Matsoeoka vertrekt morgen naar Berlijn 44ste Nederl. Jaarbeurs geopend „FRANKEN" Overeenkomst te Tokio onderteekend Openingsrede van mr. J. Milius Verduistering r Tegen opdrijving pension en kamerprijzen „HALF OM" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ook een bezoek aan Moskou Verhouding Rerlijn-Athene niet gewijzigd Duitsehe aanvallen op Portsmouth Harriman naar Europa vertrokken Roosevelts afgezant Currie uit China terug In het teeken Van Veerkracht en weerstand E.N. A.van MEVE R DEN Amsterdam leent f 15 millioen Bij broodrantsoeneering 18 CENT p. 800 GRAM DINSDAG 11 MAART 1941 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22896 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde' prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. DE DEFENSIE DER V. S. Anderhalf milliard aan aanvullende uitgaven De sterkte van het leger Gemeenschappelijk communiqué van Japan, Indo-China en Thailand Een Egyptisch kabinet van nationale concentratie? De verdediging van Gibraltar Twee Britsche vliegtuigen bij aanval op Duitsch gebied neergeschoten Engelands verliezen aan torpedojagers Generaal Huntziger op inspectiereis De toestand in Turkije Belangrijke verklaringen van leden der regeering verwacht De stakingen in de V. S. J' ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUVKENSTR5 na 6 uur 2 3 723 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Belangstelling voor de Jaarbeurs I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TOKIO, 11 Maart. (D. N. B.) De Ja- pansche minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka, zal, naar op de persconfe rentie is medegedeeld, morgenavond van Tokio over Mandsjoekwo en Moskou per spoor naar Berlijn vertrekken. Van Duitsehe zijde wordt het bezoek van Matsoeoka, naar V.P.B. meldt, onder de ge geven omstandigheden als zeer belangrijk be schouwd. Alleen reeds het feit, dat voor de eerste maal een Japan sche minister van Bui tenlandsche Zaken naar Europa komt, zou vol gens de meening van bevoegde Duitsehe krin gen in alle landen der wereld de aandacht moeten trekken. Niet alleen het tijdstip, maar ook de gebeur tenissen in Europa en in het Verre Oosten ver- leenen relief aan de politieke beteekenis van Matsoeoka's bezoek aan de twee Europeesche statenj waarmede Japan door het driemogend- hedenpact verbonden is. In het tot stand bren gen van dit bondgenootschap heeft Matsoeoka een werkzaam aandeel gehad en hef ligt dus voor de hand, dat hij bij zijn aankomst te Berlijn met meer dan gewone hartelijkheid zal worden begroet. Over den datum en den auur van dit Japan- sche bezoek kunnen op t oogenblik nog geen be trouwbare gegeven worden verstrekt. Het staat alleen vast, dat tijdens Matsoeoka's verblijf in de rijkshoofdstad uitsluitend problemen bespro ken zullen worden, welke de in het drierao- gendhedenpact vastgestelde samenwerking kun nen bevorderen. Zooals bekend, zullen voor deze samenwerking niet slechts militaire maar ook economische vraagstukken in aanmerking komen. Aangezien men hiervoor een speciale commissie heeft ingesteld, heeft de overeen komst aan practische beteekenis gewonnen. Een ander thema, hetwelk ingevolge het drie- mogendhedenverdrag van aotueele beteekenis geacht dient te worden, is ongetwijfeld de even- tueele uitbreiding van den oorlog buiten Euro pa. Des te belangrijker acht men onder deze omstandigheden Matsoeoka's bezoek aan Ber lijn, want men ziet daarin een versterking va® den band tusschen Duitschland, Italië en Ja pan op politiek, militair en diplomatiek terrein. D. N. B. meldt uit Tokio, dat Matsoeoka vandaag, in verband met de onderteeke- ning van het vredesverdrag en zijn reis naar Europa, door den Keizer en de Kei zerin in audiëntie is ontvangen. Op 17 Maart zal Matsoeoka van het Mandsjoerysche grensstation Mantsjoeli met den Siberischen Express over Moskou naar Berlijn vertrekken. Volgens Domei verluidt, dat hy behalve Beriyn en Rome ook Mos kou zal bezoeken. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft het volgende officieele communiqué uit gegeven: De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, zal binnenkort Duitschland en Italië bezoeken om in verband met het slui ten van het driemogendhedenpact persoon lijke gelukwenschen uit te wisselen en den Führer van Duitschland en den Duce van Italië te ontmoeten. De voorgenomen reis werd reeds bij het sluiten van het pact tusschen de drie re geeringen besproken, doch tot dusver was de minister van Buitenlandsche Zaken door drukke ambtsbezigheden verhinderd het plan uit te voeren. Tevens wil de minister van de gelegenheid gebruik maken om ter plaatse persoonlijke waarnemingen te ver richten over den toestand in Europa. In gezelschap van den minister zullen zich negen hooge ambtenaren van het departe ment van Buitenlandsche Zaken bevinden alsmede een vertegenwoordiger van het le ger en van de vloot. Matsoeoka (Foto Archief V.K.P.) WASHINGTON, 11 Maart (D.N.B.) De Amerikaansche Senaat heeft gisteren een be drag van ongeveer anderhalf milliard toegestaan als aanvullende uitgaven voor de defensie. Daar van is 169 millioen bestemd voor marinewerken op Guam, Samoe en de door Engeland afgestane bases. Het leger krijgt Voor het aanleggen van militaire installaties het grootste deel van het bedrag, n.l. 675 millioen dollar. De marine ont vangt 202 millioen dollar voor den bouw van schepen en geschut. Intusschen moet het Huis van Afgevaardigden de posten nog goedkeuren. Officieel is medegedeeld, dat het personeel van het Amerikaansche leger voor het eerst sedert de demobilisatie na den wereldoorlog de millioen man heeft overschreden. De Ver- eenigde Staten beschikken thans over 685.000 actieve soldaten en 935.000 opgeroepenen. TOKIO, 11 Maart (D.N.B.). In een zoo juist gepubliceerd gemeenschappelyk com muniqué van Japan, Frankryk en Thailand w°rdt de goedkeuring en onderteekenjng van het Japansche bemiddelingsvoorstel tot bijlegging van het Thailandsch-Indo-Chi- neesche grensconflict bekend gemaakt. Het communiqué deelt mede, dat Indo-China aan Thailand het district Paklav, alsmede het gebied in het Westen, Noordwesten en Zuid westen van Cambodsja, dat vroeger Thailandsch was, heeft afgestaan. Dit geheele gebied wordt gedemilitariseerd. Twee eilandengroepen in de Makhong, namelijk Khong en Khone, komen eveneens onder Thailandsche souvereiniteit, doch zullen gemeenschappelijk bestuurd worden. Japan garandeert het definitieve karakter der overeenkomst, terwijl Frankrijk en Thailand uiting geven aan hun waardeering, voor de in spanning, die Japan zich, ook in het belang van den vrede, getroost heeft en voor de cor recte houding van Japan. BERLIJN, 10 Maart (S.P.T.). Op een vraag naar den tegenwoordige» stand der Duitsch-Grieksche betrekkingen en of daar in nieuwe aspecten voorkomen, is heden in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat geen verandering in de verhouding tusschen de twee landen is ingetreden. CAIRO, 11 Maart (S.P.T.). In Egyptische Politieke kringen wordt den laatsten tijd veel gesproken over de vorming van een nieuw Egyp tisch kabinet van nationale