Goede Raad Senaat der Ver. Staten aanvaardt de wet tot hulp aan Engeland Krachtige aanval op Londens haven „FRANKEN" Verduistering Nieuwe noodwoningen te Rotterdam Weygand weer naar Afrika? Aan het Grieksche front aanvallen afgeslagen HALF OM" DANS-ACADEMIE MARTIN ALPH.ELSENBURG r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Smuts te Pretoria terug gekeerd Demonstraties te Damascus Een wandelende berg J Rechercheur verhuurde zich als taxichauffeur T Japanners ontruimen de kust strook van Kwantoeng Was Prins-regent Paul bij Rijkskanselier Hitier? Nog geen Turksch antwoord op Hitiers boodschap De bescherming van de Fransche koopvaardij Met 60 tegen 31 stemmen 18 CENT p. 800 GRAM &ö\fiedc>voïMi] ALLE LESSEN WEDEROM HERVAT MAANDAG 10 MAART 1941 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22894 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75y2 ÏIxtIÉL-GOËPËRËN Turksch blad verboden De Yeni Sabah weer verschenen PAUL HYMANS OVERLEDEN De lage huren vormen een groote aantrekkingskracht Steeds meer aanvragen Complot van kettinghandelaren ontmaskerd Ministerraad te Vichy De „Meistersinger" te Rome Deensche schepen in gebruik? Roosevelt spreekt voor de boeren Amerikanen langer onder de wapenen Duitsch weermachtsbericht Verscheidene convooien bestookt Zeven aanvalsgolven over Londen Zondagavond nieuwe aanvallen Ital. weermachtsbericht Britsch detachement bij Keren uiteengedreven Donovan confereerde een uur lang met De Valera DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN FLINKE ETERS 9V Dr. HNANNING's Zetpillen tegen Aambeien NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-T9313 Telegr.-adret: „facia" Cretonne» Chinties en alle andere Jijden en kaloenen tanlatie-itollen Van den grooten Haroen al Raschid, Kalief van Bagdad, wordt ver haald, dat hij zich gaarne in wis selende vermommingen onder zijn volk begaf om te vernemen, wat zijn onder danen in werkelijkheid van zijn bestuur en zijn persoon dachten. De wijze Kalief, die een groot heerscher en een voortreffelijk bestuurder was, wilde zich niet laten misleiden door de vleierijen van de hem omringende hovelingen, maar stelde den hoogsten prijs op het kennen van de onbevangen meening van hen, wier welzijn hij be oogde. Zelfkennis is een moeilijk te verwerven, maar waardevol bezit. Wanneer men zichzelf zoo nu en dan met de oogen van anderen tracht te bezien, heeft men méér kans een zuivere zelfkennis te verwerven, dan wanneer men zich hooghartig opsluit in ook geen gezonde critiek duldende subjectieve zelfgenoegzaamheid en zelfverzekerd heid. Een verstandig heerscher dient te weten, wat er onder zijn volk leeft, Wordt gezegd en gedacht, niet om zich als een wankelmoedige heen en weer te laten slingeren op de branding en het wisselend getij van onbeheerschte sentimenten en incompetente oordeel vellingen, maar wel om aan den groot sten gemeenen deeler van de gezonde opvattingen des volks zijn eigen inzich ten te toetsen en zoo noodig zijn eigen meeningen of die van zijn volk te cor- rigeeren. Slechts tyrannen en despoten wenschen geen kennis te nemen van Wat er leeft in het volk, waarover zij ïegeeren, omdat zij of wel dit volk ver achten of wel bevreesd zijn hun krampachtige zelfverzekerdheid en zelf genoegzaamheid of hun mateloozen eigendunk te verliezen. De grootste roem van de heerschers der wereldge schiedenis tot op den huidigen dag is de lof en het vertrouwen van hun volk, dat hun bestuur en beleid als een wel daad zegent. Het moeten deze gedachten zijn ge weest, die de heer Rijkscommissa ris bij de beëediging van de burge- dieesters-regeeringscommissarissen