GOEDE TROUW akkertje S:' i--l3°"i&0~ Lumen Christi Haarlem, 11 Maart Vort. vetpa# tout, BOUW" J\is J- Griep Welke weg iio.-ifooo^70' WETHOUDERS MUTATIES DINSDAG 11 MAART 1941 Diefstal op bestelling Neem'n staal open f goo.- f 1000.- 12000.- oi hoogei WINTERHULPEN EDERIAND AGENDA Jongens ontvreemdden fietsen in opdracht Toepassing van onze bijzondere hèr-dispositie methode is dè aangewezen weg SCHILDER ALS ZWIJNTJES JAGER Rijkspostspaarbank „De vorming van het sociale leven" Haarl. R. K. Dambond Wie Winterhulp helpt steunt zijn naaste BURGERLIJlKE stand VELSEN Aanvoer van tong Werkloosheid iets gedaald IJMUIDEN L. Grauenkamp overleden VOGELENZANG ZANDVOORT ZAANDAM UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Een gezinsmap voor Lijdens- en Paaschtijd R'K OPENBARE, DAMMEN DAMKAMPIOENSCHAP VAN DE ZAANSTREEK 4- NlEIJWE GRACHT Bioscopen 12 Maart Bioscopen Apotheekdienstcn BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse klein biljart DOOR CH. GARVICE STAD De commissaris der provincie Noordholland, mr. A. J. Backer, die bij gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding een door velen met me» dan gewone belangstelling beluisterde rede, uit sprak, heeft gisteren bij de installatie van Haarlems nieuwen burgemeester, den heer S. L. A. Plekker, opnieuw, in kort bestek, rake dingen gezegd. Hij bracht o.m. een adagium uit de rechts wetenschap naar voren n.l.: Goede trouw wordt verondersteld, Kwade trouw moet bewezen worden, en hij voegde er bij: „weest overtuigd van el kanders goede trouw, eischt het bewijs voor kwade trouw". De burgemeester stemde met deze woorden in. We kunnen ons voorstellen, dat verschillende lezers het tempo der gebeurtenissen in onze •tad nauwelijks kunnen bijhouden. Een burgemeester gaat heen en slechts en kele dagen later zit zijn opvolger op zijn stoel. De raad wordt ter zijde gesteld, twee sociaal democratische wethouders nemen ontslag, de twee anderen blijven werken onder den nieu wen burgemeester, die zulke vérstrekkende vol machten heeft, omdat hij tevens regeerings- commissaris voor de stad is. In ons avondblad van Maandag kon men woordelijk vinden, wat de nieuwe burgemeester van plan is, hoe zijn opvattingen zijn en wat hij van zijn ambtenaren die nu meer dan ooit voor het voetlicht staan eischt. Het tempo is razend-snel! Er is bijna geen tijd om zich even te bezinnen. Doch juist daarom moet men de werkelijk heid onder de oogen zien, terwille van de Haarlemsche gemeenschap. Deze veronderstelt goede trouw en het past ons, Katholieken, ze ker niet, kwade trouw voorop te stellen. wy dienen ook nu medewerking te verleenen, medewerking voor zoover onze principes althans niet in het gedrang komen. Indien hier te lande ooit een club van zonder linge zakenlui wordt gesticht, dan komt voor het lidmaatschap ongetwyfeld de Haarlemsche fiet senhandelaar in aanmerking, die thans voor het Gerechtshof te Amsterdam verscheen in hooger beroep van een vonnis van de Haarlemsche ar rondissementsrechtbank, by hetwelk hy was veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De straf was zwaar voor iemand, die een blanco strafregister had en, zooals zyn verdedi ger zeide een gunstig verleden. Of die gunstige reputatie verdiend was leek eenigszins twyfelachtig, want de dagvaarding legde hem ten laste, dat hy gestolen fietsen had gekocht van veertien- en vijftienjarige jongens en da thij zelfs deze jongens had aangezet om fietsen voor hem te stelen Dat laatste was ge schied tydens een zeiltocht. Aan boord van het zeilbootje had hij zyn jeugdigen kameraden toe vertrouwd, dat hij een fietsenzaak wilde begin nen. De jongens moesten hem nu maar fietsen brengen, waarvoor hy dan wel bereid was vier a vier en een halven gulden te betalen, vier gul den voor een oude fiets, twee kwartjes meer voor een werkeiyk goede fiets. De jongens hadden de wenk begrepen en kwamen in een paar weken tyds met veertien