—van der. Vlugt, d; 1 Maart J. J. van PuttenAppel man, d; J. P. WagemansBoeree, z; 2 Maart E. Stavenuiter—van Kessel. z- 1 Maart J. A. T. M. KuipersSchneider, z; E. van der Wal— Engel, d; 2 Maart C. M. West—Hovenier, d; 3 Maart J. E. Klooster—Bosch, d; 2 Maart E de Nieuwe—Koole, z; 1 Maart C. M. Spoor— Albers, z. Overleden: 24 Febr. C. Terol—Dob. 72 j., de Genestetstraat; 27 Febr. g. M. Pennarts—van Dijk; 68 j., Hofdijkstraat; 28 Febr. J. j. M., 12 d„ d. v. J. A. Buijs, Z. B. Spaarne; W. A. A„ 12 d„ d. v. H. A. Staats, Gen. Bothastraat; C. A. P. Popelier, 74 j., Atjehstraat: J M. Andrin- ga, 64 j„ Kennemerstraat; E. K. Jonker, 46 j., Hazepaterslaan6 M. H. Spee, 79 j„ Klein Hei ligland; 1 Maart P. van den Berg, 60 j., M. v. Heemskerkstraat: J. F. v. d Drift, 70 j., Bis schop Ottostraat; 2 Maart V. Deen, 45 j., Voor- uitgangsstaat; 1 Maart E. de Graaf 62 j., Santpoorterstraat; F. C, van der Werf—Woest, 71 j„ Kenaupark: A. S. 12 d., d. v. J. Hugten- burg, Saenredamstraat. BELGRADO, 3 Maart. (D N B.) In po litieke kringen te Belgrado worden de van Engelsche zyde verspreide berichten over een z.g. motflisatie in Joego-Slavië op be sliste wijze tegengesproken. Verder meldt D. N. B. uit Beriyn: Berichten van buitenlandsche bladen, o.m. van het in Stockholm verschynende blad Af- tonbladet, dat de ryksregeering prinsregent Paul van Joego-Slavië heeft uitgenoodigd tot een bezoek aan Duitschland in den loop van de volgende week. zijn vandaag in de Wfi- helmstrasse tegengesproken. SOFIA, 3 Maart (D. N. B.) De Bulgaar- sclie regeering heeft tot nader order een sluiting der grenzen gelast Vertrek uit BulgarUe is lechts toegestaan met uitdrukkeiyke goedkeuring van het ministerie van Oorlog. Een rywielhandelaar uit Haarlem had van een jongen gestolen margarine gekocht, zonder bon, en stond wegens heling terecht. Hoewel de verdediger, mr. Steketee. opzet niet bewezen achtte, was de officier een andere meening toegedaan en eischte drie weken gevangenis straf. De politierechter nam verzachtende om standigheden in aanmerking en maakte er drie dagen van. Een zekere E. had brandstoffennood en wilde daarom zyn voorraad aanvullen met briketten, welke waren opgeslagen op het terrein van de N.S. Dit was natuurlyk niet toelaatbaar en K. hoorde f 10 of 10 dagen eischen. De volgende zaak bracht twee personen voor, welke resp. thee gekocht en verkocht hadden zonder bon, voor een bedrag van f 4 per pond. Beiden kregen f 30 boete te betalen. In September zal de Haarlemsche vermake- lykheidsbelasting haar zilveren bestaansfeest kunnen vieren en het is in deze dagen precies 25 jaar geleden, dat de Haarlemsche gemeente raad. besloot haar In te voeren. Een primeur had Haarlem daar niet mede. want Amsterdam, Den Haag en andere groote steden waren reeds voorgegaan. Het was het daar behaalde finan cieel succes, dat hier tot navolging opwekte. Wanneer wy ons nog eens al het kwaad her inneren, dat toen over die spiksplinternieuwe belastingheffing werd voorspeld, dan verbazen wy er ons wel wat over, dat zy het een kwart eeuw heeft kunnen uithouden. Zy zou, zoo werd gezegd, de ondergang zyn van het concertleven, van het tooneel. van de kunst, van de sport en het bestaan van musici en tooneelspelers ging volgens die profeten een hachelyken tyd tege moet. Zoo erg