van Amsterdam en Haarlem in tegenwoor digheid van de burgemeesters-commis- sarissen van Hilversum en Zaandam den nieuw benoemden functionarissen als hun voornaamste taak deed voor houden: het oor bij het volk te luisteren leggen, de behoeften van het volk nagaan, en het volk in zijn eigen be- *ang met sterke hand leiden, want, zoo zeide hij, het volk zelf wenscht den Verstandigen en krachtigen leider. Het *s een voortreffelijke en wijze raad, Welken de heer Rijkscommissaris den met groote verantwoordelijkheid bekleeden hieuwen functionarissen heeft mede gegeven. Indien de burgemeesters-regee- ringscommissarissen dezen raad ern stig ter harte nemen, zal hun bestuur onder de huidige, voorzeker niet ge makkelijke, omstandigheden de best mogelijke vruchten afwerpen. LISSABON, 10 Maart.(D.N.B.) De Zuid-Afri- ka.ansche minister-president, generaal Smuts, tó. naar uit Pretoria gemeld wordt, gisteren daar aangekomen. Hij verklaarde voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Caïro met Eden en hjill gehad heeft, en over wat hij in Kenya en °ost-Afrika gezien heeft. Hij aeidc: „Wij staan dan den vooravond van belangrijke gebeurte- mssen." VICHY, 9 Maart (D.N.B.). Te Damascus is het 'hkele dagen geleden tot politieke betoogingen met incidenten van weinig beteekenis geko men. Blijkbaar waren het straatdemonstraties v&n studenten en nationalisten. Volgens een Rapport van den hoogen commissaris^ generaal °entz, heerscht in het land weer 'volstrekte rust. *STANBOEL, 9 Maart (D.N.B.). Het Turk se blad Yeni Sabah is voor onbepaalden ti)d yerboden. Het had enkele dagen geleden een hoofdartikel gepubliceerd, dat zware beleedi- ®mgen aan het adres van Duitschland inhield. ÏSTANBOEL, 10 Maart (D.N.B.) Het dag- ..Yeni Sabah" is, na 24 uur verboden te geweest, weer verschenen. Belgrado, 8 Maart (D.N.B.). Bij Tetovo v het Zuidwesten van Servië is een geheele w Éiuiawesien van oervie is een geneeie huif 'n beweging gekomen. Reeds zijn twee öreigd. dhizen verwoest, terwijl er twintig worden be- *ch9 Maart (D.N.B.). De vroegere Belgi- Ovefi minister Paul Hymans is vandaag te Nizza naaJ~den. Hymans was een van de onderteeke- Was s van het vredesverdrag van Versailles. Hij Ry^meerrnalen voorzitter van den Volkenbond. is gelijktijdig met de Belgische „re- ger r18" haar Frankrijk gevlucht, toen het le- tierCr,an Zoning Leopold III den strijd in Vlaan- moest opgeven. ionsondergang 10 Maart 19.34 Zonsopgang U Maart 8.06 Vlaanopkomst 19.35 ondergang 6.14 (Van onzen correspondent) De verspreiding van de bevolking der voor malige binnenstad over de gespaard gebleven wijken vormt een van de grootste zorgen der Rotterdamsche autoriteiten. Het meerendeel der Rotterdammers is trouw gebleven aan zijn stad, ook al, omdat ze er hun werkkring hadden. In dien het mogelijk was, bleven ze zich liever be helpen, dan naar elders te verhuizen. Dit geschiedde vooral onder de minder gegoe den. Dezen zochten elkander op, wat in bepaal de wijken een ware opeenhooping tengevolge heeft gehad. Het samenwonen gaat natuurlijk op den langen duur niet altijd even harmonisch. Er doen zich verder groote moeilijkheden voor inzake verwarming, het deelen van de keuken, enz. Daarom ligt het voor de hand, dat velen weer naar een eigen „home" verlangen en lang zamerhand over het bezwaar heenstappen, in een noodwoning te worden gehuisvest. Dit schijnen sommigen n.l. als een sociale degradatie te beschouwen. Ze behelpen zich liever, dan van gemeentewege gehuisvest te worden. Nu is men met de eerste noodwoningen niet erg gelukkig geweest. Er werd een aantal langs het Noorder