De kunst der surrogaten l 0STMARK HOUT- EH TURFGENERATOR Imp. Fa. J. L. SPOORMAKER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ÜTRECHTSCHE VOORJAARSBEURS 1941 De suikerindustrie staat op den voorgrond Op zoek naar het paradijs Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 446, Telefoon 35780 (5 lijnen) Ook "m tijden van oorlog gaat de weg naar het hart door de maag DE VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN-INDUSTRIE ffliwflidfp MM De volksmond zegt het in een spreek woord: „De weg naar 't hart gaat. door de maag". De koude cijfers der statistiek zeggen het ons in harder pro za: De voeding is een der belangrijkste factoren van het volksbestaan. „Brood en Spelen" was het parool in de oudheid Uit onze vaderlandsche geschiedenis ken nen wij de hongeroproeren. Vandaar de waarde van onzen land- en tuinbouw, vandaar ook het belang van de voedings- en genotmiddelenindustrie. Het is hun taak toch ervoor te zorgen, dat het volk goed gevoed blijft. Deze taak is in gewone omstandigheden reeds zeer moeilijk; in oorlogstijd is zij dubbel zwaar. Het is dan meer dan ooit noodig tot het kart van het volk door te dringen, en de gemakkelijkste weg is ook dan die via de 'haag. Doch deze weg is in oorlogstijd zeer moei- kik begaanbaar. Land- en tuinbouw ont keren dan al eenige noodzakelijke hulp stoffen; de voedings- en genotmiddelen- kidustrie mist nog meer. Nochtans slaat °nze Nederlandsche voedings- en genotmid delenindustrie zich dapper door de huidige Moeilijkheden heen. Zij poogt opgewekt kaar moeilijke en zware taak te vervullen. Zij moet zich daarbij voortdurend aan passen aan de zich telkens wijzigende om standigheden. Zoo is de meelindustrie thans ge- keel en al vastgelegd. Zoowel ten aanzien Vah de prijzen van het meel, als van de samenstelling ervan, ten aanzien van de *ayons van levering enz. Tevens is het uitmalingspercentage thans *erhoogd. Van tarwe tot tarwebloem b.v. zelfs tot 80 pCt. Eenerzijds is daardoor het ren dement vergroot, anderzijds wordt de vita- Minenrijkdom van het meel, en dus van de daaruit vervaardigde producten, vergroot, "oor de meelverwerkende industrie ont gaat door een en ander de moeilijkheid *dt veranderde en in mindere mate ter "Schikking gestelde grondstoffen zooveel hogelijk evenveel producten te vervaardl- gen> die dan liefst ook nog zooveel moge- °P de bekende producten moeten ge- dlken. Hier blijkt overigens de vindingrijkheid h de Nederlandsche industrie, die on adellijk met allerlei hulpmiddelen op de arkt verschenen is. zeker zal de Jaarbeurs zich in dit op- Wcht niet onbetuigd laten. Nederlandsche zuivelindustrie d0 ails door haar grondstoffenleverancier, koe, wel erg in den steek gelaten. In ha lanc* met de veevoederschaarschte dreigt k, ar Product de melk thans in discrediet Yj omen. In ons land, normaliter over- th;/^d van melk, boter en kaas, zijn ns de eigen burgers gerantsoeneerd. *oor kle*nen troost vormen de groote «'-don gecondenseerde melk, die ver- kebh*nde zulvelfabrieken bezaten. Tevens deze fabrieken, die een belangrijken hujj hadden in gecondenseerde melk, nefl, n°g mogelijke productie op het bin- Part.jcn<? gerlcht. Daardoor bevatten thans lahgMVere v°orraden en voorraadjes be- bi biiij 6 quanta melk in blik. Deze melk **ÜWei heeft zich een Plaats veroverd bij iedere huismoeder. De vrouw des Een jamvulmachine doet haar werk (Foto HAKA) buizes ervaart thans, in dezen tijd, hoe gemakkelijk het is te allen tijde versche melk te voorschijn te kunnen tooveren. En wellicht zal na den oorlog blijken, dat dit product zich een vaste plaats, ook op de Nederlandsche markt, heeft veroverd. Dranken van geheel anderen aard dan melk, hoewel misschien even opwekkend, zijn bier en jenever. Ook deze industrie heeft den weerslag van den tijd onder vonden. Hoewel wij er in Nederland nog niet zoo erg aan toe zijn als onze Belgische buren, waar het vloeibaar brood op den bon kwam, is toch ook hier het verbruik aan banden gelegd. Het bier werd „versneden", terwijl het gebruik van sterke-drank werd beperkt door het voorschrift, dat