dz fflfan&aixd ^buw! w Beursoverzicht Laatste Nieuws r STAD Aanval op vliegtuig fabriek van Filton Nauwe samenwerking Berlijn-Belgrado? Omgeving van Dema gebombardeerd WAAR ROLT OVER COPIEEN ZATERDAG 8 MAART 1941 T L REMBRANDT ,Kora Terry Zondagochtend-voorstelling FRANS HALS „Een meisje regeert" LUXOR-THEATER „Het Geheim van Luitenant Runeberg" Hans Albers als Peer Gynt in de film - van dien naam .(Archief V-K.P.). CINEMA PALACE „Peer Gynt" SPAARNE-THEATER Merijntje Gijzen s jeugd BLOEMBOLLENKWEEKERS GENOOTSCHAP Algemeene vergadering uitgesteld Dameskoor Arcis Badseizoen nadert BEVERWIJK Centrale Keuken Schouw V ELSE IS RIOLEERINGSWERKEN VORDEREN Pompstation te Velsen-Noord Schouw over de wegen Hinderwet IJMUIDEN Centrale Keuken inierhulp Nederland, Voor he± volk, door hel volk. Geen gunst maar eereplichl. Volbreng de eereplichl van hel volk, door hel volk. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag Duitsch weermachtsbericht Vrachtschip in brand Schipper liep brandwonden op Vaste tot zeer vaste markt a en meer handel Ital. weermachtsbericht Italiaansche aanval op een con- vooi in de Middellandsche Zee Ze verdienen waardeering Vischaanvoer Scheveningen Britsche Noordoostkust gebombardeerd De door Italië aan Londen toegebrachte verliezen Bulgarije vijandelijk gebied voor Britsch-Indië Dienstplichtigen op Malta onder de wapenen De H. Vader ontvangt Spanjaarden Nieuw diocees Honoloeloe opgericht Het Rassemblement National Populaire Kabinetsraad te Vichy Russische tegenspraak De werkloosheid in België Het Rembrandt-theater prolongeert deze week de film „Kora Terry" met Marika Rökk in een dubbelrol. Men ziet haar in dit grootsch- opgezette en spannende variété-filmwerk als vamp en als lieftallig meisje. De film is ge kruid met muziek van Peter Kreuder. Zondagochtend vertoont Rembrandt-Theater nog eens ,,Een lied van de Aarde" vervaardigd door Svend Noldan. Deze film toont het beeld van onze aarde, zooals onze tijd het vermag te zien. Een beeld van wording en wezen der aarde, van den mensch in zijn verhouding tot mikro- en makro- kosmos, dat was Svend Noldan's doel bij het maken van zijn film „Een lied van de Aarde". De muziek is van Fritz Wennais, zang door arbeiderskoren en de Nederlandsche tekst wordt gesproken door Ben Royaards. Deze week draait in het Frans Hals-theater een zeer bijzondere film, wat titel betreft. Dat vrouwen dikwijls regeeren, nu, daar kunnen velen over mee praten, maar dat een meisje re geert, is zeldzaam. Het meisje in kwestie (Heidemarie Hatheyer) bestuurt het landgoed van haar vader, die erg teruggetrokken leeft. Hij wordt steeds gekweld door zijn jicht en door wroeging, omdat hij zijn zoon het. huis ontzegd had. June, het regeerend meisje, wil zooveel mo gelijk op een man gelijken, ze draagt lange broeken en zooals ze zelf zegt, zou ze, indien ze een middel wist om een snor te krijgen, ook die hebben. Eiken morgen gaat ze met haar paaru op stap om de boeren en andere arbeiders, die op de farm werken, aan het werk te zetten. Op een van deze tochten komt ze den huisbaas tegen, die haar het vuur na aan haar schenen wil leggen, omdat ze de laatste pacht niet betaald heeft. Ze laat zich niet door hem intimideeren en keert hem den rug toe. Het leven op het landgoed gaat rustig voort, totdat de verstooten zoon uit Brazilië terugkomt. Dit Verwekt heel wat opschudding. De vader verzoent zich ten slotte met hem, omdat hij merkt, dat hij uit liefde tot hem teruggekomen was. In Brazilië had de „verloren" zoon zijn for tuin gemaakt. Dat kwam hier goed van pas, want de huurbaas begon het al aardig bont te maken met zijn dreigementen. June is heelemaal