fietsen aanzetten. De her komst van de rijwielen was nogal duister. De jongens, die de fietsen kwamen aanbieden, ver telden, dat ze de rywielen hadden meegebracht van de Zomervaart. De aanduiding was tameiyk vaag en de Haarlemsche rechtbank had dan ook aangenomen, dat de verdachte drommels goed had geweten hoe de vork in den steel stak. Trou wens, de Haarlemsche zakenman had zich op ze keren dag laten ontvallen, dat hy een „linke zaak" had. En dit was, volgens den president van het Hof, mr. Jolles, het eenige ware woord, dat de verdachte tijdens de behandeling van zyn zaak had gesproken De president vroeg den verdachte, of hy nog meer jongens in dienst had. Verdachts ontkende dit. De president: Als u 'n stuk of twaalf van die Jongens hadt, zou u een prachtzaak hebben gekregen. U zoudt heel spoedig binnen zijn ge weest. De verdachte; Ik had niemand in dienst. De president: Maar intusschen hebt u dan toch maar deze jongens, die vroeger waarschyn- lyk nooit kwaad hebben bedreven, aangezet om fietsen voor u te stelen, liet diefstallen plegen op bestelling. De verdachte: Ik begryp niet hoe u zooiets kunt zeggen. De president: Dat is toch nogal duidelijk. U hebt den Jongens dikwyis vooruit betaald voor de fietsen, die zü u zouden bezorgen en waar van u kon raden, waar ze vandaan kwamen. En van de beide jongens bevestigde dit en ver telde zelf tien fietsen gestolen te hebben, ter- wjjl zyn kameraad vier rywielen voor zyn reke ning had genomen. Voor het op deze wyze „ver diende" geld hadden zy samen een kano ge kocht. De president: Heeft de verdachte jelui nooit gevraagd waar de fietsen vandaan kwamen. Heeft hy je niet eens een keer gevraagd: „Pik je die by de zwemschool?" De getuige aarzelde. De president; Ik merk het al, je mag zeker niet meer zeggen. Je wilt den verdachte zeker helpen, maar dat zal je niet lukken, mannetje, 't Zal je opdrachtgever niets baten of je met hem samenspant. Met veel moeite gelukte het eindelyk den jon gen te laten bekennen, dat de verdachte inder daad de voor hem bezwarende wooren had ge bezigd. De verdachte zelf verklaarde nog, dat hij veel werk had gehad van de fietsen, die hy natuurlyk volmaakt te goeder trouw van de jon gens had gekocht. De president: Dat wil ik graag gelooven. U moest ze natuurlyk grondig veranderen, zoodat ze later niet meer te herkennen zouden zyn. De verdachte: Zoo moet u het niet opvatten Het waren oud- fietsen, die goed moesten wor den schoongemaakt en gerepareerd. Overigens verklaarde de verdachte, dat het hem speet, dat de jongens de fietsen gestolen hadden en dat hy daarvan zonder het zelf te weten de oorzaak was geweest. De president: 't Zal u wel meer spy ten om het jaar gevangenisstraf, dat u gekregen hebt. Van uw moreel berouw geloof ik niets. De procureur-generaal, mr. v. Dullemen meen de, dat de opgelegde straf gehandhaafd moet blyven. Zy is wei hoog, vooral voor iemand, die nog niet eerder in aanraking met de justitie is geweest, maar de verdachte heeft het dan ook op zyn geweten, dat hij fatsoenlijke jongens tot rywieldieven heeft gemaakt. En dat is feitelyk nog erger dan de door hem gepleegde heling. De eisch luidde dus wederom een jaar gevan genisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak voor den ver dachte, omdat deze inderdaad niet geweten zou hebben, dat hy gestolen fietsen had gekocht'. Uitspraak over veertien dagen. Gedeeitenjk gecorrigeerd.; Kwitanties voor bedragen hierboven vermeld, komen wel eens onbetaald terug en bij jièr-aanbieding is het resultaat niet veel beter. Wat staat den crediteur, die nog geen strenge maatregelen wil, dan te doen Vraagt vrijblijvend alle gewenschte inlichtingen bij DE ORIëNTATIE- EN DISPOSITIE-CENTRALE gevestigd sedert 1933 Kassierskan i o or voor h e r-d isposiiies TELEFOON 47157 - AMSTELSTRAAT 14 - AMSTERDAM-C. Een twintig-jarige schilder uit Haarlem, die verdacht werd van rijwieldiefstallen, is gisteren door de politie aangehouden. Hy bekende, dat hy vier rywielen had ont vreemd, die hy inmiddels weer aan een ander had verkocht. Nadat proces-verbaal tegen hem was opge maakt is hy ingesloten. In de maand Februari werd op het kantoor van de Rijkspostspaarbank te Haarlem ingelegd f 281.663,76 en terugbetaald f 619.373.37. Er is dus f 337.709,61 minder ingelegd dan terugbe taald. 