Nog geen antwoord van Vichy op het bemiddelingsplan van Tokio Opmarsch van het Britsche Nijlleger blijkt tot staan gebracht r Konoje roept kabinets raad bijeen Het memorandum van Matsoeoka aan Eden Verduistering Eden gaat van Athene naar Caïro De bomaanval op 's-Gravenhage DE DAG ONTWAAKT, Het onderhoud tusschen Göring en Antonescoe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Verklaring van Turkschen premier te wachten De handelsbesprekingen te Batavia De Engelsche overüal op Svolvaer Protest van gezant der V.S. te Sofia De Simaloer nog slechts een brandend wrak De positie van Engeland in het Nabije Oosten AUSTRALIë EN JAPAN DONDERDAG 6 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal' 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22887 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 55 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. HET CONFLICT INDO CHINA—THAILAND Instemming van Vichy verwacht De bezetting van Pakhoi Japansche uiteenzetting over de notawisseling tusschen Tokio en Londen Turksche giften voor krijgsgevangenen JV Britsche gezant in Joego-Slavië heeft een onderhoud gehad met Eden Sir Stafford Cripps in Moskou terug Aanvulling op Duitsch weermachtsbericht De oorlog ter zee en in de lucht Engeland beschouwt Bulgarije als „door den vijand bezet gebied" Bulgaarsche arbeiders naar Duitschland Senaat te Caïro verklaart: „Egypte onafhankelijk" De defensie van Nieuw-Zeeland De stakingen in Amerika Uitbreiding Marine-personeel? Cunningham gouverneur van het bezette gebied in Afrika Geruchten Britsche blokkadepolitiek blijft ongewijzigd Rijdende kapellen in Duitschland Russische persstem over het gebeuren in Bulgarije standpunt. Duitsche gezant te Belgrado terug NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TOKIO, 5 Maart (Domei) De Japan- sche ministerpresident Konoje heeft, aldus wordt van betrouwbare züde vernomen, be sloten voor morgen een dringenden kabinets raad bijeen te roepen, daar Frankrijk nog steeds geen antwoord heeft gegeven op het Japansche bemiddelingsplan voor de rege ling van het geschil tusschen Frankrijk en Thailand. Nu (ie Fransche regeering het heeft nagelaten te antwoorden op het bemiddelingsplan, dat door den Japanschen minister van Buitenland- sehe Zaken, Matsoeoka, op 4 Maart aan den Franschen ambassadeur, Charles Arsène-Henry, is overhandigd, wordt, naar wordt gemeld, de toestand nu zeer delicaat en ernstig. Daar Frankrijk zelfs Woensdagmiddag nog niet ge antwoord heeft op het Japansche bemiddelings plan, heeft Saito, directeur van het bureau Zuidzee van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en tevens secretaris-generaal van de Ja pansche delegatie op de vredesconferentie, den Franschen ambassadeur Arsène-Henry Woens dagmiddag bij zich ontboden en hem gewaar schuwd, dat indien de Fransche regeering nog langer zou dralen met haar antwoord de toe stand nog slechter zou worden. Saito heeft te vens verzocht zoo vlug mogelijk antwoord te mo gen ontvangen. In dit verband wordt gemeld, dat de Japan sche regeering niet van zins is de periode van wapenstilstand voor een derden keer te verlen- genr ongeacht de redenen, die Frankrijk zou kunnen opgeven voor het uitstel en dat Japan thans gedwongen is een „kras besluit" te ne men, ten einde het hoofd te bieden aan den toestand, voor het geval Frankrijk zijn ant woord nog langer zou uitstellen. Men is echter van meening, dat, indien het Fransche antwoord voor 6 Maart aan de Japansche regeering wordt overhandigd, het sluiten van een overeenkomst nog mogelijk is. De Japansche woordvoerder, Koike, heeft, volgens een bericht van United Press, ver klaard Ik ben ervan overtuigd, dat de Fransche gedelegeerden te Tokio, het vredesverdrag met Thailand Donderdag of Vrijdag zul len onderteekenen. Vichy heeft reeds in beginsel instemming betuigd met de Thai- landsche en Japansche