f Welke bonnen zijn geldig? HET NIEUWE BEELD DER NEDERLANDSCHE TEXTIELINDUSTRIE 111181 Geneeskunde in Nederland fik io-l Rupsennesten van den bastaardsatijnvlmder ZONDAG 9 MAART 1941 Overheidsinzendingen op de Jaarbeurs Textiel-afdeeling op GRUTTERSWAREN Economische Voorlichtingsdienst Begrafenis mr. dr. Snijder van Wissenkerke MEDISCHE KRONIEK Piftilll! DE JAARBEURS Nederlandsche „Prix de Rome" voor Grafische Kunst VACANTIEBONS VOOR GEDEMOBILISEERDEN Engelsche luchtaanvallen Het uitknippen moet in deze maand geschieden Firma wilde eigen weg bewandelen Vrouwelijke rechercheur belette tractatie tijdens een mode-show Voor de goede uitoefening van haar taak heeft de overheid er belang bij. dat zakenleven en particulieren op de hoogte zijn van haar ■Werkzaamheden en den zin en de noodzaak van haar maatregelen begrijpen. Dit wil zij o.m. bereiken door op de Utrechtsche Jaar beurs in duidelijke en kunstzinnige exposities aan het publiek enkele takken van overheids bemoeiing nader te brengen. Zoo zullen op de komende Jaarbeurs, welke van 11 tot 20 Maart Wordt gehouden, verschillende onderdeelen van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Landbouw en Visscheri) en van Sociale Zaken van een deel van hun bemoeiin gen een aanschouwelijke voorstelling geven. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat een eigen stand verzorgd, is aanwezig. De verzorging van overheidsinzendingen ge schiedt sedert 1936 onder auspiciën van den Economischen Voorlichtingsdienst, die be schikt over ervaring op gebied van tentoon stellingstechniek en voor de uitvoeriiig in ver binding staat met talrijke Nederlandsche kun stenaars. De stand van den Economischen Voorlich tingsdienst wijkt ditmaal sterk af van vorige jaren. Was het toen een comfortabel hoekje, waar men inlichtingen kon bekomen, thans heerscht er bedrijvigheid, trekken witte jassen toestellen en apparaten de aandacht. Duidelijke opschriften vertellen kort en bon dig de beteekenis van deze activiteit. Hij laat een onderdeel van den dienst zien, dat nog Dimmer is tentoongesteld, nJ. de gemechani seerde literatuur-documentatie. De Economi sche Voorlichtingsdienst moet voor zijn voor lichtenden arbeid uiteraard nauwkeurig en systematisch geordende gegevens bij de hand hebben over elk onderdeel van het economisch leven van binnen- en buitenland. Daartoe dient ®en dagelijks bijgehouden kartotheek, die al ls ze opgezet voor interne doeleinden ook haar buiten beteekenis heeft gekregen. Want behoefte aan litteratuurgegevens bestaat ook elders: er zijn wetenschappelijke instellingen op economisch gebied die evenals de Voor lichtingsdienst behoefte gevoelen aan een over zicht van het geheele terrein; er zijn inaustrl- oelen en handelslieden, die op een bepaald ge bied op de hoogte wenschen te blijven. Op den stand verneemt men, hoe dit met Eeringe kosten kosten die veel lager zijn dan wanneer men met een eigen staf derge lijk documentatiewerk zou willen verrichten hiogelijk is. En niet slechts wordt dit daar met Woorden uitgelegd, hij, die een vraag heeft op l'tteratuurgebied, krijgt onmiddellijk het ant woord in handen. De Economische Voorlich tingsdienst beschikt namelijk over een appa raat, dat langs fotografischen weg kaartjes van het kaartsysteem a la minute vermenigvul digt, zoodat hij, die b.v. iets wil weten over rijwielfabricage, vrijwel terstond een aantal kaartjes kan meekrijgen. Daarbij kan hij de ■vermenigvuldiging