De Nederlandsche Omroep Donovan te dublin Uitgaansbeperkingen opgeheven DE PARADOX VAN HET KRUIS „FRANKEN" Matsoeoka naar Berlijn en Rome Verduistering Roosevelts aanbod aan Joego-Slavië Belangrijke kabinets- zitting te Vichy „HALF OM" Padilla over de politiek van Mexico DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE V De hulp der Ver. Staten aan Engeland Het vredesverdrag van Thailand en Indo-China Indo-Chineesch tegoed in de V.S. geblokkeerd Tweede Zondag Van de Vasten „Bulgarije reeds sinds 1915 Berlijns bondgenoot" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 9 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct- P©r week, per kwartaal 3.75^4 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22893 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regeis 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Uitnoodiging van de Duitsche regeering Matsoeoka bij den keizer Mededeeling van den gemachtigde voor de concentratie der omroepvereenigingen Elke aanval op Amerikaanschen staat beschouwd als tegen Mexico gericht lersche minister van Defensie naar de Ver. Staten Regeeringsmeerderheid wil spoedige aanneming der wet Zondag of uiterlijk Maandag onderteekening der voor- loopige overeenkomst Feestelijkheden in Thailand Ernstige ontstemming in Japansche kringen Toestand van vóór 25 Februari weer vpn kracht Schepen loopen haven van Gibraltar binnen Houding der V. S. in strijd met de Monroeleer, schrijft de Diplo De Vreme over Jocgo Slavic's politiek Aardappelen en wortelen in het Bois de Boulogne Darlan tevreden over zijn besprekingen te Parijs De Utro over het binnenrukken der Duitsche troepen De Britsche plannen op den Balkan 'n TIP VAN BOOTZ 18 CENT p. 800 GRAM De Duitsche troepen in Roemenië DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Italiaansche consulaten in New York en Detroit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BEELIJN, 8 Maart. (D. N. B.). Op uit noodiging: van de Duitsche regeering: zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, binnenkort een bezoek aan Berlijn brengen. Dit bezoek heeft ten doel de bespreking van alle kwesties, die voortvloeien uit de samenwerking op grond van het driemogendhedenverdrag tusschcn Dnitschland, Italië en Japan. Na zijn be sprekingen te Berlijn zal Matsoeoka zich naar Rome begeven. Uit Tokio meldt Domei, dat Matsoeoka Za terdagochtend door den keizer in audiëntie is ontvangen voor het uitbrengen van verslag over de laatste diplomatieke onderhandelingen r A .....A f JÉ Duitsche troepen rukken Bulgarije binnen. Pioniers van het Duitsche leger sloegen een groote brug over den Donau voor het transport van allerlei legerauto's, waa.r- onder zware pantserwagens, naar den Bulgaarschen oever (f°t0 stapfj De gemachtigde Ivoor de concentratie van de radio-omrocpvereenigingen in Nederland verzoekt ons, het volgende op te nemen: Met ingang vari Zondag 9 Maart 1941 zullen de Nederlandsche omroepprogramma's niet langer door de onderscheidene omroeporganisa ties onder eigen naam en verantwoordelijkheid worden uitgezonden. In afwachting van de de finitieve regeling, waarbij de bestaande om roepvereenigingen als zelfstandige uitzendor ganisaties zullen ophouden te be'staan en in haar plaats zal treden het staatsomroepbedrijf, zullen de omroepprogramma's met ingang van genoemden datum worden verzorgd onder naam verantwoordelijkheid van den Nederland schen Omroep. Wat betreft de binnen het raam van den Nederlandschen Omroep te verzorgen uit zendingen met een uitgesproken religieu zen inslag, zal een b zondere regeling worden getroffen, welke zich ten aanzien van de orthodox-protestantsche en vrijzin- nig-protestantsche uitzendingen van dezen aard reeds in zooverre heeft geconcreti seerd, dat de