eischen. Uit Tokio meldt D.N.B.: Over de bezetting van Pakhoi door Japansche troepen meldt Do mei nader, dat de Japanners bij de landing geen verliezen hebben geleden. Het fort, dat op een voorgebergte 2 kilometer ten Westen van Pakhoi. ligt, werd onmiddellijk bezet door de Japanners, die het in den rug aanvielen. Bestuur en Justi tie werden onmiddellijk door de Japanners over genomen, terwijl de inwoners, ongeacht hun na tionaliteit, bevel kregen zich te doen inschrijven bfj de Japansche militaire autoriteiten. TOKIO 5 Maart. (D. N. B.) De woordvoer der van het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft tegenover de pers ver klaard, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken op 25 Februari een antwoordnota van Churchill heeft ontvangen en enkele dagen ge leden hierop geantwoord heeft. Dit antwoord kan slechts met toestemming van Engeland gepubliceerd worden. Daar echter Butler den inhoud van dit memorandum van Matsoeoka aan Eden gedeeltelijk gepubliceerd heeft, zal Japan zonder inbreuk te maken op het diplo matieke gebruik, thans hetzelfde doen. Mat soeoka heeft niet' den indruk gekregen, dat Churchill een antwoord verwacht heeft, doch hij hééft gebruik gemaakt van de gelegenheid om de volgende punten naar voren te bren gen; - 1. In zijn memorandum aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft Matsoeoka nooit het plan gekoesterd ook slechts maar een toespeling te maken op het feit, dat hij bereid is op te treden als bemiddelaar tusschen oorlogvoerende staten in Europa. Matsoeoka heeft het niet voor mogelijk gehouden, dat eenige passage in zijn memorandum aanleiding gegeven zou kunnen hebben voor een dergelijke ver onderstelling. 2. Matsoeoka verklaarde, dat Japan bij het vervullen van de plichten, die het in het driemogendhedenpact op zich genomen heeft, steeds aan den kant van zjjn bond- genooten zal staan, evenals Japan ook zijn verdragstrouw gedurende het bondgenoot schap met Engeland voldoende bewezen heeft. ISTANBOEL, 5 Maart. (D. N. B.) Het Joumal d'Orient meldt uit Ankara, dat de Turksche premier, Tewfik Saydam, bin nenkort over de nieuwe begrooting zal spreken. Het is mogelijk, dat hij bij die ge legenheid ook verklaringen over de alge- meene positie van Turkije zal afleggen. De minister van Binnenlandsche Zaken en <he van Defensie zijn gisteren te Istanboei Aangekomen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat een wijzigig van de wet °P de passieve defensie in voorbereiding is. Van welingelichte zijde te Ankara verneemt P. T. dat de Turksche regeering bijeen is gekomen, ten einde het antwoord van Turkije °P de boodschap van rijkskanselier Hitier, op te stellen. Het A.NP. verneemt uit Istanboei, dat de Turksche bevolking na het bericht over de ont vangst van den Duitschen ambassadeur Von Pa- >Pen door den Turkschen president Inonoe dep toestand zeer optimistisch beschouwt. In vele Turksche kringen heerscht de opvatting, dat de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Eden ofntrent zijn bezoek aan Ankara niet bijs ter voldaan is. Uit Boekarest meldt het A.N.P.: Het schip «egele Carol is uit Istanboei in de haven van Constanza aangekomen met 800 pakketten, die Turksche „Halve Maan" aan de Fransche en ^ttgelsche krijgsgevangenen in Duitschland heeft Oerzonden. De pakketten zijn per spoor doorge erden. Zonsondergang 6 Maart 19.27 Zonsopgang 7 Maart 8.14 Maanopkomst 12.13 ondergang 3.5E BERLIJN, 5 Maart (D.N.B.) Volgens een bericht van den Britschen bericiiten- dienst uit Athene heeft Eden vanochtend een afscheidsbezoek gebracht aan den Grlek- schen minister-president om zijn reis te za- men met den chef van den generaien staf, Diil, naar Cairo voort te zetten. Uit Belgrado meldt S. P. T., dat de Britsche gezant in Joego-Slavië, Ronald Campbell, die een bezoek heeft gebracht aan Athene, waar hij den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken, Anthony