gadeslaan, welke een jonge dame met behulp van de aanwezige apparaten Volbrengt. In handen krijgt hij dus een of meer docu- hientatie-fiches waarin b.v. tijdschrift-artike en zijn vermeld. Deze kaartjes bevatten van het artikel een uittreksel. Maar ten slotte is het er natuurlijk om te doen, het artikel zelf onder oogen te krijgen. Ook dit is op de jaar beurs mogelijk, althans wat betreft de meest courante tijdschriften. Van de daarin versche nen artikelen kan men evenals bij de do- cumentatie-fiches gratis een fotocopie ver krijgen, waarvoor de firma Van der Grinten baar medewerking heeft toegezegd. Aldus leert men op eenvoudige en aantrekkelijke wijze de practijk van de documentatie-afdeeling van den Economischen Voorlichtingsdienst kennen. Een propagandabrochure maakt het mogelijk, na het bezoek een en ander rustig te overwe gen. De stand van den E. V. D., opgebouwd naar ontwerpen van den heer H. C. Pieck, is in helder wit uitgevoerd. Als vanouds kunnen er ook inlichtingen worden gevraagd over elk ge bied, waarover de E. V. D. zijn voorlichtenden arbeid uitstrekt en kan men er kennis maken met zijn publicaties, o.m. met het weekblad „Economische Voorlichting", dat de brug wil vormen tusschen de op economisch terrein werkzame departementen en het bedrijfsleven. Te 's-Gravenhage is onder zeer groote belang stelling op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wis senkerke, oud-voorzitter van den Octrooiraad. Velen waren gekomen om de laaste eer te be wijzen, zoowel uit de kringen van den Octrooi- raad en de kunstwereld als uit het bedrijfsleven. Mr. J. W. Djykmeester, voorzitter van den Oc trooiraad, sprak tevens namens het bureau voor den Industrieelen Eigendom. Hij herdacht het geen de thans overledene voor deze beide licha men had verricht. „Zijn aandeel in de ontwikke ling van het industrieel eigendomsrecht en van den Octrooiraad is zeer groot," aldus spr. „Lang voor anderen zag hij het belang van een wetge ving op dit gebied en na de tot standkoming c.aarvan bekleedde hij daarin een vooraanstaan de positie. Van 1911 tot 1924 was hij voorzitter van den Octrooiraad en in binnen- en buiten land was hij een erkende autoriteit op het ge bied van den industrieelen eigendom." De heer G. H. E. Bergsma sprak namens de N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. en de heer Steenhoven als directeur van de Stedelijke Hypotheekbank. Mr. Wendelaar, voorzitter vair den Volksbond tegen Drankmisbruik, herdacht wat de overleden eere-voorzitter voor deze vereeniglng is geweest. Reeds in 1886 werd hij lid van het bestuur en van 1897 tot 1933 was liij voorzitter. Veel van hetgeen op dit gebied is bereikt is te danken aan mr. Snijder van Wissenkerke, zei spr. Architect H. Wegerif zei namens den Haag- schen Kunstkring, waarvan de overledene .46 jaren deel uitmaakte: „Zijn correcte levenshou ding en liefdevol hart hebben velen in vriend schap samengebracht." Ten slotte sprak mr. H. W. Daendels als ver tegenwoordiger van de orde van Nederlandsche octrooigemachtigden, die de goede samenwer king met den thans overledene herdacht. Aan de groeve dankte een zoon voor de be langstelling. Een week geleden vermeldde ik het zeer be langrijke werk, dat gerust pionierswerk ge noemd mag worden, hetwelk door Nederland sche geleerden op het gebied der vitamines ver richt is, maar omdat deze zaken reeds vaak door anderen, en ook door mij, in het licht gesteld zijn, zal ik er nu niet