De Duitsche troepen in Bulgarije Verduistering Markowitsj ontvangt den Duitschen gezant Aanbod der V.S. tot hulp aan Joego-Slavië? Mededeeling van den K.R.O. -voorzitter Akkerbouwproducten DE DAG ONTWAAKTj De vredesconferentie te Tokio Wavell confereert met Eden en Dill Turksch parlement komt Maandag bijeen Meeningsverschillen in het Australisch kabinet Jaarbeurs en industrie De Britsche oorlogsdoeleinden De maatregelen in Roemenië Zweedsche ministers worden staatsraden Een convooieeringsplan der Ver. Staten Darlan te Vichy terug VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 MAART 1D41 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.75V& VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22891 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advértentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Hun verzorging geschiedt door de Bulgaarsche intendance Bulgaarsche spoorwegbeamb ten gemilitariseerd J' Hij zou hem ingelicht hebben over Joego-Slavië's standpunt Opzienbarende mededeeling in een Hongaarsck blad Aanzienlijk gevorderd naar een definitieve regeling Ook admiraal Cunningham was aanwezig Commentaren van de Börsenzeitung EENHEID IN DE TURKSCHE SCHEEPVAART DE RELATIES TUSSCHEN ANKARA EN BERLIJN De uitslag van de volksstemming NIEUWE DIRECTEUR VAN COMéDIE F R AN g AI SE Kolonel Donovan te Madrid Havens van de Oostkust van Borneo gesloten De prijzen voor den komenden oogst Grieksche regeering niet naar Kreta Sneeuwklokjes Twee derden van den zeeweg zouden onder Amerikaansche controle komen DE STEUNPUNTEN DER V.S. IN PANAMA Inrichting begint onmiddellijk, verklaart Welles SLECHT WEER AAN HET ALBANEESCHE FRONT Weygand voert besprekingen ENGELAND EN EGYPTE HONGAARSCHE MINISTER. RAAD BIJEEN Een verdedigingsmaatregel in Ned.-Indië DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SOFIA, 7 Maart. (S. P. T.) De Bulgaarsche minister van Binnenlandsche Zaken, Gabrowski, heeft aan alle onder zijn departement res- sorteerende gezagsdragers een circulaire ge zonden, waarin alle aangelegenheden, die met de aanwezigheid van Duitsche troepen op Bul- gaarsch grondgebied in verband staan, wor den behandeld. Het binnenrukken der Duitsche troepen in Bulgarije zoo wordt in dit rondschrijven ge zegd is geschied, teneinde de levensbelan gen en de veiligheid van het Bulgaarsche volk, tegen eiken aanval van buiten te beschermen De berichten, die uit alle hoeken van het land binnenkomen, bewijzen dat de Bulgaarsche be volking deze gebeurtenis met vreugde begroet. Tusechen de Duitsche en de Bulgaarsche re geeringen is een overeenkomst tot stand ge bracht, die den wil, om een voorbeeldige orde en kalmte in het land te handhaven, tot uitdrukking brengt. De verzorging van de Duitsche troepen in Bulgarije geschiedt door de Bulgaarsche In tendance, in het kader van het Duitsch-Bul- gaarsche handelsverdrag, met dien verstande, dat zij de eigen behoefte en den economischen toestand van Bulgarije niet in gevaar mag brengen. Individueele aankoopen door Duitsche sol daten worden in lewa betaald. De Duitsche militaire autoriteiten hebben aan hun troepen verzocht, af te zien van het naar huis zenden van overbodige paketten met levensmiddelen, enz. Voor inkwartiering zullen de burgemees ters, in overleg met de Duitsche autoriteiten, zorgdragen. De kosten worden in lewa's ver goed. BS beschikking van den Bulgaarschen mi- niêterraad zijn alle beambten bij de Bulgaar sche spoorwegen, alsmede het havenpersoneel, gemilitariseerd. De beambten krijgen den rang Ivan officier onderofficier of soldaat. Zonsondergang 8 Maart 19.31 Zonsopgang 9 Maart 8.10 j Maart: Ma&nopkomst 19.31; ondergang 4.5Z Zonsondergang 9 Maart 19.33 Zonsopgang 10 Maart 8.08 Maart: Maanopkomst 19.33; ondergang 5.36 BELGRADO, 7 Maart. (S.P.T.) In ver band met de besprekingen, die Prins-regent Pan! Donderdag met alle