is het niet geloopen, maar wij zullen toch ook niet beweren, dat de verma- keiykheidsbelasting niet zwaar, eigemyk onver- antwoordelyk zwaar op het cultureele leven drukt. En dit vooral, omdat de kwade voorspel lers van 25 jaar geleden in dit opzicht vol komen geiyk hebben gekregen, dat de beschei den 5 pet. heffing, welke in het begin op de entreé-pryzen werd gelegd, spoedig zou oploo- pen. Dit is inderdaad gebeurd. De 5 pet. werd al binnen twee jaar 10 pet. en thans Ls een heffing van 20 pet. vry gewoon. Eenige jaren geleden werd in Haarlem zelfs een poging ge daan om voor de bioscopen de heffing op 25 pet. te brengen, maar door het krachtig verzet van den Nederlandschen Bioscoopbond werd van Den Haag uit daar een stokje voor gestoken. Over het Jaar 1939, het laatste jaar, waar omtrent gegevens bekend zyn, bedroeg de op brengst van de vermakeiykheidsbelasting in Haarlem f 152.768. Daarvan komt het leeuwen aandeel voor rekening van de bioscopen, na melijk f 112.341; de uitvoeringen en tooneel- voorstellingen volgen dan met een bedrag van f 28.341, terwyl de sportgebeurtenissen niet meer dan f 4347 in het laatje brachten. Aan con tributiebelasting voor vereenigingen werd'f5886 geïnd en aan belasting naar de oppervlakte der localiteit of van het terrein f 1682. Dc ten toonstellingen bleven met een bedrag van 1 171 wel op een zeer bescheiden niveau. In het geheel gaven de Haarlemmers f 873.130 aan hun ver schillende soorten vermakelijkheden uit. De bioscopen besomden het grootste deel van dit bedrag, namelijk f 675.688. De verschillende too- neelgezelschappen en vereenigingen, die uitvoe ringen gaven, inden tezamfn f 170.528. Voor de sport werd door de Haarlemmers f 26.185 uit gegeven, een som, welke velen, die zich aan het druk bezoek der voetbalwedstrijden vergapen, ongetwyfeld zal tegenvallen. Voor tentoonstel lingen hadden de Haarlemmers echter niet meer dan f 1033 over. Het gemiddeld aantal bezoeken, dat ieder Haarlemmer in 1939 aan de bioscoop aflegde, bedroeg 9.2. Geheel juist is deze berekening natuurlijk niet, want het gemiddelde van 9.2 zal wel voor een groot deel bereikt worden door de bezoe ken van buiten de gemeente. Maar volgens den zelfden maatstaf zou het gemiddeld aantal be zoeken, dat de Haarlemmers aan tooneeluit- voeringen brengen, niet meer dan 2.3 per jaar zyn. Voor de bioscoop werd per inwoner f 4.91 besteed en voor tooneel f 1.24. In totaal werden 1.261.413 toegangsbewyzen voor de bioscopen uitgereikt, 310.427 voor tooneelvoorstellingen, 86323 voor sportgebeurtenissen en 4690 voor ten toonstellingen. Het verstrekken van statistische aardigheden heeft natuurlyk niet allereerst in de bedoeling gelegen van de heffers van vermakelijkheidsbe lastingen en daarom is het te begrijpen, dat in de meeste steden daar in het begin niet aan gedaan is. In Haarlem zyn door de vele ver- hulzingen, waaraan de afdeeling belastingen heeft moeten deelnemen, de gegevens over de eerste jaren der heffing totaal verloren gegaan, zoodat het ons niet mogelijk is een vergelyking tusschen toen en thans te maken. Maar eenigen tyd geleden heeft den Haag zoo'n vergelyking gemaakt en die kan natuurlyk in menig op zicht ook voor Haarlem als juist worden aan genomen. De vergelijking .legt dan allereerst een aanmerkelijke stijging