verder over spreken. Een ander gebied, waarop door Nederlanders veel gepresteerd is, zijn de hartziekten. Eigenlijk is het merkwaardig, want men zou kunnen zeggen dat twee van de drie geleerden, die den grond slag gelegd hebben voor de moderne kennis der hartziekten, Nederlanders geweest zijn. Vooreerst is de electrocardiograaf door een Nederlander, Enthoven, uitgevonden. Dit was een technische vinding. Zooals men weet, ontstaan er in het hart bü samentrekking en 'uitzetting der ver schillende deelen electrische stroomen. Nu ge schiedt de samentrekking der verschillende dee len van het hart volgens een vasten regel, en de stroomen, die daardoor ontstaan, laten dus zeer bepaalde veranderingen in sterkte en richting zien. Het was nu maar de kunst om deze snelle veranderingen te kunnen opteekenen. Daarvoor vond Enthoven den snaargalvanometer uit, in hoofdzaak bestaande uit een zeer fijne snaar, die door de electrische stroomverandcringen in trilling wordt gebracht. Deze trillingen worden gefotografeerd op een film. Het bleek toen, dat men in staat was, aan de lijnen die op deze film getrokken worden, zeer vele ziekelijke ver anderingen in de hartwerking te herkennen, zoodat de electrocardiograaf thans een onmis baar hulpmiddel geworden is in de fijnere hart- diagnostiek. De andere Nederlander, die op dit gebied een wereldnaam gekregen heeft, is Wenckebach. Hij was eerst huisarts in Heerlen en heeft daar reeds zeer veel gepresteerd, maar de volledige uitoefening van dien tak van we tenschap was hem toch slechts mogelijk, indien hij een vrijeren werkkring had. Hij ging weer naar Utrecht aan de kliniek en werd spoedig hoogleeraar te Groningen. Later werd hij pro fessor te Weenen, alwaar hij vele leerlingen uit alle deelen der wereld tot zich trok. Zijn studie betrof voornamelijk de hartziekten met een onregelmatigen pols. Vóórdat zijn onderzoekingen en die van James Mackenzie bekend werden, bemoeiden de artsen zich in hoofdzaak met klepvliesgebreken. Zooals men weet, zijn de verschillende deelen van het hart van elkaar gesoheiden door klep pen (want het hart is een zuig- en perspomp). Wanneer deze kleppen niet meer goed sluiten, gaat. een deel van de nuttige werking verloren; wanneer de opening waardoor het bloed ge stuwd wordt, te nauw geworden is, wordt de hoeveelheid bloed, die bü een samentrekking uitgestooten wordt, te klein. Er is nu een be paald aantal klepvliesgebreken met vrü regel matige verschü'nselen; daarop werd voorna melijk gestudeerd, en deze werden in hoofd zaak onderwezen. Dat was ook nog in mijn tüd zoo. Maar men kan gerust zeggen, dat de groote massa der hartziekten geen klepvliesge breken zün. Een heel belangrijk aantal daar van zijn ziekten van de geleidmg. Er ioopen nl. door de hartspier enkele zenuw bundels, die de verschillende deelen van het hart tot sa mentrekking aanzetten. Deze zenuwbundels heeten het geleidingssysteem. De geleidings- stroom in deze bundels begint aan het punt, waar de groote vaten in het hart komen en doorloopt verder alle deelen van het hart. Dat geleidingssysteem zorgt er voor, dat alle dee len van het hart zich op tijd en regelmatig samentrekken. Is er. nu een stoornis in de ge leiding, dan worden b.v. de kamers niet meer tot samentrekking gebracht: de geleiding ts dan geblokkeerd, en er vallen polsslagen uit. Oi de hartspier gaat op den hol, en trekt zich zeer vkig, zeer onregelmatig, en zeer onvoldoende samen. Dergelijke