concentratie. Aan het hoofd van deze beweging staat de gewezen Premier Ali Maher Pasja. Hij wil een kabinet hit alle partijen vormen en heeft daartoe een feeks conferenties tusschen de leiders der par tijen belegd. Deze besprekingen hebben ten doel ®en basis voor politieke samenwerking te vin hen, de vorm der regeering te. bepalen en vooral de houding van Egypte tegenover den oorlog vast te stellen. De leider van de Wafd-partij, Nahar Pasja, heeft echter tot nu toe geweigerd aan de con ferenties deel te nemen. Hij hoopt na de nieuwe herkiezingen een groote meerderheid in het par ament te behalen. Ofschoon men van Engelsche zijde vrij onver schillig tegenover deze beweging staat, spant Achmed Maher Pasja, die bekend staat om zijn Pro-Engelsche gezindheid, zich in. om de vor- ®hJhg van een nieuw kabinet te voorkomen. ALGECIRAS, 10 Maart (D.N.B.) Te Gi braltar wordt koortsachtig aan de versterking her verdedigingswerken gearbeid. Met uitzon dering van verscheidene verkeerswegen, wordt het geheele gebied tegenover La Linea als ver- ^digingszone beschouwd. Ook de Oostelijke ^■randgebieden en de z.g. „Catalaansche Golf" j het Zuiden gelden als militair gebied. Per- °nen, die zich daar na den 7en Maart, den aS van het inwerkingtreden van de nieuwe rordening, vertoonden, kunnen tot geldboeten °rden veroordeeld. Rezigers uit Gibraltar be- sMgen steeds weer, dat de zenuwachtigheid de Engelsche bezetting zeer groot is en dat eh daar beslissende gebeurtenissen verwacht. Een planbespreking bij generaal Ritter von Greim (2de van rechts), com mandant van een Duitsch vliegercorps in Frankrijk (Foto Weltbild) BERLIJN, 11 Maart. (D.N.B.). Naar het D.N. B. verneemt, heeft in den afgeloopen nacht een sterke afdeeling van de Duitsehe luchtmacht de Britsche havenstad Portsmouth opnieuw aan gevallen. Belangrijke militaire doelen werden met goed gevolg gebombardeerd. Men nam ver scheidene groote en talrijke kleine branden waar. In den afgeloopen nacht hebben zwakke af- deelingen van de Britsche luchtmacht getracht, West-Duitsch land binnen te vliegen, waarbij twee Engelsche toestellen werden neergeschoten. Door het afweervuur werden de vliegtuigen ge dwongen hun brand- en brisantbommen van groote hoogte en ongericht te laten vallen, zoo dat aan militaire en voor den oorlog belangrijke doelen geen schade werd aangericht. Eenige woonhuizen zijn ingestort. Verscheidene huizen en een museum werden beschadigd. Verschillen de burgers zijn omgekomen of gewond. Uit Beriyn meldt het D.N.B.: De Britsche admiraliteit heeft tot dusverre het verlies van 41 torpedobootjagers toegegeven. Met de beide jagers, die op 7 Maart door Duitsehe motor- torpedobooten vernield werden, waarvan de ad miraliteit nog geen melding gemaakt heeft, stijgt het totale verlies tot 43 jagers. Volgens een bericht van Associated Press uit New York deelt men in Amerikaansche marinekringen mede, dat het 5457 ton metende Britsche vrachtschip Anglo-Peruvian getorpe deerd en gezonken is. Een deel der bemanning is gisteren te Boston aan land gezet door het Britsche vrachtschip Nailsea Manor. VICHY, 11 Maart. (S. P. T.) De Fransche minister van Oorlog, generaal Huntziger, heeft Dinsdagmorgen Vichy verlaten voor een in spectiereis naar Nimes, Aries, Avignon en Va lence. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan de militaire academie te Valence. De generaal zal Woensdag naar Vichy terugkeeren. NEW-YORK, 11 Maart (DN.B.). De president van de Union Pacific Railroad, Harriman, die als persoonlijk afgezant van Roosevelt te Londen moet zorgen voor de bespoediging der leveran ties aan Engeland, is gisteren met het Clipper toestel naar Europa vertrokken. SAN FRANCISCO, 11 Maart (D.N.B.) De persoonlijke afgezant van Roosevelt Currie, die een reis naar China gemaakt heeft, is te San Francisco teruggekeerd. Hy ging onmiddel lijk naar Washington, zonder een verklaring over het resultaat van zijn reis af te leggen. ANKARA, 11 Maart. (S. P. T.) Aan de ver gadering van de Turksche republikeinsche volkspartij wordt in politieke kringen groote be teekenis gehecht. Men verwacht, dat de leden der regeering belangrijke verklaringen over den toestand zullen afleggen. Omdat het parlement op feces is, heeft de volksvertegenwoordiging nog geen gelegenheid gehad, haar standpunt tegenover de maatregelen en de gebeurtenissen van den laatsten tijd te bepalen. Naar in welingelicht,, kringen verder verluidt, zal de Turksche regeering binnenkort eenige zeer beiangijke distributi'emaatregelen treffen. Hieronder valt het verbod van den verkoop van wittebrood uit onvermengd bloem. In Ankare, Istanboel en Izmir wordt dit nog steeds, naast het officieele goedgekeurde eenheidsbrood, ver kocht. Men hoopt op die wijze groote hoeveel heden bloem te sparen. Radio Ankara heeft de laatste dagen ver scheidene malen een beroep op de Turksche bevolking gedaan om zuinig met vleesch, suiker en vooral brood te zijn. Een campagne is geor ganiseerd om de huisvrouwen te leeren, d£t herstelde kleeren geen schande zijn". Terwijl het zoowel voor zakenman als kunstenaar, leek en overheidsinstantie nog geenszins duidelijk kan zijn, hoe de wereld, althans Europa of het kleine stukje Neder- landsch grondgebied er over eenige maan den uit zal zien zoodat men geneigd zou zijn velerlei voorzorgsmaatregelen als spron gen in 't duister te beschouwen heeft de leiding van het Nederlandsche Jaarbeurs- instituut toch niet geaarzeld, ten tweeden male in bezettingstijd te Utrecht een Beurs voor te bereiden en zij deed het thans met zooveel energie, dat het resultaat, wat het aantal deelnemers betreft, in alle opzichten de vergelijking met voorgaande Beurzen kan doorstaan. Jarenlang reeds heeft de propaganda-afdee- ling verkondigd, dat het Jaarbeurs-instituut een noodzakelyk intermediair moest geacht worden tusschen consument en producent, tusschen grossier en fabrikant, tusschen detail- en groothandel en met onverwoestbaar optimisme leidde zij de eene Beurs na de andere by het Nederlandsche publiek in als een onmisbaren factor voor het zakenleven. Ook nu nog, ondanks mobilisatie, oorlog, be zetting, distributie en ondanksvrees voor dreigende tekorten. Wellicht is het beter te zeg gen, dat niet ondanks, maar juist om het drei gen van eventueele tekorten, en zeker in ver band met het reeds in feite aanwezig zijn van een bedenkelijke behoefte aan voorraad- en grondstoffen, de zakelijke leiding van de Neder landsche Jaarbeurs moed genoeg wist op te brengen, om ten tweeden male in de huidige bezettingsperiode aan ieder belangstellende te laten zien, dat de Nederlandsche industrie nog niet geslagen ligt, al heeft zij dan ook gevoelige slagen te verduren (gehad). Uit eenige publicaties, welke wy in de afge loopen dagen reeds aan de heden begonnen Jaarbeurs wijdden, heeft men reeds kunnen op maken, dat het aspect zoowel als de omvang, de beteekenis en de bedoelingen van de 44ste Jaar beurs niet onderschat mogen of kunnen worden Er zijn zelfs teekenen, welke erop wijzen, dat deze Beurs, misschien meer dan eenige voor gangster, bijzonderen invloed zal kunnen doen gelden op het