Eden, uitvoerig verslag over de toestand in Joego-Slavië bracht, op zijn post in Belgrado is teruggekeerd. Naar verluidt, heeft Campbell van zijn regee ring de noodige volmachten gekregen, waardoor hij alle stappen die hij noodig acht zal kunnen ondernemen. Hiermede wordt bedoeld, dat voor het gevkl Joego-Slavië zijn houding jegens Duitschland óf ten aanzien van de ondertee- kenaars van het driemogendheden-pact nader mocht bepalen, het in handen van Campbell ligt om dezelfde beslissingen te nemen, als die welke zijn collega in Sofia, Rendell, noodig heeft ge acht. Voorts wordt gemeld, dat allen Britschen on derdanen in Joego-Slavië aangeraden is, ten spoedigste het land te verlaten en te pogen Grie kerjland of Turkije te bereiken. Het D.N.B. meldt uit Moskou, dat de Engel- sche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, die zich op 27 Februari naar Istanboei had begeven, ten einde den Engelschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Eden, en den chef van den generaien staf. Dill, te ontmoeten, Woensdagmiddag met een speciaal vliegtuig van de Sovjet-Russisclre burgerluchtvaart te Moskou is aangekomen. SS» Een merkwaardig ongeluk is te Göteborg in Zweden gebeurd. De groote sneeuw- hoopen, die in de straten der stad Tagen, moesten worden opgeruimd sn de reinigingsdienst besloot de sneeuw in de bevroren vaarten en kanalen te laten stortenBij dit werk stortte een paard met wagen van een kademuur. Het kostte veel moeite hst arme dier v;eer op den wal te brengen (foto Recia) BATAVIA, 5 Maart (Domei). De derde week der handelsbesprekingen tusschen den Japan schen consul-generaal, Isjizawa, en het hoofd van de afdeeling handel van het departement van Economische Zaken, J. E. van Hoogstraten, is gisteren begonnen met een conferentie, die twee uur duurde. De woordvoerder der regeering, J. H. Ritman, verklaarde gisteren op een pesconferentie, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de onder handelingen tot bijlegging van het Thailandsch- Indo-Chineesche grensconflict geen invloed op de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ne- derlandsch-Indië zullen hebben. Op een vraag betreffende de berichten om trent spanning in het Zuidzeegebied antwoord de Ritman, dat Nederlandsch-Indië zijn onaf hankelijke politiek zal handhaven en geen der den mogeödbeden om bijstand zal verzoeken. BERLIJN, 5 Maart. (D.N.B.). In aanvulling op het weermachtsbericht van Woensdag yer_ neemt het D.N.B. van welingelichte zijde nog het volgende: „De bewegingen van de Duitsche troepen jn Bulgarije verloopen volgens het vastgestelde plan." In de woorden „volgens het vastgestelde plan" wordt tot uitdrukking gebracht, dat door den thans voltrokken opmarsch van Duitsche troepen in het bevriende Bulgarije alle Engel sche plannen om den oorlog uit te breiden on mogelijk worden gemaakt en dat de wet van het handelen in het Zuidoosten door de spilmogend- heden en door de bij hen aangesloten bevriende staten gedicteerd wordt. De duidelijke superiori teit van de spilmogendheden in de lucht komt tot uiting in het feit, dat het Britsche luchtwa- pen niet in staat is de sedert eenige weken bijna dagelijks in Noord-Afrika door de Duitsche af- deelingen gevechtsvliegers ondernomen aanval len op Britsche ravitailleeringssteunpunten, troe penconcentraties, tentenkampen en voorraads- depots te verhinderen. Deze belangrijke acties hebben den oorlogstoestand in Noord-Afrika op beslissende wijze beïnvloed. De opmarsch van het Nijlleger van Wavell is in het gebied Beng- hazi-Agedabia sedert de eerste helft van Februari tot staan gebracht. Het voor de oorlogseconomie zoo belangrijke West-Engelsche graafschap Wales is door de hardnekkige luchtaanvallen der afgeloopen da gen zwaar getroffen. De aanval op Cardiff van eergisterennacht was, volgens de Engelsche be richten, een van de