vooraanstaande leden der Joego- Slavische regeering en met de regenten heeft gevoerd en waarbij de buitenlandsche politiek, in het licht der laatste gebeurtenissen, aan een zorgvuldige bestudeering is onderworpen, heeft de Joego slavische minister van Bnitenlandsche Za ken, Cincar Markowitsj, heden den Duit schen gezant, Von Heeren, ontvangen. In goed ingelichte kringen te Belgrado wordt vernomen, dat Cincar Markowitsj den Duitschen gezant van het resultaat der besprekingen, waar bij het toekomstig standpunt van Joego-Slavië is bepaald, op de hoogte heeft gebracht. Aangeno men wordt, dat men in Belgrado eerst de reacties van de Duitsche rijksregeering afwacht, alvo rens een officieele bekendmaking van de defini tieve houding der Joego-Slavische regeering, in zake alle actueele vraagstukken, wordt gepubli ceerd. r BOEDAPEST, 7 Maart. (D.N.B.). Het Hon- gaarsehe blad Magyarsag publiceert een be richt uit Washington, volgens hetwelk „naar «Ét goed ingelichte bron wordt medegedeeld", president Roosevelt op denzelfden dag, waar op minister-president Tswetkowitsj en de minister van Buitenlandsche Zaken, Cincar Markowitsj, door den Führer op den Berghof werden ontvangen, aan de Joego-Slavische regeering een belofte tot hnlpverteening heeft wfflen opdringen. Den Joego-SIavischen gezant te Washington, Boötsj, werd, zoo meldt de correspondent van genoemd blad, op 14 Februari door een drin gend telefonisch gesprek verzocht zich naar de Particuliere woning van'den onderstaatssecreta ris Welles te begeven, waar men hem een per soonlijke boodschap van Roosevelt zou overhan digen. Daar werd hem op opgewonden toon me degedeeld, dat president Roosevelt den prins- tegent en de Joego-Slavische regeering opnieuw energiek ter kennis wilde brengen, dat volgens 8Mn opvatting aan alle successen van de spilmo- gendheden, zelfs wanneer zij alleen maar be haald werden op politiek terrein, een einde moest Worden gemaakt. Roosevelt heeft, zoo zegt de Correspondent verder, bovendien laten weten, dat het by het Congres ingediende wetsontwerp tot hulpverleening door de Vereenigde Staten Zeker zou worden aangenomen, en dat de re- èeering der Vereenigde Staten hierdoor over middelen zou komen te beschikken, waardoor aan alle pogingen, die streven naar een nieuwe orde, een einde zou kranen worden gemaakt. De Vereenigde Staten zouden in staat zyn in de toekomst aan alle Europeesehe staten, die zich aan deze nieuwe orde willen onttrekken, doeltreffende hulp te verleenen. De president had, zoo wordt in dit verband gemeld, hierbij hi de eerste plaats het oog op het driemogend- hedenpact, dat onderstaatssecretaris Welles het „geniaalste" doch tevens het voor Engeland ge vaarlijkste diplomatieke werktuig der spil noem de. Welles heeft bij het vertrek van den gezant T'otitsj de toezegging gevraagd, dat hij deze boodschap van Roosevelt onmiddellijk naar Be,- Brado zou sturen, waarvoor hem zelfs een ver-, 'aging der telegramkosten werd beloofd. Op 10 februari, dus enkele dagen voor dit initiatief Van den Amerikaanschen president, heeft de Amerikaansche gezant te Belgrado in dringen de opdracht van Roosevelt het minister-presi dium er van in kennis gesteld, dat Roosevelt Van de eindoverwinning van Groot Brittannië overtuigd was en van zijn kant alles tpt ver wezenlijking hiervan zou bijdragen. Tevens ech ter hebben de Amerikaansche diplomaten uit de hoofdsteden van den Balkan gelijkluidend aan Washington gemeld, dat de Grieksche tegenstand Verlamde en dat het door de Engelschen aan Griekenland geleverde oorlogsmateriaal zoo goed a's waardeloos was. De Grieksche regeering heeft den gezant der Ver. Staten te Athene dienover ^nkomstig ingelicht, waarop deze gezant de fegeering heeft aangeraden zich met een open- "jken oproep om leveranties van oorlogsmate riaal tot het Amerikaansche volk te wenden. De hierop te Washington gevoerde onderhan delingen hadden geen resultaat opgeleverd en 'eidden hoogstens tot de conclusie, dat de door Amerika aan Griekenland geleverde oude vlieg tuigen waardeloos zü'n. Te Washington, zoo ein- •"Bt dit bericht van het Hongaarsche blad, heeft •hmi de handelwijze van Roosevelt ijl de eerste maats trachten te verklaren door de behoefte van de Engelsche diplomatie om haar prestige, rft* door het opheffen van het Engelsche ge- antschap te Boekarest sterk verminderd Is, door KCBruik te maken van den Amerikaanschen in bed weer te verstevigen. .