kanaal gebouwd. Tengevolge van den weeken bodem ontstonden er verzakkingen, terwijl het gebruikte materiaal niet steeds even doeltref fend was. Tengevolge hiervan roestten de messen in de kast en menigmaal waren de bewoners gedwon gen 's morgens het water van den grond te dweilen. Gedurende de felle koude woei de wind door de uit slechts twee dunne, op elkander ge legde plankenrijen bestaande muren, zoodat de menschen er 's nachts wakker van werden. De noodwoningen kregen daardoor korten tijd een minder goede reputatie. Maar anderzijds maakte het toen een goeden indruk, dat van gemeentewege heel het meubilair en zelfs het keukengerei ter beschikking werden gesteld. Nadat de noodige voorzieningen getroffen wa ren, verzoenden de bewoners van de oevers van het Noorderkanaal zich met den toestand, te meer, toen begonnen werd met den aanleg var. een behoorlijke straat. Bij het bureau voor de evacuatie kwamen steeds meer aanvragen voor een noodwoning binnen. Het aantal er van is thans tot onge veer drie duizend gestegen. Hiertegenover wordt voorloopig een aanbouw van vijfhonderd nieuwe noodwoningen gesteld. Vierhonderd hiervan komen er aan den Linker Maasoever, op het Zuidpiein. Het meerendeel nadert er reeds zijn voltooiing en zal in het voorjaar in gebruik kunnen worden genomen. Ze zijn niet meer van hout, hetgeen een groote verbetering beteekent, maar van beton Als fundament dient een betonnen voet, terwijl de muren opgetrokken zijn van uit het puin afkomstige baksteenen, die van te voren netjes gebikt waren. Ze worden met grijze en roode tegeltjes overdekt, waardoor de huisjes een vriendelijk uiterlijk krijgen, mede dank zij den met rood mastiek afgedekten oetonnen daken. De huisjes zijn bestemd voor gezinnen met vier of vijf kinderen. Het is inmiddels de be doeling, ook noodwoningen voor groote gezinnen te bouwen en de entourage zooveel mogelijk te verbeteren, zoodat de idee van een noodtoestand uit den weg wordt geruimd. Er zuilen bovendien enkele huizen worden ingericht voor winkels in levensbehoeften. Deze winkels zullen aan gedu peerde kruideniers, groenteboeren, enz., worden toegewezen. De lage huren vormen een groote aantrek kingskracht en het laat zich aanzien, dat met den bouw van noodwoningen op flinke schaal zal worden voortgegaan. Overigens wordt er ook met energie gewerkt aan den normalen woning bouw. Verschillende bouwvereenigingen hebben reeds toestemming gekregen tot het bouwen van flinke complexen. Met de uitvoering hier van zal niet lang meer behoeven te worden ge wacht. Rechercheurs en controleurs van den Cen- tralen Orisiscontröledienst hebben op het einde van de vorige week in opslagplaatsen in de Zaanstreek, den Beemster, Egmond en Castri- cum bij kettinghandelaren 337 kazen, 500 kg. varkens- en rundvleesch, 35 kisten abrikozen. 23 vaten zeep en zeepcrême, een partij inlandsche tarwe, 100 kg. zeeppoeder en 2000 stuks toilet zeep in beslag genomen. Deze artikelen werden tegen een veel te hoogen prijs buiten de distri butie aan den man gebracht. Tegen tien leden van het complot is proces verbaal opgemaakt, terzake van overtreding van de Hamster- en Prijsopdrijvingswet, de Distri- butiewet en het Voedselvoorzieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen, waar na onderhandelingen over een koop werden aangeknoopt. Een van de politiemannen zag kans, als taxichauffeur de heeren te vervoeren naar de verschillende verblijfplaatsen, toen de aspirantkooper met internationale rela ties de partij wilde zien, alvorens tot koopen over te gaan. Voor een waarde van f 5000 kon in beslag worden genomen. De goederen