145 nieuwe boekjes werden in deze maand uitgegeven. Donderdag 13 Maart zal de montessorileid- ster uit Amsterdam, mevrouw R. JoostenChot- zen, in het gebouw van de Vereeniging K. en O. aan de Lange Margarethastraat des avonds om half acht een lezing houden over het onderwerp: „De vorming van het sociale leven". De uitgestelde besprekingsavond omtrent het vaststellen van de rondes voor de persoonlyke kamp. Hoofdklasse, le en 2e klas zal nu a.s. Maandag 17 Maart om half 8 by HE.K.D. plaats vinden. Wij verzoeken alle spelers dien avond te komen. Het Wintcrhulpwerk is op 't oogenblik in vol len gang. Aan de eene zijde worden heel belang- ryke bedragen, in verband met de bestaande ge zinsbehoeften, uitgekeerd aan hen, die daartoe een verzoek deden, hetwelk schriftelijk op een daarvoor bestemd formulier kan worden gedaan en bezorgd aan het kantoor Gedempte Oude Gracht 47.- Ook bij den portier van het Stadhuis zyn aanvraagformulieren verkrygbaar, evenals aan den politiepost Ryksstraatweg 24, Haarlem- Noord. Ter wille van hen, die waardebons ontvangen, wordt daarop niet meer hun naam vermeld, cioch wordt volstaan met het noemen daarop hetzij van het nummer van nun persoonskaart dan wel van hun administratienummer van de Winterhulp met hun geboortedatum. De winke liers gelieven hiermede wel rekening te houden en by twijfel ter vergelyking naar de persoons kaart te vragen. Iedereen, die met de prysverhoogingen van de levensartikelen op de hoogte is, en dat is ieder Haarlemsch burger, moet voelen hoe groot de zorgen zyn by het groote aantal ingezetenen, die van een gering inSomen moeten rondkomen. Wil de plaatselyk directeur met het doen van uitkeeringen kunnen voortgaan, dan is het noo- dig, dat iedereen zyn schouders onder het werk zet en daaraan medewerkt. Eenerzyds kan dat gebeuren door persoonlyken inzet als collectant of als medewerker in ander opzicht, anderzijds door een milde gave te geven, die zonder aan- ziens des persoons, dus zonder dat rekening wordt gehouden met geloof, ras of politieke ge- z:ndte, na onderzoek wordt uitgereikt aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Op het oogenblik wordt met man en macht gewerkt aan het klaarmaken van de lysten, waarop in de week van 17 tot 22 Maart a.s. de collecte huis aan huis zal worden gehouden. Zooals reeds is gemeld, is het geven van een bij drage geheel vrywillig. Slechts voor een goed overzicht en voor het gemak van de collectanten zijn de namen reeds nu op de lysten ingevuld. Ob de belangrykheid van het collectantenwerk te laten zien, volgen hieronder de wenken, die door den directeur-generaal zyn samengesteld. „Op u rust een groote verantwoordelijkheid, u staat op de voorposten van het groote sociale W.H.N.-werk. Vergeet nooit, dat Winterhulp Nederland het beginsel van vrywilligheid tot eiken prys ge handhaafd wil zien. Uw uiterlyke houding als collectant dient beheerscht te zyn. Wees vriendelyk en opgewekt, ook wanneer teleurstellingen niet uitblijven. Uw respect afdwingende houding zal een goe den indruk achterlaten en een volgenden keer zal dit uw taak verlichten. Een goed collectant is hy, die zonder uiterly- ken dwang en zonder hinder) yk optreden, met een vriendelijk woord of gebaar, een offer weet te bereiken. U dient een eerlyke zaak en uw persoonlyk in zicht en tact bepalen mede het succes van elke collecte. Tracht anderen te overtuigen om het corps vaste collectanten uit te breiden Ter wille van het welslagen van deze tweede lystencollecte doet de directeur van Haarlem