SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht JjU4 Steden en vliegvelden met bommen bestookt Nieuwe aanvallen op Dzjaraboeb ABDIJSIROOP Nationale Inzameling 1940 ONS DAGELIJKSCH BROOD WOENSDAG 5 MAART 1941 De reis van Darlan naar Parijs HOOFDAKTE RESA - ARNHEM Geheime Britsche documenten over actie in Z.O.-Europa Besprekingen van Huil met Halifax Patates-fritesop den bon ByGRIER en INFLUENZA Duitsch weermachtsbericht Successen in Noord-Afrika Ital. weermachtsbericht Leahy bij Pétain Meer dan tweehonderd huizen werden door de brandcatastrophe van Santander verwoest. De militaire bevelhebber van Santander, generaal Lopez Pinto, bracht een bezoek aan de verbrande wijken. (Foto Ass. Press) Snel Duitsch ingrijpen verijdelt Britsche plannen Wolkbreuk teistert Hollywood Duitsche tegenspraak Ook andere artikelen BIJ OVERSTEKEN GEDOOD De ontwikkeling van de broodbakkerij AKKER'S WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 6 Maart Door tram overreden en gedood Verkeersongeval te 's Gravenhage Aanvankelijk verdeeld later weer meerendeels gedrukte markt GARAGEBRAND TE ALKMAAR Ontwerp-accoord mr. M. S. Kalma RITSEMA 5T0PZUIGER DOOR CH. CARVICE si Ze zullen ter verantwoording geroepen worden, zei Clarence grimmig. woord te zeggen BERLIJN, 4 Maart (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije voltrekt zich volgens het vastgestelde plan. Gistermiddag hebben dcor jagers bescherm de lichte gevechtsvliegtuigen een vliegveld in Zuid-Enge land gebombardeerd. Verscheidene hangars en onderkomens werden daarbij ver nietigd. in den nacht van 3 op 4 Maart heb ben afdeelingen gevechtsvliegers havenwerken en fabrieken te Cardiff aangevallen. Men heeft talrijke voltreffers op doelen van militair be lang waargenomen, gepaard gaanae met krach tige ontploffingen en branden. Aan de Schot- sche oostkust hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken en scheepswerven van Newcastle bestookt met brand- en brisantbommen. Ook hier kon een goede uitwerking worden waar genomen. Bij aanvallen op verschillende vliegvelden ten Noorden van Londen zijn hangarsi onder komens, brandstof- en munitieopslagplaatsen en eenige op den grond staande vliegtuigen vc jniela. Aan de Engelsche Zuidkust heeft een ge rechtsvliegtuig een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Een ander koopvaardij schip bleef ten Oosten van Aberdeen, na twee maal te zijn aangevallen, met zware slagz" liggen Buiten de Britsche scheepsverliezen, vermeld in het Weermachtsbericht van giste ren, heeft de luchtmacht op 2 Maart nog een koopvaardijschip van ongeveer 8000 ton in den grond geboord op 25 kilometer ten Westen van de Hebriden. Onze vliegerafdeelingen, die in de Middel- landsche Zee opereeren, hebben bij Agedabia Britsche strijdkrachten met succes aangevallen Er werden talrijke treffers geplaatst op auto concentraties en colonnes Een Duitsche gemo toriseerde verkenningsafdeeling die aan de Libysche kust opereerde, heeft opnieuw gevan genen binnengebracht en een Britschen pant serwagen buitgemaakt. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verscheidene plaatsen in West-Duitschland eenige brisantbommen en een groot aantal brandbommen laten vallen. Er is geen militaire schade aangericht doch een aantal huizen werd getroffen. Eenige burgers zijn omgekomen of gewond." ERGENS IN ITALIË, 4 Maart (Stefani). Het 270ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben afdeelingen bommenwerpers met succes bases en verdedi gingswerken van den vijand gebombardeerd Bij luchtgevechten zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detachement slaags geraakt met vijandelijke gepantserde af deelingen. die