^""d Halifax heeft in het Witte Huis er geen yIe' over laten bestaan, dat het Bulgaarsch- Turksche vriendschapspact het Foreign Office voor problemen heeft gesteld die men reeds op gelost waande. De stap van Roosevelt heeft in ieder geval in den Amerikaanschen Senaat zeer groot opzien gewekt. Men neemt aan, dat Roo sevelt, als gevolg van de vele ingediende vra gen, zijn handelwijze om zich te mengen in aan gelegenheden van den Balkan, nader zal uiteen zetten. TOKIO, 7 Maart. (D.N.B.). Als resultaat van de overeenstemming betreffende het Japansche bemiddelingsvoorstel, hebben zoowel de Thai- landsche als de Fransche delegatie instructies 'gezonden aan de in de omstreden gebieden lig gende troepen, zoo meldt Domei, teneinde iedere mogeiykheid van eventueele incidenten te ver hoeden. Verder meldt Domei, dat het Japansche bu reau voor de inlichtingen Vrydagavond om 19 uur 'n mededeeling heeft uitgegeven omtrent de vredesonderhandelingen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. De mededeeling luidt als volgt: „De minister van Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka, heeft den Thailandschen gevolmachtig de, prins Vanvaidyakara Varavarn, hedenmiddag ontvangen van 15 uur 30 tot 16 uur, en den Franschen gevolmachtigde, ambassadeur Char les Arsène-Henry, van 16 tot 17 uur. Hu voerde besprekingen betreffende détailpunten van het bemiddelingsplan, dat is ingediend door de Ja pansche regeering. Als resultaat van deze be sprekingen zijn aanzienlijke vorderingen ge maakt in de richting van een definitieve rege ling." Uit de berichten die uitgegeven zyn voor deze mededeeling van het bureau voor de inlichtin gen blijkt, dat de daarin genoemde detailpun ten niet geacht werden nog een hinderpaal te kunnen vormen voor een uiteindelijke regeling. Welingelichte kringen geloofden, dat op zyn laatst Zaterdag op deze nog resteerende punten overeenstemming bereikt zou worden. De Japan Times veronderstelt dat de vredes voorwaarden tusschen beide landen o.m. zullen behelzen afstand van een deel van Cambodsja en Laos aan Thailand. ISTANBOEL, 7 Maart. (D.N.B.). De Turksche groote Nationale Vergadering zal a.s. Maandag na beëindiging van de wintervacantie voor het eerst weer büeenkomen. Dinsdag zal de minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, een verklaring over de ontwikkeling van de interna tionale politieke situatie afleggen. CANBERRA, 7 Maart. (D.N.B.). De meenings verschillen tusschen den Australischen minister president, Menzies, en het Australische oorlogs kabinet en den oorlogsraad zijn gisteren dooi den plaatsvervangenden fractieleider der Labour- partij, John Forde, die tevens lid van het oor logskabinet is, aan critiek onderworpen. Forde noemde de rencente rede van Menzies in Lpn- den een „pacificatierede aan het adres, van Ja pan" en verwees naar de recente verklaring van den oorlogsraad, dat in het gebied van den Stil len Oceaan een ernstige toestand dreigt. BERLIJN, 7 Maart (D.N.B.). De Engelsche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, Dill, terstond na hun aankomst te Cairo een conferentie ge had hebben met den opperbevelhebber van het Britsche Nyileger, generaal Wavell, en met den commandant van de Britsche Middellandsche Zeevloot, admiraal Cunningham, waarby de nieuwste situatie besproken