nogmaals een beroep op het publiek om zich voor deze inzameling op te geven, hetzy door turschenkomst van hun organisatie, hetzy rechtstreeks aan het kantoor Gedempte Oude Gracht 4T (Telefoon 20047). Voor hen, die hun bijdrage liever per giro overmaken, vermelden wy hierby nogmaals het gironummer van den plaatselyken penningmees ter 395300. Geboren: 10 Mrt. A. KuytenBooms, z.; 11 Mrt. A. M. SchoutenCornet, d.; 10 Mrt. H. Kruger—Roemers, z.; 11 Mrt. E. Rutte—Admi raal, d; 9 Mrt. H. BraaksmaZuidam, d.; 10 Mrt. C. Handgraaf—van Eeken, z.; 10 Mrt. H. Brakel—van Alphen, z.; 10 Mrt. A. C. Smakman —van der Fluit, d; 10 Mrt. E. Scheffer—Binder, d.; 11 Mrt. A. M. H. Wytsvan Es, d.; 10 Mrt. N. KuyperSnippe, z. Overleden: 9 Mrt C. D. Landzaat, 79 j., Park straat; 8 Mrt. B. van Opzeeland, 64 j., Maerten van Heemskerckstraat; io Mrt. R. Bossert, 82 j., Nassaustraat; 10 Mrt. H. W. Knoppers, 57 j., Schouwtjeslaan; 8 Mrt. W. Middellink—de den Zeeweg. Door het stukslaan van een ruit slaagden zy er in een raam te openen, waardoor zy zich toegang meenden te verschaffen tot allerlei aantrckkeiykheden, die ten slotte ble ken te bestaan uit niets anders dan een ver- bandkist. De daders werden aangehouden en tijdens he verhoor bekenden zij, zich aan de inbraak schuldig gemaakt te hebben. Nader hand zyn zy naar hun ouders teruggebracht. De aanvoer van tong was gisteren ruimer, dan sinds vele maanden het geval is gewéest De prijzen voor dezen fynvisch bedroegen en kele weken geleden nog 4—6 per kilo. Thans daalden deze prijzen aanmerkelijk, mede onder druk van de nieuwe bepalingen, waarbij de con sument voor gebakken visch een vetbon moet afstaan. In kringen van den vischhandel hoopt men, dat voor gebakken visch spoedig geen vet bonnen meer noodig zullen zyn. Gruyl, 59 j., Stuyvesantstraat; 9 Mrt. W. Louis Soesdorp, 69 j., Sumatrastraat; 9 Mrt. M. E. Haarsma, 16 j„ Hazepaterslaan. In de afgeloopen week daalde het aantal ingeschreven werkzoekenden van 1964 tot 1936, waarvan 1813 personen geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorige jaar bedroeg 1578. In den ouderdom van 60 jaar is te zynen huize overleden de heer L. H. F. Grauenkamp', alhier. De overledene was een bekende figuur uit de scheepvaart- en visscherijkringen. Hij was o.a. ook expert van de Germanischer Lloyd. In 1916 richtte hy met den heer Bouwmeester een technisch bureau op, dat zich voomameiyk toelegde op nieuwbouw en reparatie van sche pen en werktuigen. Vele IJmuider treilers heetf hij in opdracht van de IJmuider reeders in Engeland gekocht. Ook heeft hy treilers ge kocht, die voor de Poolsche regeering hebben gevaren. Voorts is de overledene eenige jaren bestuurs lid geweest van de IJ.V.V. „Stormvogels". Brand. Gisteravond kwart voor tien werd de Vogelenzangsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel Beckslaan 30. Het vuur bleek zich te beperken tot een schoor steenbrand, die door de brandweer in de kiem gemoord kon worden. Vergoeding. Het gemeentebestuur vestigt j er de aandacht op, dat, te beginnen met de nieuwe cursussen, van gemeentewege geen bij drage meer wordt verleend in de kosten, ver bonden aan het bezoeken van scholen te Haar lem, Bloemendaal of Heemstede. Over de op 1 Januar j.l. nog loopende cursusjaren wordt de j bijdrage voor de laatste maal uitgekeerd. I Voor het bezoeken van scholen in andere ge meenten dan de genoemde, heeft de raad een geheel nieuwe regeling vastgesteld. In deze ge- vallen wordt de vergoeding eerst verleend, in dien de jaarlijksche reiskosten een bedrag van f 40.te boven gaan. Commissaris Rocher ontheven Met ingang van 8 Maart is de commissaris van politie, de heer C. Rocher, uit zyn ambt ontheven. Met de waarneming van het commissariaat is voor- loopig belast de hoofdinspecteur van politie A. J. van Doom. Aangehouden. De Bloemendaalsche re cherche heefte een drietal jeugdige Haarlem sche knapen aangehouden, espectievelyk 14 en 17 jaar oud, die een poging tot inbraak had den gedaan in de kleedkamer van het hockey veld aan het gemeentelyk sportterrein naby De regeeringscommissaris van Amsterdam heeft tot wethouders dier gemeente benoemd de heeren dr. J. Smit, ir. C. J. Neiszen en J. H. van der Bend. Wethouder J. Rustige heeft zich op verzoek bereid verklaard, zyn functie voorloopig te blyven vervullen Mr. Kropman is benoemd tot Stadsadvocaat te Amsterdam. Met een speciale aanbeveling van Z. H. Exc. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem verscheen bij het secretariaat van de Vrouwelyke Jeugd beweging voor Katholieke Actie in het Haar lemsche bisdom een map met studiemateriaal en practische werkpatronen, die ten doel heeft, het katholieke gezin op een oorspronkelyke wyze te doen meeleven met de Liturgie van de Hei lige Kerk gedurende den Passie- en Paaschtyd. Het verspreiden van deze studie- en werkmap maakt deel uit van de zoogenaamde „Paasch- campagne". die door de Vrouwen van Nazareth wordt geleid. De bedoeling is, by te dragen tot „een beter begrijpen, hoóger waardeeren,- in niger medeleven van de geheimen onzer Ver lossing, welke het Paaschgeheimenis ons leert", aldus Mgr. Huibers, die vervolgens in zyn aan bevelend schrijven den inhoud van de map aldus op het aardigste kenschetst: „op vernuf tige en toch eenvoudige wyze wordt de belang stelling gewekt van heel het gezin, wat voor onze dagen van zulk een hooge waarde is." Het is inderdaad verblijdend, dat wy hier eene opvoedingsactie zien, die zich richt tot het allereerste en allerbeste opvoedingsinstituut. Men begint af te zien van het vooroordeel, dat moderne ouders hun kinderen niet allereerst zelf zouden kunnen opvoeden, en dat hun allerlei werk uit de handen moet worden ge nomen, waartoe de natuur van het ouderschap hen voorbestemde. Wij juichen dit van harte toe. Zelfs de beste school, de beste vereeniging is een hulpmiddel ter opvoeding. Het natuur lijke middel is het gezin. Wat nu de map betreft: deze bevat een twaalftal stukken, onderverdeeld in vyf theo retische en zeven practische handleidingen voor de viering van den Paaschtyd. Het theoretische gedeelte geeft eerst uitleg over de strekking van de Paaschcampagne Deze uit leg is doodeenvoudig en toch veelomvattend. Het gaat erom, te doen begrypen, wat de Katho lieke Kerk voorheeft met de Paaschviering en waarom zy ons aanspoort, aan deze viering deel te nemen, niet alleen in het kerkgebouw tijdens de plechtigheden, doch ook in ons particuliere bestaan. Daarna volgt een korte samenvatting van der, zin der kerkelyke plechtigheden gedu rende de Goede Week, opgesteld door Dom A. Beekman O.S.B. De Christelijke Paaschgebrui- ken worden verklaard en aanbevolen. Dan volgt een uitleg van „de Paaschgroepen en hun be doeling". Deze Paaschgroepen zyn namelyk huiseiyke pendanten van het kerstkribbetje. Op gesteld in de huiskamer, moeten zy de gedach te aan de liturgische viering levendig houden „omdat aanzien gedenken doet". De groepen kunnen door de kinderen zelf vervaardigd wor den: uit karton geknipt, of met de figuurzaag uit triplexhout gesneden. In het practische ge deelte vindt men dan ook modellen, door kun stenaars vervaardigd, voor zulke huiselijke beel dengroepjes, sober-artistiek, op de goede wijze het midden houdend tusschen speelgoed en devotie-artikel. Er is een heel rooster van werk zaamheden voor Passie- en Paaschtyd aan het practische gedeelte toegevoegd; te Amsterdam Rotterdam en Den Haag worden tentoonstel lingen georganiseerd van deze vrome huisvlyt. Ook is er een lyst van voordrachten uit de beste Nederlandsche dichters en een bundeltje vrome zangstukjes voor dezen tyd van het Kerkelijk Jaar. Dit byzonder frissche bundeltje „Paasch- liederen en canons" werd verzorgd door deken J. C. W. van der Wiel van Hoorn. Met zooTi map moet het gezin zich vertrouwd maken. Dit vraagt niet veel inspanning, omdat