niet blij met de thuiskomst van Stephan, die nu voorgoed het hart van zijn vader gewonnen heeft, niet het minst om zijn geld. Maar z ij had toch maar haar jonge meisjesleven moeten opofferen en al het werk moeten doen, dat eigenlijk voor hem be stemd was geweest. Zij verwijt hem dan ook steeds, dat hij een nietsnut is en zuiver door geluk aan zijn geld is gekomen. Stephan neemt zich voor om nu de leiding van het geheele buitengoed op zich te nemen, waarin hij bui tengewoon slaagt. n. Al gauw is het tusschen hen beidjes in orde, daar June getoond heeft, dat ze óók een echte vrouw kan zijn. De film, waarin ook nog meespeelt de Hol- landsche ster Truus van Aalten, zal aan velen eenige uurtjes van prettige verpoozing brengen en is geschikt voor alle leeftijden. De jonge luitenant Runeberg is officier ge worden, omdat zijn vader het landgoed der fa milie heeft verkocht. Zijn verloofde, Maria, is inmiddels getrouwd met Generaal Werkonen, den oppersten chef van den luitenant, die op een kwaden dag bericht krijgt dat zijn vader 12 duizend mark schuldig is aan den nieuwen bezitter van zijn goed, dr. Elko, leider van radicale bladen. Een handlanger van Elko pleegt een aanslag op den generaal, maar Runeberg redt zijn chef het leven. Het weerzien tusschen Runeberg en Maria wordt er des te pijnlijker om, want Runeberg heeft ook andere zorgen, want hij moet n.l. binnen drie dagen de schuld Van zijn vader vereffenen en aangezien hij dat niet kan, be gint hij met zelfmoordplannen rond te loopen. Maria hoort dit en verschaft hem tegen zijn Wil het geld. Op dat moment wordt Elko ver moord. Runeberg, die kort te voren bij hem was, wordt verdacht. Hij is echter onschuldig, en zou dit kunnen bewijzen, want Maria was op dat oogenblik bij hem op bezoek. De generale staf eischt dat hij den naam van de dame noemen zal, doch hu weigert. De generaal, die intusschen alles begrepen heeft, eischt dat Runeberg zelfmoord zal ple gen. Het happy-end komt echter als de anar- chist die den moord op Elko gepleegd heeft, en eveneens den aanslag op den generaal, zoo Vriendelijk is zich aan te melden. (Volwasse nen). Nadat een tooneelgroep de schoone zaken welke Ibsen over Peer Gynt neerschreef aan den volke heeft verhaald, komt nu ook in de bioscoop een geschiedenis, welke op het thema van den onsterfelijken Peer Gynt is gebaseerd. Deze Peer is een tikje moderner en zonder twij fel zijn er velen, die het meer bij den ouden tijd houden. Van den anderen kant zü opge merkt. dat deze Peer zich in geheel andere ba nen beweegt. Peer Gynt maakt hier zijn reizen naar alle werelddeelen en oogst daar successen als zakenman bij de gratie Gods. Hij wordt voorgesteld door Hans Albers, die al deze suc cessen oogst met het bravour, dat we van dezen jongeling kennen. Op bet hoogtepunt van zijn triomfen echter zoo dadelijk zal hem de waardigheid van Pascha worden verleend ziet hij in. dat hij met dat alles nog niets heeft bereikt, omdat hij zichzelf heeft verloren. Als matroos keert hij naar Noorwegen terug en daar vindt hij de trouwe Solveigh, die hij lan gen tijd geleden heeft verlaten met Ie belofte spoedig terug te zullen komen. De omzwervin gen van Peer Gynt zijn geschikt voor acht tienjarigen. Het Spaame-theater geeft dezen keer een reprise van de Hollandsche film „Merijntje Gjj- zen's jeugd". Verscheidene malen is Merijntje in Haarlems bioscopen geweest en ook nu zal hij ongetwijfeld menig bioscoopbezoeker boeien met de geschiedenis van zijn jeugd. Het bestuur van het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap deelt mede, dat de op 10 Maart a.s. vastgestelde algemeene vergade ring to een nader te bepalen datum is uitge steld. Op Zondag 9 Maart, des namiddags om 2.30 uur, zal het Dameskoor „Arcis" onder leiding van den heer Jan Hensen in het Gem.. Concert gebouw (bovenzaal) een uitvoering geven met medewerking van het dubbel mannenkwartet „Zangkunst" en de solisten Maria HovingVan Driel, Mej. Co Boeree, Frits Braun, Jan Hen sen, Leon Bendien en Herman Kruyt. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Badpakjes, v. Baren, Tetterodestraat 8; boek, Persson, Prinsessekade 33; étui m. i., Asma, Saenredamstraat 12 rd; hond, Doombosch, van 't Hoffstraat 93; hond, v. d. Eijnden, Lorentz- kade 398; konijn, Stam, Pieter Kiesstraat 11; rol papier, v. Andel, Billitonstraat 23; rijwielplaatje, v. Scheffel, Marsstraat 60; rijwielplaatje, Anker. Fred. Helmerstraat 24; zak waschgoed, Winte- rink, Parklaan 14. In het comité voor de Centrale Keuken heeft alsnog zitting genomen dr. W. J. Rooyaards. B. en W. maken bekend, dat op Maandag 24 Maart as. en eventueel volgende dagen schouw zal worden gedreven over de wegen, straten, pleinen, voetpaden, beken en water leidingen met de daarbij behoorende kunstwer ken. Hannelore Schroth, Willy Birgel en Brigitte Homey in „Het geheim van luitenant Runeberg" (Archief V.K.P.) Onlangs is de aanbesteding gehouden van den bouw van een rioolwaterpompstation, als onder deel van het rioleeringsplan, waarvan thans reeds 16 bestekken zijn uitgevoerd en waarvan het pompstation het 17e bestek vormt. Het wordt gebouwd te Velsen-Noord aan den oever van het Noordzeekanaal, ter plaatse waar de hoofdrioleering in het kanaal uitmondt en het zal bestemd zijn om het groote transport- riool, waarop het rioolstelsel van Velsen-Noord loost, te kunnen afpompen. Dit is noodig, om dat het laatste gedeelte van het transportriool, dat een diameter van 1.50 M. heeft, lager ligt dan het kanaalpeil, met het gevolg, dat alleen de bovenste (dus vloeibare) rioolstoffen op het kanaal kunnen afvloeien, terwijl de vaste stof fen achter blijven. Het is dus noodig, den ge- heelen riooiinhoud af te pompen. Het is niet noodig, voor het pompstation een nieuwe machineinstallatie aan te schaffen. Er kan n.l. gebruik worden gemaakt van de pomp en motorinstallatie, afkomstig van het pomp station Doodweg te Driehuis, dat buiten dienst is gesteld. B. en W. brengen, ingevolge het bepaalde bij artikel 10 van het Wegenreglement Noordhol land, ter openbare kennis, dat op Maandag 24 Maart 1941 en zoo noodig op de volgende dagen schouw zal worden gedreven ov'er. de binnen het gebied dezer gemeentè liggende wegen, waarop gemeld wegenreglement van toepassing is en welke bij het bovenaangehaalde artikel niet zijn uitgezonderd. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van J. Meesters, Velserduinweg no. 112, te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden en wijzigen van de timmerwerkplaats op het perceel Velserduin weg no. 112, door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een oordeel kan wor den gevormd. Zooals wij onlangs reeds hebben medegedeeld, zullen de maaltijden, welke door de Centrale Keuken te IJmuiden-Oost worden gereedge maakt, via een aantal distributielokalen onder de bevolking worden gedistribueerd. BERLIJN, 7 Maart. (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijande lijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, welke tezamen een inhoud hadden van 12.061 b. r. t. In Noord-Afrika hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen bij Derna colonnes voertui gen, troepenconcentraties en barakkenkampen met bommen van licht en middelzwaar kaliber bestookt. In de kampen ontstonden hevige branden. Tal van voertuigen werden vernield, gebouwen