van de opbrengst der belasting op het bioscoopbezoek vast. In 1916 bedroeg in den Haag het percentage van de totale opbrengst slechts 22 en dit is geleidelijk gestegen tot 64.7 in 1939. Een omgekeerde evo lutie geven sportwedstrijden, tooneelvoorstellin gen enz. te zien. De opbrengst hiervan bedroeg in 1916: 67.3 pet. van het totaal; in 1939 was dat nog maar 25.9 pet. Het percentage van 't totale bezoek daalde van 52.9 in 1916 tot 26.1 in 1939. In 1921 en 193(1 gaf de belasting de hoogste opbrengsten. Het beste jaar was 1930. Het totale aantal bezoekers der vermakeiykhe- den bedroeg voor den Haag in 1916 ruim drie millioen en in 1939 acht millioen. muziekuitvoering voorkomen, dat iemand van het gezelschap bezig is met kaartjes koopen en dat de anderen probeeren alvast door de con trole te gaan om een goed plaatsje by de gar derobe in te nemen. Soms lukt dat, maar een ander keer wordt men ongewoon barsch teruggewezen door den kaartjescontroleur. Reken er in zoo'n geval maar op, dat er een belastingambtenaar in de nabyheid is. De eenige manier, waarop de ge meente het naleven van de vermakelijkheids belasting kan nagaan, is namelijk de controle aan en in de zaal, waar de uitvoeringen worden gegeven. De ambtenaren nemen daar steek proeven en tellen de voorraden toegangsbewijzen. Het pleit voor de keurige wijze, waarop de amb tenaren hun werk doen, dat van die controle door het publiek zoo heel weinig gemerkt wordt. Zooals met alle belastingen wordt ook bij het betalen van de vermakelijkheidsbelastingen soms, bij wijze van sport, getracht den fiscus om den tuin te leiden. Niemand vindt dat erg, maar het gevolg is, dat de ambtenaren soms onaangename maatregelen moeten nemen. In den loop der Jaren zyn er in de verordening dan ook heel wat veranderingen aangebracht om de mazen van het belastingnet dicht te halen; Zoo was het een tijd lang een moeilijkheid om vast te stellen, wat een openbare vermakelijk heid was en wat niet. Door belanghebbenden werd natuurlijk geprobeerd zooveel mogeiyk voorstellingen voor gesloten bijeenkomsten te doen doorgaan. Deze mogelijkheid is geheel vernietigd, doordat de verordening voortaan niet meer alleen voor openbare bijeenkomsten geldt. Met genoegen willen wij hier wel eens vast leggen, dat, wat Haarlem betreft, van de zyde der ambtenaren alles in het werk wordt gesteld om de onaangenaamheden, welke aan het innen der belasting verbonden zijn, tot een minimum te beperken. In de raadsvergadering van 28 Februari 1940 is zeer langdurig gepraat over de vermakeiyk heidsbelasting. Voorgesteld werd om ontheffing der belasting te verleenen voor tooneel-muziek- zang of dergeiyke uitvoeringen, welke uitslui tend een godsdienstige strekking hebben en feestelijke byeenkomsten, met uitsluitend op voedkundige strekking; een en ander natuur lijk nader uitgesteld en aangegeven. Het regende amendementen, maar het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat deze wijziging vooral door de katholieken werd toegejuicht. De vermakelijkheidsbelasting in Haarlem viert haar zilveren jubileum; de jubilaresse maakt het zoo best, dat het te voorzien is, dat zy het ook wel tot een eeuwfeest zal brengen. Uit de persmededeelingen heeft men kunnen lezen, dat het oorspronkelijk vastgestelde teelt plan voor 1941 nog