in café's na 7 uur des avonds hoogstens zwak-alco- holische dranken mogen worden geschon ken. Onze vaderlandsche alcoholica-industrie heeft zich bij dezen toestand niet anders dan kunnen neerleggen en prijst zich ge lukkig, dat haar tot nu toe geen rigoureuzer maatregelen troffen. De conservenindustrle zag de vraag naar haar product aanmerkelijk stijgen. Haar grondstoffenvoorziening liet zeker toe aan deze vergroote vraag te voldoen Moeilijkheden baarden echter haar voor naamste hulpstoffen blik en glas. Ten deele kon zij hierin voorzien door groente en vruchten in weckflesschen, houten vaten, e.d. te verpakken en door soep groenten en jams in papieren omhulsels in den handel te brengen. Het verpakkingsvraagstuk blijft hier echter nijpend. Vooral ook, omdat iedere huisvrouw thans, voor het opslaan van haar voorraad, veel duurzame verpakkin gen in gebruik heeft. Wellicht is de Jaarbeurs thans de plaats, waarop nieuwe vondsten op dit gebied wor den naar voren gebracht, die een oplossing voor dit nijpend verpakkingsvraagstuk zul len beteekenen. De genotmiddelen, die het zwaarst door den oorlogstoestand getroffen zijn, zijn wel koffie, thee en tabak. Zij zijn nJ. geheel en al afhankelijk van de nog aan wezige voorradeu grondstoffen, daar de aanvoer uit de importlanden geheel en al stop staat. Levendig is de productie van en de han del in surrogaten voor koffie en thee. Ongetwijfeld zal ook de a.s. Jaarbeurs een bonte staalkaart van allerlei vervan gingsartikelen te zien geven. Een der belangrijkste voedingsmidde len-industrieën is de suikerindustrie. De suikerindustrie verwerkt een pro duct van Nederlandschen bodem, de suiker biet, geheel en al in Nederlandsche fabrie ken tot een waardevolle voeding. Vooral in den huidigen tijd is een dergelijk produc* van belang omdat men hierbij onafhanke lijk is van het buitenland. Het is voedsel van eigen bodem. En het is een belangrijk voedsel. Suiker is namelijk een en al voedsel. Het verteert volkomen in ons lichaam en zet zich daar om in vet. Het neeft een zeer hooge voedingswaarde. Vooral de vervan gingsmogelijkheid van vet door suiker is echter in dezen tijd van belang. „Vet, dat groeit" is onze belangstelling in onzen vetarmen tijd waard. In het buitenland heeft men de belang rijkheid van de suiker als voedsel beter ingezien dan in ons land. Per hoofd wordt In Nederland per jaar ongeveer 25 K.G. suiker verbruikt. Dit is ongeveer de helft van het verbruik in Engeland, Denemar ken en Duitsehland. Een grooter verbruik van suiker brengt tevens mede een grooter verbruik van an dere Nederlandsche producten. De comple mentariteit van suiker met andere stoffen is groot. De suikerbietenbouw is ook uit land bouwkundig oogpunt van belang. Suikerbietenbouw is een landbouwcul- tunr met een hoog rendement, die tevens zeer arbeidsintensief is. Per H.A. wordt verkregen 5000 a 6000 K.G. zuivere suiker, pl.m. 22.50 K.G. natte pulp, en daarnaast nog een zeer belangrijke op brengst van loof en koppen en nevenpro ducten als melasse en schuimaarde. Voor een opvoering van het suikerver- bruik is echter noodig, dat de prijs verlaagd wordt. Daartoe zal de belasting op suiker her zien dienen te worden. Jaarlijks betaalt Nederland meer dan 73 millioen gulden aan suikeraccijns en crisisheffing op sui ker. Een verlaging van deze zware lasten zal het verbruik van suiker, zoowel voor directe consumptie als voor grondstof in de suikerverwerkende industrie, de zoetwaren- industrie, sterk doen stijgen, zulks ten gunste van de voedselvoorziening van Nederland eenerzijds, en de vergrooting van de werkgelegenheid in den landbouw en de zoetwarenindustrie anderzijds. De producten der zoetwarenin dustrie, welke voornamelijk zijn: banket, biscuit, koek, beschuit, cho colade, drop, suikerwerken, Jams, limona de hebben alle hetzelfde karakter. Ter wijl zij allen een belangrijk element bijvoe ding bevatten, hebben zij alle duidelijk het karakter van luxe. Zij vormen dus een geheel. Er treden bij de productie en de distributie van deze producten dezelfde problemen op. Zij zijn