Welke bonnen zijn geldig? I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Een onmisbaar geleide GRU TTERS WAREN: n19T zóó 7 en 8 gmnmimmnimimnnnimniiimniniMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniinmiiniimniiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu WOENSDAG 5 MAART 1941 aiiiimiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiimimuniimiiMiiiiiiimiiwHHiiiiiiimiiiiiiHiimiiHiiimiiniHiHiiiiimiiinMimB MEER RIJWIELPADEN Ook in de bebouwde kommen van stad en dorp JAARVERGADERING NED. ATHLETIEKUNIE Op 16 Maart te Utrecht UIT DE STAATSCOURANT Ontslag uit militairen dienst HET VEENBEDRIJF Besprekingen over een nieuw collectief contract Brug over het Merwedekanaal aanbesteed I71QQQ zoo Vakgroep gezelschapdansleeraren opgericht Waskaarsenmakerij bestaat anderhalve eeuw De Pius-Almanak 1941 Geen Ghineesche troepen in Birma Onafhankelijkheidsdag in Bulgarije gevierd erhoogl hoi saamhoorigheidsgevoel. Geefi opgewekt aan hei Winterhulp werk. BOEK EN BLAD Ongebrnikte bonnen bleven nog geldig tot en met de tusschen I geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 5 6 t fm 9 Maart t/m 9 (16) Maart 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Brood bon boek )e BLOEM 5 t/m 23 Maart 50 gram rogge nrood of ander brood of 1 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Btoemkaart KOFFIE of THEE 2 t/m 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 6 t/m 16 Maart 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 5 t/m 9 (12) Maart 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vïeeschwaren Vleesch kaart VLEESCH- WAREN 5 t/m 9 (12) Maart 1 rantsoen Vleesch kaart VET 5 6 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart Vt pond boter of margarine of 2 ons Vet pond boter of margarine Vet kaart BOTER 5 6 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart pond boter ol margarine of 2 ons vet *6 pond boter of margarine Boter kaart KAAS 13 en 14 t/m 9 (23) Maart 1 ons Algem. dlstributie- bonboekje EIEREN 12 81 t/m 9 Maart t/m 9 (16) Maart 1 el Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode E Periode 9 t/m 31 Maart t/m 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 11, 12, 13 15, 18, 17 t/m 14 Maart t/m 31 Maart 1 eenheid Brandstoffenkaar* haarden-kachels 25 1 lm 32 35 f/m 41 t/m 14 Maart t/m 31 Maart 1 eenheid Brandstoff enkaart ..oentr verwarm." ZEEP 16 t/m 30 Maart 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een oot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 15 t«n 30 Ma&rt 1 pond Algem- distributie bonboekje R(jst, rijstgTies, rtjstemeel, rijs té bloem of gruttenmeel 11 Lm 33 Maart pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard appel meel vlokken 7 (Zie ook hieronder i t/m 20 AprH pond - Algem. distributie boeboekje Gort of Gortmout of Grutten t/m 20 April pond Algem. distrlbutie- bonboekje Maïzena, gries meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of stijfsel t/m 20 AprB 1 one Algem. dfotrtbutte- bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti t/m 20 April X- Algem. distributie bonboekje FOTO REPORTAG E iiiiiiiiitinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiimumi Met het naderen van de lente houden ook de voorbereidingen voor het watersportseizoen gelijken tred. De werven in ons land komen handen tekort bij het bouwen van nieuwe jachten, die tijdig gereed moeten zijn (Foto Pax-Holland) Generaal Blaskowitz tijdens zijn inspectietocht langs het Westelijk front (Foto Weltbild) Nu de .hel" voldoende uit den grond is, wordt voor de ontwatering van de landerijen gezorgd. Daarvoor worden met zgn. greppelploegen de drassige greppels welke door het vee waren dichtgeloopen, weer in orde gebracht (Foto Pax-Holland) De inpoldering van de Twiske benoorden Amsterdam is begonnen. Op het platteland onder llpendam zijn vele arbeiders tewerk gesteld en deze week zijn de eerste spaden gestoken (Foto Pax-Holland) Voor de hulpverleening aan vliegers, die op zee een noodlanding moeten maken, zijn in het Kanaal boeien ver ankerd, welke van een rood kruis voorzien zijn en geneesmiddelen en verbandstoffen voor gewonden bevatten (Foto Weltbild) In het kader van het algemeene streven naar verkeersveiligheid, schrijft de K.N.A.C., is het meest effectieve middel om tot het doel te ge raken wel het zooveel mogelijk scheiden van langzaam- en snelverkeer. Bij aanleg van nieuwe wegen buiten de bebouwde kom geschiedt dit veelal reeds direct door den aanleg van rijwiel paden en daar, waar reeds bebouwing langs den weg