ontwricht-wordende zakenleven. In dit verband gaan ieders gedachten natuur lijk direct naar het vraagstuk van op- en weder opbouw, van herstel en schadeloosstelling maar ook de kwestie van voorziening in de meest elementaire levensbehoeften spreekt thans een belangrijk woord mede in de dagelijksche con ferenties en verhandelingen van burgers en be stuurders. Terecht mochten Directie en Raad van Beheer der Jaarbeurs in hun oproep tot cliënten en publiek verklaren, dat deze Beurs zal staan in het teeken van veer kracht en weerstand. Dat deze woorden geen termen-zonder-inhoud zijn, moge nader blijken uit de toespraak, welke hedenmorgen gehouden werd tegenover een zeer groot aantal vertegenwoordigers van de Pers, Ter gelegenheid der opening heeft het lid van de directie van de Nederlandsche Jaar beurs, mr. J. Milius, bij ontstentenis door ziekte, van den heer W. Graadt van Roggen, lid van den raad van beheer, in een rede om. het volgende gezegd: In de inleiding, welke de heer Graadt van Roggen voor u heeft gehouden bij den aanvang der laatstgehouden najaarsbeurs, noemde hij het laten doorgaan van de najaarsbeurs ronduit gezegd een waag. Inderdaad, het was een sprong in het onzekere, doch dank zij de energie van nijverheid en handel, die het jaarbeursbestuur moedig en on vervaard vlgden is het vertrouwen op den goe den afloop bewaarheid. De uitkomsten dezer eerste jaarbeurs in oorlogstijd bewezen de juist heid van de inzichten van den raad van beheer; de omvang en de kwaliteit der deelneming, de zakelijke belangstelling van de zijde van den handel, welke een buitengewoon groot aantal bezoekers aan den dag legde, leidden tot een opgewekt en intensief zakendoen. De beurs werd over de geheele lijn een opmerkelijk succes. Aangemoedigd door deze resultaten was het Jaarbeursbestuur zoo zeker van de ener gie, de vindingrijkheid de bekwaamheid en het aanpassingsvermogen van het Neder landsche industrieele bedrijfsleven, dat men niet mocht nalaten een voorjaarsbeurs te organiseeren. De barometer, voor de jaarbeursdeelneming stond ditmaal hoog. De oude, bekende met het jaarbeursinstituut zoo vertrouwde deelnemers meldden zich in onverzwakte mate aan. Nieuwe groepen en tal van individueele nieuwe deel nemers voegden zich bij deze kern en aldus liet het zich bij het voortschrijden der maanden van voorbereiding aanzien, dat, wat de deel neming betreft, de voorjaarsbeurs 1941 een der belangrijkste beurzen in de jaarbeursgeschiedenis der laatste jaren zou gaan worden en de be schikbare ruimten, zoowel in de gebouwen, als op het open terrein, nagenoeg volledig zouden Worden bezet. Evenals in 1916 en daarna, zoo vervolgde spreker, moet de Nederlandsche industrie trach ten het beste er van te maken en zy moet al haar energie en vindingrijkheid aanwenden om zoo goed mogelijk te voorzien in datgene, waar aan de Nederlandsche samenleving dringend behoefte heeft. Ook de handel ziet zich, evenals in de beginjaren van het instituut, voor de nood zakelijkheid gesteld in verhoogde mate naar binnenlandsche leveranciers te zoeken of op an dere wijze zijn voorraden aan te vullen, dan wel op andere artikelen over te gaan. Onder deze omstandigheden is de opgave der Nederlandsche Jaarbeurs thans, alsook in de eerste jaren van haar bestaan, in het bijzonder ndustrie en handel in nauw persoonlijk contact .e brengen en aldus vraag en aanbod zoo goed mogelijk te bevredigen; bekendheid te geven aan Mr. J. Milius (Foto Archief V.K.g.) nog bestaande of nieuw opgekomen mogelijkhe den, welke voor de behoeftevoorziening