zijn aan de ge wone distributievoorraden toegevoegd, Een voltreffer uit een Duitsch gevechtsvliegtuig trof het Engelsche s.s. „Star- stone" Westelijk van de Hebriden. Na gnkele oogenblikken zonk het vaartuig (Foto Weltbild) VTCHY, 10 Maart (D.N.B.). Generaal Weygand zal waarschijnlijk vandaag Vichy verlaten om zich weer naar Afrika te be geven. De Fransche vice-president admiraal Darlan heeft Zondag ter eere van generaal Weygand, den algemeen gevolmachtigde der Fransche re geering voor Afrika, een lunch aangeboden, waaraan ook de minister van oorlog, generaal Huntlger, de staatssecretaris v. Koloniën, vice- admiraal Platon, en de staatssecretaris v. Lucht vaart, brigade-generaal Bergeret, deelnamen. Hierna werd door de deelnemers een conferen tie gehouden, waarover Zondagavond een communiqué werd uitgegeven. Volgens dit communiqué zijn verschillende politieke, eco nomische en militaire vraagstukken met be trekking tot Fransch-Afrika besproken. Onder voorzitterschap van maarschalk Pétain is Zaerdagavond te Vichy een ministerraad bij eengekomen, waar verscheidene maatregelen nopens de reorganisatie der universiteiten be handeld werden. Besloten werd voorts tot in stelling van een commissariaat-generaal voor het Jodenvraagstuk. Onder de maatregelen ten bate van den land bouw verdient een wet vermelding, die een burgerhulpdienst op het platteland (Service civique rurale) invoed. SJANGHAI, 9 Maart (D.N.B.) Volgens een communiqué van de persafdeeling van het J&-" pansche expeditieleger in Zuid-China, hebben de Japansche strijdkrachten Zondag de kust van de provincie Kwantoeng van Macao tot Pakhoi, die zij bijna een week bezet hebben gehouden en waar zij een rijken buit veroverd en steunpunten van Tsjpenking verwoest hebben, ontruimd. Het wegtrekken geschiedde ongehinderd. De Japan sche strijdkrachten hebben zich teruggetrokken op een niet genoemde basis, van waaruit, naar de persafdeeling meldt, de operaties herhaald zullen worden, zoodra Tsjoenking via de Zuid- Chineesche kust weder toevoer zou krijgen. Naar voorts de persafdeeling van het Japan sche expeditieleger in Midden-China heden mededeelt, hebben de Japansche troepen „op eigen initiatief" de frontposities rond Woening in de provincie Kiangsi ontruimd. Woening ligt 90 KM. ten Z.-W. van Kioeklang, aan den oever van de rivier de Siao. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver neemt, heeft Hitier op Maandag 3 Maart prins regent Paul van Joego-Slavië te Berchtesgaden ontvangen. BERLIJN, 8 Maart. (S.P.T.). Naar verluidt, is te Berlijn van' Turksche zijde nog geen ant woord ontvangen op de boodschap welke Rijks kanselier Hitler aan president Inonoe heeft gericht. Op een vraag of een antwoord werd verwacht, verklaarde men in de Wilhelmstrasse, dat brieven gewoonlijk worden beantwoord en dat men niet inziet, waarom dit met de bood schap van Hitier niet het geval zou zijn. PARIJS, 10 Maart (D. N. B.) De aankon diging der Fransche regeering, dat de Fransche vloot belast zal worden met de bescherming der koopvaardijschepen, wordt door de Parij- sche pers toegejuicht. De Oeuvre schrijft, dat*de Fransche regee ring voor het eerst sedert Juli en na het inci dent van Oran een duidelijk standpunt tegen over de Britsche intriges heeft ingenomen. En geland wilde zich van de Fransche schepen meester maken en de levensmiddelen-moeilijk heden in Frankrijk vergrooten. De feiten heb ben aangetoond, dat Engeland voor alle argu menten doof was. Indien het nu tot incidenten met de Engelschen zou komen, zou dat slechts een rechtvaardige wraak voor de Fransche doo- den van Oran en Dakar