is. De berichtendienst kondigt voorts besprekin gen met Smuts en de ministers van Buitenland sche Zaken van Irak en Transjordanië aan. Nader meldt het D.N.B. nog uit Beriyn: De ministerpresident van de Zuid-Afrikaansche Unie, generaal Smuts, heeft gedurende zyn kort oponthoud te Caïro een onderhoud gehad met den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken Eden en den chef van den generalen staf Dill. Smuts was vergezeld van den chef van den generalen staf Van Rijneveld. De Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, de vier en veertigste van een succesvolle reeks, staat op het punt haar poorten te openen. In de Nederlandsche Jaarbeurs weerspiegelt zich al wat de wer kers met hand en hoofd gepres teerd hebben. Men vindt er hei resultaat van een harde en taaie werkzaamheid, men ziet er wat doorzettingsvermogen en gezonde ondernemingsgeest ook in moeilij ke tijden vermogen. De Jaarbeurs is de uitstalkast van onze nationale industrie. Want al mag het puik van de buiten landsche productie te Utrecht niet ontbreken, toch heeft de eigen Nederlandsche nijverheid steeds den boventoon gevoerd. Het is daarom, dat wij in dit nummer de bijzondere aandacht van onze le zers vragen voor de groote betee- kenis die de industrie vroeger en nu voor onze volkshuishouding en welvaart heeft gehad en heeft. In een aantal artikelen geven ver scheidene deskundige medewerkers een beeld van het Nederlandsche prestatievermogen op industrieel gebied. Uit den aard der zaak kon den wij verre van volledig zijn; wij deden een keus, waarin de ta- derlandsche nijverheid zoo goed mogelijk is vertegenwoordigd, ter wijl aan haar bijzondere moeilijk heden in dezen tijd de aandacht is gegeven, die zij eischen. In de haven van Kuinre, waar het vorig jaar de schepen nog meerden, kan men thans reeds aan den voet van de stevige palen over 't zand van den Noord Oost polder loopen (foto Pax-Holiand) BERLIJN, 7 Maart (D.N.B.)De Berlyn- sche avondbladen houden zich bezig met een artikel, geschreven door den uitgever van de Minneapolis Star Journal, John Cowles over de Britsche oorlogsdoeleinden. Cowles heeft Will- kie op diens reis naar Engeland vergezeld. Vol gens zyn inlichtingen is Londen van meening, dat Duitschland geen soldaten en niet eens meer een civiele luchtvloot mag bezitten. Andere doeleinden zyn hét weer oprichten van Polen en Tsjecho-Slowakye, alsmede de vorming van pen soort tolunie tusschen de Europeesehe sta ten, een nieuwen Volkenbond in den vorm van ,,een statengroepeering in los verband" en een internationale politie-luchtvloot. Naar aanleiding hiervan schryft de Börsen zeitung: Cowles zal wel goed gehoord hebben. De Engelsche oorlogsdoeleinden, die hy weer geeft, komen precies overeen met de politieke en economische reacties, die den eenigen gedach- teninhoud vormen van de overleefde Britsche plutocratie. Het is bijna roerend te zien, hoe deze lieden ondanks het ontploffen van de Duitsche vliegtuigbommen steeds nog in den waan verkeeren, dat zü in de toekomst nog een stem in het kapittel zullen hebben bij de vor ming van Europa. Zij zyn echter nog zoo ver standig, dat zy openlijk toegeven, dat een der- geiyke regeling slechts na de nederlaag van het „Hitlerisme" ten uitvoer gelegd kan worden. Zy mogen hun propagandistisch gezwets rustig voortzetten, de Duitsche wapens zullen intus- schen het beslissende woord spreken. En wan neer in de toekomst de geheele Britsche heer- scherskliek met haar huurlingen en hulptroe pen uit het Europeesehe gebied weggevaagd zul len zyn, dan kranen zij by hun vrienden aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan dit oude plutocratengaren verder spinnen. ISTANBOEL, 7 Maart (D.N.B.) Het Turk sche comité voor het scheppen van eenheid heeft bij verordening een buitengewoon belang rijke reorganisatie uitgevoerd, waardoor de ge heele Turksche