werden door voltreffers verwoest of zwaar beschadigd. Een formatie Duitsche duikbommenwerpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op 't eiland Malta. De aanval had een goede uitwer king. Bij aanvallen op verscheidene vliegvelden in Zuid- en Oost-Engeland plaatsten gevechts vliegtuigen verscheidene treffers op hangars en vliegtuigen. Verscheidene machines werden op den beganen grond vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning bestookten in Zuid en Zuid-Oost-Engeland de haveninstallaties van verscheidene steden, daaronder ok van Lon- .den, op. krachtdadige wijze, met bommen. Een gevechtsvliegtuig ondernam een vermetele scheervlucht naar de vliegtuigfabriek van Filton. Bommen van zwaar kaliber vernielden 'n groo te montagehal. Verscheidene gereedstaande vliegtuigen werden beschadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aange vallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien verschei dene hangars en vliegtuigen zware beschadi ging hebben opgeloopen. Noch overdag noch des nachts is de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlo gen. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek van Filton heeft de bemanning van het aanvallende gevechtsvliegtuig, de eerste luit. Hollinde, de Oberfeldwebel Lebuda de onderofficier Weber en de Gefriter Schilling, zich bijzonder onder scheiden. Donderdagmiddag is het 170 ton metende schip .Verandering", schipper H. J. de Koning Gans uit Hasselt, dat met een lading van 1116 balen troo van Giethoorn naar Hasselt onderweg was, op de Beukersgracht te Wanneperveen door niet bekende oorzaak in brand geraakt. De sluiswachter, die het brandende schip in de verte waarnam, waarschuwde de burgemeesters van Amsterdam, 7 Maart 1941. In Wallstreet wordt evenals ten onzent er kend, dat men onder de huidige omstandigheden bij het doen van zaken tot groote terughoudend heid is aangewezen en men geen ander stand punt kan innemen, zoolang de politieke span ningen voortduren. Indien er aanwijzingen wa ren, dat verschillende moeilijke problemen bin nen afzienbaren tijd hun oplossing zouden vin den, dan liet de markt ongetwijfeld niet na hier op te reageeren en op gunstige wijze vooruit te loopen. De beurs onthoudt zich hiervan en hier in heeft men'voldoende bewijs, dat zij een ken tering in den algemeenen toestand niet ver wacht. Toch openbaart zich in Wallstreet gelijk op het Damrak nu en dan een vastere stemming, die echter niet het gevolg is van een gezonden kooplust. Somtijds hebben deprimeerende facto ren minder uitwerking; op andere tijdstippen haalt de markt weer iets ruimer adem, wanneer de politieke berichten (onlangs nog die uit het Verre Oosten) tot eenige ontspanning aanlei ding geven. Men onthoudt zich echter in derge lijke gevallen van verder aanbod en, mede als gevolg van lichte vraag, openbaart zich dan een technische correctie. Een dergelijk beeld bood Wallstreet ook giste ren. Aanvankelijk was de toestand weer van overwegenden invloed, maar aangezien de jong ste deprimeerende politieke factoren voldoende uitwerking hebben gehad, nam men op beschei den schaal aan den handel deel en voltrok zich een technisch herstel. De markt ondervond hier bij steun van de gunstige berichten uit het Ame- rikaansch bedrijfsleven, welke op hun beurt zich kunnen doen gelden. De koersstijging hield aan, waarna Wallstreet op bet hoogste punt sloot. De hoogere New Yorksche slotkoersen hadden uiteraard op onze beurs vandaag een goed ont haal. Ook ten onzent kon, vooral in den laatsten tijd, zeer moeilijk een vastere stemming baan breken en overtuigt men zich, dat een voort durende opwaartsche koersbeweging