zijn. De Matin schrijft boven haar commentaar: Bravo, Darlan. Het blad is van meening, dat Frankrijk steeds dichter bij den hongersnood zou zijn gekomen, indien het zijn vroegere po litiek tegenover Engeland zou hebben voortge zet. Het is thans Frankrijks plicht het volk te eten te geven. Volgens de Petit Parisien is het thans in de eerste plaats zaak, dat de zeèwegen, waarlangs levensmiddelen naar Frankrijk worden ge bracht, beveiligd worden. Een ernstige periode nadert haar einde. De regeering heeft een dui delijk standpunt ingenomen. Men kan haar be sluit zeer belangrijk noemen. De Duitsche Operaweek in den Koninklijken Schouwburg te Rome is Zondag gesloten met Wagner's „Meistersinger van Nümberg". Het wa> tevens de 500ste uitvoering van dit werk door de Berlijnsche Staatsopera. NEW YORK, 9 Maart. (D. N. B.) Met 60 tegen 31 stemmen heeft de Senaat der Ver. Staten Zaterdagavond de wet tot hulp verleening aan Engeland aangenomen. Zij gaat thans nog eens naar het Huis van Af gevaardigden, dat verschillende door den Senaat aangenomen wijzigingen en amen dementen moet goedkeuren. De fractieleider der democraten in den Se naat, Barkley, heeft gisteren, volgens Reuter, aan het slot der debatten gezegd, dat de wet op zijn laatst Maandagavond aan de Senaats commissie en Roosevelt zal worden voorgelegd. Aan journalisten verklaarde hij, dat ook de tegenstanders medewerkten om de eindstem ming dan te doen geschieden. De wet komt, aldus D. N. B., o.a. hierop neer, dat de regeering in eigen of particuliere be- dnjven oorlogsmateriaal kan laten vervaardi- gen, om het dan bij wijze van leening aan die landen af te staan, waarvan de verdediging den president „belangrijk voor de eigen verdediging der Vereenigde Staten voorkomt." Van het "be schikbare materiaal mag de president tot een waarde van 1.3 milliard dollar onmiddellijk aan andere mo°enriheden afstaan. Eveneens is hij gemachtigd, in de havens en in de fabrieken dér Vereenigde Stalen oorlogs schepen, vliegtuigen of ander oorlogsmaterieel van oorlogvoerende landen te laten repareeren. De president mag voorts inlichtingen over de bewapening van andere mogendheden dooree ven. De geldigheidsduur van de wet loopt tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het Con gres haar op een eerder tijdstip buiten werking stelt. Geen der bepalingen van de wet kan volgens een amendement, dat werd aangenomen, zóó worden uitgelegd, dat de president over de be voegdheid beschikt om de verscheping van oor logsmaterieel naar andere mogendheden door de vloot te laten convooleeren. De Senaat heeft echter verschillende voorstellen verworpen, welke principieel het convooieeren verbieden. Eveneens zijn tal van pogingen der oppositie mislukt om het optreden van de strijdkrachten der Vereenigde Staten tot het Westelijk half rond te beperken. Verder meldt het D. N. b. uit Berlijn: Waarschijnlijk zullen, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, 37 Deensche schepen die op het oogenblik in Amerikaansche ha vens liggen, voor het vervoer van Ameri- kaansch oorlogsmateriaal naar Engeland gebruikt worden. Zaterdag heeft Roosevelt voor de radio tot e boeren in de Vereenigde Staten gesproken. Hy betoogde o. a„ dat de landbouwproducten van de Vereenigde Staten toereikend zyn om in de eigen behoeften en in die van de „vrienden van Amerika in andere landen, die thans voor hun bestaan vechten", te voorzien. Deze landen voeren in naam van alle demo cratische regeeringsvormen den strijd tegen de oeheersching der wereld door de dictaturen. De democratie, zoo zeide Roosevelt verder, wordt in uitgestrekte deelen