hevigste van dezen oorlog. Een geweldige hagel van brandbommen kwam op de haven en (iet industriegebied terecht. Ook de beide andere" havens aan het Bristol-kanaal, Swansea en Bristol, vertoonen de zwaarste ver nielingen en talrijke puinhoopen in haar dok en haveninstallaties, alsmede in de industriege bieden. Deze vernielingen treffen de Engelsche oorlogseconomie des te ernstiger, daar deze West-Engelsche havens sedert maanden het la den en lossen van goederen, dat anders in de Londensche havens gebeurt, hebben moeten ver werken. Reeds-bij volledig intacte haveninstalla ties is het uitgesloten; dat deze West-Engelsche havens Londpn kunnen vervangen, dat in vre destijd meer dan veertig procent van den gehee- len Engelschen buitenlandschen handel in zijn haven verwerkte. Tengevolge van deze belang rijke vernielingen in deze westelijke havens moet de chaos in de Engelsche vervoersorganisatie noodgedwongen toenemen. Deze aanvallen vol gens een vastgesteld plan op de belangrijkste havensteden aan de Engelsche Westkust staan in het nauwste verband met den succesvollen strijd van de Duitsche duikbooten, kapersche pen en langeafstandsbommenwerpers tegen de Britsche aanvoeren van overzee. Verder meldt het D.N.B. nog uit Berlijn: De beschieting door de Britsche zeestrijd krachten op 4 Maart van het tot de Lofoten behoorende eilandje Svolvaer heeft slechts kor ten tijd geduurd. Na de beschieting landden de Engelschen en namen eenige Duitschland vriend schappelijk gezinde Noren en Duitsche zeelie den als gevangenen mede. Na deze actie trokken zij zich in de grootste haast terug om zoodoende het gevaar te vermijden met eenheden van de Duitsche troepen in contact te komen. De En gelschen verlieten deze meest afgelegen plek van Noorwegen weer zoo snel mogelijk en ontweken hierdoor een openlijken strijd. Bij hun overval op het onverdedigde eiland Svolvaer hebben de Engelsche oorlogsschepen naar het voorbeeld van Oran, Dakar, Genua en Castellorosso met hun doelloos geschutvuur de burgerbevolking van een vreedzaam dorp ge troffen. Installaties van de Noorsche visscherij- installaties werden beschadigd en vernield en zoodoende de levensmiddelenvoorziening van een deel van de Noorsche burgerbevolking in gevaar gebracht. Uit New-York meldt het D.N.B.: In een Oost- Canadeesche haven zijn vijftig overlevenden van twee Britsche vrachtschepen aangekomen, die in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Zij vertelden, dat hun in convooi varende schepen door duikbooten waren overvallen en in den grond waren geboord. Verder meldt het D.N.B. uit Berlijn: Formaties Duitsche jagers hebben Woensdag een aanval over het Kanaal ondernomen. On der de Engelsche kust stuitten zij op Britsche jagers en noopten ze tot den strijd. Op verschei den plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten tusschen afzonderlijke toestellen en groepen vliegtuigen. Vólgens tot dusver ontvangen berichten zijn zes Britsche jagers van het type Spitfire neer geschoten. Enkele Britsche bommenwerpers hebben on der escorte van een formatie jagers en onder dekking van laaghangende wolken weer de stad Boulogne aangevallen. Eenige bommen vielen op woonhuizen en beschadigden een voor de burgerbevolking belangrijke ravitailleeringsin- stallatie. De Duitsche afweer verijdelde een grootscheepsche uitwerking van den aanval en verjoeg de vijandelijke formaties. Bij de achter volging werd een Britsche jager van het type Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. De wnd. burgemeester van 's-Gravenhage heeft aan de nabestaanden van de slachtoffers van den bomaanval van Zondag j.l. een brief van rouwbeklag gezonden. Daarbij heeft hij ook de deelneming overge bracht van den gevolmachtigde voor de pro vincie Zuid-Holland van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, die zulks had verzocht. SOFIA, 5 Mart. (S.P.L.) De gezant der