als uitge sloten moet worden geacht. Zijn de politieke spanningen bij tijd en wijle minder groot en treedt Wallstreet met een vaste stemming hier bij op den voorgrond, dan laat men niet na hierop te reageeren. Onze beurs opende heden in een vaste tot zeer vaste stemming. Er vielen op sommige pun ten weer dekkingsaankoopen waar te nemen en mede wegens iets meer belangstelling van het publiek konden aanstonds over de geheele linie hoogere prijzen bedongen worden. De jongste berichten uit het Verre Oosten droegen waar schijnlijk tot de meer geanimeerde stemming bij. De handel droeg aanvankelijk een tamelijk levendig karakter. Op de Amerikaansche afdeeling boekten Steels aanstonds een verbetering van 2 dollar, terwijl Bethl. Steel 2 3 punten herstelde. Re public Steel werd yK 7/8 hooger verhandeld. Koperfondsen waren ook meer gevraagd en lie pen voor Anaconda en Kennecott Kal dollar op. Voor Carfoundry was de stemming ook zeer vast, terwijl General Motors, Vliegtuigen en Sporen alle vastere prijzen konden bedingen. Na de openingstransacties droeg de handel echter weer een kalmer karakter. Op de Petroleumafdeeling ontmoette Ko ninklijke Olie aanvankelijk goede vraag, opende 3% hooger, waarna nog een avans volgde van 2 pet. Shell Union en Tidewater waren goed prijshoudend. In den Suikerhoek had de aankondiging van een interim-dividend van 12% pet. door de H.VA. een goede ontvangst. Het vermoeden be stond dat misschien geen dividend zou worden vastgesteld, wegens het verbroken contact met Indië. Het bestuur heeft echter deze ongerust heid weggenomen en nu 't interim-dividend op 12% pet. vaststelde terwijl over het vorig boekjaar een totaal-dividend van 20 pet. were uitgekeerd, was men om dubbele reden tevreden gesteld. HVA boekte ia verband hiermede een stijging van 14 a 15 Vorstenlanden sympathiseerde en herstelde 4 a 5%. Ook voor Javasche cultuur en Nisu was de stemming vast. Van Rubber- aandeelen sloeg A'dam Rubber bij opening een stijging in van 11 pot., echter onder kalmen handel. Tabakken waren ook gunstig van toon, hoe wel het ook hier niet tot een uitgebreiden handel kwam. Oude Deli o.a. boekte een avans van 1012 pet. Senembah werd 5 pet. hooger geadviseerd en Deli Batavia ook eenige per centen. Scheepvaartaandeelen openden op hun beurt in een vaste houding. Voor Scheepvaart Unie trad aanstonds een verbetering in van 3% 4%. Booten werd 3 a 4 hooger geadviseerd, Holland Amerika lijn kon circa 4 pet. monteeren en voor Japanlijn werd 2 a 3 pet. hooger ge boden. Binnenlandsche industrieelen bleven niet achter. Wegens hernieuwde vraag konden Unilever 4—4%, Aku circa 3 en Philipslampen 23 pet. verbeteren. °P de beleggingstnarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfonden goed prijshoudend. De nieuwe leening handhaafde zich en de 33% pet. 1938 trok 1/8 a yt aan. Bij verder verloop viel hier en daar eenlg winstaanbod waar te nemen, maar het mate riaal werd van andere zijde goed opgenomen, waarom na een reactie weer herstel volgde. H. V. A. boekite nog een stijging van 6 a 7 pet., liep hierna 3 a 5 pot. terug, maar trok ge leidelijk weer eenige percenten aan. A'dam Rubber liep 1 a 2 terug. Scheepvaartaandeelen bewogen zich op de beste openingskoersen na een lichte reactie. Ja panlijn werd 4 a 5 pet. hooger dan gisteren ver handeld. Koninklijke Petroleum kon later nog 2 pet. monteeren, liep hierna 1 2 pet. terug, om weer te herstellen. Unilever steeg nog 1 t 2 pet. maar moest hiervan weer iets prijsgeven. Aku trok nog circa 1 pet. aan, Philipslampen I pet. Steels en Bethl. Steel sloten na een lichte reactie weer in een vaste houding. De Nederl. Staatsfondsenmarkt bleef