van de Oude Wereld met uitroeiing bedreigd. Geen democratisch land bouwprogramma in de Vereenigde Staten kan hopen, den dood der democratie in de rest der wereld te overleven. Wy kunnen onze collectieve verantwoordelijkheid voor den levensvorm, welke zich uit den chaos ontwikkelt, dien de wereld thans doormaakt, niet ontloopen. Wij kunnen deze verantwoordelijkheid als dwazen van de hand wijzen. Wij kunnen ons echter niet aan de gevolgen van een dergelijke houding ont trekken. Behalve Roosevelt hebben ook vice-president Wallace en de minister van Landbouw, Wiskard, voor de radio tot de boeren der Vereenigde Staten gesproken. Wallace noemde Roosevelt „den besten vriend van de landbouwers". Roo sevelt, zoo zeide hij, houdt van den vrede en doet moeite om den oolog van Amerika's kusten verwijderd te houden. Het is echter geen waarborg voor den vrede, wanneer men den anderen democratieën hulp wil weigeren. In dit stadium der geschiedenis beteekent pacificatie-politiek den weg naar de slavernij. Ook voor de boeren der Vereenigde Staten staat met het lot der democratie onein dig veel op het spel. Millioenen Amerikanen zijn rechtstreeks van den buitenlandschen handel afhankelijk, welke bij een nederlaag der demo cratie nauwelijks nog toekomst heeft. Wallace sprak de verwachting uit. dat de boeren der Vereenigde Staten aan het „herstel van goede betrekkingen met Zuid-Amerika" zouden mee werken, want de Vereenigde Staten mogen niet toelaten, dat Latynsch Amerika onder vreemde controle komt. Naar Associated Press uit Washington meldt, uilen niet slechts de opgeroepen leden van de urgerwacht langer dan hun oefentijd van een jaar onder de wapenen gehouden worden, maar ook de recruten. die den vorigen herfst krach tens de dienstplicht zijn gemobiliseerd. De legerleiding is volgens dit bericht boven dien voornemens, vóór dit najaar zes volledig uitgeruste tankdivisies te organiseeren. BERLIJN, 9 Maart. (D. N. B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Duikbooten melden het tot zinken bren gen van 18.000 B.R.T. vijandelijke koopvaar dij tonnage. Een aanval van vry sterke formaties ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht haven- en dokinstallaties te Londen met groote kracht getroffen. Uit verschei dene groote en talrijke kleine branden en ontploffingen bleek de goede uitwerking van den aanval. Andere succesvolle aanvallen waren gericht op vliegvelden ten Noorden van Londen, aan de Oostkust van Schotland en op de Orkaden. Bomtreffers vernielden hangars en onderkomens. Ook op de haven installaties van Portsmouth zijn verschei dene treffers geplaatst. Het luchtwapen heeft van een convooi in het Kanaal van St. George een Britschen koop vaarder van 10.000 B.R.T. tot zinken gebracht Het schip zonk na een voltreffer binnen enkele minuten. Bij aanvallen op twee convooien in den Atlantischen Oceaan en aan de Zuidoost kust van Engeland kregen twee groote koop vaardijschepen bomtreffers en vertoonden slag zij. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in Cy- renaica ten Oosten van Alen el Gad Britscne pantserwagens met bommen bestookt. De vijand heeft met zwakke strijdkrachten bomrr.en geworpen in het bezette gebied, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Bij het groote succes van het snelbootwapen, dat bekend gemaakt werd in het weermachts bericht van gisteren, hebben de snelbootforma- ties onder bevel van Korvettenkapitan Petersen; luitenant ter zee tweede klasse Wuppermann zich bijzonder onderscheiden. Aan de iuchtverkenning voor de Zuid-oost kust van Engeland heeft de bemanning van een