op de vlucht werden gedreven met achterlating van gevangenen en materiaal. De vijand heeft opnieuw in menigte Dzjaraboeb aangevallen en de overgave geëischt. Ons gar nizoen antwoordde met geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen een vij andelijken aanval in de streek ten westen van Gondar afgeslagen In andere sectoren bedrij vigheid van patrouilles en artillerie aan weers kanten. VICHY, 4 Maart. (D.N.B.). Ten aanzien van de reis van admiraal Darlan naar Parijs ver klaart men in Fransche regeeringskrineen, dat de vice-president eenige weken geleden in Parijs ree4s heeft medegedeeld, dat hij van toen af aan vaak naar Parijs zou komen. Dit gebeurt om met de autoriteiten aldaar in contact te blijven en tegelijkertijd zich op de hoogte te stellen van den stand van het bestuursapparaat in het bezette gebied. De admiraal heeft dan de mo gelijkheid om ter plaatse voor deze bestuurs diensten de noodige richtlijnen te geven. Maarschalk Pétain heeft Maandag den Ame- rikaanschen ambassadeur bij de regeering te Vichy, admiraal Leahy, ontvangen Het onder houd, dat slechts kort was, handelde over den tcestand in het Verre Oosten en de zendingen van Amerikaansche levensmiddelen naar Frank rijk. VRAAGT ONS PROSPECTUS WISKUNDE EN TALEN (Bekende Schriftelijke Cursus) BERLIJN. 4 Maart. (S. P. T.) In Berlijn- sche kringen wordt er op gewezen, dat, dank zij het tijdig ontdekken van geheime Brftschs documenten, een grootscheepsche Engelsche actie in het Zuidoosten, van Europa door het snelle ingrijpen van Duitsche troepen is voor komen. Men herinnert er voorts aan, dat, tot dusver, elk Engelsch optreden op het continent door het vinden van documenten waardoor tijdig de noodige tegenmaatregelen konden worden getroffen, onmogelijk fs gemaakt. bij de aanvallen van de R.A.F. op West-Duitsch land in den afgeloopen nacht geen Duitsch vlieg tuig verloren is gegaan of in een luchtgevecht is beschadigd. Wel echter heeft het Duitsche luchtdoelgeschut twee Britsche bommenwerpers neergeschoten, waarvan het verlies tot dusver van Britsche zijde nog niet is toegegeven. WASHINGTON, 4 Maart. (D.N.B.) De Ame rikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur Halifax, dat een uur duurde. LOS ANGELES, 4 Maart (D.N.B.). On- weders, gepaard aan wolkbreuken, hebben vele streken van Califomië zwaar geteisterd. Ook de fnmstad Hollywood heeft zeer geleden. Reus achtige watermassa's, die van de omringende bergen afkomstig waren, herschiepen de boule vards in woeste stroomen, waarin honderden auto's verzonken. De spoorbaan van de Southern Pacific is door aardverschuivingen en hoog wa ter vernield. Dit geldt ook van den kustautoweg San FranciscoLos Angeles. BERLIJN, 4 Maart (D.N.B Reuter be weert, dat een Britsche bommenwerper vannacht bij Keulen een Duitsch jachtv.iegtuig heeft neergeschoten. Hieromtrent wordt verklaard, dat In tal van plaatsen van ons land maar vooral in het zuiden, in Brabant en Limburg kent men de Patates-frites als een algemeene volksversnapering, welke door oud en jong, arm en rijk met graagte wordt genoten. Overgeno men van de Vlaamsche zuiderburen is ook in Brabant en Limburg het gebruik ingeburgerd, dat men ongegeneerd zijn „portie frites" aan den wagen koopt en uit het zakje langs den weg loopt op te peuzelen. En tot dusver kon dit nog ongestoord voort gang vinden niettegenstaande de distributie maatregelen, aangezien de „fritjes" nog steeds zonder bon en derhalve tevens tot aanvulling van het vetrantsoen te verkrijgen waren Thans is daarin verandering gekomen en sedert Maan dag j.l. is 't verplicht voor 'n zakje „fritjes" een vetbonnetje van 5 gram in te leveren. De Pata tes-frites gaan dus nu ook op den bon. Als men echter weet, dat men bij afgifte van een vetbon een kaart ontvangt van 50 bonnetjes van 5 gram, dan zal men grif toegeven, dat de frites-verkoop daarmede nog allerminst aan ernstige beperking is gebonden en dat derhalve deze nieuwe maatregel geen grooten invloed op den verkoop zal uitoefenen. Naar de N. Rott. Crt. nog verneemt, moeten voortaan ook vet- of boterbonnen worden gege ven bij het koopen van gebakken visch, croquet- ten, gehaktballen, poffertjes, wafelen, oliebollen en ander oliegebak. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over elf heeft de 6-jarige C. T. Neuteboom, wonende in de Noordmolenstraat te Rotterdam, het zon der uitkijken oversteken van den weg met den dood moeten bekoopen. De jongen, die praatte met zijn vriendje, den 5-jarigen C. v. d. W., liep in de Zaagmolen straat tegen een juist passeerenden vrachtwa gen op, een zwaren auto met oplegger, bestuurd door den 41-jarigen chauffeur A. N. uit Delft, en werd door het achterstuk gegrepen. Het knaapje was onmiddellijk dood. Zijn vriendje kwam er met schaafwonden af. Het 75-jarig bestaan van de N.V. De Leidsche Broodfabriek, dat 7 en 8 Maart a.s. zal worden herdacht, geeft aanleiding, op de geschiedenis van deze onderneming en van de broodbakkerij in het algemeen terug te zien. De Leidsche was de derde dier toenmaals moderne broodfabrieken, die hier te lande wer den opgericht en dc brood-bereiding in nieuwe banen leidden. Reeds in 1856 richtte Sarphati te Amsterdam de eerste broodfabriek op. In 1862 volgde Den Haag en in 1866 Leiden. De naaste aanleiding daartoe was de afschaf fing in 1855 van den landsaccjjns op het ge maal, welke „omzet"-belasting in Leiden nog tot 1865 als gemeentelijke accijns bleef bestaan en den bakkers niet minder dan 2lA cent per broodje van 1 Ko. kostte! Het ging dezen bak kers destijds niet voor den wind. Het vak was overbezet en men had reden te verwachten, dat de afschaffing van den accijns bij den bak ker zou blijven hangen en niet tot merkbare broodprijsverlaging zou leiden. De hoofdaanleiding tot het oprichten van bi ood-fabrieken was echter de Fransche uit vinding van door een stoommachine gedreven kneedmachines en nieuwe ovens, die een veel- voudiger, goedkooper, zindelijker en betere broodbereiding binnen een beperkte ruimte mo gelijk maakten. In den opzet onderscheidde de Leidsche Broodfabriek zich echter principieel van de meeste andere. De burgerij leidde hier n.l. den sprong naar den nieuwen tijd. Op initiatief van een acht-tal Leidsche burgers kwamen 4 Ja nuari 1866 niet minder dan 53 Leidenaars uit alle kringen in vergadering bijeen en staande ae vergadering werd tot oprichting van een broodfabriek besloten, terwijl de aandeelen, niet grooter dan 100.per stuk, bij 150 a 200 in gezetenen werden geplaatst. Men verkreeg zoodoende een gelukkigen tus- schenvorm tusschen coöperaties en particuliere ondernemingen, die de voordeelen van beide in zich vereenigde. Het financieele belang immers van ieder der aandeelhouders afzonderlijk was te gering, dan dat niet het algemeen belang van „goed en goedkoop brood", zooals het ook in de statuten zou komen te staan, zou blijven overwegen. Met toewijding beheerden vijf com missarissen, zakenlieden uit Leiden, de nieuwe onderneming en brachten deze tot bloei; de prijs van het brood daalde met niet minder dan zeven cent per kilo, exclusief den afgeschaften accijns, wat den Leidschen burgerij vele tonnen 's jaars bespaarde; de kwaliteit van het brood was pri ma en de zaak leverde toch een behoorlijk ren dement van het geïnvesteerde kapitaal op. De kleinere bakkers uit de stad werden veelal depothouders van de