programma's met een uitge sproken orthodox- of vrijzinnig-protes- tantsch religieuzen inslag zullen worden voorbereid door de Christelijke Radio- Stichting, resp. het Vrijzfnnig-Protestantsch Kerkcomité en van dien aard zullen zijn, dat deze, met de uiteindelijke instemming van den Nederlandschen Omroep zelf, ook door de kerkelijke groepen zelf voor hun verantwoordelijkheid kunnen worden geno men. In dien zin zullen deze specifiek re ligieuze uitzendingen ook in de omroepbla den en voor de microfoon worden aange kondigd. Het ligt ih de bedoeling met betrekking tot de uitzendingen met een uitgesproken Roomsch-Katholiek religieuzen inslag zoo mogelijk een soortgelijke regeling te tref fen. MEXICO, 8 Maart. (D.N.B.) De minister an Buitenlandsche Zaken, Padilla, heeft, be- alve het reeds vermelde, in den Senaat nog ver- 'aard, (jat Mexico eiken aanval op een Ame- iKaanschen staat zal beschouwen als tegen Mexico gericht. °P de vraag of hij geloofde aan een aanval P Mexico, antwoordde Padilla, dat dit eerder State'"'"' iS C'an ecn aanval °P de Vereenigde Padma gaf voorts uiting aan dé meening, dat xico als elk ander land het pan-Amerika- ti 5le- de vrijheid van het volk en .de interna- c 'lalc gerechtigheid moet verdedigen, err dat samenwerking op het Amerikaansche vaste- "d voor den vrede noodig is. bErlijn, 8 Mrt. (D.N.B.)Naar de berichtendienst meldt, is de Amerikaansche afgezant kolonel Donovan Zaterdagochtend Per vliegtuig van Londen naar Dublin ver trokken. Te Dublin heeft hfj ecn bespre- 'hg met De Valera gehad. Lissabon meldt het D.N.B., dat de Iersche clc^tcr van Defensie, Frank Aiken, van Lon- daa 15011161113 te Lissabon aangekomen is. Van Wa U1^ ZaI bfi naar de Ver. Staten reizen, ar hij do mogelijkheid wil bespreken om oor- materiaal voor Ierland te verkrijgen. ionsondergang 9 Maart 19.33 ionsopgang 10 Maart 8.08 I Maart: Maanopkomst 19.33; ondergang 5.38 WASHINGTON, 8 Maart. (D. N. B.) De regeeringsmeerderheid der Ver. Staten hoopt, dat het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland zeer spoedig aangenomen zal worden. Zij wilde trachten vandaag nog de eindstemming te verkrijgen. Gisteren zijn niet minder dan 12 amendementen der op positie verworpen. Slechts twee amende menten zijn goedgekeurd. TOKIO, 8 Maart (Domei). Van gezaghebben de zijde wordt vernomen, dat de gedelegeerden van Thailand en Indo-China thans overeen stemming hebben bereikt ten aanzien van kwesties, die nog niet geregeld waren. De Thailandsche delegatie heeft medegedeeld, dat zij van haar regeering instructies omtrent de regeling der grensconflicten tusschen Thai land en Fransch Indo-China ontvangen heeft. Ook de Fransche delegatie heeft bekend ge maakt, dat zij instructies uit Vichy verwacht. De delegaties zullen waarschijnlijk, naar Domei meldt, Zondag of uiterlijk Maandag in de ambtswoning van den Japanschen minister var, Buitenlandsche Zaken bijeenkomen voor een voorioopige onderteekening van de overeen komst. De regeering van Thailand heeft bij decreet bepaald, dat de klokken van alle Boeddhistische tempels en alle Christelijke kerken geluid zul len worden bij de onderteekening' van het vre desverdrag van Tokio. De bevolking heeft aan wijzing gekregen, dan de vlaggen van Japan en Thailand te hijschen. Er worden groote feeste lijkheden voorbereid. TOKIO, 8 Maart. (D.N.B.). Naar de Japan sche correspondenten te Hanoi melden, heeft de Amerikaansche consul daar den Indo- Chineeschen autoriteiten medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering heeft besloten, het tegoed der Bank van Indo-China in de Ver eenigde Staten te blokkeeren. Volgens Domei valt een bedrag van 150 millioen piaster (ongeveer 60 millioen gulden) onder dezen maatregel. De „Nitsji-Nitsji" wijst er op, dat