verkenningsvliegtuig, eerste luitenant Schofer, Feldwebei Nowakowski, Feldwebel Rüstig en Obergefreiter Schubert, een groot aandeel ge had. De succesvolle aanval op een bewapeningsfa- briek bij Bristol, vermeld in het weermachts bericht van 8 Maart, werd uitgevoerd door een bemanning, bestaande uit eerste luitenant Loh- mann, Oberfeldwebel Beckmann, Stabsfeld- webel Koster, Stabsfeldwebel Trageser en Ge- freiter Hey. Deze bemanning heeft zich reeds bij verscheidene andere duikaanvallen bijzonder onderscheiden. Uit Berlijn meldt het D.N.B.De Engelsche berichtendienst meldt, dat de bedrijvigheid van de Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht voornamelijk Londen heeft gegolden, waar kort na het invallen van de duisternis alarm ge maakt werd en hevig vuur van het afweer geschut te hooren viel. Ook in de graafschappen rondom Londen benevens in het Zuiden en Zuidoosten van het land zijn bommen gevallen. Associated Press meldt verder uit Londen, dat deze Duitsch'- aanval op de Britsche hoofdstad buitengewoon veel uitwerking heeft gehad. Zes of zeven aanvalsgolven zijn ondanks hevig vuur van het afweergeschut over de stad gegaan. Ver scheidene wijken hebben onder een hagel van brisantbommen zwaar te lijden gehad. United Press noemt in een eigen verslag uit Londen den aanval „buitengewoon hevig" en het vuur van de luchtdoelartillerie „het felste sedert maanden". Volgens een communiqué van de Britsche ad miraliteit, dat door den Engelschen berichten dienst gepubliceerd is, moeten de treilers Remillo en Cobber verloren geacht worden. De naaste verwanten van de slachtoffers zijn verwittigd. Naar het D.NB. verneemt, hebben afdeelin- gen Duitsche gevechtsvliegers Zondagavond strategische doelen rondom Londen en in een havenstad in Zuid-Engeland aangevallen. Men kon verscheidene branden waarnemen. ERGENS IN ITALIë, 9 Maart (Stefani) Het 275ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van het elfde leger vol komen afgeslagen door onze aanvallen, die den vijand aanmerkelijke verliezen hebben berok kend. Onze luchtstrijdkrachten hebben installa ties, batterijen en troepen van den vijand in tensief met bommen en mitrailleurvuur bestookt en belangrijke bases van den vijand getroffen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht mili taire inrichtingen te Benghazi en een vijande lijke luchtbasis in Cyrenaica gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detachementen in den sector van Keren (Cheren) een vijande lijk detachement aangevallen en uiteengedreven. In den Somali-sector hebben onze vliegtuigen Britsche gemotoriseerde strijdmiddelen en pant serwagens gebombardeerd. Vijandelijke vliegtui gen hebben een plaats in Erythrea gebombar deerd. Geen slachtoffers; geen materieele schade. Op 7 dezer hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps militaire inrichtingen op Malta ge bombardeerd. STOCKHOLM, 8 Maart. (D.N.B.). De afgezant van president Roosevelt in Europa, kolonel Do novan, is per vliegtuig uit Londen in Dublin aangekomen. Hij werd door een vertegenwoor diger van het Iersche ministerie van Buiten- landsche Zaken ontvangen. Donovan had een onderhoud van een uur met De Valera. Daarop gebruikten beiden in gezelschap van Kardinaal Macrory den maaltijd. Per vliegtuig is Donovan weer naar Londen teruggekeerd. van (VOORAL DUN SNIJDEN) werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. maakt het ia- brengen ge makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten i fl. 1.50 per dooeje van 12 atuka. Or. A WANNING'» Pk.,» Ck.n» F.krUk. NV. DEN HAAG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1