ziekten, die veel voorkomen, werden vroeger met een paar algemeene namen aangeduid, die bovendien nog vaak onjuist v/aren, en men wist er verder niet veel mee te beginnen. Deze ziekten nu zün door de zorg vooral van Mackenzie en Wenckebach tot klaarheid gebracht; zü hebben daardoor de be handeling van vele hartaandoentngen enorm verbeterd. Een ander gebied, waarop door Nederlanders belangrük werk is gepresteerd, zün de tropische ziekten, ik bedoel nu vooral de infectieziekten als pest, malaria, framboesia, in het bijzonder ook de amoeben-dysenterie en de ziekte van Weil. Wat betreft de pest, is het vaccin van Ot-ten hoogstwaarschünlijk het beste voorbehoedsmid del daartegen. Op het gebied van de malaria is het voor naamste werk door anderen geleverd, door den Franschman Laveran, de Engelschen Ross en Mensen (of was deze een Ier?) en de Italianen Marchlafava en Celli. Hier In Nederland was het vooral Schoo, die belangrijke onderzoekin gen deed. Maar er bleef nog ontzettend veel werk over, n.l. de wijze van verspreiding, die in vele landen zeer verschillend is; de praktische bestrijding is daarop gebaseerd. Schüffner heeft bovendien nog een zeer voorname verandering in het bloed bü malarialijders ontdekt (de z.g. stippeling der roode bloedlichaampjes). Een enorme hoeveelheid werk is geleverd door Schüffner en zün medewerkers in Deli. Hij is het voornamelük die de zeer voorspoedige plan ters er toe heeft bewogen, de hygiëne van de plantage-arbeiders ernstig te bevorderen. Hij zelf was arts van de Senembah-maatschappü. maar zorgde er voor, dat er een centraal zie kenhuis kwam, waar alles nauwkeurig werd nagegaan, zoodat men na veel werken de mees te ziekten als malaria, de münwormziekte, de framboesia, den typhus onder de knie kreeg. La ter trad hij in Rijksdienst, daar men zün groo te verdiensten en werkkracht wel wist te waar- deeren. Zoo heeft hü dan in vele plaatsen van den Archipel zijn werk doen voortzetten door anderen. Toen hü in Nederland kwam, heeft hü vooral de ziekte van Weil onderhanden ge nomen. Veel van de tegenwoordige kennis dezer ziekte, en ook veel van de bestrijding, is aan hem te danken. Het gevolg van al dit werk is, dat de hygiënische toestand van de Indische bevolking zeer vooruit gegaan is, hoewel na- tuurlük vooral in de centra en op de plan tages ®n ondernemingen. Op het platteland is nog weinig medische hulp: want de arbeid al daar zou door de dorpsbevolking niet betaald kunnen worden. Maar dit is natuurlük overal zoo, waar de bewolking arm is. In de Indische dorpen immers kan «ïen van 10 cent per dag behoorlijk leven; hoe kan daar een Europeesch arts, die op Europeesche wijze wil leven, zich zelf onderhouden? Ook met de missie-artsen heeft men vele teleurstellingen beleefd. Maar een goed begin is in elk geval door de Neder landsche medici gemaakt. Dr. TH. H. SCHLICHTING 3e JAARBEURSGEBOUW 4e VERtMEPING iiïiï? i mwmKm kmra 2 Menko N.V., Enschede. 8 Ramaer's Textielfabriek, Helmond. 4 Ir.' Kat.mü. v/h Gebr. Scholten Co., Almelo. ■"•V. Bontweverij „Do Batavier" v/h J. Willink 5 Paschen, Winterswijk. 6 v ter Kuüe Zonen N.V., Enschede. 7 U-V. Textielfabriek „Holland", Enschede. k- Stoomspinnerijen Sc Weverijen v/h 9. J. „Spanjaard, Borne. n-v. Hcirrrondsche Textiel Mij., Helmond. X- Rtgtersbleek v/h G. J. van Heek Sc Zonen, Enschede. ■V. Baekers Raymakers' Textielfabrieken, Eindhoven. 12 Scholten Sc Zonen N.V., Enschede. 