alles helder en eenvoudig is uitgelegd Wy ge looven, dat in menig gezin de kinderen blij zullen zyn met de „Paaschmap van de Graal", zooals men deze verzameling gaarne noemt ter herinnering aan de dagen; toen de Vrouwelyke Jeugdbeweging in het Haarlemsche nog de Graal heette. De zeventiende eeuw heeft devote ganzenborden gekend, en geestelyke kaartspelen, maar ze hebben niet veel opgang gemaakt, en de vraag is gewettigd, of het wel zoo'n diep religieuze ervaring is. Sint Jozef te ontmoeten als hartenboer. De methode, die thans wordt toegepast, om spel en godsdienstzin, om gezins geluk en kerkelyke liturgie aan elkander te ver binden, lykt ons veel gelukkiger. Vaak treurt men. omdat zooveel godvruchtige sentimenten uit het alledaagsche leven verdwijnen Treuren is echter onvruchtbaar Hier wordt iets goeds gedaan om het verlorene te herstellen, en al behoeft men het karakter van poging niet te ontveinzen, een poging is een ding, dat men onderneemt met de kans op welslagen. Hier is de kans, dunkt ons, nogal groot. Tengevolge van de veranderde omstandig heden kunnen de wedstrijden om het kam pioenschap van de Zaanstreek thans doorgang vinden. De le ronde, welke op 1 Maart gehou den zou worden zal op een nader te bepalen Zaterdag te Wormer gehouden worden. Deze week zullen de 2e en 3e ronde worden gespeeld. Voor Vrijdag a.s. zyn de volgende wedstrijden, welke in het clublokaal van K.Z., in de Socië- Kunsthandel Leffelaar: Expositie, 105 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling schilde rijen door Maria Kelting en beeldhouwwerk door P. Böhncke, 104 uur. Rembrandt: „Kora Terry", .30, 6.30 en 8.45 uur. - Cinema Palace: „Peer Gynt", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Het geheim van luitenant Runeberg", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een meisje regeert", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Meryntje Gyzen's jeugd", 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur Bouwvakbcnd, 7.30 uur; Bridge Club Haarlem 7.30 uur; Proza en Poëzie 7.30 uur; Fabrieksarbeiders 7.30 uur. Stadsschouwburg: Ned. Tooneel met ..Peer Gynt", 2 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie, 105 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling schilde- ryen door Maria Kelting en beeldhouwwerk door P. Böhncke. 104 uur. Rembrandt: „Kora Terry", 3.30, 6.30 en 8.45 uur, Cinema Palace: „Peer Gynt", 2, 6 30 en 8.45 uur. Luxor: „Het geheim van luitenant Runeberg", 2.30, 6-30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een meisje regeert", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne- „Meryntje Gyzen's jeugd", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waar genomen door de volgeryie apotheken: Fa. C. G. Loomeyer Zoon., Barteljorisstraat 11, telef. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, telef. 17946; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, telef. 28197. telt Parklaan te Zaandyk plaats "inden, vast gesteld. Hoofdklasse A: Jupyn—Giskes, H. Mol—v. d. Horst, v. d. HorstBeunder, BakkerLemstra, SwaanOfman. Hoofdklasse B: MayKoghee, TentyN. Dek ker, Huisman—K. de Boer; G. Mol—Tjlpjes, BruinSteenstra. Eerste klasse A: RotGnodde, v. Gelderen Keuning. Eerste klasse B: KruitVerdonk, Brasser Grahyn, BosTeuthof, BrusselVisser, v. d. BergGruis. Tweede klasse: Broerse—Soepboer, Brugge- mansde Vries, KorfMuusse, Marinus— Broerse, Brasser—Looyen. Derde klasse: de BoerWillemse, Koenen Rem, PrinsVerhoef, MelkMeyer. Het toumooi om bovengenoemd kampioen schap, hetwelk door omstandigheden eenige weken is onderbroken, wordt Dinsdagavond voortgezet met de volgende partyen: 7.30 uur H. GortH. v. d. Broek. 