door dit be sluit het financieele en bedrijfsleven van Indo- China stelselmatig wordt benadeeld. Het is blijkbaar verder de bedoeling, dat de beginnende economische samenwerking tusschen Japan en Indo-China wordt verhinderd. Op grond van de nauwe belangengemeenschap op economisch ge bied van de landen van Oost-Azië moet de Ame rikaansche maatregel ook door Japan met de grootste aandacht worden beschouwd. In Japansche politieke kringen wordt ver klaard, dat het besluit wellicht verband houdt met het gunstige resultaat der Japansche be middeling tusschen Thailand en Indo-China. De Engelsch-Amerikaansche pogingen tot het doen mislukken van de conferentie te Tokio hebben geen succes gehad. Daarom tracht men thans blijkbaar door zulke financieele middelen nieu wen druk op Indo-China uit te oefenen. Officieel wordt medegedeeld: Op voordracht van den bevel hebber in den Luftgau Hólland, den luitenant-generaal Siburg, heeft de bevelhebber der Duitsche weer macht in Nederland in overeenstem ming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister Seyss-Inquart, den voor de provincie Noord-Holland afgekondigden uitzonderingstoestand en daarmede tevens de in zijn be kendmaking van 27 Februari 1941 uitgevaardigde maatregelen met in gang van Zaterdag 8 Maart 1941 te 24 uur opgeheven. De Höhere S.S. und Polizeiführer heeft tegelijkertijd maatregelen be treffende de verkeersbeperkingen in de provincie Noord-Holland eveneens opgeheven, zoodat daar mede de oude toestand van 24 Fe bruari 1941 weder van kracht wordt. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) ALGECIRAS, 8 Maart. (D.N.B.). In de mili taire haven van Gibraltar is Zaterdag een trans portschip van ruim 20.000 ton binnengeloopen. Aan boord bevonden zich troepen en oorlogs materiaal. Voorts liep nog oen reeks deels ge wapende koopvaardijschepen de haven van Gi braltar binnen. BERLIJN, 8 Maart (D.N.B.). Naar aan leiding van Roosevelts aanbod tot steun ver leening aan Joego-Slavië schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz onder meer: ,,De actie, die Roosevelt in Joego-Slavië heeft ondernomen, ditmaal zonder zich te kun nen verbergen achter .particuliere initiatieven" van al te ijverige ambtenaren of agenten, is in flagranten strijd niet alleen met de verklarin gen, waarmede hij zelf zijn regeeringsvoorstel heeft gemotiveerd, maar ook met de beginse len, die van de Vereenigde Staten uitgingen en sedert ongeveer een eeuw voor het Westelijk halfrond worden opgeëischt. Van toonaangeven de Duitsche zijde is steeds weer verklaard, dat Duitschland bereid is de Monroeleer te erken nen, onder voorwaarde natuurlijk, dat de staten van het Westelijk halfrond ten aanzien van Europa dezelfde houding aannemen. Want slechts hij kan de heiligheid van beginselen ver kondigen en hun eerbiediging eischen, die be- icid is zich tegenover derden aan dezelfde be ginselen te houden. Het zou, aldus het orgaan, voor het volk der Vereenigde Staten intusschen interessant zijn le vernemen, welke beteekenis de opstellers van de leen- en pachtwet hun ontwerp toekennen en welk doel zij voor oogen hebben. Dat ont werp schijnt namelijk te moeten verhinderen dat volken van andere continenten zich kun nen richten naar hun wenschen en behoeften De kringen in kwestie hebben blijkbaar de be doeling hun eigen opvattingen met geweld over te brengen naar streken, waar zij niets te zoe ken hebben. Uit Belgrado meldt S.P.T.: Het Joego-Slavi- sche blad Vreme schrijft vandaag in een hoofd artikel over de positie van Joego-Slavië na de jongste verschuivingen in den Balkan het vol gende: Joego-Slavië heeft zijn politiek steeds gebaseerd op de volgende 2 grondbeginselen: 1. Samenwerking met de nabuurstaten en vooral met die, welke dank zij haar krachtige economische structuur de leiding hebben genomen in. het Zuidoosten van Europa. 