scheepvaart in een eenheid wordt samengevat. Alle Turksche zeeschepen, of zij zich in Turksche of vreemde wateren bevin den, worden geplaatst onder de leiding van net ministerie voor het Verkeerswezen, teneinde al dus het grootst mogeiyke nut te trekken uit de transportmiddelen en te vermüden, dat schepen zonder vracht varen. In Istanboel als belang rijkste Turksche havenstad wordt een speciale zeetransportcommissie ingesteld, die bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries voor De fensie, Economische Zaken, Handel en Verkeer, benevens van den grooten generalen staf en voorts uit gedelegeerden van de Kamers van Koophandel. De nieuwe verordening wordt 21 Maart van kracht. BERLIJN, 7 Maart. (S.P.T.)in officieele kringen is men zeer gereserveerd in de ver klaringen over de Duitsch—Turksche betrek kingen. De reactie van de Turksche pers en radio op de boodschap van den Führer aan president Inonoe, zoo zegt men, wijst er op dat Turkije niet zenuwachtig of bevreesd is. Dit noemt men een belangwekkend verschijnsel. Van bevoegde zyde verklaarde men, dat de Duitsche terughoudendheid niet moeiiyk te begrijpen is. „De groote militaire opmarsch in Bulgarye kon zich natuuriyk niet in het openbaar voor een groot publiek afspelen", zoo zegt men. Ook het diplomatieke offensief, dat tegeiykertijd ontplooid wordt, moet voorloopig geheim worden gehouden. Men verzekert, dat zich dingen afspelen, „die voor het continent van groote be teekenis zijn." BOEKAREST, 7 Maart (D.NB.) De Roe- meensche minister van staat, Michael Antones- coe, heeft de buitenlandsche persvertegenwoor digers ontvangen, om hun mededeelingen te doen over de vragen van den dag der Roemeen- sche staatsleiding. In verband met het bezoek van den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescoe, aan ryksmaarschalk Göring, wees hy op het groote nut, dat Roemenië zal hebben van de intensieve economische samenwerking met Duitschland. Hy betoogde, dat de structuur van het Roemeensche bedrijfsleven niet gewy- zigd, de industrie zelfs versterkt en de Duitsche kapitaaldeelneming beperkt zal blyven. Roeme nie zal baas blijven over zijn bedrijfsleven. Overgaande tot de volksstemming verklaarde Antonescoe het onderscheid tusschen het plebis ciet onder het bewind van Carol en deze volks stemming, waarby het Roemeensche vólk werd opgeroepen zich uit te spreken over den persoon van generaal Antonescoe. Dit is gebeurd met een belangstelling, welke in de geschiedenis der Roemeensche verkiezingen haar weerga niet heeft. Daardoor is de troonwisseling van 6 Sep tember 1940 en de nieuwe buitenlandsche poli tiek van Roemenië door het geheele volk gerati ficeerd. over het regeeringsprogram zeide An tonescoe, dat de boeren eindeiyk eens de voor deden zullen genieten, welke hun elk regiem tot dusver onthouden heeft. De capaciteit van den landbouw moet worden opgevoerd. Overwo gen wordt openbare werken uit te voeren en een arbeidsdienst op te richten, welke gelijkt op dien in Duitschland. Het nieuwe Roemenië heeft ge weldige hervormingen noodig, ook op het gebied van de pers, waartoe men een officieel regee- ringsorgaan wil oprichten. Het gerechtshof te Constantza heeft het in de stad Eforia aanwezige vermogen van den vroe- geren Roemeenschen gezant in Londen, Tilea, in beslag genomen. Tilea is den Roemeenschen staat een bedrag schuldig van ruim 62 mill. Let. STOCKHOLM, 7 Maart. (D.N.B.). Het Zweed sche persbureau T. T. meldt, dat heden in den Kroonraad de verwachte wijzigingen in de po sitie van de Zweedsche ministers bekend ge maakt zyn. Met uitzondering van den minister president en van den minister van Buitenland sche Zaken, dragen de ministers den titel van „staatsraden". Hun aantal is thans verhoogd met twee ministers zonder portefeuille. De mi nister van Handel, Domoe, is benoemd tot mi nister zonder portefeuille, tot