9 uur P. DiekmanJ. Hartog. De rangschikking is als volgt: gisp. gew. pnt. brt. ha. alg. gem. 1. A. Corver 4 4 600 121 30 4.95 2. H. v. d. Broek 6 4 860 163 35 5.27 3. C. v. d. Hoek 3 2 406 79 49 5.13 4. P. Diekman 4 2 545 107 47 5.09 5. H. Gort 4 2 558 147 37 3.79 6. J. Hasselmeyer 6 3 820 174 26 4.71 7. M. v. d. Water 6 3 808 207 32 3.90 8. L. de Zwart 4 1 556 159 25 3.49 9. J. Hartog 6 1 663 213 26 3.15 Gespeeld wordt in het clubgebouw van de B.V. „Insulinde", Gen. Cronjéstraat hoek P. Krugerstraat. 66 Schande om deze mooie bezitting zoolang onbeheerd te laten, mompelde hy. Ja, gaf ze toe, een plaats als de Revels raakt heelemaal in verval Ik ben benieuwd vader, of we u kunnen overhalen er zoolang voor te zorgen. Ze bracht haar zakdoek voor baar mond om haar sarcastischen glimlach te verbergen; en Lord Foyle's oogen knipten ondeugend, toen hy veinsde te aarzelen. Hum! Ik zal eens zien. Heb je heb jy er met Coverdale over gesproken? Nog niet. Maar als u 't wilt, doe ik het. Hij zal er biy om zyn als hy tenminste ergens biy over kan zyn. Hy schynt nergens om te geven, hè? over peinsde Lord Foyle. Dineert hy hier vanavond? Neen, hy komt na het diner. Dan moet je hem eens pellen, zei hy met voorgewende onverschilligheid. Een jachtparty ?ou hier eerste klas zyn. Ik zou een aardig troepje Inviteeren. Ja, en als een prins leven op andermans kosten, dat is uw idee van gelukzaligheid, hè rader? Geen kwaad idee tenminste, antwoordde hij koel. Het was een mooie avond en na het diner ging Lady Lilian in de veranda zitten om op Lord Coverdale te wachten en vast vooruit te genieten van de komende triomfen. Zes weken en dan.... Terwijl ze zich glimlachend voor stelde, hoe ze heerschen zou op de Revels, hoorde ze voetstappen op het grint. Ze keek op en zag een langen, donkeren man dichtbij haar, die haar met een brutalen glimlach fixeerde. Zyn zelfbewust air was byna beleedigend. Hy nam zyn hoed af en zei met honingzoete stem: Heb ik de eer met Lady Foyle te spreken? Lilian keek hem even zwygend aan. Ze zag, dat hy vreemdeling was en dacht, dat hy iets kwam verkoopen of een bedelbrief presenteeren: toen merkte ze op hoe correct hy gekleed was en zette die veronderstelling opzij. Ik ben Lady Lilian Foyle, antwoordde ze. De vraag was bijna onnoodtg, zei de Sig- nor, zyn hoed wuivend. Lady Foyle's schoon heid en gratie zyn te zeer bekend om te twyfe- len aan haar Identiteit. Wilt u myn vader spreken? vroeg ze kortaf, hy Is uitgegaan. Dat weet ik. Ik zag hem het huis uit komen. Neen, u zelf moet ik spreken, als u my deze groote eer wilt aandoen. U schynt die eer te nemen zonder myn toestemming af te wachten, antwoordde ze met een koe] glimlachje: Wat wilt u? Een zakenkwestle, begon de Signor, nader komend ert haar aanstarend met onbeschaamde bewondering. De ingang van het personeel is aan den achterkant, zei Lilian, hem hooghartig aan- kykend met half gesloten oogen. Toen draaide ze het hoofd om, als teeken dat het gesprek geëindigd was. Pardon, zei de Signor met fonkelende oogen, de kwestie raakt u. Werkeiyk. En wa1> is het? vroeg ze kwy- nend. Toch keek ze even op met slecht ver borgen nieuwsgierigheid. Het is van het grootste belang Voor u zelf ongetwyfeld, viel ze kalm in de rede, het is beter, dat u naar myn vader gaat. U zult straks moeten erkennen, dat uw vader de laatste is, aan wien ik het zou moe ten zeggen, antwoordde hy kil. Mylady, ik heb het In myn macht u een grooten dienst te be wijzen. Dat klinkt hoogst onwaarschyniyk, lachte ze ongeloovig. U gelooft me niet! riep hy uit, als u niet naar my wilt luisteren, zal ik myn dien sten elders aanbieden. Ver hoef ik niet te gaan Ze keek hem strak aan en zei toen onver schillig: U is gekomen om me te dreigen; wilt u geld? Dan verliest u uw tyd, meneer. Als u denkt, dat Lord Coverdale geduldiger naar u luisteren zal, ga dan alsjeblieft naar hem toe. Of als u een half uur blijft, zult u hem hier zien. Nu dreigt u my, zei hy met een sluwen glimlach, bah! Mylady, wees verstandig! 