eenige wyzigingen heeft ondergaan. In veel gevallen dient men terdege rekening te houden met deze veranderingen, omdat het reeds opgemaakte bouwplan nu niet kan worden gehandhaafd. Het komt nog dikwijls voor, dat de belanghebbende grondgebruikers niet vol doende op de hoogte zijn met de huidige voor schriften en daarom wil ik hier nog enkele punten nader toelichten. Het is bijvoorbeeld niet zonder meer toege staan op voor scheuren geregistreerd grasland haver of voederbleten te telen Indien deze teelt uitbreiding beteekent van het areaal 1940. Aangezien deze beperking pas né 21 Januari is bekend gemaakt, zou het onbillijk zyn er terugwerkende kracht aan te geven. Diegenen, die land vóór 21 Januari hebben laten registree- ren en daarbij tevens te kennen hebben gegeven het nieuwe bouwland te willen gebruiken voor de teelt van haver of voederbieten zullen hun gang kunnen gaan. In alle andere gevallen mag het oppervlak voederbieten niet grooter zijn dan overeenkomt met de gemiddelde oppervlakte van de in 1940 geteelde ruwvoedermiddelen. De haverteelt blijft beperkt tot de gemiddelde oppervlakte van 1940 indien dit ereaal niet meer zal zijn dan 15 pet. van de totaal beschikbare oppervlakte bouw land, gescheurd land inbegrepen. Het teeltplan 1941 laat den verbouwer vrij In de keuze van gewassen op het te scheuren of gescheurde bouwland, voor zoover de verbouw is getolereerd. Wie gewend was voederbieten te verbouwen en nu grasland heeft gescheurd, mag zijn bieten op dit gescheurde land gaan verbouwen, mits deze teelt geen uitbreiding be teekent. De regelingen van het teeltplan laten zonder meer weinig of geen ruimte open voor den ver bouw van voedergewassen in gebieden waar men eigenlijk voor deze teelten grasland heeft laten registreeren om straks In aanmerking te kunnen komen voor de premie. De mogelijkheid wordt nu geopend op die be drijven, welke oorspronkelijk uitsluitend over blyvend grasland beschikten, toch eenigen teelt van ruwvoedermiddelen te kunnen krijgen. Als richtlijn zal daarvoor gelden, dat per melkkoe 4 are bouwland mag worden gebruikt voor de teelt van voederbieten e.d. Hierbij zal voor de veebezetting worden uitgegaan van het aantal melkkoeien dat bij de December-telling 1940 aanwezig was. Degenen, die van plan waren alleen grasland te scheuren indien zij daarop ruwvoeder mochten telen, krijgen op deze manier alsnog gelegenheid daartoe. Het is dan noodig dat zy een verzoek doen aan het kantoor van de Landbouw Crisis Organisatie van hun provincie, onder opgaven van de December- inventarisatie van het melkvee en het te ver bouwen gewas. Dit geldt eveneens voor hen die hun perceelen reeds lieten registreeren né 21 Januari en toen niet zoo nauwkeurig hebben opgegeven welke oppervlakte met ruwvoeders zal worden be bouwd. Het spreekt vanzelf dat naderhand op de uit gezaaide oppervlakten controle kan en zal wor den uitgeoefend. De aanvrage op zichzelf houdt nog geen ab solute toestemming in omdat voor ieder geval zal worden nagegaan in hoeverre inderdaad be hoefte zal bestaan aan het te verbouwen pro duct. Ten overvloede verzoek Ik aan belanghebben den hun aanvragen zoo goed mogelyk in te klee- den. Een opgave van het organisatienummer vergemakkelykt de afdoening van de ingekomen brieven. Tevens richte men alle