2. Verdediging van het beginsel der na tionale vrijheid en onafhankelijkheid. De vrijheid en onafhankelijkheid zoowel als de integriteit van het grondgebied moeten wor den gehandhaafd in nauwe samenwerking met die mogendheden, welke ook tot dusverre door haar politiek hebben bewezen, dat zij het Joego slavische volk en zijn belangen respectceren. Het blad van dr. Matsjek, Hrvatsky Dnevnik, schrijft; „Na het toetreden van Bulgarije tot het driemogendheden-pact en het binnenmar- cheeren der Duitsche troepen in Bulgarije is de positie van Joego-Slavië anders dan voor deze gebeurtenissen." Het blad herinnert aan de Duitsche verkla ring over de hartelijke betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Duitschland en constateert, dat alle geruchten over Joego-Slavië ten eenen- maie ongegrond zijn. Vit Parijs meldt S.P.T., dat ecn deel van het Bois de Boulogne, in het kader van de jongste maatre gelen voor de levcnsmiddelénvoor- zicning van de bevolking van Pa rijs in bouwland zal worden ver anderd. Het ligt in de bedoeling hierop in ie eerste plaats aardappelen en wortelen te verbouwen. Onmiddellijk na den terugkeer van admiraal Darlan uit Parijs kwam Vrijdagnamiddag het kabinet bijeen om de politieke en militaire si tuatie in Europa, Afrika eh in het Verre Oosten te bespreken. Darlan bracht verslag uit van zijn te Parijs gehouden besprekingen. Verder kwam het rapport van generaal Wey- gand over de situatie in Afrika en de Middel- landsche Zee, alsmede de besprekingen van den Franschen ambassadeur in Japan, Arsène-Henry. die deze te Tokio heeft gehouden, ter sprake. Darlan uitte onverholen zijn bevrediging over het succes van de besprekingen, die hij te Parijs met Laval, den Duitschen ambassadeur in het bezette Frankrijk Abetz, kardinaal Suchard en andere gezaghebbende Duitsche en Fransche per soonlijkheden heeft gehad. De secretaris van Darlan. Paul Marion, heeft bekend gemaakt dat een Duitsch-Fransch con sortium, waarin de Franschen over de meerder heid beschikken, is opgericht om de reclame- afdeeling van het agentschap Havas over te ne men. Dit besluit heeft ook betrekking op de pers en wel op het advertente- en reclamebedrijf. Het bureau Havas, het grootste reclame-bureau en het grootste nieuwsagentschap van Frankrijk, bevond zich eerst in particulier bezit. Tijdens het minister-presidentschap van Laval werd dit agentschap voör 25 millioen francs door de re- geèring gekocht en in een officieel agentschap omgezet. Marion maakte verder bekend dat Pétain en Darlan besloten hebben de vrijheid der pers te herstellen door de scherpe censuurbepalingen, die bij het begin van den oorlog werden inge steld, te verzachten. Wanneer deze verzachting zal ingaan werd niet bekend gemaakt, men is echter van meening dat dit reeds begin volgende week zal geschieden. Gezegd wordt, dat Darlan daardoor de Fransche pers, welke den laatsten tijd door de strenge censuurbepalingen schier uniform was geworden, haar oorspronkelijkheid wil teruggeven. Uit Parijs meldt het D.N.B.: Wanneer de En- gelsche aanvallen op Fransche koopvaardijsche pen worden voortgezet, zal de Fransche vloot de gewapende bescherming op zich nemen, zoo ver klaarde ambassadeur De Brinon voor Amerikaan sche journalisten te Parijs. De algemeen gevol machtigde der Fransche regeering in het bezette gebied wees er voorts op, dat admiraal Darlan in dezen geest inlichtingen verstrekt heeft aan den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, ad miraal Leahy. Admiraal Darlan is vastbesloten tot bescherming dër Fransche koopvaardijschepen over te gaan, zelfs wanneer er daarbij botsin gen met de Engelschen zouden ontstaan. Over gaande tot