fabriek en kwamen daar door in veel beter doen. De meer ondememen- den spiegelden zich aan den L.B.T. en zetten dergelijke inrichtingen op. De Bakkerswet van omstreeks 1919 was een zware klap voor de grootere bedrijven. De Leid sche wist evenwel tijdelijke moeilijkheden steeds te boven te komen. De geschiedenis der L.B.F. nagaande treft het, dat de oprichting viel op een zeker keer punt der tijden in technisch, economisch en sociaal opzicht en dat verstandig toegepaste techniek (ook in de meelfabricatie) tot een prijsverlaging ten bate der consumenten kon leiden, die niet onderdeed voor de later komen de verdere broodprijsverlagingen, welke meer het gevolg waren van de steeds overvloediger wordende graanoogsten op het westelijk conti nent. zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanonds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds béste Hoestsiroop Tenslotte waien alle dikke boeken doorgelezen, heele rollen papier hadden ze beschreven en moedeloos hadden de wijzen hun boeken opzij gelegd. Al gauw weefden de spinnen hun web over de boeken, kleine torretjes kropen tusschen de bladen en vernielden het papier. En de sultan bleef boos, want al die ge leerdheid kon hem niet helpen. Ook de straten in de stad van den sultan zagen er treurig uit. De heele bevolking leefde met den armen sultan mee en als teeken van droefheid hadden ze groote zwarte lappen boven hun deuren gehangen. En Sambo? Die dacht niet aan de narig heid, die hij eerst de jongens en daarna den sultan bezorgd had. Die leefde vrij en bly in de groote boeschen. HILVERSUM I, 415 M. Neolerlandsch programma KRO 7.30 Gramofoonnmziek, 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek, 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 'Gramofoonmuziek, 11.30 Religieuze gramo- toonmuziek, 12.00 Gramofoonmuzlek, 12.15 Rococo-octet, 12,3012.33 Almanak, 12.45 N'.uws- en economische berichten ANP, 1 00 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO-orkest 2 00 Orgel en viool. 2.45 Voor de vrouw, 3 00 KRO-orkest. 3.45 Gramofoonmuzlek, 4.00 KRO-Melodisten, 4.30 Gramofoonmu- ziek. 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuzlek, 5.45 KRO-Melodisten en gramofoonmuzlek, 6.42 Almanak. 6.45 Aetueele reportage of gramofoonmuzlek, 7 r>o Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuzlek. 8.0o Nieuws berichten ANP. 8.15 Chansons met piano begeleiding, 8.45 Radiotooneel, 9.15 Must- quette en soliste. 9.40 Wi.i sluiten alen dag, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II, 301.5 AVRO M. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Gra- mofoonmuziek, 10.30 Omroeporkest, 11.00 Declamatie, 11.20 Ensemble Jonny Kroon, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist, 2.15 Amablle-sextet en soliste. 3.10 Zang met pianobegeleiding. 3.55 Piano voordracht, 4.00 Orgelspel, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest. 6.006.20 Gramofoonmu ziek, 6.45 Aetueele reportage of gramofoon muziek. 7007.15 Persoverzicht voor bin nen- en buitenland ANP en sluiting. De middelen, welke door de Nationale Inza meling 1940 uit de collecten en andere bijdra gen zijn ontvangen, zijn' ongeveer verbruikt, aldus bericht ons het secretariaat van de Na tionale Inzameling 1940. Er is derhalve besloten, per 1 Maart 1941 de rekeningen van de Natio nale Inzameling 1940 af te sluiten. Zooals bekend, heeft de verdeeling over de geteisterde gebieden van de opbrengst van de Nationale Inzameling 1940, welke ongeveer f 3 millioen heeft bedragen, plaats gehad onder leiding en voorlichting van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Dit Fonds heeft zich nu bereid verklaard, zich te belasten met