bevredi gend van toon. De 3—3% pet. 1938 kon nog Va a J4 verbeteren. Prolongatie 23^ pet. Wanneperveen en Zwartsluis, die de brandweer van Meppel en Zwartsluis alarmeerden. Met een sleepboot is de „Verandering" naar Beukers ge sleept, waar de motorspuit uit Meppel en de brandspuit uit Zwartsluis het vuur hebben ge doofd. De schipper heeft bij zijn poging om den brand te blusschen ernstige brandwonden aan de handen opgeloopen. Het schip kreeg veel schade, doch kon be houden blijven. BELGRADO, 7 Maart. Men verwacht hier, dat Joegoslavië .binnen 24 uur een verklaring zal afleggen, waarin wordt medegedeeld dat de regeering overgaat tot een nauwere sa menwerking met Duitschland. Aldus meldt United Press aan haar bladen. ERGENS IN ITALIË, 7 Maart. (Stefani). Het 273ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets van beteekenis te melden. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis gebombardeerd. Vliegtui gen van het Duitsche vliegercorps hebben in be weging zijnde colonnes en troepenconcentraties aangevallen. Twintig auto's werden vernield en talrijke ernstig beschadigd. Bovendien zijn in de omgeving van Derna barakken en Kampementen gebombardeerd, waarbij branden uitbraken. An- dere Duitsche vliegtuigen hebben militaire ob jecten te La Valetta op Malta geoombardeerd. In het Oosten der Middellandscne Zee hebben onze luchtformaties een aanval gedaan op vij andelijke schepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren. Een kruiser, een torpedobootja- ger en drie koopvaardijschepen werden getroffen In Oost-Afrika is in de nabijheid van Koer- moek (Boven-Soedan) eer. vijandelijke aanva' afgeslagen. Bij det gevecht,in de nabijheid van Keren, Waarvan het weermachtsbericht van gis teren melding maakte, zijn den vijand aanzien lijke verliezen toegebracht." In „Die Kunst", een Duitsch tijdschrift, schreef G. F. Hartlaub een studie over copieën naar de werken van groote meesters. Hij is van meening, dat een goede copie geen minachting behoeft op te wekken. Zij kan een persoonlijk karakter hébben en verdient dan de voorkeur boven een fotografische weergave. In ieder ge val kan men er aan waardeeren, dat zij is uit gevoerd in hetzelfde materiaal als het origineele werk. Een bezwaar is, dat de oopiïst nooit de wijze van ontstaan van het kunstwerk kan navolgen, zooals men die op een film zou kun nen vastleggen, maar dit bezwaar geldt in min dere mate voor de replieken, die in de werk plaats van den kunstenaar door hem zelf of onder zijn toezicht werden vervaardigd. Een copie heeft een subjectief karakter. Zij is a.h.w. een persoonlijke interpretatie van het kunstwerk. Hoe belangrijker de persoonlijkheid van den copiïst is, des te minder correct, maar ook des te boeiender zal de copie worden. Zélfs als het de bedoeling is geweest, het origineel zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Boven dien is iedere goede copie in zekere mate een reconstructie. De copiïst tracht zich voor te stellen, hoe het origineel er bij zijn ontstaan uitzag, voordat het vernis vuil werd, de craque lures ontstonden, de kleuren zijn ingeschoten. In dit opzicht kan dé copie haar superioriteit bewijzen boven de foto-mechanische reproduc tie. Tal van schakeeringen liggen tusschen de ge heel onpersoonlijke, bijna aan vervalsching gren zende nabootsing en de zeer vrije paraphrase van een kunstwerk, welke laatste alleen een groot kunstenaar zich mag veroorloven, zooals Manet in zijn „Herinnering aan Rubens". Er zijn copieën, die ontstaan in opdracht van verzame laars, andere als oefening voor eigen gebruik. Merkwaardig is, dat Rembrandt, op enkele tee- keningen na, bijna niet heeft