productie-, distributie- en consumptiever want. Een deel der zoetwaren is thans op den bon, n.l. die zoetwaren, welke meel bevatten. Waar slechts bonnen worden gevraagd naar rato van het in de zoetwaren ver werkte meel, valt echter het voor de zoet waren benoodigde bonnental erg mee. De chocoladefabrikanten zien met ang stig hart hun cacaovoorraad slinken. Om zoolang mogelijk aan den slag te kunnen blijven, is thans het vervaardigen van ongevulde pure en vollemelkchocolade verboden. Slechts zgn. „gevuld goed", d.i. chocolade met een vaste vulling, een crème of vruchtenvulling, mag nog worden ver vaardigd. Op deze wijze poogt men de chocolade-industrie zoolang mogelijk op gang te houden. Het moet gezegd, dat de chocoladefabri kanten thans volkomen voor hun taak berekend blijken. Hoewel het overschakelen van ongevuld op gevuld goed belangrijke offers vraagt, weten zij steeds „to make the best of a bad jop". Alle zoetwaren, ook in dezen zwaren tijd, komen steeds in een nieuw fleurig kleed, in een aantrekkelij - ken vorm. De zoetwaren zijn kwalitatief zoo goed, als het onder de omstandigheden maar zijn kan. Relatief het minste last van den oorlogs toestand hebben nog de suikerwerkindus trieën. Suiker, het voornaamste bestanddeel, komt van eigen bodem, de benoodigde vruchten eveneens, terwijl essences voor het grootste deel hier te lande vervaardigd kunnen worden. Het is echter belangrijk, dat de zoet waren gehandhaafd blijven. Niet zoozeer als voedingsmiddel dan wel als welvaarts factor. Het zijn de kleine dingen, die het leven veraangenamen en als zoodanig een groote functie vervullen. Tot deze kleine dingen behooren de zoetwaren. Het doet daarom goed te kunnen constateeren, dat de zoetwarenfabrikanten hun taak ernstig opvatten. Ongetwijfeld zal ook de huidige Jaar beurs, waar in de groep voedings- en genotmiddelen de zoetwaren steeds een zeer voorname plaats innemen, weer een beeld geven van den echten taaien onver- saagden Nederlandschen ondernemings geest, die, zij het in zoetwaren, zij het in andere voedings- en genotmiddelen, zij het in de vele andere producten, zich steeds weet aan te passen aan het wisselend getij, zelfs als dit getij een oorlogsstorm blijkt te zijn. Br. «SSKÊ Beschuiten op de koelbaan (Foto HAKA) Het is een historisch gezichtsbedrog te meenen, dat de menschen alleen in oorlogstijd surrogaten uitvinden en gebruiken, want feitelijk doen zij zelden Iets anders. De wereld zou ons zeer incom pleet lijken, wanneer op een goeden dag alle surrogaten zouden worden afgeschaft, want aan sommige surrogaten zijn wij zóózeer gewend geraakt, dat wij ons niet meer rea- liseeren, dat het surrogaten zijn. Wie bij voorbeeld is er zich nog van bewust, dat de straatlantaarns en booglampen, die in normale tijden ons levenspad bij avond beschijnen, het surrogaat vormen van het licht van maan en sterren, dat een ge schenk is der natuur, die er evenwel niet steeds even gul mee omspringt? Wie her innert zich nog, dat de eerste automobiel bóöSi Wie de koffiekamer van sommige schouwburgen bezocht heeft in den handel werd gebracht als een sur rogaat voor het paard-en-rijtuig en welke schouwburgbezoeker, die een klassiek treur spel bijwoont, beseft, dat hij geniet van het surrogaat van het menschenoffer? Er zou een heele philosophie gegrondvest kunnen worden op het surrogaat, een phi losophie, die, al naar gelang haar beoefe naars blijk zouden geven van meer of min der radicale opvattingen, tot meer of min der verbijsterende gevolgtrekkingen zou kunnen leiden. Want een extreem surro- gaat-philosooph zou ongetwijfeld de wereld in verbazing brengen met de opzienbarende stelling, dat de vliegmachine het surrogaat is voor den trein, dat de tr#in het surrogaat is voor de diligence, die op haar beurt weer het surrogaat was voor het natuurlijke reis- orgaan van den mensch: zijn twee beenen. En wat is het radiotoestel in de huiskamer anders dan het surrogaat voor de concert zaal en nu en dan ook voor de meer pri mitieve middelen, waarmee ruziënde buur vrouwen in een minder hoogbeschaafden tijd elkaar het leven