13 S- V. Kunstz. Wev. D. Gelderman Jr., Apeldoorn 9?' Weefgoedercnfabr. v/h C. T. Stork Sc Co., 14 v£-V-. Textielfabr. Bengalen N.V., Hengelo. 15 5 1; Stoomweverij te Nljverdal N.V., Aiinelo. 16 va' Gelderman Sc Zonen N.V., Oldcnzaal. 17 oiT"1.? M. Rutten, -Horst. 18 T„„ï?clor' Schneider, Tyert Co., Delden. 19 v, ,r clfabriek J- K- Donders, Arnhem. X: Hollandschc Wolweverlj Sc Vervcril v/h F. 80 t.™; Huishoii Pel Co., Hengelo. 21 rp' E- Hardick Zijdeweverij N.V., Enschede. 22 Vol Weeme Zonen N.V., Neede. 33 No? Dooren Sc Dam's Text.fabr. N.V., Tilburg. 2* NCertaasche Wolspinnerij N.V., Amsterdam. 5 Jt'v woUenstoffenfabr. George Dröge. Tilburg. Van Cranenburgh Sc Heringa's Sajet- 86 varlek, Leiden. v/v,' ,Yeenendaalsche Sajet- Sc Vijfsehachtfabr .52 S v D. s. v. Schuppen Zn.. Veenendaal Sons br- Paul Jean Tiberghlen, Cilnge. IWiï van Nederlandsche Bandfabrikanten. jh.'nemende fabrieken: Kv a w- Anton Sc Co., Zeist. Arnhemsche Bandfabriek, Arnhem. N.V. ,,Dc Driekleur" v/h J. T. Valkenburg, Seherpenaeel, Dev. Elastiekfabriek Fortuin Sc Co., Deventer. N.V. 8toonYbRndfa.br. v. Engelen Ac Evers, Hcozo N.V. Nederlandsche Eiastickfabr., Oosterbeek. N.V. v. Oerle's Band. en Damastwev., Boxtel, Neder!. Kunstweverij v/h Ed. Pool. Hengelo. N.V. Scholten Sc van Heek, Enschede. Firma Schroder <fe Co., Maastricht. Tilb. Band- Sc Vetorfabriekcn C.V., Tilburg. Firma C. N. van der Veer, Den Bosch. N.V. Textielfabriek „Tefab" v/h J. Verest, Oceterhout (N.Br.). Vullümh's Band-, Veter, en Alastlekfabricken N.V.; Heezo. 29 Jansen Tilanus N.V., Afd. Kunstzijde-We verij, Friezenveen. 30 N.V. H. Hedeman Jr.'s Textielfabr., Almelo. 31 N.V. J. A. Raymakers Sc Co. Text.fabr., Helmond 32 Gerhard Janntnk Sc Zonen- N.V., Enschede. 33 N.V. D. Jordaan Zonon's Textielfabrieken. Haaksbergen. 34 Hollandsch-Zwltsersche Borduurfabrlek F. A. Egger Co., Almelo. 3'5 N.V. Sajetfabrieken P. Clos Lcembru; 36 N.V. Jonssens van Buren's Wollensto fabrieken, Tilburg. 37 Enkasa Melkwol van de Algemeene Kunst zijde Unie N.V., Arnhem. 38 Celvezeï v. d. Alg. Kunstz. Unie N.V., Arnhem. 39 Algem. Kunstzijde Unie N.V., Arnhem-. N.V. Holl. Draad- Sc Kabelfabriek, Amsterdam. 40 N.V. Kunstzijdespinnerij „Nijma", Nijmegen. 41 N.V. Hollandsche Kunstaijde Industrie, Breda. 42 N.V. „Artsllk", Breda. 43 H. Blenken N.V., Enschede. 44 De Jcng Sc van Dam N.V., Hengeïo. 45 Hengelosche Textielfabriek N.V., Hengelo. 46 Vitrageweverij „Anglo-Holland", Hilversum 47 N.V. Eindhovensche Trüpfabrieken Schellens Sc Marto, Eindhoven. 48 Hengelosche TrUpwevery N.V., Hengelo. 49 Frisia Wolspinnerü N.V., Veenendaal. 60 N.V. Garenfabrlek Bleze Stork Sc Cc., Hengelo. J. A. Carp's Garenfabrieken N.V., Helmond. 51 Bond van Fabrikanten van Kousen Sokken in Nederland. Deelnemende fabrieken: Kousenfabrleken Hin N.V., Haarlem. Firma Gebr. van Leeuwen, Veenendaal. De Jong Van Dam N.V Hengelo. M. Jansen de Wit's Kousenfabr., N.V., SchUndei. 52 Kunstzi,de-Drukkers Cond. Conv. (K.D.CC.). Deelnemende fabrieken: Firma Gebr. van Heek, Enschede. N.V. Gerhard Jannink Sc Zenen, Enschede. N. J. Mcnko N.V., Enschede. N.V. P. F. van Vlissingen Sc Co's Katoenfabr., Helmond. N.V. Stoom-weverü Nijverheid, Enschede. N.V. D. Jordaan Sc Zonen, Haaksbergen. N.V. H. P. Gelderman Sc Zonen, Oldcnzaal. N.V. Kunstz.wov. Geldermian Jr., Apeldoorn. N.V. Wolienstc-ffenfabr. George Dröge, Tilburg N.V. Jansen Sc Tilanus, Friezenveen. N.V. Textielfabriek Posterholt, Posterholt. Firma. J. Sc K. Donders, Arnhem. Nico ter Kulle Zonen N.V., Enschede. 