gecopieerd. Titi- aan, Rubens, Poussin, Delacroix, Géricault, Chas- sériau, Cézanne, Waldmüller, Feuerbach, E. von Gebhardt, Marées waren echter verwoede copi- isten. Voor hen allen was, zooals Cézanne eens van zichzelf zei, „het museum even belangrijk als de natuur". Bij zijn eerste bezoek aan Spanje sloot Rubens zich bij de Titiaans op en veron achtzaamde daarvoor de, hem nog onbekende, Spaansche natuur. Quinten Massijs copieerde meest tijdgenooten. Een der beroemdste copieën ter wereld is die van Raffaels beeltenis van paus Julius II door Titiaan in het Palazzo Pitti. Zoo blijkt uit dit artikel, dat ook groote meesters zich voor het maken van copieën niet geschaamd hebben. Tal van afbeeldingen illustreeren deze studie van Hartlaub. In hetzelfde nummer van „Die Kunst", de Februari-aflevering, vinden we o.a. een artikel van Ulrich Christoffel over Rodin en van den zelfden schrijver een stuk van Heinrich Alt- herr, een Zwitsersch visioenair schilder, die in zijn voordracht iets van Rembrandt heeft. Hij werkt op dit oogenblik aan een groote muur schildering in de aula van een kerkhof te Ba zel, voorstellend „Het Laatste Oordeel". Herbert Straube schrijft in een artikel over Hans Wissel, geboren in 1898, dat de beeld houwkunst in Duitschland verder gevorderd is op den weg naar nieuwe monumentaliteit dan de schilderkunst. Wissel heeft te Keulen als paedagoog veel bijgedragen aan de opleving van het kunst-handwerk. Hij heeft een eigen methode om in gedreven koper plastieken te vervaardigen. Van het Derde Rijk ontving hij verscheidene opdrachten. Zoo maakte hij voor openbare gebouwen o.a. portretbustes van Luther, Kant, Joh. Seb. Bach en Copernicus; voorts schiep hij het monument voor de S. A te Magdeburg en groote plastieken voor een crematorium te Koningsbergen. Wissel heeft van verleden jaar Augustus af aan het front meegevochten; thans heeft hij eenigen tijd ver lof gekregen om enkele spoedeischende werke' af te maken. SCHEVENINGEN. Van de Scheveningsche treilervloot waren hedenochtend te IJmuiden aan de markt 4 motorloggers met een gezamen lijke besomming van 13.615.te weten de motorlogger Sch. 180 A. Oosterbaan met 2015, Sch. 97, A. Rog met 4600, Sch. 284, P. den Heyer met 3000 en Sch. 73, J. Klein met 4000 besomming. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 7 Maart. (D. N. B.) De Engel- sche nieuwsdienst meldt, aat de Duitsche activiteit in de lucht zich vannacht in hoofdzaak bepaald heeft tot het gebied van de Noord-Oostkust. Londen heeft gisteren in totaal driemaal luchtalarm gehac. Volgens Associated Press wordt in scheep vaartkringen te New York medegedeeld, dat het 5154 ton metende Britsche vrachtschip Spey- bank, dat met een lading rubber, zink. hennep en suiker, ter waarde van een miilioen dollar, van het Verre Oosten kwam. door vijandelijke actie tot zinken gebracht is. ROME, 7 Maart (D.N.B.). Volgens een op somming in de Giornale d'Italia op grond van de Italiaansche weermachtsberichten over de van Italiaansche zijde aan de Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten toegebrachte verliezen in de periode 11 Juni 1940 tot 5 Maart 1941, heeft Groot-Brittannië in deze periode de volgende verliezen geleden: 805 neergeschoten vliegtuigen, 213 vliegtuigen, die op den grond vernield zijn, 99 vliegtuigen waarvan men vermoed dat zij zijn neergeschoten, 20 bovenwateroorlogs schepen tot zinken gebracht, 87 beschadigd, 14 getorpedeerd, 26 duikbooten tot zinken gebracht, 3 beschadigd, 58 koopvaardijschepen tot zinken gebracht, 41 beschadigd. 