trachtten te veraan genamen? Wat is de microfoon anders dan het surrogaat voor den katheder? En wat zou, volgens denzelfden philosoof, het geestrijke vocht, dat het nederig Schiedam tot een der meest vermaarde oorden der wereld heeft gemaakt, anders kunnen zijn dan het surrogaat voor den koninklijken wijn? En hoe zou hij Leerdam anders kun nen beschouwen dan als de plaats, waar surrogaten worden vervaardigd voor de vijandelijke schedels, waaruit onze stam vaders, althans volgens sommige geschie denisboekjes van de lagere school, in het hiernamaals bruisend gerstenat hoopten te drinken? Het is maar goed, dat deze philosooph niet bestaat, want wanneer wij zijn wijs- geerig standaardwerk in twee en twintig deelen, dat hij gelukkig niet heeft kunnen schrijven, gelezen zouden hebben, zou zich onwillekeurig de overtuiging van ons mees ter hebben gemaakt, dat wij ons geheele leven omringd zijn door surrogaten en uit sluitend bestaan van surrogaten, zonder te weten, waar die surrogaten voor in de plaats zijn gekomen. Welbeschouwd ziet de mensch zich in oorlogstijd hoofdzakelijk Er zou op het surrogaat een philosophie gegrondvest kunnen worden, die tot ver bijsterende gevolgtrek kingen zou kunnen leiden geplaatst voor de taak het eene surrogaat uit te vinden om het andere surrogaat te vervangen, in enkele gevallen het natuur lijke product te verwisselen voor een sur rogaat en in andere gevallen van het sur rogaat terug te keeren naar de natuur. Indien men de fabrikanten van surroga ten mag gelooven is het een hardnekkig bijgeloof te meenen, dat theebladen slechts groeien willen aan den theestruik en dat de koffieboon ostentatief weigert voortge bracht te worden door andere planten dan koffieheesters. Integendeel, men kan heel goed thee zetten van alle denkbare ingre diënten behalve juist theebladen, en koffie drinken, tot de samenstelling waarvan de meest uiteenloopende elementen hebben bijgedragen, met uitzondering van de kof fieboon. Wie de koffiekamers van sommige schouwburgen wel eens bezocht heeft zal daaromtrent trouwens nooit den geringsten twijfel hebben gekoesterd. Doch hoe overvloedig de surrogaten ook mogen zijn, wie even nadenkt beseft, dat het rijk der surrogaten nog nauwelijks ont gonnen te door het menschelijk vernuft en dat er nog een onafzienbare reeks van mo gelijkheden aanwezig moet zijn om het menschdom te verrijken met nieuwe sur rogaten, mogelijkheden waarvan de meeste stervelingen nog slechts een uitermate flauw begrip hebben en die niet geëxploi teerd worden wegens gebrek aan verbeel dingskracht. Want iedere ontdekking wordt geboren uit de fantasie. Columbus zou nooit Amerika ontdekt hebben, indien hij zich niet had ver beeld aan de andere zijde van den Oce aan Indië te zullen vinden en zelfs het simpele ei van Co lumbus kon slechts uitgevonden worden door een man met fantasie. Zoo is er ook fantasie voor noodig, de mogelijkheden van het surrogaat te peilen en te open baren aan het menschdom. Om een voorbeeld te noemen: de ver duisteringsvoorschriften hebben den mo dernen stadsmensch weer voor het eerst de maan als lichtgevend ornament doen ontdekken en hem doen beseffen, dat de melkweg geen sprookje is. Uit pure nieuwe zakelijkheid heeft de moderne mensch weer het romantische maanlicht leeren waardeeren en de herontdekking van de maan behoort dan ook zonder eenigen twij fel tot de belangrijkste gebeurtenissen van de twintigste eeuw. Want het maanlicht heeft een poëtischen glans en wanneer de deugdzame en kordate molenaarsvrouw Frasquita haar gasten noodt tot een bezoek aan haar druiventuin, die op het Leidsche- plein kan liggen of op het Vrijthof, dan bezit het maanlicht de magische kracht de gansche streek tusschen Den Helder en Maastricht in de oogen van haar gasten te herscheppen in een golvend en geurend Andaloesia. Vandaar dan ook, dat er reeds stemmen zijn opgegaan, de maan niet weer onmiddellijk na afloop van den oorlog af te schaffen, maar van tijd tot tijd nog eens van haar vriendelijk betooverende diensten gebruik te maken. Van tijd tot tijd. Want men heeft tege