53 Pal the N.V., Tcxtielverv. Sc -Drukkerij, Almelo. 54 M. Jansen de Wlt's Kousenfabr. N.V., Schljndel. 55 Leo Schellens Co.'s Trijpfabr. N.V., Elndhov 56 Fa. F. stellema, Twentsche Trlc.fabr., A.mclo. 57 N.V. Trlcotagefa-brlek „Charnva", Tilburg. 58 N.V. Tweka Trlcotfabrieken, Geldrc-p. 59 Firma A. Westerman, Lichtenvoorde. 60 N.V. Tricot- en Confecticfabr. „Wetrl", Weesp 61 Teutelink Sc Co., Tricotfabrikanten. Almelo. 62 Brabantsche Trlcotagefabrlek N.V., Tilburg. 63 N.V. Delana, Dedcmsvaart. 64 Proefstation voor de Waschlndustrie, Delft. 65 N.V. Vereenigde Confectie- Sc Tricotagefabrie- kën „Contrico", Amsterdam. 66 Tricotfabrlek „Tuba", Enschede. 67 N.V. Kerkhoven's Tricot. Brelfabr., R'dam. 68 N.V. Textielfabriek „Glaro", Amsterdam. 69 Kon. Tricotfabr. G. J. Willink N.V.. Winterswijk 70 N.V. Textielindustrie „Texindus", Amsterdam. 71 N.V. Ver. Industrieën „Rotterdam" v/h Ph. Verhagen 6c Zn., Rotterdam. 72 Trlc.fabr. Te Strake Sc Verkouteren N.V.. Asten. 73 N.V. Tricotage Ateliers Treebeek". Treebeek. 74 Reinler Muller N.V., Tricot.fabr., Groningen. 75 N.V. Tricotfabrlek „Emka", Amsterdam!. 76 Researchapparaten' van de: Algemeene Kunstzijde Unie N.V., Arnhem. N.V. Kunstzijdespinnerij „Nyma", Nümegen. N.V. Holl. Kunstzijde Industrie, Breda. 77 Textielschool, Eindhoven. 77 Textielschool. Tilburg. 77 Hoogere Textielschool, Bnscliedc. 78 N.V. Tricot-, Kapok- Sc Veercnfnhriekcn v/h Scholl, Engberts Sc Schoiten, Almelo. 79 Bonneterie „Hollandla", Hulst (Z.). 80 Tricotfabrlek J. van Tiel, Amsterdam. 81 „Rhcnus", Rhcnen'. 82 Stoomweverij Herman Dricsseru Sc Zn.. Aalten. 83 Stoom/ververij cn Chemische wasschcrij „De Regenboog" te Tilburg. TEXTIELMACHINES WELKE OP DEZE SECTIE IN BEDRIJF ZIJN. A. Weefgetouw, beschikbaar gesteld dcor de N.V. Jansen Sc Tilanus. Afd. Weverij, Friezenveen. B Kettlngstoel, beschikbaar gesteld door de N.V. Tricot- en Confectlefabr. „Wetrl", Weesp. C. Breimachine, beschikbaar gesteld door de N.V. Delana, Dcdemsvaart. D. 5 naaimachines, beschikbaar gesteld door J. A. Carp's Garenfabrleken N.V., Helmond. E. Cotton-Kousenbrcimachine, beschikbaar ge steld door Kousenfabrleken Hin N.V., Haaricm F. Sokkenbreimachine, beschikbaar gesteld door M. Jansen- de Wit's Kousenfabr., N.V,. Schijndel. G. Vlechtmachine, beschikbaar gesteld door de Deventer Elastiekfabr. Fortuin Sc Co., Deucntcr. H. Vfakbreimachlne, beschikbaar gesteld door de N.V. Textielfabriek Glaro, Amsterdam. J. Lintweefgetouw, beschikbaar gesteld door de firma Schröder Co., Maastricht. ANDERE MACHINES EN APPARATEN K Wasscherij. en Strükerllbedrüi, beschikbaar gesteld door het Proefstation voor de Wasch lndustrie, Delft. L Diverse apparaten voor onderzoek en controle van kunstzijden garens, beschikbaar gesteld door de Algemeene Kunstzijde Unie N.V., Arnhem en de N.V. Kunstzijde Spinnerij Nijma te Nijmegen. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 6 7 t lm 16 Maart t/m 16 (23) Maart 100 gram roggebrood of ander brood, o! 1 rantsoen gebak Brood bonboekle BLOEM 5 t/m 23 Maart 50 gram roggebrood of ander brood ol rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bioemkaart KOFFIE of THEE 2 t/m 16 Maart 125 gram koffie of 50 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER t/m 16 Maart 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 5 1 7 t/m 12 Maart t/m 19 (23) Maart 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN- 5 7 t/m 12 Maart