de af wikkeling van de eventueel nog na 1 Maart te behandelen zaken. Aanvragen, afrekeningen en stortingen kun. nen derhalve na genoemden datum ingezonden worden aan het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden, Koningskade 17, 's Gravenhage, giro 272727, en zullen worden behandeld door het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden in overleg met den gewezen penningmeester van de Nationale Inzameling 1940, tevens penningmeester van genoemd Fonds. De verdeeling der gelden, ingekomen bij deze inzameling, geschiedde zooals uit onderstaande verantwoording blijkt: Inkomsten: Collecte provincie Groningen f250.398.15; idem Friesland f 160.323.78; idem Drenthe f 65.486.89; idem Overijssel f401.332.04; idem Gelderland f 236.628.75; idem Utrecht f 132.232.28; idem Noord-Holland f 589.845.61; idem Zuid-Holland f 595.173.57; idem Zeeland f 95.670.11; idem Noord-Brabant f 212.342.92; idem Limburg f 185.643.16. Bedragen van par ticulieren f 344.085.11. Bankrente f 4.997.71. To taal f 3.274.160.08. Uitgaven: Oorlogsgevallen prov. Groningen f 14.239.30; idem Friesland f 6.237.25; idem Drenthe f 6.875.27; idem Overijssel f 61.309.91; idem Gelderland f 167.017.89; idem Utrecht f 213.616:04; idem Noord-Holland f 390.338.88; idem Zuid-Holland f 1.704.927.19; idem Zee land f 497.140.08; idem Noord-Brabant f 160.294.50; idem Limburg f 37.677; collecte materiaal f 5.753.46; kantoorbenoodigdheden f 505.95; reis- en verblijfkosten f 137.55; sala rissen f 1.760.50; accountant f 350.10; saldo voor nog te betalen oorlogsgevallen f 5.979.21. Totaal f 3.274.160.08. Opgemerkt zij nog, dat, indien de middelen zulks hadden toegelaten, nog een zeer groot aantal oorlogsslachtoffers voor hulp in aan merking zou zijn gekomen. De hoop wordt ech ter uitgesproken, dat het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden daartoe verder in de gele genheid zal zijn. Voor een ieder, die zijn medewerking of een bijdrage aan de inzameling heeft gegeven, past een extra woord van welgemeenden dank. Op den Raamweg ter hoogte van het K. L. M.-gebouw te 's-Gravenhage is Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur de 25-jarige mej. K. den H„ uit de d'Aumeriestraat te Scheveningen door éigen onvoorzichtigheid door een motorwagen van de N. Z. H. T. M. overreden en op slag gedood. Uit het onderzoek, dat de politie neeft inge steld, is gebleken, dat den trambestuurder geenerlei schuld treft. Het stoffelijk overschot is naar het gemeen teziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Amsterdam, 4 Maart 1941 Op de Amerikaansche afdeeling trad na de daling van gisteren geen herstel in, maar vielen oneftr den invloed van Wallstreet verdere koers verliezen waar te nemen. Steels opende y a dollar lager. Bethl. Steel yt al terwijl Republic Steel 3 8 i prijs gaf. Koperfondsen ontmoetten eveneens aanbod waardoor Anaconda 3/4 a 7/8 en Kennecott circa y dollar verloren. De handel in genoemde soorten was echter niet zeer groot. Voorts werden voor Carfoundry, General Mo tors, Vliegtuigen en Spoorwegen lagere prijzen geadviseerd, terwijl hier schoorvoetend tot den handel werd overgegaan. Op de Petroleumafdeeling kwam voor Olies geen verder materiaal aan de markt. Het ver laagde peil van gisteren ontmoette eenige vraag, hetgeen een koersherstel van 2 a 4 pet. tenge volge had. Na de openingstransacties was de handel afnemende. Shell Union, Tidewater en Continental Oil werden weer iets lager ver handeld. Na de eveneens gedrukte stemming op het Damrak kon men moeilijk berekenen, of hier op op het huidig moment of in de naaste toe komst herstel zou volgen. De toestand ir Euro pa legt de grootst mogelijke