Ver- eenigde Staten in Sofia, Earl, die j.l. Zaterdag óp weg naar Joego-Slavië verhinderd werd de Bulgaarsche gren» over te komen, heeft een protestnota bij het Bulgaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken over dit voorval inge diend. Uit Berlijn meldt D.N.B.: Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Brit sche ministerie voor de Blokkade een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk Bulgarije thans als „door den vijand bezet gebied" beschouwd moet worden. Derhalve wordt Bulgarije met ingang van heden als vijandelijke bestem ming beschouwd en staan alle goederen, die van Bulgaarschen oorsprong of Bulgaarsch eigendom zijn, bloot aan inbeslagneming. Verder'meldt het D.N.B. uit Sofia: In een nota, die de Engelsche gezant van ochtend' heeft overhandigd aan den Bulgaar schen minister-president, wordt aangaande de motieven van Engeland tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Sofia o.m. ver klaard, dat de Engelsche regeering het niét eens is met de verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troepen in Bulgarije den vrede op den Balkan in stand houden. Het toetreden van Bulgarije tot het drie-mogendhedenpact zoo wordt in de nota verder gezegd en de op marsch van Duitsche troepen vormen de voor naamste reden voor het besluit van Engeland De nota geeft uitdrukking ahn de meening, „dat er naar Engelsche opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het het doel van de Duitsche actie is, het met Groot-Brittannië geallieerde Grie kenland te bedreigen en aan te vallen." De nota verwijt de Bulgaarsche regeering, dat zij de Duitsche voornemens begunstigd heeft. S.P.T. meldt uit Sofia, dat ingevolge de be palingen van de wet op da civiele mobilisatie in Sofia en in verschillende andere Bulgaarsche steden bekend is gemaakt, dat alle mannelijke personen tusschen de J6 en 45 jaar en alle vrou welijke personen usschen de 20 en 50 jaar. voor zoover zij .niet dienstplichtig 'zijn, zich moeten laten registreeren. Zij dienen daarbij hun be roep en hun kennis van vreemde talen op te geven. Naar verluidt, heeft deze maatregel ten doel de diensten van voor de civiele mobilisatie in aanmerking komende personen daar te gebrui ken. waar zij maximum prestaties kunnen leve ren. SOFIA. 5 Maart. (S.P.T.) 500 Bulgaarsche ar beiders zijn uit Lom aan den Donau naar Duitschland vertrokken om daar werk te vin den. CAIRO, 5 Maart (S.P.T.). De Egyptische Senaat" heeft een besluit genomen, dat in politieke kringen te Cairo groot opzien heeft gebaard. In dit besluit wordt ver klaard: „De Senaat bepaalt, dat Egypte een onafhankelijke staat is met onbeperkte souvereiniteit. Het staat niet onder protec toraat van een ander land." BERLIJN, 5 Maart (D.N.B.). Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben Woensdag op eenige honderden kilometers ten Westen van de Schotsche eilanden het wrak waar genomen van een groot schip, dat Duitsche. vliegtuigen met succes hadden aangevallen. Het was het onder Engelsche vlag varende Nederlandsche koopvaardijschip Simaloer, met 'n tonnage van 6.533 b.r.t. Het met af weergeschut bewapende schip kreeg onder de waterlijn een zwaren treffer, waarop het door de bemanning verlaten werd. Het drijft als wrak brandend op zee rond. LONDEN, 3 Maart. (S.P.T.). De premier van Nieuw-Zeeland, Fraser, heeft in een rede ver klaard, dat Nieuw-Zeeland over meer dan 100.000 man voor zijn verdediging beschikt, in dien dit noodig mocht blijken. BERLIJN, 5 Maart. (D. N. B.) De Nacht- aüsgabe schrijft in een artikel over de ont wikkeling op den Balkan, dat er in de wereld niet de geringste twijfel 'bestaat over het feit, dat de Britsclie politiek zich in het Oostelijk gebied van de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten in een buitengewone crisis be vindt. Te Londen en in te New York ver schijnende Engeland vriendschappelijk gezin de