de steeds moeilijker wordende positie der voedselvoorziening in Frankrijk, gaf De Bri non ais zijn meening te kennen, dat de oorzaak daarvan de houding van Engeland is. Admiraal Leahy heeft op een vraag, of zendingen levens middelen uit de Vér. Staten te verwachten zijrt, ontkennend geantwoord. groot - duitschland RUSLAND HON GAO/j X ,u> "OEMt ■1. -DBULGARIJ LBAN E Na het gebeurde in Bulgarije zijn thans vier landen in Zuidoost-Europa tot de as toegetreden. Bovenstaand kaartje geeft 'n goed overzicht van den Balkan De grens van groot-Duitschland is met een dikke lijn aangegeven, met iets minder dikke lijn het gebied, dat door de as-mogendheden wordt beheerscht (Kaart Van Pelt) „Dit is de wil Gods: Uw heiliging!" In ons zoo vermechaniseerde leven, dat in zijn velerlei en toch altijd-eendere kieine bekommer nissen om het bestaan zoo geheel staat ingesteld on de zorg voor het tijdelijke, voor ons dage- hjksch brood, klinkt deze oproep van Sint Pautus in het Epistel als iets onwezenlijks, als een roep tot avontuur, die geen rekening houdt met de harde noodzaak van iet leven van iederen dag. Maar ook Christus, de hersteller van de men- scheljjke natuur, heeft eenzelfden eisch gesteld: „Weest volmaakt, zooals uw Hemelsche Vader volmaakt is." De verovering der heiligheid is het groote avontuur van het Christendom en vindt zijn uitdrukking in de huiveringwekkende paradox van het Evangelie: „Wie zijn leven tracht te redden, zal het verliezen en wie het verliest, zal het behouden." (Luc. 17, 33). Per crucem ad lücem: door het kruis tot het licht. Den samen hang tusschen beide legt Christus bij het afdalen van den Tliabor: „Vertelt aan niemand dit ge zicht, voordat de Menschenzoon van de dooden i i opgestaan." Waar Christus' leven en werk er iiuet in geslaagd waren de menschheid tot de 'waarheid te brengen, waar Zijn leven faalde, 'daar zou Zijn, dood slagen en zou de harde, les van Calvarië worden tot het meest overtuigende van al zijn argumenten: „Als Ik van de aarde ze! zijn opgeheven, zal Ik alles tot Mij trekken." (Jo. 12, 32). Om het volmaakte geluk te vinden, moet de ziel worden gezuiverd. Maar iedere zuivering be- teekent pijn, beteekent het wegbranden van alle hinderpalen, die liggen tusschen den mensch on zyn geluk. Het is hard voor den mensch te moe ten leeren, dat de hinderpalen voor het gelu's meer liggen in hemzelf dan in de omstandig heden en zoo komt de mensch er toe den Chris tus en Zijn Kruis te verwerpen. Christus predikt.? dit Kruis en de menschheid vindt dit woord hard en ondragelijk. „De prediking van het Kruis is een dwaasheid voor hen, die verloren gaan. maar voor ons, die behouden worden, is zij een kracht Gods." Het dwaze van het schepsel is, dat het zijn kleine weten wil plaatsen tegenover de on eindige Wijsheid van Zijn Schepper: „Want het dwaze van God is wijzer dan de menscnen." (1. Cor. 1, 18 en 25) Gods roep tot heiligheid geldt voor iederen mensch; het blijft niet voorbehouden aan het kleine getal van hen, wier namen staan op den kalender. God wil ailcn, cito - jïi geven aan Zijn goddelijke natuur. Daartoe be hoeven wij niet te vluchten in de woestijn of ons af te zonderen in een klooster „Heiligheid eischt niet," zegt Paul Claudel, „dat wij heen gaan. om ons te laten steenigen door de Turken of om een melaatsche te kussen op zijn mond. Maar wei om Gods geboden te volbrengen op de plaats waar wij staan; om te blijven op jnze nlaat,s of vandaar hooger op te stijgen." Heiligheid is geen loochening der werkelijk heid, maar het brengen van de bovennatuurlijke realiteit in de realiteit van het dagelvjksche leven. Heiligheid eischt, dat wij met beide beenen op den grond staan om de eischen van onzen tijd en van ons werk te begrijpen, maar tegelijkertijd dat