terughoudendheid op, waardoor niet lfcht een betere stemming kan baan breken. Bovendien overtuigt men zich er van, dat de mogelijkheid van aanbod voor de hand ligt in verband met de boete welke aan Amsterdam, Hilversum en Zaandam is op gelegd tot een gezamenlijk bedrag van 18 millioen. Gelijk gisteren was heden op onze beurs weer alle eeanimeerdheid uitgesloten. De handei was van bescheiden omvang en de stemming oleek bij opening verdeeld en onzeker te zijn. Voor zoover hier en daar eenige koersverbetei in gen voorkwamen, was dit niet het gevolg van bij zondere vraag, maar van het feit, dat men zich van verder aanbod onthield. In den Suikerhoek had HVA niet van verder aanbod te lijden, maar bleef toch voldoende vraag achterwege voor een goed herstel. Het fonds bewoog zich aanvankelijk op ongeveer den slotprijs van gisteren. Vorstenlanden cul tuur was echter weer flauw en moest by ope ning 4 pet. prijsgeven. Rubberaandeelen trokken weer zoo goed als geen aandacht. Wat A'dam Rubber betreft ont" hield men zich ditmaal van aanbod, waardoor het fonds voorloopig zich op het slot van gis teren handhaafde. Tabaksaandeelen waren ook weer niet geani meerd en hadden zich verdere koersverliezen te getroosten, In Deli Batavia kwam gisteren geen noteering; men adviseerde het fonds circa 10 pet. beneden den vorigen prijs. Oude Deli en Senem- bah liepen 3 a 4 pet. terug. Scheepvaartaandeelen waren eerder licht aan geboden dan gevraagd, waarom geen herstel intrad. Booten werden 3 pCt. lager geadv'seerd. Holl. Am. Lijn VA A 2% en Japanlijn A 1 lager. Scheepvaart Unie weinig veranderd. Van binnenlandsche industrieelen boekte Uni lever een licht herstel van circa 1 pCt. Aku was echter opnieuw aangeboden en gaf circa 2y prijs. Philipslampen leden onder licht aanbod een" verlies van 7 A 10 pCt. Op de beieggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen licht verdeeld. De nieuwe Staatsleening en de 33% pCt. 1938 werden resp. 1/8 en lager verhandeld. Het verder verloop bracht geen opleving en de stemming was een weinig afwisselend, waar- by een onzekere ondertoon overheerschte. Ko ninklijke Olie boekte een reactie van 2 a 4 pCt., maar kon weer 1 a 214 herstellen. H. V. A. gaf 4 pCt. prijs en herwon weer 1 a 2 pCt. A'dam Rubber brokkelde 1 A 2 pCt. af. Scheepvaartaandeelen toonden geen herstel en bleven feitelijk meerendeels veriaten. Uni lever verloor weer 1 A 2 pCt. Aku 'liep a terug, om weer iets te herstellen. Philipslam pen trokken 2 A 4 pCt. aan. Amerikaansche Staal- en Koperfondsen met weinig verandering. De Nederl. Staatsfondsenmarkt verliep en sloot stil. De 33% pCt. 1938 brokkelde nog iets in koers af. Prolongatie 2% pCt. Dinsdagavond omstreeks acht uur brak een felle brand uit in de garage van den heer D. J. Vermeulen, grossier in motormateriaal op de Laat tegenover de St. Dominicuskerk te Alk maar. De vlammen grepen snel om zich heen en in eenige oogenblikken stond het hooge gebouw in lichter laaie. De vrijwillige brandweer was spoe dig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het gebouw geheel uitbrandde. De inventaris ging vrywel geheel verloren. In raadkamer heeft het hof te Leeuwarden beraadslaagd over het ontwerp-accoord, aange boden door mr. M. S. Kalma te Assen, aan wien met vernietiging van het vonnis van de recht bank, aldaar, alsnog voorloopig surséance van betaling was verleend. De crediteuren verklaarden zich met het ont werp-accoord te kunnen vereenigen, waarna het hof de uitspraak bepaalde op 12 Maart. VIBRATOR BM VLQERUCHT KLOPT 1 VEEGT ZUIGT j Een gemompel van nieuwsgierigheid en opwin ding rees uit den kring van toehoorders. Hier was inderdaad de sensatie grooter dan men