t/m 19 (23) Maart 1 rantsoen Vleeschkaart VET 6 7 t/m 16 Maart t/m 16 (23) Maart pond boter of margarine H pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 6 7 i t/m 16 Maart t/m 16 (23) Maart pond boter of margarine pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 13 en 14 61 en 71 t/m 23 Maart t/m 23 Mrt. (6 Apr.) 1 one Algem. distributie bonboekje EIEREN 81 91 t/m 16 Maart t/m 16 (23) Maart 1 el Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode E Periode 9 t/m 31 Maart t/m 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 11, 12, 13 15, 16, 17 25 tlm 32 35 tlm 41 t/m 14 Maart t/m 31 Maart t/m 14 Maart t/m 31 Maart 1 eenheid 1 eenheid Brandstoffenkaar» haarden-kachels Brandstoffenkaar! ..centr verwarm." ZEEP 16 t/m 30 Maart 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 147 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een Dof scheerzeep Scheerzeepbonner, Peulvruchten 15 t/m 30 Maart 1 pond Algem. distributie bonboekle Rijst, rijstgries, riJstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 41 t/m 23 Maart y% pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokkcn 7 (Zie ook hieronder t/m 20 April y, pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 7 en 8 t/m 20 April 14 pond Algem. distributie bonboekle Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of stijfsel 19 t/m 20 April 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of 9 t/m 20 April 1 ons Algem. distributie bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas 200 gram andere Koekjee gram biscuits en wafels. 75 gram beschuit. 300 gram cake. 600 gram gebakjes. 600 Bram taart. 600 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.). een hoeveelheid van allo andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem ls verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep. 150 gram zachte zeep. 250 gram zeep poeder of 300 gram zachte zeeppasta. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram leverartlkelen tongen worst en nferbrood. 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthracl?t of steenkool. 75 K.G. Industrie- of elerbrlketten Uü K.G bruinkoolbriketten, 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf 195 K.G. persturf (300 stuks) .iK) KG baggerturf (450 stuks) 200 K.G overige soorten turf, 100 TC.G. briketten zonder turfafval, 250 K.G. briketten met turfafval. 75 K.G. met tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen. Dit jaar zullen, volgens de Staatscrt., een wed strijd (proefkamp en eindkamp) in de graiische kunst worden gehouden, welke onderscheideri- lük op 12 Mei (het examen) en op 9 Juni (de wedstrüd) zullen beginnen. Hiertoe kunnen wor den toegelaten Nederlanders van beiderlei ge slacht, die geen Jood rijn en die 1 Juni 1941 niet jonger dan 20 en niet ouder dan 30 jaar zün. Uitgereikt kunnen worden een prijs en een accessit, bestaande uit onderscheidenlyk een gouden en een zilveren eerepenning. Degene, die den gouden eerepenning waardig, wordt ge keurd en blük heeft gegeven van groot talent en buitengewonen aanleg, kan gedurende ten hoog ste drie achtereenvolgende jaren worden begun stigd met een jaargeld. Zü. die na 1 Mei 1941 in het huwelük treden, zullen voor de toekenning van een jaargeld niet in aanmerking komen. De met een jaargeld be gunstigde doet daarvan afstand, indien hü (zü) tüdens den duur van het stipendium in het hu welük treedt. Gegadigden dienen zich uiterlük 14 April 1941 schriftelük, met overlegging van een uittreksel uit de geboorteregisters van den burgerleken stand, op te geven bü den hoogleeraar-directeur der Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, die desgewenscht nadere inlichtin gen verstrekt. De N.V.V.