correspondentie aan het adres van de Landbouw Crisis Organisatie, dan wordt een snelle afdoening van het gevraag de in de hand gewerkt. De Productie-Commissaris voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH LA LINEA, 3 Maart (DH.B.I Het kanaal, dat Gibraltar scheldt van ffet vasteland en tot een eiland maakt, is gereed gekomen Het be gint by La Laguna en strekt zich tot de Kust van de Middellandsche Zee uit De diepte be draagt 6% M. Een schipbrug onderhoudt het verkeer van het Engelsche naar het Spaansche gebied. Het kanaal kan door een sluisinrichtmg te allen tyde terstond met water worden gevuld. ENKHUIZEN, 3 Maart. Gemeenteiyke Vlschaf- slag. Aan den Gemeentelijken Vischafslag is aan gevoerd door 10 vaartuigen 500 pond Snoekbaars, prijs 6577 cent per pond. WOGNUM, 3 Maart. Witlof: I 24.5026. II 20 —22.80, III 12.00—16, Spruitkool 22.00—26, Bie ten 3.40, Roode kool 4.007, Witte kool 5.10, Gele kool 6.00. MEDEMBLIK, 3 Maart. R.K. Marktvereen. St. Jozef. Peen 4.20, Kroten 3.40, Roode kooi 7.00, Gele kool 6.00. Deensche kool 5.10, Uien 6.00. BLOKKER, 3 Maart. „Op Hoop van Zegen" Uien 6.00, Witlof 18.00—26. Spruitkool 30.00—37, Roode kool 7.00, Gele kool 6 00, Goudrelnetten 30.00, Bramley Seedling 26.00, Jacques Lebel 22.00, Winterjan 16.10—24.70, Winterlouw 17— 24.50, Bismarck 26.00, Bellefleur 26.00, Deen- sche Witte kool 5.10. BEVERWIJK, 3 Maart. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland" en „Vrije Velling". Sla 7.59 cent per krop. Prei 718, Witlof 1828, Waschpeen 7 —19 cent per kg. Knollen I 2226. II 1015 cent per stuk. Gele kool 45.8. Groene kool 5 5.9, Roode kool 67, Breekpeen 44.2, Boeren kool 412.5, Spruiten 27-38, Sjalotten 18 cent per kg. BEVERWIJK, 3 Maart. Bloemenveiling 't Cen trum. Prijzen als volgt: Wm. Copland 1430, Bartlgon 2238, Moederdag 3945, Wm. Pltt 24 34, Farncombe Sanders 1827, Le Nótre 1638, Pr. Elisabeth 2040, Telescoplum 2034, A. Pierson 1216, Prins van Oostenrijk 1824. Gen. Qb Wet 26—35, Ibis 17—24. Flamingo 15—23, Hm. Schlegel 1723. Calypso 1724 Artxrtne 15 —23, Gele Prins 1926, Goudvinc 2433, King o. t. Yellow 16—24. Coul. Cardinal 29—39, Kei zerskroon 2741, Albino 2542, Zwanenburg 13 21. Rijz. Zon 2131. Cour. d' Or 17—29, Gol den King 2428,. Theeroos 2532, Peach Blossom 25—35, Murillo 11—26, Mr. v. d. Hoef 17—35, Orange Nassau 3138. Idem Globe 2428. Von Tubergen 2329, Blauwe Druifjes 615, Narcis sen 819. Hyacinten 15—35, soort Crocus 47. Fitularia 1316, Am. Anjers 2046. Freesia 17 48, alles in centen per bos. Dubb. Sneeuw klokjes per 10 bosjes 3146 cent. Veiling B. E. T. N.V. Witlof 22—32. Spruitjes U42. Uien en Bieten 34. Boerenkool 418, Andyvle 40—50, Peen 3—6. Prei 8—16. Soepknol len 1224, ln centen Per kg- Rabarber 1724, Soepgroenten 8, Kelen 4 cent per bos. PURMER.END, 3 Maart. Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Witlof 21.0035, Roode kool 7.00, Witte kool 5.20, Savdye kool 4.806, Spruitkool 18.0040. Boerenkool 7.00 14, Andijvie 30.00. Bieten 3.40, Wortelen 4.20, Uien 2.506, Prei 6.808.50. per 100 kg. Appels: Zoete Bellefleur 15.0022 per 100 kg. Peren: Winterjan 17.0024 per 100 kg. PURMEREND. 4 Maart. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 3 partijen, wegende 1400 kg., hoog ste prijs 35.25, Handel vlug. Kleine boerenkaas 163 leg. Prijs 34 per 50 kg. Handel vlug. Vee-* markt. Totaal aangevoerd 522 stuks runderen, 360 vette koeien voor de levering, 62 gelde koeien 300400, handel matig; 100 melkkoeien 325480, handel matig; stieren voor de leve ring; vette kalveren voor de levering, graskal veren 210260, nuchtere kalveren (slacht) voor de levering, (fok) 45—65, handel matig, totaal waren 1147 kalveren aangevoerd: 11 magere varkens 25—42, handel matig. 150 biggen 18—32, handel matig, 741 schapen 4055. 125 stuks voor de levering. 23 bokken 1624, handel ma tig, kipeieren 1.07. 1000 oude kippen en hanen (wit en rood) 13, (blauw) 13, konijnen 28, 300 eenden 1—1.85 per stuk. HEM (Zuider-Kogge)3 Maart. Groentenvei- ling. Witlof I 24.30—25.60, II 1830—21.60. ITI 8—13.20. Kroten: grof 1.50—1.80, middelbaar 3.40, kleine 3.40. modjo 2102.30, Spruitkool 18.00 24. Roode kool 4.207, Witte kool 5.10. Gele kool 3.206, alles per 10o kg. NOORDSCHARWOUDE, 4 Maart. 31600 kg. Roode kool 7.00, 7900 kg. Gele kool 6.00, 110700 kg. Deensche Witte kool 5.10, 31600 kg. Uien 6.00, grove 6.00, drielingen 6.00, nep 1.40, 1400 kg. Peen 4.20, 2200 kg. Bieten 1.90—3.40. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Maart. 50200 kg. Roode kool 7.00. 33700 kg. Gele kool 6.00, 57300 kg. Deensche Witte kool 5.10. 19800 kg. Uien 6.00, grove 6.00, drielingen 6.00, 4000 kg. Peen 4.20, 1100 kg. Bieten 3.40. WARMENHUIZEN, 3 Maart 77000 kg. Roode kool 7.00, 18700 kg. Gele kool 6.00, 38000 kg. D. Witte kool 5.10. ALKMAAR, 3 Maart. N.V. Alkm. Exportveillng. Andijvie 37.5040 per 100 kg. Boerenkool 3.80 14, Bieten 3.40, Gele kool 4.306. Knolselderie 13.00, Koolrapen 2.20—2.90 per 100 kg. Rabar ber 17.00 per 100 bos. Roode kool 4.307 per 100 kg. Selderie 6.5011.60 per 100 bos. Spruiten 7.5020.50 per 100 pond. Uien 4.006. Witte kool 3.40, Wortelen 3.40, Waschpeen 9.00, Witlof I 11—13.50, II 7.00—10 per 10o kg. GRONINGEN, 4 Maart. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien I 480500. II 350380. III 240290, kalfvaarzen I 350425, II 275300, vroegm. koeien I 400450, II 300—325, varekoeten 275—400, vaarzen 210300, kalveren en pinken 105215, Weldeschapen 4560, vette lammeren 2535, loopvarkens 27—35, biggen 1116 gulden per stuk 180220 cent per week. Aanvoer: 888 runderen. 1400 kalveren, 187 schapen, 34 varkens. 188 biggen, 8 paarden. Overzicht. Van het gebrulksvee was het aan bod even beperkt. De belangstelling was groot, zoodat de beste soorten tegen vaste prijzen wer den verhandeld. Door de Centrale werden heden ongeveer 500 runderen, een zeer groot aantal nuchtere kalveren me 80 schapen overgenomen. De handel in wclvee verliep zeer langzaam met onveranderde prijzen. Aanvoer zeer klein. De handel ln biggen verliep niet vlug. doch de prjjzen hiervoor waren ruim zoo hoog. BODEGRAVEN, 4 Maart. Kaasmarkt. Aange voerd 3 partijen Goudsche kaas, totaal 125 st„ wegende 1215 kg. Prijs met R.M. le soort 41.50. Handel vlug. IJMUIDEN, 4 Maart. Visch. Middel Schol- 108.00. Zetschol 88.00, kleine Schol 55.0083, Pulschol 30.00, groote Bot 40.00, kleine Bot 31.00, Schar 40.0045, kleine Schar 36.00, Pufschar 10 —10.30. Wijting 23.00—28, kleine Gullen 45.00, alles per 50 kg. Kabeljauw 7.5012 pel' stuk. K.W. 160 3823. LOGGER E. 19 3060.—. KOXTER i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8