had verwacht! Clarence trok haar arm door den zijnen en keerde zich tot den Hertog. Ik heb de eer, een vriend van deze dame te zyn, zei hy zoo duideiyk, dat allen het hoor den. Haar aanwezigheid hier is te danken aan verraad, waarvoor u verantwoordeiyk bent! De Hertog haalde glimlachend zijn schouders op; maar zyn glimlach was gedwongen. Ik geef dat niet toe, Milord, antwoordde hij geforceerd-hoffeiyk, wendt u voor betere in lichtingen tot een anderen vriend van juffrouw Howard. Zijn oogjes keken naar den Signor, die nog altyd tegen de deur leunde. Ja, zei Iris rillend, hy heeft het gedaan! Clarence liep op hem toe en diende hem een hevigen slag toe, midden in zyn gezicht! Uit den weg, jij ploert,! zei hij woedend. De Signor bukte zich onder den slag en ver dween onmiddeliyk. Clarence bracht Iris naar dé deur en keerde zich toen om naar de verbaasde, opgewonden menigte. Ik roep alle aanwezigen tot getuigen, dat deze dame hierheen gelokt is door list, zei hy luid. Zu is het slachtoffer van een schandalige intrigue, waarvoor alle verantwoordeiyke per sonen zullen boeten. Hij haalde een kaartje uit zyn zak en gooide dit voor de voeten van den Hertog; toen bracht hy Iris uit de zaal, de toeschouwers sprakeloos van verbazing 'achterlatend. Ze was te geagiteerd om een woord te spreken en klemde zich zwügend aan zijn arm vast, tot ze op straat stonden. Zijn eigen agitatie was niet minder dan de hare; hy begreep nauwelijks, dat hy wakker was. Eenige mi nuten liepen ze sprakeloos voort zonder te den ken aan de richting, die ze insloegen. Toen beefde ze niet meer zoo hevig en vond ten slotte haar stem weer. O Lord Montacute! fluisterde ze. Waar waar kwam u vandaan? Wat bad ik moeten beginnen zonder u? Is u het heusch? Ze keek op naar zyn bleek, zenuwachtig gezicht, alsof ze nog niet geloofde in zijn aanwezigheid. Ja, ik ben het! zei Clarence heesch. Van middag kwam ik uit Italië terug. Even zwegen ze. Iris begreep, wat hy in Italië gedaan had. En jij Iris? vroeg hy ongerust. Hoe kwam je daar, op die plaats en dien tyd? O, 't is nog of ik droom! Zeg me alles! Het was een complot, zei ze flauwtjes en zweeg toen. De reactie begon en ze voelde zich zwak en uitgeput. Clarence riep een taxi aan en hielp haar erin; en terwijl hy haar volgde, vroeg hy haar adres. Nu dan, zei hij, spreek maar niet, voor Je tot jezelf gekomen bent. Ik ben weer in orde. zei ze met een diepen zucht, o, its heb zooveel te vertellen maar kan ik het doen? Alles moet je me vertellen, Iris! Ik heet Mabel Howard, en en ze aar zelde; maar ging toen dapper verder: ik ben zangeres. Clarence bedwong een uitroep. Na eenigen tyd zei hy, weer meester van zichzelf: En waarom? Nood breekt wet, zei ze zacht. Nood! riep hy uit, zich voorstellend, wat ze had uitgestaan, jy Iris Knighton, in nood en zangeres? Waarom niet? zei ze. Je vergeet, dat Je me een naam geeft, waarop ik geen recht heb. Betere vrouwen dan ik hebben glans bygezet aan dit beroep, dat me heeft gered en gesteund. Ja, ja! Maar dat jy daartoe gedreven werd! Ga door, zeg me alles. Ik ben niet arm meer, maar rijk in de oogen der menschen, en wat men noemt: beroemd. Toen vertelde ze hem over haar ontmoeting met Paul, en alles wat ze voor elkaar waren ge weest. Toen ze my kwamen halen, onder voor wendsel, dat hij ziek was, aarzelde of twüfelde ik geen moment, besloot ze. Het was natuuriyk een streek van Ricardo. Hy is by me geweest om geld En je gaf het hem? Wat moest ik doen? Hij dreigde niet alleen mij, maar maar anderen. En ik was in Italië! riep Clarence uit vol zelfverwyt. O Iris, wat heb je geleden, alleen en zonder vrienden Je vergeet mijn kleinen vriend Paul! Een jongen! Neen, hem