't Is zonde en schande, dat twee verwante geesten als wy, met woorden schermutselen. Neen! Ik dreig1 niet. Ik wil u alleen een geheim verkoopen! Hij was nog dichterbij gekomen en had de woorden in haar oor gefluisterd. Maar het maakte geen indruk. Dank u. Ik heb zelf geheimen genceg, zei ze kwijnend. Ga liever aan de keukendeur Goed! zei de Signor, zijn lippen vertrek kend, kyk me aan! Ze deed dit; en hy richtte zich op in zyn volle lengte en wees dreigend naar haar. Over zes weken op uw trouwdag, mylady! zal ik u aan uw houding herinneren. Als het geheim verkocht is, en de slag gevallen, en u half gek van woede ls, en uw trotsche oogen brandende tranen storten, zal het mijn beurt zyn, u naar de keukendeur te verwyzen, mylady Lilian! Is u een acteur van een reizend theater, of een ontsnapte waanzinnige? RicaTdo sloot zyn tanden styf opeen; maar zelfs In zyn woede moest hij haar bewon deren. U is een verstandige vrouw: ja! Des te beter! Dan doe ik nog liever zaken met u! Zoo! ik ben acteur. Veroorloof me dan u een schets te geven van het kleine drama, dat ik ga op voeren. Ze keek hem aan met denzelfden verachteiy- ken. geamuseerden glimlach: en toch rees er een vermoeden In haar op, dat er systeem was in zijn krankzinnigheid, en .dat hy wel eens Iets te vertellen kon hebben. De personen in dit spel zyn weinigen, zèi hy, volkomen bewust van wat er In haar om ging. We hebben, om te beginnen een jongen en ryken Peer van het Koninkryk, eigenaar van een der schoonste goederen in Engeland. Dan hebben we een bekoorlyke jongedame, die met den held zal gaan trouwen. Verder een andere jongedame, die, behoudens een ongelukje, eige nares zou zyn geweest van al dien rykdom; ten vierde is er de vriend fan alle drie, maar speciaal van de lieve, jonge bruid. Goed! Op den vooravond van den trouwdag biedt nummer vier de bruid aan, haar een geheim te verkoopen. Eerst ontvangt ze hem met verachting; maar als hy haar vertelt, dat hy den man harer keuze van al zijn rykdom kan berooven en hem maken tot een bedelaar, wil ze Hy zweeg in eens en lachte vol triomf; Lady Lilian was ge schrokken. Uw drama ls een klucht, meneer, zei ze, terwyi ze zich met moeite dwong tot haar vroe gere houding. O, maar wacht! Het is nog niet uit. De jonge vrouw weigert den vierde te vertrouwen wat heel logisch is. Hij constateert dan, dat de jonge edelman erfgenaam is by ontstentenis van een testament. Hy boog voorover en keek haar strak aan. Maar ik zeg, mejuffrouw, dat de over ledene wel een uiterste wilsbeschikking maakte, waarin hy alles aan zyn dochter nalaat. Dat is gelogen! riep ze uit, haar houding vergetend. 't Is waar. Hoe Ik het weet? Ja? Omdat ik het testament stal, antwoordde hy yskoud. U stal het? Lady Lilian keek hem onge loovig aan. Ja! Hy streek zyn snorretje od. En ik heb het verborgen, in1 de veronderstelling, dat het me eens van waarde zou zijn. Ik had geiyk. Lady Lilian besefte in één moment, wat de situatie inhield. Het testament zou Coverdale terugbrengen tot zijn vroegeren, beroofden staat. En het meisje, dat ze nu reeds haatte als een verdachte mededingster, zou heerschen in haar plaats. De sleutel tot dit buskruitmagazijn was in handen van dezen schurk met z'n fluweelen tong, die met één woord haar toekomst in rook kon doen verdrijven. Hy moest omgekocht worden, dat was duidelyk. Maar hoe kon ze dat doen ze had geen geld. Dat ls een eigenaardig verhaal, zei ze tenslotte. Heelemaal niet, mylady. Ik vond het testa ment en achtte het wys, het voorloopig uit den weg te ruimen. Lord Coverdale bezit zyn ver mogen alleen met mijn goedvinden. Het is aan u, te beslissen of hy de Revels zal behouden. Aan mij? Ze ontmoette standvastig zyn blik. Juist! Ik zou ook naar Lord Coverdale kunnen gaan, maar vrees dat Ik tot geen zaken met hem zou komen. U denkt, dat ik minder gewetensvol ben! zei Lady Lilian, plotseling blozend van schaame. Precies, gaf de Signor glimlachend toe, maar beleefder uitgedrukt: u is verstandiger. Heb ik geiyk, mylady? .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2