z.g. adviseerend staatsraad. Eriksson wordt thans minister van Handel. Aan het hoofd van het ministerie van Onderwys is Axel Gjoeres geplaatst en tot twee den minister zonder portefeuille is Knut Ewer- loef benoemd. PARIJS, 7 Maart (D.N.B.) Tot directeur- generaal van de Comédie fran?aise is de Con servator van het Museum Carnavalet, Jean Louis Vaudoyer, benoemd. MADRID, 7 Maart (S.P.T.). De Noord- Amerikaansche republikeinsche kolonel Dono van is Donderdag te Madrid aangekomen. Blijkens berichten in de Duitsche bladen is kolonel Donovan na korte bezoeken aan Ma,drid en Lissabon, Donderdag te Londen aangekomen. SINGAPORE, 7 Maart. (S.P.T.) De Engel sche autoriteiten op Britsch Noord Borneo heb ben besloten de havens Sandaken en Tawao aan de Oostkust van Borneo tot nader order voor de scheepvaart te sluiten. De K. R. O.-gfds van deze week bevat de volgende mededeeling van den voorzitter van den K. R. O., pater J. Dito O. P.: Nu verschillende lezers en luisteraars c*is hebben gevraagd, wat er met den K. R. o. in de toekomst te gebeuren staat, lukt het ons dienstig het volgende onder de aandacht der belangstellenden te brengen: Wat den K. R. O. betreft, weet men, dat deze is opgenomen in het plan van concen tratie van de Nederlandsche Omroeporganisa ties, een plan, waarvan de uitvoering is op gedragen aan den Gevolmachtigde ir. A. Du bois. Zonder vooruit te loopen op officieele mededeelingen dienaangaande, staat het vast, dat de K. R. o. als zelfstandige uitzendorga nisatie zal ophouden te bestaan. In een desbetreffende verordering zal dit te zijner tijd geregeld worden. Intusschen zal met ingang van Zondag 9 Maart a.s. het pro gramma, dat over de Nederlandsche zenders wordt uitgezonden, al geheel het karakter van een geconcentreerd programma dragen en der halve niet staan onder verantwoordelijkheid der respectieve omroep-organisaties, dus ook niet van den K. R. o., zooals tot dan toe het geval was. Het Ryksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de pryzen, welke de boeren zullen ontvangen voor door hen in het oogstjaar 1941 geteelde akkerbouwproduc ten, zyn vastgesteld. By de prijsverhouding tusschen de verschil lende producten is er van uitgegaan, dat de teelt van die gewassen, welke voor de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk onder de huidige omstandigheden van het grootste belang zijn, het best wordt beloond. Aldus wordt de voortbrenging van de meest noodzakelijke producten gestimuleerd, zonder dat een teelt- el wang bestaat. Hierdoor kunnen dus de telers binnen de zeer groote ruimte, welke de ver- bods- en beperkingsbepalingen ten aanzien van de teelt van enkele gewassen hun gelaten heb ben, hun teeltplan vaststellen naar eigen in zicht. Zij zullen dus, behalve met de prysver- houdingen en met de wensehelijkheid om dat gene te produceeren, wat voor de voedselvoor ziening van het meeste belang is, tevens reke ning kunnen houden met de bodemgesteldheid en andere speciale omstandigheden van hun eigen bedrijf. De vastgestelde prijzen worden in een afzon derlijke publicatie bekend gemaakt. BELGRADO, 7 Maart (D N.B De Prawda meldt uit Athene, dat bevoegde Grieksche instanties alle in het buitenland verspreide geruchten dementeeren, volgens welke de Grieksche regeering van plan zou zijn naar Kreta te verhuizen. Er zit iets opbeurends in, wanneer men het teere sneeuwklokje ziet, dat door den nog killen voorjaarswind heen en weer wordt bewogen. Hei moet een dichter zijn geweest, die dit voorjaarskind den schoonen naam van „sneeuwklokje" gaf. Het sneeuwklokje bloeit weer, alsof de huilende wind geen dagen en nachten over de wereld heeft ge stormd, alsof de grillige winter, die met zijn grimmigen adem al 't water vastbond in ijzigen greep, slechts een booze droom is-geweest. Het bloempje toonde zich immuun voor al deze ver schrikkingen en toen de lentezon