7 tankschepen tot zin ken gebracht, 2 getorpedeerd. Hierbij komen nog de door Frankrijk voor den wapenstilstand geleden verliezen ten bedrage van 20 neerge schoten en 29 op den grond vernielde vliegtui gen, twee tot zinken gebrachte bovenwateroor logsschepen en een getorpedeerd en een be schadigd oorlogsschip. KABOEL, 7 Maart (D.N.B.) De Britsch- Indisehe regeering heeft in een communiqué be kend gemaakt, zoo wordt uit New-Delhi gemeld, dat Bulgarije voortaan als vijandelijk gebied be schouwd zal worden. LONDEN, 6 Maart. (S.P.T.). Uit Malta wordt gemeld, dat daar voor het eerst een aantal dienstplichtigen onder de wapenen is geroepen. De recruteering op het eiland is begonnen in de stad Citta Vecchia, de eerste Malthezer stad, waar in 1799, in den oorlog tegen Frankrijk, de Engelsche vlag werd geheschen. Het is voor den eersten keer sedert genoemd jaar, dat Malthezers onder de wapenen zijn ge roepen VATICAAN, 7 Maart (Stefani)! Z.H. 3e Paus heeft een gezelschap van vooraanstaande Spanjaarden ontvangen, die naar Rome geko men waren om de begrafenis van ex-koning Alfonso bij te wonen. Onder hen bevonden zich talrijke oud-ministers, officieren en leden der Spaansche aristocratie. De Paus hield een toe spraak in de Spaansche taal, waarin hij den wensch uitte, dat Spanje weer groot zou mogen worden. De Paus roemde den diepen godsdienst zin van Spanje en gaf ten slotte den aanwezi gen, hun gezinnen, het Spaansche volk, zijn leider en zijn regeering den zegen. Men schrijft uit Rome: Z.H. Paus Pius XII heeft op voordracht van de H. Congregatie van het Consistorie het nieu we diocees Honoloeloe opgericht, waarvan de grenzen met die van het reeds bestaande Apos tolische Vicariaat van de Sandwich eilanden samenvallen. Dit nieuwe diocees zal in de ker kelijke hiërarchie als suffragaanbisdom van den Metropolitaan zetel van San Francisco in Ca- lifornië ingeschakeld worden. PARIJS, 7 Maart (D.N.B.). Het directorium van het Rassemblement National Populaire heeft aan maarschalk Pétain een brief gericht, waarin het aan het staatshoofd de doeleinden der beweging uiteenzet. Op de methoden en oogmerken van Vichy op het gebied van de binnen- en buitenlandsche politiek wordt scher pe critiek uitgeoefend. Het Rassemblement Na' tional Populaire heeft, zoo luidt de brief, een eed afgelegd, dat het de nationale revolutie tot saneering van Frankrijk ten uitvoer zal leggen: „Wij hebben gekozen. Frankrijk moet Euro- peesch worden, daar het anders zal ondergaan" Onder verwijzing naar de omstandigheid, dek vele leden der beweging onder bevel van den maarschalk hebben gestaan, verklaart men voorts, dat de beweging een bemiddelende rd wil spelen tusschen den maarschalk en het Fransche volk. Vrijdagavond is te Vichy een kabinetsraad gehouden, waarin vice-president Darlan rapport heeft uitgebracht over zijn laatste reis na&f Parijs. MOSKOU, 7 Maart (Tass). In de buiten landsche pers zijn geruchten verspreid, dat d® Sovjet-Unie van Roemenië afstand van ZÜ" vlootbases in de Zwarte Zee zou hebben g®* eischt. Tass is gemachtigd deze berichten in alle opzichten verzonnen en ongerijmd teg®° te spreken. BRUSSEL, 7 Maart (D.N.B.) Het aafltftJ der Belgische werkloozen is de vorige week m® 9000 verminderd. Het bedraagt op het oogenb1-1^ ongeveer 184.000. Dit gunstige resultaat is J»®: gevolg van een aanhoudende verbetering in voornaamste groepen der Belgische Jndustrl®j Vooral zijn de bedrijven, die door het koude* jaargetijde niet op volle kracht konden werk®"' zooals mijnen, steengroeven, montaan- en boü?g industrie, betrokken bij de verbetering van arbeidsmarkt. Aan den anderen kant toont leer- en papierindustrie en de groep dienstbod® een lichte stijging der werkloosheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8