-Persdienst meldt: Het hoofd van het afwikkelingsbureau heeft medegedeeld, dat aan werkers, ciie vóór Kerst mis uit den Opbouwdienst ontslagen zün, als nog een schadeloosstelling voor gederfde va- cantlebons zal worden uitgekeerd. Deze schade loosstelling is gelük aan het aantal weken, dat de werker na 1 Augustus 1940 uit den Opbouw dienst ontslagen werd, maal de waarde van één bon, doch zal niet hooger kunnen zün dan drie maal het bedrag der laatstelük aan de ver wanten van den werker uitbetaalde kostwin nersvergoeding per dag. Gedemobiliseerden in andere bedrijven, waarin een soortgelüke vacantieregellng geldt als in het bouwbedrijf, kunnen alsnog de va- cantiebons voor de vacantie in Juni/Septem ber 1940 en voor Kerstmis vergoed krijgen. Deze belan-grüke beslissing ls genomen na een desbetreffend verzoek van het N.V.V. Be langhebbenden kunnen zich voor uitkeering van de schadeloosstelling wenden tot den burgemeester van de gemeente hunner in woning. Naar het A. N. P. meldt, hebben Engelsche bommenwerpers boven enkele plaatsen in ons land bommen laten vallen. Bijna al deze bom men kwamen echter in weiden of in het water terecht err zü richtten geen schade aan. Door glassplinters zijn enkele personen gewond. Nogmaals wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op de noodzakelükheid. zooveel mogelük de ruspennesten van den bastaard- satünvlinder in de maand Maart uit alle loof houtgewassen te verwüderen en te verbranden. Het blijkt, dat nog land niet iedereen van de wenschehjkheid van dezen maatregel doordron gen is en dat velen de, thans nog uitvoerbare, handeling nog achterwege hebben gelaten. De ruspennesten zijn aanmerkelük talrüker, dan zü in de laatste Jaren geweest zün en nala tigheid inzake de bestrijding zal een niet onbe langrijke vreterü door rupsen in de ooomen en struiken tot gevolg hebben. Men kan zich, door nog in deze maand de nesten onschadelijk te maken, voor deze schade behoeden en daarbij gelüktüdig zijn medewerking verleenen aan het in toom houden van de ontwikkeling dezer in secten, welke bij algeheele nalatigheid in de be strijding gemakkelijk tot een werkelüke „plaag" kan uitgroeien. Wanneer ieder in rijn tuin en in boomgaarden, aanplantingen en hagen de nesten verwijdert en verbrandt, kan ln dezen zonder groote moeite nog veel bereikt worden. Een dameshoedenfirma in Den Haag orga niseert op gezette rijden de modeshow en dat deed zü ook Vrijdagmiddag. Het was gewoon te, daarbü een kopje thee aan te bieden, maar dat ging nu niet. Men had de Haagsche politie gevraagd of er bezwaar tegen was, een glaasje wijn te schenken. De firma kreeg het advies, zulks eerst schriftelijk aan te vragen omdat men bij zulk een gelegenheid in het bezit moet zün van een vergunning. De firma gaf er echter de voorkeur aan. haar eigen weg te bewandelen en zoo gebeur de het, dat de bezoekende dames de keuze had den uit een keur van wünen en likeuren. Het genot daarvan heeft echter nfet lang Kunnen duren, want er bevond zich onder de hoeden- bewonderende dames een vrouwelüke recher cheur, die alle beschikbare dranken in beslag nam en proces-Verbaal opmaakte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5