dagbladen verheelt men niet, dat de Brit sche oorlogvoering in het Nabije Oosten van een aanvalspoging is overgegaan tot de ver dediging. De geheele Britsche oorlogvoering in dit gebied blijft beperkt tot dreigementen met zgn. militair geweld. De Britsche oorlogvoering zoekt op misdadige wijze volken, die de mo gelijkheden tot een vreedzame ontwikkeling bezitten, in een catastrophe van een Brffechen terugtocht te brengen. Aanvankelijk heeft En geland op de lijn Istanboel-Sofia-Belgrado een politiek, later een militair offensief tegen Duitschland willen ontketenen. Thans is Engeland tot in het Nabije Oosten terugge worpen en doet Eden In Athene nog een po ging om op de lijn Istanboel-Athene militaire terugtochtsgevechten te organiseeren. WASHINGTON, 5 Maart (S.P.T.). Aan de Verklaring van den Japanschen consul-gene raal te Sydney, dat Japan steeds tot een over eenkomst met Australië bereid is, wordt in politieke kringen te Washington groote aan dacht geschonken. Uit de berichten van de Amerikaansche correspondenten In Canberra blijkt dat de beweging in Australië om met Japan tot een accoord te komen groeit. In de verklaring van den Japanschen consul ziet men een teeken, dat een dergelijke overeenkomst, die niet weinig tot een ontspanning in het Verre Oosten zou bijdragen, niet meer tot de onmogelijkheden behoort. NEW YORK, 5 Maart. (D.N.B.). Behalve de beide reeds gemelde stakingen op het vliegveld in de nabijheid van Dalton en in de Pressure Castingsfabriek in Cleveland, is een nieuwe sta king uitgebroken in de propellerfabriek der Curtiss-Wright fabrieken in Pitssburgh. Hier werd echter snel een overeenstemming bereikt. In het reservedepot van het ministerie van Oorlog in Columbus (Ohio) is een staking uitgebroken bij den bouw van een groot pakhuis. Ongeveer 200 timmerlieden legden het werk neer en eischten loonsverhooging. Uit Washington meldt het D.N.B.: Woensdag is de zitting van den Senaat weer een uur vroe ger geopend teneinde het wetsontwerp tot steunverleening aan Engeland er door te jagen. Als laatste spreker der oppositie verklaarde de republikeinsche senator Robey, wiens nouding tot dusverre nog onbekend was, dat het wets ontwerp tot steun aan Engeland de Vereenigde Statên onverwacht in den oorlog zal brengen. Hij geloofde echter, dat het verstrekken van een crediet aan Engeland ten bedrage van twee milliard dollar als tegenprestatie voor de vloot- bases op de Britsche koloniën in de Caraibische Zee een grootere effectievere hulp voor Engeland zou beteekenen. Hiermede zou Engeland grootere hoeveelheden oorlogsmateriaal kunnen koopen dan de Vereenigde Staten kunnen fabriceeren. Naar S.P.T.Sbericht heeft de voorzitter van de marine-commissie van, het Huis van Afge vaardigden Vinson, een Wetsvoorstel ingediend om het personeel der marine op 232.000 man schappen te brengen. Het vöorstel houdt in een volmacht voor den president der Vereenigde Staten om het personeel der marine tot 300.00'j man uit te breiden. NAIROBI, 5 Maart. (Reuter). Luitenant-ge neraal Cunningham, de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Oost-Afrika. heeft het bestuur der bezette gebieden op zich ge nomen. Waar komen ze vandaan, welke wind voert ze mee, waar zitten die „goede bronnen"?? „Hebt u het al gehoord, mijnheer Ja ik heb het al gehoord, u bent pre cies de tiende, die me hetzelfde ver haal doet en het klopt tals een bus met wat uw voorgangers mij vertel den. Maar neemt u mij niet Jcwalijk, mijn tijd is erg beperkt. Ik heb al diverse bronnen aangeboord en ben nu op weg naar iemand „die het kan weten." Eindelijk dan de juiste bron gevon den. Ongemerkt versnel ik mijn pas, mijn nieuwsgierigheid bereikt haar hoogtepunt. Het adres dat mij ge noemd werd klopt. Ik ben dus op den goeden weg, bel aan én sta na verloop van enkele minuten van aangezicht tot aangezicht tegenoper hem, die tal- loozen in zijn