aanwezig is, ook door den aanleg van paral lel- of ventwegen. Hoewel het Rijk bij de verstrekking van gelden uit het Verkeersfonds aan lagere organen ten behoeve van de verbetering van provinciale en tertiaire wegen geen eischen heeft gesteld ten aanzien van het zooveel mogelijk toepassen van gescheiden rijwielpaden, valt toch in de laatste jaren een gelukkige toeneming te constateeren van de totale lengte van de rijwielpaden langs zulke wegen. Belangrijk moeilijker wordt de toestand bin nen de bebouwde kommen der steden, waar veelal een gebrek aan ruimte het aanleggen van aparte rijwielpaden onmogelijk maakt. Toch is nog in vele steden op incidenteele plaatsen de aanleg van verhoogd liggende rijwielpaden, gescheiden van de rijbaan, zeer wel mogelijk door een gedeelte van breede trot toirs in te richten als rijwielpad. Zoo besloot de gemeente 's Gravenhage, welke reeds meer ver hoogde rijwielpaden heeft aangelegd, juist dezer dagen op verzoek van de K.N.A.C. over te gaan tot den aanleg van een verhoogd rijwielpad aan de noordzijde van de Koningskade tusschen Leidschestraatweg en Boorlaan, door de helft van het aldaar liggende, weinig gebruikte voet pad in te richten en aan te wijzen als rijwelpad. In het algemeen zijn aan het inrichten van zulke rijwielpaden geen hooge kosten verbonden, terwijl daarmede belangrijke voordeelen kunnen worden bereikt. Behalve dat aan de rijbaan voor het overige verkeer een grootere capaciteit wordt gegeven, hebben de wielrijders naast een grootere veiligheid op hun eigen baan bovendien in de steden het groote voordeel, dat zij niet voortdurend door geparkeerde voertuigen (auto's, bakkerskarren, enz.) naar het midden van den weg worden gedrongen, maar ongehinderd hun eigen weg kunnen volgen. De ervaringen tot nu toe in verschillende ge meenten met deze verhoogde rijwielpaden opge daan zijn uiterst gunstig geweest. Het valt daarom, naar de meening van de K.NA..C., te betreuren dat zij nog niet op grooter schaal toepassing vinden, ook in de nieuw aangelegde of aan te leggen buitendijken. Het allergunstigste profiel bij deze rijwiel paden wordt verkregen, wanneer tusschen rij wielpad en rijbaan nog een verharde of groene berm aanwezig is, welke kan dienen voor het „opnemen" van boombeplanting, licht- en tram- masten, palen voor verkeersseinen en verkeers borden benevens als ruimte voor het openen van portieren van auto's, voor het plaatsen van vuilnisemmers, als opstelplaats voor buspassa giers, enz. Ter plaatse waar geen bebouwing aan wezig is (bijv. langs plantsoenen, enz.) en waar dus in het algemeen ook geen parkeerende voer tuigen, enz. verwacht behoeven te worden, is de aanwezigheid van een zoodanigen berm uiteraard van minder belang. Naar wij vernemen zal de, jaarlijksohe ilge- meene vergadering van de Nederlandsöhe Ath- letiekunie op Zondag 16 Maart niet in Am sterdam doch te Utrecht in het Jaarbeurs restaurant gehouden worden. Het aanvanesuur blijft 12 uur. Onderscheidenlijk met ingang van 1 Maart 1941 en te rekenen van 16 Februari 1941 is aan den kolonel J. van Voorthuijsen en den kapitein A. K. Scheuermann, beiden van het wapen der infanterie, op het daartoe door hen gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-tweeden luitenant ir. W. J. L. Dalmijn van het wapen der genie. De federatie van vervenersorganisaties in Ne derland heeft thans aan de organisaties van land- en veenarbeiders medegedeeld, dat zij be reid is met deze organisatie een bespreking te houden over de collectieve arbeidsovereenkom sten voor het tijdvak 21 Maart 1941 tot en met 21 Maart 1942. Deze bespreking is vastgesteld op Woensdag 5 Maart te Emmen. onder de gemeente Gorinchem, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was B. Bruil Jr. te Bussum, voor f 314.600.—. Voorts is aanbesteed: het maken van den onderbouw van de te vernieuwen brug over de spoorweghaven (staatsspoorbrug) te Leiden, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was H. C. Heemskerk te Leiden voor f 31.883. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed: het maken van een brug over het Merwedekanaa' in weg no. 15 van het Rijkswegenplan 1938, Het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Maandag werd in aanwezigheid van het hoofd van de afdeeling theater en dans van het de partement voor Volksvoorlichting en Kunsten, den heer F. Primo, opgericht de vakgroep ge zelschapdansleeraren, onderdeel van het too- neelgilde. Tot voorzitter van het voorloopig bestuur werd aangewezen de heer H. Kwekkeboom, te Haarlem, tot vice-voorzitter de heer H. M. A. Stoopman, te Bussum, tot secretaris de heer W. J. N. van Dalen, te 's-Gravenhage, tot re dacteur de heer C. J. de Jong, te Amsterdam. Allen thans in Nederland werkzamen dans- leeraren wordt verzocht een aanmeldingsformu lier aan te vragen bij den secretaris van de vakgroep, Thomsonlaan 23, 's-Gravenhage. Op 12 Maart zal het 150 jaar geleden zijn, dat de bekende waskaarsenmakerij van de firma T. J. Beuger en Zn. te Den Haag werd opgericht. Ofschoon ongewijzigd van indeeling, is de Pius-Almanak 1941, wat den inhoud betreft, veel verbeterd in vergelijking met zijn voor gangers. Reeds bij een vluchtig opslaan valt dit den vertrouwden raadpleger van deze waar devolle bron op. Moge het zijn voorgekomen, dat men in vroegere jaargangen op niet in alle opzichten juiste gegevens stuitte, de uit gave van dit jaar voor de eerste maal voor treffelijk verzorgc'. door de N.V Drukkerij „De Tijd" te Amsterdam schoon oogenschijnlijk een doolhof van namen en cijfers, is voor alle rubrieken zó<> bijgewerkt en herzien door het aanbrengen van dg jongste mutaties tot het ter perse gaan, dat men er een juisten en ver trouwden gids in heeft voor zijn informaties. Dat het samenstellen van dit' „Jaarboek voor de katholieken van Nederland'' een omvang rijk werk moet zijn, bewijst de uitgebreidheid van den inhoud, die is onderverdeeld in de rubrieken: Nederland en het Algemeen Bestuur der H. Kerk; Nederlandsche of Utrechtsche kerkprovincie; parochieele indeeling van Ne derland; indeeling in bisdommen, dekenaten en parochies; religieuze orden en congregaties, welke in Nederland werkzaam zijn; de R.K. Kerk in de Nederl. overzeesche gebieden; Ne derland en de Missiën; Nederland en het werk der Hereniging; Godsdienst én eeredienst. Onderwijs, opvoeding en jeugdwerk, de Ka- TOKIO, 4 Maart. (Domei). Het persbericht dat meldde dat 20.000 man geregelde troepen van Tsjoengking kortgeleden Birma waren bin nengetrokken ter versterking van de Brltsche defensie aldaar, zulks in overeenstemming met een geheime Engelsch-Chineesche militaire overeenkomst, is formeel tegengesproken door Sir Robert Craigie, den Britschen ambassadeur, tijdens een onderhoud, dat hij laatstelijk gehad heft met Ohasji, den vice-minister van Buiten- landsche Zaken. De woordvoerder van het bu reau voor de inlichtingen, Isjii, heeft vandaag in de persconferentie voor buitenlandsche cor respondenten een desbetrefende verklaring afge- i legd. De Britsche ambassadeur sprak genoemd bericht tegen en gaf de verzekering aan den vice-minister, dat er geen plan bestaat voor het binnenrukken door troepen van Tsjoengking in Birma, aldus voegde de woordvoerder aan zijn mededeeling toe. Hierbij merkte hij nog op, dat het persbericht niet door officieele Inlichtingen was bevestigd. SOFIA, 4 Maart. (S.P.T.). Gisteren vierde^ Bulgarije, zooals telken jare, zijn onafhankelijk heidsdag. Te Sofia hielden de studenten op tra- ditloneele wijze een optocht door de stad en brachten ovaties voor de gezantschappen van Duitschland en Italië. Overigens onderscheidde de viering zich van die van voorafgaande jaren door de verduistering en de aanwezignei/i van Duitsche troepen. tholieke pers, charitatief maatschappelijk werk en zieken- en gezondheidszorg, om slechts de voornaamste te noemen, en „last not least" eer, alphabetische naamlijst der geestelijken in Nederland en in de Missiën. De redactie heeft door haar bijzóndere zorg de vele gebruikers van den Pius-Almanak zeer aan zich verplicht en er toe bijgedragen, dat de uitstekende „roep", welke den „Pius" tot nog toe overal vergezelde, zoo mogelijk nog in ruimeren en dit niet alleen in katholieken kring zal doorklinken EERSTE LEVENSJAREN, door Henriëtte Willebeek Le Mair Nijgh van Ditmar, Rotterdam. Een soort levensboek voor een baby. Aardige plaatjes en veel ruimte voor aanteekeningen om trent den verjaardag en andere plechtige zaken, alsmede voor kleine en groote gebeurtenssen In baby's leven, zoolang hfj baby is. Men zou dit boeh ook een baby-kalender kunnen noemen. In ieder geval, hoe men het boek ook noemt, ouders die nog maar één baby hebben, zullen hem (haar, het) met voldoening in „Eerste Levens jaren" kunnen reeistreeren Vertegenwoordigers uit Bulgarije, Italië, Roemenië, Spanje, Hongarije, Noor wegen en Slowakije hebben deelge nomen aen de internationale winter sportwedstrijden voor de jeugd te Garmisch Partenkirchen. De Italiaansche ploeg tijdens een wandeling (Foto Weltbild)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 12