wij de oogen ten hemel heffen naar het onvergankelijke Licht. Christus kwam niet de vienschheid in het algemeen, niet den abstrac- ten mensch heiligmaken. maar den concreten mensch, ieder van ons, zooals wij zijn en leven, in deze familie, in dit beroep, als onderdanen van dit vaderland, als menschen van deze eeuw. •Dit is de wil Gods: Uw heiliging." Deze goddelijke eisch geldt voor ieder en overal, voor de moeder in haar gezin, voor den leeraar op den katheder, voor den arbeider aan .zijn werk. Christus wil heilige directeuren en heilige werklieden, heilige industrieelen en hei lige handelsreizigers, heiligen in soutane en hei ligen in mijnwerkerspak. De heiligheid vraagt onze geheeie oersoon- lijkheid, een totale aanvaarding van de wet van Godslicfde en menschemiefde. Wij moeten wer ken aan de volledige verwezenlijking van het Christendom in de wereld. Wij moeter waarlijk het zout der aarde zijn en zoo de menschelijke samenleving behoeden voor een algeheel bederf. Indien wij dit niet doen, des te erger voor ons en voor de wereld. In den grond van de zaak is er niets bedroevender voor het welzijn der menschheid, dan dat wij geen heiligen zijn. Bij onze verovering van de heiligheid hiogen wij niet omzien: „Wie de hand aan den ploeg slaat en achterwaarts ziet. is Mijner niet waardig." Er is slechts één weg: vooruit. Zelfs ons strui kelen op den weg, ons vallen in zonde, inag ons .niet van onzen veroveringstocht afhouden. Het vallen in zonde is minder erg dan het niet meer 'durven opstaan. Veeleer moet de zonde, in zwakheid bedreven, ons dichter brengen bij God, doordat aan iedere zonde het berouw ontspringt en zoo ons vallen een bron wordt van nederig heid en nieuw onwankelbaar Godsvertrouwen. Het zwakke der wereld heeft God uitgekozen om het sterke te beschermen I Zoo zal het Kruis worden tot een beginsel van 'leven en Christus' kruisiging voor ons niet Siechts een historisch gebeuren beteekenen nr.ar 'ook een leer voor het leven. Het Kruis geeft lieven door den dood. De egoïst, die in alles zich zelf zoekt en er naar streeft, alles dienstbaar te maken aan den engen cirkel van zijn eigen ieven, zal onvermijdelijk zichzelf en de wereld nog bovendien verliezen. Hij zal zichzelf ten slotte terugzien als een mensch met een ver schrompelde persoonlijkheid in beklagenswaar- jdige eenzaamheid. Wie evenwel iju Icvau v net I dienen van anderen, zal dit leven rijker terug ontvangen in de dankbaarheid van komende 'generaties en in de verrijking van zijn eigen persoonlijkheid. Wij vervolmaken onszelf juist aoor toewijding aan anderen en zelfopoffering. J Wij moeten het individualisme opofferen om liudlvidualiteit te verkrijgen, wij moeten afstand Id-.ien van egoïsme, om persoonlijkheid te ver- werven. I Het Kruis zet het stempel der juiste waaroe jop alle dingen, die wij zien, op alle bezit. ,ile voordeel, iedere waardigheid en elk genoegen. Daarom is het Kruis de eenige oplossing van het j probleem van het leven. Het leert ons hoe te leven en wat te hopen. Het vrijwillig aanvaarde kruis verheldert de oogen der ziel. waardoor wij k'aarder het tijdelijke zien in het Licht van het onvergankelijke. Het is de sleutel voor ons gemk. Zoo wordt het Hout, waaraan het Leven stieif, tot den Boom des Levens, in welke schaduw in dividuen en volkeren den vrede des harten en het onvergankelijke geluk zullen vinden. K. SOFIA, 8 Maart. (S. P. T.) Geïnspireerd door de woorden van Mussolini, die in zijn laatste rede o.m. zelde, dat Italië zich sinds 1935 in oorlog bevindt, schrijft het Bulgaar- sche blad Utro, naar aanleiding van het bin nenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije: ..Ons land is niet de bondgenoot geworden van Duitschland op 1 Maart van dit jaar, maar het is dit sedert 