onzichtbaren greep ge vangen houdt. Een vermoeide blik kruist mijn dito; de kennismaking is hartelijk. Mijn gastheer noodigt mij uit plaats te nemen en vleit zichzelf neer in een luien stoel, met de opmer king: ,.U gelieve mij te excuseeren, maar ik ben doodop. Ik moest nood zakelijk even naar enkele kennissen want het gerucht doet hardnekkig de ronde dat" Onder het genot van een pittig glaasje in „De Goede Bron" op den hoek van de straat hebben wij ons weten te ontrukken aan den greep van den onbékende. WEENEN, 5 Maart. (D. N. B.) Rijks maarschalk Göring heeft, zooals reeds werd gemeld, Woensdag te Weenen een ontmoe ting gehad met der Roemeenschen staats leider generaal Antonescoe. In het kasteel Belvédère volgde een vrij langdurig onder houd. De besprekingen liepen voornamelijk over belangrijke economlsch-politieke vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn en in den geest van de Duitsch- Roemeensche vriendschap en nauwe sa menwerking werden gevoerd. BERLIJN, 5 Maart A.N.F.) Naar wij van welingelichte zijde vernemen gelooft men in politieke kringen hier, dat bij de bef,prekin gen tusschen rijksmaarschalk Göring en den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescoe, eerder militaire dan economische of politieke vraagstukken op den voorgrond staan. Men verklaart, dat aan de besprekingen, die in zeer kleinen kring werden' gehouden, ook de Duitsche luchtvaartattaQhé te Boekarest, ko lonel Gerstenberg, deelneemt. In het gezelschap van generaal Antonescoe be vonden zich de* onderstaatssecretaris van het Roemeensche ministerie van Economische Za ken, Diniitricoe, en le directeur van het ka binet, Eiefterescoe. Verder verneemt men dat generaal Antones coe vanmiddag te 16 uur per vliegtuig zou te- rugkeeren. LONDEN, 5 Maart. (S.P.T.). Dé minister voor Economische Oorlogvoering, Dalton, neeft Dins dag naar aanleiding van vragen, in net Lager huis verklaard, dat de blokkade-politiek van de Britsche regeering ongewijzigd blijft. Tusschen den Engelschen ambassadeur te Washington en de Amerikaansche regeering wordt op het oogen- biik de kwestie van de Roode-Kruiszendingen naar de bezette gebieden besproken. Dalton ver klaarde, dat er nog geen beslissing was geno men. BERLIJN, 5 Maart. (D.N.B.). Uit kringen der katholieke geestelijkheid wordt medegedeeld, dat de Katholieke Kerk in Duitschland thans over 38 gemotoriseerde „kerken" beschikt. Het betreft hier kleine altaren, die op auto's zijn gemonteerd en die in streken, waar weinig verkeer is, in dienst worden gesteld, ten einde zoodoende ook den inwoners van kleine dorpen de gelegenheid te geven de H. Mis bij te wonen. Ondanks de rantsoeneering wan benzine en auto's hebben de desbetreffende autoriteiten hun medewerking verleend bij het aanschaffen van deze rijdende altaren. De eerste vijf van deze auto's zijn in Beieren in dienst gesteld. Men verwacht, dat er nog tien vervaardigd zullen worden, die dan ook bij de geestelijke verzorging der troepen in ver van elkaar liggende kampen gebruikt zullen wor den. In de meeste gevallen worden deze auto's door de geestelijken zelf gereden. SJANGHAI, 5 Maart (DJST.B Het te Sjang hai verschijnende Sovjet-Russische blad „Novos- tionia" schrijft naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen op den Balkan, dat het binnen trekken van de Duitsche troepen in Bulgarije door de ontwikkeling van den oorlog noodzakelijk is geworden en zoodoende slechts een kwestie is, die Bulgarije alleen aangaat. De Duitsch-Bul- gaarsche actie beteëkent geenszins een bedrei ging van de Sovjet-Unie, zooals de Engelsche propaganda heeft beweerd. Het communiqué van de Moskousche radio moet beschouwd worden als een uiteenzetting van het Sovjet-Russische BELGRADO. 5 .Maari iD N B.) De Duit sche gezant, Von Heeren. ts Woensdagochtend uit Agram weer te Belgrado teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1