het uit zijn winterslaap riep, sprong hei met zijn dunne, groene steeltjes om hoog, het klokje ontwikkelde zich en nu luidt het uit alle macht de lente in. De sneeuwklokjes bloeien en de wind raast met wilde regenvlagen rond het teere plantje, aan alle kanten rukkend en trekkend, om het te ver nielen. Maar het zet zich schrap en het groeit niet alleen dwars tegen het wild en toomeloos geweld in, maar het bereidt ook het nageslacht voor, om straks onvervaard en even moedig diezelfde taak te vervullen. In een eigen bericht van de „Deutsche Zei- tung in den Niederlsnden" uit New York wordt medegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten een plan voorbereidt, om een convooieerings- dienst over tweederde deel van het traject over den Atlantischen Oceaan tusschen de Vereenig de Staten en Engeland in te stellen. Daarmede worden de grenzen van het Weste lijk halfrond niet overschreden en de Atlanti sche Oceaan op een zoodanige wijze verdeeld, dat tweederde deel van den zeeweg naar Enge land onder de Amerikaansche controle ter zee vallen, De^e convooieeringsdienst zou de oplos sing van hét trans-atlantische convooieerings- vraagstuk voor Engeland met 66 procent ver- gemakkeiyken. Men vreest in de V S.. dat het grootste deel der leveranties aan Engeiana nooit zyn bestemmingshavens zal bereiken wanneer niet een nieuw systeem tot beveiliging der con- vooien wordt ingevoerd. WASHINGTON, 7 Maart (S.P.T.). Naar aanleiding van den stand van steunpunten bui ten de Kanaalzone door de regeering van Pana ma, heeft de onderminister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, een Verklaring voor de pers afgelegd. Hy noemde den maatregel een ..practisch resultaat van het defensiepact van de Vereenigde Staten en Canada en een bewijs voor de samenwerking tusschen de twee landen by de verdediging van het kanaal". Welles verklaarde voorts, dat de plannen voor den bouw der steunpunten reeds in vergevor derden staat van voorbereiding waren en dat men onmiddellijk met het werk zou beginnen. BELGRADO, 7 Maart (S.P.T.). Naar van het Albaneesche front wordt gemeld, liet de slechte toestand van het weer slechts operaties op kleine schaal toe. Italiaansche vliegtuigen wierpen Donderdag bommen boven Mytilene uit. Van Grieksche zyde verklaart men, dat geen schade werd aangericht. VICHY, 7 Maart (D.N.B.) De Fransche vice-president, admiraal Darlan, is Vrijdag middag uit Parys te Vichy teruggekeerd Ter stond na aankomst had hy eer, langdurig on derhoud met maarschalk Pétain. Generaal Weygand heeft vandaag zijn besprekingen met de regeeringsleden voortgezet en daarbij een langdurige conferentie gehad met den minister .an Koloniën, vice-admiraal Platon. BEIROET, 7 Maart. (D.N.B.). Daar En geland niet verplicht is voor net geval Egypte aan den oorlog deelneemt, dit land als zelfstandigen staat te verdedigen, doch het slechts als bondgenoot te helpen, heeft de Egyptische Senaat besloten, dat Egypte Engeland slechts in zooverre zal nelpen als in artikel 7 van het bondgenootschapsver drag is bepaald. BOEDAPEST, 7 Maart. (D.N.B.). De Hon gaarsche ministerraad is vanmiddag onder voor zitterschap van den premier ter behandeling van actueele politieke problemen bijeengekomen. NEW YORK, 7 Maart. (D.N.B.). Ter bescher ming tegen vijandelijke valschermtroepen wordt het struikgewas om de Ned.-Indische vlieger horsten en militairen steunpunten, zooals Ass. Press uit Batavia meldt, volgezet met vergif tigde bamboestokken. De punten daarvan worcien gedrenkt in een snel werkend plantengif, het welk geregeld wordt vernieuwd, op dat de werkzaamheid daarvan niet verloren gaat. De oude zeewering van Blankenham, is overbo dig geworden door de afsluiting van den Noord-Oostpolder. De uit 1800 dateerende zware palen worden uit den grond gehaald (foto Fax-Holland)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1