1915 toen beide volken hun historische rechten verdedigden. Het Duitsche leger is in Bulgarije binnengerukt, niet zoozeer om een gevaar van buiten af te keeren. maar ojndat Bulgarije als een eerl ke, verbonden staat aan de nieuwe orde in Europa wil mede werken De Bulgaren hebben de Duitschers het land laten binnenrukken, omdat zij met hen door gemeenschappelijke levensbelangen verbonden zjjn Uit Rome meldt het D. N. B.: De corres pondent te Sofia van de Messaggero onthult de geheime Engelsche aanvalsplannen op den Balkan en vooral op Bulgarije en schrijft, da: twee pantserdivisies en tien divisies infanterie van Saloniki uit door het dal van de Stroema naar Bulgarije zouden oprukken Alles was reeds tot in bijzonderheden voorbereid. Gewel dige voorraden brandstof, wapens en materiaal voor schuilplaatsen waren voor de expeditie naar den Balkan in gereedheid gebracht en ook de daden van terreur in Bulgarije zelf waren reeds verzonnen. Basil Andrews van de Intelligence Service had daartoe het volgende program opgesteld: 1 Volkomen desorganisatie van het leven in de Bulgaarsche hoofdstad 2 Stagnatie in alle belangrijke verbindingen op een enkelen dag en voorts het verwekken van een algemeenen toestand van alarm. Het voornaamste doel was geweest het groote aquaduct van Sofia, welks vernieling in elk geval een zware ramp voor de Bulgaarsche hoofdstad en voor uitgestrekte gebieden des lands geweest, zou zijn. Tevens hadden tal van bruggen moeten worden opgeblazen en belang rijke spoorwegknooppunten en stations ver woest moeten worden. Maar weer heeft Enge land pech gehad want. zooals zoo vaak in de zen ooriog, is de as de plannen van het Brit sche ministerie van Oorlog en van de Intelli gence Service voor geweest, waarbij ditmaal Bulgarije, ook dank zij de juiste politiek van zijn regeering. voor zware schade is gevrij waard. Mevrouw was met al hare krachten Weer de schoonmaak aan het betrachten. Meneer hield daar niet van. Maar zij riep: Klaag niet, man, Want je TIP etaat, als altijd, te Wachten Inz. Mej. S. M te Zandvoort ontvangt een flesch TIP. In groote gezinnen van (VOORAL DUN SNIJDEN) BOEKAREST, 8 Maart (D.N.B). De Roe- meensche minister van Propaganda, Crainic, heeft een radiotoespraak tot de soldaten der Duitsche weermachtsmissie gehouden. Hij zei- de, dat de Duitsche missie naar Roemenië ge- ïoepen is. Roemenië had temidden van de ge varen hulp noodig en zich tot Duitschlanu ge wend, dat aan het verzoek gehoor gaf. De vriendschap tusschen Duitschers en Roemenen moet voortaan beide, volken verbinden. Roeme nië houdt zich aan het woord van zijn leider, Antonescoe: „Wij zullen met Duitschland over winnen of ondergaan." ROME. 8 Maart. (D.N.B.). Met betrekking tot de door minister Huil aangekondigde sluiting der Italiaansche consulaten in New York en Detroit wo"dt, in bevoegde Italiaansche kringen nog geen standpunt ingenomen. Voor zoover hierbij sprake zou zijn van een tegenmaatregel tegen den wénsch welken de Italiaansche regee ring jegens alle neutrale landen neeft uitge sproken, hun consulaten in de Zuid-Italiaansche oorlogszone, d.w.z. vooral te Napels en Palermo, tijdelijk naar andere plaatsen over te brengen, wordt er in Italiaansche kringen de aandacht op gevestigd, dat de door de Ver. Staten oevolen sluiting der beide consulaten in geen enkel op zicht overeenkomstig den stand van zaken is, daar eenerzijds Italië slechts den wensch neeft uitgesproken in zake een verplaatsing van de betrokken consulaten en anderzijds deze wensen gericht werd tot alle niet-verbonden landen, die ook zonder uitzondering op dezen wensch zijn ingegaan en bereid waren met den bijzonderen toestand van Italië als oorlogvoerend land reke ning te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1