op eco nomisch gebied aanwezig zijn of in het uitzicht worden gesteld; een bemiddelingsinstantie te bieden, opdat in persoonlijk overleg producent en distribuant de technische en commercieele bruikbaarheid, de afzetmogelijkheid van het nieuwe artikel kunnen beoordeelen en dit op zyn mérites toetsen. Persoonlijk contact tusschen nijverheid en handel is vooral voor het nieuwe artikel thans meer dan ooit op zyn plaats en vereischt. Hebben vervoersmoeilijkheden de kansen tot snel en regelmatig overleg aanzienlyk vermin derd, de Jaarbeurs biedt door haar geconcen treerd aanbod, op overzichtelijke wijze gerang schikt, in korten tijd, met de minste kosten en op de meest eenvoudige wijze, op een plaats in het centrum des lands, thans zeker de beste kansen voor een succesvol, efficiënt en rationeel zakendoen. Het beeld, aldus de heer Milius, hetwelk de voorjaarsbeurs 1941 biedt, getuigt van den onverzwakten wil van het industrieele be drijfsleven om velerlei en ernstige moeilijk heden ten spijt, zijn taak in het belang der samenleving voort te zetten. Meer en meer wordt de Jaarbeurs spiegelbeeld van Neder lands industrieele mogelijkheden. (Vervolg elders in d.it blad) WASHINGTON, 11 Maart (D.N.B.) Maan dag zijn in de Vereenigde Staten twee nieuwe stakingen uitgebroken. Bij de geschutfabriek Brill te Philadelphia zijn 1500 arbeiders in sta king gegaan. Voorts kon de Postgazette, een blad te Pittsburgh, niet verschijnen, omdat de bezorgers weigerden onder de bestaande voor waarden te blijven werken. Bijzonder ernstig is de toestand in de fabriek Lackawanna van de Bethlehem Steel Corpo ration, waar 9000 arbeiders hebben gedreigo onverwyld het werk te zullen neerleggen, in dien hun eischen niet worden ingewilligd. De toestand is zóó onoverzichtelijk geworden, dat men arbitrage door president Roosevelt verlangd heeft. Zonsondergang 11 Maart 19.36 Zonsopgang 12 Maart 8.03 Maanopkomst 19.36 ondergang 7.22 Herhaaldelijk ontvangt de overheid klachten over prijsopdrijving van pension- en huurprij zen voor gemeubileerde en ongemeubileerde kamers. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals de aandacht op. dat het verhoo- gen van pensionpryzen en kamerhuur op grond van de Prijzenbeschikking 1940. no. 1 en het Huurprijzenbesluit 1940 is verboden. De handelwijze van pensionhouders of kamer verhuurders, die van hun pensiongasten of on derverhuurders hoogere vergoedingen eischen, terwijl zij zelf door de genoemde verordeningen tegen opdrijving van hun huishuur worden be schermd, verdient ernstige afkeuring- Tegen dergelijk misbruik zal, vooral in de gebieden, waar door oorlogshandelingen woningschaarsch- te is ontstaan, met groote strengheid worden opgetreden. Zoo noodig zal, indien aan het genoemde on sociale optreden geen einde komt, worden over gegaan tot het verplichtend stellen van aan gifte van alle gevallen van onderverhuur. Naar het Amsterdamsch Effectenblad ver neemt heeft de gemeente Amsterdam een kort- loopende leening van 15 millioen bij bankiers opgenomen ter voldoening van de boete van 15 millioen, die de stad is opgelegd. Naar ons werd medegedeeld, heeft heden een rxtra trein uit Limburg duizend belangstel lenden naar de Jaarbeurs gebracht, terwijl mor gen een extra trein uit Twente zal rijden, die totaal is uitverkocht van (VOORAL DUN SNIJDEN) De turfcampagne in de Drentsche venen zal binnenkort begin nen. In een smederij te De Krim worden de machines voor de turffabricage bedrijfsklaar gemaakt (Foto Pax-Hollana)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1