vergat ik niet. Maar die man, die schurk Ricardo! Hij zal me niet ontsnappen. Hy hoort in de gevangenis nu; hy is veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid. De auto stopte voor juffrouw Barker's huis. Verwonderd keek Clarence naar de ry derde rangs huizen. Je zei, dat je rijk was? zei hy verwytend. Dat ben ik ook, antwoordde ze, en ik leef op deze bescheiden manier uit eigen verkiezing. Hy schelde en byna direct werd er openge daan. O Mabel, ben jy het? riep Paul's stem. O, ik ben bijna gek van ongerustheid geworden! Waar ben je geweest? Och, och, juffrouw Howard! zei een stem achter hem; en juffrouw Barker, gehuld in een sjaal, kwam voor de deur. Beiden staarden ze Lord Montacute aan. t Is in orde, juffrouw Barker, wees niet ongerust, Paul, mijn jongen! fluisterde ze sus send en legde haar axm om zyn hals. Paul, dit is een vriend van my van vroeger, Lord Mon tacute. Clarence, dit is Paul Foster, de compo nist, mün lieve vriendje I Clarence stak zyn hand uit en drukte Paul's mager vuistje hartelijk. Juffrouw Knightons's eh, juffrouw Howard's vrienden zyn de mijne, zei hij met nadruk. Zachter voegde hy er aan toe, tot Iris: Mag ik morgen even komen? Ja, zei Iris, dan kan je Paul hooren spelen. Clarence hield even haar hand In de zijne. Toen nam hy zyn hoed af en stapte in de taxi. Juffrouw Barker had achter de deur nieuws gierig dit tooneeltje gadegeslagen. Lord Mon tacute; juffrouw Howard alleen met een heer in dat uur van den nacht! Voor 't eerst voelde de hospita zich niet gerust. Geheel onbewust van den indruk, dien zy gemaakt had, keerde Iris zich tot haar, toen ze deur sloot. Juffrouw Barker, ik ben in groote moei lijkheden geraakt, en wie weet wat 't eind ge weest was, als deze heer my niet geholpen had. Hy is een oude vriend van mij en even beefde haar stem van myn vader. Juffrouw Barker keek haar scherp aan. Maar alle argwaan stierf weg onder den blik van Iris' reine oogen. Clarence reed terug naar de club, nog altyd heftig verontwaardigd; zyn vreugde, Iris ontdekt te hebben, werd getemperd door de woede om de haar aangedane beleediging. Het concert was voorbij, toen hy de club bereikte; maar er waren nog veel menschen by een. Wel, Railsford, ik heb myn woord gehouden, had de hertog gezegd, toen Clarence met Iris was weggegaan. Ja, antwoordde Railsford, ernstig. Je hebt gewonnen en hier is je geld; maar ik zou liever verloren hebben, als ik in jouw plaats was. Nogal laat op den dag om zedepreken te houden, vind je niet? antwoordde de Hertog met een grinnik, tenslotte was het een onschuldige grap. Onschuldig! Er zijn zeker wel zes journa listen by geweest. Dacht je, dat het relaas mor gen niet in de kranten komt? Een prachtreclame voor haar, lachte de Hertog, beste Railsford, die menschen genieten van publiciteit, en jij en ik hebben juffrouw Howard een nieuwe populariteit gegeven. Neem my niet kwaiyk, zei Railsford lang zaam en' veelbeteekenend. Ik heb part noch deel aan het complot, en ik zal iedereen, die het tegendeel beweert, tot verantwoording roepen. Tut, tut, beste kerel! zei de Hertog, je maakt van een vlieg een olifant, Hy stak de bankbiljetten in zijn zak en keek om zich heen naar zijn medeplichtige; maar de signor was nergens te bekennen. Hij was echter niet ver; de Hertog vond hem staan wachten in een hoekje van het trappenhuis. Er was een vurige striem op zijn gezicht, die hy trachtte te verbergen achter zyn zakdoek, en de Hertog kon nauweiyks een grijns bedwingen, toen hy zei: O, ben je hier, vriend; nou je hebt het knap klaargespeeld. Hier is je geld. Ricardo greep de bankbiljetten zonder een (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 10