lijkertijd met de maan ook ontdekt, dat haar gebruikswaarde als hemellichaam niet constant is, zoodat men in den regel toch weer zijn toevlucht moet nemen tot surro gaten als zaklantaarns, lichtgevende speld jes, dito oorbellen, halskettingen en man chetten en andere fetischen, die het ma gisch vermogen bezitten de dragers en draagsters ervan te behoeden voor botsin gen met afdoend verduisterde medeschep selen in afdoend verduisterde straten. Doch het spreekt vanzelf, dat deze surrogaten ver tekort schieten en dat men op den duur naar betere vervangingsmiddelen zal moe ten omzien. De uitvinding van het maanlicht-behang beteekent dan ook een formidabele stap in de goede richting, die alleen nog verder dient te worden uitgewerkt en dienstbaar moet worden gemaakt aan de vervanging der gerantsoeneerde electriciteit, die door den niet bestaanden philosooph in zijn niet geschreven standaardwerkgekarakteri seerd zou kunnen worden als het surrogaat van het primitieve zonlicht. Want wjit belet onzen kunstschilders htm meesterwerken met lichtgevende verf op het doek te brengen, opdat eenieder zijn wanden zal kunnen sieren met een zonnig landschap, dat zoodra de schemering invalt uit zijn gouden lijst begint te stralen en het geheele vertrek vervult met zijn aan- genamen gloed? Men zou zich zelfs kunnen voorstellen, dat de huisgenooten een zonne- een zonnebad voor een lichtgevende bad zouden nemen voor een geslaagde, lichtgevende copie van een werk van Vin cent van Gogh of van de Haagsche school, of dat een moderne Romeo en Julia in het salon teedere geheimen zouden fluisteren in het betooverende schijnsel van een maanlicht-landschap van Jongkind. Welk een zegen zou het zijn voor dit land, waar de zon zoo vaak verstek laat gaan, wanneer men zich de gelukkige eigenaar kon noe men van een vitaminen A en D kweekend zonnig schilderij. Nieuwe perspectieven zou den zich openen voor de kunstkritiek, wanneer onomstoo- telijk vast kwam te staan, dat de fami lieportretten van Pijke Koch een hoo- ger vitamine-gehal te bezitten dan de stiEevens van Jan Sluyters. En waarom zou de ontwikkeling zich hiertoe bepalen? Alle moeilijkheden met de vleesch- voorziening zouden overwonnen zijn, wanneer dat onvolprezen gewrocht der cu linaire kunst, waarvoor zelfs de beroemde Escoffier eerbiedig het hoofd zou buigen, zijn intrede in de wereld doet, dat luistert naar den naam van het synthetische duin konijn of de dito ossehaas. Wanneer het tegenwoordig mogelijk is wol te maken zonder dat er een schaap aan te pas komt, waarom zou het kunstmatige schaap dan een hersenschim moeten blijven? En wan neer het thans mogelijk is uit eikels en bloembollen cacao te bereiden, waarom zou er dan geen verfrisschende en schuimende drank te brouwen zijn uit kerstboomtakjes en de niet verkochte bundels van de ultra jonge dichtersgeneratie, desgewenscht ge kruid met een zorgvuldig fijngemalen jaar gang van De Nieuwe Gids? Wanneer de eerste de beste boom langs den weg niet aUeen de grondstof levert voor een kunstzijden jurkje maar ook voor de textielkaart, waarmee dit gekocht, en het bankpapier waarmee het betaald moet worden, waarom zou men dan het beginsel der zelfvoorziening niet met evenveel suc ces kunnen toepassen op alle andere ge bieden der economie en b.v. inkt en verf bereiden uit de haren van dichters en schil ders, die deze toch niet meer noodig heb ben voor artistiek vertoon? Men ziet het: mogelijkheden zijn er in overvloed. Het is slechts de kunst ze te ont dekken. Als iedereen er op deze wijze in slaagt de volmaakte persoonlijke autarkie te bereiken, zal de wereld veranderen in een surrogaat van een paradijs. Want het is nu eenmaal de tragiek van deze wereld, dat zij eeuwig op zoek is naar het paradijs, en dat zij altijd slechts het surrogaat ervoor vindt. (Foto Archief VK.PA De generator met den sterk houfskoolproduceerenden haard, waardoor bijvullen van houtskool slechts zelden noodig is. Mod., compacte constructie. Licht gewicht. Eenv. bediening. STAND JAARBEURS No. 130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 13